با ما ارتباط برقرار کن

روابط عاطفی

ویژگی های جذاب یک زن برای مردان

منتشر شده

روی

مجله دوستم | روابط عاطفی

تا به حال به این فکر کرده اید که کدام خصوصیات زنانه واقعا برای مردان
جذاب هستند؟ منظور از خصوصیات زنانه لزوما زیبایی ظاهری نیست. برخلاف تصور
بسیاری از خانم ها، اکثر مردان هنگام انتخاب همسر به غیر از زیبایی به
چیزهای دیگری هم فکر می کنند. اما این خصوصیات زنانه که مردان را به سوی
خود جلب می کنند چه چیزهایی هستند؟
ویژگی زنانه ۱: زندگی خودش را دارد.

زنان در زندگی امروز نسبت به زنان در قدیم از استقلال شخصیتی بیشتری
برخوردارند. مهم است که ثابت کنید خودکفا و مستقل هستید و این استقلال را
در تمام طول زندگی مشترک  حفظ کنید. یک مرد امروزی دوست ندارد همسرش بیش از
اندازه به او وابسته باشد و به اصطلاح به او بچسبد، چنین چیزی باعث می شود
که او احساس خفگی کند.

پس به جای اینکه خانواده و دوستان را به کلی
کنار بگذارید و همه وقت خود را در کنار همسرتان سپری کنید، همیشه در
برنامه روزانه خود زمانی را به فعالیت های جداگانه و مخصوص به خود اختصاص
دهید. یک رابطه خوب بر زندگی ما حکومت نمی کند، بلکه کیفیت آن را تقویت می
کند.

ویژگی زنانه ۲: صادق و وفادار است.

در مورد علایق، احساسات، نقاط ضعف و حتی گذشته خود صادق باشید. ممکن است
وسواس خاصی داشته باشید یا در حال حاضر از یک بیماری رنج ببرید ولی ترس از
دست دادن او نباید شما را به دروغ گفتن ترغیب کند. هرچیزی که ممکن است
بعدها لو برود و او را نسبت به شما سرخورده کند، باید صادقانه و شجاعانه
بازگو شود.

هیچ چیز را پنهان نکنید. مطمئن باشید اگر او به اندازه
کافی دوستتان داشته باشد نه تنها ترکتان نخواهد کرد، بلکه صداقت و شهامت
شما را خواهد ستود و چه بسا به شما کمک خواهد کرد.

ویژگی زنانه ۳: مراقب خودش هست.

این چیزی است که سابقه ای طولانی دارد و از زمان دورترین اجداد ما تا کنون
تغییر نکرده است. مردان خانم هایی را می پسندند که از ظاهر خود راضی هستند و
به آن افتخار می کنند. منظور ما اصلا این است که ظاهری بی عیب و نقص یا
شبیه به مدل های لباس داشته باشید. ظاهر همه چیز نیست. اما خانمی که به
ظاهر خود، به لباس هایی که به تن دارد و به نظافت خود اهمیت می دهد مطمئنا
جذاب خواهد بود. یک آرایش ملایم، یک عطر خوب و همه چیزهایی که برای داشتن
یک زیبایی طبیعی لازم است، اینها را فراموش نکنید.

ویژگی زنانه ۴: اعتماد به نفس دارد.

مطمئن باشید روزهایی که زنان ظریف و ترسو مردان قوی را به خود جذب می کردند
گذشته است. این روزها ضعیف و نیازمند بودن تنها سرزنش دیگران را بر می
انگیزد. مطمئن باشید افراد مشهوری که در رسانه ها می بینیم آنقدرها که به
نظر می رسد شجاع و قوی نیستند. آنها گاهی فقط تظاهر می کنند. پس به جای
اینکه بر نقاط ضعف خود تمرکز کنید، توانایی های خود را گسترش دهید و به رخ
بکشید. از زبان بدن حتما استفاده کنید چون به شما کمک می کند به داشتن
اعتماد به نفس تظاهر کنید. تماس چشمی را فراموش نکنید و گاهی لبخندی
پیروزمندانه بزنید.

ویژگی زنانه ۵: بالغ است و دیالوگ برقرار می کند.

بعضی خانم های جوان دوست دارند با زبان کودکانه حرف بزنند و اتفاقا با این کار
توجه طرفشان را جلب می کنند. اما مراقب باشید در این کار افراط نکنید. یک
مرد امروزی از همسر خود انتظار دارد که توانایی برقراری یک مکالمه منطقی و
عقلانی را داشته باشد. بیش از حد کودکانه رفتار کردن باعث سرخوردگی او می
شود. ثابت کنید که فردی رشد یافته و منطقی هستید. در مورد موضوعات جالب
صحبت کنید و با دقت به صحبت های او گوش کنید.

