با ما ارتباط برقرار کن

سلامت

نکات ورزشی برای سالمندان

منتشر شده

روی

ما نمیتوانیم جلوی پیرتر شدن خود را بگیریم، اما می توانیم پیری موفقی داشته باشیم. هر چقدر در حال حاضر فعال تر، سالم تر و با تناسب بیشتر زندگی کنید، در زمان پیرتر شدن خود احساس بهتری خواهید داشت.

وزارت بهداشت ایالات متحده و اداره خدمات انسانی در زمینه سالمندی برآورد می کند که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۷۲٫۱ میلیون نفر بالاتر از سن ۶۵ سالگی داشته، یعنی ۱۹ درصد از جمعیت جهان مسن خواهند بود. انتظار می رود تا سال ۲۰۴۰ تعداد افرادی که به سن ۸۵ سالگی برسد، به ۱۴٫۱ میلیون نفر برسد!

ورزش، کلیدی مهم برای یک دوران سالمندی موفق است. هیچ گاه برای یک شروع دیر نیست. در تصاویر زیر خواهیم دید که چگونه بدن ما در سفر به سوی میانسالی، مزایای استفاده از ورزش را درخواهد یافت.

 

۱- درهنگام سفر به سوی میانسالی، چه اتفاقی برای عضلات ما می افتد؟

 

همانطور که سن ما افزایش می یابد، توده عضلانی کاهش می یابد. بین دهه های سوم تا هشتم زندگی، ما تا ۱۵ درصد از توده عضلانی نازک خود را از دست می دهیم، که با بالا رفتن سن ما به کاهش میزان متابولیسم کمک می کند. حفظ قدرت و بافت عضلانی کمک می کند تا برای حفظ وزن سالم، تقویت استخوان ها و ایجاد تعادل، کالری بسوزانیم.

 

۲- آیا برای ساخت عضله دیر خواهد شد؟

 

هیچ وقت برای انجام تمرین و عضله سازی دیر نیست. بدن در هر سن که باشد، به تمرین قدرت پاسخ می دهد. آموزش قدرت می تواند به کاهش علائم برخی از مشکلات رایج که با افزایش سن با آن روبرو خواهیم شد، از جمله آرتریت، دیابت، پوکی استخوان، چاقی، درد پشت و افسردگی کمک کند.

 

۳- آیا می توانم بدون ساختن عضلات بزرگ، قویتر باشم؟

 

قدرت فقط شامل ساختن عضلات بزرگ نیست. تمرین بلند کردن وزنه هر دو یا سه بار در هفته میتواند به وسیله ساخت عضلات باریک، قدرت را افزایش دهد. مطالعات نشان داده اند که حتی این مقدار کم از تمرین قدرت، می تواند تراکم استخوان، قدرت کلی و تعادل را افزایش دهد. همچنین می تواند خطر سقوطی را که می تواند منجر به شکستگی شود، کاهش دهد.

 

۴- با افزایش سن، چه اتفاقی برای استقامت می افتد؟

 

درست همانطور که توده عضلانی با افزایش سن کاهش می یابد، استقامت نیز همینطور است. خبر خوب این است که بدن به تمرینات استفامتی تناسب اندام مانند پیاده روی نیز پاسخ می دهد. هر فعالیتی که ضربان قلب و تنفس را برای یک مدت طولانی افزایش می دهد، تمرینات استقامتی درنظر گرفته می شود. علاوه بر پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری، رقص و تنیس، همگی جزو فعالیتهای استقامتی هستند.

 

۵- با افزایش سن، چه اتفاقی برای انعطاف پذیری می افتد؟

 

همراه با توده عضلانی و استقامت، انعطاف پذیری نیز با افزایش سن کاهش می یابد. اما مانند قدرت و استقامت، انعطاف پذیری نیز می تواند بهبود یابد. افزایش انعطاف پذیری به شما برای حرکات آزادانه بیشتر و محدوده وسیع تری از حرکت اجازه خواهد داد. مناطقی که باید به آنها توجه کرد، شامل گردن، شانه ها، آرنج، مچ دست، باسن، زانو و مچ پا می باشد.

