با ما ارتباط برقرار کن

والدین موفق

۶ نکته برای بزرگ کردن بچه های لجباز

منتشر شده

روی

بچه لجباز کیست؟ پدر و مادرها به این بچه ها، بچه های لجباز و یکدنده و اگر بخواهند خیلی مثبت باشند، به آنها «بچه های پر شور و هیجان» میگویند. بچه های لجباز انسانهای منسجم و مستحکمی هستند که به راحتی از حرف خود کوتاه نمی آیند. آنها شجاع و جسور هستند. به جای قبول کردن حرف دیگران، میخواهند‌ که همه چیز را خودشان یاد بگیرند، بنابراین بارها و بارها خطرات و کارهای جدید  را امتحان میکنند. بچه های لجباز میخواهند که مسؤولیت همه چیز با خودشان باشد و دوست دارند که نظرشان در مورد همه چیز مورد تأیید همه قرار بگیرد. وقتی قلبا چیزی را بخواهند، ذهنشان نمیتواند روی چیز دیگری تمرکز کند. به همین دلیل ما به آنها کودکان قدرتمند یا لجباز می گوییم. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

آیا یک فرزند لجباز دارید؟ شما خوشبختید! بچه های لجباز ، احتمالا در سن کم بچه های پر دردسری هستند، ولی اگر به درستی راهنمایی و تربیت شوند، نوجوانها و جوانهای فوق العاده ای میشوند؛ پر انگیزه، مستقل و خودساخته. آنها دنبال چیزی که میخواهند میروند و فشارهای اطرافیان در آنها نفوذ نمیکند.

یادتان باشد که بچه های قدرتمند، بچه هایی هستند که با تجربه کردن یاد می گیرند

یعنی اینکه آن‌ها باید با چشم خود ببینند که اجاق گاز روشن است. بنابراین تا زمانی که خطری آنها را تهدید نمیکند، به جای کنترل کردنشان، به آنها فرصت بدهید تا با تجربه کردن یاد بگیرند. فرزند قدرتمند شما به طور دائم چارچوب های شما را امتحان میکند زیرا او اینگونه یاد میگیرد، پس برای آن آماده باشید. وقتی این را بدانید، آنوقت خیلی راحتتر میتوانید آرامش خود را حفظ کنید و با فرزندتان وارد جنگ نشوید.

کودک قدرتمند شما تسلط بر امور را بیش از هر چیز دیگری میخواهد

لجبازی در کودکان

به او اجازه دهید که مسئولیت کارهایش را تا آنجایی که میتواند خود به عهده بگیرد. به جای اینکه برای مسواک زدن سرش غر بزنید، از او بپرسید : «قبل از ترک کردن خانه، چه کار دیگرى براى انجام دادن باقی مانده است؟» اگر فقط به چشمانتان زل زد و چیزی نگفت، شروع به لیست کردن وظایفش کنید : « هر روز صبح ما غذا می خوریم، دندانهایمان را مسواک می زنیم، از دستشویی استفاده می کنیم، کیفمان را جمع می کنیم. من الان دیدم که تو کیفت را جمع کردی، این فوق العاده است. خوب الان چه کار دیگری باقی مانده است؟» بچه ها وقتی که احساس استقلال کنند و احساس کنند که مسئولیت کارهایشان با خودشان است، کمتر با شما مخالفت میکنند. البته مطمئنا لازم به یادآوری نیست که بچه ها از سن کم توانایی قبول مسئولیت را دارند.

به کودک لجباز خود، حق انتخاب دهید

اگر به او دستور بدهید، به احتمال خیلی زیاد انجامش نخواهد داد. اما اگر به او حق انتخاب بدهید، او احساس خواهد کرد که سرنوشتش را خودش تعیین می کند. البته انتخاب هایی را به او بدهید که بتوانید با آنها کنار بیایید و خودتان را به گمان اینکه قدرتتان را از دست داده اید، تحقیر نکنید. اگر رفتن و یا نرفتن به سوپرمارکت قابل مذاکره نیست و او دوست دارد که خانه بماند و بازی کند، انتخاب درست شما این است :

