با ما ارتباط برقرار کن

والدین موفق

چگونه یک مادر شاد و خوشبخت باشید؟

منتشر شده

روی

کودکان با خود شادی می‌آورند و با وجود تمام مشغله‌ها و مسئولیت‌هایی که روی دوش والدین خود می‌گذارند، می‌توانند شادترین لحظات را نیز برای آنها به وجود آورند و به زندگی آنها رنگ و طراوت بیشتر ببخشند.

وقتی روانشناسان از مادرها می‌پرسند که آیا به اندازه کافی با کودک خود وقت می‌گذرانند و یا اینکه دوست دارند وقت بیشتری را با آنها بگذرانند، بیشتر مادرها می‌گویند بله، زیرا در لحظه‌ای که به این پرسش پاسخ می‌دهند به لحظات خوب و خوشی که با فرزندشان بازی می‌کنند یا برایش کتاب می‌خوانند فکر می‌کنند، اما زمانی که از آنها می‌خواهند در مورد فعالیت‌ها و کارهای روزمره و اوقاتی که با فرزندشان سپری می‌کنند، بیشتر توضیح دهند، تازه به خاطر می‌آورند که اغلب سر لباس پوشیدن، غذا خوردن و زودتر به خواب رفتن بچه‌ها با آنها مشکل دارند.

در واقع، لحظات واقعی که والدین به خوبی در کنار فرزندان خود سپری می‌کنند و به همراه آنها شادی می‌کنند، بسیار مختصر است، ولی همین لحظات کم و اندک آن‌قدر قوی و نیرومند هستند که می‌توانند با خود حس خوشبختی و شادی را به همراه بیاورند.وقتی که در حال خدمت‌رسانی به فرزندتان هستید، زندگی خود را پر معناتر از گذشته توصیف می‌کنید و با وجود تمام خستگی‌ها، حاضرید باز هم به اینکار ادامه دهید.نخستین گام برای آنکه یک مادر خوشبخت و خوشحال باشید، این است که برای کاری که انجام می‌دهید، ارزش قائل شوید، احساس کنید کاری که انجام می‌دهید مهم است.بعد از آنکه توانستید به این حس و حال دست پیدا کنید، بی‌شک راحت‌تر می‌توانید راه‌های بیشتر شادی کردن را بیابید.

ناراحتی‌ها و استرس‌ها را بپذیرید 

مادر بودن به این معنا نیست که همیشه حس خوبی داشته باشید، چرا که به هر حال گاهی در زندگی عصبانی شدن، آزردگی، ناامیدی و استرس به وجود می‌آید و اینها بخش لاینفک زندگی هستند.شما مادر بدی نیستید اگر گاهی عصبانی می‌شوید، شما مادر بدی نیستید اگر گاهی کنترل خود را از دست می‌دهید، چرا که تمام این موارد طبیعی و نرمال هستند.

به اندازه کافی بخوابید 

بیشتر ما بر این باوریم که پول تضمین‌کننده خوشبختی نیست؛ اما، بیشتر ما نمی‌دانیم که خواب خوب و کافی شبانه چقدر در روحیه خوب و شاد داشتن تأثیر می‌گذارد.اگر بتوانید شب‌ها به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید، بی‌شک تفاوت بزرگی که در شما ایجاد می‌شود را تجربه خواهید کرد، در طول روز فعال‌تر می‌شوید، اگر خسته نباشید می‌توانید برای کودکتان کتاب بخوانید و اگر فرصت داشته باشید او را به پارک می‌برید و… اما چنانچه نتوانید شب‌ها استراحت لازم را داشته باشید، در طول روز خسته و بی‌حوصله هستید و حتی برای انجام اصلی‌ترین و ضروری‌ترین کارها نیز انرژی لازم را ندارید.