این یک حقیقت پذیرفته شده است که یک مرد امروزی نسبت به مردی که ۳۰ سال پیش زندگی می کرد از همسر
خود توقعات بیشتری دارد. هرچند مردها با هم متفاوتند و معیارهای متفاوتی
هم دارند، اما ۵ معیار بالا تقریبا مورد توجه همه مردان است.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

روابط عاطفی

تفاوت حیا با خجالت و کم رویی چیست؟

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | روابط عاطفی

حیا یعنی خودداری از انجام دادن کارهای قبیح؛ امّا اگر کسی به خاطر دیگران و در مقابل آنان آنچه را نیک است ترک کند، کم رویی نامیده می شود. کم رویی، یعنی شرم کردن از کار نیک.

هر خجالتی حیا و هر حیایی خجالت نیست

شاید تا به حال، تجربه کرده باشیم و یا دیده باشیم که کسی اهل نماز است؛ امّا در برخی از اجتماعات از خواندن نماز، شرم می کند و یا ممکن است کسی اهل حجاب باشد و آن را دوست داشته باشد؛ امّا در برابر دیگران از باحجاب بودن خود خجالت بکشد. همچنین ممکن است کسی اهل عفّت باشد؛ امّا در برابر دیگران از این که مثلا با جنس مخالف ارتباط ندارد خجالت می کشد. در همه این موارد نوعی از کمرویی وجود دارد، اما کم رویی که به حیای مثبت تعبیر نمی شود. بلکه حیا یعنی خودداری از انجام دادن کارهای قبیح؛ امّا اگر کسی به خاطر دیگران و در مقابل آنان آنچه را نیک است ترک کند، کم رویی نامیده می شود. کم رویی، یعنی شرم کردن از کار نیک.
همان گونه که تعبیر «فعل قبیح» در تعریف حیا دو شاخه داشت (انجام دادن قبیح و ترک کار نیک) تعبیر «فعل نیک» هم در تعریف کم رویی دو شاخه دارد” انجام دادن کار نیک و ترک کار قبیح”. بنابراین حیا، یعنی شرم از انجام دادن فعل قبیح و کم رویی، یعنی شرم از انجام دادن کار نیک. نتیجه حیا، خودداری از انجام دادن کار قبیح است و نتیجه کم رویی، خودداری از انجام دادن کار نیک.

تفاوت حیا با خجالت

 راه درمان کمرویی

تفاوت حیا با کم رویی

گاهی حیا به عنوان کم رویی معرّفی می شود و بار ضدّ ارزشی کم رویی بر آن حمل می گردد و حتّی ممکن است فرد را نسبت به رفتاری که ناشی از حیا و نه کم رویی است متنفّر سازد. مثلاً ممکن است به دختر جوانی که از ارتباط با جنس مخالف، خودداری می کند برچسب کم رویی زده شود، حال آن که این رفتار ناشی از حیاست، نه کم رویی. به نظر می رسد که این امر در صدر اسلام نیز وجود داشته است. با ظهور اسلام و مطرح شدن حیا برخی افراد رفتارهای حیامند دیگران را حمل بر کم رویی می کردند. روزی گروهی نزد رسول خدا آمدند و گفتند:«کم رویی، فلانی را فاسد کرده است.» آنان تصوّر می کردند رفتار او ناشی از کم رویی است و کم رویی نیز مایه فساد است. به همین جهت، از رسول خدا چاره جویی کردند. رسول خدا متوجّه اشتباه آنان شد و به آنان متذکّر شد که این حیاست و حیا از آموزه های اسلام است و بی حیایی، از پستی انسان است.(۱) در روایت دیگری آمده که حضرت به آنان فرمود:«حیا، کسی را فاسد نمی کند. اگر می گفتید حیا او را اصلاح کرده، درست گفته بودید.»(۲)
بنابراین، باید مرز میان این دو را تشخیص داد تا از اشتباه جلوگیری شود. برای این کار نخست باید فعل قبیح را به درستی شناخت تا کارهای نیک قبیح ارزیابی نشوند. بدین منظورباید ملاک شرع را در مورد فعل قبیح مورد توجّه قرار داد و قبیح شرعی را شناخت. همچنین باید ملاک عُرف را مورد توجّه قرار داد و قبیح عرفی را نیز شناخت. البته در قبیح عرفی لازم است اموری مورد پذیرش قرار گیرند که مخالف شرع نباشند. عرف اگر مخالف شرع بود و آنچه را شرعْ قبیح دانسته بود جایز شمرد، مورد توجّه قرار نمی گیرد. قلمرو عرف در خارج از قلمرو شرع است و محدود به آداب اجتماعی می گردد. همچنین باید فعل نیک را نیز با معیار شرع و عرف به خوبی شناخت تا قبیح ارزیابی نشوند. در صورت شناخت صحیح فعل قبیح و فعل نیک تمیز حیا از کم رویی آسان می گردد و مغالطه و اشتباه اندازی در آن، راه پیدا نمی کند. در این صورت کارهایی که مطابق حیاست، کم رویی ارزیابی نمی شوند و کارهایی که مطابق کم رویی هستند حیا ارزیابی نمی گردند.

