با ما ارتباط برقرار کن

سلامت

نکات ورزشی برای سالمندان

منتشر شده

روی

ما نمیتوانیم جلوی پیرتر شدن خود را بگیریم، اما می توانیم پیری موفقی داشته باشیم. هر چقدر در حال حاضر فعال تر، سالم تر و با تناسب بیشتر زندگی کنید، در زمان پیرتر شدن خود احساس بهتری خواهید داشت.

وزارت بهداشت ایالات متحده و اداره خدمات انسانی در زمینه سالمندی برآورد می کند که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۷۲.۱ میلیون نفر بالاتر از سن ۶۵ سالگی داشته، یعنی ۱۹ درصد از جمعیت جهان مسن خواهند بود. انتظار می رود تا سال ۲۰۴۰ تعداد افرادی که به سن ۸۵ سالگی برسد، به ۱۴.۱ میلیون نفر برسد!

ورزش، کلیدی مهم برای یک دوران سالمندی موفق است. هیچ گاه برای یک شروع دیر نیست. در تصاویر زیر خواهیم دید که چگونه بدن ما در سفر به سوی میانسالی، مزایای استفاده از ورزش را درخواهد یافت.

 

۱- درهنگام سفر به سوی میانسالی، چه اتفاقی برای عضلات ما می افتد؟

 

همانطور که سن ما افزایش می یابد، توده عضلانی کاهش می یابد. بین دهه های سوم تا هشتم زندگی، ما تا ۱۵ درصد از توده عضلانی نازک خود را از دست می دهیم، که با بالا رفتن سن ما به کاهش میزان متابولیسم کمک می کند. حفظ قدرت و بافت عضلانی کمک می کند تا برای حفظ وزن سالم، تقویت استخوان ها و ایجاد تعادل، کالری بسوزانیم.

 

۲- آیا برای ساخت عضله دیر خواهد شد؟

 

هیچ وقت برای انجام تمرین و عضله سازی دیر نیست. بدن در هر سن که باشد، به تمرین قدرت پاسخ می دهد. آموزش قدرت می تواند به کاهش علائم برخی از مشکلات رایج که با افزایش سن با آن روبرو خواهیم شد، از جمله آرتریت، دیابت، پوکی استخوان، چاقی، درد پشت و افسردگی کمک کند.

 

۳- آیا می توانم بدون ساختن عضلات بزرگ، قویتر باشم؟

 

قدرت فقط شامل ساختن عضلات بزرگ نیست. تمرین بلند کردن وزنه هر دو یا سه بار در هفته میتواند به وسیله ساخت عضلات باریک، قدرت را افزایش دهد. مطالعات نشان داده اند که حتی این مقدار کم از تمرین قدرت، می تواند تراکم استخوان، قدرت کلی و تعادل را افزایش دهد. همچنین می تواند خطر سقوطی را که می تواند منجر به شکستگی شود، کاهش دهد.

 

۴- با افزایش سن، چه اتفاقی برای استقامت می افتد؟

 

درست همانطور که توده عضلانی با افزایش سن کاهش می یابد، استقامت نیز همینطور است. خبر خوب این است که بدن به تمرینات استفامتی تناسب اندام مانند پیاده روی نیز پاسخ می دهد. هر فعالیتی که ضربان قلب و تنفس را برای یک مدت طولانی افزایش می دهد، تمرینات استقامتی درنظر گرفته می شود. علاوه بر پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری، رقص و تنیس، همگی جزو فعالیتهای استقامتی هستند.

 

۵- با افزایش سن، چه اتفاقی برای انعطاف پذیری می افتد؟

 

همراه با توده عضلانی و استقامت، انعطاف پذیری نیز با افزایش سن کاهش می یابد. اما مانند قدرت و استقامت، انعطاف پذیری نیز می تواند بهبود یابد. افزایش انعطاف پذیری به شما برای حرکات آزادانه بیشتر و محدوده وسیع تری از حرکت اجازه خواهد داد. مناطقی که باید به آنها توجه کرد، شامل گردن، شانه ها، آرنج، مچ دست، باسن، زانو و مچ پا می باشد.

