با ما ارتباط برقرار کن

دانستنی‌ بارداری و کودک‌داری

مواد غذایی که مرد برای پسردار شدن باید بخورد

منتشر شده

روی

مجله دوستم | دانستنی های بارداری و کودک داری

برای پسردار شدن مرد چه بخورد؟
همانطور که قبلا هم اشاره کردیم روش قطعی تعیین جنسیت استفاده از روش هایی مانند ای وی اف و ای یو ای و ….. است. اما عواملی هم هستند که در صورتیکه اجرا شود میتواند شانس پسرزایی را در شما افزایش بده اما روش قطعی و تضمینی نیست.

یکی از این عوامل رژیم غذایی زن و مرد است. رحم خانم ها باید گرم و واژن آنها باید قلیایی باشه تا اسپرم y  مرد را جذب کنه و منجر به پسرزایی شود که رژیم غذایی مادر را در مقاله قبلی توضیح دادیم، اما در مورد مردان مسئله قلیایی یا اسیدی مطرح نیست اما اسپرم باید قوی و سالم  و پرتحرک و زیاد باشه تا قدرت پسرزایی بیشتر باشه. در این مقاله اشاره به رژیم غذایی مناسب برای تقویت اسپرم میشود:

برای پسرزایی چه  غذاهایی برای مردان مناسب است؟
این غذاها را به منوی خود اضافه کنید تا احتمال بارداری افزایش یابد:
– صدف برای تولید اسپرم. …
– شکلات تلخ برای آنتی اکسیدان ها. …
– سیر برای تحرک اسپرم. …
– موز برای میل جنسی. …
– کلم بروکلی برای تحرک اسپرم. …
– گردو برای تعداد اسپرم. …
– جینسنگ برای تستوسترون
– عسل و زنجبیل
– نارگیل و شیره نارگیل
– جوانه گندم
– انجیر و کشمش
– بادام زمینی
– آب گوشت
– زعفران
– گردو و فندق
– گوشت گاو یا گوسفند و یا شترمرغ
– هل
– زردآلو
– مویز

مواد مغذی برای پسردار شدن مرد:
رژیم غذایی شما باید متعادل، متنوع و مغذی باشد. به گفته انجمن آمریکایی پزشکی باروری، تحقیقات نشان می دهد که رژیم سالم شامل ماهی ها، سبزیجات و غلات باعث فعال تر شدن اسپرم می شود. از سوی دیگر، یک رژیم غذایی با چربی های ترانس ممکن است تعداد اسپرم در مایع منی را کاهش دهد.

۱- غذاهای غنی از ویتامین C
غذاهای غنی از ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها بخورید. این مواد مغذی باعث جلوگیری از نقص اسپرم و افزایش تحرک می شود. یک لیوان آب پرتقال حاوی حدود ۱۲۴ میلی گرم ویتامین C است. حداقل ۹۰ میلی گرم در روز ویتامین C دریاف کنید. اگر سیگار می کشید حداقل ۱۲۵ میلی گرم ویتامین C دریافت کنید. مصرف روزانه قرص ویتامین سی توصیه میشود.

۲- مصرف روی
روی به اندازه کافی دریافت کنید. کمبود روی می تواند سبب درگیری اسپرم ها در یکدیگر و باعث ناباروری شود. منابع عالی برای کمک به دریافت ۱۱ میلی گرم روی در روز شامل صدف (۱۶ میلیگرم در شش صدف متوسط)، فیله گوشت گاو (۴.۸ میلی گرم در هر وعده ۳ اونسی)، لوبیای پخته شده (۳.۵ میلی گرم در هر فنجان خورش) و گوشت مرغ (۲.۳۸ میلی گرم در هر وعده ۳ اونسی). دریافت کپسول زینک پلاس توصیه میشود.

۳-  مصرف اسید فولیک
مطالعات نشان می دهد که مردان با سطوح پایین این ویتامین کلیدی B مشکل تولید اسپرم سالم دارند. ممکن است بتوانید ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک از غلات صبحانه غنی شده، سبزیجات برگ سبز، حبوبات و آب پرتقال دریافت کنید.