مفاهیم اصلی کم رویی

کم رویی نیز مانند حیا دارای چهار مفهوم اصلی است. این مفاهیم چهارگانه عبارت انداز:فعل نیک، شخص کم رو، حضور و نظارت و خودداری و بازداری.
در این نوشتار این چهار مفهوم را به طور مختصر، بررسی می کنیم:
۱- فعل نیک
موضوع شرم در بحث حیا، فعل قبیح بود و شخص باحیا از انجام دادن فعل قبیح خودداری می کرد؛ امّا در این جا موضوع کم رویی«فعل نیک» است که تفاوت حیا و کم رویی در آن نهفته است. شخص باحیا از انجام دادن فعل قبیح شرم می کند و لذا کارش یک ارزش محسوب می شود؛ امّا فرد کم رو از فعل نیک شرم می کند و لذا کارش ضدّ ارزش به شمار می رود. در برخی روایات از دو واژه «خیر» و «حق» استفاده شده است. شرم از (اِبراز) حق کم رویی است. وقتی رسول خدا از علی علیه السلام خواست تا یکی از فضایل خود را برای ابوبکر و عمر بیان کند، ایشان خجالت کشید و گفت:«أستحیی یا رسول اللّه؛ شرم دارم، ای رسول خدا!» رسول خدا به ایشان فرمود:«حَدِّثهُما إنَّ اللّه َ لایَستَحیی مِنَ الحَقِّ. به آنان بگو خداوند از آنچه حقّ است، شرم نمی کند.»(۳)
امام سجّاد علیه السلام نیز در بیان ویژگی های مؤمن، به کار خیر اشاره کرده و فرموده است که مؤمن کار خیر را نه به خاطر ریا انجام می دهد و نه به خاطر کم رویی ترک می کند.(۴) همان گونه که می بینیم در این دو کلام حکیمانه، موضوع کم رویی، «فعل حق» و «فعل خیر» دانسته شده است.

تفاوت حیا با خجالت

فرق حیا با کم رویی 

۲- فرد کم رو
فرد کم رو به دلیل ویژگی هایی که دارد، هنگام مواجهه با «فعل نیک» از حاضران شرم می کند و دست می کشد. در کم رویی، صحبت از این نیست که شخص اعتقادی به درست بودن فلان عمل ندارد؛ بلکه بحث از این است که فلان کارِ درست را به خاطر دیگران، ترک می کند و انجام دادن آن را در جمع آنان نادرست می پندارد. ممکن است شخص کم رو در وضعیت دیگری به انجام دادن آن کار مبادرت کند؛ ولی اکنون و در حضور این جمع قادر به انجام دادن آن نیست. بنابراین علّت ترک فعل نیک بی اعتقادی فرد نسبت به آن نیست؛ بلکه علّت آن ناتوانی فرد در انجام دادن کارهایی است که ممکن است برخلاف خواست دیگران باشد. به همین جهت است که در روایات، از کم رویی به عنوان حیای ضعف یاد شده است. آنچه فرد کم رو را به این کار وا می دارد ضعف و ناتوانی اوست. امام صادق علیه السلام فرمود:«الحیاء علی وجهین؛ فمنه ضعف ومنه قوّه وإسلام وإیمان؛ حیا بر دو گونه است:یکی حیای ضعف است و دیگری حیای قدرت و اسلام و ایمان».(۵)
۳_حضور و نظارت
قوام هر حیایی (چه مثبت و چه منفی) بسته به حضور ناظران و درک نظارت آنان توسط فرد کم روست. آنچه در این جا باید بدان اشاره کرد، این است که در صورتی یک حضور و نظارت به حیای منفی و کم رویی منجر می شود که میان فعل نیک و باورهای حاضران و ناظران، اختلاف وجود داشته باشد. اگر کسی بخواهد کار مثبتی انجام دهد و هیچ کس حضور نداشته باشد و یا اگر حضور دارد، موافق انجام دادن آن کار باشد، در چنین فرضی کم رویی شکل نمی گیرد. وقتی کم رویی شکل می گیرد که:
◄ اولاً:کسانی حضور داشته باشند و یا دستِ کم، تصوّر شود که وجود دارند.
◄ ثانیا:از دیدگاه آنان فعل مورد نظر، قبیح شمرده شود و یا دستِ کم، تصوّر شود که انجام دادن این کار نزد آنان قبیح است.
قبیح بودن کار نزد ناظران، فشار سنگینی را بر فرد وارد می سازد. این یک اصل است که حضور موافقان یک کار فضایی را ایجاد می کند که به تسهیل کار می انجامد و حضور مخالفان، سبب ایجاد مانع می گردد. به همین جهت کسی که اهل عبادت است، در جمع عبادت کنندگان به راحتی وظایف عبادی خود را انجام می دهد؛ امّا ممکن است برای انجام دادن همین کار در جمع افرادی که موافق آن نیستند، با مشکل روبه رو شود و یا کار، به سختی صورت پذیرد. البته صِرف سخت شدن کار برای فرد به معنای کم رویی وی نیست. ممکن است کسی به خاطر انجام دادن فرایض دینی، مورد تمسخر و آزار و اذیّت دیگران قرار بگیرد؛ امّا دست از کار خود نکشد. رسول خدا و علی علیه السلام و خدیجه علیهاالسلام در آغاز اسلام، به تنهایی در مسجد الحرام نماز می خواندند و همه آزارها و فشارهای روانی را تحمّل می کردند؛ امّا از کار خود خجالت نمی کشیدند. افرادی که کم رو نیستند، از هیچ سرزنشی نمی ترسند(۶) و به خاطر هیچ نکوهشی، دست از کار درست خویش نمی کشند. بنا بر این، صِرف وجود مخالفت و حضور مخالفان ، موجب کم رویی نمی شود. آنچه این حضور را به عاملی برای کم رویی تبدیل می کند ضعف و ناتوانی فرد در تحمّل فشار روانی حاضران و مخالفت های آنان است. وقتی یک انسان ضعیف النفس در برابر دیدگان سرزنشگر مخالفان قرار گیرد و توان مقاومت در برابر آن را نداشته باشد، کم رویی به وجود می آید و فرد را از انجام دادن کار، باز می دارد.