آیا دوست داری که الان خانه را ترک کنیم یا ده دقیقه دیگر؟ باشه، قبول. ده دقیقه دیگر بدون هیچ جر و بحثى، بیا دست بدهیم. از آنجایی که ممکن است بعد از ده دقیقه هم دوست نداشته باشی که بازی را متوقف کنی، به نظرت چه کاری میتوانیم انجام دهیم که تو بتوانى بعد از ۱۰ دقیقه راحت با من خانه را ترک کنى؟

اختیار بدنش را به خودش بدهید

لجبازی در کودکان

“شنیدم که امروز نمیخواهی ژاکتت را بپوشی؟ من فکر میکنم که بیرون هوا سرد است و من مطمئنا ژاکت میپوشم، البته بدن تو مال توست و خودت میتوانی تصمیم بگیری. تا زمانی که مریض نشوی، خودت میتوانی تصمیم بگیری که آیا ژاکت بپوشی یا نه؟ولی من میترسم که وقتی بیرون برویم، سردت شود. من نمیخواهم که دوباره به خانه برگردم. چی فکر میکنی که ژاکتت را توی کیفت بگذاریم تا اگر سردت شد بتوانی آن را بپوشی؟”

نگران نباشید، او ذات الریه نمیگیرد مگر اینکه وقتی بیرون از خانه از شما ژاکت خواست، به او بفهمانید که از برنده شدنتان در برابر او خوشحالید. وقتی که او با پوشیدن ژاکتش، احساس تحقیر شدن نکرد، هر وقت احساس سرما کرد، خودش برای پوشیدنش به شما التماس خواهد کرد. تصور سرما برای او وقتی در یک خانه گرم است، کار دشواریست و از دید او ژاکت گرم است و دست و پاگیر. البته حق با اوست، اینها چیزهاییست که بدنش به او میگوید، و طبیعتا در برابر شما مقاومت میکند. اعتماد به نفسش را تضعیف نکنید، فقط به او یاد بدهید که اگر بعضی وقتها نظرش را عوض کند، هیچ اتفاقی نمی افتد.

با استفاده از ایجاد قوانین و روتینها، وارد جنگ قدرت با او نشوید

تنها راه برای اینکه تبدیل به آدم بدی که فقط دستور میدهد نشوید، همین است.

“قانون این است که ما هر بار بعد از خوردن غذا به دستشویی میرویم، برنامه ما این است که هرشب ساعت ۸، چراغها را خاموش میکنیم، بنابراین اگر عجله کنی میتوانیم دو تا کتاب بخونیم. در خانه ما مشقها قبل از دیدن تلویزیون انجام میشوند.”

او را مجبور نکنید که با شما مخالفت کند

اجبار و زور، با هر انسانی و در هر سنی، همیشه باعث عقب نشینی میشود. اگر شما با فرزندتان به طور جدی مخالفت کنید، او برای اینکه چیزی را به شما ثابت کند، برای شکست دادنتان تلاش خواهد کرد. مطمئنا شما هروقت وارد جنگ با کودکتان شوید و تصمیم به پیروز شدن بگیرید، خودتان به راحتی متوجه این موضوع خواهید شد. دست نگه دارید، نفس عمیق بکشید و به خودتان یادآوری کنید که شما با جنگیدن با فرزندتان و پیروز شدن در آن، چیز مهمتری را از دست خواهید داد وآن رابطه خوب و صمیمی با فرزند است. وقتی مطمئن نیستید، به او بگویید:” باشه، تو میتوانی برای خودت تصمیم بگیری.”

اگر نتوانست ازش بپرسید که در مورد کدام قسمتش میتواند تصمیم بگیرد و یا یک راه حل دیگر پیش پای او بگذارید تا به چیزی که میخواهد برسد، بدون اینکه سلامتی و امنیت خود را به خطر بیندازید.

برای بزرگ کردن بچه های لجباز شاید لازم باشد، وقت و انرژی بیشتری مصرف کنید و مطمئن باشید که نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

والدین موفق

چگونه یک مادر شاد و خوشبخت باشید؟

منتشر شده

روی

به وسیله

کودکان با خود شادی می‌آورند و با وجود تمام مشغله‌ها و مسئولیت‌هایی که روی دوش والدین خود می‌گذارند، می‌توانند شادترین لحظات را نیز برای آنها به وجود آورند و به زندگی آنها رنگ و طراوت بیشتر ببخشند.

