با ما ارتباط برقرار کن

سلامت بانوان

نکاتی مهم درباره سرطان سینه

منتشر شده

روی

آمار وحشتناک هستند. برای مثال، یکی از هر هشت زن آمریکایی در طول زندگی خود به سرطان سینه دچار می شود. این یعنی امسال در آمریکا 232 هزار زن متوجه خواهند شد که به این بیماری مبتلا هستند. سرطان سینه بعد از سرطان ریه دومین سرطانی است که باعث مرگ و میر زنان می شود.

به نقل از abcNEWS ؛ در اینجا چهار مساله‌ای را با شما در میان می‌گذاریم که می‌بایست در مورد سرطان سینه بدانید.

  1. همۀ سرطان‌های سینه مشابه نیستند.

واقعیت این است که چندین نوع مختلف از سرطان سینه وجود دارد. برای مثال، DCIS یک نوع از سرطان سینه است که چندان پیشروی سریعی ندارد. در مقابل، سرطان التهابی سینه معمولا مهاجمانه‌تر عمل می‌کند.

  1. ورزش خطر ابتلا به سرطان سینه را کمتر می‌کند.

شما خودتان می دانید که ورزش برای شما خوب است. ورزش برای ذهن شما خوب است، برای کمر شما خوب است و حتی می‌تواند روابط جنسی شما را بهبود بخشد. اما زنانی که ورزش می‌کنند و یک سبک زندگی فعال دارند همچنین خطر ابتلا به سرطان سینه را برای خود کاهش می‌دهند.

شاید که دلیل آن سطح استروژن بدن و درصد چربی بدن باشد. حتی قدم زدن هم می‌تواند مفید باشد. یک تحقیق جدید نشان داده که زنانی که فعال هستند و مرتب ورزش می‌کنند خطر خود را تا 30 درصد نسبت به سایر زنان کاهش می‌دهند.

همچنین بخوانید: رژیم غذایی ضد سرطان سینه
  1. شیردهی در سالم ماندن تاثیر دارد.

از سینه شیر دادن به نوزادان برای آنها بسیار مفید است. اما برای مادران نیز پر فایده است. یک تحقیق نشان داده که زنانی که بچه‌های خود را شیر می‌دهند تا 25 درصد نسبت به سایر زنان احتمال ابتلا به سرطان در آنها کمتر است.

  1. صحبت کردن با یک دکتر می تواند زندگی شما را نجات دهد

اینکه با دکتر خود در مورد وضعیت سلامتی سینه‌های خود صحبت کنید یک قدم مهم در فهمیدن خطر ابتلا به سرطان سینه، و پیدا کردن و درمان زودهنگام این سرطان است. وی می‌تواند آزمایش‌های سینۀ کلینیکی را انجام داده و بهترین توصیه‌ها را در زمینۀ این بیماری به شما بکند.

او همچنین می‌تواند به شما بگوید که چند وقت یکبار باید آزمایش‌های مرتبط را انجام دهید تا از سلامت سینه‌های خود مطلع شوید.

منبع: آلامتو

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

سلامت بانوان

هورمون درمانی پس از یائسگی؛ آری یا خیر؟

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت بانوان

به نقل از دبیر خانه دومین کنگره بین الملی چالش های بالینی در مامایی ، زنان و نازایی دکتر مریم سادات حسینی اظهارداشت: هورمون درمانی برای دوگروه از بیماران مورد استفاده قرار می گیرد؛ یک گروه بیمارانی که دچار یائسگی زودرس می شوند و گروه دیگر افرادی که در سن طبیعی یائسه می شوند اما با مشکلاتی روبه رو هستند.

وی با بیان اینکه سنین بین 45 تا 55 سالگی را سن طبیعی یائسگی می دانیم، افزود: به افرادی که دچار یائسگی زودرس می شوند، به دلیل اینکه عوارض یائسگی های زودرس زیاد است، توصیه می کنیم که تحت نظر پزشک آزمایش ها و بررسی های لازم را انجام دهند و اگر که منع مطلقی برای هورمون درمانی ندارند، تحت هورمون درمانی قرار بگیرند.

