با ما ارتباط برقرار کن

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌

چند نوع عشق داریم؟

منتشر شده

روی

در طول تاریخ توصیف‌های متعددی از عشق ارائه شده. غم و اندوه و لذت و شکوه عشق باعث شده شاعران، هنرمندان، متفکران، نویسندگان و بسیاری، عشق را الهام‌بخش برخی از آثار خود کنند.

هرکدام از ما در طول زندگی به طریقی با عشق آشنا شده‌ایم و شاید بهترین و بدترین لحظه‌های زندگی هر کدام از ما به نوعی با عشق و محبت گره خورده باشد…

اما واقعا عشق چیست و آن را چگونه تعریف می‌کنیم؟

دشواری در تعریف عشق و تنوع توصیف‌هایی که از آن شده، ارزیابی و سنجش آن را دشوار کرده است. در طول ۶۰ سال گذشته حدود ۳۰ ابزار مختلف برای اندازه‌گیری عشق به وجود آمده‌اند و شاید جاه‌طلبانه‌ترین آنها ابزاری است که آن را براساس میل فرد برای صمیمیت همراه با مراقبت و احساس تعلق به دیگری مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

تلاش‌های جامعه‌شناسان و روان‌شناسان اجتماعی باعث شده عشق به انواع مختلفی تقسیم‌بندی شود:

عشق بین والدین و فرزندان، اعضای خانواده، دوستان و افراد مختلف. اما به‌طور کلی عشاق می‌توانند دو نوع قراردادی عشق را تجربه کنند؛ عشق شهوانی و عشق همیارانه.

عشق شهوانی

عشق شهوانی که معمولا به‌عنوان عشق رمانتیک و شیدایی شناخته می‌شود، حالتی است از جذابیت وفریفتگی بسیار همراه با میل به دیگری. این نوع عشق با ویژگی‌هایی از قبیل دلسوزی و شفقت، شادی، اضطراب، میل جنسی و وجد و سرور زیاد شناخته می‌شود. برانگیختگی فیزیولوژیکی عمومی شامل افزایش ضربان قلب، تعریق، سرخ شدن پوست همراه با احساس برانگیختگی زیاد، اغلب از علائم فیزیکی عشق شهوانی است.

از نظر دیگران، افراد دارای عشق شهوانی، به دنبال برآورده کردن نیازهای خود هستند بنابراین جای تعجب نیست که عشق شهوانی عمر کوتاهی داشته باشد و عمدتا چند ماه بیشتر طول نکشد.

در این نوع عشق، زمانی که آتش عشق کم‌سو می‌شود، به تدریج تضادها و تعارض‌ها، تظاهر پیدا می‌کند و عشاق سابق، افرادی شکاک، ناراضی و ناامید شده و با یکدیگر درگیری‌های متعددی پیدا می‌کنند.

عشق همیارانه

عشق همیارانه نسبت به عشق شهوانی، تنش و استرس کمتری درپی دارد. این عشق با سپاسگزاری عمیق طرفین از یکدیگر همراه و اغلب شامل تحمل و بردباری در برابر قصورات یکدیگر و تلاش برای رفع مشکلات و بهبود روابط بین‌فردی است.

رابطه زناشویی در این نوع رابطه، بیانگر احساسات عمیق طرفین به یکدیگر و اطمینان از درک نیازها و خواسته‌های یکدیگر و احساس لذت است. به موازاتی که عشق همیارانه، رشد می‌کند و روابط گسترده‌تر می‌شود، زوج به‌راحتی درباره مسائل و نگرانی‌های جنسی‌شان صحبت می‌کنند.

با ارتقای روابط بین‌فردی و صمیمیت بین طرفین، لذت از روابط زناشویی نیز افزایش پیدا می‌کند و تعهدات طرفین در رابطه قوی‌تر می‌شود. علاوه بر این، رابطه زناشویی در این نوع رابطه، برخلاف عشق شهوانی، بامعناتر است و رضایت عمیق‌تری را به دنبال دارد.