وقتی روانشناسان از مادرها می‌پرسند که آیا به اندازه کافی با کودک خود وقت می‌گذرانند و یا اینکه دوست دارند وقت بیشتری را با آنها بگذرانند، بیشتر مادرها می‌گویند بله، زیرا در لحظه‌ای که به این پرسش پاسخ می‌دهند به لحظات خوب و خوشی که با فرزندشان بازی می‌کنند یا برایش کتاب می‌خوانند فکر می‌کنند، اما زمانی که از آنها می‌خواهند در مورد فعالیت‌ها و کارهای روزمره و اوقاتی که با فرزندشان سپری می‌کنند، بیشتر توضیح دهند، تازه به خاطر می‌آورند که اغلب سر لباس پوشیدن، غذا خوردن و زودتر به خواب رفتن بچه‌ها با آنها مشکل دارند.

در واقع، لحظات واقعی که والدین به خوبی در کنار فرزندان خود سپری می‌کنند و به همراه آنها شادی می‌کنند، بسیار مختصر است، ولی همین لحظات کم و اندک آن‌قدر قوی و نیرومند هستند که می‌توانند با خود حس خوشبختی و شادی را به همراه بیاورند.وقتی که در حال خدمت‌رسانی به فرزندتان هستید، زندگی خود را پر معناتر از گذشته توصیف می‌کنید و با وجود تمام خستگی‌ها، حاضرید باز هم به اینکار ادامه دهید.نخستین گام برای آنکه یک مادر خوشبخت و خوشحال باشید، این است که برای کاری که انجام می‌دهید، ارزش قائل شوید، احساس کنید کاری که انجام می‌دهید مهم است.بعد از آنکه توانستید به این حس و حال دست پیدا کنید، بی‌شک راحت‌تر می‌توانید راه‌های بیشتر شادی کردن را بیابید.

ناراحتی‌ها و استرس‌ها را بپذیرید 

مادر بودن به این معنا نیست که همیشه حس خوبی داشته باشید، چرا که به هر حال گاهی در زندگی عصبانی شدن، آزردگی، ناامیدی و استرس به وجود می‌آید و اینها بخش لاینفک زندگی هستند.شما مادر بدی نیستید اگر گاهی عصبانی می‌شوید، شما مادر بدی نیستید اگر گاهی کنترل خود را از دست می‌دهید، چرا که تمام این موارد طبیعی و نرمال هستند.

به اندازه کافی بخوابید 

بیشتر ما بر این باوریم که پول تضمین‌کننده خوشبختی نیست؛ اما، بیشتر ما نمی‌دانیم که خواب خوب و کافی شبانه چقدر در روحیه خوب و شاد داشتن تأثیر می‌گذارد.اگر بتوانید شب‌ها به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید، بی‌شک تفاوت بزرگی که در شما ایجاد می‌شود را تجربه خواهید کرد، در طول روز فعال‌تر می‌شوید، اگر خسته نباشید می‌توانید برای کودکتان کتاب بخوانید و اگر فرصت داشته باشید او را به پارک می‌برید و… اما چنانچه نتوانید شب‌ها استراحت لازم را داشته باشید، در طول روز خسته و بی‌حوصله هستید و حتی برای انجام اصلی‌ترین و ضروری‌ترین کارها نیز انرژی لازم را ندارید.

به اولویت‌های خود دوباره فکر کنید 

شاید اصلاً به نظر نرسد، ولی یکی از کلیدهای اصلی داشتن حس و حال خوب و مثبت، سازمان‌دهی کردن و برنامه‌ریزی بیشتر درباره کارهایی که باید انجام دهید، است.اینکه چگونه وقت خود را بگذرانید، اهمیت زیادی دارد. اگر از نظر مالی مشکل چندانی ندارید، بهتر است که اوقات بیشتری را به بودن در کنار خانواده اختصاص دهید، یعنی اولویت با کارهایی که به خانواده مربوط هستند، باشد.بهتر است به کارهایی که باید در طول روز انجام دهید، فکر کنید و بعد در ذهن خود آنها را با توجه به اهمیت‌شان تقسیم زمانی کنید.به این صورت در اغلب لحظات خود می‌دانید که چه کاری انجام می‌دهید و آشفته و پریشان نمی‌شوید.