به اولویت‌های خود دوباره فکر کنید 

شاید اصلاً به نظر نرسد، ولی یکی از کلیدهای اصلی داشتن حس و حال خوب و مثبت، سازمان‌دهی کردن و برنامه‌ریزی بیشتر درباره کارهایی که باید انجام دهید، است.اینکه چگونه وقت خود را بگذرانید، اهمیت زیادی دارد. اگر از نظر مالی مشکل چندانی ندارید، بهتر است که اوقات بیشتری را به بودن در کنار خانواده اختصاص دهید، یعنی اولویت با کارهایی که به خانواده مربوط هستند، باشد.بهتر است به کارهایی که باید در طول روز انجام دهید، فکر کنید و بعد در ذهن خود آنها را با توجه به اهمیت‌شان تقسیم زمانی کنید.به این صورت در اغلب لحظات خود می‌دانید که چه کاری انجام می‌دهید و آشفته و پریشان نمی‌شوید.

وسعت دید داشته باشید 

وسعت دید داشتن نگرش شما را بهبود می‌بخشد. به شما صبوری و متانت بیشتر می‌دهد و افزون بر این موارد باعث می‌شود در تمام لحظاتی که به غفلت سپری می‌کنید، قدری آگاه‌تر و هشیارتر باشید.به زودی لحظه‌ای فرا می‌رسد که دختر کوچولوی شما پشت میز کامپیوتر می‌نشیند و برخی پروژه‌های درسی‌اش را انجام می‌دهد یا پسرتان مشغول تماشای بازی فوتبال تیم محبوبش می‌شود و شما با خود لحظه‌ای می‌اندیشید که او کی اینقدر بزرگ شد؟

ارتباط خود با همسرتان را بهبود ببخشید 

یک گروه از دوستان که در سختی‌ها حمایت‌تان می‌کنند، خانواده، مادر، پدر و در مرکز آنها همسرتان است.به خاطر وجود این افراد باید ارتباط‌تان با دیگران همیشه برقرار باشد و خود را در پیله تنهایی فرو نبرید، به خصوص در دورانی که فرزندتان خردسال است.هیچ‌گاه فکر نکنید که رابطه ناخوشایند با همسرتان را در آینده خوب می‌کنید، شاید در آینده فرصتی برای جبران پیش نیاید، پس باید از اکنون شروع کنید.با هم به خرید بروید. با هم حرف بزنید، درباره چیزهایی که به شما استرس می‌دهند، درباره چیزهایی که اذیت‌تان می‌کنند.بزرگ کردن و تربیت یک کودک، امر دشواری است و شما نیاز به همکاری و همدلی دارید.

تشکر کنید 

تشکر کردن و قدردانی، تغییر بسیار خوب و مثبتی در روحیه و حس و حال شما ایجاد می‌کند. یک روش دیگر برای تشکر و قدردانی، نوشتن است.اگر این کار را هر روز به مدت ۲ هفته انجام دهید، احساس خوشبختی بیشتری خواهید کرد.ممکن است روزهای بدی هم داشته باشید؛ اما، حتی این روزهای بد نیز باعث نمی‌شوند که شما حس بدی داشته باشید، چرا که شما می‌دانید خوشبختی در دستان خودتان است.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

والدین موفق

مدیریت رفتار با فرزندان

منتشر شده

روی

به وسیله

اویار حسینی مشاور خانواده اظهار کرد: بسیاری افراد در مواقع بحرانعکس‌العمل‌های افراطی از خود نشان می‌دهند که این رفتار اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند؛ یک مادر حق دارد نگران آینده نوجوانش باشد، حق دارد از عادت به سیگار بترسد، اما باید بداند که چگونه باید با نوجوانش صحبت کند تا اوضاع را مدیریت کند؟ در قدم اول این مادر باید احساس خودش را خیلی شفاف بیان کند.