تفاوت حیا با خجالت

 مفهوم اصلی حیا

۴_باز داری و خودداری
وقتی عوامل سه گانه یادشده پدید آمدند، پدیده بازدارندگی به وجود می آید. اگر انسانی که ضعف شخصیت دارد بخواهد کار مثبتی انجام دهد، ولی فرد یا افرادی حضور داشته باشند که آن کار را نپسندند و او را بر این کارْ سرزنش کنند، و یا اگر خود فرد، انجام دادن فلان کار درست را نزد آنان قبیح بداند، در چنین فضایی انصراف از انجام دادن کار و خودداری از آن به وجود می آید. در بحث حیا مسئله ای به نام «مهار کردن نفس» وجود دارد؛ ولی در این جا چنین تعبیری صحیح نیست. در کم رویی حضور دیگران سبب مهار شدن نفس نمی شود؛ بلکه عاملی برای آزادی نفس امّاره می گردد. در کم رویی بازدارندگی هست؛ امّا کنترل نفس نیست. مثلاً کسی که می خواهد نماز بخواند، ولی به دلیل خجالت کشیدن از دیگران، آن را ترک می کند آیا با این کار نفس خود را مهار کرده است و یا به کمک نفس امّاره آمده و از بروز یک کار شایسته، جلوگیری کرده است؟! و یا کسی که اهل حجاب است، ولی از رعایت حجاب در جمع برخی افراد، خودداری می کند،آیا نفس خود را کنترل کرده است؟ کسی که اهل فلان کار خلاف نیست، ولی در جمعی قرار گرفته که به خاطر حضور آنان، حس می کند نمی تواند از انجام دادن آن خودداری کند، آیا نفس خود را مدیریت کرده است؟ یا این که چون نتوانسته آن را مدیریت کند، مجبور است تن به کاری دهد که موافق آن نیست؟پس می توان نتیجه گرفت که هر کمرویی تعبیر به حیا نمی شود و حیا کردن فرد در انجام امور مختلف ، کم رویی و خجالت نیست.

راه درمان کم رویی :

یکی از مهم ترین کار ها برای درمان کم رویی این است که شخص کم رو کار های خودش را تحت نظر بگیرد تا متوجه شود دقیقا چه جاهایی خجالت می کشد. برای ریشه یابی خجالت و کم رویی می توانید از یک دفترچه استفاده کنید و هربار که از انجام کاری خجالت کشیدید آن کار را یادداشت کرده و در مقابل آن علتش را بنویسید. بنویسید که چرا از انجام آن خجالت می کشید. اگر انجام دهید چه اتفاقی خواهد افتاد بعد از مدتی می بینید که انجام آن فاجعه نخواهد بود. باعث می شود ترس های تان را بهتر بشناسید.

رفع خجولی و صحبت با دیگران:

در مورد خجالت از سخنرانی مشخص است که فرد از صحبت با دیگران یا درجمع خجالت می کشد. برای رفع خجولی می توانید با کارهای خیلی ساده شروع کنید مثلا اگر حتی از صحبت کردن پشت تلفن خجالت می کشید می توانید به ۱۱۸ زنگ بزنید و صحبت کنید تا کم کم صحبت با افراد ناشناس برای شما عادی شود. در محل های عمومی مثل مترو یا ایستگاه تاکسی و… با افراد ناشناس سر صحبت را باز کنید. برای این کار اول لبخند بزنید و بعد درباره یک مسئله روزمره نظر بدهید. یا سوال بپرسید. انجام ورزش های گروهی :یکی از کارهایی که می تواند در رفع خجولی موثر باشد شرکت در ورزشهای گروهی است. سعی کنید در یکی از ورزش های گروهی شرکت کنید. اگر امکان حضور دز کلاس های ورزشی را ندارید می توانید در ورزش صبح گاهی پارک نزدیک خانه تان شرکت کنید. نقش بازی کنید:قدرت تجسم و ذهن ناخودآگاه را دست کم نگیرید. مغز انسان نمی تواند بین نقش بازی کردن یا حتی تصور کردن و واقعیت تمایز قائل شود. مغز تشخیص نمی دهد که واقعا اتفاق افتاده یا تصور بوده. از این خصوصیت استفاده کنید. نقش کسی را بازی کنید که از صحبت در جمع و سخنرانی خجالت نمی کشد و به راحتی از عهده آن بر می آید. ابتدای کار از مدت زمان کوتاه شروع کنید حتی در حد یک یا دو جمله.

