با ما ارتباط برقرار کن

سلامت

کارهایی برای استحکام رابطه زناشویی

منتشر شده

روی

کارهایی برای استحکام رابطه زناشویی، را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید.

کارهایی برای استحکام رابطه زناشویی

کارهایی برای استحکام رابطه زناشویی

رابطه زناشویی با همسرم را چگونه محکم تر کنم؟

برای محکم تر کردن پیوند زناشویی و داشتن رابطه ای انگیزه بخش، پویا و شاد، راه های زیادی وجود دارد که ما برجسته ترین شان را بررسی می کنیم:

برای محکم تر شدن رابطه زناشویی تان همدیگر را برای تغییر و رشد تشویق کنید

در یک رابطه خوب، هر دو طرف برای رشد و تغییر تشویق می شوند. اگر می خواهید کارتان را رها کنید و درستان را ادامه دهید، همسرتان باید از شما حمایت کند. اگر می خواهید کار جدیدی را امتحان کنید یا به کاری که در گذشته می کردید برگردید، او باید پشتیبان شما باشد.

شما هم باید او را از همین حمایت ها بهره مند کنید. همسرتان را تشویق کنید کارهای جدیدی را امتحان کند، چیزهای تازه بیاموزد و با افراد جدید آشنا شود. اگر بخواهید همسرتان هیچ تغییری نکند و همانطور بماند که هست، زندگی تان فوق العاده خسته کننده خواهد شد.

برای محکم تر کردن رابطه زناشویی تان در بحث ها کوتاه بیایید

کوتاه آمدن به معنی ضعف نیست. کوتاه آمدن به معنی تسلیم شدن نیست. به این معنی نیست که جنگ را باخته اید؛ بلکه دقیقا برعکس آن است. آیا می دانید که گاهی کوتاه آمدن چه کار سختی است؟ دوست دارید حرف شما به کرسی بنشیند، چون فکر می کنید درست است و حرف های همسرتان معنایی برایتان ندارد. یک قدم به عقب بردارید و کمی سیاستمدارانه تر به این مشاجره نگاه کنید. نتیجه منطقی آن چیست؟

اگر حق با همسرتان است، از اینکه آن را بپذیرید، نترسید. حرف او را قبول کنید یا هر دو تا اندازه ای کوتاه بیایید و نظرتان را کمی تغییر دهید تا حس رضایت به تساوی تقسیم شود. نکته مهم این است که نخواهید حتما حرف خودتان را به کرسی بنشانید. بی تردید، کوتاه آمدن و صلح کردن به رشد رابطه تان کمک می کند.

ضعف هایتان را بپذیرید تا رابطه زناشویی تان را محکم تر کنید

همسرتان از شما انتظار ندارد فوق العاده باشید و احتمالا شما هم یک چنین انتظاری از او ندارید. همه ما انسان هستیم و ممکن است ضعف هایی داشته باشیم. در واقع، برای اینکه رابطه ای ماندگار و جدی داشته باشید، باید اجازه دهید همسرتان از ضعف های شما آگاه شود؛ این باعث می شود نسبت به چیزهایی که آزارتان می دهد حساس تر شده و به شما کمک کند تا خودتان را در آن زمینه ها تقویت کنید.

برای محکم تر شدن رابطه زناشویی تان زود و از ته دل او را ببخشید

هر زمان که با هم دعوا کردید، نگران اینکه چه کسی می برد و چه کسی می بازد، نباشید. از مشاجره ها و حرف هایی که زده می شود درس بگیرید و در پی یافتن راه حلی برای مشکل تان باشید. وقتی از دعوایی درس می گیرید، می توانید آن درس را در رابطه تان پیاده کنید تا از بروز دوباره آن مشکل در آینده جلوگیری کنید.

همه اینها خیلی خوب است، اما کارتان تمام نشده است! همسرتان را ببخشید! خودتان را هم همینطور! دعوا تمام شده است، حالا دیگر باید از آن بگذرید. سعی کنید هیچ گاه از همسرتان کینه ای به دل نگیرید، زیرا این خشم و کینه تا جایی ادامه پیدا می کند که دیگر دوست نخواهید داشت رابطه تان را با او ادامه دهید.

برای محکم تر شدن رابطه زناشویی تان، بین رابطه با همسرتان و رابطه با دیگران مرزهای سالم بگذارید

ازدواج یک مرز می خواهد که نفوذپذیری آن نسبی باشد، طوری که به تمام دوستان و اعضای خانواده اجازه ارتباط دهد ولی در امور شخصی و برنامه های شما خللی وارد نشود. البته این موضوع در مورد خویشاوندان درجه اول، کمی پیچیده می شود. اینکه مثلا در برنامه ریزی تعطیلات نوروز، وقت تان را در خانه خانواده خود خواهید گذراند یا خانواده همسرتان؟

یا شاید برای اولین بار در خانه خودتان خواهید ماند؟ یا اینکه چه مقدار پشت تلفن و حضوری با خانواده تان حرف می زنید و در مورد جزییات زندگی تان اطلاعات می دهید؛ از مواردی است که با وجود مرزهای سالم، راحت تر تعیین می شود. البته فراموش نکنید که والدین خود را کنار نگذارید. شما تا آخر به عشق و حمایت آنها نیاز دارید اما مرزی بین محدوده رابطه خود با همسر و رابطه با والدین در نظر بگیرید.

