با ما ارتباط برقرار کن

ویتامین و مکمل

نشانه‌های کمبود فولات که ممکن است نادیده گرفته شوند

منتشر شده

روی

همواره به بانوان باردار توصیه می شود که به میزان کافی فولات مصرف کنند زیرا دلیل خوبی در پس این توصیه وجود دارد: دریافت این ماده مغذی به میزان کافی در پیشگیری از بروز نقص های لوله عصبی، مغز، یا نخاعی در نوزادان نقش دارد.

اما فولات تنها برای بانوان باردار اهمیت ندارد. فولات که به نام ویتامین B9 نیز شناخته می شود به طور طبیعی در مواد غذایی مانند سبزیجات برگدار تیره، مارچوبه، و جوانه های بروکسل یافت می شود و یک ماده مغذی کلیدی برای رشد سلولی، عملکرد سلولی، و تولید گلبول های قرمز خون است. اگر به میزان کافی فولات مصرف نکنیم، سلول های ما توانایی تولید DNA جدید، تقسیم و تکثیر را ندارند.

بر همین اساس است که فولات برای بانوان باردار، به ویژه در سه ماهه نخست بارداری یعنی زمانی که تقسیم سلولی و تولید DNA با سرعت بیشتری صورت می گیرد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در واقع، فولات به عملکرد روان بدن ما کمک می کند. بدن انسان برای حفظ سلامت خود همواره در حال تولید و ساخت DNA و سلول های جدید است.

مشکل از آنجا سرچشمه می گیرد که بدن به خودی خود فولات تولید نمی کند و به منابع غذایی و مکمل های مصرفی ما برای دریافت این ماده مغذی وابسته است. زمانی که به میزان کافی فولات مصرف نمی کنید، کمبود آن می تواند موجب بروز علائم ناخوشایندی شود.

علائم کمبود فولات چه چیزهای هستند؟

کم خونی مگالوبلاستیک، شرایطی که بدن با تعداد بسیار کم گلبول های قرمز مواجه است، بزرگترین نشانه کمبود فولات محسوب می شود. اگر با کمبود فولات مواجه باشید، تعداد گلبول های قرمز خون می تواند به واسطه ممانعت از سنتز درست DNA کاهش یابد. این شرایط بافت های بدن را با کمبود اکسیژن مواجه ساخته و به بروز علائم زیر منجر می شود:

– ضعف، خستگی، و تحریک پذیری

– سردرد

– تنگی نفس

– دشواری در تمرکز

سلول های موجود در دهان و پوست به طور مکرر با سلول های جدید جایگزین می شوند، از این رو، نخستین نشانه های کمبود فولات به طور معمول با موارد زیر همراهی می شوند:

– زخم های کوچک در دهان یا روی زبان

– تغییر رنگ یا رنگ پریدگی پوست

– تغییر رنگ ناخن ها

– سفید شدن زودرس مو

اگر با تعدادی از علائم بالا مواجه هستید به پزشک مراجعه کنید. در شرایطی که مشکلات سلامت مختلفی می توانند موجب بروز سردرد و خستگی شوند، پزشک با انجام آزمایش خون می تواند کمبود فولات را تایید کند.

 فولات به طور طبیعی در سبزیجات برگدار تیره، مارچوبه یافت می شود

آیا باید نگران کمبود فولات باشید؟

کمبود فولات چندان شایع نیست، به ویژه اگر یک رژیم غذایی متنوع و سرشار از مواد غذایی مغذی را مصرف کنید.

با این وجود، برخی افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود فولات قرار دارند. به عنوان مثال، افرادی که به مصرف الکل اعتیاد دارند به طور معمول یک رژیم غذایی سالم را دنبال نمی کنند و ممکن است سیستم های بدن آنها دچار اختلال شود. به عنوان مثال، اگر کبد عملکرد درست خود را ارائه نکند می تواند در روند گوارش و جذب مواد مغذی اختلال ایجاد کند. افراد مبتلا به بیماری های گوارشی، از جمله بیماری سلیاک و بیماری التهابی روده، نیز در معرض خطر بیشتری برای کمبود فولات قرار دارند زیرا با احتمال بیشتر عدم جذب درست مواد مغذی مواجه هستند.