اگر فرزندمان سیگار کشید باید چگونه با او رفتار کنیم؟

این مشاور خانواده بیان کرد: وقتی برای نخستین بار متوجه سیگار کشیدن فرزندتان شدید باید رفتاری منطقی از خود نشان دهید و بگویید، وقتی سیگار توی جیبت دیدم انگار دنیا روی سرم خراب و وجودم پر از غم و ترس شد، حتما در حضور  پدرت باید درباره علت سیگار کشیدنت گفتگو کنیم، برای فردا  یک جلسه سه نفره می‌گذارم تا دلیل سیگار کشیدن را بگویی، من و پدرت تا سن بلوغ باید مراقب سلامت ذهن و بدنت باشیم ؛ نکته مهم‌تر این است که در این جلسه نباید خواهر و برادر نوجوانی که سیگار مصرف کرده، حضور داشته باشند.

رفتار درست به کودک در زمان مواجه شدن با مشکل

اویار حسینی ادامه داد: با فرزندتان اینگونه صحبت کنید؛ مثلا به او بگویید ازتو انتظار دارم تا فردا کمتر با من حرف بزنی تا بتوانم بهتر خودم را آرام کنم.

در جلسه سه نفره بعد از ارزیابی علت, به نوجوان کمک می‌شود جایگزینی بهتر برای رفع نیازش پیدا کند و حتما در صورت نیاز برای او تنبیهی در نظر گرفته می‌شود، اما نکته مهم این است که خود نوجوان در پیدا کردن تنبیه مناسب و طول مدت تنبیه مشارکت می‌کند.

وی یادآوری کرد: تجربه نشان داده است اگر نوجوان اختلالات خلقی و شخصیتی نداشته باشد، مشکل حل خواهد شد؛ این زمان یکی از موارد مشکل‌زاست که اگر والدین نتوانند آن را مدیریت کنند، آینده کودک تحت شعاع قرار گرفته و تبدیل به یک بحران در زندگی می‌شود، بهترین کار برای مقابله با این موارد مشورت با یک مشاور است تا بتوان به درستی در این راه قدم برداشت.

ادامه ی خواندن

والدین موفق

۷ جمله مخرب که نباید به نوجوان تان بگویید!!

منتشر شده

روی

به وسیله

والدین همیشه سعی دارند بهترین تربیت را برای نوجوان شان داشته باشند اما ممکن است در این مورد اشتباهاتی هم داشته باشند. در ادامه به ۷ جمله مخربی که هر پدر و مادری به نوجوانش می گوید اشاره می کنیم

همه والدین به فرزندان خود در هر مرحله ای از زندگی شان چه کودکی، چه نوجوانی و چه جوانی عشق می ورزند اما بیشتر ما با این موضوع موافق هستیم که برخورد و رفتار با فرزندان در دوران بلوغ، مشکل تر از هر دوره دیگری است. در طول این دوران، بسیاری از والدین در یک دام گرفتار و اشتباهات متداولی را در پرورش و آموزش فرزندان شان مرتکب می شوند. در ادامه هفت مورد از مخرب ترین عبارت هایی را که نباید در برخورد با نوجوانان به کار ببرید، گردآوری کرده ایم.

بزرگ تر که شدی، می فهمی

نوجوان شما در میانه راه قرار دارد و وقتی شما این عبارت را به کار می برید، او می فهمد که هنوز کوچک است و شما او را نادان فرض می کنید. شاید شما چنین قصدی نداشته باشید اما باید با خودتان فکر کنید که اگر نوجوان تان آن قدر بزرگ شده است که بتواند درباره رشته تحصیلی خود در دانشگاه تصمیم بگیرد یا به انتخاب فوق برنامه های خاصی بپردازد، پس حتما می تواند درباره یک موضوع خاص هم ایده خاصی داشته باشد. صرف این که ایده نوجوانان مبتنی بر تجربیات زیادی نیست یا با ایده والدین شان تطابق ندارد به این معنی نیست که آن ها درک درستی ندارند یا به بلوغ فکری نرسیده اند بلکه فقط به این معنی است که با والدین شان تفاوت دارند و این هیچ ایرادی ندارد. بنابراین به جای به کار بردن این جمله، درباره تجربیاتی که شما را به نقطه نظر خاصی رسانده اند با نوجوان تان صحبت کنید و با چند سوال چالش برانگیز درباره چگونگی برخورد با موقعیت های خاص، توانایی تفکر و آمادگی او را برای زندگی افزایش دهید.

