با ما ارتباط برقرار کن

انواع داروها

موارد استفاده و عوارض ملاتونین

منتشر شده

روی

ملاتونین هورمونی طبیعی است که در بدن یافت می‌شود. ملاتونین مورد استفاده به عنوان دارو معمولاً به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ساخته می‌شود. این دارو بیشتر به شکل قرص در دسترس است، اما به شکل‌هایی که می‌تواند در گونه یا زیر زبان قرار داده شود نیز موجود است. این شکل‌ها اجازه می‌دهند تا ملاتونین به طور مستقیم جذب بدن شود.
افراد برای تنظیم ساعت داخلی بدن از ملاتونین استفاده می‌کنند. این دارو برای خستگی پرواز، تنظیم چرخه خواب و بیداری در افرادی که برنامه کاری روزانه آنها تغییر می‌کند (اختلال تغییر شیفت کاری) و کمک به افراد نابینا برای ایجاد چرخه روز و شب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اطلاعات کلی درباره ملاتونین

ملاتونین برای عدم توانایی خوابیدن (بی خوابی)؛ سندرم تأخیر در فاز خواب (DSPS)؛ اختلال حرکت سریع چشم در خواب (RBD)؛ بیخوابی مرتبط با اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)؛ بی خوابی ناشی از بعضی داروهای خاص فشار خون بالا موسوم به بتا بلاکرها؛ و مشکلات خواب در کودکان مبتلا به اختلالات رشدی از جمله اوتیسم، فلج مغزی و اختلالات ذهنی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای کمک به خوابیدن پس از قطع مصرف داروهای بنزودیازپین و همچنین کاهش عوارض جانبی ترک سیگار، از این دارو استفاده می‌شود.

برخی از افراد از ملاتونین برای بیماری آلزایمر یا از دست دادن حافظه (زوال عقل)، اختلال دوقطبی، بیماری ریه موسوم به بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD)، بی خوابی ناشی از داروهای بتا بلاکر، آندومتریوز، صدای زنگ در گوش، افسردگی یا اختلال عاطفی فصلی ( SAD)، اختلالات روحی خفیف، بیماری کبدی غیر الکلی، سندرم خستگی مزمن (CFS)، فیبرومیالژیا، سندرم پای بیقرار، نوعی بیماری التهابی موسوم به سارکوئیدوز، اسکیزوفرنی، میگرن و دیگر سردردها، از دست دادن بینایی مرتبط با سن، هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، از دست دادن تراکم استخوانی (پوکی استخوان)، اختلال حرکتی با عنوان دیسکینزی تاردیو (TD)، بیماری ریفلاکس اسید، عفونت هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)، عملکرد ورزشی، ناباروری، صرع، پیری، یائسگی، سندرم متابولیک، برای بهبودی پس از جراحی، تحریک ناشی از بیهوشی، استرس، اختلال حرکتی غیر ارادی (دیسکینزی تاردیو)، تغییرات ضربان قلب هنگام تغییر وضعیت از حالت دراز کشیده به نشسته (سندرم postural tachycardia)، روان آشفتگی یا گیجی شدید، ناتوانی در کنترل ادرار، درد فک، بیماری التهابی روده (کولیت اولسراتیو) و کنترل بارداری استفاده می‌کنند.

سایر موارد استفاده شامل سرطان سینه، سرطان مغز، سرطان ریه، سرطان پروستات، سرطان سر، سرطان گردن و سرطان‌های دستگاه گوارش می‌باشند. ملاتونین برای برخی از عوارض جانبی ناشی از درمانهای سرطان (شیمی درمانی) از جمله کاهش وزن، درد عصبی، ضعف و تعداد پایین سلولهای تشکیل دهنده لخته (ترومبوسیتوپنی) نیز استفاده می‌شود.

همچنین برای آرام کردن افراد قبل از تزریق بیهوشی به آنها برای جراحی استفاده می‌شود.

شکل‌های ملاتونین که می‌توانند از طریق گونه یا زیر زبان جذب شوند، برای بی خوابی، اختلال تغییر شیفت کاری و آرام کردن افراد قبل از بیهوشی برای جراحی استفاده می‌شوند.

گاهی اوقات افراد ملاتونین را روی پوست استعمال می‌کنند تا از آفتاب سوختگی محافظت کنند.

ملاتونین ممکن است به عضله نیز تزریق شود تا به درمان سرطان کمک کند.

 

مکانیسم اثر ملاتونین چگونه است؟

مهم‌ترین کار ملاتونین در بدن، تنظیم چرخه‌های شب و روز یا چرخه خواب و بیداری است. تاریکی باعث می‌شود که بدن ملاتونین بیشتری تولید کند که پیامی برای بدن به منظور آماده شدن برای خواب است. نور، تولید ملاتونین را کاهش می‌دهد و بدن را برای بیداری آماده می‌کند. برخی از افراد مبتلا به اختلال خواب سطح ملاتونین پایینی دارند. تصور می‌شود که اضافه کردن ملاتونین با استفاده از مکمل‌ها می‌تواند برای آنها مفید باشد.

 

ملاتونین

موارد مصرف و اثربخشی ملاتونین

ملاتونین احتمالاً در موارد زیر مؤثر است:

 • اختلالات خواب در افراد نابینا. مصرف ملاتونین خوراکی به بهبود اختلالات خواب در کودکان و بزرگسالان نابینا کمک می‌کند.
 • مشکل به خواب رفتن (سندرم تأخیر در فاز خواب). مصرف خوراکی ملاتونین به نظر می‌رسد مدت زمان لازم برای خوابیدن در جوانان و کودکان مبتلا به مشکل به خواب رفتن را کاهش می‌دهد. با این حال، طی یک سال پس از توقف درمان، به نظر می‌رسد این مشکل خواب بازگشت می‌کند.
 • مشکلات خواب در افراد مبتلا به اختلالات چرخه خواب و بیداری. مصرف ملاتونین خوراکی برای اختلال در چرخه خواب و بیداری در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلالات عقب افتادگی، اوتیسم و دیگر اختلالات سیستم عصبی مرکزی مفید است. همچنین به نظر می‌رسد ملاتونین زمان لازم برای به خواب رفتن در کودکان دارای معلولیت‌های رشدی را کوتاه می‌سازد. علاوه بر این، ملاتونین به نظر می‌رسد به بهبود کیفیت خواب در افراد مبتلا به حرکت سریع چشم در خواب (REM) کمک می‌کند. همچنین، زمان به خواب رفتن را کاهش می‌دهد و اختلالات خواب را در افراد مسن مبتلا به اختلالات چرخه خواب و بیداری و زوال عقل کاهش می‌دهد.

ملاتونین ممکن است در موارد زیر مؤثر باشد:

 • بی خوابی ناشی از داروهای بتا بلاکرها. داروهای بتا بلاکر، مانند آتنولول و پروپرانولول، دسته‌ای از داروهایی هستند که به نظر می‌رسد سطح ملاتونین را پایین می‌آورند. این مسئله ممکن است موجب مشکلات خواب شود. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف مکمل ملاتونین ممکن است این عوارض جانبی را کاهش دهد.
 • اختلال درد رحمی موسوم به آندومتریوز. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین به صورت روزانه به مدت ۸ هفته درد را تا ۳/۳۹٪ و استفاده از مسکن تا ۴۶٪ کاهش می‌دهد. همچنین ملاتونین باعث کاهش درد در دوران قاعدگی و درد در هنگام خروج ادرار و مدفوع می‌شود.
 • فشار خون بالا. مصرف شکلی از ملاتونین که به صورت کنترل شده آزاد می‌شود، قبل از خواب، فشار خون را در افرادی که فشار خون بالا دارند، کاهش می‌دهد. به نظر می‌رسد فرمولاسیونی که به سرعت آزاد می‌شود چنین تاثیری را ندارد.
 • بی خوابی. برای بیخوابی اولیه (بیخوابی که به علت پزشکی یا محیطی مرتبط نیست)، ملاتونین به نظر می‌رسد مقدار زمان لازم برای خوابیدن را کوتاه کند، اما فقط حدود ۱۲ دقیقه تفاوت ایجاد می‌کند. به نظر نمی‌رسد که ملاتونین “اثربخشی خواب ” یعنی درصد زمانیکه یک فرد واقعاً در طول زمان صرف شده برای خواب در خواب به سر می‌برد را بهبود بخشد. بعضی افراد می گویند ملاتونین موجب خواب بهتر در آنها می‌شود، علی رغم اینکه آزمایشات موافق این مسئله نیستند. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند ملاتونین بیشتر احتمال می‌رود که به افراد مسن‌تر نسبت به افراد جوان و کودکان کمک کند. این مسئله ممکن است به این دلیل باشد که افراد مسن ملاتونین کمتری در بدن خود دارند. فهمیدن اینکه آیا ملاتونین می‌تواند به “بی خوابی ثانویه” کمک کند یا خیر جالب توجه است. بی خوابی ثانویه مشکل خوابی است که مربوط به شرایط دیگری مانند بیماری آلزایمر؛ افسردگی؛ شیزوفرنی؛ بستری شدن در بیمارستان و سندرم ICU است که شامل اختلالات خواب در بخش مراقبت‌های ویژه می‌باشد. تحقیقات تا به امروز نشان می‌دهند که ملاتونین ممکن است به کاهش زمان به خواب رفتن در بی خوابی ثانویه کمک ننماید، اما ممکن است اثربخشی خواب را بهبود بخشد.
 • هواپیمازدگی یا خستگی پرواز. بیشتر تحقیقات نشان می‌دهند که ملاتونین می‌تواند علائم خاصی از هواپیمازدگی مانند هشیاری و هماهنگی حرکت را بهبود بخشد. به نظر می‌رسد ملاتونین اندکی علائم هواپیمازدگی مانند خواب آلودگی روزانه و خستگی را نیز بهبود بخشد. اما، ملاتونین ممکن است برای کوتاه کردن زمان لازم برای به خواب رفتن در افرادی که دچار هواپیمازدگی شده‌اند مؤثر نباشد.
 • کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی. به نظر می‌رسد که مصرف ملاتونین به صورت زیر زبانی در کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی همانند میدازولام، یک داروی معمولی است. همچنین به نظر می‌رسد که در بعضی از افراد، عوارض جانبی کمتری ایجاد می‌کند. به نظر می‌رسد مصرف ملاتونین به صورت خوراکی اضطراب را قبل از جراحی کاهش می‌دهد، گرچه برخی شواهد متناقض وجود دارند.
 • تومورها. مصرف دوزهای بالا ملاتونین همراه با شیمی درمانی و سایر درمان‌های سرطانی ممکن است میزان تومور را کاهش داده و میزان بقا را در افراد مبتلا به تومور افزایش دهد.
 • آفتاب سوختگی. استعمال ملاتونین روی پوست قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به نظر می‌رسد که از آفتاب سوختگی جلوگیری کند.
 • درد فک (اختلال تمپوروماندیبولار). تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین در زمان خواب به مدت ۴ هفته این درد را به میزان ۴۴ درصد کاهش می‌دهد و تحمل درد را در زنان مبتلا به درد فک تا ۳۹ درصد افزایش می‌دهد.
 • پلاکت خون پایین (ترومبوسیتوپنی). مصرف ملاتونین به صورت خوراکی می‌تواند باعث کاهش تعداد پلاکت خون در ارتباط با سرطان، درمان سرطان و سایر اختلالات شود.

 

ملاتونین احتمالاً در موارد زیر مؤثر نیست:

 • علائم ترک مواد مخدر ناشی از داروهایی موسوم به بنزودیازپین ها. تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که استفاده از ملاتونین خوراکی که به صورت کنترل شده آزاد می‌شود به نظر می‌رسد به افراد سالخورده مبتلا به بی خوابی مرتبط با علائم ترک ناشی از داروهای بنزودیازپین ها کمک کند. اما اکثر تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین در اکثر بیماران به علائم ترک بنزودیازپین کمکی نمی‌کند.
 • کاهش وزن ناشی از سرطان (لاغری مفرط با کاشکسی). تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین به صورت شبانه به مدت ۲۸ روز سبب افزایش اشتها، افزایش وزن بدن و یا افزایش عناصر بدن در افراد مبتلا به سندرم کاهش وزن ناشی از سرطان نمی‌شود.
 • از دست دادن حافظه (دمانس یا زوال عقل). بیشتر تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین، باعث بهبود علائم و نشانه‌های بیماری در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر یا سایر گونه‌های از دست دادن حافظه نمی‌شود. اما مصرف ملاتونین ممکن است سردرگمی و بی قراری را هنگام فرا رسیدن شب در افراد مبتلا به این شرایط کاهش دهد.
 • عملکرد ورزشی. به نظر نمی‌رسد مصرف ملاتونین یک ساعت قبل از ورزش استقامتی، عملکرد را بهبود بخشد.
 • ناباروری. به نظر نمی‌رسد مصرف ملاتونین باروری و یا میزان بارداری را در زنان تحت درمان برای باروری بهبود بخشد. اما برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف روزانه ملاتونین به مدت حداقل ۲ هفته ممکن است میزان بارداری را در زنان تحت درمان IVF بهبود بخشد.
 • تنظیم برنامه خواب در افرادی که شیفت کاری آنها تغییر می‌کند. به نظر نمی‌رسد که مصرف ملاتونین به صورت خوراکی باعث بهبود مشکلات خواب در افرادی که تغییر شیفت کاری دارند، شود.

ملاتونین احتمالاً در مورد زیر مؤثر نیست:

 • افسردگی: اگر چه ملاتونین ممکن است مشکلات خواب در افراد مبتلا به افسردگی را بهبود بخشد اما به نظر نمی‌رسد که خود افسردگی را بهبود بخشد. همچنین این نگرانی وجود دارد که ملاتونین ممکن است در بعضی افراد علائم را بدتر کند. مشخص نیست که آیا مصرف ملاتونین از افسردگی جلوگیری می‌کند یا خیر.

برای موارد زیر شواهد کافی وجود ندارد:

 • از دست دادن بینایی مرتبط با سن (دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن). تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین ممکن است از دست دادن بینایی در افراد مبتلا به از دست دادن بینایی مرتبط با سن را به تأخیر بیندازد.
 • اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD). تحقیقات محدودی نشان می‌دهند که ملاتونین ممکن است بی خوابی را در کودکان مبتلا به ADHD که در حال مصرف محرک‌ها هستند، کاهش دهد. با این حال، بهبود خواب به نظر نمی‌رسد علائم ADHD را کاهش دهد.
 • پروستات بزرگ شده (هایپرپلازی خوش خیم پروستات). برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین می‌تواند ادرار بیش از حد در شب را در برخی از مردان مبتلا به پروستات بزرگ کاهش دهد.
 • اختلال دوقطبی. تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین در زمان خواب طول مدت خواب را افزایش می‌دهد و علائم مزمن را در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی که بی خوابی نیز دارند، کاهش می‌دهد. اما نگرانی‌هایی وجود دارد که مصرف ملاتونین ممکن است علائم را در برخی از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی بدتر کند.
 • سندرم خستگی مزمن (CFS). برخی تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین در شب ممکن است برخی از نشانه‌های CFS، از جمله خستگی، تمرکز و انگیزه را بهبود بخشد. با این حال، دیگر تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین خوراکی باعث بهبود علائم CFS نمی‌شود.
 • بیماری ریوی (بیماری مزمن انسداد ریه). برخی از شواهد نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین باعث بهبود تنگی نفس در افراد مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریه می‌شود. با این حال، به نظر نمی‌رسد که عملکرد ریه و یا ظرفیت ورزش را افزایش دهد.
 • سردرد خوشه‌ای. مصرف ملاتونین ۱۰ میلی گرم در هر شب ممکن است بروز سردردهای خوشه‌ای را کاهش دهد. با این حال، دوزهای پایین‌تر به نظر نمیرسد تاثیری داشته باشند.
 • مشکلات مربوط به عملکرد ذهنی. به نظر میرسد مصرف ترکیبی از دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)، اسید اتیل ایکوزاپنتانوئیک (EPA)، ویتامین E، سویا، فسفولیپیدها، ملاتونین و تریپتوفان عملکرد ذهنی، گفتاری، و حساسیت به بو را در افراد مسن مبتلا به برخی از مشکلات مرتبط با عملکرد ذهنی بهبود می بخشد.
 • روان آشفتگی یا گیجی شدید. شواهد نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین به صورت شبانه به مدت ۱۴ روز خطر ابتلا به روان آشفتگی را در افراد مسن کاهش می‌دهد.
 • سوء هاضمه (دیس پپسی). به نظر می‌رسد که مصرف ملاتونین به صورت شبانه باعث کاهش سوء هاضمه می‌شود.
 • شب ادراری (enuresis). تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که استفاده از ملاتونین قبل از خواب تعداد شب ادراری در کودکان مبتلا به شب ادراری را کاهش نمیدهد.
 • فیبرومیالژی. ملاتونین ممکن است شدت درد و گرفتگی را در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا کاهش دهد.
 • بیماری ریفلاکس اسید. مصرف روزانه ملاتونین قبل از خواب ممکن است نشانه‌هایی از ریفلاکس اسید، از جمله سوزش سر دل را بهبود بخشد. با این حال، مصرف داروی معمول به نظر می‌رسد موثرتر باشد.
 • زخم معده ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری. شواهد نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین همراه با داروی امپرازول باعث بهبودی در افراد مبتلا به زخم ناشی از عفونت باکتری پیلوری می‌شود.
 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS). تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین ممکن است برخی از علائم IBS را بهبود بخشد، اما همه آنها را نمیتواند بهبود بخشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که ملاتونین در افرادی مبتلا به IBS که یبوست به جای اسهال جزو علائم اصلی است بهتر عمل میکند.
 • علائم یائسگی. تحقیقات محدودی نشان می‌دهند که ملاتونین علائم یائسگی را کاهش نمی‌دهد. با این وجود، مصرف ملاتونین در ترکیب با ایزوفلاون های سویا ممکن است به علائم روانی مرتبط با یائسگی کمک کند.
 • سندرم متابولیک. تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین باعث کاهش فشار خون همچنین کاهش کلسترول لیپوپروتئین (LDL یا بد) در افراد مبتلا به سندرم متابولیک میشود.
 • سردرد میگرنی. شواهدی وجود دارند که مصرف ملاتونین قبل از خواب می‌تواند از سردرد میگرنی اپیزودیک جلوگیری کند. وقتی سردردها رخ میدهند، خفیف تر هستند و سریعتر از بین میروند. با این حال، شواهد دیگر نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین فراوانی حملات میگرنی را کاهش نمی‌دهد.
 • علائم ترک نیکوتین. مصرف ملاتونین به مدت ۳٫۵ ساعت پس از ترک نیکوتین باعث کاهش اضطراب، بی حوصلگی و گرایش به سیگار کشیدن در افراد سیگاری‌ می‌شود.
 • بیماری کبدی (کبد چرب غیر الکلی). بعضی شواهد نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین نشانگرهای عملکرد کبدی در خون افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی را بهبود می‌بخشد.
 • بهبودی پس از جراحی. برخی شواهد نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین در شب قبل و یک ساعت قبل از انجام عمل جراحی ممکن است درد و استفاده از دارو بعد از عمل جراحی را کاهش دهد.
 • تغییر در ضربان قلب زمانی که از وضعیت دراز کشیده و نشسته به حالت ایستاده تغییر حالت میدهید (سندرم POTS). تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف یک دوز ملاتونین موجب کاهش ضربان قلب در زمان تغییر از وضعیت نشسته به ایستاده، میشود. اما ملاتونین به نظر نمی‌رسد بر فشار خون یا علائم دیگر تاثیری داشته باشد.
 • سرطان پروستات. مصرف ملاتونین به صورت خوراکی همراه با داروهای معمول ممکن است باعث کاهش سرطان پروستات شود.
 • حرکت کردن در هنگام خواب. برخی شواهد نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین قبل از خواب حرکت عضله در طول خواب در افراد مبتلا به نوعی اختلال خواب که شامل حرکت کردن در خواب می باشد را کاهش میدهد.
 • اختلالی که باعث تمایل شدید برای حرکت پاها است (سندرم پاهای بی قرار؛ RLS). تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که استفاده از ملاتونین قبل از خواب ممکن است موجب بدتر شدن علائم در افراد مبتلا به سندرم پاهای بیقرار شود.
 • بیماری التهابی موسوم به سارکوئیدوز. شواهد اولیه نشان می‌دهند که مصرف روزانه ملاتونین به مدت یک سال سپس ادامه مصرف با دوز کمتر در سال دوم مشکلات عملکرد ریه و پوست را در افراد مبتلا به بیماری التهابی سارکوئیدوز بهبود می بخشد.
 • اسکیزوفرنی. شواهد متناقضی در مورد تاثیر ملاتونین، بر علائم اسکیزوفرنی و عوارض جانبی مرتبط با داروها وجود دارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین خوراکی به مدت ۸ هفته افزایش وزن همراه با مصرف الانزاپین را کاهش میدهد و علائم اسکیزوفرنی را بهبود می‌بخشد. اما تحقیقات دیگری نشان می‌دهند که ممکن است ملاتونین هیچ فایده ای نداشته باشد و ممکن است عوارض جانبی داروهای ضد روانپریشی نسل دوم را بدتر کند.
 • اختلال عاطفی فصلی (SAD). برخی تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین به صورت خوراکی ممکن است در طول زمستان در افراد مبتلا به SAD، افسردگی را کاهش دهد. اما به نظر نمی‌رسد که ملاتونین زیر زبانی علائم را بهبود بخشد.
 • تشنج. شواهدی مبنی بر اینکه مصرف ملاتونین در هنگام خواب ممکن است تعداد و طول تشنج در کودکان مبتلا به صرع را کاهش دهد وجود دارند. اما شواهد دیگر نشان می‌دهند که ملاتونین تشنج‌ها را کاهش نمی‌دهد. ملاتونین باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد، زیرا ملاتونین ممکن است تعداد تشنج‌ها را در برخی افراد افزایش دهد.
 • تحریک یا هیجان ناشی از داروهای بیهوشی. برخی شواهد نشان می‌دهند که استفاده از ملاتونین، قبل از بیهوشی سووفلوران باعث کاهش تحریک پس از جراحی می‌شود.
 • سردرد همراه با درد شدید ناگهانی. برخی شواهد نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین، در روز ممکن است باعث جلوگیری از سردرد ناگهانی شدید شود.
 • استرس. شواهدی مبنی بر این که مصرف ملاتونین در حین استرس میتواند حافظه را بهبود بخشد، وجود دارند.
 • اختلال حرکتی (دیسکینزی تاردیو). بعضی از شواهد نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین خوراکی باعث کاهش علائم نوعی اختلال حرکتی به نام دیسکینزی تاردیو می‌شود. با این حال، شواهد دیگر نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین روزانه به کاهش حرکات غیر ارادی در این بیماران کمکی نمی کند.
 • صدای زنگ در گوش (وزوز گوش). بعضی شواهد نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین در شب باعث کاهش صدای زنگ در گوش و بهبود کیفیت خواب می‌شود. با این وجود، تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که ملاتونین صدای زنگ در گوش را کاهش نمی‌دهد.
 • بیماری التهاب روده‌ای (کولیت اولسراتیو). به نظر می‌رسد مصرف روزانه ملاتونین، در ترکیب با داروهای مرسوم، به کنترل نوعی بیماری التهابی روده به نام کولیت اولسراتیو کمک کند.
 • سندرم متابولیک.
 • پوکی استخوان.
 • کنترل بارداری.
 • پیری.
 • سایر بیماری ها.

برای تاثیر ملاتونین در این موارد، شواهد بیشتری نیاز است.

 

ملاتونین

عوارض جانبی و ایمنی ملاتونین

احتمال می رود ملاتونین برای اکثر بزرگسالان، زمانی که به صورت خوراکی مصرف می شود یا به بدن در مدت کوتاهی تزریق می شود و یا روی پوست استعمال می شود، بی خطر است.
ملاتونین ممکن است زمانی که به طور صحیح به مدت طولانی به صورت خوراکی مورد استفاده قرار ‌گیرد، بی خطر باشد. ملاتونین در برخی از افراد به صورت بی خطر به مدت ۲ سال استفاده میشود. با این وجود، ممکن است برخی از عوارض جانبی شامل سردرد، احساس کوتاه مدت افسردگی، خواب آلودگی در روز، سرگیجه، گرفتگی معده و تحریک پذیری ایجاد کند. لذا از رانندگی و یا استفاده از ماشین آلات به مدت چهار تا پنج ساعت پس از مصرف ملاتونین خودداری نمایید.

 

هشدارها و موارد احتیاط ویژه:

 • بارداری و شیردهی: استفاده از ملاتونین در هنگام بارداری به صورت خوراکی و یا وریدی ممکن است ایمن نباشد. از ملاتونین در دوران بارداری استفاده نکنید. ملاتونین همچنین ممکن است در تخمک گذاری تداخل ایجاد کند و این مسئله باعث می‌شود که در بارداری دچار مشکل شوید.
  در مورد ایمنی استفاده از ملاتونین در هنگام شیردهی شواهد کافی وجود ندارند. بهتر است در دوران شیردهی از آن استفاده نکنید.
 • کودکان: ملاتونین ممکن است زمانی که به صورت خوراکی تنها به صورت یک دوز مصرف ‌شود، بی خطر باشد. ممکن است در صورتی که به شکل خوراکی و یا تزریق وریدی به بدن در چندین دوز طی دوره ای کوتاه مدت استفاده شود، ایمن نباشد. به دلیل تاثیرات ملاتونین بر هورمون های دیگر، این دارو ممکن است در طول دوران نوجوانی در رشد تداخل ایجاد کند.
 • اختلالات خونریزی: ملاتونین ممکن است باعث بدتر شدن خونریزی در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی شود.
 • افسردگی: ملاتونین می تواند علائم افسردگی را بدتر کند.
 • دیابت: ملاتونین ممکن است قند خون افراد مبتلا به دیابت را افزایش دهد. اگر دچار دیابت هستید و ملاتونین مصرف می کنید، قند خون خود را به دقت بررسی کنید.
 • فشار خون بالا: ملاتونین می تواند فشار خون را در افرادی که داروهای خاصی برای کنترل فشار خون مصرف می کنند، افزایش دهد. در این صورت از مصرف ملاتونین اجتناب کنید.
 • اختلالات تشنج: استفاده از ملاتونین ممکن است خطر ابتلا به تشنج را افزایش دهد.
 • دریافت کنندگان پیوند اعضا: ملاتونین می تواند عملکرد سیستم ایمنی را افزایش دهد و ممکن است در درمان همراه با سرکوب سیستم ایمنی که برای افراد مبتلا به پیوند عضو مورد استفاده قرار می گیرد، تداخل ایجاد کند.