بانوانی که در مراحل اولیه بارداری قرار دارند نیز در معرض خطر بیشتری برای مواجهه با کمبود فولات قرار دارند. زمانی که باردار هستید نیاز بدن به این ماده مغذی بیشتر می شود، در شرایطی که ممکن است اشتهای فرد کاهش یابد.

چگونه به میزان کافی فولات دریافت کنیم؟

یک فرد بزرگسال عادی به ۴۰۰ میکروگرم فولات در روز نیاز دارد. در بیشتر موارد نیاز روزانه انسان به فولات از طریق رژیم غذایی تامین گردیده و نیازی به مصرف مکمل نیست. مواد غذایی و مواد مغذی با یکدیگر تعامل دارند، از این رو، با مصرف هرچه بیشتر سبزیجات برگدار میزان دریافت مواد مغذی و فیبر را افزایش می دهید که برای دستگاه گوارش شما خوب است.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

ویتامین و مکمل

دانستنی‌هایی جالب درباره ویتامین D

منتشر شده

روی

به وسیله

ویتامین D تقریبا یک مکمل معجزه‌آسا است. این ماده مغذی برای سلامت استخوان، کمک به مبارزه با سرطان، و بهبود سلامت قلبی عروقی نیاز است. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

کمبود ویتامین D شرایطی شایع در جهان است و برخی رژیم های غذایی مانند رژیم غذایی غربی حاوی مقدار اندکی از این ماده مغذی هستند.

جدا از رژیم غذایی و روغن جگر ماهی کاد، تنها منبع طبیعی برای ویتامین D نور خورشید است، اما از آنجایی که افراد بسیاری در دنیای امروز بیشتر وقت خود را در فضاهای سرپوشیده سپری می کنند چندان در معرض خورشید قرار نمی گیرند.

در ادامه با نقشی که ویتامین D در بدن ایفا می کند بیشتر آشنا می شویم.

ویتامینی که قند خون را کنترل کرده و به سطوح انسولین کمک می کند

در تلاش برای کنترل قند خون در نوجوانان مبتلا به اضافه وزن زیاد و در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت، پژوهشگران دانشگاه میسوری دریافتند که ویتامین D3 فوایدی را برای قند خون ارائه می کند که اثر آنها تقریبا مشابه با استفاده از داروی تجویزی است.

به گفته کاترین پیرسون، استادیار فیزیولوژی تغذیه و ورزش در دانشگاه میسوری، ما تنها با افزایش مصرف ویتامین D پاسخی دریافت کردیم که تقریبا به قدرتمندی آن چیزی بود که هنگام استفاده از دارویی تجویزی دیده می شود. ما کاهش در سطوح انسولین را مشاهده کردیم که به معنای کنترل بهتر گلوکز، به رغم عدم تغییر در وزن بدن، غذای مصرفی یا فعالیت جسمانی است.

پیرسون به این نکته اشاره دارد که دوز ویتامین D مصرفی نوجوانان چاق (۴,۰۰۰ واحد بین المللی در روز) حاضر در این مطالعه چیزی نیست که به همه توصیه شود. برای پزشکان، پیام اصلی این پژوهش آن است که وضعیت ویتامین D را در بیماران چاق خود کنترل کنند زیرا احتمالا با کمبود این ماده مغذی مواجه هستند. افزودن مکمل های ویتامین D به رژیم غذایی این افراد ممکن است اقدامی موثر برای درمان چاقی و مقاومت به انسولین مرتبط با آن باشد.

ویتامینی که کمر درد را کاهش می دهد

اگر با کمر درد مواجه هستید، در جهان تنها نیستید. کمر درد یک اپیدمی جهانی است. ممکن است شما و میلیون ها نفر دیگر در جهان به میزان کافی از سطوح کافی ویتامین ضد کمر درد برخوردار نباشید.

کمبود ویتامین D موجب می شود تا افراد بسیاری در سراسر جهان از کمر درد رنج ببرند.

افزون بر این، پژوهشی در دانشگاه مینه‌سوتا نشان داد که افراد بسیاری که از کمردرد رنج می برند با کمبود وتامین D در خون خود مواجه هستند.