۶- با افزایش سن، چه اتفاقی برای تعادل می افتد؟

 

با بالا رفتن سن، تعادل کاهش می یابد و سقوط دراثر آن، می تواند منجر به شکستگی استخوان شود. موسسه ملی سلامت تخمین می زند بیش از یک سوم افراد بالای ۶۵ سال هر ساله به زمین می افتند، و در نتیجه اغلب دچار آسیب هایی نظیر شکستگی های لگن که یک علت اصلی برای جراحی و ناتوانی در سالمندان است، می شوند. تمرینات تعادل و تمرینات قدرتی می تواند به حفظ تعادل و کاهش خطر سقوط کمک کند.

 

۷- با افزایش سن، چه اتفاقی برای استخوان ها می افتد؟

 

با افزایش سن، تراکم استخوان نیز کاهش می یابد که می تواند منجر به پوکی استخوان شود؛ وضعیتی که در آن استخوان ها شکننده و ضعیف شده و بیشتر در معرض شکستگی ها هستند.

بیش از ۴۰ میلیون آمریکایی به پوکی استخوان مبتلا بوده و یا در معرض خطر آن هستند و این میزان در زنان بیشتر از مردان است. ورزش می تواند قدرت استخوانی و تراکم آن را افزایش دهد. فعالیت تحمل وزن بسیارمفید است، زیرا باعث می شود که استخوان ها سخت تر کار کنند. تمرینات قدرتی به تقویت ماهیچه ها و نیز تقویت استخوان ها کمک می کند.

 

۸- با افزایش سن، چه اتفاقی برای مفاصل می افتد؟

 

استئوآرتریت با بالاتر رفتن سن ما رایج تر می شود؛ درحدود ۲۷ میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به استئوآرتریت هستند، شرایطی که در آن غضروف بین مفاصل شکسته شده، باعث ایجاد سختی، درد و از دست دادن حرکت در مفاصل می شود. یکی از بهترین راههای کنترل  در استئوآرتریت، فعال بودن و حفظ وزن سالم است. عدم حرکت به سفتی و ضعف مفاصل کمک می کند. تمرینات شامل آن دسته است که برای محدوده حرکت و انعطاف پذیری، استقامت و قدرت استفاده می شود.

 

۹- آیا تمرین ورزشی به عملکرد شناختی کمک می کند؟

 

ورزش به عملکرد شناختی کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که فعالیت بدنی منظم می تواندکاهش حافظه را آهسته تر کرده و از آن در برابر زوال عقل محافظت کند.

 

۱۰- آیا ورزش باعث بهبود خلق و خو می شود؟

 

نشان داده شده است که ورزش در بهبود خلق و خوی اثر دارد. افسردگی در افراد مسن رایج است و ورزش می تواند اثر ضد افسردگی داشته باشد. تصور می شود ورزش ممکن است باعث افزایش سروتونین در مغز شود که منجر به حالت های بهتر و افسردگی کمتر می شود.

 

۱۱- چگونه می توانم ورزش را شروع کنم؟

 

قبل از شروع هر برنامه ورزشی، با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که چه فعالیت هایی برای شما مناسب است. مهم است که به آرامی شروع کنید و به تدریج برنامه خود را بسازید. زیاده روی در ورزش، خیلی زود می تواند منجر به آسیب شود. حتی یک پیاده روی پنج تا ده دقیقه ای یک شروع خوب است و شما می توانید از آنجا شروع کنید. خود را با اهداف خود تحریک کنید.

 

۱۲- یک برنامه ورزشی هفتگی بسازید

 

تمرینات خود را برنامه ریزی کنید؛ چون اگر با برنامه جلو بروید، احتمال بیشتری برای پیروی از آن دارید. سازگار باشید و ساعت ها و روزهایی را که برای شروع بهتر است، پیدا کنید. مهم نیست در ابتدا چقدر کار کرده اید، فقط بیرون بروید و آن را انجام دهید!

۱۳- تمرینات استقامتی و هوازی

 

هر فعالیتی که ضربان قلب و تنفس را برای یک مدت طولانی افزایش می دهد، تمرینات استقامتی نامیده می شود. تمرینات استقامتی و هوازی برای قلب، ریه ها و سیستم گردش خون مفید است.

تمرینات استقامتی شما را برای انجام وظایف روزانه طاقت می دهد و می تواند از بسیاری از بیماری های مرتبط با پیری مانند دیابت، بیماری های قلبی و سکته مغزی جلوگیری نماید.

پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا، گروه ایروبیک و تنیس، همگی انواعی از تمرینات استقامتی هستند. بسیاری از ورزشگاه ها و مراکز بزرگ، گروه هایی از این ورزش برای سالمندان ارائه می کنند. تمرین استقامتی برای این که مفید باشد، نباید با شدت انجام شود.