۴- مصرف مولتی ویتامین
هر روز یک قرص مولتی ویتامین مصرف کنید. قرص جایگزین رژیم سالم نیست، اما مولتی ویتامین می تواند به شما کمک کند که مواد مغذی مورد نیاز را دریافت کنید.

۵-  صدف ها
روی موجود در صدف به افزایش تولید اسپرم و تستوسترون کمک می کند. اگر نمی توانید این غذای دریایی را قورت دهید، می توانید روی را در غذاهای باروری مثل گوشت گاو، مرغ، لبنیات، آجیل، تخم مرغ، غلات کامل و لوبیا پیدا کند. یا می توانید روی را به صورت مولتی ویتامین مصرف کنید.

۶-  میوه ها و سبزیجات
آنتی اکسیدان ها در میوه ها و سبزیجات یافت می شوند (مانند میوه های خشک، کران بری) که به محافظت از اسپرم از آسیب سلولی و حفظ آنها کمک می کند.

– ویتامین A :  در غذاهای باروری مانند سبزیجات برگ دار، هویج، فلفل قرمز و زردآلو یافت می شود.
– ویتامین C:  که برای حرکت و زنده ماندن اسپرم ها حیاتی است – در آب پرتقال، گوجه فرنگی، گریپ فروت و بروکلی یافت می شود.
– ویتامین E : که اسپرم را زنده نگه می دارد- را در روغن های گیاهی می توان یافت.
– میوه ها و سبزیجات مانند سبزیجات برگ دار، لوبیا و بسیاری از میوه ها حاوی اسید فولیک
– ویتامین B :  با خواص آنتی اکسیدانی است که برای حفظ اسپرم از اختلالات کروموزومی بسیار مهم است.

۷-  انار
انار نقش آنتی اکسیدانی قوی دارد. با توجه به تحقیقات در موش، انار می تواند تعداد و کیفیت اسپرم را افزایش دهد.

۸- تخمه کدو
این تخمه ها حاوی روی هستند که تستوسترون و تعداد اسپرم را افزایش می دهند. تخمه کدو غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که جریان خون را به اندام های جنسی می رساند و عملکرد جنسی را بهبود می بخشد.

رژیم غذایی برای پسردار شدن,تغذیه مرد برای پسردار شدن,راههای پسردار شدن تاثیر مواد غذایی نامناسب در ناباروری مردان

غذاهای نامناسب در پسرزایی مردان
مطمئنا، شریک زندگی شما می داند که این چیزها برای قلب یا کمر مناسب نیست، اما اکنون باید با این واقعیت روبرو شود که غذاهای چرب، سرخ شده و شیرین می توانند باروری مردان را مختل کنند.

۱-  ماهی با جیوه بالا:
جیوه در زنان و مردان به ناباروری مرتبط است. ماهی هایی که دارای بیشترین مقدار جیوه هستند، ماهی های شمشیری، مگس شاه، ماهی تیلفی، استیک توتون و کوسه هستند. بنابراین اگر به دنبال غذاهای غنی از امگا ۳ هستید ماهی قزل آلا مصرف کنید.

۲-  نوشیدنی های کافئین دار و الکل:
تحقیقات نشان می دهد که قهوه بیش از حد (یا نوشیدنی چای یا انرژی زا) و الکل بیش از حد می تواند به طور جدی میزان اسپرم را کاهش دهد. بنابراین حداکثر روزی دو فنجان قهوه بخورید، و مصرف الکل را نیز تحت کنترل داشته باشید.

۳- سیگار کشیدن و نوشیدنی انرژی زا
تحقیقات بیشتر نشان می دهد پدرانی که نوشیدنی های سنگین مصرف می کنند و سیگار می کشند به اسپرم آسیب می رسانند.

