با ما ارتباط برقرار کن

فرهنگ و هنر متفرقه

هک کردن مغز، ۷ روش برای یادگیری سریع تر

منتشر شده

روی

هک کردن مغز، ۷ روش برای یادگیری سریع تر

هک کردن یک روش میان بر، به منظور رسیدن به یک هدف است. اگر هدف شما در زندگی پیشرفت است، بایستی همیشه در حال یادگیری باشید. امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که همه چیز، سریع تر از همیشه در حال رشد و توسعه است. این مسئله یک حالت رقابتی دائمی‌ ایجاد کرده است، و هر کسی برای دوام آوردن در کسب و کار خودش باید بداند برای برنده شدن در این رقابت،  یادگیری دانش و مهارت‌های جدید، بسیار ضروری است.

افرادی مانند بیل گیتس یا اپرا وینفری که جز افراد شناخته شده در سطح جهانی می‌باشند کسانی هستند که باور دارند باید زگهواره تا گور دانش جدید کسب کنند چرا که این کار را یکی از دلایل موفقیت می‌دانند. خوشبختانه راههای سریع و میان‌بر زیادی هست که می‌تواند مغز شما را برای کسب دانش و مهارت جدید آماده سازد به این راهها  هک مغزی می‌گوییم. این ۷ هک به منظور قدرت بخشیدن به مغز شما برای آموختن دانش جدید است.

 

۱- قانون ۵۰ دقیقه یا کمتر

 هر چند یکنفر بعنوان کارآفرین، یا دانش آموز یا دانشجو یا هنرجو،  مایل است ساعتها و شاید روزهای متمادی بر روی یک موضوع جدید وقت بگذارد تا وقتیکه حس کند تمام و کمال آنرا یاد گرفته، اما قبل از اینکه شما هم از چنین روشی استفاده کنید و به نوشیدنی‌های انرژی زا احتیاج پیدا کنید، این حقیقت را متوجه شوید که طبق تحقیقات علمی‌، باتری مغز ما خیلی زود شارژش تمام می‌شود اگر بیش از حد از آن کار گرفته شود.

الن دان Dunn  Ellen یکی از محققین دانشگاه لوئیزیانا  بر این باور است که برای مغز ما، زمان کمتر از ۳۰ دقیقه الزاما کافی نیست اما زمان بیش از ۵۰ دقیقه، زمان بسیار زیادی ست که بخواهیم یکسره مقدار زیادی اطلاعات جدید به مغز وارد کنیم. در نتیجه به هنگام برنامه ریزی برای کسب دانش جدید، این نکته را در نظر داشته باشید که زمان آموزش خود را به بخش‌های کوتاه کوتاه تقسیم نمایید و حداقل ۱۰ دقیقه بین هر دو بخش، به مغز خود استراحت دهید.

۲- قانون بیست/ هشتاد، در هک مغزی

این قانون اولین بار توسط یک اقتصاد دان ایتالیایی به نام  ویلفردو  پارتو Vilfredo Pareto  مطرح شد. قانون بیست هشتاد می‌گوید فقط بیست درصد از کارها هستند که منجر به سوددهی ۸۰ در صدی می‌شوند و باید این بیست در صد را پیدا کرد.  این بدان معناست که به هنگام یادگیری یک دانش جدید، برای اینکه بتوانید مغز خود را هک کنید تا سریع‌تر و بهتر بیاموزد، بایستی روی ۲۰ درصد از مهمترین بخشهای آموزشی تمرکز کنید که ۸۰ در صد بقیه را نیز در بر می‌گیرد.  از خودتان بپرسید مهمترین چیزهایی که باعث ایجاد یک بازدهی خوب در یک سرمایه گذاری می‌شود چیست؟  به عنوان مثال اگر در حال آموختن یک زبان جدید باشید، از خودتان بپرسید ۲۰ درصد  از واژه هایی که در ۸۰ در صد مواقع به کار می‌روند کدام واژه ها هستند؟ سپس روی همان بیست در صد کار کنید.

