با ما ارتباط برقرار کن

روانشناسی

۷ نکته برای آنکه مانند یک حرفه‌ای چرت بزنید!

منتشر شده

روی

بسیاری از افراد بزرگسال کمبود خواب دارند و چرت زدن، یک راه عالی برای جبران مقداری از آن کمبود خواب است. البته این بدان معنا نیست که نباید به داشتن یک خواب شبانه‌ی باکیفیت توجه کنید.متأسفانه چرت زدن برای بسیاری از ما به آسانی دوران مدرسه نیست که خیلی راحت وسط کلاس خواب‌مان می برد. این نکات کارشناسی را دنبال کنید تا حداکثر بهره را از چرت‌های‌تان ببرید و به‌جای بلند شدن با حالت گیجی و سردرگمی، سرحال و قبراق از خواب بیدار شوید.

چرت‌های‌تان را زیر نیم ساعت نگه دارید.

به‌طور کلی بهترین راه برای سرحال شدن و بازیابی مقداری از انرژی‌تان، آن است که بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه چرت بزنید. اگر زمان چرت زدن‌تان را طولانی‌تری کنید، وارد چرخه‌های خواب خواهید شد و در صورت قطع کردن آنها به‌شدت احساس گیجی و منگی می‌کنید – به این ترتیب، چرت‌تان نه تنها بی‌اثر است بلکه تأثیر معکوس نیز دارد.

 

یک چرت ۹۰ دقیقه‌ای بزنید.

از سویی دیگر اگر واقعا کمبود خواب دارید و به قدر کافی برای استراحت کردن زمان دارید، زنگ ساعت‌تان را طوری تنظیم کنید که یک چرت ۱٫۵ ساعته داشته باشید. چرخه‌های خواب اکثر افراد، هر ۹۰ دقیقه از نو آغاز می‌شود. این بدان معناست که شما از فواید خواب عمیق‌تر بهره خواهید برد اما به‌جای آنکه با بی حالی بیدار شوید یا بخواهید که در بقیه‌ی روز بخوابید، سرحال و شاداب از خواب بیدار خواهید شد.

 

استراحت‌های کوتاه را بی‌ارزش ندانید.

حتی اگر به هیچ وجه برای یک چرت معمولی وقت ندارید، پیدا کردن یک محل آرام برای بستن چشم‌های‌تان به‌مدت ۵ دقیقه یا حتی۱۰ دقیقه می‌تواند به شما کمک کند که دوباره سرحال شوید. حتی لازم نیست که در طول آن زمان کوتاه کاملا به خواب بروید اما با این حال، هوشیارتر خواهید شد.

 

تا ساعت ۴ بعدازظهر چرت‌تان را تمام کنید.

وسط بعدازظهر معمولا بهترین زمان برای چرت زدن است، چون بدن شما در سستی و رخوت پس از ناهار به سر می‌برد یا احتمالا خستگی ناشی از کار پس از تمرکز کردن در تمام صبح را تحمل می‌کند. با توجه به اینکه چرت زدن در ساعات انتهایی روز می‌تواند در خواب شبانه ی شما اختلال ایجاد کند، پس مطمئن شوید که چرت‌تان را بین ساعت ۳ و ۴ بعدازظهر تمام می‌کنید.

 

قبل از چرت زدن، مقداری قهوه بنوشید.

برای احیای انرژی شما چرت‌زدن بهتر از نوشیدن قهوه است، چون قهوه فقط مشکل را پنهان می‌کند اما با وجود این، قهوه می‌تواند به برخی از افراد کمک کند که بعد از چرت زدن، هوشیارتر و سرحال‌تر شوند. اگر بیدار شدن بعد از یک چرت کوتاه برای‌تان سخت است، قبل از چرت نیمه ساعته‌تان یک فنجان قهوه بنوشید. مدتی طول می کشد که کافئین اثر بگذارد بنابراین می‌توانید قبل از اثر کردن آن، کمی بخوابید. اما تا زمانی که از خواب بیدار شوید، کافئین در تمام بدن‌تان پخش می‌شود و به شما می‌گوید که بیدار شوید.

 

اگر نمی‌توانید چرت بزنید، خودتان را اذیت نکنید.

چرت زدن برای همه‌ی افراد مناسب نیست. اگر متوجه شدید که صرفنظر از طول چرت زدن و زمان آن، این کار در خواب شبانه‌ی شما اختلال ایجاد می کند یا به‌جای بهتر کردن حال‌تان، آن را بدتر می‌کند، خودتان را مجبور به چرت زدن نکنید. در عوض برای سرحال کردن خودتان در طول روز، روش‌های دیگری به‌جز چرت زدن را امتحان کنید، مانند خوردن میان وعده‌های سالم یا یک ورزش سبک.

 

بجای چرت زدن، در هوای آزاد قدم بزنید.