سایر عوامل اثرگذار برکیفیت اسپرم
– استرس شدید
– فعالیت بدنی شدید
– برخی آنتی بیوتیک ها
– تماس حشره کش ها و آفت کش ها
– وقفه زیاد در فعالیت جنسی
– واریکوسل
– ضربات وارد شده به بیضه
– استفاده از داروی استروئیدی

 چه چیزی اسپرم مرد را از بین می برد؟
–  اسپرم سلول تولیدی در مایع منی است که به صورت مایع تولید و در طول رابطه جنسی آزاد می شود. سلولهای اسپرم در حاملگی نقش مهمی دارند. بعضی از مردان ناباروری را به دلیل کم بودن تعداد اسپرم تجربه می کنند. … یک ادعا وجود دارد که نوشیدن شربت لیمو می تواند اسپرم را از بین ببرد.

– اگرچه انتخاب لباس زیر مردانه ممکن است بر درجه حرارت بیضه تاثیر بگذارد و کیفیت اسپرم را کاهش دهد، اما اغلب مطالعات نشان می دهد تفاوت معناداری بین شرت پاچه دار و بدون پاچه در تأثیر آنها بر باروری مردان وجود ندارد. در مطالعه ای از ۵۰۰ مرد در خصوص نوع لباس زیر در طول روز و شب پرسیده شده است. محققان دریافتند نوع لباس زیر مرد تاثیر چندانی بر بارداری و کیفیت مایع منی ندارد (۴ علت اصلی و ۷ درمان ناباروری در مردان و تشخیص آن).

– حمام های گرم و سونا می تواند باعث افزایش دمای بیضه و کاهش تعداد اسپرم و کیفیت اسپرم شود. اما این گرما تاثیر دائمی روی اسپرم ندارد. کاهش تعداد اسپرم ممکن است به صورت موقت باشد و چند ماه پس از توقف مراجعه به حمام گرم و سونا به حالت طبیعی باز می گردد.

منبع: ooma.org

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانستنی‌ بارداری و کودک‌داری

آیا می توان در دوران بارداری اپیلاسیون انجام داد؟

منتشر شده

روی

به وسیله

خطرات اپیلاسیون در دوران بارداری

در دوران بارداری بدن شما شروع به تغییرات فیزیکی و احساسی زیادی می کند. از جمله تغییرات هورمونی می توان به رویش موی بیشتر در نواحی ناخواسته اشاره کرد که موجب ناراحتی فرد می شوند. عموما انجام اپیلاسیون در دوران بارداری بی خطر است. اما زمانی که در خانه یا سالن اپیلاسیون می کنید باید به نکاتی توجه داشته باشید. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

رشد مو در دوران بارداری
در زمان بارداری هورمون ها باعث به وجود آمدن تغییراتی در موها و ناخن های شما می شوند و چرخه رشد فعال شما طولانی تر می شود. بعد از این ۹ ماه، تغییر سطح هورمون ها می تواند باعث به وجود آمدن چیزهایی غیر عادی شود. موهای سر ممکن است ضخیم تر رشد کنند و ریزش موها در حمام یا هنگام شانه زدن کمتر می شود.

اگرچه ضخیم تر شدن موی سر به نظر خوب می رسد، اما متاسفانه تنها موهای سر ضخیم تر نمی شوند. در بسیاری از زنان مو در مکان های ناخواسته مانند زیر بغل، پاها،  بیکینی و یا در ناحیه گوش شروع به رشد کردن می کند. همچنین احتمال دارد در ناحیه هایی از بدن مو ببینید که قبلا مویی در آنجا نبود. چانه، لب بالا، کمر، خط شکم و اطراف نوک سینه از جمله این نواحی هستند.

نگران نباشید، این الگوی جدید رشد مو برای همیشه ادامه پیدا نمی کند. حدود شش ماه یا بیشتر پس از زایمان، مو و ناخن به حالت عادی باز می گردند. در عین حال، اگر این موهای اضافی برای شما ناخوشایند هستند، اپیلاسیون راهی برای خلاص شدن از آنها است.