۶- با افزایش سن، چه اتفاقی برای تعادل می افتد؟

 

با بالا رفتن سن، تعادل کاهش می یابد و سقوط دراثر آن، می تواند منجر به شکستگی استخوان شود. موسسه ملی سلامت تخمین می زند بیش از یک سوم افراد بالای ۶۵ سال هر ساله به زمین می افتند، و در نتیجه اغلب دچار آسیب هایی نظیر شکستگی های لگن که یک علت اصلی برای جراحی و ناتوانی در سالمندان است، می شوند. تمرینات تعادل و تمرینات قدرتی می تواند به حفظ تعادل و کاهش خطر سقوط کمک کند.

 

۷- با افزایش سن، چه اتفاقی برای استخوان ها می افتد؟

 

با افزایش سن، تراکم استخوان نیز کاهش می یابد که می تواند منجر به پوکی استخوان شود؛ وضعیتی که در آن استخوان ها شکننده و ضعیف شده و بیشتر در معرض شکستگی ها هستند.

بیش از ۴۰ میلیون آمریکایی به پوکی استخوان مبتلا بوده و یا در معرض خطر آن هستند و این میزان در زنان بیشتر از مردان است. ورزش می تواند قدرت استخوانی و تراکم آن را افزایش دهد. فعالیت تحمل وزن بسیارمفید است، زیرا باعث می شود که استخوان ها سخت تر کار کنند. تمرینات قدرتی به تقویت ماهیچه ها و نیز تقویت استخوان ها کمک می کند.

 

۸- با افزایش سن، چه اتفاقی برای مفاصل می افتد؟

 

استئوآرتریت با بالاتر رفتن سن ما رایج تر می شود؛ درحدود ۲۷ میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به استئوآرتریت هستند، شرایطی که در آن غضروف بین مفاصل شکسته شده، باعث ایجاد سختی، درد و از دست دادن حرکت در مفاصل می شود. یکی از بهترین راههای کنترل  در استئوآرتریت، فعال بودن و حفظ وزن سالم است. عدم حرکت به سفتی و ضعف مفاصل کمک می کند. تمرینات شامل آن دسته است که برای محدوده حرکت و انعطاف پذیری، استقامت و قدرت استفاده می شود.

 

۹- آیا تمرین ورزشی به عملکرد شناختی کمک می کند؟

 

ورزش به عملکرد شناختی کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که فعالیت بدنی منظم می تواندکاهش حافظه را آهسته تر کرده و از آن در برابر زوال عقل محافظت کند.

 

۱۰- آیا ورزش باعث بهبود خلق و خو می شود؟

 

نشان داده شده است که ورزش در بهبود خلق و خوی اثر دارد. افسردگی در افراد مسن رایج است و ورزش می تواند اثر ضد افسردگی داشته باشد. تصور می شود ورزش ممکن است باعث افزایش سروتونین در مغز شود که منجر به حالت های بهتر و افسردگی کمتر می شود.

 

۱۱- چگونه می توانم ورزش را شروع کنم؟

 

قبل از شروع هر برنامه ورزشی، با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که چه فعالیت هایی برای شما مناسب است. مهم است که به آرامی شروع کنید و به تدریج برنامه خود را بسازید. زیاده روی در ورزش، خیلی زود می تواند منجر به آسیب شود. حتی یک پیاده روی پنج تا ده دقیقه ای یک شروع خوب است و شما می توانید از آنجا شروع کنید. خود را با اهداف خود تحریک کنید.

 

۱۲- یک برنامه ورزشی هفتگی بسازید

 

تمرینات خود را برنامه ریزی کنید؛ چون اگر با برنامه جلو بروید، احتمال بیشتری برای پیروی از آن دارید. سازگار باشید و ساعت ها و روزهایی را که برای شروع بهتر است، پیدا کنید. مهم نیست در ابتدا چقدر کار کرده اید، فقط بیرون بروید و آن را انجام دهید!

۱۳- تمرینات استقامتی و هوازی

 

هر فعالیتی که ضربان قلب و تنفس را برای یک مدت طولانی افزایش می دهد، تمرینات استقامتی نامیده می شود. تمرینات استقامتی و هوازی برای قلب، ریه ها و سیستم گردش خون مفید است.