انواع عشق از نظر جان آلن‌‌لی

تلاش برای توصیف انواع روابط عاشقانه منجر به ارائه مدلی براساس واژه‌های باستانی یونانی از طرف جان آلن ‌لی شده. وی معتقد است ۶ نوع رابطه عاشقانه وجود دارد: رمانتیک، سرگرم‌کننده، مالکانه، اشتراکی، نوع‌دوستانه و واقع‌گرایانه:

  • عشق رمانتیک: افرادی که این نوع عشق را تجربه می‌کنند، جایگاه خاصی برای زیبایی ظاهری و فیزیکی طرف مقابل خود قائل‌اند و به دنبال تجربه لذت بصری و لمسی هستند که از ظاهر و بدن معشوق یا معشوقه خود کسب می‌کنند و میل زیادی به داشتن رابطه با معشوق خود دارند.
  • عشق بازیگوشانه: در این نوع رابطه عشقی، عمدتا افراد به دنبال کسب تجارب متعدد جنسی هستند و تعهد برایشان معنایی ندارد. این عشق ناپایدار برای آنها نوعی تفنن و لذت زودگذر است.
  • عشق مالکانه: این نوع عشق معمولا با آشفتگی و حسادت بیش‌ازحد همراه و فرد به دنبال مالکیت در رابطه عاشقانه خود است. این افراد زندگی پرپیچ و خمی دارند و هرچند محبت زوج به یکدیگر می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد ولی آشفتگی‌هایی را به دنبال دارد که تجربه آن برای فرد می‌تواند دردناک باشد.
  • عشق همیارانه: در این نوع رابطه تعهد، صمیمت و عطوفت به‌تدریج ایجاد می‌شود و معمولا رابطه زوج‌ها طولانی‌مدت و بر پایه صلح و آرامش و نوعی روابط دوستانه حاکم است.
  • عشق نوع‌دوستانه: افرادی که این نوع عشق را تجربه می‌کنند عمدتا روابطی توام با شفقت، دلسوزی، مراقبت و از خودگذشتگی را تجربه می‌کنند. چنین روابط و احساساتی بدون هیچگونه چشمداشتی است.
  • عشق واقع‌گرایانه: در این نوع رابطه عشقی، فرد به دنبال انتخاب کسی است که با ملاک‌های عقلانی و منطقی، اجتماعی، اقتصادی، مذهبی، تحصیلی و… او سازگار باشد. در نتیجه این رابطه می‌تواند به احساس رضایت متقابل بینجامد.

جان ‌لی معتقد است روابط عاشقانه در طول زمان پیشرفت می‌کند و افراد ممکن است در دوره‌های مختلف از زندگی‌شان رویکردهای مختلفی از عشق را تجربه کنند. معمولا زوج‌ها در هر نوع رابطه‌ای به دنبال ایجاد یک رابطه پایدار و موفق هستند.

صرف‌نظر از اینکه رضایت و موفقیت در یک رابطه عاشقانه، اغلب به این بستگی دارد که بتوانیم فردی را پیدا کنیم که رویکرد مشابهی با ما در ارتباط با عشق و صمیمیت داشته باشد.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌

آهنگ تصویری محسن چاوشی | کلیپ تصویری محسن چاوشی به نام زندان

منتشر شده

روی

به وسیله

دانلود موزیک ویدیو جدید محسن چاوشی به نام زندان

آهنگ تصویری محسن چاوشی | کلیپ تصویری محسن چاوشی به نام زندان

محسن چاوشی حسینی خواننده ایرانی زاده ۸ مرداد سال ۱۳۵۸ در شهر خرمشهر است. محسن چاوشی خواننده، اهنگساز، ترانه سرا و تنظیم کننده سیک های‌‌ پاپ و راک است.

