با ما ارتباط برقرار کن

مشاوره روانشناسی

چرا یک فرد اقدام به خودکشی می‌کند؟

منتشر شده

روی

خودکشی انواع مختلفی دارد و از راه های مختلفی این کار ممکن است صورت بگیرد و منجر به مرگ فرد شود

خودکشی یا همان مرگ خودخواسته که به علت های فراوانی ممکن است روی دهد در کشورمان ایران نیز رواج پیدا کرده است. فردی که اقدام به خودکشی می کند ممکن است به هر دلیل این کار را کرده باشد. در مجله دوستم می خواهیم بررسی کنیم که چرا یک فرد دست به خودکشی می زند.

اقدام به خودکشی

مرحله پیش از خودکشی را غالباً افسردگی می‌نامند. مرگی خودخواسته که در کشورمان نیز روزانه در حال وقوع است.

خودسوزی، رگ زدن، استفاده از قرص برنج، طناب دار و ده‌ها مورد دیگر از روش‌هایی است که افراد برای زودتر رسیدن به مرگ از آن‌ها استفاده می‌کنند. این در حالی است که اگر به دنبال پاسخی برای علل وقوع یک خودکشی باشیم، باید روی توانایی حل مسئله و همچنین سیستم‌های حمایتی در خانواده وجامعه مطالعه کنیم. در گزارش پیش‌رو به بهانه روز جهانی پیشگیری از خودکشی به این موضوع پرداخته‌ایم.

اقدام به خودکشی

علت اقدام به خودکشی

مشکلات در تمام حوزه‌ها وجود دارد. فردی دچارمشکلات مالی یا درنگاهی کلان‌تر مشکلات اقتصادی است، فردی با اعتیاد دست‌وپنجه نرم می‌کند، که این خود ریشه‌های اقتصادی دارد. درتمام حوزه‌های انسانی اگر «حمایت» از افراد صورت نگیرد، این امکان وجود دارد که فرد دست به خودکشی بزند.

برخورد روان‌شناسان و روان‌پزشکان با افرادی که میل به خودکشی دارند، چگونه است؟ دو مسیر در مقابل چنین افرادی قرار می‌گیرد. روان‌درمان‌گران سعی می‏کنند با ایجاد «امید» در زندگی فرد به آینده او معنا بخشند تا مسیر بهبودی را طی کند. در برخوردی دیگر خانواده، دوستان و اطرافیان فرد افسرده را برای «حمایت» از او آماده‌ می‌کنند؛ چرا که اگر حمایت‌های درستی در تمام حوزه برای فرد مهیا شود؛ تمایل او برای خودکشی کاهش می‌یابد.

اقدام به خودکشی

مینا دادگستری مقدم، خانواده‌درمانگر، با اشاره به این‌که خودکشی را نیز می‌توان در مردان و زنان جداگانه مورد بررسی قرار داد، می‌گوید: «هدف از اقدام به خودکشی در خانم‌ها بیشتر برای جلب توجه صورت می‌گیرد. به عبارتی خودکشی ابزاری است برای این‌که خانم‌ها به اطرافیانشان بفهمانند که نیاز به حمایت آن‌ها دارند. برای همین هم است که بیشتر ابزارهایی را که خانم‌ها برای خودکشی استفاده می‌کنند، شامل قرص‌ها می‌شود که با مسمومیت همراه است. در مقابل آقایان دقیقا با هدف رسیدن به مرگ یا رهایی از زندگی خودکشی می‌کنند. آن‌ها از ابزارهایی چون طناب، بریدن رگ به صورت عمیق و حتی استفاده از تفنگ برای خودکشی استفاده می‌کنند که این خود نشان دهنده این است که تصمیم‌شان رسیدن به مرگ است.»

حتما از خبر خودکشی فلان‌ بازیگر و یا فلان شخصیت و یا همسایه دیوار به دیوار خود متعجب شده‌اید و از خود پرسیده‌اید: چگونه فردی تمایل به خودکشی پیدا می‌کند؟ خودکشی مرحله نهایی «افسردگی» است.

دادگستری مقدم در پاسخ به این سوال که علت اقدام به خودکشی در افراد چیست؟ پاسخ می‌دهد: « اقدام به خودکشی حاصل افسردگی و یک اختلال روانی یا اتفاقاتی است که در زندگی فرد رخ‌داده و او توانایی مقابله با آن را ندارد. در مورد اول معمولا اختلالات افسردگی ژنتیکی هستند که زیرمجموعه‌های بسیاری نیز دارند که به طور مثال می‌توان به وسواس اشاره کرد. در مورد علت دوم مستقیماً با مهارت‌ وتوانایی‌هایی در ارتباط است که افراد در طول زندگی یاد نگرفته، آموزش ندیده و در نتیجه توان مقابله با آن را ندارند که درنتیجه با خودکشی قصد پاک کردن صورت مسئله را دارند.»

