با ما ارتباط برقرار کن

حیوانات خانگی و پرندگان

۱۳ بیماری شایع در طوطی سانان و درمان آن + فیلم

منتشر شده

روی

چه عواملی باعث می شود که جان طوطی سانان به خطر بیوفتد

شمع های معطر ،اسپری ، عود، خوش بو کننده هوا و انواع عطر. به خاطر داشته باشید که محصولات بالا میتوانند برای طوطی شما بسیار خطرناک و حتی موجب مرگ آنها شود.

در رژیم غذایی طوطی خاکستری باید کلسیم و ویتامین و بتاکاروتن وجود داشته باشد، بنابراین باید مواد غذایی و سبزیجاتی که دارای موارد فوق هستند را به طور روزانه در رژیم غذایی آنها قرار داد. همچنین پرنده شما به مواد معدنی نیاز دارد در نتیجه از دادن آب مقطر به آن جدداً خودداری کنید.

بیشتر بیماریهای ذکر شده در صورت تشخیص به موقع و استفاده از آنتی بیوتیک مناسب و مکمل های ویتامینی درمان می شوند.

بیماری شایع طوطی سانان

۱. اسهال در طوطی سانان (Diarrhea ):

  1. پرنده تازه خریداری شده در یکی دو روز اول به علت استرس دچار آن شود که نگران کننده نیست وطبیعی میباشد. اما اگر بیش از این زمان طول کشید باید احتمال بیماری را بدهید و سریعا درمان را آغاز کنید.
  2. پرنده پس از استحمام دادن ممکن است دچار آن شود که آن هم مهم نیست وبر اثر استرس میباشد.
  3. پرنده بر اثر سرما خوردگی دچار آن شود که با درمان سرماخوردگی آن هم بهبود میابد

راه درمان اسهال

اسهال ویروسی است که با آنتی بیوتیکی زیر نظر دامپزشک درمان می شود.

۲. سرما خوردگی یا ذات الریه در طوطی سانان (Pneumonia and cold ):

این بیماری در مواردی ایجاد میگردد که دمای محل نگهداری پرنده پایین و سرد باشد یا اینکه پرنده در کنار در و پنجره و یا کولر و در معرض جریان هوا قرار بگیرد. نشانه های این بیماری چرت زدن بیش از حد ، گرفتگی یک یا هر دو سوراخ بینی ، ابریزش چشم ، بستن مداوم یک چشم، صدای خس خس در هنگام تنفس ، کم شدن محسوس اشتها و ضعف واسهال می باشد.

بیماری شایع طوطی سانان و راه درمان آنها
بیماری شایع طوطی سانان و راه درمان آنها

را درمان سرما خوردگی و ذات الریه در طوطی سانان
– با دامپزشک مشورت کنید و یا میتوانید از کپسول آبی رنگ داکسی سایکلین در ظرف آب پرنده به میزان نصف کپسول و به مدت سه تا پنج روز استفاده کنید. چند قطره مولتی ویتامین هم به آب اضافه کنید.

۳. پرکنی در طوطی سانان (کاسکو Casco):

پرکنی بیماری است که در آن پرنده شروع به کندن پرهای خود مینماید که چهره پرنده را نا زیبا و ارزش آن را به شدت کاهش میدهد.
عوامل موثر بر پر کنی :
۱. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش جنسی در اثر ورود آنها به سن بلوغ و جفت خواهی(هفت سالگی به بعد)
۲. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش تغذیه ای مثل تغذیه نا کافی یا تغذیه نادرست و ایجاد کمبود یا زیاد بود یک یا چند ماده غذایی در آنها.
۳. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش ترس یا ترس مرضی یا بیماری ترس.
۴. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش خشونت مثل خشونت های زمان صید.
۵. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش ناسازگاری با محیط یا صاحب جدید.
۶. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش حمل و نقل ، مثل حمل ونقل نامناسب.
۷. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش تنها ماندن یا بی توجهی صاحب.
۸. کاسکوهای پرکن شده به علت تنش حسادتی در اثر وارد کردن یک کاسکو یا پرنده یا حیوان دیگر به خانه.
رایجترین نوع پرکنی ، بین کاسکوهای بالغ بیش از ۷سال سن وجود دارد که علت آن تنش جنسی است و راه حل آن فراهم کردن جفت است. به جز پرکنی با علت تغذیه ای ، دیگر انواع پرکنی در کاسکوها ریشه روانی دارد ، که برای درمان عوامل بیماری را باید برطرف کرد.