تمرینات استقامتی شما را برای انجام وظایف روزانه طاقت می دهد و می تواند از بسیاری از بیماری های مرتبط با پیری مانند دیابت، بیماری های قلبی و سکته مغزی جلوگیری نماید.

پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا، گروه ایروبیک و تنیس، همگی انواعی از تمرینات استقامتی هستند. بسیاری از ورزشگاه ها و مراکز بزرگ، گروه هایی از این ورزش برای سالمندان ارائه می کنند. تمرین استقامتی برای این که مفید باشد، نباید با شدت انجام شود.

 

۱۴- تمرینات قدرتی و مقاومتی

 

تمرینات قدرتی شما را نه تنها قوی تر می سازد، بلکه به شما کمک خواهد کرد که قادر به انجام کارهای روزانه باشید، این دسته از تمرینات، می توانند سوخت و ساز بدن را افزایش دهند که به شما اجازه می دهد وزن سالم خود را حفظ کنید. تمرینات قدرتی همچنین در حفظ سطح قند خون سالم نقش دارند که در جلوگیری از دیابت و چاقی اهمیت دارد. تمرینات قدرتی و مقاومتی ممکن است همچنین با کمک به قدرتمند تر کردن استخوان های شما به جلوگیری از پوکی استخوان کمک کند.

نوارهای کشی مقاومتی، یک راه آسان و ارزان برای انجام تمرینات قدرتی در خانه می باشد. شما همچنین می توانید از وزنه استفاده کرده و یا با ماشین آلات ورزشی در ورزشگاه کار کنید.

 

۱۵- تمرینات انعطاف پذیری

 

تمرینات انعطاف پذیری برای کشش عضلات و بافت اطراف آن کمک می کنند. کشش می تواند از آسیب ها پیشگیری کرده و به جلوگیری از افتادن کمک کند. یوگا یک راه عالی برای بهبود انعطاف پذیری است. انواع مختلفی از یوگا وجود دارد، بنابراین شما می توانید یکی از آن ها را که مناسب نیازهای شما هستند پیدا کنید. استودیوهای یوگا، سالن های ورزشی و کلاس هایی که در آنها “Y” ارائه می شود، و همچنین می توانید با استفاده از DVD ها، کتاب ها یا برنامه هایی که در گوشی نصب می شود، در خانه از یوگا استفاده کنید.

 

۱۶- تمرینات تعادلی

 

پایداری و تعادل برای جلوگیری از سقوط، که یکی از دلایل اصلی شکستگی لگن و ناتوانی در افراد سالخورده است، اهمیت دارد. وقتی تمرینات تعادلی انجام می دهید، یک میز یا صندلی را نگه دارید تا خودتان را حمایت کنید یا کسی در نزدیکی شما باشد که اگر تعادل خود را از دست بدهید، از شما حمایت کند. بسیاری از مراکز بزرگ، کلاس های تعادل را ارائه می کنند و پزشک شما می تواند تمریناتی را که برای شما مناسب است توصیه کند.

 

۱۷- به دنبال آن بروید!

 

مهم نیست که چند ساله هستید، ورزش برای شما مفید است. هرگز برای شروع دیر نیست، و شما می توانید از تمرینات قدرتی و مقاومتی، کشش و تمرین انعطاف پذیری، و تمرینات استقامتی و هوازی استفاده کرده و از مزایای آن بهره ببرید. ورزشی را پیدا کنید که از آن لذت برده و سالمندان درعین حال متناسب با برنامه شما باشد و شروع کنید!

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

سلامت جنسی

چرا رابطه‌ی جنسی وابستگی می‌آورد؟

منتشر شده

روی

به وسیله

طی سال‌ها رابطه‌ی جنسی با همسر سابقم باعث شده کارهای احمقانه‌ای بکنم. مثل وارد شدن به روابطی که هیچ برنامه‌ای برای‌شان نداشته‌ام، فقط به این دلیل که به‌خاطر رابطه‌جنسی‌ به او وابسته شده بودم. البته دلیلش این نبود که آن رابطه‌ی جنسی آنقدر هوش از سرم پرانده بود که نمی‌توانستم دست از آن فرد بکشم ولی به‌این خاطر که آن رابطه‌جنسی مغزم را فریب داده بود که از آن آدم بهتر روی زمین پیدا نمی‌شود. من اسم این پدیده را «دیوانگیِ ناشی از رابطه‌ی جنسی» می‌گذارم. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که بعد از ایجاد رابطه‌ی جنسی با یک فرد جدید، ذهن منطقی‌تان مغلوب ذهن احساسی‌تان می‌شود. ولی چرا رابطه‌ی جنسی وابستگی‌ای اینچنینی ایجاد می‌کند؟