۳- از انجام چندین کار به طور همزمان بپرهیزید

مغز ما شبیه به کامپیوتر است، وقتی‌که تعداد زیادی تب در مرور گر باز می‌کنید، سرعت پردازش کامپیوتر افت پیدا می‌کند. تحقیقات نیز نشان می‌دهند اگر همزمان روی چندین کار، متمرکز شویم، کیفیت تمام کارها کاهش پیدا می‌کند. همچنین  تحقیقات نشان داده‌اند که وقتی دچار عدم تمرکز می‌شویم، حداقل ۲۵ دقیقه زمان لازم است تا دوباره مغز بتواند به حالت تمرکز برگردد،  و این یعنی از دست دادن زمان زیاد که بر خلاف هک مغزی و راه میان‌بر و سریع است.

عصری که اکنون در آن به سر می‌بریم و پر از چیزهایی ست که باعث حواس پرتی ما می‌شوند، در نتیجه بسیار مهم است این عوامل حواس پرتی را به حداقل برسانید.  تمام ایمیل ها و نوتیفیکیشن ها را ببندید و سپس سراغ انجام کاری بروید. وقتی که در حال آموزش یک مهارت جدید هستید، گوشی خود را خاموش کنید، تا احتمال حواس پرتی تان کم شود، چرا که همین حواس پرتی‌ها، مانع کارکرد عالی مغز ما می‌شوند.

۴- روش یادگیری و آموزش خود را تغییر دهید

از طریق بازسازی دوباره آموزش میتوانید یک هک مغزی جدید ایجاد نمایید.  پروسه ای که در طی آن مغز و حافظه ما، توسط کسب دانش جدید  مجددا به کار گرفته می‌شود نقش بسیار مهم و محوری در یادگیری ما دارد. به عبارت دیگر، روش آموزش نقش مهمی در یادگیری دارد.  تحقیقات دانشگاه جان‌هاپکینز،  بیان کننده این است که اگر دست به تغییر و اصلاح روش آموزشی خود برای حرفه ای که می‌خواهید در آن کسب مهارت کنید، بزنید، خیلی بهتر می‌توانید آن مهارت را بیاموزید نسبت به وقتیکه از همان روشهای قدیمی‌ و تکراری استفاده کنید.

پس برای ایجاد یک هک مغزی قدرتمند، سعی کنید همانطور که در حال یادگیری یک مهارت جدید هستید، به این فکر کنید که چطور می‌توان روش آموزش را اصلاح کنید. مثلا اگر تا  حالا برای آموزش زبان جدید از فلش کارت ها استفاده می‌کردید، اکنون فکر کنید چه راه ساده و میان‌بر دیگری هست که می‌توانید از آن استفاده نمایید. شاید پادکست ها یا شرکت در وبینارها و غیره.  این هک مغزی باعث می‌شود مغز شما خیلی سریع‌تر چیزها را در خود نگه دارد یا به خاطر آورد.

۵- از استاد کاران  آن حرفه یاد بگیرید

هیچ چیزی بهتر از یادگیری از کسانی که خودشان در آن حرفه، ماهر و استاد شده‌اند و دارای تجربه هستند، نیست. این به معنای کارآموزی است. واژه کارآموزی نزد یک استاد، یکی از واژه های قدیمی‌ در قرون وسطا است اما امروزه در عصر اطلاعات و فن آوری هم می‌توانید همین کار را از طریق آنلاین انجام دهید. یک کار آموز آنلاین باشید و از سایتها و امکانات ارتباطی زیادی که برای کسب مهارت از استادکاران وجود دارد استفاده نمایید.

۶- نُت برداری کنید- یک روش قدیمی برای هک مغزی‌

تحقیقات دانشگاههای UCLA  و پرینستون نشان می‌دهد که نت برداری یا همان یادداشت نویسی، توسط دست،  راه بسیار خوبی برای گوش دادن فعال است و باعث ایجاد توانایی تشخیص دادن نکات اصلی آن موضوع می‌شود. در حالیکه تایپ کردن نمی‌تواند این توانایی را در شما ایجاد نماید.