تمایل به خودکشی

به آدم‌های اطراف خودنگاه کنید؛ اعضای خانواده، همسایگان، دوستان، همکاران و هر کسی را که می‌شناسید. آیا به نظر شما آن‌ها تمایل به خودکشی دارند؟ شاید باخود بگویید، به راحتی نمی‌توان به این سوال پاسخ داد و یکی از دلایل تعجب خود از خودکشی دیگران را نیز همین موضوع عنوان کنید. تحقیقات روان‌شناسی نشان‌داده است که افرادی که میل به خودکشی دارند، در ابتدا این تمایل را به اشکال مختلفی به اطرافیانشان نشان می‌دهند. با زبان بی‌زبانی می‌گویند که افسرده هستند و ممکن است دست به خودکشی بزنند. آن‌ها علائمی از خود نشان می‌دهند. خودزنی‌های سطحی، نوشتن نامه یا ارسال پیام در شبکه‌های اجتماعی و …؛ این‌ها پیام‌هایی است که فرد از روحیات خود به دیگران منتقل می‌کند و به‌گونه‌ای می‌گوید که: قصد خودکشی دارم!

دادگستری مقدم می‌افزاید: «آستانه تحمل افراد با یکدیگر متفاوت است؛ یا در تشبیهی ظرف تحمل افراد یکی نیست. فردی با میلیاردها بدهکاری کاملا عادی به زندگی خود ادامه می‌دهد و فرد دیگری با چند میلیون بدهکاری کششی برای ادامه زندگی ندارد! ما باید به افراد «توان حل مسئله» را آموزش بدهیم. مهارت‌های آن‌ها را از کودکی افزایش دهیم؛ توانایی‏هایی چون جرات‌ورزی و توانایی حل مسئله و افزایش عزت نفس. زمانی که فرد مهارت ‌های زندگی را بلد نباشد، فردی نا‌کارآمد است که در مواجهه با مشکلات به راحتی سر خم می‌کند.»

دلیل افزایش میل به خودکشی

این روان‌درمانگر با اشاره به مشکلات اقتصادی و تاثیر آن بر افزایش میل به خودکشی ادامه می‌دهد: «مهارت‌های زندگی کردن در فرد باید افزایش یابد. حال اینکه نباید در این بین سیستم حمایتی را فراموش کنیم؛ اگر فرد مورد حمایت درستی از خانواده و جامعه قرار داشته باشد، دلیلی برای افسرده‌شدن و میل به خودکشی نخواهد داشت. نباید فراموش کنیم که سیستم‌های حمایتی شامل حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و … می‌شوند. پسر جوانی که از طرف پدر حمایت مالی می‌شود، دلیلی ندارد برای مشکلات مالی خودکشی کند؛ حال اینکه اگر همین فرد در حوزه روابط عاطفی مهارت‌های کافی را ندیده باشد در شکستی عاطفی ممکن است تمایل به خودکشی در او به وجود آید. چرا که سیستم‌ حمایتی که از او می‌شده در این بعد موفق عمل نکرده است.»

خودکشی در ایران براساس خلاصه سالنامه آماری سال ۱۳۹۶ پزشکی قانون ۵.۷ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است. استان‌هایی چون ایلام، کهگیلویه و بویر احمد و کرمانشاه بیشترین آمار خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که رسانه‌ها بسیاری از خبرهای خودکشی را منتشر نمی‌کنند و در این موضوع با احتیاط وارد می‌شوند. براساس آماری که پزشکی قانونی منتشر کرده است، در سال ۹۶ مجموع تلفات خودکشی‌ها ۴۶۲۷ نفر بوده که نسبت به سال ۹۵ افزایش ۵ درصدی را نشان می‌دهد.

بد نیست بدانید ریشه های خودکشی چیست؟

اقدام به خودکشی

راه های اقدام به خودکشی

دلایل خودکشی در مشرق زمین با مغرب زمین به کلی متفاوت است. به طور مثال،
در مشرق زمین و در ایران اولین اختلالی که باعث خودکشی می شود، اختلال
سازشی است. یعنی اتفاقی در زندگی فرد می افتد و او چند ماهی استرس دارد
و به دلیل فشار این استرس اقدام به خودکشی می کند. در صورتی که در مغرب زمین
علت اصلی خودکشی افسردگی است که به نوعی بیماری جدی تری است.

آمار خودکشی در زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد است

زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد خودکشی می کنند و بیشتر آنها به دلیل مشکلاتی
که در زندگی خانوادگی شان و نارضایتی ای که از زندگی مشترک دارند و سختی
روند طلاق به دلایل مادی، فرهنگی و اجتماعی بیشتر از زنان مجرد دست به خودکشی می زنند.

آمار خودکشی در مردان مجرد بیشتر از مردان متاهل است

خودکشی در مردان مجرد که کار ندارند بیشتر دیده می شود، اما فراموش نکنیم
خودکشی تنها به یک دلیل انجام نمی شود و همیشه چندعاملی است و دلایل
زیادی فرد را به سمت اقدام به این کار می برد اما اتفاقی مثل شکست مالی
عاطفی، تحصیلی، فقدان و… در نهایت باعث می شود فرد این کار را انجام بدهد
و اشتباه است که ما فقط اتفاق آخر را ببینیم.