 

۱۴- تمرینات قدرتی و مقاومتی

 

تمرینات قدرتی شما را نه تنها قوی تر می سازد، بلکه به شما کمک خواهد کرد که قادر به انجام کارهای روزانه باشید، این دسته از تمرینات، می توانند سوخت و ساز بدن را افزایش دهند که به شما اجازه می دهد وزن سالم خود را حفظ کنید. تمرینات قدرتی همچنین در حفظ سطح قند خون سالم نقش دارند که در جلوگیری از دیابت و چاقی اهمیت دارد. تمرینات قدرتی و مقاومتی ممکن است همچنین با کمک به قدرتمند تر کردن استخوان های شما به جلوگیری از پوکی استخوان کمک کند.

نوارهای کشی مقاومتی، یک راه آسان و ارزان برای انجام تمرینات قدرتی در خانه می باشد. شما همچنین می توانید از وزنه استفاده کرده و یا با ماشین آلات ورزشی در ورزشگاه کار کنید.

 

۱۵- تمرینات انعطاف پذیری

 

تمرینات انعطاف پذیری برای کشش عضلات و بافت اطراف آن کمک می کنند. کشش می تواند از آسیب ها پیشگیری کرده و به جلوگیری از افتادن کمک کند. یوگا یک راه عالی برای بهبود انعطاف پذیری است. انواع مختلفی از یوگا وجود دارد، بنابراین شما می توانید یکی از آن ها را که مناسب نیازهای شما هستند پیدا کنید. استودیوهای یوگا، سالن های ورزشی و کلاس هایی که در آنها “Y” ارائه می شود، و همچنین می توانید با استفاده از DVD ها، کتاب ها یا برنامه هایی که در گوشی نصب می شود، در خانه از یوگا استفاده کنید.

 

۱۶- تمرینات تعادلی

 

پایداری و تعادل برای جلوگیری از سقوط، که یکی از دلایل اصلی شکستگی لگن و ناتوانی در افراد سالخورده است، اهمیت دارد. وقتی تمرینات تعادلی انجام می دهید، یک میز یا صندلی را نگه دارید تا خودتان را حمایت کنید یا کسی در نزدیکی شما باشد که اگر تعادل خود را از دست بدهید، از شما حمایت کند. بسیاری از مراکز بزرگ، کلاس های تعادل را ارائه می کنند و پزشک شما می تواند تمریناتی را که برای شما مناسب است توصیه کند.

 

۱۷- به دنبال آن بروید!

 

مهم نیست که چند ساله هستید، ورزش برای شما مفید است. هرگز برای شروع دیر نیست، و شما می توانید از تمرینات قدرتی و مقاومتی، کشش و تمرین انعطاف پذیری، و تمرینات استقامتی و هوازی استفاده کرده و از مزایای آن بهره ببرید. ورزشی را پیدا کنید که از آن لذت برده و سالمندان درعین حال متناسب با برنامه شما باشد و شروع کنید!

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

تحصیل و امتحانات

نگاهی به شیوه صحیح مطالعه و پیشگیری از مشکلات فیزیکی!

منتشر شده

روی

به وسیله

دراز کشیدن چه به پشت و چه به شکم وضعیت استانداردی برای مطالعه نیست و موجب انقباض غیراصولی عضلات و تغییر وضعیت ستون فقرات می‌شود.

وقتی صحبت از اصول صحیح مطالعه به‌ میان می‌آید معمولا ذهن ما به سراغ راهکارهایی چون برنامه‌ریزی، یادداشت‌برداری، خلاصه‌نویسی و… می‌رود. در‌حالی‌که توجه به وضعیت فیزیکی و طرز نشستن صحیح هنگام خواندن و نوشتن مهم‌ترین و حساس‌ترین قسمت‌های انجام این فعالیت است! روش غلط نشستن و یا دراز‌کشیدن هنگام مطالعه از‌جمله موضوعاتی است که پزشکان متخصص فیزیوتراپی توصیه‌های فراوانی در مورد آن داشته‌اند و نسبت به اثرات مخرب آن بر ستون فقرات و گردن هشدار می‌دهند.  آنچه در ادامه می‌خوانید توصیه و هشدارهای دکتر ترکمان، ارتوپد، جراح و متخصص بیماری‌های استخوان و مفاصل عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در این خصوص است:

حالت درازکش و آرتروز گردن 

در‌حالی‌که این موضوع بارها مورد تاکید قرار گرفته که دانش‌آموزان‌، دانشجویان و افرادی که چندین ساعت در روز را به خواندن و نوشتن مشغولند باید از میز مخصوص مطالعه استفاده کنند اما بعضی افراد همچنان ترجیح می‌دهند در حالت دراز‌کش و یا نشسته روی زمین مطالعه کنند. عادتی که می‌تواند به ستون فقرات و گردن آسیب‌های جدی وارد کند. دراز کشیدن چه به پشت و چه به شکم وضعیت استانداردی برای مطالعه نیست و موجب انقباض غیراصولی عضلات می‌شود. مطالعه طولانی‌مدت در این شرایط، موجب تغییر وضعیت ستون فقرات شده و به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

بهترین حالت مطالعه، پشت‌میز‌نشینی است. استفاده از میز مطالعه سبب می‌شود بدن در وضعیت استاندارد قرار گرفته و فشاری به عضلات وارد نشود. هنگام مطالعه در وضعیت خوابیده روی شکم سر به عقب می‌رود که در طولانی‌مدت می‌تواند موجب خستگی گردن و درنهایت مشکلات گردن شود‌. خم شدن طولانی‌مدت روی کتاب در حالت دراز‌کش موجب انقباض عضلات و در پی آن ایجاد اختلال در جریان گردش خون می‌شود. به‌همین دلیل افرادی که در چنین وضعیتی در‌س می‌خوانند خیلی زود دچار خستگی و درد عضلات می‌شود. ادامه این حالات هم در نهایت به کوتاهی عضله و آرتروز گردن منجر می‌شود. برخی افراد هنگام مطالعه به پشت می‌خوابند، یک بالش زیر سرشان می‌گذارند و کتاب را روی سینه‌شان قرار می‌دهند. این حالت‌ غلط مطالعه هم آسیب‌زننده است.

بهترین حالت بدن هنگام مطالعه 

هنگام مطالعه سر نباید بیشتر از ۲۰ تا ۲۵ درجه خم شود. میزان خم و راست شدن سر را هم می‌توان این‌طور تشخیص داد که اگر مدادی را با دندان بگیرید و بین دندان‌های جلو قرار دهید این مداد باید به طور طبیعی موازی زمین باشد و اگر سر را خم می‌کنید، مداد بیشتر از ۲۰ تا ۲۵ درجه با زمین زاویه پیدا نکند. هنگام مطالعه باید به خم و راست شدن سر و زاویه گردن توجه داشت. سر نباید خیلی به طرف پایین خم شود چون این حالت پس از مدتی دانش‌آموزان و دانشجویان را دچار درد گردن می‌کند و در طولانی‌مدت می‌تواند مشکلاتی مانند آرتروز گردن ایجاد کند.

از آنجا که خواندن و نوشتن در حالت صاف سخت است و اغلب افراد هنگام مطالعه برای نوشتن یا خواندن کتاب به سمت جلو خم می‌شوند، برای رفع این مشکل می‌توان از میزهای مهندسی که سطح آنها زاویه‌دار و مورب است، استفاده کرد. در این صورت کتاب روبه‌روی صورت قرار می‌گیرد و دیگر لازم نیست فرد سرش را به سمت پایین خم کند.

قواعد پشت میز نشینی 

تحقیقات نشان داده بهترین شیوه برای مطالعه نشستن پشت میز تحریر است. البته با رعایت اصول لازم!

با میز و صندلی راحت‌تر می‌شود مطالعه کرد اما  پشت میزنشینی هم قواعد خاص خود را دارد. باید میز و صندلی ارتفاع مناسب داشته و استاندارد باشند. ارتفاع میز و صندلی باید به گونه‌ای باشد که فرد زمانی که آرنج خود را روی میز میگذارد کف دست به چانه برسد. از طرفی پای فرد زمانی که روی صندلی می‌نشیند باید کاملا روی زمین قرار گرفته و آویزان نباشد.

وقتی فرد روی صندلی می‌نشیند کف پاها باید راحت روی زمین قرار بگیرد. در این حالت زاویه ران و تنه حدود ۹۰ درجه باشد. پشتی صندلی در ناحیه گودی کمر قوس و برآمدگی داشته باشد (بسیاری از صندلی‌های راحتی برآمدگی دارند و اگر صندلی فاقد این ویژگی بود، می‌توان از یک بالش کوچک استفاده کرد).