اپیلاسیون در دوران بارداری, مضرات اپیلاسیون در بارداری, طریقه انجام اپیلاسیون برای اپیلاسیون در دوران بارداری به یک مرکز معتبر مراجعه کنید

طریقه انجام اپیلاسیون
اپیلاسیون برای حذف موهای ناخواسته می تواند توسط یک فرد آموزش دیده در یک سالن یا در خانه و با استفاده از کیتی که از فروشگاه خریداری کرده اید، انجام شود. قبل از اپیلاسیون، اطمینان حاصل کنید که موها حدود ۱/۲ اینچ رشد کرده باشند تا موم بتواند به آنها بچسبد.
موم را به صورت لایه های نازکی روی پوست می کشیم و صبر می کنیم تا خشک شود. سپس در خلاف جهت مو آن را می کشیم.

ایمنی هنگام انجام اپیلاسیون
برای اپیلاسیون در دوران بارداری به یک مرکز معتبر مراجعه کنید. همچنین باید تمیز بودن امکانات را بررسی کنید و دقت داشته باشید که از موم دوبار استفاده نکنند. انجام این کار شما را در معرض خطر عفونت باکتریایی قرار می دهد.

اگر پوست شما شرایط زیر را دارد، بیخیال اپیلاسیون در دوران بارداری شوید:
بریدگی های باز
رگ های واریسی
بثورات
بافت اسکار
خال گوشتی
جوش
زگیل
مناطقی که داروهای ضد آکنه استفاده می کنید

دکتر تیپورا شاینهاوس، متخصص پوست در لس آنجلس کالیفرنیا می گوید: «اپیلاسیون می تواند باعث تورم پوست، بروز آکنه، فولیکولیت و موهای زیرپوستی شود. در زخم های باز احتمال ابتلا به عفونت های موضعی پوستی وجود دارد که معمولا با آنتی بیوتیک موضعی درمان می شود».

کیت های اپیلاسیون در خانه معمولا برای بارداری ایمن هستند. مطمئن شوید موم خیلی داغ نیست و سپس آن را بر روی هر منطقه ای که می خواهید قرار دهید. بررسی این موضوع مانع از سوختن پوست می شود که دردناک است و ممکن است باعث عفونت شود.

حساسیت در حین بارداری
در دوران بارداری بدن برای حمایت از کودک رو به رشد، خون و مایعات اضافی تولید می کند. در نتیجه، ممکن است پوست شما حساس تر از حد معمول باشد و اپیلاسیون دردناک تر شود.

ابتدا این کار را بر روی قسمت کوچکی از پوست خود امتحان کنید تا میزان درد و واکنش پوست خود را ببینید. اگر بیش از حد دردناک بود، می توانید از انجام دادن آن بر روی نواحی بزرگتر صرف نظر کنید.
سعی کنید پس از اپیلاسیون چند قطره اسانس طبیعی قابل اطمینان برای بارداری را بر روی پوست خود بمالید تا پوست شما را نرم کند و باکتری ها را از بین ببرد.

ملاسما و اپیلاسیون در دوران بارداری
ملاسما، ماسک حاملگی هم نامیده می شود، یک بیماری پوستی معمولی است که سبب ایجاد لکه های قهوه ای یا مایل به خاکستری در پوست صورت زنان باردار می شود. زنانی که به ملاسما مبتلا می شوند نباید آن نواحی را موم بیندازند. اپیلاسیون پوست را تحریک می کند و باعث بدتر شدن ملاسما می شود.

اپیلاسیون در دوران بارداری,طریقه انجام اپیلاسیون,مضرات اپیلاسیون در بارداریبرخی از زنان در دوران بارداری دچار لک های پوستی می شوند


جایگزین اپیلاسیون در دوران بارداری
اگر در دوران بارداری پوست شما بسیار حساس است، گزینه های دیگری برای حذف مو وجود دارد. بعضی جاها ممکن است بتوانید به راحتی از موچین استفاده کنید. موچین برای مناطق کوچک مثل ابروها یا نوک سینه ها مناسب است. همچنین می توانید موهای زائد را بند بیندازید.