دو سال تمام طول کشید تا اینکه ذهن منطقی‌ام بتواند در جنگ پیروز شود و آن فرد را کنار بگذارم. بااین‌حال بااین‌که می‌دانستم آن رابطه هیچ‌وقت به هیچ‌کجا نمی‌رسد، قلبم شکسته بود. با خودم می‌گفتم چطور می‌توانم این احساسات را به فرد دیگری هم پیدا کنم؟ همه چیز افتضاح بود. ولی بعد از بیرون کردن کامل او از ذهنم خیلی طول نکشید که بتوانم درک کنم چقدر آن رابطه برایم مضر بوده است.

بعد از اینکه از شرِ طلسم آن رابطه‌ی جنسی خلاص شدم نمی‌فهمیدم که چرا زودتر خودم را از آن رابطه بیرون نکشیده‌ام. اوایل به‌خاطر حماقتم خودم را سرزنش می‌کردم ولی بعد برایم مشخص شد که منطق هیچ قدرتی در چنین شرایطی ندارد. همه چیز به شیمی مغز برمی‌گردد.

۱. هورمون عشق واقعیت دارد – و خیلی هم قدرتمند است. 

آیا هر زمان که با فردی جدید وارد رابطه ی جنسی می‌شوید، حتی اگر از قبل تصور نمی‌کردید به درد رابطه‌ی جدی با هم بخورید، وابسته می‌شوید؟ خودتان را سرزنش نکنید؛ مقصر هورمون اوکسی‌توسین است که طی رابطه‌جنسی تولید شده و در بدنتان پخش می‌شود و باعث می‌شود بخواهید کنار آن فرد بمانید. اوکسی‌توسین همچنین به ایجاد پیوندهای متعهدانه بین زوج‌ها هم کمک می‌کند و بین افراد حس اعتماد به وجود می‌آورد. به عبارت دیگر، مغزتان شما را به بازی گرفته است.

البته ازآنجاکه زندگی هیچ‌وقت عادلانه نیست، اوکسی‌توسین در مغز زنان بسیار بیشتر از مغز مردان ترشح می‌شود و به همین دلیل است که زنان بیشتر از مردان بعد از رابطه‌ی جنسی دچار وابستگی می‌شوند.

۲. قسمتی از مغز در زمان اوج لذت‌جنسی خاموش می‌شود. 

اگر تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که اوج لذت‌جنسی دیوانه‌تان می‌کند، چندان هم اشتباه فکر نکرده‌اید. اینطور که پیداست قشر اوربیتوفرناتال مغز طی اوج لذت‌جنسی خاموش می‌شود. ولی چرا این مسئله مهم است؟ به این قسمت از مغز صدای منطق گفته می‌شود و کنترل‌کننده‌ی رفتار است.

۳. عشق اعتیادآور است. 

شده تابه‌حال دوستی داشته باشید که فکر می کند به عشق اعتیاد دارد (شاید هم آن دوست خودتان باشید)؟ این افراد معمولاً از رابطه‌ای به رابطه‌ی دیگر می‌روند، رابطه‌هایی که هیچ‌کدام به دردشان نمی‌خورند. این افراد ممکن است از نوعی اعتیاد رنج ببرند. به آن اعتیاد به اوکسی‌توسین می‌گویند و مشکل‌شان کاملاً جدی است. اوکسی‌توسین بخش پاداش در مغز را فعال کرده و نوعی حس شادی ایجاد می‌کند. درواقع، درست همان قسمت از مغز را فعال می‌کند که هروئین فعال می‌کند. این چرخه‌ی پاداش می‌تواند اعتیادی واقعی به واکنش نورولوژیکی به عشق ایجاد کند.