ویتامین D برای سلامت استخوان، کمک به مبارزه با سرطان نیاز است

ویتامینی که از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت می کند

خوردن شیرینی های چسبنده می تواند به پوسیدگی دندان منجر شود. زمانی که آب نبات های شیرین به دندان ها می چسبند، باکتری های مضر از این ضیافت مضر لذت می برند. اما نتایج یک مطالعه درباره سلامت دهان و دندان نشان داد که ویتامین D می تواند به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان را کاهش دهد.

پژوهشی که در دانشگاه واشنگتن انجام شد، نشان داد که ویتامین D با کاهش تقریبا ۵۰ درصدی بروز پوسیدگی دندان مرتبط بوده است. نتایج این مطالعه بار دیگر مهر تاییدی بر اهمیت ویتامین D برای سلامت دهان و دندان است. کودکانی که با کمبود ویتامین D مواجه هستند و بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمی کنند مستعد پوسیدگی دندان هستند.

ویتامینی که برای بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه مفید است

پژوهشگران در کره جنوبی دریافتند که یک ویتامین خاص برای پیشگری از ابتلا به عفونت ها در بیمارانی که عمل جراحی مغز و اعصاب انجام داده اند حیاتی است. بیمارانی که با کمبود این ویتامین مواجه بودند هرچه بیشتر ابتلا به بیماری همراه با عفونت را تجربه کردند.

این ماده مغذی ویتامین D است. پوست انسان می تواند با کمک نور خورشید این ویتامین را تولید کند، اما برخی افراد از دسترسی به نور خورشید محروم هستند. همچنین، زمانی که در بیمارستان بستری هستید چندان به نور خورشید دسترسی ندارید.

پژوهشگران کره ای به این نکته اشاره داشتند که کمبود ویتامین D در بیماران بستری در بخش مراقب های ویژه پس از انجام عمل جراحی مغز و اعصاب مساله ای مهم محسوب می شود. آنها دریافتند که کمبود این ویتامین با وضعیت ایمونولوژیک پیوند خورده است. کمبود ویتامین D می تواند اثر منفی بر وضعیت ایمونولوژیک شما داشته و ابتلای هرچه بیشتر به بیماری را موجب شود.

ویتامینی که به تامین انرژی بیشتر کمک می کند

بیماری کرون، یک بیماری گوارشی که به واسطه التهاب شکل می گیرد، می تواند ضعف عضلانی و خستگی را در پی داشته و به طور کلی موجب اختلال در زندگی عادی شما شود. اما پژوهشگران در کالج تیرینیتی دوبلین، ایرلند، کشف کردند که ویتامین D به احیای سطوح انرژی و بازگشت به شرایط عادی زندگی کمک می کند.

مطالعه آنها نشان داد که مصرف روزانه ۲,۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D می تواند به احیای بافت عضلانی و کاهش بسیاری از ناراحتی های ناشی از بیماری کرون کمک کند.

شرکت کنندگان در این مطالعه که ویتامین D دریافت کرده بودند، افزایش انرژی ذهنی و کیفیت بالاتر زندگی خود را نیز گزارش کردند.

ویتامینی که خطر ابتلا به فیبروئید را کاهش می دهد

فیبروئیدها تومورهای غیر سرطانی رحم هستند. آنها اغلب موجب درد و خونریزی در زنانی می شوند که در مرحله پیش از یائسگی قرار دارند و دلیل اصلی هیسترکتومی (برداشتن رحم) در آمریکا است. اما پژوهشگران دریافتند زنان می توانند با مصرف ویتامین D خطر این مشکل دردناک را به میزان ۳۰ درصد کاهش دهند.

مطالعه ای در دانشگاه جورج واشنگتن و دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی نشان داد زنانی که به میزان کافی ویتامین D مصرف می کنند در مقایسه با آنهایی که کمبود ویتامین D داشتند، ۳۲ درصد احتمال کمتری دارد به فیبروئید مبتلا شوند.

در این مطالعه، خطر ابتلا به فیبروئید در زنانی که روزانه بیش از یک ساعت را در فضای آزاد سپری می کردند نیز ۴۰ درصد کمتر بود.