فرد باید هنگام مطالعه صاف بنشیند و قوز نکند. پشتی صندلی قابل‌انعطاف باشد تا فرد برای رفع خستگی بتواند به سمت عقب متمایل شود. بهتر است صندلی برای استراحت آرنج و ساعد دسته داشته باشد و قسمت سر و گردن صندلی محافظ داشته باشد. ارتفاع صندلی قابل تنظیم باشد و متناسب با اندازه قد افراد بالا و پایین برود. درنهایت هم وقتی فرد با این شرایط روی صندلی نشست ارتفاع میز کار در حد آرنج‌های او قرار بگیرد.

نحوه نشستن افراد روی صندلی باید  به گونه‌ای باشد که کاملا به پشتی صندلی تکیه داده و قوس کمر پرشود. افراد باید از خم شدن روی میز برای مطالعه کتاب اجتناب کرده و از ابزار کتابخوان که کتاب را عمودی یا متمایل نگه می‌دارند استفاده کنند.

افرادی که از میز و صندلی برای مطالعه استفاده نمی‌کنند، باید برای مطالعه نهایتا از یک میز کوچک یا جعبه کارتن استفاده کرده و کتاب را روی آن و مقابل خود قرار دهند. قرار دادن کتاب روی زمین ناخودآگاه فرد را مجبور به خم شدن کرده و این کار آسیب عضلات گردن و ستون فقرات را به دنبال دارد.

مطالعه بی‌وقفه ممنوع

حتی اگر همه شرایط برای وضعیت استاندارد فیزیکی فرد هنگام خواندن و نوشتن مهیا باشد نباید از استراحت‌های کوتاه‌مدت میان ساعات مطالعه غافل شد. دانش‌آموزان و دانشجویانی که در ایام امتحانات مجبورند چندین ساعت مطالعه کنند توجه داشته باشند به مدت طولانی در یک حالت نمانند. هر نیم ساعت و یا نهایت یک ساعت یک‌بار برای رفع خستگی از جایشان بلند شوند و با انجام یک فعالیت دینامیک سر و گردن و دست و پاها را حرکت دهند. لازم نیست بعد از یک ساعت مطالعه نیم‌ ساعت استراحت کنند و یا حرکات کششی انجام دهند؛ در حد چند دقیقه کوتاه نیز کفایت می‌کند تا عضلات از حالت انقباض خارج شوند‌.

ارتفاع میز و صندلی باید به گونه‌ای باشد که وقتی آرنج خود را روی میز می‌گذارید کف دست به چانه برسد و پای شما زمانی که روی صندلی می‌نشینید کاملا روی زمین قرار بگیرد.

ادامه ی خواندن

مراقبت از مو

۸ اشتباه رایج هنگام شستن مو که مو هایتان را نابود می کند!!

منتشر شده

روی

به وسیله

در اینجا به رایج ترین اشتباهاتی می پردازیم که در هنگام شستن موها مرتکب می شویم و می خواهیم بدانیم بهترین شیوه برای شستن موها چیست.

هشت اشتباه رایجی که در هنگام شستن موها مرتکب می شویم

شاید شستن موها کاری ساده و بدیهی به نظر رسد اما حقیقت آن است که بسیاری از ما در انجام درست این کار دچار اشتباه هستیم. اگر موها به اندازه ی کافی شسته نشوند یا بالعکس، بیش از اندازه شسته شوند، چرب یا خشک خواهند شد. اگر ماده ای به مدتی طولانی در میان موها باقی بماند یا موها به طور مناسب آبکشی نشوند، این مسأله می تواند آلودگی موها را بیشتر کند و یا باعث ایجاد پوسته های شوره مانند شود.

شستن تمام سر با شامپو

شامپوها برای پاک کردن پوست کف سر از باکتری ها و موادی استفاده می شوند که بر روی موها می نشینند. مردم اغلب تمام سر خود از جمله موهایشان را شامپو می زنند، در حالی که باید تنها روی تمیز کردن پوست کف سر تمرکز داشته باشیم. نیازی به شستن انتهای موها نیست. آلودگی ها، چربی پوست سر و پوست های مرده در قسمت کف سر هستند نه در انتهای موها. پس تنها کف سر را شامپو بزنید. کفی که با این کار به انتهای موها می رسد برای تمیز شدن آن ها کافی است.