پس از همان روش قدیمی‌ استفاده از قلم و کاغذ  بهره ببرید. موقع یادداشت برداری،  فقط چیزهایی را بنویسید که مهم و ضروری هستند. از روشهای میان بر مثل کلمات کلیدی، جملات کوتاه، یا علامتها و غیره برای یادداشت برداری استفاده نمایید.

۷- یادگیری یک امر بلند مدت است

به خاطر داشته باشید، کسب یک مهارت جدید، یک شبه اتفاق نمی‌افتد،  بلکه شبیه دوی ماراتن،  یک مسافت بسیار طولانی را باید با قدمهای کوتاه و کم‌سرعت طی نمایید، در غیر این صورت ممکن است دچار دلسردی و دلزدگی شوید.

استیو جابز در همین مورد می‌گوید:” پشتکار،  بیشترین چیزی ست که کارآفرینان موفق را از غیر موفق‌ها جدا می‌کند”.

فقط آنهایی که دارای تلاش و پشتکار هستند در طول زمان به موفقیت دست خواهند یافت.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

فرهنگ و هنر متفرقه

کلمات شما چطور بر موفقیت شما اثر می‌گذارد؟

منتشر شده

روی

به وسیله

کلمات شما چطور بر موفقیت شما اثر می‌گذارد؟

کلمات مهم هستند. گاهی یک تفاوت خیلی کوچک در طرز برخورد ما با زندگی، می‌تواند تاثیر خیلی بزرگی در آینده ما داشته باشد. درست مثل کلمات ما که بر زبان می‌آوریم.  اینکه با چه کلماتی با خودمان و دیگران صحبت کنیم،  بر زندگی و موفقیت ما تاثیرگذار است.

 نوبت آن است که آگاهانه تصمیم بگیریم و شروع کنیم به گفتن آنچه که می‌خواهیم و نگفتن آنچه که نمی‌خواهیم.

برای رسیدن به موفقیت، کلمات شما بایستی شامل باور به بهترین ها، امید به بهترین‌ها و حرکت به سوی بهترین‌ها باشد.  مثلا به جای اینکه بگویید: “چی می‌شه اگر جوابمو نده” ، بگویید: “چی می‌شه اگه جوابمو بده”.  در واقع،  سمت مثبت هر چیزی را مدنظر بگیرید.

به جای اینکه خودتان را برای “نه” شنیدن آماده کنید خودتان را برای “بله” شنیدن آماده کنید. به جای اینکه این کلمات را در ذهن بیاورید که:  “چی می‌شه اگه فلان اتفاق رخ ندهد”،  بگویید: “چی می‌شه اگه آن اتفاق رخ بدهد”.

وقتی شروع کنید به فکر کردن و بیان کلمات به آن صورتیکه واقعا می‌خواهید، باعث می‌شود ذهن شما به طور خودکار روی آن اتفاقات کار کند و شما را در مسیر رسیدن به آن اتفاقات قرار دهد. شما به راحتی می‌توانید ذهن خود را عوض کنید چون قدرت ذهنی شگفت‌انگیزی دارید.

کلمات شما چطور بر ذهن شما تاثیر می‌گذارند؟

گاهی فقط با یک تغییر بسیار کوچک در کلمات خود، متوجه خواهید شد که دیدگاه و تصورات شما به طور کلی عوض می‌شوند و سپس خواهید دید که آن تصورات منفی گذشته، حالا جایشان را با طرز فکرهای مثبت عوض کرده‌اند.