اگر برای چرت زدن وقت ندارید، در محل کارتان نمی‌توانید چرت بزنید یا این کار، شما را خسته‌تر کرده یا در خواب شبانه‌تان اختلال ایجاد می‌کند، کمی پیاده‌روی تند در فضای باز می‌تواند به افزایش سطوح انرژی شما کمک کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، دمای مرکز بدن شما را افزایش خواهد داد و مانع تولید ملاتونین (که باعث القای خواب می‌شود) توسط بدن شما می‌گردد.

آیا می‌توانید نکات دیگری به لیست بالا اضافه کنید؟ آنها را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روانشناسی کودک

اگر فرزند شما زیاد دروغ می گوید، بخوانید !

منتشر شده

روی

به وسیله

بسیاری از والدین در موقعیت های مختلف با دروغ های بزرگ و کوچکی از طرف فرزندان خود مواجه می شوند و شاید ندانند دلیل این دروغگویی ها و راه مواجهه با آنها چیست؟ دروغ گفتن کودکان در سنین مختلف می تواند دلایل متعددی داشته باشد که آگاهی والدین از این دلایل، کمک بزرگی برای اصلاح این رفتار نادرست کودکان خواهد بود . در ادامه این مطلب، با مهم ترین دلایل دروغگویی در سنین مختلف و بهترین راه های مواجهه با این رفتار آشنا می شوید. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

کودکان نوپا :

اولین دروغهای جزیی والدینی که دارای فرزندان دوقلو هستند، معمولا می توانند به راحتی تشخیص بدهند کدام یک از آنها پوشکش را کثیف کرده و پی بردن به این مساله نیز اساسا کار چندان سختی نیست. با این حال، متخصصان با دوقلوهای ۲ ساله ای مواجه شده اند که اگر در چنین شرایطی از آنها درباره کثیف بودن پوشک شان سوال کنید، هر دو سریع یکدیگر را به کثیف بودن پوشک متهم می کنند. درواقع، آنها نمی خواهند روند تعویض پوشک و شستشو را سپری کنند و برای رسیدن به هدفشان دروغ می گویند. این دروغ های جزیی برای حفظ منافع خود، اولین نوع از دروغهایی هستند که میان کودکان نوپا رواج دارند. همان طور که همه مادران دارای کودکان نوپا تجربه کرده اند و می توانند این قضیه را تصدیق کنند، کودکان ۳ ساله و بعضا ۲ ساله دروغهای خیلی ریزی به والدینشان می گویند و اعمال خودشان را انکار می کنند، فقط و فقط با این هدف که چیزی را مطابق میلشان به دست بیاورند. به نظر متخصصان، معنایی ندارد که کودکان نوپا را به خاطر تحریف حقیقت ، مجازات یا تنبیه کنید زیرا آنها هنوز درکی نسبت به اشتباه بودن رفتارشان ندارند.

 

برای مثال، اگر یک کودک ۲ ساله به آزار دادن موجوداتی مانند گربه اصرار دارد و این اتفاق را به دوست خیالی اش نسبت می دهد، بهترین واکنش این است که به او بگویید: گربه هم مثل همه موجودات دارای احساس است. در واقع، شما نباید قضیه را به یک مشاجره اساسی تبدیل کنید تا کودک صریح اظهار کند شخص خودش مقصر است. بهترین راهکار این است که ابتدا از تبدیل شدن ماجرا به یک زورآزمایی بین خودتان و کودک جلوگیری کنید، مثلا به جای اینکه بگویید : چه کسی گلدان را شکسته است؟ ، بگویید نگاه کن! گلدان شکسته است ! درواقع، اگر با عصبانیت کودک را مورد اتهام قرار دهید ، سریع یک دروغ خواهید شنید .

 

کودکان پیش دبستانی

کودکان پیش دبستانی :

داستان های عجیب کودکان پیش دبستانی در بعضی موارد می توانند صرفا یک بازی خیالی باشند و در بعضی مواقع هم به فکرهای مبتنی بر امیال مرتبط شوند، مثلا کودکی را فرض کنید که می گوید خواهر خیالی اش هرگز قارچ نمی خورد چون در واقع خودش از قارچ متنفر است ولی مجبور است این غذا را بخورد. با این حال، متخصصان می گویند اصرار کردن کودکان پیش دبستانی مبنی بر اینکه جهان خیالی شان کاملا واقعی است، اصلا غیرعادی و خطرناک نیست. این اصرار حتی نوعی دروغ به معنای منفی کلمه نیز محسوب نمی شود. وقتی فرزند شما اصرار می کند «دوست» خیالی اش کاملا واقعی است، فقط اهمیت، برجستگی و ژرفای تصاویر مربوط به دوستان خیالی اش را به شما انتقال می دهد. اگر یکی از این داستان های عجیب و شاخدار واقعا شما را آزار می دهد یا به دردسر می اندازد، بسیار مهم است که قبل از هر اقدامی همه چیز را مد نظر قرار دهید. اگر به نظر می رسد کودک شما کاملا شاد است و روابط واقع گرایانه ای در زندگی اش با این افراد خیالی اما مهم دارد، نباید نسبت به خیال پردازی او واکنش منفی نشان بدهید یا نگران قضیه شوید. بعضی متخصصان درباره این حالت می گویند خیال پردازی کودکان دقیقا همان کار رایجی است که پیش از اختراع تلویزیون به سرگرم شدن آنها کمک می کرد. به یاد داشته باشید بعضی موارد که در نظر بزرگسالان عجیب و نگران کننده به نظر می رسند، به سادگی فقط یکی از شیوه های پردازش ایده های جدید در ذهن کودکان هستند.