بیماری شایع طوطی سانان و راه درمان آنها
بیماری شایع طوطی سانان و راه درمان آنها

چگونه پر کنی کاسکو را درمان کنیم؟

۱. در طول روز خیلی باید به کاسکو نزدیک باشید
۲. اجازه دهید از قفس بیرون بیاد و اسباب بازی را برایش بیرون از قفس فراهم کنید.
۳. کاسکو را در جای گرم مانند کنار بخاری قرار دهید و یک روز درمیان روی پرهایش با ابپاش اب بپاچید تا خیس شود اما تو خیس کردنش زیاده روی نکنید. انقدری که پرهاش از حالت خشکی در بیاد کافی است.
۴. یکی از دلایل پرکنی کاسکو نرسیدن مواد مورد نیاز و ضروری برای بدن می باشد که انها در طبیعت پیدا می کنند و می خورند. حالا شما می بایست این غذاهای تقویتی که خیلی زود پرهای طوطی شما را از حالت خشکی در می اورد و باعث خوشرنگ شدن و نرم شدن و سریعتر رشد کردن پر و بال می شوند را از بخش فروش خریداری کنید.
خریدن اسباب بازی ها و غذاهای تقویتی باعث کمتر شدن افسردگی و کمتر شدن عصبی بودن کاسکو یا هر طوطی پرکن دیگری مثل کاکادو یا …. می شود.

ویدیو یک بیماری خاص از طوطی

۴. پروستاریکولی ( Proventricular Dilatation Disease )

این بیماری یکی از اختلالات مختل کننده ی فیزیولوژی بدن طوطی ها می باشد که با عنوان PDD معروف می باشد و انتقال آن از یک پرنده به پرنده دیگر هنوز نا شناخته است . نشانه های PDD شامل از دست دادن وزن ، استفراغ ، تغییر در مدفوع طوطی و تورم است . این بیماری به عنوان یک نوع سندرم در طوطی ها شناخته شده است.

۵. تب طوطی ( Psittacosis )

این بیماری به عنوان تب طوطی معروف است که نتیجه تاثیر باکتری کلامیدیا روی طوطی می باشد ، هم چنین قابل ذکر است که این بیماری بسیار مسری است و از پرنده به پرنده ، سایر جانوران و حتی انسان انتقال می یابد. علائم تب طوطی شامل اشکال در تنفس ، عفونت و التهاب چشم ، آبکی شدن مدفوع و بی حالی عمومی می باشد.

شیوه درمان تب طوطی( Psittacosis )

عفونت با آنتی بیوتیک درمان می شود. تتراسایکلین و کلرامفنیکل داروهای انتخابی برای درمان psittacosis می باشد. اغلب اشخاص به درمان های خوراکی همچون داکسی سایکلین، تتراسیکلین هیدروکلراید، کلرامفنیکل پالمیتات پاسخ می دهند. برای درمان اولیه بیماران به شدت بد حال، ممکن است doxycycline hyclate به صورت وریدی تجویز شود.

علایم بهبود معمولا در مدت ۴۸ الی ۷۲ ساعت آشکار می شود. با این حال دوباره مریضی می تواند عود کند برای همین باید درمان حداقل ۱۰ الی ۱۴ روز بعد از فروکش کردن تب، ادامه یابد. برای کسانی که تتراسایکلین برای آنها منع شده است (به طور مثال کودکان کمتر از ۹سال یا زنان باردار)، اریترومایسین احتمالا بهترین جایگزین می باشد هرچند هنوز اثرمثبت آن به طور کامل ثابت نشده است.

بیماری شایع طوطی سانان و راه درمان آنها
بیماری شایع طوطی سانان و راه درمان آنها

۶. علائم غیر طبیعی شدن منقار طوطی چیست؟ ( Psittacine Beak and Feather Disease )

PBFD یک بیماری جدی در میان تمام خانواده های طوطی سانان می باشد که اگرچه بیشتر طوطی های زیر ۲ سال آلوده می شوند و لی تمام طوطی ها را آلوده می نماید . علائم این بیماری از دست دادن پر ، رشد غیر طبیعی پر و اختلالات منقار می باشد.

۷. پولیما ویروس در بین طوطی سانان (Polyomavirus )

این یک بیماری ویروسی می باشد که باعث اختلال در پرهای پروازی و رشد غیر طبیعی می باشد . علائم آن شامل از دست دادن اشتها ، بزرگ شدن شکم ، فلج شدن و اسهال می باشد .

۸. بیماری کاندیدا یا دستگاه گوارشی (Candida )

عامل این بیماری مخمر کاندیدا می باشد که در دستگاه گوارش طوطی اختلال ایجاد می کند. علائم شامل ضایعات در دهان و گلو ، استفراغ و از دست دادن اشتها می باشد.

بیماری شایع طوطی سانان و راه درمان آنها
بیماری شایع طوطی سانان و راه درمان آنها

۹. مشکلات تنفسی در طوطی سانان (Respiratory problems )

علائم بیماری تنفسی خس خس کردن سینه و یا سر و صدا هنگام تنفس است .

۱۰. عدم تعادل در طوطی سانان ( Imbalance in the parrot )

نداشتن تعادل و افتادن از روی چوب قفس برای چندین مرتبه در روز نشان دهنده ی بیماری عدم تعادل در پرنده است.