ویتامین D با کاهش تقریبا ۵۰ درصدی بروز پوسیدگی دندان مرتبط بوده است

مغز بدون این ویتامین سریع‌تر پیر می شود

نتایج دو مطالعه نشان داده اند که ویتامین D برای حفظ قدرت مغز با افزایش سن یک گزینه بسیار مهم است. بدون این ویتامین، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر افزایش می یابد و توانایی های تفکر انسان هرچه بیشتر افت می کنند.

مطالعه ای در فرانسه نشان داد که مصرف ناکافی ویتامین D با خطر بیشتر ابتلا به بیماری آلزایمر پیوند خورده است. همچنین، مطالعه ای در مینیاپولیس، آمریکا نشان داد که سطوح پایین ویتامین D بین زنان مسن با احتمال بیشتر اختلالات شناختی و خطر بیشتر زوال شناختی پیوند خورده است.

ویتامینی که خطر سرطان را به نصف کاهش می دهد

پژوهشگران در اسکاتلند پس از اندازه گیری سطوح ویتامین در خون بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ دریافتند که یک ویتامین به طور خاص خطر مرگ را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

در این مطالعه، خطر مرگ برای افرادی که دارای بالاترین سطوح ویتامین D بودند، نصف افراد دیگر بود.

افراد مبتلا به سرطان مرحله دو بیشترین سود را از ویتامین D برده بودند. این مطالعه نشان داد ۷۵ درصد افرادی که از بیشترین میزان ویتامین D در بدن خود برخوردار بودند، پس از گذشت پنج سال از درمان بیماری همچنان به زندگی ادامه می دهند. در مقابل، تنها ۳۰ درصد افرادی که کمترین سطوح این ویتامین را داشتند را تا این اندازه زندگی کرده بودند.

نتایج نشان می دهند که ویتامین D با احتمال بیشتر بقا پس از ابتلا به سرطان پیوند خورده است، اگرچه ماهیت این ارتباط در این مطالعه روشن نبوده است.

به چه میزان ویتامین D نیاز داریم؟

ویتامین D تقریبا یک مکمل معجزه‌آسا است. این ماده مغذی برای سلامت استخوان، کمک به مبارزه با سرطان، و بهبود سلامت قلبی عروقی نیاز است. ویتامین D با علائم اسکلروز عضلانی، دیابت و آثار آن مبارزه می کند، تولید انسولین را برای کمک به بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ افزایش می دهد، به درمان آرتریت روماتوئید، سوریازیس، و پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک می کند. و این تنها گوشه ای از فواید این ویتامین کلیدی محسوب می شود.

بیشتر افراد ویتامین D را از سه منبع اصلی دریافت می کنند. پوست انسان در مواجهه با نور خورشید ویتامین D تولید می کند. این ویتامین را می توان از طریق مواد غذایی تامین کرد، به ویژه اگر ماهی های چرب مصرف کنید. و مکمل های ویتامین D نیز در دسترس هستند.

به گفته شورای ویتامین D آمریکا، دریافت ۲,۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D در روز احتمالا برای بیشتر افراد کفایت می کند، در شرایطی که افراد سیاه پوست به مقدار بیشتری از این ویتامین نیاز دارند. همچنین، این مرکز مصرف ۵,۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D در روز برای بزرگسالان را توصیه کرده است.

موسسه پزشکی آمریکا مصرف ۴,۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D در روز را برای افراد بزرگ‌تر از ۹ سال توصیه می کند. این در شرایطی است که میزان مصرف روزانه این ماده مغذی نباید از ۱۰,۰۰۰ واحد بین المللی بیشتر شود، مگر این که پزشک آن را تجویز کرده باشد.

 اطمینان حاصل کنید که مکمل ویتامین D مورد استفاده شما ویتامین D3 طبیعی (کلکلسیفرول) و نه ویتامین D2  مصنوعی (ارگوکالسیفرول) باشد.