از افسردگی تا خودکشی

نتایج تحقیقات متعدد ثابت کرده که افسردگی ژن دارد و ژن آن مستقل از افسردگی است.
ارنست همینگوی مثل پدرش خودکشی کرد یا بچه های شاه که ۲ نفرشان خودکشی کردند.
این قضیه مثل این می ماند که شما ژن دیابت را دارید و کم تحرک و چاق هم هستید شما
در خطر ۲ برابری نسبت به دیگران در این مورد قرار دارید اما درصد دقیقی در این باره نیست
که ژن مهم تر است یا الگوبرداری!

خبر خودکشی را انتشار ندهید

فراموش نکنیم که خودکشی مسری است. به همین دلیل مهم است که چطور
خبر خودکشی را منتشر کنیم تا دیگران تحریک به انجام آن نشوند و آن را به عنوان
راه حلی برای بیرون رفتن از مشکلات نبینند.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

مشاوره روانشناسی

علائم بارز کمبود اعتماد به نفس

منتشر شده

روی

به وسیله

افرادی که دارای اعتماد به نفس پایین هستند همیشه احساس خجالت می کنند و در جمع ها ساکت و گوشه گیر هستند

داشتن اعتماد به نفس یک مقوله بسیار مهم در زندگی انسانها است که می تواند باعث بااوج رسیدن کسی و یا به انحطاط بردن اشخاصی شود. در ادامه می خواهیم درباره علائمی که نشان می دهد شما دارای کمبود اعتماد به نفس هستید صحبت کنیم. با مجله دوستم همراه باشید

علائم کمبود اعتماد به نفس

هر کسی اشتباه می‌کند. اما کسی که کمبود اعتماد به نفس دارد، مدام دلیل‌تراشی می‌کند و برای دیگران توضیح می‌دهد. این افراد حتی اگر به موفقیت دست پیدا کنند باز هم خود را ملزم به توضیح دادن به دیگران می‌بینند.

کمبود اعتماد به نفس

کمبود اعتماد به نفس در افراد

بحث ما مساله کمبود اعتماد به نفس است. یعنی وقتی نگاه منفی در تمام امور روزانه‌ شما جاری است، همیشه منتظر شکست هستید و از نظر احساسی، فیزیکی یا روان‌شناسی ضعیف شده‌اید.

در ادامه چند مورد از علائم کمبود اعتماد به نفس مطرح شده‌ است. آنها را بخوانید و سعی کنید خود را بهتر بشناسید. گام اول برای حل هر مسئله‌ای شناخت آن است پس قبل از هر چیز باید بدانیم علائم کمبود اعتماد به نفس چیست و افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند چگونه رفتار می‌کنند؟

در جمع راحت نیستند

افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، در جمع راحت نیستند. به ویژه وقتی دوست و آشنایی برای همراهی ندارند، صحبت کردن در جمع برای‌شان بسیار دشوار است. این افراد سعی می‌کنند خود را به روش‌های مختلف سرگرم کنند تا از ارتباط با سایرین دوری کنند و این روزها چه چیزی بهتر از تلفن همراه برای فرار از جمع؟! اگر شما هم این‌طور هستید، قدم اول را بردارید و با خود عهد کنید که در جمع با تلفن‌تان کار نکنید یا الکی خود را مشغول به کاری نشان ندهید.

فقط به فکر این باشید که چطور سر صحبت را باز کنید و با اعتماد به نفس حرف بزنید. به خود بگویید: «من هم مثل بقیه افراد قدرت حرف‌ زدن و ارتباط برقرار‌ کردن رو دارم و اگه با کسی سر صحبت رو باز کنم، حتما گفت‌و‌گوی خوبی خواهیم‌ داشت.»

نشانه های کمبود اعتماد به نفس

اشتباهات را توجیه نکنیم

افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، در بحث‌ها سریعا عقب‌نشینی می‌کنند. آنها توان متقاعد کردن دیگران را در خود نمی‌بینند. حتی وقتی که واقعا حق با دیگران نباشد، بیهوده با آنها موافقت می‌کنند تا نیازی به ادامه‌ بحث پیش نیاید. با آرامش، نظر واقعی خود را مطرح‌ کنید.

زود تسلیم می‌شوند

افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، قبل از رسیدن به اهداف و رؤیاهای خود تسلیم می‌شوند. آن‌قدر انرژی‌های منفی دارند که رمقی برایشان باقی نمی‌ماند. همیشه باید خود را باور داشت و به دنبال آرزوها رفت و از شکست نهراسید.

مدام مقایسه می‌کنند

از دیگر علائم کمبود اعتماد به نفس، مقایسه‌ خود با دیگران است، به ویژه مقایسه با افرادی که موفق‌تر هستند. افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، به جای اینکه روی مسیر خود تمرکز کنند، مدام نگاه‌شان به دیگران است. مقایسه‌ کردن با دیگران مسخره‌ترین کار ممکن است. همان‌طور که بعضی از افراد از شما موفق‌تر هستند، دسته‌ای دیگر نیز وجود دارند که شما از آنها برتر هستید. پس خودتان را فقط و فقط با خودتان مقایسه‌ کنید. مهم‌ترین رقیب شما خودتان هستید.