کودکان دبستانی

کودکان دبستانی:

کودکان دبستانی دلایل خودشان را دارند . احتمالا شما هم کودکان دبستانی ای را دیده اید که برای جلوگیری از مقصر شناخته شدن برادر یا دوست صمیمی شان تلاش می کنند و حتی در این راه دروغ می گویند. به نظر متخصصان، این کار واقعا تحول مهمی را در تکامل ذهن کودکان نشان می دهد؛ به دست آوردن قابلیت لازم برای گفتن دروغ «سفید». این دروغها با هدف منفعت رسانی به انسانهای دیگر یا جلوگیری از آسیب دیدن احساسات آنها انجام می گیرد . به گفته متخصصان، این دروغها سطح خاصی از آگاهی اجتماعی و حساسیت اجتماعی را نشان می دهند. با این حال، مواردی از دروغگویی های کودکان دبستانی نشان می دهد آنها هنوز هم گاه به گاه به دروغهای نه چندان سفید متوسل می شوند. در واقع، کودکان در این دوره سنی براساس طیف وسیعی از دلایل قابل فهم و حتى قابل بخشایش دروغ می گویند. برای مثال، آنها حتی در مواردی که احساس می کنند فراتر از ظرفیت ها و قابلیت های واقعی شان تحت فشار قرار گرفته اند، باز هم از ناامید کردن والدینشان یا مجازات و تنبیهی که در انتظارشان است، می ترسند. پس مثلا اگر کودک دبستانی شما با درس ریاضی مشکل داشته باشد، ممکن است اصرار کند اصلا در خانه تکلیف ریاضی برای انجام دادن ندارد. بنابراین، پیش از اینکه کودک را با هدف تنبیه به اتاقش بفرستید یا تماشای تلویزیون را برایش ممنوع کنید، سعی کنید بفهمید چه عاملی او را به دروغ گفتن وادار کرده و در ادامه دلایل او را برای این کار با دقت بررسی کنید.

کودکان ۸ تا ۱۲ ساله

کودکان ۸ تا ۱۲ ساله :

کودکان در این دوره سنی به درک مشخصی از حقیقت و دروغ می رسند و ایده های قابل قبولی در مورد آنها دارند اما هنوز در مقابل فضای خاکستری میان حقیقت و دروغ کاملا ساده لوح هستند. در ارتباط با این فضاهای خاکستری، این کودکان نسبت به تفسیر کردن تمام جزییات در زندگی شان شدیدا مستعد می شوند و رفتارهای جدیدی از خودشان نشان می دهند. پس اگر فرزندتان به تازگی طوری با شما رفتار می کند که تا همین یکی دو سال گذشته این طور نبوده و خصوصا موارد خاصی را از شما پنهان نگه می دارد، اصلا نباید تعجب کنید. این پنهانکاری های جدید اصلا به معنای عدم صداقت یا افتادن کودکان در مسیر نادرست نیستند. در واقع، این رفتارها فقط روندهای رو به رشد بلوغ را در کودکان ۸ تا ۱۲ ساله نشان می دهند. این نکته را هم نباید فراموش کرد که به نظر متخصصان، فرزندانی که در سنین ۱۳ تا ۱۴ سالگی همه چیز را به والدینشان می گویند، اساسا در حال رشد کردن و رسیدن به بلوغ نیستند. البته همانطور که کودکان به مرور زمان استقلال بیشتری به دست می آورند، ممکن است بخواهند از این استقلال در مسیر نادرستی بهره بگیرند. برای مثال، بعضی والدین به فرزندشان در زمینه های تحصیلی اعتماد می کنند و مسئولیت را برعهده خود او می گذارند و همه چیز هم طوری پیش می رود که گویا هیچ مشکلی وجود ندارد اما در نهایت می فهمند فرزندشان فقط به آنها دروغ گفته و اصلا مسولیت پذیر نبوده است. به گفته متخصصان، دروغهای گاه به گاه درباره تکالیف مدرسه، کارهای خانه یا مسواک زدن در این دوره سنی غیرعادی نیستند اما بهترین واکنش والدین در چنین مواردی این است که نارضایتی خودشان را نسبت به این رفتارها اظهار کنند. با این حال، اگر کودکان در این دوره سنی به طور منظم و همیشگی دروغ بگویند، باید نزد متخصصان حوزه سلامت روان بروند. بعضی کودکان در این دوره سنی شدیدا اضطراب دارند و نمی توانند بعضی موقعیت ها را مدیریت کنند در نتیجه برای کنترل اوضاع دروغ می گویند. این دروغها می توانند نشانه هایی مبنی بر وجود عوامل استرس زای مهم در زندگی کودکان باشند. البته برخی کودکان باهوش نیز از دروغگویی به عنوان نوعی تاکتیک برای رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند.