زدن نرم کننده به کف سر

نرم کننده را تنها باید برای انتهای موها استفاده کرد چون حفظ رطوبت این قسمت از موها اهمیت دارد. انتهای موها به چربی و مواد مغذی نیاز دارند بنابراین نرم کننده را باید از انتهای موها به سمت بالا بزنید. اگر نرم کننده را بسیار بالاتر از انتهای موهایتان می زنید، دقت داشته باشید که نرم کننده با پوست کف سر تماس نداشته باشد تا آن را چرب تر نکند.

استفاده از شامپویی نامتناسب با جنس موها

استفاده از شامپو و نرم کننده ی نامتناسب با جنس موها می تواند صدماتی جدی به موها وارد کند. موهای نازک، معمولی و ضخیم، هر یک نیازهای متفاوتی دارند. برای مثال، مولکول های موجود در شامپوی مخصوص موهای ضخیم به اندازه ی کافی کوچک نیستند تا بتوانند به درون موهای نازک نفوذ کنند. استفاده از شامپوی متناسب با جنس مو برای سلامتی موهایتان ضروری است. شستن موها با شامپوی نامناسب کاری بیهوده است و موها به درستی تمیز نخواهند شد. علاوه بر این، با افزایش آلودگی موها برطرف کردن آن ها کار دشواری خواهد بود و می تواند باعث دو شاخه شدن انتهای موها یا شکنندگی آن ها شود. پیش از خرید شامپو، حتما به توضیحات روی بسته بندی آن توجه داشته باشید و اگر در انتخاب شامپوی مناسب دچار تردید هستید از افراد کارشناس کمک بگیرید.

باید تنها روی تمیز کردن پوست کف سر تمرکز داشته باشیم‎

بی اطلاعی از سولفات موجود در شامپوها

کارشناسان کماکان بر سر مسأله ی سولفات ها اختلاف نظر دارند. این ماده نوعی شوینده است که در بسیاری از شامپوها یافت می شود. اگرچه بسیاری اعتقاد دارند سولفات ها برای ما مضر هستند، بعضی تحقیقات بیان می کند استفاده از این مواد به میزان بسیار کم ضرری ندارد. شامپوهای سولفات دار می تواند انتخاب مناسبی برای کسانی باشد که به طور طبیعی موهای چربی دارند. اما برخی دیگر از کارشناسان معتقدند سولفات ها چربی طبیعی موها را از بین می برند و می توانند میزان حساسیت موها و پوست کف سر را افزایش دهند. این کارشناسان می گویند شامپوهای بدون سولفات در ترکیب با آب بهتر عمل می کنند.

استفاده از کف دست ها برای پخش کردن شامپو

بسته به اینکه با کدام قسمت از دست ها شامپو و نرم کننده را به موها می زنید، کیفیت شست و شوی موها تغییر می کند. اگر شامپو و نرم کننده را با چهار انگشت خود به موها بزنید، این کار نه تنها باعث می شود بیش از اندازه از ماده ی شوینده استفاده نکنید بلکه کمک می کند به جای شستن تمام سر، تنها روی تمیز کردن پوست کف سر تمرکز داشته باشید.

نامناسب بودن دمای آب

آب مورد استفاده برای شست و شوی صحیح موها باید دو دمای متفاوت داشته باشد. برای زدن شامپو باید از آب داغ استفاده کرد اما برای آبکشی موها آب باید سرد باشد. در حقیقت استفاده از آب گرم به باز شدن کوتیکول موها و خارج شدن آلودگی ها و چربی ها از مو کمک می کند. اما بعد از استفاده از نرم کننده، در هنگام آبکشی باید از آب سرد استفاده کرد تا کوتیکول ها دوباره بسته شوند و موها ظاهری نرم و درخشان داشته باشند.

شانه نکردن موها قبل از حمام

شستن موهای گره خورده بسیار دشوارتر است و ممکن است موها در این حالت بشکنند. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که افراد در هنگام شامپو زدن موها مرتکب می شوند این است که قبل از شروع پروسه ی شامپو زدن، موهای خود را آماده نمی کنند. تفاوتی ندارد موهایتان نازک باشد یا ضخیم؛ لازم است که قبل از رفتن به حمام موهایتان را شانه بزنید. به علاوه، شانه کردن موها باعث می شود ریزش موها در حمام کمتر شود.