آمادگی از قبل:

از قبل خودتان را آماده کنید. با خودتان فکر کنید و بنویسید. سوال بنویسید و جواب بدهید که اگر هر موقعیتی حتی بدترین حالت پیش بیاید درنهایت چه خواهد شد ؟ بعد از اینکه بنویسید متوجه می شوید که اتفاق وحشتناکی نخواهد افتاد و برای هرکسی ممکن است اتفاق بیفتد.این آرام تان می کند.

اندیشیدن به اهداف:

در یک دفتر اهداف خودتان از سخنرانی را بنویسید. اگر موفق شوید چه نتایجی را برای شما خواهد داشت؟ این کار باعث دلگرمی شما خواهد شد. عزم تان را جزم خواهد کرد. اگر روی انجام این تمرین ها مسر باشید مطمئن باشید نتیجه خواهید گرفت.

ادامه ی خواندن

روابط عاطفی

۱۰ کار ساده برای ساخت یک رابطه قوی با همسر

منتشر شده

روی

به وسیله

ایجاد رابطه کار آسانی نیست . دسترسی به یک فرد در زندگی نیازمند سخت کوشی , فداکاری و تعهد مشترک برای ایجاد احساس درک , قدردانی و دوست داشتن آن ها در مراحل اولیه است که در آن شما به چیزهای زیادی می خندید , زمان بیشتری را صرف آشنا شدن با یکدیگر کنید .

اما با گذشت زمان و اینکه ” سعادت اولیه ” تمام شده است , همه چیز ممکن است شروع به چرخش منفی کند . چیزها یکنواخت می شوند و ” زندگی ” اتفاق می افتد . باعث ایجاد فشار در رابطه بین شما و شریک تان می شود .

برخی از زوج ها به این طریق کار می کنند و یک پیوند قوی تری ایجاد می کنند , اما اغلب متوجه نمی شوند و اجازه می دهند که همه چیز روی دهد زمانی که از طریق تضادهای مختلف , نیازهای فردی و مشکلات با شریک خود کار می کنید , خود را در یک رابطه بالغ و پایدارتر باز خواهید دید .

۱۰ توصیه موثر برای محکم شدن رابطه با همسر

رابطه شما ارزشمند و سزاوار آینده است . در این بخش از مسائل مربوط به زندگی مشترک ۱۰ مورد وجود دارد که می توانید برای بهبود رابطه خود باید انجام دهید را خواهیم گفت.
رابطه با همسر

محکم شدن رابطه با همسر با داشتن نگرش مثبت به زندگی :

افراد خوش رو بهترین کسانی هستند که می توانند اطراف خودرا جذب کنند و همه آن ها را دوست دارند . سعی کنید از نق زدن مداوم و شکایت کردن اجتناب کنید . با مثبت بودن , برای شریک زندگی تان جذاب تر خواهید بود و از شما فردی خوشحال می سازد .

برای تقویت رابطه با همسر خود را دوست بدارید :

در هر رابطه ای , نیاز است که کمی فضا رشد فردی برای تقویت خود داشته باشید . شما باید شخصیت خود را حفظ کنید در حالی که با شریک زندگی تان فضای مشترک دارید . بسیار خوب است که دوست داشتن های فردی و غیر فردی داشته باشید ندارد . با این حال , خوب نیست که از شریک زندگیتان غافل شوید.

توجه به نیازهای همسر راز مهم تقویت رابطه با همسر :

باید قبول کنید شریک زندگی شما فرد جداگانه ای است نه بازتاب و یا فردی در کنترل شما . سعی نکنید از آن ها برای متناسب کردن نیازهای خود استفاده کنید . باید قبول کنید شریک زندگی ممکن است کارها را به روش دیگری انجام دهد .
 رابطه با همسر

ابراز قدردانی در رابطه با همسر :

در یک رابطه , مهم است به شریک خود به طور مداوم آنچه را که در مورد آن ها دوست دارید , یادآوری کنید . احساسات خود را به اشتراک بگذارید و باعث شوید آن ها احساس خاصی بکنند .