۱۱. بیماریهای پا ( Foot disorders in parrots )

پوسته پوسته شدن پای طوطی و ریختن پرهای ران ، زخم کف پا .

۱۲. بیماریهای چشم

ظاهر طوطی کسل ، چشمها متورم می شود و همچنین قرمزی و تورم و یا از دست دادن پرهای اطراف چشم طوطی و همچنین مات شدن و از بین رفتن شفافیت چشم و ترشحات در اطراف آن .

۱۳. بیماریهای سر

تکان دادن بیش از حد سر طوطی در طول روز .

کاربر گرامی چنانچه در مورد “بیماری های طوطی وراه درمان آنها سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

حیوانات خانگی و پرندگان

آشنایی با مهاجرت جانوران

منتشر شده

روی

به وسیله

جانوران چگونه می فهمند چه موقع و به کجا مهاجرت کنند؟

هر سال برخی از گروه های جانوران از یک مکان به مکان دیگر نقل مکان می کنند. برخی از آنها ممکن است در بهار هزاران کیلومتر را بپیماند و سپس در پاییز هزاران کیلومتر را برگردند. این سفرهای طولانی مهاجرت نامیده می شود. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

چرا جانوران مهاجرت می کنند؟

جانوران با تغییر آب و هوا و تغییر فصل مهاجرت می کنند. آنها مهاجرت می کنند تا آب و هوا گرم تر، ذخایر غذایی بهتر یا مکانی امن برای به دنیا آوردن بچه هایشان بیابند.

چگونه جانوران می فهمند چه موقع و به کجا مهاجرت کنند؟

سیگنال ها یا علامت های مختلفی مانند تغییر آب و هوا، تغییر طول روز و یا میزان در دسترس بودن مواد غذایی ممکن است به جانوران القا کند زمان مهاجرت فرا رسیده است. اما به طور دقیق مشخص نیست آنها چگونه می فهمند باید به کدام جهت بروند. بسیاری از دانشمندان فکر می کنند که جانوران از همان زمانی که متولد می شوند می دانند به کجا مهاجرت کنند. آنها می گویند جانوران این را به صورت «ژنتیکی» از پدر و مادرشان یاد می گیرند که به آن غریزه هم گفته می شود.

جانوران چگونه راهشان را پیدا می کنند؟

جانوران برای پیدا کردن مقصدشان از اینترنت، GPS و یا نقشه استفاده نمی کنند، با این حال هر سال هنگام مهاجرت کیلومترها راه هوایی، دریایی و زمینی را مدیریت می کنند. جانوران مختلف روش های مختلفی برای مسیریابی خود دارند.

برخی از جانوران از خورشید و ستارگان استفاده می کنند تا جهت درست را تشخیص دهند. جانوران دیگر برای مسیریابی از الگوهای وزش باد و یا نشانه های زمینی مانند کوه ها، رودها و دریاچه ها استفاده می کنند. جانوران دیگر هم ممکن است حسی اضافی را به کار برند که به آنها اجازه می دهد از میدان مغناطیسی زمین استفاده کنند تا بفهمند به کدام جهت بروند.

در زمینه مهاجرت جانوران گاهی به نکات جالبی درمی خوریم از جمله این که:

بسیاری از جانوران با ذخیره کردن انرژی و حتی ورزش دادن عضله هایی خاص برای مهاجرت آماده می شوند. با این کار آنها به اندازه کافی قوی می شوند تا سفری را انجام دهند.

 پرندگان در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند و به این ترتیب قادر می شوند با سوار شدن بر جریان های هوا فواصل زیادی را طی کنند.

 لاک پشت های دریایی به ساحلی که خودشان در آن متولد شده اند مهاجرت می کنند تا در آن جا تخم گذاری کنند.

 پنگوئن امپراتور شناگری عالی است، با این حال هر سال ۲۰۰ کیلومتر یخ را می پیماید تا به مکانی برسد که جوجه هایش را در آن جا به دنیا بیاورد.

پنگوئن امپراتور هر سال ۲۰۰ کیلومتر یخ را می پیماید

جنون هنگام مهاجرت در بعضی از جانوران

دو نوع مهاجرت وجود دارد. مهاجرت منظم و مهاجرت نامنظم. مهاجرت نامنظم مهاجرتی است که تابع دوره های سالیانه نیست. این نوع مهاجرت در فواصل نسبتاً زیادی صورت می گیرد. حالت روانی جانوران مهاجر در هنگام انجام این نوع مهاجرت دچار تغییرات عجیبی می شود و گاهی حتی رنگ و شکل قبلی آنها تغییر می کند. این نوع مهاجرت اغلب به نابودی دسته جمعی جانوران مهاجر منجر می شود.

در واقع جانورانی که این نوع مهاجرت را انجام می دهند دچار نوعی جنون مسری می شوند و حتی جانورانی از انواع دیگر را نیز وارد کار جنون آمیز خود می کنند.