وسعت دید داشته باشید 

وسعت دید داشتن نگرش شما را بهبود می‌بخشد. به شما صبوری و متانت بیشتر می‌دهد و افزون بر این موارد باعث می‌شود در تمام لحظاتی که به غفلت سپری می‌کنید، قدری آگاه‌تر و هشیارتر باشید.به زودی لحظه‌ای فرا می‌رسد که دختر کوچولوی شما پشت میز کامپیوتر می‌نشیند و برخی پروژه‌های درسی‌اش را انجام می‌دهد یا پسرتان مشغول تماشای بازی فوتبال تیم محبوبش می‌شود و شما با خود لحظه‌ای می‌اندیشید که او کی اینقدر بزرگ شد؟

ارتباط خود با همسرتان را بهبود ببخشید 

یک گروه از دوستان که در سختی‌ها حمایت‌تان می‌کنند، خانواده، مادر، پدر و در مرکز آنها همسرتان است.به خاطر وجود این افراد باید ارتباط‌تان با دیگران همیشه برقرار باشد و خود را در پیله تنهایی فرو نبرید، به خصوص در دورانی که فرزندتان خردسال است.هیچ‌گاه فکر نکنید که رابطه ناخوشایند با همسرتان را در آینده خوب می‌کنید، شاید در آینده فرصتی برای جبران پیش نیاید، پس باید از اکنون شروع کنید.با هم به خرید بروید. با هم حرف بزنید، درباره چیزهایی که به شما استرس می‌دهند، درباره چیزهایی که اذیت‌تان می‌کنند.بزرگ کردن و تربیت یک کودک، امر دشواری است و شما نیاز به همکاری و همدلی دارید.

تشکر کنید 

تشکر کردن و قدردانی، تغییر بسیار خوب و مثبتی در روحیه و حس و حال شما ایجاد می‌کند. یک روش دیگر برای تشکر و قدردانی، نوشتن است.اگر این کار را هر روز به مدت ۲ هفته انجام دهید، احساس خوشبختی بیشتری خواهید کرد.ممکن است روزهای بدی هم داشته باشید؛ اما، حتی این روزهای بد نیز باعث نمی‌شوند که شما حس بدی داشته باشید، چرا که شما می‌دانید خوشبختی در دستان خودتان است.

ادامه ی خواندن

والدین موفق

مدیریت رفتار با فرزندان

منتشر شده

روی

به وسیله

اویار حسینی مشاور خانواده اظهار کرد: بسیاری افراد در مواقع بحرانعکس‌العمل‌های افراطی از خود نشان می‌دهند که این رفتار اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند؛ یک مادر حق دارد نگران آینده نوجوانش باشد، حق دارد از عادت به سیگار بترسد، اما باید بداند که چگونه باید با نوجوانش صحبت کند تا اوضاع را مدیریت کند؟ در قدم اول این مادر باید احساس خودش را خیلی شفاف بیان کند.

اگر فرزندمان سیگار کشید باید چگونه با او رفتار کنیم؟

این مشاور خانواده بیان کرد: وقتی برای نخستین بار متوجه سیگار کشیدن فرزندتان شدید باید رفتاری منطقی از خود نشان دهید و بگویید، وقتی سیگار توی جیبت دیدم انگار دنیا روی سرم خراب و وجودم پر از غم و ترس شد، حتما در حضور  پدرت باید درباره علت سیگار کشیدنت گفتگو کنیم، برای فردا  یک جلسه سه نفره می‌گذارم تا دلیل سیگار کشیدن را بگویی، من و پدرت تا سن بلوغ باید مراقب سلامت ذهن و بدنت باشیم ؛ نکته مهم‌تر این است که در این جلسه نباید خواهر و برادر نوجوانی که سیگار مصرف کرده، حضور داشته باشند.