 

ملاتونین

تداخلات دارویی

تداخلات اصلی

این ترکیب را مصرف نکنید:

 • تداخلات داروهای آرام بخش (افسردگی CNS) با ملاتونین. ملاتونین ممکن است موجب خواب آلودگی و خواب شود. داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند، آرام بخش نامیده میشوند. مصرف ملاتونین همراه با داروهای آرام بخش ممکن است موجب خواب آلودگی بیش از حد شود. برخی از داروهای آرام بخش شامل کلونازپام (کلونوپین)، لورازپام (آتیوان)، فنوباربیتال (Donnatal)، زولپیدم (Ambien) و غیره هستند.

تداخلات معمولی

در مورد این ترکیبات محتاط باشید:

 • قرص های ضد بارداری (داروهای ضد بارداری) با ملاتونین تداخل دارند. بدن ملاتونین تولید می کند. به نظر می رسد قرص های کنترل بارداری افزایش مقدار ملاتونین بدن را افزایش می دهند. مصرف ملاتونین همراه با قرص های ضد بارداری ممکن است باعث تولید بیش از حد ملاتونین در بدن شود. برخی از قرصهای پیشگیری از بارداری شامل اتینیل استرادیول و لوونورژسترول (Triphasil)، اتینیل استرادیول و نورتیسترون (Ortho-Novum 1/35، Ortho-Novum 7/7/7) و غیره هستند.
 • کافئین با ملاتونین تداخل ایجاد میکند. کافئین باعث کاهش سطح ملاتونین در بدن می شود. مصرف ملاتونین همراه با کافئین ممکن است باعث کاهش اثربخشی مکمل های ملاتونین شود.
 • فلووکسامین (Luvox) با ملاتونین تداخل دارد. مصرف فلووکسامین (Luvox) می تواند میزان ملاتونینی که بدن جذب میکند را افزایش دهد. مصرف ملاتونین همراه با فلووکسامین (Luvox) ممکن است اثرات و عوارض جانبی ملاتونین را افزایش دهد.
 • داروهای دیابت (داروهای ضد دیابت) با ملاتونین تداخل دارند. ملاتونین ممکن است قند خون را افزایش دهد. داروهای دیابتی برای کاهش قند خون استفاده می شوند. با افزایش قند خون، ملاتونین ممکن است موجب کاهش اثربخشی داروهای دیابت شود. قند خون خود را به طور دقیق کنترل کنید. دوز داروهای دیابت شما ممکن است نیاز به تغییر داشته باشند. برخی از داروهایی که برای دیابت استفاده می شوند عبارتند از: گلیمپیرید (Amaryl)، گلی‌بن کلامید (DiaBeta، Glynase PresTab، Micronase)، انسولین، پیوگلیتازون (Actos)، رزیگلیتازون (Avandia)، کلرپروپامید (Diabinese)، گلی پیزاید (گلوترول)، تولبوتامید (Orinase) و غیره.
 • داروهایی که سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند (سرکوب کننده های سیستم ایمنی) با ملاتونین تداخل دارند. ملاتونین ممکن است سیستم ایمنی بدن را افزایش دهد. مصرف ملاتونین همراه با داروهایی که سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند ممکن است موجب کاهش اثربخشی داروهایی شود که سیستم ایمنی بدن را سرکوب میکنند. برخی از داروهایی که سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند عبارتند از: آزاتیوپرین (Imuran)، باسیلیکسیماب (Simulect)، سیکلوسپورین (Neoral، Sandimmune) ، داکلیزاماب (زیناپاکس)، مورومونب –سی دی ۳ (OKT3، Orthoclone OKT3)، مایکوفنولیک اسید (CellCept)، تاکرولیموس (FK506، Prograf)، سیرلیوموس (Rapamune)، پردنیزون (Deltasone، Orasone)، کورتیکواستروئیدها (گلوکوکورتیکوئید) و غیره.
 • داروهایی که لخته شدن خون را کاهش می دهند (داروهای ضد انعقادی/ ضد پلاکت) با ملاتونین تداخل ایجاد میکنند. ملاتونین ممکن است روند لخته شدن خون را کند سازد. مصرف ملاتونین همراه با داروهایی که لخته شدن را نیز کند می سازند ممکن است احتمال کبودی و خونریزی را افزایش دهد. برخی از داروهایی که لخته شدن خون را کند می سازند عبارتنداز: آسپرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، دیکلوفناک (ولتارن، کاتافلام و غیره)، ایبوپروفن (ادویل، موترین، و غیره)، ناپروکسن (اناپروکس، ناپروسین و غیره)، دالتپارین (Fragmin)، انوکساپارین (Lovenox)، هپارین، وارفارین (Coumadin) و غیره.
 • نیفیدیپین با ملاتونین تداخل دارد. نیفیدیپین  برای کاهش فشار خون استفاده می شود. مصرف ملاتونین ممکن است موجب کاهش اثربخشی نیفیدیپین GITS برای کاهش فشار خون شود.
 • داروهای آرام بخش (بنزودیازپین ها) با ملاتونین تداخل دارند. ملاتونین ممکن است باعث خواب آلودگی و به خواب رفتن شود. داروهایی که موجب خواب آلودگی می شوند، آرام بخش هستند. مصرف ملاتونین همراه با داروهای آرام بخش ممکن است موجب خواب آلودگی بیش از حد شود. برخی از این داروهای آرام بخش عبارتند از: کلونازپام (کلونوپین)، دیازپام (Valium)، لورازپام (Ativan) و غیره.
 • وراپامیل (Calan، Covera، Isoptin، Verelan) با ملاتونین تداخل دارد. بدن برای اینکه ملاتونین را از بین ببرد آن را تجزیه میکند. وراپامیل (Calan، Covera، Isoptin، Verelan) می تواند روند تجزیه ملاتونین توسط بدن را تسریع بخشد. مصرف ملاتونین همراه با وراپامیل (Calan، Covera، Isoptin، Verelan) ممکن است موجب کاهش اثر بخشی ملاتونین شود.

تداخلات جزئی

در مورد ترکیب زیر دقت کنید:

 • فلومازنیل (رومازیکون) با ملاتونین تداخل ایجاد میکند. فلومازنیل (رومازیکون) ممکن است باعث کاهش اثرات ملاتونین شود. با این حال هنوز مشخص نیست که چرا این تداخل رخ می دهد. مصرف فلومازنیل (Romazicon) همراه با ملاتونین ممکن است باعث کاهش اثر بخشی مکمل های ملاتونین شود.

 

میزان مصرف یا دوز دارو

میزان مصرف یا دوز دارو

موارد زیر در تحقیقات علمی مورد بررسی قرار گرفته اند:

مصرف ملاتونین در بزرگسالان به صورت خوراکی

 • برای اختلالات خواب در افراد نابینا: ۰٫۵ تا ۵ میلیگرم ملاتونین در روز قبل از خواب تا ۶ سال استفاده می شود. دوز بالای ۱۰ میلی گرم یک ساعت قبل از خواب نیز به مدت ۹ هفته استفاده میشود. ۳ میلی گرم از یک محصول خاص (شرکت داروسازی نورد، Vejle، دانمارک) نیز روزانه به مدت ۱۲ ماه مصرف می شود.
 • برای مشکل به خواب رفتن: از ۰٫۳ تا ۵ میلی گرم ملاتونین روزانه تا ۹ ماه استفاده میشود.
 • برای مشکلات خواب در افراد مبتلا به اختلالات چرخه خواب و بیداری: از ۲ تا ۱۲ میلی گرم در زمان خواب به مدت ۴ هفته استفاده میشود.
 • برای بیخوابی: ۲ تا ۳ میلیگرم ملاتونین قبل از خواب تا ۲۹ هفته در بسیاری از تحقیقات استفاده میشود. دوزهای بالاتر از ۱۲ میلی گرم در روز نیز برای مدت کوتاهتر (تا ۴ هفته) استفاده میشود.
 • برای اندومتریوز: ۱۰ میلی گرم در روز به مدت ۸ هفته استفاده میشود.
 • برای فشار خون بالا: ۲ تا ۳ میلی گرم از ملاتونینی که به صورت کنترل شده آزاد میشود برای مدت ۴ هفته استفاده میشود.
 • برای هواپیمازدگی: ۰٫۵ تا ۸ میلی گرم در زمان خواب معمولا در روز رسیدن به مقصد مصرف می شود و به مدت ۲ تا ۵ روز ادامه می یابد. دوزهای پایین ۰٫۵ تا ۳ میلی گرم اغلب برای اجتناب از ویژگی های هیپنوتیزم دوزهای بالاتر ۴ تا ۵ میلی گرم استفاده می شود.
 • برای کاهش اضطراب قبل از جراحی در بزرگسالان: از ۳ تا ۱۰ میلی گرم ملاتونین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه قبل از جراحی مصرف میشود.
 • به عنوان درمان برای تومورهای جامد در ترکیب با درمان متعارف: ۱۰ تا ۴۰ میلیگرم همراه با رادیوتراپی، شیمی درمانی و یا اینترلوکین ۲ (IL-2). ملاتونین معمولا ۷ روز قبل از شروع شیمی درمانی آغاز می شود و در تمام طول دوره درمان ادامه می یابد.
 • برای درد فک: ۵ میلی گرم ملاتونین در زمان خواب برای ۴ هفته استفاده میشود.
 • برای پیشگیری و درمان کاهش سلولهای تشکیل دهنده لخته (ترومبوسیتوپنی) همراه با شیمی درمانی سرطان: از ۲۰ تا ۴۰ میلی گرم ملاتونین روزانه تا ۷ روز قبل از شیمی درمانی مصرف و در طول دوره های شیمی درمانی ادامه می یابد.