ادامه ی خواندن

ویتامین و مکمل

موارد استفاده و عوارض گلیسیرین (گلیسرول)

منتشر شده

روی

به وسیله

گلیسیرین (گلیسرول) یک ماده شیمیایی طبیعی است. مردم از آن به عنوان دارو استفاده می کنند. گلیسرول برای کاهش وزن، بهبود عملکرد ورزشی، کمک به بدن برای جایگزینی آب های از دست رفته در طول اسهال و استفراغ به صورت خوراکی مصرف میشود و برای کاهش فشار داخل چشم در افراد مبتلا به گلوکوم در داخل چشم استفاده میشود. ورزشکاران نیز از گلیسیرین برای جلوگیری از کمبود آب بدن استفاده می کنند.   از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

 

نحوه مصرف گلیسیرین (گلیسرول) 

پزشکان گاهی اوقات گلیسیرین را به صورت داخل وریدی (IV) تزریق می کنند تا فشار داخل مغز را در شرایط مختلف از جمله سکته مغزی، مننژیت، آنسفالیت، سندرم ری، pseudotumor cerebri (مشکلی مغزی که علائمی مشابه تومور مغزی ایجاد میکند، این مشکل ناشی از افزایش فشار اطراف مغز است)، آسیب به سیستم عصبی مرکزی(CNS) و تومورهای CNS، را کاهش دهند، همچنین برای کاهش حجم مغز برای انواع جراحی های عصبی؛ و برای درمان غش در حالت در ایستادن به علت جریان خون ضعیف به مغز (سینوپوز موضعی) به کار میرود.
بعضی افراد گلیسرول را به عنوان مرطوب کننده برای پوست استفاده می کنند.
چشم پزشکان بعضی اوقات راه حلی را پیشنهاد می کنند که شامل گلیسرول در چشم برای کاهش جریان خون در قرنیه قبل از آزمایش چشم است.
به طور مقعدی، گلیسیرین به عنوان یک ملین استفاده می شود.

 

گلیسیرین چطور عمل میکند؟

گلیسیرین ، آب را به درون روده جذب می کند، مدفوع را نرم میکنند و یبوست را تسکین می دهد.

موارد مصرف و اثربخشی

احتمالا گلیسرول برای مورد زیر موثر است:

  • یبوست، هنگامی که به صورت مقعدی به عنوان شیاف استفاده شود.

احتمالا گلیسرول برای موارد زیر تاثیری ندارد:

  • کمک به کاهش وزن، در صورت مصرف خوراکی
  • بهبود عملکرد ورزش در صورت مصرف خوراکی.
  • درمان سکته حاد زمانی که به صورت داخل وریدی استفاده می شود.

شواهد کافی برای موارد زیر وجود ندارد:

  • کمک به حفظ سطح آب بدن (هیدراتاسیون) در ورزشکاران و افراد مبتلا به مشکلات روده.
  • پیشگیری از چروک شدن پوست
  • سایر بیماری ها

شواهد بیشتری برای میزان مورد نیاز گلیسرول برای این کاربردها لازم است.

 

عوارض جانبی و ایمنی

به نظر میرسد گلیسیرین برای اکثر بزرگسالان بی خطر باشد. گلیسرول هنگامی که به صورت خوراکی مصرف می شود، می تواند موجب سردرد، سرگیجه، نفخ، حالت تهوع، استفراغ، تشنگی و اسهال شود.
گلیسیرین ممکن است هنگام تزریق داخل وریدی (IV) ایمن نباشد. گلبول های قرمز ممکن است به طور جدی آسیب ببینند.

 

هشدار

بارداری و شیردهی: در مورد استفاده از گلیسرول در دوران بارداری و شیردهی شواهد کافی وجود ندارند. احتیاط را رعایت کنید و از مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی اجتناب کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

گلیسیرین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

ادامه ی خواندن

ویتامین و مکمل

هنگام مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها از این اشتباهات بپرهیزید

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | ویتامین و مکمل –  بسیاری از ما برای بهبود سلامتی مان از ویتامین ها و مکمل های دارویی استفاده می کنیم. اما اگر اطلاعات لازم را در مورد مصرف آن ها نداشته باشیم ممکن است اثری معکوس بر سلامتی ما داشته باشند. در هنگام مصرف ویتامین ها و مکمل ها از این اشتباهات پرهیز کنید.