رفتار درست به کودک در زمان مواجه شدن با مشکل

اویار حسینی ادامه داد: با فرزندتان اینگونه صحبت کنید؛ مثلا به او بگویید ازتو انتظار دارم تا فردا کمتر با من حرف بزنی تا بتوانم بهتر خودم را آرام کنم.

در جلسه سه نفره بعد از ارزیابی علت, به نوجوان کمک می‌شود جایگزینی بهتر برای رفع نیازش پیدا کند و حتما در صورت نیاز برای او تنبیهی در نظر گرفته می‌شود، اما نکته مهم این است که خود نوجوان در پیدا کردن تنبیه مناسب و طول مدت تنبیه مشارکت می‌کند.

وی یادآوری کرد: تجربه نشان داده است اگر نوجوان اختلالات خلقی و شخصیتی نداشته باشد، مشکل حل خواهد شد؛ این زمان یکی از موارد مشکل‌زاست که اگر والدین نتوانند آن را مدیریت کنند، آینده کودک تحت شعاع قرار گرفته و تبدیل به یک بحران در زندگی می‌شود، بهترین کار برای مقابله با این موارد مشورت با یک مشاور است تا بتوان به درستی در این راه قدم برداشت.

ادامه ی خواندن

والدین موفق

۷ جمله مخرب که نباید به نوجوان تان بگویید!!

منتشر شده

روی

به وسیله

والدین همیشه سعی دارند بهترین تربیت را برای نوجوان شان داشته باشند اما ممکن است در این مورد اشتباهاتی هم داشته باشند. در ادامه به ۷ جمله مخربی که هر پدر و مادری به نوجوانش می گوید اشاره می کنیم

همه والدین به فرزندان خود در هر مرحله ای از زندگی شان چه کودکی، چه نوجوانی و چه جوانی عشق می ورزند اما بیشتر ما با این موضوع موافق هستیم که برخورد و رفتار با فرزندان در دوران بلوغ، مشکل تر از هر دوره دیگری است. در طول این دوران، بسیاری از والدین در یک دام گرفتار و اشتباهات متداولی را در پرورش و آموزش فرزندان شان مرتکب می شوند. در ادامه هفت مورد از مخرب ترین عبارت هایی را که نباید در برخورد با نوجوانان به کار ببرید، گردآوری کرده ایم.

بزرگ تر که شدی، می فهمی

نوجوان شما در میانه راه قرار دارد و وقتی شما این عبارت را به کار می برید، او می فهمد که هنوز کوچک است و شما او را نادان فرض می کنید. شاید شما چنین قصدی نداشته باشید اما باید با خودتان فکر کنید که اگر نوجوان تان آن قدر بزرگ شده است که بتواند درباره رشته تحصیلی خود در دانشگاه تصمیم بگیرد یا به انتخاب فوق برنامه های خاصی بپردازد، پس حتما می تواند درباره یک موضوع خاص هم ایده خاصی داشته باشد. صرف این که ایده نوجوانان مبتنی بر تجربیات زیادی نیست یا با ایده والدین شان تطابق ندارد به این معنی نیست که آن ها درک درستی ندارند یا به بلوغ فکری نرسیده اند بلکه فقط به این معنی است که با والدین شان تفاوت دارند و این هیچ ایرادی ندارد. بنابراین به جای به کار بردن این جمله، درباره تجربیاتی که شما را به نقطه نظر خاصی رسانده اند با نوجوان تان صحبت کنید و با چند سوال چالش برانگیز درباره چگونگی برخورد با موقعیت های خاص، توانایی تفکر و آمادگی او را برای زندگی افزایش دهید.

وقتی من به سن تو بودم، هیچ وقت …

این عبارت با واقعیت فاصله زیادی دارد و درکی که نوجوان شما از آن دارد، این است که شما در سال های نوجوانی، دختر یا پسر کاملی بوده اید اما واقعیت چیز دیگری است. صرف نظر از این که شما از دید خودتان چقدر کامل بوده اید، بدون شک اشتباهاتی داشته اید. شاید شما تصمیم گرفته باشید اشتباهات تان را فراموش یا از درمیان گذاشتن آن ها با فرزندتان خودداری کنید تا او اشتباهات شما را تکرار نکند اما چیزی که یک نوجوان بیشتر از هر چیزی به آن احتیاج دارد یک الگوست، کسی که در گذشته اشتباه کرده است و می توان با او همانند پنداری کرد. گاهی اوقات این که والدین کاملی برای فرزندتان باشید چیزی نیست که او لزوما به آن نیاز داشته باشد.