ادامه ی خواندن

مشاوره زناشویی

۱۸ راه برای استحکام رابطه‌ عاشقانه

منتشر شده

روی

به وسیله

بااینکه عشق پایه و اساس هر رابطه‌ی عاشقانه است ولی کافی نیست. برای داشتن رابطه‌ای سالم، هر دو طرف باید بخواهند که برای آن تلاش کنند. اینجا ۱۸ راه برای استحکام رابطه به شما پیشنهاد می‌کنیم. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

۱. پذیرش و قدردانی را تمرین کنید. دو رمز عشق درست، پذیرش و قدردانی است. در یک رابطه‌ی درست باید حضور آگاهانه ولی غیرکنترل داشته باشید، درست مثل حضورتان در کنار بقیه‌ی چیزها در طبیعت. همانطور که امکان ندارد به یک درخت سرو نمی‌گوییم که باید سعی کند شبیه درخت نارون باشد. به طبیعت بدون هیچ قضاوتی نگاه می‌کنیم، آن را همانطور که هست پذیرفته‌ایم و قدردانش هستیم.

۲. درک کنید که همه‌ی رابطه‌ها بالا و پایین‌های خودشان را دارند. درست مثل اینکه نمی توانید انتظار داشته باشید که همیشه حالتان خوب باشد و خوشحال باشید، نمی‌توانید از رابطه‌تان هم توقع داشته باشید که همیشه اوضاعش روبه‌راه باشد. وقتی با کسی وارد یک رابطه‌ی متعهد می‌شوید، باید بدانید که مسیر روبه‌رویتان پر از پستی و بلندی است و باید خودتان را برای آن آماده کنید.

۳. از کلمه‌ی «ما» استفاده کنید. محققان دریافته‌اند زوج‌هایی که در زمان صحبت کردن از کلمه‌ی «ما» استفاده می‌کنند، نسبت به آنهایی که از کلمه‌ی «من» استفاده می‌کنند، شادتر، آرام‌تر و به طور کلی از رابطه‌شان راضی‌ترند.  کلمه‌ی «ما» بازی را عوض می‌کند.

حس صمیمیت را در مغز بیشتر کرده و به جای داشتن ذهنیت «من و تو» شما را وارد ذهنیت مبتنی بر همکاری می‌کند. این ذهنیت همکاری باعث می‌شود در نظر همسرمان دوست‌داشتنی‌تر و سخاوتمند‌تر به نظر برسیم.

۴. برنامه‌ی سه روزه‌ی قدرشناسی را دنبال کنید. داشتن رویکرد قدرشناسی جانی دوباره به زندگی عشقی شما خواهد داد. تحقیقات نشان داده‌اند که با ابراز قدرشناسی، زوج‌ها حس می‌کنند برای همسرشان دوست‌داشتنی‌ترند و احساس آرامش، نشاط و غرور بیشتری می‌کنند. همچنین همسرانشان را افرادی باملاحظه، بامحبت و علاقه‌مندتر می‌بینند و از کیفیت کلی رابطه‌شان احساس رضایت بیشتری می‌کنند. برای اینکه قدرشناسی بیشتری وارد زندگی‌تان کنید، می‌توانید از این برنامه‌ی سه روزه استفاده کنید:

روز اول: سه خصوصیت دلپذیر در همسرتان پیدا کنید و سعی کنید کل روز روی آن سه خصوصیت تمرکز کنید.

روز دوم: سه موضوع ناراحت‌کننده درمورد همسرتان پیدا کنید و سعی کنید او را بخاطر این چیزها ببخشید.

روز سوم: کل روز سعی کنید درمورد همسرتان فقط کلمات محبت‌آمیز به زبان آورید.

به این سه روز به چشم یک برنامه‌ی پاکسازی نگاه کنید که به شما این امکان را می‌دهد احساساتی که باعث خراب شدن رابطه‌تان می‌شود را بیرون بریزید.