لمینگ ها (نوعی موش صحرایی قطبی شمال) که جوندگانی مانند موش ها و جزو پستاندارانند نمونه ای از جانورانی هستند که این نوع مهاجرت را انجام می دهند.

لمینگ ها حین مهاجرت رفتارهای جنون آمیزی انجام می دهند. به عنوان مثال از این موضوع ابا ندارند که در وسط شهرها ظاهر شوند و یا خانه های مردم را مورد حمله قرار دهند. اگر یکی از آنها به ته خندقی بجهد هزاران لمینگ دیگر به تقلید از او پشت سر هم خود را به ته خندق می اندازند به طوری که خندق از اجساد آنها پر می شود.

وقتی آنها به کنار یک پل واقع بر روی یک دره می رسند خود را به ته دره می اندازند یا مستقیم به جلو و به طرف دریا می روند تا دسته جمعی غرق شوند.

لمینگ جانوری ترسو است و معمولاً شب ها فعالیت می کند اما هر سه یا چهار یا ۵ سال یک بار رفتارش دیوانه وار می شود. لمینگ ها یک باره در هم وول می زنند در وسط روز آفتابی می شوند و تولید مثلشان زیاد می شود. در این شرایط مهاجرتشان را شروع می کنند. در طول مهاجرت لمینگ ها بدون این که فشرده حرک کنند به یک جهت می روند و تنها هنگامی که با موانعی روبرو می شوند گروه تشکیل می دهند. بعد گروه آنها میلیونی می شود. سپس خودشان را به آب می زنند و به عنوان مثال قایقی را غرق می کنند.

اما برخی از جانوران مانند پرندگان و ماهی ها مهاجرت های منظم و دوره ای انجام می دهند. مهاجرت در این دسته از جانوران مقدمه ای دارد و آن این که قبل از مهاجرت به شکلی منظم گرد هم می آیند و هیچ گونه اختلالات رفتاری و به اصطلاح روانی در آنها دیده نمی شود. البته سابقه مهاجرت آنها را تشویق می کند مهاجرت کنند. این نوع مهاجرت با نظم و ترتیب خاصی انجام می شود و خلاصه مهاجرت منظم با مهاجرت غیر منظم کاملاً متفاوت است.

پرندگان که به زندگی در حالت انزوا متمایلند، مثل چلچله، قبل از مهاجرت پهلو به پهلوی هم قرار می گیرند. حتی گاهی انواع دیگری از پرندگان که حتی مهاجر نیستند نیز در این گردهمایی شرکت می کنند. طول مسافتی که این جانوران می پیمایند گاه از حد تصور بیشتر است.

جانوران چرا و چگونه مهاجرت می کنند؟

بسیاری از جانوران مهاجرت می کنند، تا از هوای بد دور شوند، غذا پیدا کنند یا تولید مثل کنند. بعضی از جانوران مهاجر فاصله های کوتاهی را طی می کنند، دیگران هزاران کیلومتر را می پیمایند. مهاجران با پرواز کردن، شنا کردن، راه رفتن، جهیدن، تونل زدن یا خزیدن مهاجرت می کنند. مهاجران واقعی هر سال در یک مسیر دو طرفه سفر می کنند. یعنی از یک مکان به مکان دیگری می روند و دوباره برمی گردند.

مهاجران واقعی هر سال در یک مسیر دو طرفه سفر می کنند

مسیر مهاجرت

بیشتر مهاجران به شمال و جنوب سفر می کنند. اما بعضی ها مثل پرنده چتری و کرم خاکی، به طور عمودی (بالا و پایین) مهاجرت می کنند. پرنده چتری از جنگل های با عرض جغرافیایی بالا به جنگل های با عرض جغرافیایی پایین مهاجرت می کند. موریانه ها و کرم های خاکی از نزدیک سطح به عمق خاک سفر می کنند.

طولانی ترین مهاجرت ها

پرستوی قطبی طولانی ترین فاصله ها را برای مهاجرت طی می کند. این پرنده هر سال ۳۵۰۰۰ کیلومتر را پرواز می کند که تقریباً به اندازه محیط زمین است. نهنگی که طولانی ترین مسیر را طی می کند (و طولانی ترین مهاجرت را در میان پستانداران انجام می دهد) نهنگ خاکستری است که حدود ۲۰۱۱۰ کیلومتر را در هر سال طی می کند.

حشره ای که طولانی ترین مهاجرت را انجام می دهد ملخ بیابانی است که حدود ۴۵۰۰ کیلومتر را طی می کند. پروانه ای که طولانی ترین مسیر را برای مهاجرت طی می کند مونارش Monarch است که بیش از دو هزار مایل را طی می کند و از کانادا تا مکزیک مرکزی را پرواز می کند. جانور خشکی ای که طولانی ترین مهاجرت را انجام می دهد گوزن آمریکای شمالی است که حدود ۱۱۰۰ کیلومتر را می پیماید.