حسینی ادامه داد: عده ای از افراد نیز که در سن طبیعی دچار یائسگی می شوند، به آنها نیز توصیه می کنیم که غربالگری های دوران یائسگی را انجام دهند زیرا در این سن اقدامات و درمان های پیشگیرانه ای لازم است که باید انجام شود.

رئیس دومین کنگره بین الملی چالش های بالینی در مامایی ، زنان و نازایی گفت: هورمون درمانی برای افرادی که منع استفاده ندارند و از علائم یائسگی شکایت دارند مانند افرادی که از گرگرفتگی بسیار آزرده اند و این مساله کار و زندگی آنها را مختل کرده است، دچار بیخوابی شده اند و در طول روز خسته و ناراحت هستند، نیز توصیه می شود.

حسینی ادامه داد: برخی موارد درمانی برای جلوگیری از پوکی استخوان و پیری زودرس مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان ها می توانند هم هورمونی و هم غیرهورمونال باشند.

وی با اشاره به فواید و عوارض هورمون درمانی اظهار کرد: هورمون درمانی گاهی به میزان بسیار کمی می تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد، ایجاد چاقی یا سردرد کند، برخی نیز ممکن است عدم تحمل دارویی داشته باشند که در مورد همه این عوارض قبل از اقدام به هورمون درمانی با بیمار صحبت کرده و بیمار را در جریان می گذاریم.

حسینی گفت: هورمون درمانی در مقابل فوایدی نیز به همراه دارد به طوری که تاحدودی از بروز سرطان روده پیشگیری می کند و گفته می شود که در روی بحث شناخت و حافظه نیز تاثیر مثبت داردو روی پوکی استخوان همراه با درمان های این بیماری مانند تجویز مصرف کلسیم، تاثیر مثبت دارد.

وی ادامه داد: همچنین گفته می شود که هورمون درمانی می تواند از بروز بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می کند اما اگر فردی سابقه حوادث عروقی مانند ترومبوز عروقی، لخته شدن خون یا سابقه سکته مغزی و قلبی داشته باشد، استفاده از هورمون درمانی توصیه نمی شود.

رئیس دومین کنگره بین الملی چالش های بالینی در مامایی ، زنان و نازایی اظهار کرد: درواقع هورمون درمانی چیزی نیست که برای همه بیماران یک نسخه واحد تجویز شود بلکه برای هر فرد با افراددیگر متفاوت است؛ برای برخی بسیار مفید و برای برخی مضر است. بنابراین توصیه می کنیم قبل از استفاده از این درمان ها به مراکز درمانی یا متخصصان زنان مراجعه کنند تا بررسی های لازم صورت گیرد.

دومین کنگره بین‌المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی از 25 تا 27 بهمن‌ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

ادامه ی خواندن

سلامت بانوان

زنان یائسه اینگونه از قلب شان مراقبت کنند

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت بانوان

تغییرات هورمونی در زنان در دوران یائسگی می تواند سبب بیماری های خطرناکی شود اما نگران نباشید شما با رعایت اصول مناسب از این بیماری ها پیشگیری کنید اما مراقبتهای قلبی در دوران یائسگی بسیار مهم هستند حتی یکی از نشانه های قبل از یائسگی تپش قلب زیاد است. ترشح هورمون استروژن نقش مهمی در جلوگیری از بیماری های قلبی دارد اما با شروع دوران یائسگی دیگر ان نقش حفاظتی را بر عهده ندارد و این باعث می شود اندام های داخلی بدن تحت تاثیر این هورمون قرار گیرند

مراقبتهای قلبی در دوران یائسگی

مراقبت از قلب به ویژه برای زنان در دوران یائسگی بسیار مهم است. به گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA)،
بیماری های قلبی و سکته باعث مرگ ۱نفر از هر ۳ زن می شوندیعنی بیش از همه انواع سرطان ها.
خبر خوب این است که می توان از ۸۰ درصد از این حوادث قلبی با تغییر آموزش و شیوه زندگی جلوگیری کرد.