استعمال روی پوست:

 • برای آفتاب سوختگی: ژل حاوی ۰۵٫۰۵٪ تا ۲٫۵٪ ملاتونین ۱۵ دقیقه قبل یا تا ۴ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید استفاده میشود.

مصرف خوراکی

 • برای اختلالات خواب در افراد نابینا: از ۵ تا ۴ میلیگرم ملاتونین روزانه تا ۶ سال استفاده میشود.
 • برای مشکل خواب رفتن: از ۱ تا ۶ میلیگرم ملاتونین قبل از خواب تا یک ماه استفاده میشود.
 • مشکلات خواب در افراد مبتلا به اختلالات چرخه خواب و بیداری: در کودکان و نوجوانان ۳ تا ۱۷ ساله، از ۰٫۵ تا ۱۲ میلی گرم ملاتونین روزانه تا ۱۲ هفته استفاده می شود.
 • برای بی خوابی: در کودکان ۶ تا ۱۲ ساله مبتلا به بی خوابی استفاده از ۵ میلی گرم یا ۰٫۰۵ میلی گرم / کیلوگرم تا ۰٫۱۵ میلی گرم / کیلوگرم وزن بدن در زمان خواب به مدت ۴ هفته مصرف میشود. برای بی خوابی ثانویه، ۶ تا ۹ میلیگرم قبل از خواب برای ۴ هفته، در کودکان ۳ تا ۱۲ ساله استفاده میشود.
 • برای کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی: قبل از بیهوشی در کودکان ۱ تا ۸ ساله، از ۰٫۰۵ تا ۰٫۵ میلی گرم/کیلوگرم وزن بدن مصرف میشود.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

ملاتونین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

انواع داروها

موارد استفاده و عوارض کپسول نیتروفورانتوئین

منتشر شده

روی

به وسیله

نیتروفورانتوئین برای درمان یا جلوگیری از عفونتهای خاص مجاری ادراری استفاده می شود.
این دارو آنتی بیوتیکی است که با توقف رشد باکتری ها عمل می کند. این دارو برای عفونت های ویروسی (مثل سرماخوردگی) تاثیری نخواهد داشت. استفاده غیر ضروری یا سوء مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی می‌تواند منجر به کاهش میزان اثربخشی آن شود.
نیتروفورانتوئین نباید در کودکان کمتر از یک ماه به علت خطر ابتلا به مشکل خونی خاص (کم خونی همولیتیک) استفاده شود.

 

نحوه مصرف کپسول نیتروفورانتوئین

این دارو را به صورت خوراکی همراه با شیر یا غذا طبق دستور پزشک مصرف کنید. این دارو معمولا چهار بار در روز برای درمان عفونت و یا یک بار در روز به هنگام خواب برای جلوگیری از عفونت مصرف می شود. کپسول را به طور کامل ببلعید. هنگام مصرف این دارو، از آنتی اسیدهای حاوی منیزیم تری سیلیکات استفاده نکنید. آنتی اسیدهای حاوی منیزم تری سیلیکات با نیتروفورانتوئین تداخل دارویی دارند و از جذب کامل آن جلوگیری می کنند.

دوز و مدت زمان مصرف بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین می گردد. برای کودکان، دوز نیز بر اساس وزن بدن تعیین میشود.

برای دریافت بهترین اثربخشی، این آنتی بیوتیک را در فواصل زمانی معین مصرف کنید. به منظور کمک به یادآوری، هر روز آن را در همان زمان (ها) مصرف کنید.

هنگام مصرف این دارو برای جلوگیری از عفونت، آن را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید. دوزهای خود را از دست ندهید و یا مصرف آنها را بدون تایید پزشک خود متوقف نکنید. در صورت بروز علائم عفونت مجاری ادراری (به عنوان مثال درد در حین تخلیه ادرار)، به پزشک اطلاع دهید.

اگر از این دارو برای درمان عفونت استفاده می‌کنید، مصرف آن را در دوره تعیین شده ادامه دهید، حتی اگر بعد از چند روز علائم از بین بروند. توقف زودهنگام دارو ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود. اگر وضعیت شما همچنان ادامه یافت یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

نیتروفورانتوئین

عوارض جانبی

با مصرف این دارو تهوع، استفراغ و یا سردرد ممکن است رخ دهند. مصرف این دارو با غذا میتواند تهوع را کاهش دهد. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فوراً با پزشک خود مطرح کنید.

این دارو ممکن است سبب شود که ادرار شما به رنگ زرد یا قهوه ای تیره درآید. این عارضه جانبی بی ضرر است و هنگامی که مصرف دارو متوقف شود از بین خواهد رفت.
به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

این دارو به ندرت می تواند مشکلات بسیار جدی ریوی (احتمالا کشنده) ایجاد کند. مشکلات ریوی ممکن است در اولین ماه درمان یا بعد از استفاده طولانی مدت از نیتروفورانتوئین (معمولا به مدت ۶ ماه یا بیشتر) رخ دهد. در صورت بروز علائم مشکلات ریه، از جمله: سرفه مداوم، درد قفسه سینه، تنگی نفس / مشکل تنفسی، درد مفاصل / عضلانی، پوست کبود یا بنفش رنگ، فورا باید تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.
در صورت بروز هر یک از این موارد نادر اما بسیار جدی، به پزشک خود اطلاع دهید: علائم جدید عفونت (مثلا تب، گلودرد مستمر)، کبودی / خونریزی آسان، تغییرات ذهنی / خلقی، سردرد مداوم یا شدید، تغییرات بینایی.

این دارو به ندرت ممکن است بیماری جدی کبدی (احتمالا کشنده)، مشکلات خون و عصبی ایجاد کند. به محض اینکه متوجه هر یک از موارد نادر اما بسیار جدی زیر شدید فورا به پزشک مراجعه کنید: تهوع / استفراغ مداوم، ادرار تیره، زرد شدن چشم / پوست، خستگی غیر معمول / خستگی، ضربان /تپش قلب سریع ، بی حسی / سوزن سوزن شدن بازوها / پاها، ضعف عضلانی.

این دارو به خاطر نوعی باکتری مقاوم، به ندرت باعث ایجاد یک بیماری شدید روده‌ای (اسهال مرتبط به کلستریدیوم دیفسیل) می‌شود. این وضعیت ممکن است در طول درمان یا چند هفته تا چند ماه پس از توقف درمان بروز کند. در صورت وجود اسهال مداوم، درد / گرفتگی شکم یا معده و وجود خون / مخاط در مدفوع، به پزشک اطلاع دهید.

اگر هرگونه از این علائم را داشتید، از داروهای ضد اسهال یا داروهای مسکن نارکوتیک استفاده نکنید زیرا ممکن است این محصولات وضعیت را بدتر کنند.

استفاده از این دارو برای دوره‌های طولانی یا مکرر ممکن است موجب برفک دهانی یا عفونت قارچی جدید شود. اگر متوجه وجود لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

 

نیتروفورانتوئین

موارد احتیاط

قبل از مصرف نیتروفورانتوئین، اگر به این دارو حساسیت دارید؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک خود مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

این دارو در صورتی که شرایط خاص پزشکی داشته باشید نباید مصرف شود. قبل از استفاده از این دارو در صورتی که موارد زیر را دارید با پزشک یا داروساز مطرح کنید: خروج ادرار اندک یا بدون خروج ادرار (کم ادراری یا anuria)، بیماری کلیوی شدید، شرایط ژنتیکی خاص (فاویسم)، سابقه مشکلات کبدی ناشی از استفاده از نیتروفورانتوئین در گذشته).

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع نمایید، بخصوص از سوابقی همچون: موارد خاص اختلالات خونی (مانند کم خونی)، مشکلات کلیوی یا کبدی، بیماری های ریه، مشکلات عصبی (نوروپاتی محیطی)، بیماری های خاص چشم (نوریت اپتیک)، دیابت، عدم تعادل مواد معدنی درمان نشده، کمبود ویتامین B.

نیتروفورانتوئین ممکن است موجب شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن حصبه) به خوبی عمل نکنند. در هنگام استفاده از این دارو، واکسیناسیون / ایمن سازی انجام ندهید، مگر اینکه پزشک دستور داده باشد.