در رابطه با همسر مراقب الفاظ باشید :

یک ضرب المثل است که می گوید زبان برنده تر از شمشیر است اگر سرسری چیزی بگویی , نمی توانی آن را پس بگیری . پس , یادداشت بردار و همسرت رو تحقیر نکن لازم نیست بگویی دروغ گفتم چون بدترین کاری بود که می توانستی بکنی

نشان دادن احترام موردی مهم در رابطه با همسر:

هر رابطه سالمی براساس احترام متقابل است . شریک زندگی شما حق دارد فردیت خود را انتخاب کند و شما باید به تصمیم و نظر شریک خود احترام بگذارید . همیشه می توانید درباره چیزهایی صحبت کنید که ممکن است منجر به مباحثات داغ شوند , اما این بلوغ را دارید که آن ها را به شیوه ای آرام حل و فصل کنند .

در رابطه با همسر با او همدل باشید :

همه در زندگی خود فراز ونشیب دارند . و زمانی که شما احساس می کنید شریک زندگی تان به شما آرامش می دهد احساس خوبی پیدا می کنید. حمایتی که شما در زمان نیاز به شریک خود می دهید , انگار دنیا را به او می دهید . سعی کنید آن ها را وقتی که احساس ناراحتی می کنند شاد کنید , به شما کمک می کند بهتر درک کنید .

برای رومانتیک شدن رابطه با همسر خاطرات را کنار هم قرار دهید :

همه کارها را با هم انجام دهید . به کلاس سفالگری بروید یاد بگیرید ورزش یا در مسابقات سرگرم کننده شرکت کنید . واقعا اهمیتی ندارد درطول زمان چه کاری انجام دهید , فقط خاطرات زیادی را ایجاد کنید .
 رابطه با همسر

در رابطه با همسر برنامه را کنار بگذارید :

اجازه ندهید رابطه تان در یک روتین ثابت بماند . یک شام پر از شمع های روشن یا یک حرکت ناگهانی تدارک ببینید. سعی کنید شریک زندگی خود را غافلگیر . وبرای نگه داشتن او سرمایه گذاری کنید خوشحالی همیشه ارزش تلاش دارد !

برای زیبا شدن رابطه با همسر باحرارت زندگی کنید :

رابطه زناشویی در یک روتین ممکن است بسیار سریع به نظر برسد . شجاع باش ! و ماجراجو، سبک و موقعیت جدید را امتحان کنید اینها چیزهایی بسیار ساده هستند که می توانند به رابطه شما یک زندگی جدید بدهند . آن ها به راحتی به خاطر دارند و با هر نوع شخصیتی کار خواهند کرد . اینها چیزهای بسیار ساده ای هستند که می توانند به رابطه شما روحی تازه بدهند .
ادامه ی خواندن

روابط عاطفی

عشق و عاشق شدن در دانشگاه، یک تجربه متفاوت!

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | روابط عاطفی

در آغاز زندگی دانشجویی، پرنده‌های نورسی بودید که تا دیروز در زیر پر و بال مادران خود آرام گرفته بودید.

ماشین‌های خودکار حفظ کتاب‌ها وگزینه‌ها،
قهرمانان خوش‌باور عشق‌های خیالی، خستگان و آزردگان عرصه درس و تست!
عصیانگران خشمگین از مراقبت‌های گاه و بیگاه بزرگ‌ترها، و خاموشان پرآزرمِ
از به زبان آوردن یا به خیال کشیدن نام و نشان دختر
یا پسری آشنا و بیگانه، یک‌باره خود را در کنار ده‌ها نفر از همسالان جنس
مخالف می‌بینند، هیجان‌زده و نگران می‌شوند و هرکدام با انگیزه‌ای در دام
نگاهی، لبخندی و کلامی می‌افتند.

عشق در یک نگاه

روز اول دانشگاه برای همه پر از خاطره است. احساس موفقیت و افتخار، کشیدن یک نفس راحت بعد از کنکور، آماده شدن برای محیط تازه و تجربیات نو و… .

یکی از جالبترین خاطرههای روز اول دانشگاه
را رضا، دوست شیرازیم، برایم تعریف کرد. روز اول به مناسبت ورود ما به
دانشگاه جشن مفصلی گرفته بودند و بعد از ثبتنام و جشن، دانشجوهای سال
بالایی قسمتهای مختلف دانشگاه را به ما نشان میدادند.

بیشتر دانشجوها نسبت به محیط جدید احساس
غریبی میکردند. اما داستان در مورد فرشته فرق میکرد. او دختر صمیمی و
خونگرمی بود که از همان اول شروع کرد با اولین نفری که کنارش بود یعنی رضا
صحبت کردن.

رضا
که هیچوقت رابطه مستقیم با دخترها نداشت و از خانوادهای سنتی و مذهبی بود،
اولش خجالت میکشید. ولی کمکم یخ او هم آب شده بود و شروع کرده بود به گرم
گرفتن با فرشته. در تمام روز اول دانشگاه، شاید تنها کسانی که با هم مشغول صحبت شدند، رضا و فرشته بودند.