کلیپ تصویری محسن چاوشی به نام زندان

محسن چاوشی خواننده بی نظیر با صدای خاص و دوست داشتنی طرفداران زیادی دارد که او را اسطوره صدا می دانند.

ادامه ی خواندن

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌

هتل نفرین شده!

منتشر شده

روی

به وسیله

قتل های زنجیره ای، پایان های تراژیک و تلخ، بیماران روانی درمان نشده و نوزاد کشی. همه ی این اتفاقات در هتلی در لس آنجلس به نام سیسیل رخ داده اند و عاملانش در آن اقامت داشته اند. برای ترسیدن از این هتل حتما لازم نیست، از قدرت های ماوراءالطبیعه آگاه باشید.

بنا بر این گزارش، این هتل در سال ۱۹۲۴ توسط ویلیام بی هانر با هزینه ی یک میلیون دلار (حدود سیزده میلیون دلار) ساخته و در ساختمان آن از پنجره های رنگین و کاشی های مرمری و مجسمه های گچی استفاده شد. این هتل نویدبخش یک مرکز مهمان نوازی مهم و کسب و کاری آینده دار را می داد.

اما متأسفانه افسردگی بزرگ در کمین این هتل بود. در دهه های آتی، ارزش هتل و محله ی اطراف آن کاهش پیدا کرد. در سال ۱۹۳۱ هتل شاهد اولین خودکشی اش بود. شخصی که جسدش در کنار بسیاری کپسول سمی یافت شد؛ خودکشی های بسیاری که یکی پس از دیگری به وقوع پیوستند!

در سال ۱۹۳۷ شخصی ۲۵ ساله چهارمین شخصی بود که به طرز مشکوکی فوت کرد. وی از طبقه ی نهم به پایین پرتاب شده و بدنش در میان سیم های تلفنی که با خود به پایین آورده بود پیچیده شده بود. پلیس هرگز نتوانست ماهیت این اتفاق را تءیید کند. یکی از دلخراش ترین اتفاقات در سال ۱۹۴۴ رخ داد, زن جوانی در یکی از اتاق های این هتل زایمان کرده و نوزادش را از پنجره به بیرون پرتاب می کند.

قاتلان مشهور

ریچارد رامیرز با لقب تعقیب گر شب طی سال های ۱۹۸۴ تا ۸۵ عامل وحشت کالیفرنیای ساحلی شده بود. در کمتر دو سال وی ۳۸ فرد بین ۹ تا ۸۳ سال را به قتل رساند. مرکز قتل های وی نیز هتل سیسل بود. این قاتل تا مدت ها شهره ی خاص و عام بود و نامش در رگ های همه ی اهالی آن ایالت جوی وحشت و دلهره به راه می انداخت. این تنها یک نمونه از انبوه قاتلان ساکن این هتل است.

هتل نفرین شده!

جای تعجبی ندارد که مالکان این هتل با تغییر نام آن در سال ۲۰۱۱ سعی در تغییر برند! و دیدگاه عامه در مورد هتل خود داشته باشند؛ اما طولی نکشید که حادثه ای برای یک توریست ۲۱ ساله ی کانادایی، الیسا لم در این مکان رخ داد. مرگ وی یکی از پرسش برانگیزترین حوادث ها طی سال های فعالیت این هتل است. در سال ۲۰۱۳ یکی از کارکنان هتل جسد این توریست جوان را به صورت شناور درون آب یکی از تانکرهای آب روی پشت بام این هتل پیدا می کند.

ادامه ی خواندن

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌

مطالب جالب و سرگرم کننده سال ۹۷ | مطالب جذاب اینترنت

منتشر شده

روی

به وسیله

گرانترین خاویار ودر واقع گرانترین غذای جهان «خاویار الماس» از ماهی بلوگای ایران است. یک کیلو گرم از این خاویار ۳۵۰۰۰ دلار به فروش می‌رسد.