عملکرد کلیه با افزایش سن شما تحلیل میرود. این دارو توسط کلیه ها حذف می شود. بنابراین، سالمندان در هنگام استفاده از این دارو، بیشتر در معرض خطر به خصوص آسیب عصبی، کبد یا مشکلات ریوی، هستند (به بخش عوارض جانبی نیز مراجعه کنید).

این دارو در دوران بارداری تنها در صورت نیاز شدید باید مورد استفاده قرار گیرد. این دارو به علت آسیب احتمالی به نوزاد مانند یک نوع مشکل خونی خاص (کم خونی همولیتیک)، در آخر دوران بارداری (هفته ۳۸-۴۲ بارداری) یعنی نزدیک زمان زایمان نباید مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی نوزادان شیرخوار کمتر از یک ماه و نوزادان مبتلا به شرایط ژنتیکی خاص (فاویسم) داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

نیتروفورانتوئین

تداخلات دارویی

پزشک یا داروساز از تداخلات احتمالی داروها مطلع هستند و وضعیت شما را برای این تداخلات بررسی میکنند. قبل از مشورت با آنها مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکنید. قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را در مورد تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه / محصولات گیاهی که ممکن است از آنها استفاده کنید، به ویژه سولفین پیرازون، مطلع نمایید.

اگرچه اکثر آنتی بیوتیک ها بعید است که روش‌های هورمونی جلوگیری از بارداری مانند قرص، پچ، و یا حلقه، را تحت تأثیر قرار دهند، اما شماری از آنتی بیوتیک ها (مانند ریفامپین، ریفابیوتین) می‌توانند اثربخشی آنها را کاهش دهند. این مسئله می‌تواند به حاملگی منجر شود. اگر از روش‌های هورمونی کنترل بارداری استفاده می‌کنید، برای جزئیات بیشتر از پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است در آزمایشات گلوکز ادرار (نوع سولفات مس) تداخل ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که کارکنان آزمایشگاه و تمام پزشکان شما می‌دانند که از این دارو استفاده می‌کنید.

این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، پزشک یا داروساز خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید مطلع نمایید. فهرستی از تمام داروهای خود تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید.

این دارو فقط برای وضعیت فعلی شما تجویز شده است. بعد از آن برای عفونت دیگری از آن استفاده نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

نیتروفورانتوئین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

ادامه ی خواندن

انواع داروها

موارد استفاده و عوارض مورفین

منتشر شده

روی

به وسیله

مورفین برای کمک به از بین بردن درد شدید مداوم (از جمله درد ناشی از سرطان) استفاده می‌شود. مورفین به دسته‌ای از داروها موسوم به اپیوئیدهای ضددرد (داروهای مخدر) تعلق دارد. این دارو روی مغز تأثیر می‌گذارد تا نحوه احساس و واکنش بدن به درد را تغییر دهد.
مقادیر بالاتر از این دارو (۱۰۰ میلیگرم در هر کپسول و بالاتر) باید تنها در صورتی استفاده شود که به طور مرتب از داروهای درد اپیوئیدی به میزان متوسط تا زیاد استفاده می‌کنید. این مقادیر اگر توسط شخصی که به طور منظم اپیوئید مصرف نمی‌کند، مصرف شود، ممکن است باعث اوردوز (حتی مرگ) شود.
از فرم پایدار مورفین برای از بین بردن درد خفیف و یا دردی که طی چند روز از بین برود استفاده نکنید. این دارو برای موارد گاه به گاه (یعنی براساس نیاز) استفاده نمی‌شود.

 

نحوه مصرف مورفین

قبل از استفاده از این دارو، زنان در سنین باروری باید با پزشک خود درباره خطرات و مزایای دارو صحبت کنند. اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید، با پزشک خود در میان بگذارید. در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که طی دوه ماه اول بارداری این دارو مصرف شود، ممکن است خطر نقایص مادرزادی کمی افزایش یابد. همچنین، استفاده از آن برای مدت زمان طولانی و یا در دوزهای بالا در نزدیکی تاریخ احتمالی زایمان ممکن است به جنین آسیب برساند. برای کاهش خطر ابتلا به این، دارو را در پایین‌ترین دوز ممکن و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مصرف کنید. نوزادان متولد شده از مادرانی که برای مدت زمان طولانی از این دارو استفاده می‌کنند ممکن است نشانه‌های ترک شدید (احتمالاً کشنده) داشته باشند. در صورت بروز هرگونه نشانه‌ای در نوزاد خود، مانند گریه‌ای که متوقف نمی‌شود، تنفس آهسته / کم عمق، تحریک پذیری، لرز، استفراغ، اسهال، تغذیه ضعیف، یا عدم وزن گیری مناسب، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

قبل از شروع استفاده از مورفین و هر بار استفاده مجدد، بروشور راهنمای دارویی ارائه شده توسط داروساز خود را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.
این دارو را به طور منظم طبق دستور پزشک مصرف کنید، نه برای برطرف کردن درد ناگهانی (پیشرونده). این دارو را همراه با غذا یا بدون غذا، معمولاً یک یا دو بار در روز (هر ۱۲ یا ۲۴ ساعت) مصرف کنید. اگر حالت تهوع دارید، مصرف این دارو همراه با غذا می‌تواند کمک کند. در مورد روش‌های دیگر برای کاهش تهوع از پزشک یا داروساز سؤال کنید (مثلاً دراز کشیدن به مدت یک یا دو ساعت و در صورت امکان با اندکی حرکت سر به سمت پایین).

کپسول را به طور کامل ببلعید. بزرگسالانی که مشکل بلع کپسول دارند می‌توانند کپسول را باز کنند و محتویات آن را در یک قاشق غذاخوری پوره سیب نرم و خنک بریزند. تمام مخلوط دارو / خوارکی را بدون نیاز به جویدن قورت دهند. سپس دهان خود را بشویید و برای اطمینان از اینکه تمام دوز را قورت داده‌اند آب بنوشند. مخلوط را نجوید و یا از قبل آن را تهیه نکنید. به این روش، این دارو را به کودک ندهید، زیرا ممکن است مخلوط جویده شود و یا بیش از حد مصرف شود. برای کودکان که در بلعیدن کپسول دچار مشکل هستند، از پزشک در مورد استفاده از شکلی متفاوت از مورفین سؤال کنید.

دوز دارو براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین می‌گردد. بدون تأیید پزشک، دوز، دفعات و دوره مصرف خود را افزایش ندهید. طبق دستور پزشک مصرف دارو را متوقف کنید.
اگر این دارو را از طریق یک لوله مخصوص به داخل معده (لوله گاستریک) استفاده می‌کنید، در مورد دستورالعمل‌های دقیق در مورد چگونگی استفاده از آنها از پزشک سؤال کنید.

قبل از مصرف این دارو، از پزشک یا داروساز خود بپرسید آیا باید مصرف سایر داروهای اپیوئیدی را متوقف کنید و یا نحوه مصرف آنها را تغییر دهید. دیگر داروهای ضد درد (مانند استامینوفن، ایبوپروفن) نیز ممکن است تجویز شوند. از پزشک یا داروساز خود در مورد مصرف مورفین با داروهای دیگر سؤال کنید.

این دارو ممکن است سبب بروز واکنش‌های ترک مواد مخدر شود، به خصوص اگر به طور منظم برای مدت زمان طولانی یا در دوزهای بالا استفاده شود. در چنین مواردی، اگر مصرف دارو به طور ناگهان متوقف شود، علائم ترک (مانند بی حوصلگی، آبریزش چشم، آبریزش بینی، حالت تهوع، عرق کردن، درد عضلانی) ممکن است رخ دهند.

برای جلوگیری از واکنش‌های ترک، پزشک ممکن است دوز شما را به تدریج کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر از پزشک یا داروساز خود کمک بگیرید و در صورت بروز واکنش ترک فوراً به پزشک گزارش دهید.

هنگامی که این دارو برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است خوب عمل نکند. اگر این دارو به خوبی تأثیر نمی‌گذارد با پزشک خود صحبت کنید.

اگرچه مورفین به بسیاری از افراد کمک می‌کند، اما گاهی اوقات سبب اعتیاد می‌شود. این خطر ممکن است در صورتی که اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) داشته باشید، افزایش یابد. برای کاهش خطر ابتلا به اعتیاد دارو را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروساز خود کمک بگیرید.
اگر درد شما همچنان ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

مورفین

عوارض جانبی

مورفین خطر ابتلا به سوء استفاده و اعتیاد را دارد که می‌تواند منجر به اوردوز و مرگ شود. مورفین همچنین ممکن است باعث مشکلات شدید و احتمالاً کشنده شود. برای کاهش خطر ابتلا به این مشکلات، پزشک باید حداقل مقدار دوز مؤثر مورفین و برای کوتاه‌ترین زمان ممکن را تجویز کند. برای اطلاعات بیشتر درباره اعتیاد به بخش «نحوه مصرف همین مقاله» مراجعه کنید.