دکتر نازنین اقبالی می گوید: هیچ شکی در این نیست که با افزایش سن، ریسک بیماری های قلبی افزایش می یابد. هنگامی که یک زن یائسگی می رسد بدنش به سمت تغییراتی می رود همان طور که تحقیقات نشان می دهند ریسک حمله قلبی و بیماری های قلبی در طول و پس از این زمان در اوج خود هستند. تصور می شود کاهش استروژن فاکتور اصلی ابتلا به بیماری های قلبی زنان به بیماری های قلبی پس از یائسگی باشد.

این به این معنا نیست که یائسگی به طور مستقیم باعث بیماری قلبی می شود بلکه یائسگی باعث تغییر
در فیزیولوژی زنان شده و برخی از این تغییرات می تواند به بیماری های قلبی منجر شود. بعد از
یائسگی پروفایل لیپیدی زنان در واقع شروع به تغییر می کند به طوری که کلسترول شروع به افزایش می کند
و کلسترول بالاتر می تواند باعث خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی برای شما باشد.
در همان زمان، فشار خون نیز شروع به افزایش می کند.

فشار خون به طور مستقیم به یائسگی مربوط نیست. دکتر مقبلی می گوید: این امر مربوط به روند پیری است اما این دو عامل یعنی افزایش فشار خون و کلسترول می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند.

نحوه مراقبتهای قلبی در دوران یائسگی

فعال ماندن:

ورزش ایروبیک یک بخش کلیدی از سلامت قلب است. دکتر مقبلی توصیه می کند که زنان حدود ۴۵ تا ۵۰
دقیقه ورزش هوازی را در بیشتر روزهای هفته انجام دهند که این ورزش می تواند شامل راه رفتن سریع
یا دوچرخه سواری باشد. ورزش ایروبیک می تواند کلسترول و فشار خون را کاهش دهد.

شماره های خود را بدانید:

میزان فشار خون و کلسترول اعدادی هستند که شما باید آنها را بدانید. زنان باید از سن بیست سالگی به بعد اعداد فشار خون خود را به طور منظم چک کنند. فراموش نکنید که هیچ گاه برای شروع دیر نیست.

کاهش استرس:

استرس واقعا می تواند تاثیر قلبی عروقی بر روی بدن داشته باشد. زنان اغلب در حال خانه داری،
مراقبت از پدر و مادر ، کار و مراقبت از بچه ها هستند و سطح استرس واقعا می تواند برای آن ها بسیار بالا باشد.

این می تواند چیزهایی مانند فشار خون بالا و استرس کلی قلبی و عروقی را بدتر کند. راه هایی برای از بین بردن هر گونه استرس پیدا کنید. به طور مثال یوگا، مطالعه و یا هر آنچه می تواند سلامت قلب و عروق شما را بهبود بخشد انجام دهید.

مراقبتهای قلبی در دوران یائسگی

مهمترین مراقبتهای قلبی در دوران یائسگی زنان

محدود کردن درمان هورمون جایگزین:

هورمون درمانی می تواند برخی از علائمی را که در یائسگی رخ می دهد، مانند گرگرفتگی و خشکی واژن را کاهش دهد. داروها شامل سطوح کافی از استروژن و هورمون های دیگر است. اما مطالعات در مورد درمان جایگزینی هورمون نشان می دهد این هورمون های جایگزین می توانند شانس یک زن در داشتن یک سکته مغزی یا حمله قلبی افزایش یابد.
سیگار کشیدن را کنار بگذارید:

سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد چه شما یائسه باشید یا نه، باید بدانید مخاطرات سیگار به طور کلی برای زنان بالاتر است.

بیشتر بدانید : یائسگی و ۷ خطر مرتبط با قلب!

معمولا بین سنین ۵۰ تا ۵۴ سالگی خطر ابتلای زنان به بیماری های قلبی به طور چشمگیری از طریق
یائسگی بالا می رود. در طی این دوران سطح هورمون استروژن به طور چشمگیری کاهش یافته و همراه با
فشار خون بالا، رگ های خونی دچار سفتی و کاهش انعطاف پذیری می شوند. فشار خون بالا همچنین می تواند
فشار اضافه به قلب تحمیل کند.