کلمات نه تنها بر روی خود ما تاثیر می‌گذارد،  بلکه بر روی رفتار دیگران با ما نیز تاثیر می‌گذارد. روزی فرزندی به پدرش گفت:” من به ۱۰ دلار احتیاج دارم”. پدرش در پاسخ گفت: ” مسئله این نیست که تو چقدر می‌خواهی، مسئله این است که این خواسته‌ات را چطور بیان می‌کنی،  پس بهتر است خواسته‌ات را اینطور بیان کنی: چطور می‌تونم ۱۰ دلار بدست بیارم؟”

با تغییر دادن کلمات، ذهن نیز شروع به تغییر می‌کند و مشغول یافتن راههایی برای بدست آوردن آنچه می‌خواهید می‌شود.  ثروت جهان هستی معلق به همه‌ی انسانهاست اما ما بایستی از آن کلمات و واژه‌هایی استفاده کنیم که به طرزی جادویی ذهن ما را به سوی آن می‌کشاند.  البته این تازه شروع راه است و قرار نیست که فقط با گفتن یکسری کلمات ، اتفاق خاصی رخ دهد. مسئله‌‌ی اصلی، رسیدن به یک باور ذهنی عمیق است که توسط آن بتوانید به خواسته‌هایتان برسید. برای رسیدن به این باور ذهنی، کلمات ، نقش مهمی‌ ایفا می‌کنند.

شما نمی‌توانید به خاک بگویید من الان می‌خواهم محصولم را برداشت کنم.  خاک به شما می‌خندد و می‌گوید این شیرین عقل دیگر کیست که بدون کاشتن دانه انتظار برداشت محصول دارد.  اما اگر به خاک بگویید من الان این دانه‌ها را می‌کارم و آبیاری می‌کنم آیا می‌توانی به من محصول خوبی بدهی؟ خاک می‌گوید: “شک نداشته باش، تو بخش خودت را انجام بده و برو،  من هم دست به کار می‌شوم و روی آن کار می‌کنم تا محصول نهایی به دستت برسد.”  این مثالی ساده و گویا بود که چطور کلمات می‌توانند طرز فکر ما را عوض کنند و طرز فکر ما که عوض شود می‌تواند عملکرد ما را عوض کند تا به محصول مورد نظرمان برسیم.

این چیز ساده‌ای ست که البته خیلی‌ها متوجه آن نمی‌شوند، اما شما بعد از خواندن این مقاله متوجه تمامی‌ کمبودهایی که از نظر استفاده از کلمات و باورهای ذهنی داشته‌اید خواهید شد، متوجه خواهید شد چه کتابها که هنوز نخوانده‌اید و باید بخوانید،  یا چه مقالاتی که هنوز مطالعه نکرده‌اید و باید مطالعه کنید،  یا چه سخنانی که هنوز نشده‌اید و باید بشنوید، و یا چه درسهایی که هنوز یاد نگرفته اید و باید یاد بگیرید تا بتوانید آنچه را می‌خواهید بدست آورید.

خبر خوب اینکه هیچ وقت دیر نیست، شما می‌توانید این فرآیند را در هر زمانی شروع کنید. چه زمانی بهتر از اکنون؟  باید از خود بپرسید چه نوع تغییراتی باید رخ دهد؟ چه نوع طرزفکری باید وجود داشته باشد؟ چه جادویی باید اتفاق بیافتد تا من بتوانم به فلان چیز برسم؟ و آنگاه متوجه می‌شوید که پاسخ همه‌ی این سوالات، خودتان هستید.  باید از نوع کلماتی که استفاده می‌کنید شروع کنید.  کلمات خود را عوض کنید تا زندگی‌تان عوض شود.

ادامه ی خواندن

فرهنگ و هنر متفرقه

ما در زندگی خود همیشه دو انتخاب داریم، باید کدامیک را انتخاب نماییم؟

منتشر شده

روی

به وسیله

ما در زندگی خود همیشه دو انتخاب داریم، باید کدامیک را انتخاب نماییم؟

هریک از ما همیشه در طول زندگی‌مان، به صورت هفت روز هفته و بیست و چهارساعته، در هنگام مواجه شدن با هر اتفاقی  که برایمان رخ می‌دهد، همیشه دو انتخاب داریم.

 

  • اولین انتخاب

اولین انتخاب ما این است که تصمیم بگیریم خودمان را دست کم گرفته،  و کمتر از آنچه را که قادریم انجام دهیم، انجام دهیم. با این انتخاب، ما به کمتر از آنچه که می‌توانیم به دست آوریم، خواهیم رسید.

