با ما ارتباط برقرار کن

زندگی بهتر

چرا استفاده زیاد از آنتی‌بیوتیک برای بیماران قلبی مضر است؟

منتشر شده

روی

به گزارش جام جم آنلاین ، یافته‌های آنها نشان می‌دهد تغییر باکتری‌های روده‌ای توسط مصرف آنتی‌بیوتیک خطر ابتلا به دیابت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

یافته‌های تحقیقی جدید نشان داده برای نزدیک به نیمی از بیمارانی که یک سال پیش ازتشخیص دیابت، آنتی‌بیوتیک تجویز شده است، خطر ابتلا به دیابت افزایش می‌یابد. البته درمان تک‌دوره‌ای با آنتی‌بیوتیک‌ها با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط نیست. همچنین ارتباطی بین مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها با خطر دیابت نوع 1 مشاهده نشده است .

تحقیقات نشان داده باکتری‌های روده‌ای بر مکانیسم‌های بروز چاقی و مقاومت به انسولین و دیابت در مدل‌های انسانی و حیوانی موثرند. این یافته‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد و نه‌تنها به درک چگونگی ابتلای افراد به دیابت کمک می‌کند، بلکه هشداری است به کاهش درمان غیرضروری با آنتی‌بیوتیک‌ها که ممکن است بیش از آنچه مفید باشند، تأثیرات زیانبار داشته باشند.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زندگی بهتر

چرا نباید رژیم‌های غذایی سخت گرفت!؟

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش جام جم، مرد 44 ساله‌ای که در مدت پنج ماه، وزن بدنش از 105 کیلوگرم به 73 کیلوگرم رسیده بود. او بدحال و بسیار ضعیف بود. آزمایش کاملی را برایش درخواست کردیم و متاسفانه در نهایت مشخص شد ایشان به بیماری نوعی نارسایی و از بین رفتن کبد دچار شده است. این بیمار در نهایت برای پیوند کبد معرفی شد و…

کم کردن وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل یکی از دغدغه‌های کسانی است که به سلامت خود اهمیت می‌دهند. واقعیت این‌است که بسیاری از افراد چاق دوست دارند با یک روش سریع و ضربتی به وزن ایده‌آل برسند و با کمال تاسف برخی همکاران در این راه به آنان اشتباه کمک می‌کنند. اخیرا نیز برخی مراکز درمانی با نام‌های مختلفی شروع به کار کرده اند که مواد گیاهی و شیمیایی بدون برچسب را به عنوان مواد کم‌کننده وزن تجویز می‌کنند. با کم شدن کالری غذایی روزانه و افزایش فعالیت‌های بدنی می‌توان به شرایطی رسید که کالری دریافتی کمتر از کالری مصرفی بدن باشد و به ‌این ترتیب بتدریج چربی‌ها شروع به سوختن می‌کند.

در این مرحله باید روند کاهش وزن را کم کرد و با آهستگی رسیدن به وزن ایده‌آل را ادامه داد. در غیر این صورت بخصوص اگر سرعت کاهش وزن زیاد باشد، سوختن چربی‌ها جوابگوی کالری مورد نیاز نیست و پروتئین‌ها نیز شروع به سوختن می‌کند و در این مرحله است که عضلات ضعیف شده، قلب کند و شل می‌شود و غده هیپوفیز ترشح هورمون‌های مربوط به غدد جنسی را قطع می‌کند. از آنجا که عادت ماهانه به صورت دوره‌ای و منظم در خانم‌ها رخ می‌دهد و نشانه سلامت باروری آنان است، معمولا یک از مهم‌ترین عواملی که دختران جوان را از عوارض رژیم سخت و شدید می‌ترساند همین قطع عادت ماهانه است.

البته واقعیت این است که این علامت خیلی خطرناکی نیست و با بهبود وضعیت تغذیه و بازگشت ذخایر چربی طبیعی، غده هیپوفیز ترشح مجدد را از سر خواهد گرفت و عادت ماهانه و باروری باز می‌شود.آنچه می‌تواند زندگی بیمار را تهدید کند، کندی بیش از حد ضربان قلبی و به هم خوردن کبد در این شرایط است که حتی ممکن است به ایست قلبی یا نارسایی کبدی و حتی مرگ بیمار منجر شود.