خُب الان دیگر همه چیز را می‌دانید. می‌دانم وقتی به موضوع خیلی علمی نگاه می‌کنید از بارِ عاشقانه بودن رابطه کم می‌کند ولی از طرفی هم وقتی بدانید این چیزی نیست که در کنترل‌تان باشد یک نفس راحت می‌کشید. این مغز و آن هورمون‌های مزاحم‌اند که شما  را وارد این داستان می‌کنند. بنابراین بااینکه نمی‌توانید جلوی وابسته شدن خودتان را بگیرید، دست‌کم می‌توانید بفهمید که چه اتفاقی دارد می‌افتد. و دانایی (درمورد اینکه چطور به دام نیفتید) توانایی است.

ادامه ی خواندن

سلامت جنسی

کاندوم چیست؟ + علت حساسیت به کاندوم را بدانید

منتشر شده

روی

به وسیله

کاندوم یکی از ابزارهای ضروری برای پیشگیری از بارداری است که بعضی زنان و مردان به آن حساسیت دارند، در این مطلب نکات مهمی در مورد حساسیت به کاندوم بیان می شوند

 آلرژی به کاندوم و علت آن

اگر بعد از اتمام رابطه جنسی دچار خارش مداوم و بی دلیل می شوید، می تواند به خاطر حساسیت به کاندوم باشد. خارش ممکن است بر اثر واکنش حساسیتی به کاندوم یا هر ماده دیگری که در زمان برقراری رابطه جنسی مورد استفاده قرار داده اید، بروز کند. گرچه ممکن است به هر کاندومی حساسیت داشته باشید، اما کاندوم با جنس لاتکس رایج ترین نوع حساسیت زاست.

در اکثر مواقع حساسیت به لاتکس به مرور زمان و بعد از بارها قرار گرفتن در معرض این ماده بروز می کند. به علاوه حساسیت به لاتکس در بین کارمندان بیمارستان ها و مراکز مراقبتی بیشتر است. در ادامه با جزئیات بیشتری به مسئله حساسیت به کاندوم پرداخته می شود.

نشانه های حساسیت به کاندوم

در اکثر موارد افرادی که به لاتکس یا سایر مواد حساسیت دارند، دچار یک واکنش موضعی می شوند. به این معنا که علائم حساسیت تنها در محلی که پوست به طور مستقیم با لاتکس یا کاندوم تماس داشته واکنش نشان می دهد.

نشانه های واکنش حساسیتی موضعی به کاندوم عبارتند از:

خارش

قرمزی

برآمدگی

التهاب

کهیر

جوش های پوستی

در موارد حساسیت شدید یک واکنش کلی در بدن یا یک واکنش سیستمیک بروز می کند. خانم ها بیشتر در معرض واکنش حساسیتی سیستمیک هستند. علت حساسیت بیشتر خانم ها به لاتکس این است که غشاهای مخاطی واژن پروتئین های لاتکس را سریعتر از غشاهای آلت تناسلی جذب می کنند.

نشانه های واکنش حساسیتی سیستمیک عبارتند از: 

کهیر در بخش هایی که با کاندوم تماس نداشتند

التهاب در بخش هایی که با کاندوم تماس نداشتند

آبریزش بینی یا گرفتگی بینی

آبریزش چشم

خارش گلو

گر گرفتن صورت

در موارد نادر حساسیت به کاندوم ممکن است منجر به بروز آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی یک واکنش حساسیتی کشنده است. در صورت بروز هر یک از موارد زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

مشکل تنفسی

مشکل در بلع

التهاب دهان، گلو یا صورت

چرا حساسیت به کاندوم بروز می کند؟

لاتکس طبیعی – که رنگ آن با لاتکس مصنوعی متفاوت است – حاوی پروتئین های زیادی است که گفته می شود منجر به بروز واکنش های حساسیتی می شوند.

اگر به لاتکس حساسیت دارید، سیستم ایمنی این پروتئین ها را به عنوان مهاجم مضر در نظر می گیرد و آنتی بادی هایی برای مقابله با آنها آزاد می کند. این پاسخ ایمنی منجر به خارش، التهاب یا سایر علائم حساسیتی می شود.