بعدها رضا برای من تعریف کرد که آنشب از خوشحالی تا صبح نخوابیده و احساس میکرده عشق رویاهایش را پیدا کرده است.

یکروز صبح که رضا به عشق دیدار فرشته راهی
دانشگاه شده بود، فرشته به محض دیدار او سلام و احوالپرسی گرمی کرده بود و
با هم به طبقه سوم دانشگاه که کلاسها برگزار میشد رفته بودند. اما پیش از
رفتن سر کلاس، فرشته پسر قدبلندی را که از آنجا رد میشد، صدا زد و رضا را
به او معرفی کرد. «فرید، این رضا همکلاسیمه که برات تعریف کردم؛ رضا، فرید شوهرم.»

هنوز هم زمانی که رضا این خاطره را تعریف میکند، از خجالت سرخ میشود. از این خاطرات عشق در یک نگاه و در یک روز، تا دلتان بخواهد به یاد دارم.

هر چند که با گذشت زمان و شروع کلاسها،
روابط بیشتر از روزهای قبل برمبنای شناخت افراد از هم شکل میگیرد، اما
بسیاری از عشقها در همان روزهای اول به دلیل کمبود شناخت افراد از جنس
مخالف، تفاوتهای فردی و تفاوتهای فرهنگی، به سادگی به ناکامی کشیده میشود.

ترم اولیها و جنس مخالف

جوانان یا بهتر بگوییم نوجوانانی که به
عنوان دانشجو، زندگی پرفراز و نشیب دانشگاهی را آغاز میکنند، در دوستی با
افراد جنس مخالف – که البته دارای برخی فایدههای روانی و اجتماعی است- گاه
دچار مشکلات و بحرانهایی میشوند که تا سالیان دراز، همچون ابری تیره بر آسمان زندگی آنها سایه میافکند و شادابی و کامروایی را از آنها دور میکند.

College

سال اولی کیست؟

بیشتر سال اولیها پسران و دخترانی هستند
۱۹،۱۸ساله، که تا حدود سه ماه قبل از ورود به دانشگاه دانشآموزانی بودهاند
تلاشگر و پرکار که زمان زیادی را به درس و مشق مدرسه میگذراندهاند و تنها
نگرانی و دغدغه فکری آنها پذیرفته شدن در دانشگاه بوده است.

در دوران دانش آموزی، پدران و مادران
آنها، به ویژه در دوسال آخر مدرسه، همه نوع حمایت عاطفی، مالی و امکاناتی
را به اندازه توان خود، در اختیار فرزندانشان قرار میدادند و در کنار محبت و
حمایت زیاد و بیدریغ، بر تمام کارهای آنها از قبیل زمانهای رفت و آمد،
خوابیدن و استراحت، شیوه گذراندن اوقات فراغت و خصوصیات دوستان و
خانوادههایشان نظارت میکردند.

بیشتر سال اولیها، تا پیش از ورود به دانشگاه تماس زیاد و نزدیکی، حتی با جوانان غیرهمجنسِ فامیل هم نداشته اند.

آنها در زمان دانش آموزی، کشش جنسی خود را با پشتوانه تربیت دینی و به خاطر نهی و مراقبت والدین و نیز خستگی ناشی از پرکاری، مهار میکردند و یا رهایی از آن را به رؤیاهای شبانه و روزانه میسپردند.

از سوی دیگر چون نظام آموزشی ما در ایران،
تأکید خود را بر حفظ کردن مطالب دهها کتاب پرحجم درسی گذاشته و به تأیید و
حمایت خانوادههای ناآگاه و نگران، و هم نوا با بنگاههای آزمند تقویتی و
کنکور، شعار «زگهواره تا گور تستی بزن!» را به جای آموزه های «زگهواره تا
گور دانش بجوی» و «توانا بود هر که دانا بود» نشانده است، نوجوانان ایرانی،
نهتنها مهارتهای برقراری ارتباط، حل مسئله، مهار خشم، ابراز وجود،
خویشتنداری و مقابله با استرس را نمیآموزند، بلکه با وجودهایی آکنده از اضطراب، کمرویی، ضعف اعتماد به نفس و احساس گناه و سرمست از رتبه های یک رقمی و دورقمی، به غرقاب محیطی پر از ابهام و مشکل با و پرسشهای جدید پرت میشوند!

آری، در آغاز زندگی دانشجویی، پرندههای
نورسی بودید که تا دیروز در زیر پر و بال مادران خود آرام گرفته بودید.
ماشینهای خودکار حفظ کتابها وگزینهها، قهرمانان خوشباور عشقهای خیالی،
خستگان و آزردگان عرصه درس و تست! عصیانگران خشمگین از مراقبتهای گاه و
بیگاه بزرگترها، و خاموشان پرآزرمِ از به زبان آوردن یا به خیال کشیدن نام و
نشان دختر یا پسری آشنا و بیگانه، یکباره خود را در کنار دهها نفر از
همسالان جنس مخالف میبینند، هیجانزده و نگران میشوند و هرکدام با انگیزهای
در دام نگاهی، لبخندی و کلامی میافتند.