ادامه ی خواندن

حیوانات خانگی و پرندگان

خانه ای تمیز با داشتن حیوان خانگی

منتشر شده

روی

به وسیله

چطور با داشتن حیوان خانگی خانه تمیز داشته باشیم؟

اگر شما حیوان خانگی دارید و همیشه از داشتن خانه پر از مو و کرک و پَر رنج می برید، چیزی که نیاز دارید این است که یاد بگیرید چگونه یک خانه را با وجود حیوانات خانگی تمیز کنید. ما در این مطلب ۷ روش برای تمیز کردن خانه با وجود داشتن حیوان خانگی آموزش می دهیم. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

۱) موهای حیوان خانگی خود را به طور مرتب شانه بزنید

دامپزشکان توصیه می کنند شانه کردن مرتب حیوان خانگی به منظور کاهش مو در هوا و زمین بهترین کار است. در حالت ایده آل حیوان خانگی را چند بار در هفته بشویید و موهای حیوان خانگی را برس بکشید.

حیوان خانگی را چند بار در هفته بشویید و موهای حیوان خانگی را برس بکشید

۲) جمع کردن موی حیوانات خانگی به وسیله رطوبت

کف دست خود را در کاسه‌ ای از آب فرو کرده و با حرکت رو به پایین موهای حیوانات خود را تمیز نمایید. موی حیوانات بر روی دست شما به‌ صورت توپ در می آید و در کف دست شما جمع می گردد. این حالت به این علت مناسب و کار آمد می باشد که موی حیوانات خانگی خیس خواهد شد و سنگین‌ تر می‌ گردد. همچنین این کار باعث می‌ شود که موی حیوانات به علت الکتریسیته‌ ی ساکن به لباس شما نچسبند و لباس شما پر از مو نشود.

۳) به طور مرتب قالی و فرش خود را تمیز کنید.

هر قدر هم نکات احتیاطی را در مورد حیوان خانگی خود به کار ببرید و سعی در از بین بردن موهای آن بکنید، باز هم مقداری مو همیشه در کف خانه به چشمتان خواهد خورد.

موهای حیوان همیشه در خانه است مرتب فرش ها را تمیز کنید

میزان دفعات جارو کشیدن به تعداد افراد خانه و تعداد حیوانات خانگی بستگی دارد. به تعداد هر شخص و هر حیوان یکبار در هفته باید از جارو استفاده کنید، مثلا اگر شما و حیوانتان در خانه هستید دو بار در هفته نیاز به جارو کشی است یا اگر در خانه ۴ نفر هستید با ۳ حیوان خانگی، در این صورت باید هر هفت روز هفته از جارو برقی استفاده کنید.

با وجود یک حیوان خانگی در منزل حتی آنهایی که ریزش مو ندارند، باید مکرر از جارو برقی استفاده کرد. علاوه بر موهای سگ بدلیل علایق آنها به گشت و گذار در حیاط، گرد و غبار، برگ و سایر ذرات به پنجه و موهای آنها چسبیده و وارد خانه می شود و حتی زمانی که شما خانه را تازه جارو برقی کشیده اید متوجه می شوید که باید دوباره این عمل را انجام دهید.

۴) بعد از غذا خوردن، خوردن حیوان خانگی خود را در اسرع وقت تمیز کنید

محلی که در منزل معمولا حیوان عاشق آن است جایگاه غذا خوردن است، اطراف ظرف غذا و آبخوری، می تواند بسیار آلوده و کثیف باشد. قرار دادن یک سینی لبه دار زیر ظروف غذا و آب، راه مناسبی برای کاهش آلودگی و تمیز نگاه داشتن آن جایگاه است.

هرگز اجازه ندهید ظروف غذای حیوان سرباز بماند و بلافاصله بعد از خوردن غذا ظرف ها را تمیز کنید. به علاوه وقتی شما ظرف غذا را تمیز نکنید، حیوانات خانگی آن را به عنوان یک رفتار مناسب تفسیر و تشویق به تکرار آن می کند.

هنگام انتخاب پاک کننده، از پاک کننده های صنعتی اجتناب کنید زیرا ممکن است برای حیوانات خانگی شما مضر باشد و ایجاد حساسیت کند. تمیزکننده را از یک فروشگاه حیوان خانگی انتخاب کنید، زیرا تمیزکننده هایی که در پت شاپ ها ارائه می شوند مناسب برای حیوانات خانگی هستند.

تمیزکننده هایی که در پت شاپ ها ارائه می شوند مناسب برای حیوانات خانگی هستند

برای تمیز کردن محیط حیوان خانگی، هرگز از پاک کننده های حاوی آمونیاک استفاده نکنید، زیرا آمونیاک دارای عطری شبیه به عطر ادرار حیوان است که می تواند سیگنال های را برای حیوان خانگی شما ارسال کند و به طور بالقوه آنها را به این کار تشویق کند.