اشتباهات‌شان را توجیه می‌کنند

هر کسی اشتباه می‌کند. اما کسی که کمبود اعتماد به نفس دارد، مدام دلیل‌تراشی می‌کند و برای دیگران توضیح می‌دهد. این افراد حتی اگر به موفقیت دست پیدا‌ کنند باز هم خود را ملزم به توضیح دادن به دیگران می‌بینند.

بد نیست ۱۰راهکار برای افزایش اعتماد به نفس بدانید

اشخاصی که اعتماد به نفس بالایی دارند خود و دیگران را تشویق به انجام کارهای
خوب کرده و برای خوب بودن و شناخت دیگران به عنوان انسان‌های خوب تلاش می‌کنند.

کمبود اعتماد به نفس

نشانه های کمبود اعتماد به نفس

خود و دیگران را تشویق به انجام کارهای خوب کرده و برای خوب بودن و شناخت دیگران
به عنوان انسان‌های خوب تلاش می‌کنند. آنچه در ادامه می‌خوانید راهکارهایی برای
افزایش اعتماد به نفس است که حجت الاسلام مهدی گرجی آن را بیان نموده است:

۱ -در مقابل آینه بایستید و از خود تعریف کنید: این کار در کسب اعتماد به نفس،
بسیار مؤثر است. هر روز صبح چند دقیقه این کار را انجام دهید. سعی کنید هنگام
نگاه کردن در آینه به موارد مثبت چهره خود نگاه کرده و از آن تعریف کنید.

۲- در حال زندگی کنید: اگر در حال زندگی کنید و تمام انرژی خود را متوجه زندگی در لحظه نمایید، فردای شما هم تضمین خواهد شد. چرا که فردای شما محصول عملکرد صحیح امروز شما است. اگر عمر خود را در حسرت دیروز با نگرانی فردا سپری کنید، لحظه‌ها را از دست خواهید داد و این به معنی از دست دادن فردا نیز می‌باشد.

۳- دست دادن خودرا محکمتر کنید: به اصطلاح شل و وارفته دست ندهید، به خصوص
اگر نظامی هستید، محکم و قدرتمند دست بدهید و همچنین گرم و صمیمانه.

۴- به موفقیت‌های خود نگاهی بیندازید: از موفقیت‌هایی که تاکنون داشته‌اید،
برای خود لیست تهیه کرده و همراه خود داشته باشید و هرگاه احساس عدم اعتماد به نفس
کردید، نگاهی به آن بیندازید.

راه های افزایش اعتماد به نفس

۵- به خودتان تبریک بگویید: حتی از گفتن جمله‌هایی مانند شب بخیر و دوستت دارم
به خود امتناع نورزید. حتی برای خود جشن تولد بگیرید و در کل به خودتان برسید.

۶- نیروی نگاه خود را تقویت نمایید:
افراد نظامی به خصوص آن‌هایی که در شغل فرماندهی بوده‌اند ناخودآگاه
نیروی قدرتمندی دارند، اگر می‌خواهید به این مرحله برسید، تمرین مؤثر زیر را انجام دهید:
«ساچمه‌ای سیاه را در وسط سینی قرار دهید، و سعی کنید با نگاه خود از فاصله ۲ متری آن را حرکت دهید.»

۷- همیشه با خود مبلغی پول داشته باشید: وجود مقداری پول در جیب و کیف شما،
اعتماد به نفستان را زیاد می‌کند، تاکنون شما شاید این موضوع را بسیار تجربه کرده باشید.

۸- مهم‌تر از همه نه گفتن را یاد بگیرید: بسیاری از افراد، قدرت نه گفتن را ندارند
و این موارد برای آنان مشکل‌هایی ایجاد نموده است. اگر پیشنهاد یا درخواستی
به شما می‌شود که میل ندارید آنرا بپذیرید، با قاطعیت اما با احترام بگویید نه.

۹- فکر کنید که اعتماد به نفس بی‌نظیری دارید: هرگز این فکر را به خود راه ندهید
که اعتماد به نفس ندارید، همیشه سعی کنید نسبت به خود فکرهای مثبت
و والایی داشته باشید. اگر خودتان فکر کنید که اعتماد به نفس ندارید، چه‌طور
انتظار دارید که دیگران فکر کنند که شما اعتماد به نفس دارید. فراموش نکنید
که به هرچه فکر کنید، به سرتان می‌آید. اگر فکر کنید که کاری را نمی‌توانید
انجام دهید به طور حتم نمی‌توایند. آنچه مهم است، فقط افکار شماست.

۱۰- سرعت راه‌رفتن خود را بیشتر کنید: کسی که اعتماد به نفس دارد
گام‌های مستحکم بر می‌دارد و هدفمند راه می‌رود. قوی، قدرتمند و پر انرژی باشید.