برای محکم تر شدن رابطه زناشویی تان استفاده بیش از حد از وسایل ارتباطی را کنار بگذارید

استفاده افراطی از تلفن، می تواند خوشحالی را از خانه شما دور کند و حامل تنش باشد. هر چه بیشتر تماس و پیام دریافت کنیم، پریشان تر می شویم. تکنولوژی مرز بین خانه و محیط کار را از بین برده است. البته این موضوع به خودی خود بد نیست و انعطاف بیشتری به انسان می دهد اما قرار نیست رییس شما وقتی با شما تماس می گیرد، خبر خوبی به شما بدهد و تشویق تان کند و بگوید کاری که روی پروژه انجام دادی، بی نظیر بود. این تماس ممکن است آغاز یک بحران باشد؛ پس با ایجاد محدودیت، این تنش ها را کم کنید : پست الکترونیکی خود را فقط یک بار در شب چک کنید. اگر تماسی مهم نیست، پاسخ دادن به آن را به فردا صبح موکول کنید. هر شب در ساعت خاصی تلفن و کامپیوتر خود را خاموش کنید.

شرط پیوندهای پایدار

۱.با فردی ازدواج کنید که به اندازه شما خرج کند

گرچه احتمال بیشتری وجود دارد افراد خسیس با افرادی پیمان ازدواج ببندند که در خرج کردن پول دست گشاده ای دارند، اما این کار به قیمت اختلاف و تعارض زناشویی تمام می شود. پژوهشگران آمریکایی در بررسی نتایج نظرخواهی از بیش از ۱۰۰۰ فرد بزرگسال ازدواج کرده و ازدواج نکرده دریافتند افراد گرایش دارند فردی که از نظر خرج کردن مانند خودشان نیست، به عنوان همسر انتخاب کنند.

اما نتایج این بررسی همچنین نشان داد زوج هایی که از نظر خرج کردن متضاد هم هستند، نسبت به زوج هایی که از لحاظ خرج کردن مانند هم هستند، اختلاف های بیشتری بر سر پول پیدا می کنند و میزان رضایتشان از ازدواجشان پایین تر است.

کارهایی برای استحکام رابطه زناشویی

۲.روابط زناشویی بیشتری داشته باشید

شاید در طول زندگی با افراد «نوروتیک» برخورد کرده باشید؛ افرادی که به آسانی آشفته می شوند، نوسان خلق دارند و مدام نگرانند (به کاراکتر وودی آلن در فیلم هایش فکر کنید). پژوهشگران دریافته اند چنین شخصیت هایی به آسانی با دیگران رابطه برقرار نمی کنند وممکن است با احتمال بیشتری نسبت به شخصیت های دیگر در ازدواج شکست بخورند. پژوهشگران در عین حال دریافتند که «داشتن روابط زناشویی مکرر» ممکن است به زندگی مشترک این افراد کمک کند. بررسی آنها نشان داد که افراد «نوروتیک» تازه ازدواج کرده که رابطه زناشویی خوبی با همسرانشان دارند، به همان اندازه افراد غیرنورتیک، از ازدواجشان رضایت دارند.

حتی اگر رابطه زناشویی تان با همسرتان در اول ازدواج چندان خوب نیست، زیاد نگران نباشید؛ نتایج بررسی ها نشان داده است این رابطه با افزایش سن زوج ها بهبود پیدا می کند. یک بررسی در سال ۲۰۰۶ نشان داد مردان در دهه ۵۰ زندگی نسبت به مردان در دهه ۳۰ و ۴۰ زندگی رضایت بیشتری از روابط زناشویی شان دارند؛ در این تحقیق میزان رضایت از زندگی زناشویی در مردان در دهه ۵۰ زندگی به همان اندازه مردان ۲۰ تا ۲۹ ساله بود.

۳ بگویید «متشکرم»، بگویید «ما»

این کلمه ممکن است باعث تداوم زندگی مشترک شما شوند: «متشکرم» پژوهشگران در یک بررسی از گروهی از زوج ها درباره اینکه آیا به خاطر کارهایی که همسرانشان انجام می دهد، از آنان تشکر می کنند یا نه، سوال کردند. نتایج نشان داد با اینکه بسیاری از این همسران «احساس» سپاسگزاری را دارند، بسیاری از آنها این احساسات را برای همسرانشان «بیان نمی کنند»، چرا که تصور می کنند «همسرانشان از سپاسگزاری آنان خبر دارند.» نتایج همچنین نشان داد افرادی که همسران شان به خاطر کارهایشان از آنها تشکر می کنند، کمتر به خاطر به دوش کشیدن بیشتر بار زندگی احساس رنجش می کنند و رضایت بیشتری از زندگی مشترکشان دارند.

یک کلمه ساده دیگر هم هست که ممکن است خشنودی همسرتان را تقویت کند «ما» است. یک بررسی منتشر شده در سال ۲۰۰۹ نشان می دهد که زوج هایی که از کلمات بیانگر معطوف به همسرشان مانند «ما» هنگام حرف زدن درباره یک تعارض استفاده می کنند، بیشتر به هم علاقه نشان می دهند، رفتارهای منفی کمتری مانند خشم از خود بروز می دهند و میزان استرس فیزیولوژیک کمتری هنگام اختلاف با یکدیگر دارند. استفاده از کلماتی که بیانگر جدایی است، مانند «من» یا «تو» حین مباحثات با ناخشنودی از ازدواج همراهی داشت.

۴.از اول تکلیفتان را مشخص کنید

اگر همسرتان از هم اکنون شما را آزار می دهد، در آینده وضع بهتر نخواهد شد؛ یک بررسی نشان می دهد چنین زوج هایی هر چه بیشتر با هم بماند، پرتوقع تر و بیشتر مایه آزار یکدیگر می شوند. پژوهشگران در یک بررسی از ۸۰۰ نفر در مورد میزان نگرش منفی شان نسبت به همسران، فرزندان و دوستانشان سوال کردند.