نا متناسب بودن مقدار شوینده ها با جنس موها

اگر چه تصورات مختلفی درباره ی مقدار شامپو در هنگام شستن موها وجود دارد، اما عوامل مختلفی مثل میزان ضخامت موها و غلظت شامپو تعیین کننده ی مقدار شامپوی مورد استفاده هستند. برای مثال، شامپوهایی که غلظت زیادی دارند و میزان آب در آن ها بسیار کم است، باید به مقدار کمی استفاده شوند. اما بعضی از دیگر شامپو ها را باید به مقدار بیشتری استفاده کرد چون میزان آب موجود در فرمول آن ها بیشتر است. بعد از حمام، به حالت موهایتان دقت داشته باشید تا بر اساس آن متوجه شوید باید از چه مقدار شامپو استفاده کنید.

ادامه ی خواندن

مراقبت از مو

آیا شامپو تاثیری در جلوگیری از ریزش مو دارد؟

منتشر شده

روی

به وسیله

شامپوها زیاد نمی توانند در جلوگیری از ریزش مو موثر باشند اگر چه موادی که در شامپوها به کار می روند، می توانند مفید باشند ولی بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند.

دکتر معصومی متخصص پوست و مو گفت:در شامپوها معمولا مواد آنیونی و کاتیونی را طوری ترکیب می کنند که میزان چربی زدایی آنها فرق کند و برای انواع موهای خشک و معمولی استفاده شود.

یک متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه افرادی که موهای چرب دارند، می توانند هر روز موهایشان را بشویند؛ توصیه کرد:این افراد باید تنها یک دست شامپو بزنند چون شامپو زدن مکرر به موها سبب می شود، موهای مرده ای که روی سر هستند زودتر از موعد مقرر بریزند. در صورتی که این موها می توانند تا ۳ ماه روی سر باقی بمانند و سپس ریخته شوند. در هر صورت این افراد باید سعی کنند از شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده کنند تا چربی کف سرشان بهتر پاک شود.

وی در خصوص اینکه باید هرازگاهی افراد نوع شامپوهایشان را تغییر دهند؛ تصریح کرد:فرد باید ببیند چه نوع شامپویی با موهایش سازگار است، اگر شامپویی تمام انتظارات یک فرد را برآورده کند، دچار شوره سر نشود و موهایشان را خوش حالت نگه دارد، دیگر نیازی به تعویض شامپو نیست، مگر اینکه فردی به دلخواه بخواهد شامپویش را عوض کند.

دکتر معصومی تاکید کرد:به طور کلی عقیده بر این است که شامپوها زیاد نمی توانند در جلوگیری از ریزش مو موثر باشند اگر چه موادی که در شامپوها به کار می روند، می توانند مفید باشند ولی بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند و برای جلب توجه مشتریان از آنها استفاده می شود. مانند شامپوهای حاوی سیر و نعنا که بسیار کم اثر هستند.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها9 ساعت پیش

عکس پروفایل مخصوص متولدین مهر ماه | عکس تولدت مبارک برای متولد مهر

چهره‌ها و عکس‌ها5 روز پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۸۶) از اشارات نظرِ شیلا خداداد تا عاشقانه سمانه پاکدل برای هادی کاظمی !!!

چهره‌ها و عکس‌ها6 روز پیش

عکس پروفایل زیبا برای محرم | عکس نوشته زیبای محرم برای پروفایل

چهره‌ها و عکس‌ها1 هفته پیش

عکس نوشته خدایا (۲)

چهره‌ها و عکس‌ها1 هفته پیش

عکس های جدید امیر علی اکبری | مصاحبه امیر علی اکبری با روزنامه گل

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۸۵) از خودکفایی الناز شاکردوست تا غرغر لیلا بلوکات از اینستاگرام !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۸۴) از وقتی الناز حبیبی به یاد فروغ فرخ زاد هست تا سحر قریشی در یک مکان دیدنی !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

عکس های جدید سانیا سالاری بازیگر نقش ارغوان در سریال دلدادگان

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

عکس های جدید ساناز طاری (بازیگر نقش نیکا در سریال پدر)

مد ستاره‌ها سلبریتی2 هفته پیش

تصاویر زیباترین بازیگران زن ایرانی + ۱۰ بازیگر زن زیبای ترکیه ای

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com