ادامه ی خواندن

مشاوره روانشناسی

شاد بودن بیشتر برخی از افراد به چه دلیل است؟

منتشر شده

روی

به وسیله

برای اینکه بتوانید انسانی شاد باشید باید برخی احساسات را در خودتان تقویت کتید و برخی احساسات دیگر را سرکوب نمایید

شادی یک احساس درونی زیباست که به راحتی منتقل می شود. افراد شاد بهتر زندگی می کنند و از زندگی روزمره شان لذت می برند. دیگران هم از همنشینی با افراد شاد احساس خوبی بهشان دست می دهد. در ادامه می خواهیم دلیل شاد بودن برخی افراد را بررسی کنیم . با مجله دوستم همراه باشید

دلیل شاد بودن افراد

همه ما تاکنون درزندگی لحظات شادی را تجربه کرده‌ایم، ولی شاید تا به حال از چیستی آن سؤال نکرده باشیم
و نپرسیده باشیم که «خود شادی چیست؟» آشنا‌ترین تعریف، شادی را کیفیتی می‌داند که در درون فرد تولید می‌شود و
اگرچه عامل بیولوژیک و زیست شناختی دارد، اما عامل ژنتیکی هم در آن بی‌تأثیر نیست و بنا به جمله آخر
این تعریف، انگار به‌طور وراثتی، برخی افراد شادتر از دیگرانند.

شاد بودن

دلیل شاد بودن

چرا بعضیها از من خیلی شادترند؟!

شادی و نشاط نیاز طبیعی انسان است و در همه افراد وجود دارد و باید بدرستی به آن پاسخ داده
شود.
نیاز به شادی مانند نیاز به غذا است که ضرورتی اساسی برای ادامه حیات و سلامت جسم و روان انسان
است.
ارسطو گفته است که شادمانی نتیجه پروراندن عالی‌ترین صفات و خصایص انسانی است.

در زبان فارسی و در فرهنگ‌های لغات، شادی، شادمانی، سرور، فرح، نشاط و بهجت معمولاً به یک معنا به کار
رفته‌اند.
از سوی دیگر، ریشه و ماهیت شادی در روانشناسی نیز بیشتر در بحث هیجان خلاصه می‌شود و روانشناسان شادی را
جزو هیجانات مثبتی به حساب می‌آورند که نشان از رضایت باطنی فرد دارد.

شاخصه‌های شاد بودن در گوشه و کنار دنیا

شاد بودن خیلی آسان است، تنها کافی است کارهایی که شما را شاد می‌کند، بشناسید و بیشتر انجام دهید.
عجیب است که در همه کارهای خود اعم از دکتر وآرایشگاه رفتن و…

برنامه‌ریزی داریم اما وقتی برای شادی تعیین نمی‌کنیم! فقط می‌گوییم شادی خیلی مهم است، اما از گنجاندن آن در برنامه‌های
خود غافل هستیم.کارشناسان نشریه فایننشال تایمز طی تحقیقات خود اعلام کردند که ساکنان ۱۰ کشور جهان، جزو شادترین وخوشحال‌ترین مردم
روی کره زمین به شمار می‌روند و با توجه به بحران‌های روبه رشدی که بسیاری از نقاط جهان رادر بر
گرفته مردم این ۱۰کشور (به ترتیب) با توجه به ملاک «رضایتمندی‌شان از زندگی» مردمانی شاد به حساب می‌آیند.

دانمارک ۹۰.۱ درصد، فنلاند ۸۵.۹ درصد، هلند ۸۵.۱ درصد، سوئد ۲۷.۸، ایرلند ۸۱.۱ درصد، کانادا۷۸ درصد، سوئیس ۷۷.۴ درصد، نیوزلند
۷۶.۷ درصد، نروژ ۷۶.۵ درصد، و در بلژیک ۷۶.۳ درصد است.

متوسط طول عمر در این ۱۰ کشور ۸۵ تا ۹۰ سال است.سوفیا لایو بومیرسکی، استاد دانشگاه کالیفرنیا، به طور مفصل
روی رفتارها، صفات و جنبه‌های مشترک افراد شاد تحقیق کرده است.
او می‌گوید: افراد شاد زمان زیادی را با خانواده و دوستان خود می‌گذرانند؛ ضمن اینکه روابط خود را پرورش می‌دهند
و از آن لذت می‌برند.

به گفته این محقق، انسان‌های شاد در صف اول کمک به نیازمندان و رهگذران هستند.
آنها عموماً بوی شور زندگی می‌دهند زیرا درلحظه زندگی می‌کنند.
هنگام تصور درباره آینده خود مثبت اندیش هستند.
به صورت هفتگی وحتی روزانه ورزش می‌کنند.
عمیقاً به اهداف وآمال زندگی پایبند هستند.

خصوصیات افراد شاد

نکته مهم آخری که در افراد شاد مشترک است، تقسیم احساسات در میان آنهاست.
شادها استرس‌ها، بحران‌ها وحتی غم‌های خود را با یکدیگر سهیم می‌شوند.افراد شاد هم مثل من و شما در مواجهه با
مشکلات احساساتی و شاید حتی درمانده شوند اما هنر و سلاح پنهان آنها، خونسردی و توانی است که در حل
این مشکلات از خود نشان می‌دهند.
خواندن فهرستی از این مسائل خیلی راحت است اما عمل به آنها در طول زندگی دشوار است.