در میان این ۳ گروه، همسران بالاترین رده از لحاظ آزاردهنده بودن را به خود اختصاص دادند و دیدگاه های منفی آنها در مورد همسرانشان با گذر زمان افزایش پیدا می کرد. اما این بالابودن نسبی نگرش منفی در میان همسران، ممکن است بخشی عادی از رابطه عاطفی آنها باشد. پژوهشگران، این الگو را در همه شرکت کنندگان در این بررسی یافتند، در نتیجه به نظر می رسد که این افزایش روندی «هنجاری» (از لحاظ آماری) باشد. به عبارت دیگر، چیزی نامعمول رخ نداده است.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

سلامت نوزادان

عرق نعناع برای نوزاد، مفید است یا مضر؟

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت نوازد – اغلب نوزادان از دل درد و نفخ شکم رنج می برند که باعث بی قراری نوزاد و نگرانی والدین می شود، یکی از راه های مفید در درمان نفخ نوزاد استفاده از عرق نعنا است که در این مطلب با فواید استفاده از عرق نعناع برای نوزاد بیشتر آشنا خواهید شد.
هر چند عرق نعناع به دلیل دارا بودن متانول ممکن است حالت خفگی برای نوزاد و کودک به وجود بیاورد که بهتر است از مصرف زیاد آن برای نوزاد پرهیز شود و برای طریقه مصرف با پزشک کودکان مشورت شود. اما عرق نعناع برای نوزاد فواید زیادی دارد که در ادامه با این به معرفی آنها می پردازیم.
اغلب ما بارها از انواع دمنوش نعناع، نعناع تازه و عرق نعناع استفاده نموده ایم و از خواص بی نظیر آن اطلاع داریم. حال سوال اینجاست که آیا این خواص برای نوزادان نیز صدق می کند و می توان از عرق نعناع برای بهبود حال نوزادان نیز استفاده نمود. در ادامه به بررسی خواص عرق نعناع برای نوزادان خواهیم پرداخت.
عرق نعناع برای نوزاد
برای استفاده از عرق نعناع برای نوزاد بهتر است آن را در منزل و از نعناع تازه تهیه نماید، برای این کار چند برگ نعناع تازه را درون یک لیوان آب جوش انداخته و زمانی که کاملا سرد شد، از آن استفاده نمایید.
فواید عرق نعناع عبارت است از:
– عرق نعناع به خاطر تاثیرات ضد اسپاسمی(گرفتگی) که در بدن ایجاد می کند در درمان سریع دردهای شدید ناشی از سوزش سردل و گاز معده بسیار موثر می باشد.
– متانول موجود در نعناع علاوه بر خاصیت خنک کنندگی، باعث سرعت بخشیدن به جریان ترشح صفرا و همچنین شیره های گوارشی می گردد.
– همچنین خاصیت تسکین دهندگی عرق نعناع به دلیل وجود متانول تا حد زیادی نفخ، گاز معده و قولنج نوزاد را کم می کند و سبب آرام شدن عضلات تحریک شده بدن نوزاد می شود.
– مصرف عرق نعناع برای نوزاد به میزان یکی دو قطره کافی می باشد. یکی از راه های وادار کردن نوازد به آروغ زدن، دادن عرق نعناع به نوزاد است.
– نعناع به دلیل خاصیت ضد باکتری که دارد معده نوزاد و کودکتان را خنک کرده و مانند یک بی حس کننده عمل می کند و دل درد نوزاد را برطرف می کند. ماساژ دادن شکم کودک البته به آرامی و آهستگی، همچنین استفاده از حمام آب گرم می تواند راه حلی موثر برای درمان دل درد و تسکین عضلات معده فرزند دلبندتان باشد.
تاثیرات عرق نعناع برای بی قراری و دل درد نوزاد
– آب نعناع یا عرق نعناع داروی گیاهی موثری در درمان بیماری سندروم روده تحریک پذیر می باشد. که کمک می کند تا سیستم گوارشی بدن کارکرد سالمی داشته باشد. همچنین آب نعناع سبب تسکین عضلات روده و معده نوزاد می گردد.
– همانطور که در بالا به آن اشاره شد آب نعناع حاوی مقداری متانول است، همچنان که خاصیت ضد اسپاسم و خنک کنندگی دارد باعث ایجاد خفگی در نوزاد هم می شود، توصیه می کنیم قبل از استفاده هر نوع داروی گیاهی و همچنین هنگام استفاده عرق نعناع برای نوزادان در مورد میزان و نحوه مصرف به خصوص نوزادان کمتر از ۶ ماه با پزشک اطفال مشورت کنید.
– امیدواریم از دریافت اطلاعات در رابطه با مصرف عرق نعناع برای نوزاد راضی بوده باشید. شما می توانید با مراجعه به قسمت کودک و والدین از دیگر مطالب منتشر شده و نکات ضروری که هر مادری باید از آن اطلاع داشته باشد دیدن نمایید.