متاسفانه بیماران در شرایط کاهش وزن شدید، دچار افسردگی می‌شوند و این موضوع می‌تواند ادامه دار شده و خودش به بیماری جدیدی تبدیل شود.

روش درست این‌است همان‌طور که طی مدت طولانی و اندک اندک چاق شده‌ایم با رژیم و ورزش و کمک پزشک به آرامی و طی چند سال به وزن ایده‌آل برسیم. کاهش 5 تا 7 درصد وزن بدن در یک فرد چاق در هر مرحله در مدت سه تا چهار ماه و سپس مدت دو تا سه ماه و ثبات بین این دوره‌ها و مجدد ادامه کاهش وزن توصیه می‌شود.

دکتر رضا کریمی

فوق‌تخصص غدد و متابولیسم

ادامه ی خواندن

زندگی بهتر

این توت فرنگی‌های مرموز

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش جام جم، اما نمی‌دانست چه نوع از توت فرنگی‌ها می‌تواند نسبت به بقیه سالم‌تر باشد. اگر شما هم توت فرنگی‌ها را بدرستی نمی‌شناسید این نوشتار را بخوانید.

توت فرنگی، ریز یا درشت؟

توت فرنگی به دو روش گلخانه‌ای و مزرعه‌ای پرورش می‌یابد. اغلب توت فرنگی‌های گلخانه‌ای، درشت هستند. احتمال این که توت فرنگی‌ها به‌واسطه افزودن ترکیباتی خاص درشت شده باشند یا اندازه آن به گونه و جنس آن بستگی داشته باشد یا به دلیل اصلاحات ژنتیک که روی بذر میوه انجام می‌دهند تا این حد رشد کرده باشد، زیاد است. بنابراین بهتر است از توت فرنگی‌های ریز مزرعه‌ای که عطر و طعم بهتری دارند، استفاده کنید.

آلودگی این میوه چه میزان است؟

برخی خانواده‌ها بر این باورند چون توت‌فرنگی‌های گلخانه‌ای با خاک در تماس نیستند در مقایسه با انواع مزرعه‌ای، آلودگی کمتری دارند. این موضوع در خصوص آلودگی‌های میکروبی صحت دارد، اما تمامی توت فرنگی‌های وارداتی، صادراتی، ریز و درشت به علت استفاده از ترکیبات قارچ‌کش و سموم دفع آفات، می توانند آلودگی شیمیایی بالایی داشته باشند. برای به حداقل رساندن بار میکروبی توت فرنگی‌های مزرعه‌ای، کلاهک سبز آن را در زمان شست‌وشو جدا کنید.

خطر توت فرنگی‌های جاده‌ای

بیشتر توت فرنگی‌های بظاهر سالم و تازه‌ای که کنار جاده به فروش می‌رسند آلودگی شیمیایی بیشتری دارند. به دلیل این که توت فرنگی بسرعت و چند ساعت پس از چیدن کپک می‌زند برخی عرضه‌کنندگان غیرمتعهد به‌واسطه افزودن قارچ‌کش‌ها، چند روزی قابلیت نگهداری آن را افزایش می‌دهند. این موضوع در مورد توت فرنگی‌هایی که به صورت جعبه‌ای کنار جاده‌ها به فروش می‌رسد بیشتر صدق می‌کند. قارچ‌کش‌ها و برخی از انواع سموم دفع آفات باعث ایجاد مسمومیت‌های مزمن گوارشی و عصبی می‌شود و چون از طریق بافت ظریف توت فرنگی به داخل میوه نفوذ می‌کند بر اثر آبشویی یا به کار بردن ترکیبات ضد عفونی‌کننده از میوه حذف نمی‌شود.

آلرژی کودکان با توت فرنگی

توت فرنگی یکی از میوه‌های حساسیت‌زایی است که در برخی افراد از چند دقیقه تا دو ساعت پس از خوردن آن سبب بروز علائم آلرژی‌زا نظیر خارش، سوزش و تورم در دهان و گلو و… بخصوص در کودکان نوپا می‌شود. محصولات حاوی توت‌فرنگی همچون بستنی، کیک، کلوچه و مرباها نیز می‌توانند این آلرژی را تشدید کنند. بهترین راه کنترل، خودداری از مصرف آن است.