+ خوبه خداروشکر اینو دیگه همه ی ایرانیا خوردن

مطالب جذاب اینترنت

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

در اروپا افراد میتونن برای حیوانات خونگیشون گذرنامه بگیرن که باهاش میتونن بین کشور های عضو اتحادیه آسان مسافرت کنن!

در امارات هم برای شاهین‌ها بخاطر جایگاه و قیمت بالاشون، در سفر های خارجی گذرنامه سبز کشور امارات صادر میشه

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

خلبان «ایدن مصطفی حمید»
خلبانی عراقی بود که از دستور بمباران حلبچه سرپیچی کرد و به دستور صدام حسین اعدام شد
او قبل از اعدامش گفت: آیا ملت ایران و کُرد، سال‌های‌ بعد از من یاد میکنند؟

روحش شاد و یادش گرامی

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

شیطان هر کاری کرد ؛ آدم سیب نخورد …

رو کرد به حوا و گفت : بخور واسه پوستت خوبه ..
و آن گونه بود که بفنا رفتیم

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

مطالب سرگرم کننده

‏نوبت دهی دکترای متخصص اینجوریه که باید ۲ماه قبل این که مریض بشی پیش اون پزشک نوبت بگیری تا توی اون هفته ای که مریض شدی پزشک ویزیتت کنه یه راه دیگم هست که ماهی یبار پیش دکترهای قسمت های‌ مختلف بدن نوبت بگیری، هر جات که مشکل پیدا کرد سریع بری پزشک

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

قد بلندها بیشتر سرطان میگیرند!

یک پژوهش جدید نشان داد که افراد بلند قد بیشتر در دسترس ابتلا به بیماری سرطان هستند. زیرا بدن ان‌ها سلول‌های‌ بیشتری دارد

+قدیمی‌ها همیشه می‌گفتن قد کوتاه‌ها خوش‌شانس ترن تو زندگی، علمم داره ثابت می‌کنه:»

مطالب تفریحی

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

مالک باشگاه لستر با ۴ میلیارد پوند دارایی معادل ۷۶ تریلیون تومان خودمون امشب بعد از بازی تیمش توی بالگرد بود که سقوط کرد و زنده زنده سوخت و خاکستر شد .مرگ هیچ وقت خبر نمیکنه این همه ی غرور و فخر فروختن ما آدما برای چیه واقعا.

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

طرف آگهی استخدام زده که یکی رو استخدام کنه به جاش بره سر کلاسهای دانشگاه !

تنبلی ما ایرانیا وارد عرصه ی کار آفرینی هم شده

سوتی عجیب

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

کاشی هارو اشتباه گذاشتن سوره اشتباه شده

کار جالب و خدا پسندانه در ایران

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

اقدام زیبا در مراسم ختم
کیف مدرسه و لوازم تحریر بجای تاج گل برای کودکان نیازمند

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

سایت سرگرمی با مطالب جذاب

نوشته هایی داخل باشگاههای ورزشی در جهان

روسیه :
هیچ انسانی مادر زاد قهرمان نبوده است

ایالات امریکا :
انسان مرده انسانی ست که ورزش نمی‌کند

کشور آلمان :
سربازان ما با ورزش کردن دیگر نیازی به سلاح ندارند

ایران :
باشگاه هیچ مسئولیتی درقبال وسایل شما ندارد
وزنه ها را در جای خود قرار دهید

گریم جالب بازیگر ایرانی

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

گریم مهران احمدی در فیلم جدیدش شبیه رابرت دنیرو !

رابرت دنیرو کیه ما خودمون مهران احمدی مذگان داریم…

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

بهترین مطالب جالب و خواندنی

داداشم کلاس سوم دبستانه ساعت ۷ صبح بیدارش کردم،با جدیت تمام سر همه ی خونواده داد میزنه:
ای بابا ولم کنید ؛ ۳ ساله درس میخونم به کجا رسیدم ؟

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

دقیقا صد سال پیش، لنین، رهبر انقلاب روسیه در بخشنامه‌ای با اشاره به نام خسرو انوشیروان سلطان ساسانی، دستور داد سازمانی برای دریافت نامه‌ها و پیشنهادات مردم تشکیل شود‌.