۵. نسبت ۳ به ۱ را رعایت کنید. در طول روز انواع و اقسام تجربه‌های مثبت و منفی را از سر می‌گذرانیم. درمورد روابطمان هم همینطور است. خیلی‌ها تصور می‌کنند همین که میزان این تجربیات مثبت نسبت به منفی‌ها سنگینی کند همه چیز روبه‌راه است. ولی اینطور نیست. نسبت مثبت‌ها به منفی‌هاست که اهمیت دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که نسبت جادویی در یک رابطه‌ی فوق‌العاده ۳ به ۱ است. یعنی باید میزان تجربیات مثبتتان نسبت به منفی‌ها سه برابر باشد تا بگوییم که رابطه‌تان یک رابطه‌ی سالم است.

۶. تازگی رابطه را حفظ کنید. یکی از جنبه‌های مثبت روابط طولانی‌مدت این است که شناخت خوبی نسبت به هم پیدا می‌کنید. جنبه‌ی منفی آن این است که تازگی رابطه ممکن است از بین برود و انسان‌ها عاشق تازگی هستند. ولی زنده نگه داشتن این تازگی در رابطه راه دارد: سعی کنید همیشه فعالیت‌های جدیدی را در کنار هم تجربه کنید. این باعث ایجاد هیجان و عدم‌قطعیت در رابطه می‌شود، حتا اگر طرفتان را مثل کف دست بشناسید.

۷. بازیگوشی را در رابطه حفظ کنید. همه‌ی ما صرفنظر از سن عاشق بازی کردنیم. پس این کار را بکنید: با هم تفریح کنید، با هم مسخره‌بازی درآورید، و وقتی کنار هم هستید همه چیز را فراموش کنید. علاوه بر اینها دفعه‌ی بعد که چیزی گفت که ناراحتتان کرد، به جای اینکه حالت دفاعی بگیرید و بدخلقی کنید، سعی کنید جوابش را با یک جوک بدهید.

۸. به طرفتان فضا دهید. آرتور شوپنهاور فیلسوف معروف از جوجه‌تیغی برای توضیح یک دوراهی که اغلب در روابط انسانی پیش می‌آید استفاده کرده است. دو جوجه‌تیغی برای اینکه گرم بمانند به همدیگر نزدیک‌تر می‌شوند. ولی اگر خیلی به هم نزدیک شوند با تیغ‌هایشان همدیگر را زخمی می‌کنند. در روابط انسانی هم همینطور است: ما خواستار نزدیکی هستیم ولی از طرف دیگر فضا هم می‌خواهیم. رمز موفقیت این است که آن نقطه‌ی درست را برای ایستادن در رابطه پیدا کنیم که هم گرمای رابطه را احساس کنیم و هم به همدیگر اجازه بدهیم فضای کافی برای خود داشته باشیم.

۹. هر روز به همدیگر محبت فیزیکی نشان دهید. مطالعات نشان داده است که محبت فیزیکی فواید بسیار زیادی دارد. باعث ترشح هورمون‌هایی در بدن می‌شود که به ما حس خوب می‌دهند، فشارخون را پایین می‌آورد، به بیرون ریختن استرس کمک می‌کند، روحیه را بهتر می‌کند و رضایت در طرف را از رابطه بالا می‌برد. نشان دادن محبت فیزیکی می‌تواند به سادگی بوسیدن، گرفتن دست‌های همدیگر، در آغوش گرفتن، نوازش کردن و … باشد.

برای داشتن رابطه‌ای سالم، هر دو طرف باید بخواهند که برای آن تلاش کنند

۱۰. از رویکرد ع‌ع‌ع استفاده کنید. وقتی همسرتان از دست شما ناراحت است، باید از رویکرد ع‌ع‌ع استفاده کنید. یعنی عذرخواهی، عشق‌ورزی و عهد به جبران. این یعنی:

– به همسرتان بگویید که متاسفید که باعث رنجش و ناامیدی‌اش شده‌اید.

– برای ابراز عشقتان رفتاری محبت‌آمیز از خود نشان دهید، مثلاً بوسیدن و بغل کردن.

– قول دهید که برای جبران رفتار اشتباهتان اقدام می‌کنید.