شاینهاوس می گوید اصلاح کردن بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد در دوران بارداری است. اما ممکن است اصلاح بعضی نواحی در دوران بارداری سخت باشد. در این موارد همسرتان می تواند به شما کمک کند.
استفاده از موبرهای شیمیایی در دوران بارداری خطرناک است. قبل از استفاده از آنها با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت از پوست بعد از اپیلاسیون
بلافاصله بعد از اپیلاسیون، از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید و برنزه کردن اجتناب کنید. به مدت ۲۴ ساعت، از ورزش، استفاده از محصولات شیمیایی، عطر و رنگ ها دوری کنید.

ادامه ی خواندن

دانستنی‌ بارداری و کودک‌داری

عوارض مصرف متفورمین در بارداری

منتشر شده

روی

به وسیله

عوارض مصرف متفورمین در بارداری
در دنیای امروز، با وجود تمام پیشرفت‌هایی که در همه زمینه‌ها رخ داده، کمتر دارویی یافت می‌شود که در کنار خواص درمانی خود، عوارض جانبی خاصی به همراه نداشته باشد. پژوهشگران نروژی در بررسی‌های جدید خود شواهدی را یافته‌اند که مصرف متفورمین مادران در طول دوره بارداری احتمال چاقی کودک در آینده را افزایش می‌دهد. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

نتایج مطالعات اخیر محققان دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ نشان می‌دهد متفورمین که به عنوان یکی از داروهای اصلی برای درمان دیابت بارداری یا مشکلاتی مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند از جفت عبور کرده و به جنین برسد و عوارضی را در دوران بعد از تولد برای او داشته باشد.

نتایج این تحقیقات بیانگر این موضوع است که اگرچه متفورمین تاثیری بر وزن نوزاد در زمان تولد بی‌تاثیر است، اما کودکانی که در زمان جنینی در رحم مادر در معرض این دارو قرار می‌گیرند، نسبت به سایر کودکان شاخص توده بدنی بالاتری داشته و تا سن چهار سالگی به نسبت بیشتری دارای معیارهای چاقی و اضافه وزن هستند.

این در حالی است که نتایج مطالعات محدود پیشین گروه دیگری از محققان بر این نکته تاکید داشت که مصرف متفورمین دارای تاثیر حفاظتی بر سلامت متابولیکی کودک است. این مطالعه با بررسی پرونده پزشکی نزدیک به ۳۰۰ مادر در دوران بارداری و فرزند آنها تا سن چهار سالگی صورت گرفت.

ادامه ی خواندن

دانستنی‌ بارداری و کودک‌داری

اطلاعاتی درباره شکاف لب (لب شکری) و شکاف کام

منتشر شده

روی

به وسیله

شکاف لب ( لب شکری ) و شکاف کام ناهنجاری های صورت و دهان هستند که در اوایل بارداری زمانی که جنین در شکم مادر در حال رشد است، رخ می دهند. شکاف زمانی رخ می دهد که در ناحیه دهان یا لب بافت کافی وجود ندارد و بافت موجود به درستی بهم پیوند نمی خورد. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.
شکاف لب ( یا اصطلاحاً لب‌شکری)، یک شکاف فیزیکی یا جدایی دو طرف لب بالاست که به‌ صورت باز شدن یا شکاف در پوست لب بالایی ظاهر می‌شود. این شکاف اغلب تا بینی ادامه دارد و استخوان‌های فک بالا و/ یا لثه بالا را دربرمی گیرد.
شکاف کام شکاف و یا باز شدن در سقف دهان است. شکاف کام می‌تواند کام سخت (بخش استخوانی جلو سقف دهان) و یا کام نرم (قسمت نرم سقف دهان) را درگیر کند.
شکاف لب و کام می‌تواند در یک یا هر دو طرف دهان رخ دهد. ازآنجاکه لب و دهان به‌طور جداگانه توسعه می‌یابند احتمال بروز شکاف لب بدون شکاف کام یا شکاف کام بدون شکاف لب و یا هر دو شکاف وجود دارد.