تغییرات مضر کلسترول، کلسترول بالا، کاهش سطح کلسترول خوب یا اچ دی ال و افزایش کلسترول بد یا ال دی ال نیز خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. همراه با کاهش استروژن، سطح تری گلیسیرید خون نیز می تواند افزایش یابد. مقاومت به انسولین نیز همراه با ورود به دوران یائسگی شایع است

فیبریلاسیون دهلیزی و افزایش ریتم غیر طبیعی قلب نیز از تغییرات مرتبط با یائسگی است.
فیبریلاسیون دهلیزی می تواند در نتیجه فشار خون بالا همراه با دوران یائسگی باشد.

افزایش وزن همراه با کاهش استروژن نیز شایع است. یائسگی می تواند سوخت و ساز بدن را کاهش دهد و همین افزایش وزن ناشی از آن با ابتلا به بیماری های قلبی ارتباط دارد.

برای زنانی که در حال گذار به دوره یائسگی هستند، این مهم است نشانه های مرتبط با بیماری قلبی را بیشتر بشناسند و با کنترل عوامل خطر مرتبط با آن مانند اضافه وزن، فشار خون بالا، کلسترول، سطح قند خون و … خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش دهند.

مراقبتهای قلبی در دوران یائسگی

چند روش ساده برای مراقبتهای قلبی در دوران یائسگی

علائم زیر در زنان مبتلا به یائسگی هیچ گاه نباید نادیده گرفته شود:

تپش قلب غیر طبیعی. می تواند نشانه ای از ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی باشد.

تنگی نفس. اگر شما قبلا قادر به پایین و بالا رفتن از پله ها بدون تنگی نفس بودید و الان
دچار این عارضه می شوید، با پزشک خود صحبت کنید چون شاید این علامت نشانه ای از نارسایی احتقانی
قلب یا بیماری عروق کرونر و حتی فیبریلاسیون دهلیزی باشد.

احساس فشار در قفسه سینه. این علامت می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری قلبی باشد و حتی بروز یک حمله قلبی باشد و نباید هیچ وقت نادیده گرفته شود.

سردرد. می تواند نشانه فشار خون بالا باشد و در صورت ابتلا باید هر چه سریع تر باید اقدام به کنترل آن کرد.

سبکی سر یا سرگیجه. با تعدادی از اختلالات از جمله دیابت، نارسایی قلبی، آریتمی قلبی و … مرتبط است.

تورم در پاها. ممکن است علت نارسایی احتقانی قلب باشد.

دشواری در دراز کشیدن. می تواند نشانه ای از تجمع مایع در ریه همراه با افزایش خطر ابتلا به نارسایی احتقانی قلب باشد.

خبر خوب این است که بیماری قلبی در سن یائسگی برگشت پذیر است و یائسگی زمان مهمی برای مراقبت از خود و قلب محسوب می شود.

به زنان در این سنین توصیه اکید می شود از کشیدن سیگار پرهیز کنند، ورزش را فراموش نکنند،
تغییرات وزنی را کنترل کنند و مصرف یک رژیم غذایی سالم و مغذی را در نظر داشته باشند
و اینگونه خانم ها مراقبتهای قلبی در دوران یائسگی را به راحتی می توانند انجام دهند

دکتر سلام , آوای سلامت

ادامه ی خواندن

سلامت بانوان

درمان عفونت واژن با سیر + روش استفاده از سیر برای درمان عفونت واژن زنان

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت بانوان

خواص سیر در درمان عفونت واژن در زن و دختر

درمان عفونت و سوزش واژن زنان با روش های زیر:

واژن زنان اندامی بسیار حساس است و در صورت عفونت می تواند مشکلات بسیاری در سلامت و زیبایی فرد نیز به وجود بیاورد .اگر مي‌خواهيد بدانيد چگونه مي‌توانيد با مصرف سير از شر عفونت واژن خلاص شويد با ما همراه باشيد!

 

به گزارش مجله دوستم ما دراين مقاله بهترين‌ روش‌های استفاده از سير براي درمان اين عارضه رابه شما نشان خواهيم داد؛ راه‌هايي که بطور قطع نتايج مثبتي در درمان و از بين رفتن عفونت بشما خواهد داد.

 

مصرف سير براي عفونت واژن يکي از راه های درمان خانگي عفونت واژن مي‌باشد. يک حبه سير مي‌تواند به راحتي عفونت ناشي از مخمرها را از بين ببرد. اگر عفونت در مراحل اوليه باشد آسان‌تر درمان مي‌شود.