طبق بررسی هایی که در سال ۲۰۰۲ انجام شد، حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد افراد مبتلا به حساسیت به لاتکس به برخی غذاها نیز حساسیت دارند. برخی غذاهای گیاهی حاوی پروتئین هایی هستند که از لحاظ ساختاری شبیه به پروتئین های موجود در لاتکس می باشند. به این ترتیب این غذاها نیز ممکن است سیستم ایمنی را تحریک کنند.

اگر به موارد زیر حساسیت داشته باشید، بیشتر در معرض حساسیت به لاتکس و کاندوم خواهید بود:

آووکادو

موز

کیوی

شاه بلوط

گوجه فرنگی

فلفل دلمه ای

سیب زمینی

گرچه حساسیت به لاتکس رایج ترین نوع حساسیت است، اما احتمال حساسیت داشتن به سایر انواع کاندوم ها نیز وجود دارد. به هرحال واکنش حساسیتی به شکل مشابه بروز می کند، اگر کاندوم مورد استفاده حاوی یک یا چند ترکیب تحریک کننده و حساسیت زا باشد، سیستم ایمنی آنتی بادی هایی را آزاد خواهد رکرد که با آنها مقابله کنند. این امر منجر به بروز واکنش حساسیتی موضعی یا کلی در بدن خواهد شد.

در موارد نادر حساسیت به کاندوم ممکن است منجر به بروز آنافیلاکسی شود‎

در صورت حساسیت به کاندوم چه باید کرد؟

گر چه اکثر کاندوم ها با لاتکس ساخته شده اند، اما جایگزین هایی نیز وجود دارد. در مورد حساسیت خود با پزشک مشورت کنید و بهترین نوع کاندومی را انتخاب کنید که حاوی لاتکس نیست.

انواع کاندوم

کاندوم پلی اورتان Polyurethane را امتحان کنید

کاندوم های از جنس پلی اورتان به طور موثر از بارداری جلوگیری می کنند و از هر دو نفر در مقابل بیماری های مقاربتی محافظت می کنند. این کاندوم ها هم در نوع زنانه و هم مردانه وجود دارند.

پلی اورتان از لاتکس نازکتر است. این کاندوم ها به خوبی گرما را هدایت می کنند، بنابراین حس فرد نسبت به این کاندوم ها طبیعی است.

اما کاندوم های پلی اورتان خاصیت کشسانی کاندوم های لاتکس را ندارند، بنابراین ممکن است به خوبی کاندوم های لاتکس آلت را پوشش نمی دهند و احتمال خارج شدن آلت یا پارگی این کاندوم ها وجود دارد.

بر خلاف سایر گزینه ها، کاندوم های پلی اورتان با بیشتر لوبریکانت ها سازگار هستند، از جمله لوبریکانت های زیر:

روغنی

سیلیکون

آب

کاندوم های پلی ایزوپرون Polyisoprene

این کاندوم ها جدیدترین نوع در انواع غیر لاتکسی هستند. برخی افراد این نوع کاندوم ها را به انواع لاتکسی آن ترجیح می دهند.

پلی ایزوپرون نوعی پلاستیک مصنوعی است که گرما را بهتر از لاتکس هدایت می کند و فرد احساس بهتری خواهد داشت. به علاوه خاصیت کشسانی آن از پلی اورتان نیز بهتر است.

کاندوم های پلی ایزوپرون از بارداری و انتقال بیماری های مقاربتی جلوگیری می کنند، اما این کاندوم ها فقط از نوع مردانه موجود هستند. این کاندوم ها با لوبریکانت های بر مبنای آب یا سیلیکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاندوم های پوست بره Lambskin

این نوع کاندوم ها مدت ها قبل و پیش از ورود کاندوم های لاتکس مورد استفاده قرار می گرفتند. کاندوم پوست بره از غشا روده بره ساخته شده اند و کاملا طبیعی هستند. این امر حساسیت را تشدید می کند و بسیاری از مصرف کنندگان می گویند نمی توانند کاندوم را احساس کنند.