 

لب شکری

چه کسی دچار شکاف لب و کام (لب شکری) می‌شود؟

شکاف لب همراه با شکاف کام یا بدون آن سالانه در ۷۰۰ نوزاد اتفاق می‌افتد و چهارمین نقض مادرزادی به شمار می رود. این عارضه عمدتاً در کودکان آسیایی، آمریکایی لاتین یا بومی رخ می‌دهد. در مقایسه با دختران، در پسران شکاف لب همراه با شکاف کام یا بدون آن دوبرابر رخ میدهد. بااین‌حال، در مقایسه با پسران شکاف کام بدون شکاف لب در دختران دو برابر است.

 

دلایل ایجاد شکاف لب

چه چیزی موجب شکاف لب یا کام می‌شود؟

در اغلب موارد علت شکاف لب و کام شناخته‌شده نیست. این شرایط قابل‌ پیشگیری نیست. اکثر دانشمندان بر این باورند که شکاف‌ها به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی رخ می‌دهند. این مسئله باعث می‌شود که احتمال وجود این شکاف در نوزادی که خواهر یا برادر، یا والدین یا اقوامی که این مشکل را داشته‌اند بیشتر شود. عامل بالقوه دیگر ممکن است به دلیل مصرف دارویی باشد که مادر در دوران بارداری استفاده کرده است. برخی از داروها ممکن است موجب بروز شکاف لب و کام شوند. نمونه چنین داروهایی شامل داروهای ضد تشنج، داروهای آکنه که شامل آکوتان و متوتروکسات هستند، داروهایی که معمولا برای درمان سرطان، آرتریت و پسوریازیس (یک بیماری شایع پوستی است که چرخه زندگی سلول های پوستی را بهم میزند.) استفاده می شوند.
شکاف لب و کام ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض ویروس ها یا مواد شیمیایی در دوران بارداری که جنین در رحم در حال رشد است، رخ دهد.
در شرایط دیگر، شکاف لب و کام ممکن است به علت وضعیت پزشکی دیگر باشد.

 

شکاف لب یا کام

چگونه شکاف لب و کام تشخیص داده می شوند؟

از آنجایی که شکاف لب باعث تغییرات فیزیکی بسیار واضح می شوند، تشخیص شکاف لب یا کام بسیار ساده است. سونوگرافی قبل از زایمان گاهی اوقات می تواند وجود شکاف را در جنین تعیین کند. اگر شکاف در سونوگرافی قبل از تولد کودک شناسایی نشده باشد، آزمایش فیزیکی از دهان، بینی و سقف دهان وجود شکاف لب و کام را بعد از تولد کودک تعیین می کند. گاهی اوقات آزمایشات تشخیصی ممکن است به منظور تعیین یا رد وجود سایر اختلالات انجام شوند.

 

مشکلات بیماران مبتلا به شکاف لب

چه مشکلاتی با شکاف لب و یا کام همراه هستند؟

مشکلات خوردن: با وجود یک قسمت باز یا جدا در سقف دهان، غذا و مایعات می توانند از دهان به داخل بینی منتقل شوند. خوشبختانه بطری ها و شیشه های شیر مخصوص چنین کودکان طراحی شده اند که به جریان انتقال مواد به معده کمک می کنند. کودکان مبتلا به شکاف کام ممکن است نیاز به یک سقف دهان مصنوعی داشته باشند تا بتوانند به طور صحیح بخورند و اطمینان حاصل شود که تا زمانی که درمان جراحی انجام می شود، آن ها غذای کافی دریافت می کنند.

عفونت گوش/کاهش شنوایی: کودکان مبتلا به شکاف کام در معرض ابتلا به عفونت گوش هستند زیرا آن ها بیشتر مستعد ایجاد مایع در گوش میانی هستند. در صورت عدم درمان، عفونت گوش می تواند باعث کاهش شنوایی شود. برای جلوگیری از این اتفاق، کودکان مبتلا به شکاف کام، معمولا به قرارگیری لوله هایی ویژه در پرده گوش نیاز دارند تا مایع تخلیه شود و شنوایی آن ها باید سالی یکبار بررسی شود.