وقتی من به سن تو بودم، هیچ وقت …

این عبارت با واقعیت فاصله زیادی دارد و درکی که نوجوان شما از آن دارد، این است که شما در سال های نوجوانی، دختر یا پسر کاملی بوده اید اما واقعیت چیز دیگری است. صرف نظر از این که شما از دید خودتان چقدر کامل بوده اید، بدون شک اشتباهاتی داشته اید. شاید شما تصمیم گرفته باشید اشتباهات تان را فراموش یا از درمیان گذاشتن آن ها با فرزندتان خودداری کنید تا او اشتباهات شما را تکرار نکند اما چیزی که یک نوجوان بیشتر از هر چیزی به آن احتیاج دارد یک الگوست، کسی که در گذشته اشتباه کرده است و می توان با او همانند پنداری کرد. گاهی اوقات این که والدین کاملی برای فرزندتان باشید چیزی نیست که او لزوما به آن نیاز داشته باشد.

والدین همیشه سعی دارند بهترین تربیت را برای نوجوان شان داشته باشند‎

چیزی هست که به من نمیگی؟

بسیاری از ما قبول داریم این که بدانیم نوجوان مان چه می کند و وقتش را چگونه و با چه کسانی سپری می کند، کار خوبی است. مشکل این جاست که پرسیدن سوال هایی درباره این موضوعات به ویژه زمانی که فرزند شما نمی خواهد درباره کاری که انجام داده با شما صحبت کند، نوعی تجسس و تفتیش به نظر می رسد. واقعیت این است که میان نگران بودن برای فرزندتان و سعی برای سر درآوردن از رازهایی که او اصلا ندارد، مرز بسیار باریکی وجود دارد. این که حرف نوجوان تان را قبول کنید، بسیار اهمیت دارد و اگر نمی توانید حرف او را باور کنید مشکل، نبود اعتماد میان شما و فرزندتان است که بیشتر از سوی شماست و باید آن را حل کنید.

چرا نمی توانی مثل خواهر/برادرت باشی؟

وقتی این جمله را به فرزند نوجوان تان می گویید، چیزی که او واقعا می شنود این است که به اندازه کافی خوب نیست. چنین عبارتی نوجوان را تضعیف می کند و این نگرانی را در او به وجود می آورد که نتوانسته است مطابق انتظارات والدینش زندگی کند. سعی کنید بدون استفاده از عبارت هایی که بوی مقایسه می دهند، به مشکلات موجود بپردازید.

پول که علف خرس نیست!

این جمله برای نوجوان به این معناست که چیزی که او از شما می خواهد، بسیار گران است و شما قصد خرید آن را ندارید. به جای این که این عبارت خشن و توهین آمیز را به کار ببرید، کافی است به او بگویید نمی توانید هزینه خرید چیزی را که می خواهد بپردازید. اگر قصد شما این است که اهمیت پول و مصرف عاقلانه آن را به فرزندتان بیاموزید، بدون استفاده از عبارت هایی که حاکی از منت گذاری و نگاه از بالاست، از سطحی برابر با او در این باره صحبت کنید.

چرا همه اش میری توی اتاقت؟

برای یک نوجوان کاملا طبیعی است که تمایل داشته باشد گاهی از خانواده جدا شود و به تنهایی اتاقش پناه ببرد  و برای ما هم کاملا طبیعی است که به او اجازه بدهیم کمی استقلال داشته باشد. به احتمال زیاد، چیزی که شما می خواهید با این جمله به فرزندتان منتقل کنید، این است که دل تان برای او تنگ شده و دوست دارید زمان را با او سپری کنید. پس بهتر است این معنا را مستقیما به او بگویید. جمله ای که شما به کار می برید، بیشتر او را در لاک تنهایی اش فرو خواهد برد.