با این حال کاندوم پوست بره متخلخل است و در نتیجه ویروس ها از طریق آن عبور می کنند. گرچه این کاندوم ها از بارداری به شکل موثری پیشگیری می کنند، اما در پیشگیری از انتقال بیماری های مقاربتی خیلی موثر نیستند. این کاندوم ها به زوج هایی توصیه می شود که مورد آزمایشات مختلف بیماری های مقاربتی قرار گرفته اند و جواب آزمایش منفی بوده است.

مسئله دیگر این است که کاندوم پوست بره فقط در نوع مردانه موجود است.

حساسیت به لوبریکانت ها

لوبریکانت ها برای بهبود رابطه جنسی و افزایش لذت جنسی استفاده می شوند، اما این روان کننده ها حاوی مواد شیمیایی و نگهدارنده های مختلف هستند که باعث تحریک و حساسیت می شوند. این مواد عبارتند از گلیسیرین، پارابن و پروپیلین گلیکول.

علاوه بر تحریک و خارش، این ترکیبات باعث رشد بی رویه باکتری ها می شوند. رشد باکتری ها منجر به عفونت قارچی یا واژینوس باکتریال می شود.

افراد کمی هستند که به ترکیبات موجود در لوبریکانت ها توجه می کنند. با این حال اگر شما دچار حساسیت و تحریک شده اید یا عفونت های مداوم را تجربه می کنید، بهتر است به دنبال یک لوبریکانت طبیعی باشید.

لوبریکانت های طبیعی با انواع کاندوم ها سازگار نیستند، بنابراین قبل از استفاده حتما لوبریکات و کاندوم را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید.

چه زمانی برای حساسیت به کاندوم به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم مربوط به حساسیت به کاندوم بیشتر از یک یا دو روز طول کشید – یا حتی با وجود استفاده از روش های جایگزین هم تداوم پیدا کرد – به پزشک مراجعه کنید. علائم به وجود آمده ممکن است مربوط به عفونت یا سایر مشکلات پزشکی باشند.

پزشک از طریق معاینه یا انجام آزمایش های ضروری می تواند علت مشکل به وجود آمده و احتمال بیماری مقاربتی را مشخص کند. در اکثر موارد عفونت های واژینال با آنتی بیوتیک برطرف می شوند، اما اگر درمان نشوند پیامدهای زیادی از جمله ناباروری را در پی خواهند داشت.

ادامه ی خواندن

سلامت جنسی

هر چیزی درباره زنان و رابطه جنسی می دانید اشتباه است

منتشر شده

روی

به وسیله

چندین قرن است که مردان از خود می پرسند زنان در رابطه جنسی چه می خواهند؟ شاید فکر کنیم تا به حال که سال ۲۰۱۸ است باید جواب درستی برای این سوال پیدا کرده باشم ولی در واقع این طور نیست.

مقاله ای جدید ادعا می کند زنان بیشتر خیانت می کنند ولی چرا؟

چندین قرن است که مردان از خود می پرسند زنان در رابطه جنسی چه می خواهند؟ شاید فکر کنیم تا به حال که سال ۲۰۱۸ است باید جواب درستی برای این سوال پیدا کرده باشم ولی در واقع این طور نیست.

حجم زیاد جستجوهای گوگل برای ارگاسم زنان یا محل کلیتوریس به وضوح این مشکل را نشان می دهد.

ونزدی مارتین  Wednesday Martin  نویسنده کتاب ، نادرست Untrue ، معتقد است که این مشکل تقصیر مردان نیست. مشکل اینجاست که هر چیزی مردان درباره جنس مذکر و مونث آموخته اند از همان ابتدا اشتباه بوده است.

او در کتاب خود بیان می کند تقریبا تمام باورهای ما درباه زنان، شهوت و خیانت میدانیم اشتباه است. علم جدید چگونه می تواند ما را از این مشکل برهاند؟

مارتین می گوید که این اشتباه یک مشکل فرهنگی است از همان ابتدا به ما آموخته اند که مردان به طور طبیعی شهوت بیشتری داشته و تمایلشان به رابطه جنسی بیشتر است. به ما گفته اند تک همسری برای مردان سخت تر است و مردان بیش تر از زنان به تازگی و تنوع جنسی اهمیت می دهند ولی زمانی که شروع به تحقیق و سوال از کارشناسان کردم باورهای من کلا زیر و رو شدند.