ادامه ی خواندن

سلامت نوزادان

دارو برای نوزاد، اطلاعاتی در رابطه با بنادریل

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت نوزاد – یکی از داروهایی که پزشکان استفاده از آن را برای نوزادان مناسب نمی‌دانند بنادریل بوده اما در مواقعی مشاهده می‌شود که مصرف آن تحت نظارت پزشک برای کودکان زیر ۲ سال مورد تجویز قرار می‌گیرد. بنادریل دارویی بوده که برای از بین بردن علائم مربوط به آلرژی همانند عطسه، خارش و بثورات پوستی به کارگیری می‌شود، این دارو انواع مختلفی دارد که برای کودکان بالای ۶ سال بوده اما برخی فرمولاسیون‌ها همانند کرم، ژل و اسپری‌ها وجود دارند که برای نوزادان ۲ سال و بالاتر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیرات داروی بنادریل بر روی نوزادان بپردازیم.
اطلاعاتی در رابطه با داروی بنادریل
همانطور که در مقدمه هم گفته شد، بنادریل دارویی بوده که برای رفع برخی حساسیت‌ها به کار گرفته می‌شود و باید بدانید که به طور کلی برای نوزادان زیر ۲ سال مناسب نمی‌باشد، کودکان ۲ تا ۵ سال نیز در صورت نیاز باید مقادیر بسیار اندکی را مصرف نمایند اما به طور کلی این دارو برای کودکان بالای ۶ سال مناسب است، در صورت وجود شرایط حاد و تحت نظر پزشک می‌توان مطابق با برخی شرایط از بنادریل برای کودکان زیر ۲ سال استفاده کرد، باز هم تاکید می‌شود که این کار باید تحت نظر و همچنین به دستور پزشک انجام شود، هر گونه کار خودسرانه در رابطه با این دارو می‌تواند جان نوزادان را تهدید نماید، بنابراین لازم است جانب احتیاط صد درصدی در رابطه با این دارو رعایت شود.
موارد استفاده از این داروی خاص
مهم‌ترین عنصر فعال در داروی بنادریل آنتی هیستامین بوده و در بسیاری از محصولات ضد سرفه و سرماخوردگی نیز یافت می‌شود. بر اساس اعلام رسمی اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) محصولات ضد سرفه و سرماخوردگی حاوی آنتی هیستامین و دیفن هیدرامین می‌توانند عوارض شدید و حتی خطر جانی را برای کودکان زیر ۲ سال ایجاد نمایند، برخی از این اتفاقات عبارتند از:
– تشنج
– ضربان قلب سریع
بنادریل می‌تواند موجب خواب‌آلودگی در کودکان شود و این مسئله را والدین باید به خوبی مورد توجه قرار دهند، در صورتی که فرزند شما دچار سرماخوردگی شود می‌توان از روش‌های بهتری مطابق با نظر پزشکان استفاده کرد. انواع داروهای بنادریلی که کودکان می‌توانند استفاده نمایند مربوط به سنین ۶ سال و بیشتر از آن می‌باشد، توجه داشته باشید که هرگز و تحت هیچ شرایطی نباید داروی بنادریل مخصوص بزرگسالان را به کودکان داد، واضح است که داروی بنادریل مخصوص بزرگسالان دارای دوزهای بالایی بوده و به همین دلیل کودکان قادر به استفاده از آن نخواهند بود و می‌تواند عوارض بسیار شدید و جدی برایشان داشته باشد. کودکان بالای ۱۲ سال غالبا می‌توانند از بنادریل مخصوص بزرگسالان استفاده نمایند اما بهتر آن است که مطابق با دستور پزشک این کار صورت گیرد تا احتمال ایجاد هرگونه مشکلی کاهش یابد.
دوز مناسب داروی بنادریل برای کودکان
اگر بخواهیم یک دوز مناسب برای کودکان تعیین کنیم باید عوامل و مولفه‌های گوناگونی را مورد بررسی قرار دهیم که سن یکی از آن‌ها است، همچنین در مواردی دیده شده که پزشکان بر اساس وزن کودکان برایشان دارو تجویز می‌کنند. از آنجایی که داروی بنادریل در انواع مختلفی تهیه و تولید می‌شود باید همواره پس از خرید محصول برچسب آن را مورد بررسی قرار داد، با اینکار دوزهای مناسب برای تمامی رده‌های سنی مشخص شده که می‌تواند راهنمای بسیار خوبی باشد. به عنوان مثال دستورالعمل‌های مربوط به مصرف داروی بنادریل برای آلرژی به شرح ذیل است:
– زیر ۲ سال: نباید مورد استفاده قرار گیرد
– ۲ الی ۵ سال: استفاده نشود مگر به دستور پزشک و تحت نظر بودن کامل
– ۶ الی ۱۱ سال: ۲ قاشق چای‌خوری آن هم هر ۴ یا ۶ ساعت که باید به دستور پزشک باشد
بنابراین لازم است همواره میزان دوز مصرفی را مورد بررسی قرار داده و دستورالعمل‌ها را نیز با دقت مطالعه کنید، در صورتی که یک کودک این دارو را بیش از حد مجاز مصرف کرد باید هر چه سریع‌تر او را به پزشک و یا اورژانس منتقل نمایید زیرا می‌تواند بسیار خطرناک و حتی جانشان را تهدید نماید.
برخی از خطرات داروی بنادریل
در قسمت‌های قبل هم برخی از موارد خطرساز این دارو ذکر شد، باید بدانید که سازمان‌های مهم جهانی و مرکز داروی ایالات متحده آمریکا مصرف بنادریل را برای کودکان زیر ۲ سال مناسب ندانسته و منع کرده‌اند، در صورتی این کار صورت خواهد گرفت که به دستور پزشک و تحت نظارت جدی باشد، همانطور که می‌دانید محصولاتی همچون بنادریل حاوی آنتی هیستامین می‌باشند. سایر عوارض احتمالی داروی بنادریل عبارتند از:
– مشکلات خواب‌آلودگی
– داشتن احساس خستگی
– مشکلاتی نظیر سردرد و سرگیجه
– گلو درد
– خشکی دهان
– ناراحتی‌های معده
– تهوع و یا اسهال
– مشکلاتی همچون آبریزش بینی
خلاصه‌ای از مقاله داروی بنادریل
بنادریل نام یک دارو بوده که نباید برای کودکان زیر ۲ سال مورد استفاده قرار گیرد مگر آنکه به دستور پزشک و نظارت شدید صورت گیرد، والدین باید بدانند که داروهای حاوی آنتی هیستامین و دیفن هیدرامین را نباید در صورت بروز سرفه و یا سرماخوردگی به کودکان و نوزادان بدهند،، این مسئله می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد و حتی جان کودک و نوزادان را تهدید نماید. همانطور که داروی بنادریل برای از بین بردن آلرژی و سرماخوردگی مفید به فایده است احتمال ایجاد عوارض جانبی نیز وجود دارد، افراد مختلفی که قصد استفاده از آن را دارند باید تحت نظر پزشک باشند و همچنین به دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی برچسب‌ها دقت لازم را داشته باشند، کوچکترین خطا و اشتباه می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به بار آورد. یکی دیگر از اشتباهاتی که تحت هیچ شرایطی نباید صورت گیرد استفاده از بنادریل برای ایجاد خواب در کودکان است، این کار امکان دارد عوارض و برخی از خطرات بسیار شدیدی را ایجاد کند. برای اطمینان حاصل کردن از آنکه دارو برای کودکان می‌باشد یا خیر لازم است همواره به پزشک مراجعه کرده تا دستورات لازم را اتخاذ نمایید، در هر صورت نباید از قاعده‌های کلی زیر در رابطه با داروی موردنظر خارج شوید:
– هیچگاه از دوز توصیه شده در برچسب‌ها برای مشخص کردن رده‌های سنی و میزان وزن تجاوز نکنید
– همواره توصیه‌های پزشک را در رابطه با مقدار و چگونگی دادن داروی بنادریل به کودکان جدی بگیرید تا از ایجاد هرگونه پیامدهای بعدی جلوگیری به عمل آورید
– از مصرف سایر داروها همزمان با داروی بنادریل خودداری نمایید مگر آنکه به دستور پزشک باشد