آیا هر لبی که می‌خندد، شاد است؟

راستی، شادی چیست؟ ما چه کسی را شاد می‌نامیم؟ آیا شادی به معنی شوخی ومزاح و لب همیشه خندان است؟
یا شادی به معنای نشاط و سرزندگی و به منظور آمادگی برای تلاش وپیشرفت است؟دکتر جمال نبوی، پژوهشگر علوم رفتاری،
با یک نمونه به سراغ بروز شادی می‌رود: بسیاری را دیده‌ایم که مثلاً روی پرده سینما یا روی صحنه تئاتر
یا حتی در صحنه زندگی شاد و خوشحال و سرزنده به نظر می‌آیند، اما اگر بتوانی به خلوت‌شان راه پیدا
کنی و به ژرفای روحشان بروی، می‌بینی که قضیه به این سادگی‌ هم نیست.

پی می‌بری که این آدم‌ها گاه حتی با خودشان نیز مشکلات جدی دارند و فقط این لبان‌شان است که می‌خندد،
وگرنه از درون نشاطی ندارند! البته اینکه لب خندان وچهره گشاد و روی باز یکی از نمودها و نشا نه‌های
شادی است، حرفی نیست؛ نکته این است که شادی به همین نمودها ختم نمی‌شود.به گفته او، شادی واقعی، روح را
منبسط و درون را فراخ می‌کند و بعد کش می‌آید و روی لب‌ها پدیدار می‌شود و نشاط را از درون
به سطح می‌آورد.

شادی درونی، انرژی‌های متراکم در لایه‌های زیرین روح را بیرون می‌کشد و آنها را به شکل انرژی جنبشی آزاد می‌کند.

نه اینکه انسان‌های شاد چشم‌شان را بر واقعیت‌های تلخ زندگی ببندند و درصدد انکار آن بر آیند، یا مانند بعضی
که در مواجهه با سختی‌ها بی‌خیال باشند و با آنها نجنگند، نه؛ آنها این مزیت را دارند که در همه
لحظات زندگی، شاد و مثبت اندیش وامیدوار باشند.

بد نیست ۲۲ روش منحصر به فرد برای شاد بودن را بدانید

شاد بودن برخلاف تصور افراد بستگی مستقیم به خود ما دارد. زندگی سخت است، فراز و نشیب دارد، پلشتی و سختی در آن کم نیست، اما آن کسی در زندگی هنرمند خوبی است که در حضور همه این موانع بهانه ای برای شادی پیدا کند.

شاد بودن

راه هایی برای شاد بودن

آنچه پیش روی شماست روش هایی منحصر به فرد و عالی برای شادی است. روش هایی که شاید کمتر درباره ی دست کم بعضی از آنها شنیده باشید. نخوانید از دستتان می رود!

۱٫ غذاهای خوشمزه اما بی خاصیت را در ذهنتان تصور کنید

۲٫ همزمان خوشبین و واقعگرا باشید

۳٫ دستهایتان را کثیف کنید

۴٫ گلکاری یا باعبانی کنید

۵٫ پول های خود را خرج دلخوشی های کوچک و زیاد کنید به جای اینکه برای لذت های بزرگ و کم هزینه کنید

۶٫ در ساحل رودخانه یا دریا ناهار بخورید

۷٫ تخت خوابتان را خودتان بسازید

۸٫ روی کاری که همین الان انجام می دهید، تمرکز کنید

۹٫ به استرالیا بروید (اگر پولش را دارید البته!)

۱۰٫ هفت بار در روز میوه و سبزی بخورید

۱۱٫ جایگاه قدرت خود را حفظ کنید

۱۲٫ در یک مهارت متخصص شوی

۱۳٫ نگرانی هایتان را در یک پاکت نامه بگذارید و به معنای واقعی مهر و مومش کنید

۱۴٫ اطرافتان را با افراد شاد شلوغ کنید

۱۵٫ بعضی کارها را داوطلبانه انجام دهید

۱۶٫ بخندید حتی اگر مصنوعی باشد

۱۷٫ در جاهای نسبتا خنک زندگی کنید

۱۸٫ سه اتفاق خوب امروز را یادداشت کنید

۱۹٫ مقایسه خود با دیگران را متوقف کنید

۲۰٫ کوتاه ترین مسیر برای رسیدن به محل کار را انتخاب کنید

۲۱٫ ورزش کنید

۲۲٫ به موسیقی های روز گوش کنید

ادامه ی خواندن

مشاوره روانشناسی

دلیل گریه کردن و اشک ریختن چیست

منتشر شده

روی

به وسیله

برخی معتقدند که کسانی که گریه می کنند انسان های ضعیفی هستند در حالی که این یک نظریه کاملا اشتباه است

گریه و خنده مانند دیگر واکنش های بدن گاهی غیر ارادی هستند و نمی توان آنها را کنترل کرد. هر دوی این واکنش ها اگر از حد عادی و معمول خارج شوند مشکل تلقی می شوند و از نظر مردم چهره خوشایندی ندارد. در این بخش از سایت مجله دوستم می خواهیم درباره دلیل گریه کردن با شما صحبت کنیم.