۱۱. روی نقاط مثبت تمرکز کنید. نتیجه‌ی مطالعات نشان می‌دهد که زوج‌های برای خوشحال‌تر بودن به جای تمرکز کردن روی مشکلاتشان، باید روی نقاط مثبت رابطه‌ی خود تمرکز کنند. علاوه بر این، اگر لازم است که از جنبه منفی به رابطه‌تان نگاه کنید، سعی کنید این کار را به صورتی مثبت انجام دهید. مثلاً اگر طرفتان شلخته است، می‌توانید به او بگویید، «اگه بیام خونه و ببینم که خونه مرتبه نمیدونی چقدر خوشحال میشم. وقتی خونه نامرتبه استرس می‌گیرم. به نظرت چکار می‌تونیم براش بکنیم؟»

۱۲. آداب و مراسم دونفره داشته باشید. می‌توانید با طراحی یک مراسم دو‌نفره‌ی مخصوص هم رابطه‌تان را مستحکم‌تر کنید. مثلاً هر پنجشنبه شب را می‌توانید با هم بیرون قرار بگذارید، مثل روزهای اول آشنایی. یا اینکه هر روز صبح قهوه‌تان را با هم بخورید یا هر شب قبل از خواب ده دقیقه با هم حرف بزنید.

۱۳. حرف‌هایتان را ویراستاری کنید. زوج‌هایی که از به زبان آوردن هر فکری که وارد ذهنشان می‌شود در مواقع بحث و مشاجره خودداری می‌کنند، شادترین زوج‌ها هستند.

۱۴. حمایت‌گر باشید. راه‌های زیادی برای حمایت از همسرتان وجود دارد که در زیر به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم:

– حمایت عاطفی کنید: وقتی ناراحت است و نیاز به حرف زدن دارد، به حرف‌هایش گوش دهید.

– تحسینش کنید.

– اطلاعاتی که لازم دارد را در اختیارش بگذارید.

– وقتی نیاز به کمک دارد، کمکش کنید. مثلاً وقتی باید برای اضافه‌کاری زمان بیشتر در محل‌کار بماند، در کارهای خانه کمکش کنید.

۱۵. به خودتان اجازه دهید که آسیب‌پذیر باشید. شجاعت آسیب‌پذیر بودن  روش ما را برای زندگی، عشق‌ورزی، بچه‌داری و رهبری تغییر می‌دهد. آسیب‌پذیری کلید صمیمیت عاطفی است. آسیب‌پذیری یعنی درمورد احساستان، ترس‌هایتان و نیازهایتان صادق یاشید. یعنی به خودتان اجازه دهید که توسط همسرتان واقعاً دیده شوید.

۱۶. «دوستت دارم» را با عمل نشان دهید. با کارهای کوچک و پیش‌پاافتاده به همسرتان نشان دهید که دوستش دارید. در زیر به چند نمونه از این رفتارهای محبت‌آمیز اشاره می‌کنیم:

– صبح یک روز سرد زودتر بیدار شوید و ماشینش را از قبل روشن کنید تا گرم شود.

– وقتی از سر کار به خانه می‌آیید از رستوران محبوبش غذا بگیرید.

– پانزده دقیقه قبل از او از خواب بیدار شوید تا وقتی وارد آشپزخانه می‌شود صبحانه آماده باشد.

– وقتی برای خرید بیرون می‌روید برای او یک هدیه سورپرایز بخرید.

۱۷. عادلانه بجنگید. اختلاف‌نظرها نیست که روابط را خراب می‌کند، روش برخورد با این اختلاف‌نظرهاست که باعث ویرانی رابطه‌ها می‌شود. مشاجره و اختلاف‌نظر همیشه پیش می‌آید. سوال اینحاست که آیا با رویکرد حل مشکل وارد آن می‌شوید یا با رویکرد تسلط یافتن و زورگویی؟ اگر این کار را بکنید مطمئن باشید که هیچوقت برنده نخواهید بود. اگر رابطه‌تان را به یک رقابت تبدیل کنید، یعنی اگر قرار باشد شما برنده شوید طرفتان باید بازنده باشد. رابطه رقابت نیست، مشارکت است.

در زیر به چند مورد از نکات مربوط به جنگ عادلانه اشاره می‌کنیم:

– بدانید که می‌خواهید به چه چیزی برسید.

– دور موضوع بحثتان مرز بکشید تا هر مورد منفی‌ای که در رابطه‌تان اتفاق افتاده را وسط بحث نکشانید.

– از ترور شخصیتی کردن طرفتان خودداری کنید.

– گوش دادن فعال را تمرین کنید. سعی کنید حرف‌های طرفتان را در ذهنتان تکرار کنیدتا مطمئن شوید که حرف‌هایش را خوب فهمیده‌اید و اگر چیزی برایتان گنگ بود حتماً از او سوال کنید.

– محدوده‌ی زمانی تعیین کنید.

– علاقه‌مند به مصالحه باشید.

– درمورد روش حل مشکل به توافق برسید.

۱۸. هدف‌ مشترک داشته باشید. یک تیم دونفره باشید. با هم هدف‌گذاری کنید، هدف‌هایی که برای هر دوی شما مهم باشد، و برای رسیدن به این اهداف در کنار هم تلاش کنید. هدف‌گذاری مشترک فواید زیر را برایتان خواهد داشت:

– مطمئن می‌شوید که هر دو در یک جهت در حال حرکت هستید.