توت فرنگی و مشکلات گوارشی

گاهی برخی افراد با مصرف توت فرنگی دچار ناراحتی گوارشی می‌شوند که عامل اصلی آن، مزاج سرد و‌ تر این میوه است و هرچه این میوه کال و ترش‌تر باشد طبع آن رو به خشکی می‌رود و کمی قابض و یبوست‌زا می‌شود. مصرف زیاد این میوه برای سرد مزاجان مناسب نیست. هر چه توت فرنگی رسیده و شیرین‌تر باشد، سردی آن کمتر و شربت و مربای آن مزاج متعادل‌تر دارد و برای افراد با این مزاج مشکلی ایجاد نمی‌کند.

میوه‌ای مناسب برای دیابتی‌ها

اغلب مبتلایان به دیابت در گزینش نوع میوه‌ای که برای‌شان مناسب‌تر باشد، دچار مشکل می‌شوند. توت‌فرنگی یکی از میوه‌هایی است که با وجود شیرین بودن، شاخص گلایسمی و کالری پایینی دارد و برای دیابتی‌ها منع مصرف ندارد.

ادامه ی خواندن

زندگی بهتر

زبان بدن گویاتر از کلام / تاثیر کلام تان را چند برابر کنید

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش جام جم، آموزش ارتباط صحیح، فنی کاربری است که تنها به کلام ختم نمی‌شود. دکتر امیررضا طباطبایی، مدرس زبان بدن در دوره‌های آزاد MBA و DBA دانشگاه تهران می‌گوید: کلام بدن در ارتباط بسیار مهم است. درباره کاربرد این فن در زندگی روزمره با وی به گفت‌وگو نشستیم .

زبان بدن چیست؟

زبان بدن که با نام‌های دیگری مانند بادی لنگوئیج، تن‌گفت، تن بیان، یا بیان‌تن شناخته می‌شود، فنی است که به ما در ارتباط بیان و گفتار کمک می‌کند. زبان بدن از بدو پیدایش هستی وجود داشته است حتی حیوانات هم زبان بدن مخصوص خود را دارند. بیشتر افراد از عمق و تاثیر زبان بدن غافل‌اند و تصور می‌کنند تنها راه ارتباط، سخن گفتن و به زبان در آوردن آواهاست. اما آشکار است کسی نمی‌تواند پیامی را بدون هماهنگی علائم بدنی، بدرستی منتقل کند. همگونی بین گفتار و بدن نکته‌ای است که یک بازیگر حرفه‌ای را از غیرحرفه‌ای تمییز می‌د‌هد. به طور حتم اگر هنرپیشه‌ای همگونی گفتار و بدن نداشته باشد، نتیجه بازی مصنوعی است. اگر دیگران احساس کنند زبان بدن و گفتار فردی همگون نیست در این صورت ممکن است به این نتیجه برسند که یک جای کار می‌لنگد و حتی احتمال بدهند فرد مقابل‌ دروغ می‌گوید؛ مثلا اگر بگویید ناراحت هستم در حالی که بدن‌تان خوشحال است، دیگران شما را باور نخواهند کرد. بنابراین چهره همه ما حرف می‌زند.

یادگیری زبان بدن ذاتی یا اکتسابی؟

زبان بدن را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد:

زبان بدنی که در کودکی و ذات ما جاری است: به طور مثال یوسین بولت، قهرمان دوی 100 متر بعد از پیروزی به معنای موفقیت دست خود را بالا برد، جالب اینجاست که قهرمان نابینای مادرزاد هم هنگام پیروزی همین کار راکرد. همچنین هیچ‌کس به ما یاد نداده برای گفتن نمی‌دانم، شانه‌های خود را بالا بیندازیم یا کسی به کودکان نگفته است وقتی میلی به غذا ندارند، سر خود را به طرفین
ببرند.

زبانی که قابل یادگیری است: ما می‌توانیم یاد بگیریم بدن‌مان را با کلام‌ همسو کنیم همان‌گونه که سیاستمداران یاد می‌گیرند با زبان بدن‌شان تاثیر کلام را بیشتر کنند.