انوشیروانِ دادگر، مبتکر اصلاحات اداری ـ قضایی متعدد بود که درجهان الگو شده‌اند ازجمله دریافت و رسیدگی مستقیم رئیس کشور به نامه‌ها، پیشنهادها، انتقادها و شکایات اتباع

ته دیگ لذت خوردن غذای ایرانی

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

ته دیگ چیست؟؟؟

آخرین امید یک ایرانی برای سیر شدن از غذا

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

مطالب طنز و سرگرمی

از همینجا میخوام به مامانم بگم: درسته بچه های‌ مردم همیشه از من بهترن ولی تو از بقیه مامانای مردم بهتری

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

یه هنرمند تصاویری از بی عدالتی دنیا رو با هم ترکیب کرده. خیلی خاص و قویه

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

داداش غرق نشی یوقت

عکس هایی از سوژه های باحال ایرانی

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

۵سال دبستان
۳سال راهنمایی
۴سال دبیرستان
۴سال دانشگاه
۲سال سربازی
انصافه اینهمه جون بکنی و اخر سر تنها چیزی که گیرت بیاد یه سواله که میگه؛همین حالا باید چه غلطی کنم!؟

مطالب آموزنده و سرگرم کننده

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

هر غذایی که از بچگی از ان متنفر بودید را یکبار دیگر امتحان کنید. جوانه های‌ چشایی هر ۷ سال تغییر میکنند و به احتمال زیاد چیزیکه از ان متنفر بودید را حالا بسیار دوست خواهید داشت

+ من از بادمجون متنفر بودم همین حالا عاشقشم مثلاً

واقعا باید به فکر طبیعت بود !

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

‏کوه خواری عجیب در شمال تهران !

‏مگر میشه توچال ان هم در دامنه ای با چنین شیبی مالکیت خصوصی داشته باشه ان هم با کاربری مسکونی؟ جای دوری هم نیست: مسیر اوشان به آهار، بیخ گوش تهران. جلوی چشم همه ی

توصیه کوتاه و پزشکی

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

در فصول سرد مغزتان کمتر پیام تشنگی صادر می کند، اما زیاد آب بخورید !

درصورت کم آبی خون غلیظ شده ودر رگ ها به سختی حرکت می کند و باعث فشار خون و سکته می‌شود !

وبگردی در اینترنت

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

فروختن آب به کسیکه در بیابان مانده کار سهولت‌ است که هر شخصی می‌تواند آن را انجام دهد. اما موفقیت در انتظار کسی است که بتواند به صحرانشینان ماسه بفروشد !

 بیل گیتس

+ بیل گیتس بعد از وصیت کردن براى بخشش کل ثروتش به خیریه ها و گذاشتن ثروت اندکى براى فرزندانش گفت: اونقدری براشون میذارم که فقر نکشن و باهاش کار کنن ولی اونقدری نمیذارم که دیگه هیچ کاری نکنن !

دانستنی های جالب

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

اگر تنها ۸ روز هزینه های‌ نظامی دنیا متوقف گردد، می‌توان با پولِ ان
تحصیل رایگان و باکیفیت رابه مدت ۱۲ سال برای تمام کودکان سیاره زمین تامین کرد…

عکس جالب و دیدنی

مطالب جالب و سرگرم کننده سال 97 | مطالب جذاب اینترنت

هم اکنون یه طوری شده دخترایى که چکمه خریدن بیشتر از کشاورزا، چشم امیدشون به آسمونه….

+ خدایا هیچ امیدی رو نا امید نکن…!

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان2 ماه پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌2 ماه پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com