– پیروزی شما پیروزی او خواهد بود.

– می‌توانید بعد از هر پیروزی با هم جشن بگیرید.

مطالعات نشان داده‌اند که یکی از مهم‌ترین مولفه‌های خوشبختی تلاش برای رسیدن اهداف معنادار است. یکی از مهم‌ترین مولفه‌های یک رابطه‌ی شاد هم داشتن اهداف مشترک و تلاش برای رسیدن به آنهاست.

حرف آخر… 

روابط قوی و مستحکم اتفاقی نیستند. برای داشتن رابطه‌ای سالم و شکوفا باید تلاش کرد. با استفاده از ۱۸ راهکاری که در بالا به آن اشاره کردیم، شروع به تقویت رابطه‌تان کنید. یادتان باشد که داشتن یک رابطه‌ی سالم بخش مهمی از یک زندگی‌ِ شاد و سالم است.

ادامه ی خواندن

مشاوره جوانان

جذابیت های ظاهری زنانه ای که مردان را جذب می کند!

منتشر شده

روی

به وسیله

تمام زنان به دنبال خصوصیاتی هستند که آنها را برای مردان جذاب تر می کند. در ادامه قصد داریم شما را با این جذابیت های ظاهری زنانه آشنا کنیم. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

تعریف شما از جذابیت زنانه یا زن جذاب چیست؟ شاید این مهم ترین سوالی باشد که زنان در مورد زیبایی و جذابیت ظاهری خود به دنبال پاسخ آن می گردند. چه چیزی زنان را در چشم مردان جذاب و زیبا می سازد؟ اگر از یک مرد بپرسید، هنگام نگاه کردن به یک زن اولین چیزی که نظرش را جلب می کند چیست شاید بیش از همه به تناسب اندام یا لبخند او اشاره کند. البته طیف گسترده ای از مردان پیش از هر چیز به انحناها و برآمدگی های بدن زنان جذب می شوند و این امر توسط بسیاری از محققان و کارشناسان تایید شده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ویژگی های ظاهری زنانه ای که توسط بسیاری از مردان به عنوان ویژگی های یک زن جذاب شناخته شده و باعث جلب توجه آن ها می شود اشاره ای اجمالی داشته باشیم.

موهای بلند 

بر اساس تحقیقات گسترده، مردان به طور عمومی زنانی با موهای بلند،ضخیم و براق را ترجیح می دهند. مطالعات نشان می دهد که مردان این ویژگی های ظاهری زنانه را به صورت ناخودآگاه نشانه ای از سلامت جسمانی، انرژی کافی حیاتی و حتی نشانه ای از قابلیت باروری بالای زن می دانند.

البته از نشانه های دیگر می توان به موهای زنان اشاره کرد زیرا زنان سالم همواره موهایی درخشان دارند در حالی که زنان دارای وضعیت جسمانی نامناسب معمولاً با موهای بی رنگ و مات دیده می شوند. از این رو داشتن موی بلند و البته درخشان و سالم یکی از ویژگی های یک زن جذاب است که چشم مردان را به خود جلب خواهد کرد.

بوی خاص 

بسیاری از ما در مورد فرومون ها شنیده ایم؛ سیگنال های شیمیایی که از بدن ما متساعد می شود. اما کمتر کسی می داند که این بوهای خاص توسط افراد و به صورت ناخودآگاه به عنوان نشانه ای از سلامت و جذابیت یک زن در نظر گرفته می شوند. مطالعات نشان داده است که فرومون ها اطلاعات قابل توجهی در مورد شخص در خود دارند؛ از جمله شرایط سیستم ایمنی بدن. از این رو می توان گفت که مردان می توانند با بوی یک زن تشخیص دهند که او سیستم ایمنی قوی دارد یا خیر.

تقارن صورت 

تقارن صورت در جذابیت زن بسیار مهم و تعیین کننده است و می توان آن را با چند ترفند اندازه گیری کرد. مردان به طور ناخودآگاه به این ویژگی زنانه دقت می کنند زیرا ویژگی های صورت زنان نشانه ای از ژن خوب در بدن آن هاست. از طرف دیگر، عدم تقارن، همواره با وخامت وضع سلامتی، ژن های بد و حتی ناهنجاری هایی در ارگان های تولید مثلی زنان همراه است. حتی حیوانات وحشی نیز هنگام نگاه به جنس مخالف خود موضوع تقارن را در نظر می گیرند.