ادامه ی خواندن

روانشناسی کودک

راهکارهایی برای تقویت روابط مادر و دختر

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | روانشناسی کودک
بعضی از دختران شکایت می کنند که مادر فقط انتظار اطاعت محض دارد و بعضی از مادران شکایت می کنند که دخترشان هرگز متوجه منظور آن ها نمی شود.

در طول تاریخ زنان همواره به عنوان پرورش دهنده نسل بعد، وظیفه رسیدگی به امور خانه و خانواده را بر عهده داشته اند. توانایی ذاتی آنان در مراقبت و نگهداری از کودکان، رسیدگی به امور منزل و تربیت نسل بعد، آن ها را به عنوان بهترین کسانی که می توانند به رتق و فتق امور خانه بپردازند، معرفی می کند.

بار اصلی مسئولیت درون خانواده هم بر دوش زنان گذاشته شده است اما در این میان روابط مادر و دختر ممکن است پیچیده تر از روابط مادر با پسر باشد. بعضی مادران دختر خود را به فرزند پسر ترجیح می دهند و برخی خلاف این رفتار می کنند.

یکی از بهترین و مهم‌ترین روابطی که در این دنیا وجود دارد، رابطه میان مادر و دختر است. مادر و دختر می‌توانند بهترین دوست​ یکدیگر باشند و عاشقانه یکدیگر را دوست بدارند. اما گفتنی است که به انجام رساندن این کار به وقت زیادی نیاز دارد، تا بتوانید یک رابطه خوب و درست را در میان خودتان برقرار کنید. انجام این کار همچنین به صبر و بردباری زیادی نیاز دارد و باید با میل و رغبت و رضایت هر دوی شما ایجاد شود. این نکته حائز اهمیت است که آیا مادر در قید حیات است یا نه؟ آیا مادر رفتار محبت‌آمیزی نسبت به دخترش دارد یا نه؟ آیا مادر خود دخترش را بزرگ می‌کند یا نامادری‌اش؟ همه این موارد در برقرار کردن ارتباط دوستانه میان مادر و دختر مهم است و نقش حیاتی دارد. حقیقتا مادر نقش مهمی در زندگی و سرنوشت افراد خانواده خویش دارد.

روابط یک دختر با مادر می تواند تاثیر گذارترین رابطه در تمام زندگی او باشد و تمامی روابط او با دیگران حتی رابطه با همسرش را تحت تاثیر قرار دهد. رابطه بین مادر و دختر هم زمان با رشد دختر متحول می شود و مادر بلوغ، نوجوانی، جوانی و تبدیل شدن دختر خود را به یک زن مستقل تجربه می کند. این تغییرات می تواند به اختلاف نظرهای کم یا زیاد بین آن ها منتهی شود.

برای شروع یک ارتباط خوب و درست ابتدا باید از خودتان شروع کنید تا متوجه شوید که شما از چه شخصیتی برخوردار هستید و چه کارهایی می‌توانید انجام بدهید تا یک ارتباط خوب میان شما و دخترتان برقرار شود. سپس باید بدانید دخترتان دارای چه شخصیتی است. آیا درونگراست یا برونگرا؟ البته دخترتان چه درونگرا باشد و چه برونگرا شما باید به شخصیت او احترام بگذارید و او را همان گونه که هست دوست بدارید. متاسفانه یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث به‌وجود آمدن خدشه در رابطه میان مادر و دختر می‌شود این است که آنها به لحاظ شخصیتی با هم متفاوت هستند و به این علت مدام با یکدیگر جر و بحث و بگو‌مگو می‌کنند. اگر شما اجتماعی و دخترتان کمرو و خجالتی است به این ترتیب شما باید قبول کنید که دخترتان شخص درونگرایی است. اما اگر به این نکته توجه نکنید و مدام با او بگو مگو کنید در نتیجه در ارتباط خوب میان شما خدشه وارد می‌شود. پس به شخصیت او احترام بگذارید و با او رفتار مهرآمیزی داشته باشید.