۵) از مبلمان چرب و سطح صاف استفاده کنید

این نوع مبلمان نه تنها موجب راحت تمیز کردن موهای حیوان خانگی خواهد شد بلکه باعث کاهش آسیب در برابر پنجه و خراش حیوان خانگی می شود. با مبلمان سطح صاف، شما به سادگی می توانید تارهای مو را تمیز کنید.

با مبلمان سطح صاف، شما به سادگی می توانید تارهای مو را تمیز کنید

۶) استفاده از لکه بر

حتی آرام ترین و با تربیت ترین حیوانات هم می توانند در زمانی که مشکلات معده ای دارند یا چیزی را که نباید بخورند خورده باشند، مشکل ساز باشند. تمیز کننده ای در اختیار داشته باشید که برای مقابله با لکه و بوهای حیوانات خانگی طراحی شده باشد. بلافاصله پس از آنکه لکه را دیدید، طبق دستورات کارخانه ی سازنده، از آن استفاده کنید تا شانس بیشتری برای پاک کردن آن داشته باشید.

۷) به فکر تخت برای حیوانات خانگی خود باشید

به فکر تخت یا جا برای حیوانات خانگی خود باشید تا مکان اصلی شان را به آنها بدهید. وقتی یک حیوان خانگی یاد می گیرد از تخت خود، لذت ببرد منطقه اطراف آن تخت قلمرو آنها می شود و بیشتر احتمال دارد که آنها در آن محل اقامت کنند و بمانند.

به فکر تخت یا جا برای حیوانات خانگی خود باشید تا مکان اصلی شان را به آنها بدهید

هنگامی که این امر به درستی آموزش داده شود، حیوان خانگی بیشتر در تختخواب خود می ماند، به این معنی است که زمان کمتری را روی مبلمان شما می گذراند.

ادامه ی خواندن

حیوانات خانگی و پرندگان

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

منتشر شده

روی

به وسیله

انواع مختلف مارمولک

مارمولک ها از جانوران غیر سمی و سودمند هستند که اگر نباشد حشرات تمام خانه ها و محصولات ما را خواهند جوید . هیچ‌ یک از گونه‌ های مارمولک ها در ایران سمی نیستند و گونه خانگی، یکی از مفیدترین موجودات است.

 

جالب هست بدونید ۱۴ آگوست روز جهانی مارمولک های میباشد . سوسمار ها «انواع مارمولک ها» در مناطق گرمسیری کره زمین  زیاد یافت میشوند. مارمولک ها به رنگ های‌ مختلف وجود دارند.

 

به گزارش مجله دوستم : نوعی مارمولک که در بوته زار ها  زندگی می‌کنند. و رنگ آن ها سبز است و بهمین دلیل مارمولک سبز نامیده می‌شوند و عادت دارند زیر تخته سنگها  خودرا مخفی کنند و دوست دارند زیر آفتاب داغ  دراز بکشند تا بدنشان گرم شود .

 

تصاویر انواع مارمولک

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

 

راستی تا به حال به یک مارمولک در زیر آفتاب نگاه کرده‌اید؟

رنگ پوست مارمولک در زیر آفتاب تیره تر میشود. جانور شناسان می‌گویند دلیل ان  اینست که پوستشان گرمای خورشید را جذب می‌کند.
مارمولک سبز از حشره های‌ که  به او نزدیک میشوند تغذیه میکند.

 

از قول جانورشناسان فقط مارمولک سبز نر گردن آبی خوش رنگ دارد. مارمولک خانگی و سبزبیشتر در نواحی استوایی و گرمسیری  زیاد دیده شده اند ودر واقع نوعی سوسمار هستند که بعنوان کوچک‌ ترین خزنده دنیا شناخنه شده اند.

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

طبق معمول بررسی جانور شناسان  مشخص کرده که طول آن ها  حدود ۶/۳الی۴ سانتیمتر است. و بیشتر گونه های‌ آنهادر جزایر ویرجین ودر غرب هندوچین یافت میشوند.

 

به گزارش مجله دوستم درضمن نوعی مارمولک  دیگری به نام آ گا مای  معمولی به صورت گروه های‌ دسته جمعی بیش از ۲۰ یا ۲۵ عضو لابه لای علفها زندگی میکنند و دنبال شکار حشره ها مانند ملخ میگردند. توسط جانورشناسان شناسایی شده است.

 

مارمولک ها ی ماده در فصل بارانی درون خاک گرم تخم می گذارند.

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

مارمولک دیگری به نام گِکُو  که در مناطق بیابانی دیده شده اند و روی شن های‌ داغ و نرم بیابان حرکت میکنند و مهم‌ترین مشخصه بدنی گکو داشتن پنجه های‌  پرده دار که ازدو لحاظ  به انها کمک می‌کند یکی مانع از فرو رفتن آن ها در شن های‌ نرم بیابانی می‌شود و با کمک پنجه ها سوراخی درون شن های‌ بیابانی حفر میکنند.