خیانت زنان رو به افزایش است

از لحاظ تاریخی محققان معتقدند که مردان بیشتر از زنان خیانت می کنند. ولی مطالعه ای که در ژانویه ۲۰۱۸ منتشر شد نشان داد که اغلب زنان آمریکایی بینن ۱۸ تا ۲۹ سال گفته اند که به شریک جنسیشان خیانت کرده اند. داده های مرکز تحقیقات عمومی اجتماعی مرکز تحقیقات ملی در سال ۲۰۱۳ نشان دادها ست زنان متاهل ۴۰ درصد بیشتر از سال ۱۹۹۰ مرتکب خیانت شده اند و از این لحاظ فاصله چندانی بین زنان و مردان تا دهه ۵۰ سالگی عمرشان وجود ندارد.

بهترین رابطه جنسی

زنان زودتر از رابطه جنسی با یک شریک طولانی مدت خسته می شوند‎

روابط بلند مدت برای زنان بسیار سخت تر از مردان است

به نظر مارتین میل جنسی در یک رابطه طولانی مدت کاهش پیدا می کند. برخلاف عقیده عموم که  تصور می کنند مردان به سادگی از یک رابطه خسته می شوند ولی در واقع مردان اگر به طور منظم با همسرشان رابطه جنسی داشته باشند کاملا از داشتن یک رابطه طولانی مدت احساس رضایت می کنند و برعکس زنانی که در یک رابطه طولانی مدت هستند احساس نارضایتی بیشتری از رابطه طولانی مدت و رابطه جنسی شان دارند.

در حالی که بسیاری بر این باورند که دلیل آن تمایل ذاتی کمتر زنان نسبت به مردان است ولی باید بگویم حقیقت این است که زنان زودتر از رابطه جنسی با یک شریک طولانی مدت خسته می شوند بنابراین تک همسری برای زنان سخت تر از مردان است.

زنان با بدن خود تحریک می شوند

مارتا مانا Marta Meana محققی است که در این زمینه به مارتین کمک کرده است و یک سوال مشترک از زنان و مردان پرسیده است. آیا با خودتان رابطه جنسی داشته اید؟

پاسخ مردان به این سوال این بود که : نمیدانم در چه موردی صحبت می کنید. ولی زنان پاسخ مثبت داده بودند. شاید برای مردان جالب باشد که بدانند: زنان در طول رابطه جنسی با بدن خود تحریک می شوند و رضایت جنسی زنان بستگی به رضایت از جسم خودشان دارد حتی بیشتر از مردان. باید بدانید زنان در رابطه جنسی فقط به دنبال ارتباط عاطفی یا صمیمیت نیستند. زنان با مشاهده اندام جنسی یا حساس خود که در حال رابطه جنسی هستند، تحریک می شوند.

برای این منظور در صورت تمایل شریک جنسیتان می توانید از آینه استفاده کنید. لباس زیر های جذاب زنانه هم باعث می شود تصویری که زن از خودش می بیند برایش جذاب تر بوده و این حس را به او بدهد که توانایی تحریک شوهرش را دارد ضمن این که مشاهده خود در یک لباس زیر زیبا روبروی آینه باعث تحریک خودش هم می شود.

زنان هم نعوظ دارند

اکثر مردم فکر می کنند که کلیتوریس تنها یک دکمه کوچک است که میتوانند با چشمان خود ببینند ولی با تصویر برداری مشخص شده است که کلیتوریس می تواند تا ۱۰۰ برابر بزرگ شود. این بافت نعوظ پیدا کرده اطراف مجرای ادرار شماست و بافت اسفنجی ای که بین واژن و مقعد وجود دارد و به نام پرینه شناخته می شود. تمام این ناحیه نعوظ پیدا کرده باعث لذت بیشتر شما خواهد شد. بسیاری از افراد به خصوص مردان چنین اطلاعاتی ندارند.

زنان هم نعوظ صبحگاهی دارند

زنان هم هر روز صبح با کلیتوریس سفت شده از خواب بیدار می شوند که اغلب افراد اطلاعی از آن ندارند و توجهی به آن نمی کنند.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان3 هفته پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌3 هفته پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها4 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها4 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com