بعضی از دختران شکایت می کنند که مادر فقط انتظار اطاعت محض دارد و بعضی از مادران شکایت می کنند که دخترشان هرگز متوجه منظور آن ها نمی شود.

طبیعی است که دختران تمایل دارند به مادر نزدیک و شبیه او شوند و در مقابل پسرها نیز، همین احساس را نسبت به پدر دارند. اما این قاعده همیشگی و بدون استثنا نیست. یعنی گاه رابطه پدر- دختر در یک خانواده بهتر از مادر- دختر است. در بسیاری از خانواده ها دختر راز دل خود را به پدر می گوید نه به مادر، برعکس آن هم وجود دارد یعنی پسر با مادر راحت تر است و می تواند با او ارتباط بهتری برقرار کند. در این میان تفاوت نسلی و فراموش کردن نیازهای نسل جدید از سوی مادر به برقراری رابطه صحیح از هر دو سو لطمه می زند.

مادر فراموش می کند که نیازهای واقعی دختر جوانش چیست و زمانی که با بی اعتنایی و بی توجهی با او برخورد می کند، دختر به سمت پدر گرایش پیدا می کند. مادر در این جا با درک نکردن شرایط روحی و روانی دختر، در واقع او را از خود می راند.

از طرفی گاه مسئله حسادت و رقابت به تیره شدن روابط بین مادر و دختر می انجامد. حسادت گاه به دلایل شخصیتی یا خانوادگی در مادر مشاهده می شود و هستند دختران خوب و ممتازی که مادر به جای حمایت، به آن ها حسادت می کند. گاهی مادر بیش از حد اقتدار طلب است و با این که عطوفت مادری دارد اما در عین حال خواستار تسلط کامل بر خانواده، همسر و دختر خود است. چنین مادرانی نمی توانند دختران خود را جذب کنند زیرا دختر در چنین شرایطی به سمت پدر گرایش پیدا می کند. آزاد اندیشی و وسعت نظر پدر از یک سو و اقتدار طلبی مادر از سوی دیگر، دختر را به سمت پدر سوق می دهد. البته تعداد بچه های خانواده، تعداد دختر و پسر و سن والدین، تحصیلات و فرهنگ خانوادگی در بروز این حالت تاثیرگذار است، اما در مجموع کم نیستند دخترانی که با پدر خود بسیار راحت تر از مادرشان هستند و پدر سنگ صبور آن هاست.

در این راستا اولین کاری که باید برای بهبود ارتباط مادر و دختر انجام داد، تغییر نحوه تفکر آن هاست. تفکر واقع بینانه بدون پیش زمینه منفی، عقب نشینی از مواضع خودخواهانه، تکیه بر واقعیت ها و جدا کردن منطق از احساس می تواند بسیار کارآمد باشد.

این روش باعث شفافیت در روابط می  شود و اولین قدم برای بهبود روابط است. نقطه مقابل تفکر واقع گرایانه تفکر ذهن گرایانه است که خودمحوری و خودخواهی اساس آن است، تکیه بر احساسات شخصی، سوء تعبیر، خود محوری، بی توجهی به علایق شخصی طرف مقابل و نبود همدلی می تواند این روابط را مخدوش و مادر و دختر را از هم دورتر و دورتر کند. از سوی مادر بالابردن تحمل، آمادگی برای شنیدن نظرهای مخالف، تواضع و فروتنی، کنار گذاشتن ابزارهای دفاعی و داشتن روحیه مثبت در برخورد با دختر می تواند بسیار مفید واقع شود.

روابط مادر و دختر,تقویت روابط مادر و دختر,روش های تقویت روابط مادر و دختر بهترین والدین، والدین آزاداندیش و اقتدار طلب هستند

انواع مادران:

مادران مثل پدران چند نوع هستند. مادر می تواند اقتدارطلب، خودمحور یا آزاد اندیش باشد. مادر آزاداندیش اجازه می دهد بچه ها در تصمیم گیری ها شرکت کنند و تصمیم بگیرند مادر اقتدار طلب مستبد نیست اما اقتدار کافی دارد . بدترین والدین، والدین خود محور هستند که از فرزندان می خواهند تحت هیچ شرایطی روی حرف آن ها حرف نزنند. بهترین والدین، والدین آزاداندیش و اقتدار طلب هستند؛ یعنی والدینی که در عین دادن آزادی و اختیار به فرزندان، اقتدار خود را حفظ می کنند و از اصول خود کوتاه نمی آیند. گاه مادران اقتدار طلب فرزندان خود را مسئول مشکلات زندگی می دانند و می خواهند با تسلط کامل بر امور خانواده و فرزندان، مشکلات را به تنهایی حل کنند. در حالی که مادران بالغ از مسئولیت مادری خود لذت می برند و در عوض مادران نابالغ از آزادی محدود شده خود شکایت و رفتارهای اشتباه خود را توجیه می کنند.