۱- مولتی ویتامین مصرف می کنید

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

مصرف مولتی ویتامین ها احتمالا کار بی فایده ای است مگر آنکه به توصیه ی پزشک و به دلیل خاصی انجام شود. در اغلب مواقع مصرف مولتی ویتامین ها نتیجه ی چندانی نخواهد داشت و این ویتامین ها در نهایت از طریق ادرار دفع خواهند شد. طی تحقیقی در سال ۲۰۱۳، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که مصرف مولتی ویتامین ها خطر ابتلا به بیماری ها و مرگ را کاهش نمی دهد. کارشناسان می گویند بهترین شیوه برای کسب ویتامین ها و مواد مغذی از طریق مصرف مواد غذایی حاوی آن ها است.

۲- ویتامین ها را حساب شده انتخاب نمی کنید

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

شرایط جسمانی و سلامتی هر شخصی متفاوت است؛ بنابراین انتخاب فکر نشده ی ویتامین ها و مکمل ها یا امتحان کردن برندهایی که دوستان تان توصیه می کنند، لزوما مناسب نیازهای ویژه ی شما نیست. بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید تا بعد از انجام یک آزمایش خون برای تشخیص کمبود مواد ضروری مثل ویتامین دی و ب ۱۲، پزشک بر اساس نتیجه ی آزمایش شما را در مورد ویتامین های مورد نیازتان راهنمایی کند. اگر مشکل دیگری داشته باشید، احتمالا پزشک با توجه به پرونده ی پزشکی شما مکمل هایی را برایتان تجویز می کند. برای مثال، اگر شب ها از گرفتگی عضلات پاها رنج می برید، ممکن است دچار کمبود منیزیم باشید.

۳- به دلیل زندگی در منطقه ای آفتابی ویتامین دی مصرف نمی کنید

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

اگر در جایی زندگی می کنید که تابش آفتاب در آن کم است، احتمالا دچار کمبود ویتامین دی هستید، اما این مسأله می تواند در مورد ساکنان مناطق آفتابی هم صدق کند. بسیاری از مردم از کمبود ویتامین دی رنج می برند. طبق توصیه ی پزشکان، هر فرد بزرگسال ۷۰ سال و کمتر روزانه ها به میزان ۶۰۰ واحد ویتامین دی نیاز دارد. برخی از افراد ممکن است دست کم به ۵۰۰۰ واحد ویتامین دی نیاز داشته باشند. انجام آزمایش خون میزان ویتامین دی مورد نیاز بدن را مشخص می کند.

۴- تصور می کنید به مکمل های حاوی کلسیم نیاز دارید

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

این ماده ی معدنی، همچون ویتامین دی برای استحکام استخوان ها ضروری است، اما افراط در مصرف کلسیم برای بدن مضر است. تحقیقات جدید نشان داده است مصرف مکمل های حاوی کلسیم احتمال بروز تصلب شریان یا انسداد عروق خونی را تا ۲۲ درصد افزایش می دهد. اما طبق پژوهش ها، مصرف غذاهای حاوی کلسیم سلامت قلب را حفظ می کند، پس خوردن ماست، پنیر و سبزیجات برگ دار را در رژیم غذایی خود حتما بگنجانید.

۵- مکمل های دارویی پروبیوتیک شما قدرت لازم را ندارند

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

اگر برای بهبود وضعیت مزاجی خود مکمل های دارویی پروبیوتیک مصرف می کنید، باید مطمئن شوید که تأثیر لازم را دارند. در بسیاری از این مکمل ها از جهت گونه های باکتری تنوع کمی دارند و به همین دلیل مصرف آن ها فایده ای نخواهد داشت. پزشکان می گویند مکمل های پروبیوتیک باید حاوی ده گونه باکتری باشند.

۶- در مصرف ویتامین ها و مکمل ها افراط می کنید

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

بسیاری از ما تصور می کنیم اگر چیزی مفید است، هر چه بیشتر از آن مصرف کنیم بهتر است. اما این تصور اشتباه است. مصرف بیش از اندازه ی ویتامین ها به ویژه ویتامین های ای و آ، نه تنها از بیماری های قلبی جلوگیری نمی کند، بلکه حتی ممکن است منجر به مرگ شود. علاوه بر این، مصرف مکمل ها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

۷- مکمل های مصرفی شما با داروهایتان سازگار نیستند

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

اگرچه ممکن است تصور کنیم مکمل ها بی ضرر هستند، اما حقیقت آن است که این مواد و بعضی داروهای تجویزی می توانند تأثیر متقابل بر یکدیگر داشته باشند و عوارض خطرناکی را ایجاد کنند. طبق تحقیقات دانشگاه ایلینویز ایالت شیکاگو در سال ۲۰۱۶، از هر فرد بزرگسال یک نفر مکمل ها و داروهایی را مصرف می کند که ترکیب شدن آن ها خطرناک است. در هنگام مراجعه به پزشک، در مورد تمام ویتامین ها و مکمل های مصرفی خود صادق باشید.