چشم‌ها راه ارتباطی مهمی هستند

«از بالا به پایین به همه نگاه می‌کند»… این جمله که به گوش همه ما آشناست، بیانی از حریم نگاه است. این که فکر کنید شخصی از بالا به پایین به شما نگاه می‌کند، حسی است که دلیل علمی دارد. این حس باعث می‌شود تصور کنید شخص مورد نظر، سعی دارد قدرتمندانه شما را تحت نفوذ خود در بیاورد.

اما نگاه از مابین دو چشم و لب (بیشتر بینی و بین دو چشم) به این معنا ست که دو نفر خودشان را همسطح می‌‌بینند. اما نگاه افراد صمیمی از مابین دو چشم به سمت پایین ادامه پیدا می‌کند که هرچقدر صمیمیت بیشتر باشد، ممکن است نگاه بیشتر به سمت پایین مایل باشد.

آیینه باشید

حرکت آیینه‌ای، فنی است که در بحث صمیمت با افراد خانواده یا جلسات کاری صمیمی به کار می‌آید. حرکت آیینه‌ای به شما کمک می‌کند ارتباط بهتری و صمیمیت بیشتری کسب کنید .حرکت آیینه‌ای معمولا به طور ناخودآگاه بین دو نفر که از لحاظ حسی به هم نزدیک و شبیه‌اند، اتفاق می‌افتد. این حس مشترک ممکن است خوشحالی، ناراحتی یا حتی عصبانیت باشد.

اگر قصد دارید به شخص مقابل‌تان نزدیک شوید، از این تکنیک استفاده کنید و حرکت وی را به طور نامحسوس تقلید کنید. با تمرین و به میزان مناسب آیینه باشید. حواس‌تان به طرف مقابل باشد؛ برای مثال اگر شخص مورد نظر، پای راست‌ را جلو آورد، شما بعد از سه تا پنج دقیقه پای چپ را جلو بیاورید. این کار را به آرامی انجام دهید تا حس نزدیکی ایجاد شود.

خودتان را بررسی کنید

ممکن است خودتان تصور کنید ارتباط خوبی با همکار یا اعضای خانواده‌تان دارید، اما اغلب در مذاکرات نتیجه خوبی به دست نیاورید و دیگران از تعامل با شما حس خوبی نداشته باشند. قدیم‌ها کارشناسان به افراد توصیه می‌کردند پیش از مواجهه با افراد و شرایط تاثیرگذاری کلام خود را با آینه چک کنند. به این مفهوم که جلوی آینه صحبت و به خودتان دقت کنید، اما امروزه ما شیوه بهتری را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

‌ یکی از بهترین و تاثیرگذارترین کارها در این زمینه فیلمبرداری و تماشای خود هنگام گفت‌وگوست. اغلب ما آگاهی کافی نسبت به بدن خود نداریم. با دیدن چهره خودمان از دیدگاه طرف مقابل می‌توانیم علم و آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهیم.

زبان بدن و صدای خود را چک کنید: در مذاکره با فرزند یا اعضای خانواده هم می‌توانید این کار را انجام دهید و شاید علت اصلی دعوا و عدم کلام مناسب با فرزند یا همسرتان، خشم یا صدای نامناسبی باشد که هنگام گفت‌وگو دارید و از آن بی‌خبرید.

تاثیر کلام تان را چند برابر کنید

برای تاثیر بیشتر از بدن‌تان کمک بگیرید و مراقب باشید زبان بدن‌تان لال نباشد و از دست‌ها و بدن خود استفاده کنید.

برای شکستن گارد طرف مقابل که ممکن است از اعضای خانواده یا همکارتان باشند، میان صحبت اسم آنها را صدا کنید. این کار باعث می‌شود گارد بین شما شکسته شود و ارتباط بیشتری حاصل شود.

اگر با اعضای خانواده خود صحبت می‌کنید از حالتی که آغوشی باز، دست‌های باز و گشاده دارد، استفاده کنید.

اگر قصد دارید با قدرت و عصبانیت با فرزندتان صحبت کنید از حرکت انگشت دست استفاده کنید.

ادامه ی خواندن
آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com