 

و به قول جانور شناسان مثل خاک انداز یا بیل از پنجه خود استفاده میکنند. سو سمار ی به نامهای «هیولای جیلا  یا تنها  بزمچه سمی در دنیاست. » که نوعی مار مولک است که در بیابانهای امریکای شمالی و مخصوصا در کشور مکزیک  زیاد یافت می‌شوند و  بررسی جانور شناسان نشان میدهد که  پوست بدنشان به رنگ روشن ؛ درخشان ،خوشرنگ و رنگین و طبق معمول قرمز یا سیاه  مثل پارچه مهره دوزی شده دارای خالهای به رنگ نارنجی یا صورتی یا قرمز  می باشد.

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

رنگ پوست مارمولک است و پرندگان و مارمولک  های‌ کوچک تر را می‌خورد . نوعی چربی در دم خود جمع و ذخیره میکند  و با ذخیره چربی در دم ؛ دم ان طبق معمول کلفتر می‌گردد. واز چربی در انتهای دم شان بعدها استفاده میکنند. و سرخود رابه اطراف می چرخاند.

 

اگر انگشت شما را گاز بگیرد به محل گزیدگی مانند انگشت به شدت می چسبد و آویزان میماند. و زهر از طریق دها نش ترشح می‌شود. ومی گویند زهر   این سوسمار قوی هیکل و بزرگ جیلا وبر  قلب اثر میگذارد و اغلب باعث مرگ انسان میشود.

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

طول بدن جیلا حدود ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر گزارش شده است. نوعی سوسمار می‌گویند در استرالیا  یافت میشود که یکی از مشخصه مهم آن ها این است که هنگام احساس خطر برای دفاع از خود و فراری دادن و ترساندن دشمنان خود طوق بزرگی در اطراف گردن خود  باز و بالا می آورد.

 

اما مشهور ترین سوسمار دنیا که در ایالات امریکا یافت میشود و بدنش حدود ۲ اینج و دمی به طول ۳ اینج دارد آفتاب پرست نامیده می‌شود. که نوعی مارمولک کوچک است و از بهترین و مهم‌ترین خصوصیت بدنی ان  این است که توانایی تغییر دادن رنگ پوست خودرا دارد .

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

و چندین بار می‌تواند تغییر رنگ دهد. و قادر است به این طریق خودرا با محیط اطرافش همرنگ نماید و خودرا از دشمنان پنهان کند و آسان تر بتواند حشره ها رابه دام بیاندازد.

 

به گزارش مجله دوستم جالب ترین مطلب راجع به آن ها  این است که در هنگا م رنگ های رنگین  کمان ؛ خودرا با ان رنگها همرنگ  می‌نماید. و یکیدیگر از  ویژیگیهای مهم و جالب و تماشایی ؛ مشاهده روش شکار کردن حشره ها و استفاده از زبا نش است.

 

او زبانی بلند و چابکی دارد. و به کمک زبان خود حشره را شکار میکند. سر زبا نش پهن و نسبتا چسبناک و مثل وزنه نسبتا سنگین است. ودر حالت عا دی در غلافی که در ته دها نش وجوددارد جمع  میشود. وبا جمع  کردن زبا نش به روی هم در دهانش جا میدهد.

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

وقتی حشره به او نزدیک می‌گردد ابندا قاعده زبان را در دها نش جمع شده است فشرده و منقبض می‌کند و بعد غلاف راکه مانع حرکت زبانش است مثل در کشویی کنار میزند و آنگاه بر اثر هجوم سریع خون د ر طول زبا نش جریان مییابد به طور ناگهانی به خارج بطرف طعمه «حشره» پرتاب  میکند و سرزبان چسپنا کش و سنگین ان  که بیرون  آورده به  بدن حشره  مانند ملخ برخورد می‌کند.

 

و حشره «ملخ» را در سر جای خود میخکوب میکند و بعد به ان نزدیک می‌شود و با دهان گشاد خود ان را می بلعد.و بررسی و زحمات زیاد جانورشناسان نشان داده که زبان  این جانور میتواند در مدتی برابر یک شانزدهم ثا نیه به طعمه ای که ۱۳ سانتیمتر  با او فاصله دارد اصابت کند .

 

ودر مدت خیلی کم حدود یک چهارم ثانیه به دهان باز گرداند . و جانور شناسان می‌گویند می‌توان اعتراف کرد که هدف گیری زبان این جانور هرگز به خطا نمی‌رود .

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

و حتی مشاهده شده است  حشره ای که در ۲۵ سانتیمتر دور تر از خودرا با یک حرکت بسیار سریع پرتاب زبان بلند خود می‌تواند شکار کند. گزارش شده که در نواحی استوایی بعضی سوسمار ها مانند سوسمار شن زی با تندرو که خیلی کوچکند  زندگی میکنند و نوعی سوسمار در اندونزی یافت می‌شود که شبیه اژده ها  میماند و ۱۵ پا طول و ۲۵۰ پوند وزن دارند.