موضوع اصلی اختلاف نظر بین مادر و دختر :

از هرچیزی که مربوط به ظاهر باشد مثل لباس، وزن و موها زیرا زنان را از ظاهرشان قضاوت می کنند و مادر را از دخترش. بنابراین طبیعی است که مادر نسبت به دختر حساسیت داشته باشد.

کنترل گری هم نقطه اختلاف دیگر است. بیشتر مادران دوست دارند دخترشان را کنترل کنند و فکر می کنند او هنوز یک دختر بچه است.

نصایح مادرانه خسته کننده ترین حرف ها برای بسیاری از دختران است؛ زیرا به نظر دختران در هر نصیحتی، انتقادی نهفته است.

مادرها دلسوزانه نصیحت می کنند اما دخترها منتقدانه می شنوند. اگر مادر بلد نباشد نصایح دلسوزانه اش را بجا بگوید دختر از شنیدن آن فرار می کند. بالاخره هر دختری رازهایی دارد که اگر به مادر اعتماد نداشته باشد، از بازگویی آن ها به او سرباز می زند. این رازها به او قدرت می دهد زیرا در صورت بازگویی، مخالفت مادر را به همراه خواهد داشت.

روابط مادر و دختر,تقویت روابط مادر و دختر,روش های تقویت روابط مادر و دختر دختر به محبت و علاقه مادرش نیازمند است

کلیدهای طلایی برای دوستی مادران و دختران :
هر روز صحبت کنید
ممکن است شما طی شبانه‌روز فقط مشغول انجام کارهای روزانه باشید و فرصت نکنید زمانی را با دخترتان سپری کنید و به حرف‌هایش گوش بدهید. بهتر است به‌جای این همه کار کردن کمی به خودتان استراحت و زمانی را هم به دخترتان اختصاص بدهید.

با او خیلی دوستانه و صمیمی درباره افکار و اهدافش صحبت کنید. البته این نکته گفتنی است که مقدار زمانی را که با دخترتان سپری می‌کنید مهم نیست، مهم این است که زمانی را هر چند کوتاه تنها به او اختصاص و به حرف‌هایش گوش بدهید. پس برقراری عشق و دوستی را با گوش دادن به حرف‌های دخترتان آغاز کنید، هرگز به او نگویید وقت ندارم زیرا او احتیاج دارد تا شما به حرف‌هایش گوش بدهید. این گونه متوجه می‌شود که شما از صمیم قلب دوستش دارید و به او و اهدافش اهمیت می‌دهید.

کمتر انتقاد کنید
برخی از مادرها تصور می‌کنند با انتقاد کردن از دخترشان می‌توانند روی رفتار و کردار او تاثیر بگذارند. بنابراین با لحنی تند و خشن از او انتقاد می‌کنند. بهتر است بجای این‌که با لحنی تند از دخترتان انتقاد کنید و کارهای او را مایه خجالت خود بدانید، با لحنی دوستانه و نیز با رفتارهای معقول و مناسب روی اعمال او تاثیر بگذارید.

شما با انتقاد کردن بیش از حد از او باعث می‌شوید تا دخترتان اعتماد به نفسش را از دست بدهد و استعدادها و توانایی‌های خویش را نشناسد و برای کسب موفقیت تلاشی نکند. با وجود این ارتباط دوستانه میان شما از بین می‌رود. بنابراین سعی کنید درباره چگونگی کلماتی که به کار می‌برید و کارهایی که می‌تواند روی دخترتان تاثیر گذار باشد فکر کنید. بنابراین برای تقویت ارتباط دوستانه با دخترتان سعی کنید نکات مثبت و خوبی را که در وجود او هست ببینید و برایش بیان کنید. این گونه خودش را باور می‌کند و متوجه استعدادها و توانایی‌هایش می‌شود.

سعی کنید مادرتان را خوب بشناسید
برای برقرار کردن یک رابطه خوب و مستحکم با هر یک از افراد خانواده بویژه مادر در ابتدا باید او را خوب بشناسید و بدانید چه شخصیتی دارد. آیا مهربان است؟ آیا تندخو و بد اخلاق است؟ و… برای مثال او ممکن است موقع صحبت کردن با شما با لحنی تند حرف بزند و شما را برنجاند و احساسات شما را جریحه‌دار کند. در این زمان اگر می‌خواهید با مادرتان ارتباط خوب و دوستانه‌ای داشته باشید، باید سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید، چند نفس عمیق بکشید و بعد از این‌که هر دو به آرامش رسیدید، آن وقت درباره موضوعی که باعث کدورت و ناراحتی بین شما شده است صحبت کنید. در واقع درباره مشکلات، احساسات، افکار، آرزوها و اهدافی که در زندگی دارید، با هم صحبت کنید اما جر و بحث نکنید.

گذاشتن قوانین برای ایجاد یک ارتباط خوب
با مادرتان صحبت کنید و سعی نمایید قوانین خوبی را برای ایجاد یک رابطه خوب و پابرجا بین خودتان در نظر بگیرید و این قوانین را به طور ثابت اجرا کنید. برای مثال، به هم قول بدهید که با محبت با هم رفتار کنید، به یکدیگر احترام بگذارید، درباره مسائلی که باعث ناراحتی میان شما شده صحبت کنید، قبل از این‌که آن مساله بزرگ و باعث کدورت بین شما شود. با مادرتان برنامه ریزی کنید و به سینما، تئاتر یا حتی به رستوران بروید، سعی کنید با یکدیگر باشید و وقت‌تان را با هم بگذرانید. با صبر و آرامش به حرف‌های هم گوش دهید. مهم نیست که در گذشته چه رفتاری با یکدیگر داشته‌اید مهم این است که حالا هر کاری را می‌توانید برای ساختن یک رابطه درست انجام دهید.