هنگام شروع مصرف این دارو و بعد از افزایش دوز یا در صورت مصرف دوز نادرست یا مقدار اشتباه، خطر مشکلات تنفسی جدی، بیشتر است. مصرف این دارو با الکل یا سایر داروهایی که می‌تواند موجب خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند، ممکن است باعث بروز عوارض جدی مانند مرگ شود. حتماً در مورد نحوه مصرف مورفین و تداخلات دارویی آن اطلاعات کسب کنید. به بخش تداخلات دارویی همین مقاله نیز مراجعه کنید. در صورت بروز هر کدام از این موارد بسیار جدی، فوراً به پزشک مراجعه کنید: تنفس آهسته یا کم عمق، احساس سبکی سر غیر معمول، خواب آلودگی / سرگیجه شدید، مشکل در بیدار شدن از خواب.

این دارو یا محتویات کپسول را خرد نکنید، نجوید و یا حل نکنید. استفاده از مورفین خرد، جویده یا حل شده می‌تواند موجب اوردوز کشنده شود.

این دارو را در یک مکان امن برای جلوگیری از سرقت، سوء مصرف یا سوء استفاده قرار دهید. اگر فردی به طور تصادفی این دارو را قورت دهد، فوراً باید تحت مراقبت‌های فوری پزشکی قرار گیرد.
با مصرف این دارو ممکن است تهوع، استفراغ، یبوست، احساس سبکی سر، سرگیجه یا خواب آلودگی رخ دهد. بعضی از این موارد ممکن است پس از استفاده از این دارو برای مدت زمان طولانی کاهش یابند. اگر هر کدام از این موارد ادامه یافت یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برای جلوگیری از یبوست، رژیم غذایی مناسب داشته باشید، مقدار زیادی آب بنوشید و ورزش کنید. به منظور انتخاب یک ملین (از جمله نوع محرک با نرم کننده مدفوع) از داروساز خود کمک بگیرید. برای کاهش خطر سبکی سر و سرگیجه، هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی بلند شوید.

توجه داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدنی دلیل برای شما تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوراض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت وجود اختلالات جدی، از جمله: تغییرات ذهنی / خلقی (مانند عصبانیت، سردرگمی، توهم)، درد شدید معده یا شکم، مشکلات ادرار، علائم عملکرد بد غدد آدرنال (مانند از دست دادن اشتها، خستگی غیرمعمول، کاهش وزن) فوراً پزشک را مطلع نمایید.

اگر هر کدام از این موارد بسیار جدی را تجربه کردید فوراً به پزشک مراجعه کنید: غش، تشنج، تنفس آهسته / کم عمق، خواب آلودگی شدید و دشواری در بیدار شدن از خواب.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش آلرژیک شدید فوراً به پزشک مراجعه کنید، علائمی از قبیل: بثورات، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

مورفین

موارد احتیاط

قبل از مصرف مورفین، اگر به این دارو یا به سایر داروهای اپیوئیدی (مانند کدئین) حساسیت دارید یا اگر آلرژی دارید با پزشک یا داروساز در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و سایر مشکلات ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سوابق پزشکی خود مطلع نمایید به ویژه سوابقی همچون: اختلالات مغزی (مانند آسیب سر، تومور، تشنج)، مشکلات تنفسی (مانند آسم، آپنه خواب، انسداد مزمن بیماری‌های ریوی (COPD)، بیماری کلیوی، بیماری‌های کبدی، اختلالات روانی / خلقی (مانند سردرگمی، افسردگی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلالات مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد و یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل)، مشکلات معده و روده (مانند انسداد روده، یبوست، اسهال ناشی از عفونت، ایلئوس)، مشکلات ادراری (مانند بزرگ شدن پروستات)، بیماری پانکراس (پانکراتیت)، بیماری صفرا.

این دارو ممکن است سبب سرگیجه یا خواب آلودگی شود. مصرف الکل یا ماری جوانا می‌تواند موجب تشدید سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. لذا ضمن درمان از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر کاری که مستلزم هشیاری است، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت چنین کارهایی را انجام دهید، خودداری کنید. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا، با پزشک خود در میان بگذارید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع نمایید.
سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوراض جانبی این دارو داشته باشند، به خصوص سردرگمی، سرگیجه، خواب آلودگی، و تنفس آهسته و کم عمق.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مورد استفاده قرار گیرد. این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. در مورد خطرات و مزایا با پزشک خود صحبت کنید. (همچنین به بخش نحوه مصرف همین مقاله مراجعه کنید.)

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود و ممکن است در نوزاد شیرخوار علائم نامطلوبی ایجاد کند. اگر کودک شما دچار خواب آلودگی غیرمعمول، تغذیه نامناسب یا مشکل تنفسی شد، به پزشک اطلاع دهید. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

مورفین

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می‌توانند نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. بدون تأیید پزشک مصرف داروها را شروع یا متوقف نکنید و یا دوز آنها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند شامل موارد زیر هستند:

داروهای ضددرد خاص (اپیوئید ترکیبی آنتاگونیست های- آگونیست ها مانند پنتازوسین، نالبوفین، بوتورفانول)، نالتروکسان.

در صورتی که این دارو را با سایر محصولاتی که سبب خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی می‌شوند، مصرف کنید خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته / کم عمق، خواب آلودگی / سرگیجه شدید) افزایش خواهد یافت. در صورت استفاده از داروهای دیگر مانند سایر داروهای ضد افسردگی یا ضد سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده‌های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) و یا آنتی هیستامین‌هایی نظیر (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند آلرژی، سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای باشند که موجب خواب آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده بی خطر از این محصولات سؤال کنید.

این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص (از جمله سطوح آمیلاز / لیپاز) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج کاذب خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان شما می‌دانند که از این دارو استفاده می‌کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

مورفین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

ادامه ی خواندن

انواع داروها

موارد استفاده و عوارض تری فلوپرازین

منتشر شده

روی

به وسیله

تری فلوپرازین برای درمان برخی اختلالات ذهنی / خلقی (نظیر شیزوفرنی و اختلالات روانپریشی) استفاده می شود. تری فلوپرازین به شما کمک می کند که بهتر فکر کنید، احساس عصبانیت کمتری داشته باشید و در زندگی روزمره مشارکت داشته باشید. این دارو می تواند رفتار تهاجمی و تمایل به صدمه زدن به خود یا دیگران را کاهش دهد. همچنین میتواند باعث کاهش توهمات (شنیدن یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند) شود. تری فلوپرازین یک داروی روانپزشکی است که به دسته ای از داروهایی که تحت عنوان آنتی سایکوتیک های فنوتیازین شناخته میشوند تعلق دارد. این دارو با کمک به بازگرداندن تعادل برخی از مواد طبیعی در مغز عمل میکند.
این دارو برای درمان کوتاه مدت اضطراب نیز استفاده میشود. با این حال، داروهای بی خطر تری برای درمان اضطراب استفاده می شوند که باید قبل از تجویز تری فلوپرازین مورد استفاده قرار گیرند.

 

نحوه مصرف تری فلوپرازین

این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون غذا، معمولا یک یا دو بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

دوز دارو براساس وضعیت پزشکی، سن و پاسخ به درمان شما تعیین می گردد. در کودکان نیز دوز بر اساس وزن تعیین میشود. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، پزشک ممکن است این دارو را با دوز کم شروع و به تدریج آن را افزایش دهد. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید.

این دارو را به طور مرتب استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. به منظور کمک برای یادآوری، هر روز آن را در همان زمان (ها) مصرف کنید.

اگرچه ممکن است بلافاصله بعد از شروع مصرف، متوجه بعضی از تاثیرات دارو شوید، اما ممکن است ۲ تا ۳ هفته طول بکشد تا متوجه مزایای کامل این دارو شوید.

مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. بعضی از شرایط ممکن است در صورت توقف ناگهانی مصرف دارو، بدتر شوند. همچنین ممکن است علائمی از جمله ناراحتی معده، تهوع، استفراغ، سرگیجه و سوزش داشته باشید. برای جلوگیری از این علائم هنگام توقف ناگهانی مصرف دارو، پزشک ممکن است میزان دوز شما را به تدریج کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک و یا مسئول داروخانه مشورت کنید. بروز علائم جدید یا بدتر شدن علائم را گزارش دهید.

اگر وضعیت شما بهبود نیافت و یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

تری فلوپرازین

عوارض جانبی

با مصرف این دارو، خواب آلودگی، سرگیجه، احساس سبکی سر، خشکی دهان، تاری دید، خستگی، یبوست، افزایش وزن و مشکلات خواب ممکن است رخ دهند. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

سرگیجه و احساس سبکی سر می تواند خطر سقوط را افزایش دهد. از حالت نشسته یا دراز کشیده به آرامی بلند شوید.