 

بیشتر سوسمار های‌ دنیا دارای ۴ پا می باشند و بعضی تندراه میروند.  شاید اسم سوسمار درختی را شنیده باشید که در نواحی جنگلی در نواحی استوایی طبق معمول زندگی می‌کنند .

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

و چنان خودرا شبیه شاخه در ختان هستند که نمی‌شود انها را از شاخه درختان تشخیص داد. یک نوع سوسمار که با مار اشتباه میگیرند و مثل مار دست و پا ندارند و به شیشه مار مشهور هستند. و بعضی از سوسمار ها  میتوانند دم خودرا بیندازند و بعد از مدتی دوباره دارای دم جدید  شوند.

 

جانور شناسان قورباغه شاخدار را در واقع سوسمار می‌دانند  که در نواحی غربی امریکا دیده شده اندو بد ن این جانور از پولک های‌ در اندازه مختلف پوشیده شده و همین مسئله باعث میشود که شاخدار دیده شوند  و عده ای از آ نها تخم می گذارند و برخی دیگر تخم ها در داخل بدن نگه می دارند و بچه می زایند.

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

کوچک‌ ترین مارمولک دنیا را «جکو» می‌دانند که فقط ۳۵ میلی متر طول دارد. نام انگلیسی سوسمار ها را یاداشت کنید و از طریق سایت های علمی دنیا می‌توانید آخرین مطالب علمی در باره سوسمار ها و تازه ترین عکس انها را جست‌وجو و استفاده کنید . اطلاعات خودرا در باره این نوع خزندگان افزایش دهید.

 


انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

چندش آورترین مارمولک دنیا

مارمولک “نامیبیا” یکی از انواع جالب این موجود است که کارهای بسیار جالبی انجام می‌دهد و محل اصلی زندگی ان در صحرای نامیبیا است.

 

به گزارش مجله دوستم مارمولک ها موجودات جالبی هستند که تعداد زیادی از انسانها از ان میترسند و دوست ندارند نزدیک ان شوند. مارمولک ها گونه های‌ متفاوتی دارند که هر کدام در نوع خود بسیار جالب هستند.

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

 

مارمولک “نامیبیا” یکی از انواع جالب این موجود است که کارهای بسیار جالبی انجام میدهد و محل اصلی زندگی ان در صحرای نامیبیا است. این صحرا یکی از گرم ترین ها است که دمای ان حداقل ۴۵ درجه است.

 

در صحرایی که تعداد زیادی از روزها سال دمای بالا دارد، آب نیز بسیار سخت پیدا میشود و تنها موجوداتی در ان زنده می‌مانند که بتوانند به نوعی آب مورد نیاز بدنشان را تامین کنند که این مارمولک یکی از ان هاست.

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

 

مارمولک “نامیبیا” حرکت بسیار جالبی برای تامین آب بدنش انجام میدهد. او از آب چشمانش برای تامین آب بدنش استفاده می‌کند. برای این کار او نیاز به یک زبان بلند و چسبان دارد تا تمام آب را از روی چشمان جمع کند.

انواع مختلف مارمولک ها را بشناسید + تصاویر انواع مارمولک

این مارمولک با دست و پای خاصی که دارد خیلی آسان روی شن ها قدم میزند و هر وقت تشنه شود سریع از چشمانش استفاده می‌کند و به ادامه راه خود می‌رود.

 

حرکت عجیب این مارمولک باعث شده است تا به او لقب چندش ترین مارمولک دنیا را بدهند. این مارمولک به ندرت در صحراهای نامیبیا دیده می‌شوند چرا که تقریباً نادر هستند.

 

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها5 ساعت پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها5 ساعت پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌3 روز پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۸)

چهره‌ها و عکس‌ها3 روز پیش

عکس های جدید سانیا سالاری | متن و عکس از صفحه شخصی سانیا سالاری

چهره‌ها و عکس‌ها3 روز پیش

عکس پروفایل حافظ شیرازی | عکس نوشته اشعار حافظ

چهره‌ها و عکس‌ها5 روز پیش

عکس های جدید رضا رشیدپور مجری و بازیگر + عکس های رضا رشیدپور در اینستاگرام

چهره‌ها و عکس‌ها1 هفته پیش

نوشته و عکس پروفایل عاشقانه پاییز | متن و عکس پاییزی برای همسر

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

عکس پروفایل با موضوع خدا | عکس نوشته های زیبا در مورد خداوند

مد ستاره‌ها سلبریتی2 هفته پیش

مونیکا بلوچی، بیوگرافی و عکس های جدید او در اینستاگرام

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۲) از مهران مدیری در تولد فاطمه گودرزی تا انتقاد ژوله از زنانی که دیروز به زور زایمان کردند!!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com