اصلی ترین دلیل گریه کردن

گریه کردن و اشک ریختن در منظر بسیاری از افراد نشانه ضعف و نداشتن تعادل روانی است، اما غافل از اینکه این طرز تفکر کاملا اشتباه بوده و حتی متخصصان و روانشناسان بر این باورند که افرادی که گریه می‌کنند بسیار قوی‌تر از سایرین هستند، اما چرا؟

دلیل گریه کردن

دلیل گریه کردن بی مورد

البته قرار نیست هر کسی به طور دقیق بداند چقدر در طول روز می‌خندد یا چقدر ممکن است گریه کند، اما همین که هر فرد بتواند به موقع ناراحت شود و به موقع هم شاد باشد، یعنی از سلامت روانی برخوردار است.

بله، ناراحت شدن هم اگر درست و به موقع باشد، خوب است و می‌تواند تبعات مثبتی داشته باشد.

آن‌ها که می‌گویند گریه کردن و غمگین بودن نشانه بیماری و اختلالات روانی است هم باید بدانند متخصصان با چنین نظری موافق نیستند.

البته موضوع وقتی خطرناک می‌شود که فردی همیشه شاد و خوشحال باشد و در هیچ شرایطی به فکر ناراحتی هایش نیافتد.

این شادی‌های بی دلیل و دائم هم نه تنها خوب نیست و ویژگی مثبتی به حساب نمی‌آید که حتی می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری روانی باشد.

هم شاد باشید، هم غمگین

چه بخواهیم و چه نخواهیم، غم بخشی از زندگی همه ما انسان هاست و در مواقعی حضور خود را نشان می‌دهد؛ بنابر این انکار غم و غصه نه تنها کاری عاقلانه نیست بلکه حتی گاهی غیرممکن است.

انسان سالم، انسانی است که از عاطفه‌ای انعطاف پذیر، متناسب و در عین حال متعادل برخوردار باشد.

به عبارت دیگر، انسان باید در برابر عوامل مختلفی که در دنیای اطرافش وجود دارد؛ مانند غم ها، شادی ها، استرس‌ها و هیجانات دیگر، واکنش‌های خاص و متناسب آن‌ها را بروز دهد.

کسانی هم هستند که نه چیزی می‌تواند شادشان کند و نه به این راحتی‌ها غمگین می‌شوند.

دلیل گریه کردن از نظر روانشناسان

جالب است بدانید؛ در بعضی موارد که شخص دچار بیماری‌های روانی است، ممکن است چنین حالاتی داشته باشد. این افراد نسبت به عوامل مختلف و در برابر احساسات متفاوت فقط یک حالت عاطفی از خود نشان می‌دهند.

این گروه در مواجهه با عوامل مختلفی که می‌تواند موجب برانگیختن عواطف و احساسات شان شود، مانند یک دیوار بی روح عمل می‌کنند. به این معنی که نسبت به تمام عوامل بی تفاوت بوده و واکنش یکسانی بروز می‌دهند.

بعضی از بیماران روانی نسبت به عوامل و عواطف متفاوت هیچ واکنش خاصی نشان نمی‌دهند، ولی از انسان‌های سالم انتظار می‌رود در مواجهه با مسائلی از قبیل: فقدان، از دست دادن عزیزان و… واکنش‌های متناسبی مانند گریه کردن، فغان، اندوهگین شدن و برگزاری دوره‌های سوگواری داشته باشند. برعکس این موضوع هم صادق است و انسان سالم در برخورد با موضوعات شاد مانند جشن ها، عروسی‌ها و… هم باید واکنش‌های متناسب با آن مانند خندیدن و ابراز هیجانات مثبتی از قبیل شادمانی را بروز دهد و فقط در چنین شرایطی است که می‌توان گفت:

فرد از نظر سلامت روانی در وضعیت خوب و مناسبی قرار دارد.

برون ریزی یا خودخوری؟

خیلی‌ها گریه کردن را کار نادرستی می‌دانند. خیلی‌ها می‌گویند باید محکم بود و در برابر مشکلات و ناآرامی‌های زندگی محکم ایستاد. خیلی‌ها می‌خواهند غصه‌ها را به تنهایی تحمل کنند و دم نزنند. خیلی‌ها برای این که در این زندگی فولاد آبدیده شوند، در برابر ناراحتی‌ها واکنشی نشان نمی‌دهند و در مصیبت‌ها و شرایط سخت زندگی فقط سکوت می‌کنند، اما همه این‌ها به چه قیمتی است؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟ فکر کرده اید اگر هنگام رویارویی با مصائب زندگی گریه نکنید، واکنشی نشان ندهید و فقط ساکت بمانید، چه چیز‌های دیگری را از دست خواهید داد؟

دلیل گریه کردن در شرایط مناسب

اما باید این مطلب را در نظر بگیرید که؛ درست است که شادی و خنده در زندگی همه انسان‌ها ضروری است، اما این موضوع هم نباید نادیده گرفته شود که یک انسان سالم هنگام رویارویی با موقعیت‌های ناخوشایند و سوگواری‌ها نیز باید رفتار‌های خاص آن موقعیت‌ها را از خود نشان دهد. به همین دلیل هم در چنین حالاتی گریه کردن، عزاداری، مویه و شیون و… رفتار و واکنشی طبیعی محسوب می‌شود.

مسلما سکوت کردن و فروخوردن ناراحتی‌ها و احساسات منفی هم شیوه مناسبی نیست
و عواقب این روش، اگر امروز کاری به کارتان نداشته باشد، در آینده‌ای نه چندان دور شما
را درگیر خودش خواهد کرد.