این دارو ممکن است مشکلات سیستم عضلانی / عصبی (علائم جانبی اکستراپیرامیدال) ایجاد کند. پزشک شما ممکن است داروهای دیگری برای کاهش این عوارض جانبی تجویز کند. اگر متوجه بروز هر یک از موارد زیر شدید فورا با پزشک در میان بگذارید، احساسات اضطراب / آشفتگی / عصبانیت، ریختن آب از دهان یا دشواری در بلع، بیقراری / نیاز مداوم به حرکت کردن، لرز، دشواری در راه رفتن، سفتی عضلات، اسپاسم/گرفتگی شدید عضلانی (مانند گردن ، قوس کمر، چشمت زدن)، حالت چهره بی روح.

به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را بدین دلیل برای شما تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت وجود هر یک از این موارد بعید، اما جدی، به پزشک اطلاع دهید: مشکل در ادرار، کاهش رفلاکس سرفه، تورم پاها / مچ پا، بثورات پروانه ای شکل بر روی بینی و گونه ها، درد مفاصل، تغییر رنگ پوست، تغییرات چشم / بینایی، احساس غیرعادی سرما یا گرما.

در موارد نادر این دارو ممکن است موجب تکان دادن ناگهانی عضلات/صورت و حرکات غیرقابل کنترل (دیسکینزی تاردیو) شود. در برخی موارد این شرایط ممکن است دائمی باشند. در صورت بروز هرگونه حرکت غیرقابل کنترل مانند خوردن لب، در هم کشیدن دهان، به زور فرو کردن زبان، جویدن یا حرکات غیر معمول دست / پا، به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد نادر، تری فلوپرازین ممکن است سطح مواد شیمیایی خاصی از بدن (پرولاکتین) را افزایش دهد. برای زنان، این افزایش در پرولاکتین ممکن است به تولید شیر ناخواسته، از دست رفتن یا توقف دوره قاعدگی یا مشکل در باردار شدن منجر شود. برای مردان، افزایش پرولاکتین ممکن است منجر به کاهش توانایی جنسی، عدم توانایی تولید اسپرم، یا بزرگ شدن سینه ها شود. در صورت بروز هر کدام از این علائم، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

به ندرت، مردان ممکن است نعوظ دردناک یا طولانی به مدت ۴ ساعت و یا بیشتر تجربه کنند. در صورت بروز این اتفاق، از مصرف دارو جلوگیری کنید و فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید وگرنه مشکلات دائمی ایجاد میشوند.

اگر هر یک از این موارد نادر اما جدی بروز کردند فورا به پزشک را مطلع نمایید: مشکلات کبدی (مانند زرد شدن چشم / پوست، تهوع و استفراغ، درد معده و شکم)، علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، کبودی / خونریزی آسان، علائم کم خونی (مانند خستگی شدید، تنفس سریع، پوست رنگ پریده، ضربان قلب سریع)، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند بدتر شدن وضعیت روانی، حالت بی توجهی یا اختلال روانی کاتاتونیک).

در صورت بروز هر یک از این موارد نادر اما جدی، فورا به پزشک مراجعه کنید: کند شدن تنفس، درد قفسه سینه، تشنج.

این دارو به ندرت می تواند یک بیماری بسیار جدی به نام سندرم بدخیم نورولپتیک (NMS) ایجاد کند. در صورت بروز هر یک از علائم زیر فورا باید تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید: تب، سفتی / درد / حساسیت / ضعف عضلانی، خستگی شدید، سردرگمی شدید، عرق کردن، ضربان قلب سریع / نامنظم، ادرار تیره، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار).

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نمی باشد. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

تری فلوپرازین

موارد احتیاط

قبل از تجویز تری فلوپرازین، اگر به این دارو یا به سایر فنوتیازین ها (مانند کلرپرمازین، پورفنازین) حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک یا داروساز مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

این دارو نباید در افرادی که الکل / مواد مخدر یا داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی یا کند شدن تنفس می شود، مصرف میکنند، مورد استفاده قرار گیرد.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از سوابق پزشکی خود مطلع نمایید به خصوص سوابقی همچون: مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، مشکلات قلبی (مانند فشار داخل دریچه میترال، ریتم قلب نامنظم، آنژین)، فشار خون پایین، انسداد روده، گلوکوم، تشنج، پروستات بزرگ، مشکلات تنفسی (مانند آسم شدید، آمفیزم، عفونت ریه)، اختلالات خون (مانند تنبلی در مغز استخوان، تعداد پایین گلبول قرمز / سفید / پلاکت)، سطح پایین کلسیم در خون، از دست دادن آب بدن (دهیدراته)، سرطان پستان، اختلال مغزی / تومور / آسیب، قرار گرفتن در معرض حشره کش های فسفره، فئوکروموسیتوما، مصرف مواد مخدر / الکل / داروی خاص، بیماری پارکینسون.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود. مصرف الکل یا ماری جوانا می تواند موجب تشدید سرگیجه یا خواب آلودگی شود. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر کاری که نیاز به هشیاری دارد، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت چنین کارهایی را انجام دهید، خودداری کنید. اگر از ماریجوانا استفاده می کنید، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

قبل از عمل جراحی یا تصویربرداری (مانند برخی از تصویربرداری های اشعه X، سی تی اسکن) که نیاز به استفاده از رنگ کنتراست (مانند متریزامین) دارند، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد استفاده از این دارو و تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع نمایید.

این دارو ممکن است شما را به نور خوشید حساس تر کند. زمان قرار گیری در معرض نور خورشید را محدود کنید. از برنزه کردن خودداری کرده و از لامپ های فرابنفش دوری کنید. هنگام خروج از منزل از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و لباس های مناسب بپوشید. اگر دچار آفتاب سوختگی، تاول یا قرمزی پوست شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث کمتر شدن تعریق شود و احتمال گرمازدگی را افزایش می دهد. از انجام مواردی که ممکن است موجب گرم شدن بیش از حد شما شوند، مانند کار سخت یا ورزش در هوای گرم و یا استفاده از حمام آب داغ اجتناب کنید. هنگامی که هوا گرم است، مقدار زیادی مایعات بنوشید و لباس نازک به تن کنید. اگر بیش از حد گرم شدید، به سرعت به جایی خنک بروید و استراحت کنید. در صورت بروز تبی که قطع نشود، تغییرات ذهنی / خلقی، سردرد یا سرگیجه فورا به پزشک مراجعه کنید.

کودکان مبتلا به بیماری های حاد (مانند عفونت ویروسی، کم آبی بدن) در معرض خطر ابتلا به مشکلات عضلانی جدی در طول درمان با تری فلوپرازین هستند. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

سالمندان ممکن است نسبت به عوارض این دارو حساس تر باشند، به خصوص سرگیجه، احساس سبکی سر، خواب آلودگی، سردرگمی، حرکات غیرقابل کنترل، یبوست، ادرار و یا اختلال بینایی. سرگیجه، احساس سبکی سر، خواب آلودگی و سردرگمی می توانند خطر سقوط را افزایش دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مورد استفاده قرار گیرد. نوزادان متولد شده از مادرانی که در ۳ ماهه آخر بارداری خود از این دارو استفاده کرده اند، ممکن است به ندرت نشانه هایی از قبیل سفتی یا لرزش عضلات، خواب آلودگی، مشکلات تغذیه و تنفس و یا گریه های مداوم داشته باشند. در صورت بروز هر یک از این علائم در نوزاد تازه متولد شده به ویژه در ماه اول، به پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجا که مشکلات روحی و روانی درمان نشده (مانند شیزوفرنی، اختلالات روانپریشی) می توانند بیماری جدی باشند، مصرف این دارو را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد. اگر قصد بارداری دارید، باردار شده اید یا فکر می کنید که ممکن است باردار باشید، بلافاصله با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری صحبت کنید.
این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تری فلوپرازین

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است چگونگی عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. مصرف هیچ دارویی را بدون تایید پزشک شروع یا متوقف نکنید یا دوز داروها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آنتی کولینرژیک ها / ضد اسپاسم ها (مانند آتروپین، دی سیکلومین، اسکوپولامین)، داروهایی که میزان دوپامین بدن را افزایش می دهند (مانند کابرگولین، لوودوپا، پرگولید، روپینیرول)، گوانتیدین، لیتیوم، فنی توئین، پروپرانولول، وارفارین، داروهای دیگری که باعث بوجود آمدن سرگیجه می شوند (از جمله مسدود کننده های آلفا مانند پرازوسین).

در صورت مصرف سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی یا کند شدن تنفس میشوند از جمله الکل، ماری جوانا، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب آور یا اضطراب (آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی، و مسکن های درد مخدر (مانند کدئین) با پزشک مطرح کنید.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند آلرژی و سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید، زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که موجب خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود در مورد استفاده بی خطر از این محصولات سوال کنید.

این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص (مانند آزمایش فنیل کتونوری) تداخل داشته باشد و احتمالا باعث نتایج کاذب خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان شما می دانند که از این دارو استفاده می کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

تری فلوپرازین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان3 هفته پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌4 هفته پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها4 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها4 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com