اندیشیدن به یک ارتباط دوستانه
تاکنون برای ایجاد یک رابطه دوستانه و صمیمی با مادرتان چه کارهایی را انجام داده‌اید؟ آیا قوانین حاکم بر خانواده را رعایت کرده‌اید؟ آیا به مادرتان احترام گذاشته‌اید؟ آیا به او ابراز علاقه کرده‌اید؟ آیا به او گفته‌اید که دوستش دارید و عاشقش هستید؟ آیا تاکنون به رابطه خود با مادرتان فکر کرده‌اید که چگونه رابطه‌ای است؟ واقعا به رابطه خود با مادرتان با دقت نگاه کنید. ببینید اگر شما می‌توانید کاری انجام بدهید که رابطه میان شما تغییر کند، بهتر است این کار را انجام بدهید. این تغییر کلیدی برای بهتر شدن رابطه میان شما و مادر عزیزتان است.

این نکته حائز اهمیت است که مادرها دوست دارند جمله دوستت دارم را از زبان دخترشان بشنوند. آیا مادرتان می‌داند که چقدر دوستش دارید و چقدر به او اهمیت می‌دهید. شما باید هم محبت خود را نسبت به مادرتان ابراز نمایید و هم به او نشان بدهید، مثلا در کارهای منزل به او کمک کنید. شانه‌هایش را ماساژ بدهید و او را ببوسید. برنامه‌ریزی کنید و با هم بیرون بروید، سعی کنید لحظات خوب و خوشی را در کنار یکدیگر سپری کنید.میگنا دات آی آر.بدانید که وجود مادر در کنارتان می‌تواند نعمت بزرگی در حل مشکلات و چالش‌های زندگی شما باشد. پس خالصانه به مادرتان عشق بورزید، همیشه به او احترام بگذارید و مطمئن باشید عشق ورزیدن به مادر می‌تواند رابطه میان شما را مستحکم‌تر کند.

اظهار محبت
دختر به محبت و علاقه مادرش نیازمند است. او به محبتی نیازمند است که آثارش را در رفتار و گفتار مادرش ببیند و احساس کند. او دوست دارد مادرش او را در آغوش بگیرد، ببوسد و نوازش کند. اظهار محبت رابطه دوستانه‌ای بین شما به وجود می‌آورد و شما را به هم نزدیک می‌کند. دخترانی که به قدر کافی از محبت مادر برخوردار هستند و در محیطی آرام زندگی می‌کنند، غالبا اعتماد به نفس بالایی دارند. بنابراین عشق و محبت خویش را به دخترتان نشان بدهید و همیشه به او بگویید که چقدر دوستش دارید و عاشقش هستید. هرگز فکر نکنید که او می‌داند شما دوستش دارید.

دو کلید طلایی میان مادرها و دخترها
اولین کلیدی که می‌تواند یک رابطه دوستانه میان مادرها و دخترها ایجاد کند، احترام گذاشتن به یکدیگر است. احترام گذاشتن به یکدیگر از مواردی است که هر دوی شما باید در تمام طول زندگی رعایت کنید. هیچ وقت احترام قائل شدن برای یکدیگر را فراموش نکنید.

دومین کلیدی که می‌تواند یک رابطه دوستانه میان مادرها و دخترها ایجاد کند، اظهار محبت به یکدیگر است. هم مادر و هم دختر به محبت یکدیگر احتیاج دارند البته محبتی که در رفتار و گفتارشان دیده و نیز احساس شود. برای مثال همراه یکدیگر به پیاده‌روی بروید و خیلی دوستانه با هم صحبت کنید حتی برای هم داستان‌های خنده‌دار یا خاطره‌ای از گذشته تعریف کنید و با صدای بلند بخندید. خلاصه سعی کنید با یکدیگر باشید و خالصانه به یکدیگر عشق بورزید.

به این ترتیب اگر بخواهیم راهکارهایی برای بهبود روابط دختر و مادر ارائه دهیم باید به چند نکته اساسی اشاره کنیم

– مادر باید رازدار باشد، دختر را مورد تحسین قرار دهد و به او قدرت بدهد، مسائل را از دیدگاه او ببیند، نه یک طرفه، سعی کند روزی از هفته را به او اختصاص دهد، نوشیدن چای می تواند یک تفریح کم دردسر و کوتاه باشد و در بهبود روابط مادر و دختر مؤثر واقع شود، حمایتگر باشید. مادر و دختر هر دو ناکامی هایی را در زندگی تجربه می کنند بنابراین نقش حمایتگرانه داشته باشید نه ملامتگرانه، به او گوش کنید. گوش کردن فعالانه می تواند مانع بروز بسیاری از مشکلات شود. او را ضمن صحبت کردن تایید کنید و هر جا لازم است از او سوال کنید.

همدلی را تحت هر شرایطی فرو نگذارید تا رابطه تان قوی تر شود، خود را جای او بگذارید. شما هم زمانی دختر جوانی بودید که کسی حرفتان را نمی فهمید. بنابراین سعی کنید احساسات او را از تجربیات جدیدی که کسب کرده، درک کنید، گاهی بدون دلیل به او سر بزنید. او را در آغوش بگیرید، هدیه کوچکی بخرید و مانند یکی از بهترین دوستانتان با او رفتار کنید، دخترتان را به جمعی که دوست دارد دعوت کنید و اجازه بدهید از جمع دوستان شما لذت ببرد، یک لبخند و آغوش گرم گاه معادل صدها کلمه به تقویت روابط می انجامد. آن را از دخترتان دریغ نکنید.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com