شاید یکی از دلایلی که طول عمر خانم‌ها ۱۰ تا ۱۵ سال بیشتر از طول عمر آقایان است، همین موضوع باشد که خانم‌ها راحت‌تر از آقایان گریه می‌کنند و راحت‌تر هم می‌خندند. در حالی که اغلب آقایان به اشتباه فکر می‌کنند گریه کردن عاملی است که می‌تواند ارزش شان را از نظر دیگران کم کند و جایگاهشان را تغییر دهد.

به همین دلیل هم معمولا در مراسم سوگواری شاهدیم خانم‌ها گریه و زاری بیشتری می‌کنند و پس از آن هم به کار‌های دیگری مانند پذیرایی از مهمانان می‌رسند. آقایان، اما در چنین مراسمی خیلی گریه نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند در گوشه‌ای ساکت بمانند که متاسفانه بعد‌ها ممکن است دچار مشکلات جدی تری مانند سکته، بیماری‌های قلبی و… شوند.

هر آنچه باید راجع به گریه کردن بدانید

افراد اگر به گریستن به عنوان نشانه ای از ضعف نگاه کنند، ممکن است سعی کنند
گریه هایشان را سرکوب کنند و جلوی آن را بگیرند، اما محققان می‌گویند چنین کاری
به معنی از دست دادن تعداد زیادی از مزایا و منافع آن است. آنها این مزایا را چنین بیان می کنند:

دلیل گریه کردن

مهمترین دلیل گریه کردن

۱- اثر آرام بخش و تسکین دهنده ای دارد

مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که گریه کردن می تواند اثر خودتسکینی مستقیم روی افراد داشته باشد چراکه بر اساس همین مطالعات، گریه سیستم عصبی پاراسمپاتیک (PNS) را فعال می‌سازد که به افراد برای آرام شدن کمک می کند. خودتسکینی، هنگامی اتفاق می افتد که افراد احساسات خود را مهار کرده، دلواپسی و درماندگی خود را کاهش داده و خودشان را آرام می کنند.

۲-در جلب توجه و حمایت دیگران موثر است

گریه کردن در درجه اول یک رفتار اتصال دهنده است؛ بدین معنی که سبب جلب حمایت
و احساس همدردی اطرافیان می شود.
براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ صورت گرفته، مشخص شده است که گریه کردن
می‌تواند سبب ایجاد همدردی بین افراد، و همچون رفتاری اجتماعی و درونی تلقی شود.

۳-تقویت روحیه و کمک به تسکین دردها

گریه کردن می تواند به بالا بردن روحیه افراد کمک کرده، باعث شود آنها احساس بهتری داشته باشند.
تحقیقات نشان داده اند که اشکهای احساسی به منظور ایجاد آرامش یا خودتسکینی،
اکسیتوسین و اندروفین آزاد می کنند. این عناصر شیمیایی افراد را وامی‌دارد به احساس
بهتری دست یابند و از دردهای حسی و فیزیکی فراغت یابند؛ به این دلیل است که
گریه کردن می تواند به کاهش درد و رنج فرد کمک کند و احساسی خوب را در او تقویت کند.

دلیل گریه کردن افراد

۴–دفع سموم از بدن و فرونشاندن استرس و نگرانی

اشکهایی که افراد در مواقع استرس و نگرانی می ریزند، حاوی هورمون های استرس
و عناصر شیمیایی دیگر است. محققین بر این باورند که گریه می تواند سطح این
عناصر شیمیایی در بدن را طوری کاهش دهد که در پی آن از میزان استرس هم کاسته شود.

۵-کمک به خواب بهتر

یافته‌های مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شده، نشان داد که گریه می تواند
به نوزادان برای داشتن خواب بهتر کمک کند. اینکه گریه همین اثر را بر بزرگسالان دارد
یا نه در دست تحقیق است اما آنچه بدیهی است، اثرات مفید آن در افزایش روحیه،
تسکین درد و ایجاد آرامش برای داشتن خوابی بهتر و راحت‌تر است.

۶-مبارزه با باکتری ها

گریه به از بین بردن باکتری ها کمک می کند و چشمها را تمیز نگه می دارد. اشک
حاوی مایعی به نام لیزوزیوم است. این آنزیم در سفیده تخم مرغ، آب دهان و اشک
چشم وجود دارد و می تواند با شکستن دیواره برخی باکتری ها آنها را نابود کند.
طبق نتایج تحقیقی در سال ۲۰۱۱ مشخص شده است که لیزوزیوم خواص آنتی میکروبی
قوی دارد و می تواند در کاهش ریسک ابتلا به سیاه زخم نیز موثر باشد.

۷-بهبود بینایی و کاهش تاری دید

اشکهای محافظتی یا پایه‌ای که با تحریک عوامل خارجی ایجاد شده و با هر بار
پلک زدن شخص جاری می شوند، به مرطوب ماندن چشمها کمک می کنند و از
غشای مخاطی چشم در برابر خشک شدن و در نتیجه، بروز تاری دید محافظت می کند

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان1 ماه پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌2 ماه پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com