در این حالت، ما کمتر سعی و تلاش و جدیت به خرج می‌دهیم، کمتر مطالعه می‌کنیم، کمتر ‌تفکر می‌کنیم،  و کمتر خودمان را تحت انضباط در می‌آوریم.  تمام اینها، انتخاب‌هایی هستند که ما را به سمت یک زندگی تهی و خالی از ارزش،  هدایت می‌کنند.

این نوع انتخاب‌ها زندگی ما را به سوی بدبینی مدام سوق می‌دهند و ما به جای داشتن یک نگاه خوش بین به آینده، یک نگاه پر از فلاکت خواهیم داشت.

  • دومین انتخاب‌

اما انتخاب دوم ما، دقیقا بر عکس نوع اول است. در انتخاب‌نوع دوم،  تبدیل می‌شویم به کسی که دوست داریم  تبدیل شویم.

ما در انتخاب‌نوع دوم تصمیم می‌گیریم که بیشتر کتاب بخوانیم، بیشتر سعی و تلاش کنیم، بیشتر فکر کنیم، بیشتر منضبط باشیم. تصمیم می‌گریم تا حدی که در توان داریم چیزهای جدید یاد بگیریم. تصمیم می‌گیرم تا آنجا که می‌توانیم  بخشنده باشیم و آنچه را که می‌دانیم با دیگران نیز به اشتراک بگذاریم. تصمیم می‌گیرم تا جایی که می‌شود کارهایمان را انجام دهیم و انسان کارآمدتری باشیم.

همه ی ما حق انتخاب هر دو انتخاب را داریم. مسئله بر سر انجام دادن  یا انجام ندادن است که به بودن ارزشمند یا نبودن ما منجر می‌شود.

انتخاب‌های ما است که ما را به سمتی می‌برد که چه کسی باشیم، آیا کمترین باشیم یا بیشترین؟ آیا یک فرد تهی از ارزش باشیم یا هر روز تلاش کنیم تا کامل‌تر و ارزشمند‎تر از دیروز باشیم.

کامل شدن نسبت به دیروز است وگرنه کامل بودنی در کار نیست.  ما نیز شبیه به یک درخت هستیم. در ابتدا ساقه‌های نازک و شکننده داریم اما اگر هر روز بی‌وقفه تلاش کنیم، آن ساقه‌های نازک، تبدیل به شاخ و برگهای زیادی می‌شوند.

  • ‏انتخاب‌ها پس از چالش‌ها

هر چالشی که در مسیر زندگی‌مان رخ  دهد، با انتخاب دوم ما،  می‌تواند ما را  به سوی رشد و پیشرفت سوق دهد.  پس حالا که مسئله بر سر انتخاب است،  چرا این را انتخاب نکنیم که تمام تلاشمان را به کار ببریم؟ چرا این را انتخاب نکنیم که بهترینی که می‌توانیم را انجام دهیم و هرگز از این تصمیم برنگردیم؟

هدف نهایی ما در زندگی باید این باشد که از حداکثر استعدادها و توانمندیهای خود استفاده نماییم. اما اینکه فقط آرزوی چیزی را درسر بپرورانیم،  باعث می‌شود نهایت تلاش خود را به کار نبریم  و در نتیجه حتی درکاری که شایسته‌ی موفق شدن در آن هستیم نیز، شکست بخوریم.

بهترین سنجش برای کارآمد بودن و موفقیت یک فرد، نتایجی است که به دست آورد.

فقط نتیجه ی نهایی مهم است،  نه حرفها و توجیه‌ها و سخن گفتن‌ها. فقط نتیجه.  اگر نتایجی که به دست می‌آوریم کمتر از پتانسیلی موجود در ما باشد، لازم است که نسبت به قبل تلاش بیشتری به خرج دهیم.

بهترین و بزرگترین پاداش‌ها برای کسانی بدست می‌آید، که دائما در حال اضافه کردن ارزش به خود و به دنیای اطرافشان باشند.