رنگ دندان 

وقتی که محققان می خواستند تاثیر لبخند شخص بر جذابیت او را مشخص کنند، با تغییر محل و فاصله دندان ها از طریق فتوشاپ و نشان دادن آن ها به افراد به نتایج جالبی دست یافتند: با نشان دادن عکس مردان به زنان و برعکس، مشخص شد که دندان زنان اهمیت زیادی برای مردان دارد و حتی بدون توجه به بحث سنی، این موضوع نشان دهنده توان باروری باقیمانده در وی است. بدین ترتیب زنانی که می خواهند جذابیت زنانه بیشتری داشته باشند بهتر است به سلامت دهان و دندان خود اهمیت بیشتری دهند زیرا از نظر مردان، زن جذاب زنی است که دندان های زیبا و سفیدی داشته باشد.

مردان صداهای نازک زنانه را دوست دارند‎

دست های بلند 

این مورد یکی از ویژگی های ظاهری است که ممکن است داشته و یا نداشته باشید اما جالب این است که بدانید مردان، زنان دارای دست های بلند را حتی بیشتر از پاهای بلند جذاب می دانند. بر اساس تحقیقی که در دانشگاه نیو ساوث ولز انجام گرفت، گروهای از مردان به تماشای ویدیوهایی از ۹۶ زن با سنین ۲۰ تا ۴۹ سال نشستند. بعد از تماشای ویدیو، از آن ها خواسته شد به زنانی که دیده اند به صورت جداگانه امتیازی بدهند. نتایج نشان داد که زنان دارای دست های بلند همواره بیشتری امتیاز را در میان دیگر زنان بدست آورده و بدین ترتیب بلند بودن دست یکی از معیارهای مردان برای یک زن جذاب است.

صدای با تُن بالا 

مطالعات نشان داده که مردان صداهای نازک زنانه را دوست دارند زیرا چنین زنانی معمولاً جوان تر بوده و ویژگی زنانه ای محسوب می شود که نشان از سطح بالای استروژن در بدن زن دارد. علاوه بر این صدای با تنُ بالا نیز نشان دهنده سایز بدنی کوچکتری است، در حالی که صدای با تن پایین با مردانگی مرتبط است. از این رو زنانی که تن صدای پایینی دارند معمولاً دارای ویژگی های زنانه کمتر و مردانه بیشتری هستند .

برای مثال غرش های عمیق نشان دهنده حیوانی بزرگ و تُن های بالا و سبک نشان دهنده موجودی کوچک جثه مانند حشرات است.

رنگ قرمز 

تحقیقی که توسط اندرو الیوت و دانیلا نیستا انجام شده نشان داده است که واکنش خاص مردان به رنگ قرمز می تواند یک فرآیند بیولوژیکی باشد. این موضوع در دنیای حیوانات نیز صادق است زیرا در میان حیوانات نیز رنگ قرمز معمولاً نشان دهنده آمادگی جنس مخالف برای جفتگیری است. این دو محقق در نهایت دریافتند که رنگ قرمز تاثیر زیادی بر روی ماهیت جذابیت زنانه از دیدگاه مردان دارد بدون این که خودشان متوجه نقش رنگ قرمز در این ماجرا باشند. در کمال ناباوری مشخص شد که رنگ قرمز هیچ تاثیری بر استنباط زنان از جذابیت زنانه در مورد زنان دیگر ندارد و این موضوع تنها بر مردان موثر می افتد.

البته که مردان ضرورتاً و به صورت آگاهانه خواستار چنین نسبتی نیستند و اکثر مردان نیز از این که چنین ویژگی هایی را به صورت ناخودآگاه نشانه باروری می دانند غافل هستند زیرا تمام این فرآیند کاملاً ناخودآگاهانه صورت می گیرد بدون این که مردان خود از علت توجهشان به این مسئله آگاه باشند علاوه بر این نقش غریزه و جنبه شهوانی موضوع را نیز نباید نادیده گرفت و مطالعات نشان داده که این موضوع نقش مهمی در تصور یک مرد از جذابیت زنانه و زن جذاب دارد.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۶۹) از شخصیتِ بهنوش طباطبایی تا دیدار اتفاقی لیلا اوتادی و داماد معروفشان!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۰) از سالگرد عشق بهاره رهنما تا عصبانیت رامین راستاد از حرف های جنجالی عروس سفیر ایران!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۱) از خوشحالی بهاره افشاری به بودن دوستانش تا واکنش نیوشا ضیغمی به قیمت دلار!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

عکس پروفایل مرداد ماهی | عکس پروفایل مخصوص متولدین مرداد ماه

کارت پستال3 هفته پیش

پوسترهای میلاد امام رضا (ع)

موفقیت و کسب و کار2 ماه پیش

چگونه به ترویج اخلاق در سازمان کمک کنیم؟

دانستنی‌های سفر2 ماه پیش

Airbnb چیست و چه چیزهایی لازم است درباره‌اش بدانید؟

کارت پستال2 ماه پیش

عکس های شهادت امام علی (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

تصاویر شهادت امام رضا (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

کارت پستال آغاز ماه ربیع الاول

آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com