روش اول درمان عفونت واژن با استفاده از سير:

 

درمان عفونت واژن با سیر + روش استفاده از سیر برای درمان عفونت واژن زنان

 

يک حبه سير تازه برداريد و پوسته رويي ان‌را بگيريد و هنگام خواب، حبه سير را در واژن قرار دهيد. صبح وقتي بيدار مي‌شويد سير را در آوريد و دور بياندازيد. سير باعث مي‌شود که ترشحات واژني رقيق‌تر و آبکي‌تر شود.

 

انجام اين روش براي يک شب، کافي است و عفونت واژن را کامل برطرف مي‌کند ولي گاهي بايد اينکار را يک شب ديگر هم تکرار کرد؛ تا جايي‌که ديگر خارش و سوزش کاملا از بين مي‌رود.

 

به گزارش مجله دوستم: دليل اين‌که اين روش درماني در هنگام خواب انجام مي‌گيرد اين است که بين واژن و دهان رابطه است. اين امر سبب مي‌شود تا با قرار گرفتن حبه سير در واژن، مزه سير در دهان جريان پيدا کند. براي بيشتر مردم، تحمل اين بوي تند بسيار سخت است به همين دليل توصيه مي‌شود که اين اقدام درماني در هنگام خواب انجام گيرد.

 

نکات مهم در خصوص استفاده از سير:

– يک حبه سير را از بوته جدا کنيد و پوسته رويي ان‌را بگيريد. ان‌رابه دونيم تقسيم کنيد. از داخل ان يک نخ رد کنيد تا بتوانيد بعداً به راحتي ان‌را بيرون بي‌آوريد.

 

– يک نيمه ان‌را شب، هنگام خواب در واژن قرار دهيد. اغلب زنان به محض انجام اينکار در دهان خود مزه سير را احساس مي‌کنند به همين دليل توصيه مي‌شود که اين اقدام در هنگام روز و بيداري صورت نگيرد.

 

– سير ممکن است با مدفوع صبح دفع شود ولي اگر اين اتفاق نيافتد اکثر خانم‌ها آسان‌تر هستند که انگشت خودرا در دهانه واژن بچرخانند و سير را خارج کنند. به ياد داشته باشيد که سير هيچ وقت از دهانه رحم وارد رحم نمي‌شود؛ گم هم نمي‌شود. فقط ممکن است بين دهانه رحم و لبه واژن برود.

 

– بيشتر وقت‌ها تا زماني‌که سير در واژن است همواره مزه سير در دهان احساس مي‌شود. پس اگر هنوز هم مزه ان را احساس مي‌کنيد به اين معني است که هنوز ان را کامل از واژن خارج نکرده ايد. براي بيشتر زنان، اولين مرتبه انجام اينکار و خارج کردن سير دشوار است.

 

– براي آسان خارج نمودن سير، قبل از قرار دادن ان در واژن، کمي نخ از درون حبه رد کنيد. شما که دلتان نمي‌خواهد خودرا آزار کنيد! پس به آرامي و با ملايمت اينکار را انجام دهيد و حواس‌تان باشد تا ناخن‌های بلند در بدن ايجاد خراش نکنند.

درمان عفونت واژن با سیر + روش استفاده از سیر برای درمان عفونت واژن زنان

روش دوم درمان عفونت واژن با آب سير، گوجه فرنگي و هويج

اين دستور براي درمان عفونت واژن با سير و بخصوص در دوران بارداري توصيه مي‌شود. عدم تعادل هورموني و درنتيجه بروز عفونت در دوران بارداري در زنان شايع مي‌باشد. مراحل زير را دنبال نمائيد:

 

2 تا 4 دانه حبه سير پوست کنده رابه همراه يک شماره هويج، يک شماره ساقه کرفس و دو شماره گوجه فرنگي در مخلوط کن بريزيد.

 

ترکيبات فوق را انقدر مخلوط کنيد تا شبيه به اسموتي شده و مقداري نمک و فلفل به ان بيفزاييد، ترکيب حاصله را بخوبي بهم بزنيد و ان را هرروز به همراه صبحانه ميل کنيد.

 

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com