کسانی‌که درصدد هستند تا خودشان و محیط پیرامونشان را ارزشمندتر از قبل، نمایند شایسته‌ این پاداش هستند.

ادامه ی خواندن

فرهنگ و هنر متفرقه

مواد غذایی مفید برای رشد مغزی کودکان

منتشر شده

روی

به وسیله

مواد غذایی مفید برای رشد مغزی کودکان

مواد غذایی مفید برای رشد مغزی کودکان ، تاثیر بسیار زیادی بر روی رشد فیزیکی مغز در کودکان دارند که در نهایت بر روی هوش و مهارتهای شناختی کودکان موثر هستند.

کودکان، نوپا و پر از شیطنت هستند آنها دائما در حال کشف چیزهای جدید هستند و همین امر باعث می‌شود فعالیت و جنب و جوش آنها زیاد باشد. آنها در این جنب و جوش‌ها در حال آموختن چیزهای جدید هستند و به همین دلیل،  مغز آنها نیاز به سوخت کافی دارد تا هم رشد فیزیکی کند و رشد هوشی و حافظه‌ای.  اینجاست که نقش مواد غذایی مفید برای رشد مغزی کودکان نمایان می‌شود.

شما بعنوان والدین،  نیاز هست که یک لیست از این مواد غذایی که از میزان کافی ویتامین و پروتین برخوردار باشند را یادداشت کنید و آنها را برای کودک تهیه نمایید. این لیست را می‌توانید از یک دستیار پزشک یا از طریق جستجو در منابع معتبر اینترنتی پیدا کنید.

مواد غذایی مفید برای رشد مغزی کودکان ، نه تنها برای رشد فیزیکی مغز،  بلکه برای بالا بردن میزان تمرکز و عملکرد مغزی کودک مورد نیاز هستند.  اگر شما عادت به خرید و مصرف مواد غذایی فاقد ارزش غذایی دارید، اکنون وقت آن است که این نصحیت را بپذیرید و به طور کامل از مصرف اینگونه مواد پرهیز نمایید. چرا که با ادامه روش قبلی، به کودک خود اجازه می‌دهید به سلامتی‌اش در همان سنین کودکی آسیب بزند.  در این مقاله لیستی از بهترین مواد غذایی مفید برای رشد مغزی کودکان را آورده‌ایم تا بتوانید آنها را در رژیم غذایی کودک قرار دهید.

 

  • تخم مرغ یک صبحانه مغذی

شروع یک روز،  با یک صبحانه سرشار از مواد غذایی مفید،  برای کودک شما بسیار بسیار مهم است. براساس تحقیقات به عمل آمده از سوی مرکز تحقیقات تعذیه کودکان دانشگاه بیلور، کودکانی که صبحانه می‌خورند عملکرد بهتری از نظر درسی دارند و مشکلات رفتاری کمتری از خود نشان می‌دهند.  علاوه بر این، یک صبحانه‌ی غنی، می‌تواند سطح انرژی بدن کودک را تا مدتها بالا نگه دارد و همچنین بین مغز و سایر قسمتهای بدن، هماهنگی ایجاد می‌کند.  بهترین غذاها برای یک صبحانه مفید شامل تخم مرغ، توت فرنگی و بلوبری است. همچنین می‌توانید با تخم مرغ،  یک املت شیرین با شکر قهوه‌ای یا شیره افرا، تهیه نمایید. این شیرینی طبیعی غذا، باعث میل کودک برای خوردن آن می‌شود.

  • انواع دانه های غلات و حبوبات

مغز ما،  به یک منبع دائمی‌ گلوکز نیاز دارد بعنوان سوخت. دانه های غلات و حبوبات یک منبع سرشار از گلوکز برای مغز هستند. این مواد غذایی،  بهترین منبع برای عملکرد حافظه هستند و همچنین دارای فیبر و ویتامین B   نیز می‌باشند که یک غذای سالم برای سیستم عصبی محسوب می‌شود.  این محصولات را می‌توانید در فروشگاهها تهیه کنید و بعنوان میان وعده به کودک بدهید اما برای مزه دار کردن این میان وعده غذایی، می‌توانید کمی‌ پاپ کورن نیز به آنها بیافزایید.