انگیزههای ارتباط

کشش طبیعی: مهمترین
انگیزه توجه به جنس مخالف، کششی است سالم و غریزی که خداوند در نهاد انسان
قرار داده است. در مقالههایی که در شمارههای قبل سپیده دانایی نوشتهایم،
یادآور شدهایم که سیمای دوستی با جنس مخالف در سه دوره تحولی: تولد تا ۶
سالگی، ۷ تا ۱۲سالگی و نوجوانی و بعد از آن، با هم تفاوت دارند. از سن ۱۳
سالگی، همزمان با افزایش ترشحات غدد درونریز، رشد ابعاد جسمی و پدیدار شدن
ویژگیهای اولیه و ثانوی جنسی، توجه به محرکهای جنسی و جنس مخالف در نوجوان
بیدار میشود و به مرور شدت میگیرد.

فراهم بودن زمینه دوستی: چون
دختران و پسران زیادی یا با هم در یک رشته درس میخوانند و یا در یک
دانشگاه کنار هم هستند، فرصت زیادی برای تماس با یکدیگر پیدا میکنند.

آزادی برای برقراری ارتباط: دانشجویان
چه در شهر خود درس بخوانند، چه در شهری دیگر، مانند دوره دبیرستان در معرض
نظارت و مراقبت شدید والدین و بزرگترهای خود نیستند. از این رو، راحتتر و
بدون واهمه میتوانند اقدام به دوستی با جنس مخالف کنند.

استقلالطلبی: عدهای
از جوانان که فکر میکنند قبل از دانشگاه استقلال و آزادی عمل نداشتهاند،
بیش از دیگران حریصاند که استقلالطلبی خود و رهـــــا شدن از محدودیتهـــای
خانوادگـــی را با گرفتن دوســـت دختر یا پسر برآورده سازند.

شرایط روحی: روانرنجوری ناشی از مشکلات زندگی قبلی، یا
اضطراب و احسـاس تنهایی در زندگی جدید، بعضی را وا میدارد که برای به دست
آوردن آرامش خود به سوی رابطه با جنس مخالف کشیده شوند؛ رابطهای که ثابت
شده در مراحل اول دوستی، به راستی منبعی شادیآور و تسکیندهنده است.

فشار گروه همسال: نوجوان
و جوان، از دوستان همسال خود بسیار تأثیر میپذیرد. از این رو اگر در
دانشگاه و کلاس و یا در جمع دوستان خوابگاهی، چند نفری او را تشویق به
برقراری رابطه با جنس مخالف کنند و بهخصوص اگر با توجیهات روشنفکرنمایی و
تجددمآبی، نداشتن این نوع دوستیها را نشانه عقبماندگی و تحجّر بدانند، جوان
تازهوارد نمیتواند در برابر اصرارها و ریشخندهای آنان تاب بیاورد.

آمادگیهای پیشین: با
آنکه گفتیم بیشتر سال اولیها در گذشته نزدیک، دانشآموزان تلاشگری بودهاند
که با مراقبت والدین خود، فقط درس میخواندهاند و جز شرکت در کلاسهای
گوناگون رسمی و غیررسمی، سرگرمی دیگری نداشتهاند، اما متأسفانه برخی از
دانشجویان بزرگتر و درگیر رابطه با جنس مخالف، گزارش دادهاند که حدود
۴۰درصد آنها از دوران دبیرستان و حتی دوران راهنمایی دوستی با جنس مخالف را
شروع کردهاند و به این کار آگاهی کامل دارند! اینان آزمندتر از دیگران،
همچون مصرفکنندگان مواد مخدر، ناآرامی و نیاز برانگیخته شده خود را با دوست
گرفتنهای متعدد، آنهم در یک زمان! رفع میکنند.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها3 روز پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها3 روز پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌6 روز پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۸)

چهره‌ها و عکس‌ها6 روز پیش

عکس های جدید سانیا سالاری | متن و عکس از صفحه شخصی سانیا سالاری

چهره‌ها و عکس‌ها6 روز پیش

عکس پروفایل حافظ شیرازی | عکس نوشته اشعار حافظ

چهره‌ها و عکس‌ها1 هفته پیش

عکس های جدید رضا رشیدپور مجری و بازیگر + عکس های رضا رشیدپور در اینستاگرام

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

نوشته و عکس پروفایل عاشقانه پاییز | متن و عکس پاییزی برای همسر

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

عکس پروفایل با موضوع خدا | عکس نوشته های زیبا در مورد خداوند

مد ستاره‌ها سلبریتی2 هفته پیش

مونیکا بلوچی، بیوگرافی و عکس های جدید او در اینستاگرام

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۲) از مهران مدیری در تولد فاطمه گودرزی تا انتقاد ژوله از زنانی که دیروز به زور زایمان کردند!!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com