چون من که پدر/مادرت هستم میگم

اگر به عنوان والدین یک نوجوان با خودمان صادق باشیم، تایید می کنیم که خود ما هم دوست نداریم چنین چیزی را بشنویم. این جمله استدلال بسیار ضعیفی دارد. وقتی این جمله را به یک نوجوان می گویید، او فکر می کند که شما دلیل واقعی برای تصمیم تان ندارید یا صرفا نمی خواهید روند افکارتان را برای او توضیح دهید. اگر این جمله را به این دلیل می گویید که نمی خواهید اجازه انجام کاری را به او بدهید، به جای به کار بردن آن، برایش توضیح دهید که چرا به او اجازه نمی دهید. اگر دلایل تان را به خوبی توضیح بدهید دیگر جایی برای بحث باقی نخواهد ماند.

ادامه ی خواندن

والدین موفق

اهمیت روابط پدر و پسر در خانواده

منتشر شده

روی

به وسیله

یک روان شناس گفت: هر قدر شخصیت پدر برای فرزندان به ویژه پسرها محبوب باشد، میزان همانندسازی پسر‌ها با پدر‌ها بیشتر می‌شود.  از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

علیپور روان شناس و مشاور کودک اظهار کرد: رابطه میان پسرها و پدرها در چارچوب وظایف مسئولیت های پدران خانواده تحلیل می شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه پدران نمی دانند چگونه باید با پسران خود رفتار کنند، گفت: بسیاری از آسیب های پسران در جامعه به رفتار پدران با آن ها برمی گردد.

علیپور ادامه داد: پسرها از هر گونه ارتباط آمرانه، غریبانه، متکبرانه، خصمانه و تنبیه گرانه با پدرها گریزانند و دوست دارند همیشه پدر را در حالتی آرام و به دور از اضطراب، دغدغه و عجله ببینند و فرصت گفت و شنود راحت و بیان راز دل با آنان را صمیمانه، صریح  و در عین حال با احترام داشته باشند.

وی با بیان اینکه پسر ها دوست دارند  که پدرها به دور از بی حوصلگی، عصبانیت و با صبوری و متانت و زبانی گیرا به مسائل فکری آنان پاسخ گویند، افزود: اغلب پسرها می خواهند با پدرانشان درباره برداشت های فرهنگی و تحلیل های اجتماعی و سیاسی شان با سعه صدر و آرامش کامل مشورت کنند.

علیپور عنوان کرد: در رابطه مطلوب پدرها و پسرهای سعادتمند به جای تحقیر و تهدید، تکریم و تشویق و همچنین به جای اضطراب و ناامنی، فضایی آکنده از آرامش و امنیت خاطر حاکم است؛ به جای فرمانروایی و فرمانبرداری، احساسی از صمیمیت متقابل و به جای  رابطه خشک، اقتدار عاطفی، رفتار اخلاقی، مردانگی، گذشت و صبوری به چشم می خورد.

این روان شناس با بیان اینکه زیبایی و شکوه رابطه پدرها و پسرها باید به گونه ای باشد که مادرها همواره تایید کننده آن باشند، ادامه داد: در سایه برقراری چنین ارتباط پایدار و دوست داشتنی است  که کانون خانواده از هر گونه تعارض و دوگانگی احساسی به دور می ماند.

علیپور تشریح کرد: هر قدر شخصیت پدر برای فرزندان به ویژه پسرها، محبوب و مطلوب باشد میزان همانندسازی پسرها با پدرها بیشتر می شود و به نظرها و راهنمایی های پدران بیشتر توجه می کنند.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان3 هفته پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌4 هفته پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها4 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها4 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com