  • بادام

احتمالا وقتی خودتان کودک بوده‌اید مادرتان را بارها ‌دیده‌اید که موقع شب،   مقداری بادام را خیس می‌انداخت و صبح آنها را به شما می‌داد. بادام برای حافظه و نیز عملکرد‌های شناختی مغز،  یک ماده غذایی بسیار عالی محسوب می‌شود.  پس بهتر است برای افزایش میزان حافظه و بالا بردن عملکرد مغزی کودک، به او بادام بدهید. بادام همچنین دارای زینک فراوانی‌ست که می‌تواند با رادیکال‌های آزاد موجود در جریان خون، مبارزه کند. در ضمن بادام حاوی ویتامین‌های B6  و E  است که نقش سازنده ای در داشتن یک مغز سالم و حافظه‌ی قوی دارند.

  • کره‌ی بادام زمینی

کره بادام زمینی، سرشار از ویتامین  E  است که یک آنتی اکسیدان‌ قوی است. این ماده غذایی، محافظ غشاهای عصبی است و همچنین انرژی دهنده به مغز و سیستم عصبی بدن است.  شما می‌توانید این کره را با موز به کودک بدهید و یا با سالاد مورد علاقه کودک مخلوط کنید و به صورت ساندویچ برای او تهیه کنید.

  • انواع توت و گیلاس

توت ها یکی از بهترین گزینه ها در رژیم غذایی کودک هستند. توت ها از جمله توت فرنگی، بلوبری و و همچنین گیلاس،  حاوی میزان قابل توجهی آنتی اکسیدان و ویتامین C  هستند که سد راهی برای ابتلا به بیماریهای عفونی و سرطان می‌ باشند. افزون بر این،  خاصیت دیگر  این میوه‌های ذکر شده، تقویت حافظه می‌باشد.  می‌توانید آنها را با سایر مواد غذایی مخلوط کرده و در رژیم غذایی کودک بگنجانید.

  • شیر و ماست

لبنیات بعنوان یکی از بهترین مواد غذایی مفید برای رشد مغزی کودکان در نظر گرفته شده است. مواد لبنی،  با دارا بودن پروتین و انواع ویتامین B  ، برای بافت ها و آنزیم‌های مغزی،  حیاتی شناخته شده‌اند. کودکانی که از مواد لبنی در وعده‌های غذایی خود بهره مند می‌شوند،  مقادیر زیادی پروتین به بدن خود وارد می‌کنند که در نهایت منجر به رشد مغز  و بالا رفتن کارایی مغزی آنها می‌شود.  شیرهای کم چرب، به همراه غلات،  غذای مفیدی برای مغز کودکان هستند که حاوی ویتامین  C و D  نیز می‌باشد.

  • ماهی پرچرب

اگر چه همه‌ی کودکان،  از ماهی بعنوان وعده غذایی استقبال نمی‌کنند  اما کودکانی که ماهی‌هایی نظیر  قزل‌آلا، و سالمون را  در رژیم غذایی خود دارند در واقع یکی از بهترین منابع غذایی مفید برای رشد مغزی را در اختیار دارند. این ماهی‌ها حاوی امگا ۳ ، یک اسید چرب هستند که برای عملکرد مغز و سلامتی کل بدن مفید می‌‌باشد.  مصرف این وعده غذایی باعث کارایی منظم مغز شده و نیز میزان تمرکز را بهبود می‌بخشد. سعی کنید این ماهی‌ها را حداقل یک بار در هفته مصرف نمایید.

به طور کلی داشتن یک لیست از مواد غذایی مفید برای رشد مغزی کودکان و گنجاندن آنها در وعده های غذایی کودک، در دراز مدت است که تاثیرات مثبتی بر روی کارایی مغز و حافظه خواهد داشت.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com