والدین همیشه سعی دارند بهترین تربیت را برای نوجوان شان داشته باشند‎

چیزی هست که به من نمیگی؟

بسیاری از ما قبول داریم این که بدانیم نوجوان مان چه می کند و وقتش را چگونه و با چه کسانی سپری می کند، کار خوبی است. مشکل این جاست که پرسیدن سوال هایی درباره این موضوعات به ویژه زمانی که فرزند شما نمی خواهد درباره کاری که انجام داده با شما صحبت کند، نوعی تجسس و تفتیش به نظر می رسد. واقعیت این است که میان نگران بودن برای فرزندتان و سعی برای سر درآوردن از رازهایی که او اصلا ندارد، مرز بسیار باریکی وجود دارد. این که حرف نوجوان تان را قبول کنید، بسیار اهمیت دارد و اگر نمی توانید حرف او را باور کنید مشکل، نبود اعتماد میان شما و فرزندتان است که بیشتر از سوی شماست و باید آن را حل کنید.

چرا نمی توانی مثل خواهر/برادرت باشی؟

وقتی این جمله را به فرزند نوجوان تان می گویید، چیزی که او واقعا می شنود این است که به اندازه کافی خوب نیست. چنین عبارتی نوجوان را تضعیف می کند و این نگرانی را در او به وجود می آورد که نتوانسته است مطابق انتظارات والدینش زندگی کند. سعی کنید بدون استفاده از عبارت هایی که بوی مقایسه می دهند، به مشکلات موجود بپردازید.

پول که علف خرس نیست!

این جمله برای نوجوان به این معناست که چیزی که او از شما می خواهد، بسیار گران است و شما قصد خرید آن را ندارید. به جای این که این عبارت خشن و توهین آمیز را به کار ببرید، کافی است به او بگویید نمی توانید هزینه خرید چیزی را که می خواهد بپردازید. اگر قصد شما این است که اهمیت پول و مصرف عاقلانه آن را به فرزندتان بیاموزید، بدون استفاده از عبارت هایی که حاکی از منت گذاری و نگاه از بالاست، از سطحی برابر با او در این باره صحبت کنید.

چرا همه اش میری توی اتاقت؟

برای یک نوجوان کاملا طبیعی است که تمایل داشته باشد گاهی از خانواده جدا شود و به تنهایی اتاقش پناه ببرد  و برای ما هم کاملا طبیعی است که به او اجازه بدهیم کمی استقلال داشته باشد. به احتمال زیاد، چیزی که شما می خواهید با این جمله به فرزندتان منتقل کنید، این است که دل تان برای او تنگ شده و دوست دارید زمان را با او سپری کنید. پس بهتر است این معنا را مستقیما به او بگویید. جمله ای که شما به کار می برید، بیشتر او را در لاک تنهایی اش فرو خواهد برد.

چون من که پدر/مادرت هستم میگم

اگر به عنوان والدین یک نوجوان با خودمان صادق باشیم، تایید می کنیم که خود ما هم دوست نداریم چنین چیزی را بشنویم. این جمله استدلال بسیار ضعیفی دارد. وقتی این جمله را به یک نوجوان می گویید، او فکر می کند که شما دلیل واقعی برای تصمیم تان ندارید یا صرفا نمی خواهید روند افکارتان را برای او توضیح دهید. اگر این جمله را به این دلیل می گویید که نمی خواهید اجازه انجام کاری را به او بدهید، به جای به کار بردن آن، برایش توضیح دهید که چرا به او اجازه نمی دهید. اگر دلایل تان را به خوبی توضیح بدهید دیگر جایی برای بحث باقی نخواهد ماند.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان3 هفته پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌3 هفته پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها4 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها4 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com