۸- مکمل های حاوی آهن را زود به زود مصرف می کنید

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

مصرف مکمل های حاوی آهن نقش مهمی در درمان علائم کم خونی دارد، اما تشخیص دوز مناسب آن می تواند دشوار باشد. تحقیقات جدید بیان می کند ایجاد فواصل زمانی طولانی تر میان دفعات مصرف مکمل های آهن احتمالا می تواند به جذب بهتر این ماده ی معدنی کمک کند. البته این تحقیقات هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد اما اگر شما هم یکی از کسانی هستید که بعد از مصرف مکمل های آهن دچار حالت تهوع و دیگر مشکلات معده ای و روده ای می شوید یا با وجود مصرف این مکمل میزان آهن بدن تان افزایش نیافته، می توانید در مورد استفاده از این روش با پزشک خود مشورت کنید.

۹- مکمل های آهن را در مواقع لازم مصرف نمی کنید

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

اگر مکررا خون اهدا می کنید، به مصرف مکمل های حاوی آهن نیاز دارید. بعد از اهدای خون، بدن زمانی را صرف بازیابی آهن و میزان هموگلوبین های خون می کند. مصرف مکمل های آهن این زمان را تا بیش از نصف تقلیل می دهد و می تواند به جلوگیری از کم خونی فقر آهن (که از عوارض جانبی شایع در اثر اهدای مکرر خون است) کمک کند.

۱۰- مکمل های حاوی زردچوبه مصرف می کنید

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

احتمالا در مورد خواص درمانی و ضد التهابی زردچوبه شنیده اید. در سال های اخیر این ماده ی غذایی محبوبیت زیادی پیدا کرده است به دلیل آنکه آنتی اکسیدان قدرتمند موجود در ماده ی رنگی زردچوبه علاوه بر خواص دیگری که دارد، احتمالا می تواند از بروز بیماری زوال عقل جلوگیری کند. با این حال، خواص زردچوبه از طریق غذا بهتر به بدن جذب می شود. اگرچه مصرف مکمل آن ضرری ندارد، اما بهتر است از زردچوبه در وعده های غذایی خود استفاده کنید.

۱۱- عناصر تشکیل دهنده ی مکمل ها را بررسی نمی کنید

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

اطلاعات درج شده روی بسته بندی مکمل ها تمامی عناصر موجود در آن ها را نشان نمی دهد. سال گذشته طی تحقیقات دادگستری ایالت نیویورک معلوم شد اطلاعات روی بسته بندی ۸۰ درصد از مکمل های گیاهی تولید شده گمراه کننده بود. برای اطمینان از کیفیت مکمل مصرفی خود می توانید به وبسایت Consumer Lab مراجعه کنید.

۱۲- تصور می کنید پزشک تان اطلاعات کاملی درمورد مکمل ها دارد

۱۲ اشتباهی که در مصرف ویتامین ها و مکمل ها مرتکب می‎شویم

اگرچه تولید ویتامین ها و مکمل ها تبدیل به صنعتی پر سود شده است، اما به این معنی نیست که همه ی پزشکان اطلاعات کامل و دقیقی در مورد همه ی آن ها دارند چون همه ی پزشکان در دوران تحصیل در خصوص تغذیه آموزش نمی بینند. بنابراین زمانی که برای سوال در مورد مکمل هایی که باید (و نباید) مصرف کنید به پزشک مراجعه می کنید، در نظر داشته باشید که ممکن است او پاسخ همه ی سوال هایتان را نداشته باشد. پزشک می تواند برای شما یک آزمایش خون تجویز کند تا کمبودهای رژیم غذایی شما را آشکار و مکمل های مورد نیازتان را مشخص کند.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان1 ماه پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌2 ماه پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com