مشکلات گفتاری: کودکان مبتلا به شکاف لب یا کام ممکن است در صحبت کردن دچار مشکل شوند. صدای این کودکان به خوبی شنیده نمی شود، ممکن است صدا تو دماغی باشد یا درک کلام آن ها دشوار باشد. همه کودکان این مشکلات را ندارند و ممکن است عمل جراحی تمامی یا برخی از این مشکلات را رفع کند. برای آن دسته از کودکان که مشکلات گفتاری دارند پزشک متخصص در این زمینه، که پاتولوژیست گفتار نامیده می شود، برای حل مشکلات گفتاری کودک با او کار می کند.

مشکلات دندان پزشکی: کودکان مبتلا به شکاف بیشتر در معرض ایجاد حفره های دندانی متعدد قرار دارند و اغلب دندان های خود را از دست میدهند یا دندان های بدشکل، ناقص یا جا به جا شده دارند که نیازمند درمان دندان پزشکی و ارتودنسی می باشند. علاوه بر این کودکان مبتلا به شکاف کام اغلب نقص برآمدگی استخوان آلوئول دارند. آلوئول قسمت استخوانی لثه بالا است که دندان ها را نگه می دارد. نقص در آلوئول می تواند ۱) دندان های دائمی را جا به جا یا کج کند یا بچرخاند ۲) مانع بوجود آمدن دندان های دائمی شود ۳)مانع شکل گیری برآمدگی آلوئول شود. این مشکلات اغلب از طریق جراحی دهان رفع می شوند.

 

متخصص گوش و حلق و بینی

چه کسی کودکان مبتلا به شکاف لب و یا کام را درمان می کند؟

با توجه به تعداد بیماری های دهانی و دندان پزشکی که با شکاف لب یا کام مرتبط هستند، تیمی از پزشکان و متخصصان دیگر معمولا در مراقبت از این کودکان مشارکت میکنند. اعضای تیم درمان شکاف لب و کام معمولا شامل افراد زیر می شوند:

 • جراح پلاستیک برای ارزیابی و انجام جراحی های ضروری در لب و یا کام
 • متخصص گوش و حلق و بینی (پزشک گوش، بینی و گلو) برای بررسی مشکلات شنوایی و در نظر گرفتن گزینه های درمانی برای مشکلات شنوایی
 • جراح دهان و دندان برای تنظیم بخش هایی از فک بالا در صورت نیاز، برای بهبود عملکرد و ظاهر و برای ترمیم شکاف لثه
 • متخصص ارتودنسی جهت صاف کردن و جابجا کردن دندانها
 • دندانپزشک برای انجام مراقبت معمول دندان ها
 • متخصص پروتز دندان برای ساخت دندان مصنوعی و لوازم دندانپزشکی برای بهبود ظاهر و رعایت نیازهای عملکردی برای خوردن و صحبت کردن
 • پاتولوژیست گفتار برای ارزیابی گفتار و تغذیه
 • گفتار درمان برای کار با کودک برای بهبود گفتار
 • متخصص شنوائی (متخصص در اختلالات ارتباطی ناشی از اختلالات شنوایی)؛ برای ارزیابی و نظارت بر شنوایی
 • پرستار برای نظارت مداوم بر سلامت کودک
 • مددکار اجتماعی یا روانشناس برای حمایت از خانواده و ارزیابی هر گونه مشکلات سازگاری
 • متخصص ژنتیک برای کمک به والدین و بزرگسالان برای فهمیدن اینکه آیا احتمال دارد فرزندان دیگر آنها نیز دچار این وضعیت شوند .
 • تیم مراقبت های بهداشتی با یکدیگر کار می کنند تا برنامه ای برای مراقبت از نیازهای فردی هر بیمار بسط دهند. درمان معمولا در ابتدای تولد آغاز می شود و اغلب تا اوایل دوران بزرگسالی ادامه می یابد.

 

درمان شکاف لب و شکاف کام

درمان شکاف لب و شکاف کام چیست؟

در شکاف لب ممکن است یک یا دو جراحی بسته به میزان ترمیم مورد نیاز، لازم باشد. جراحی اولیه معمولا زمانی انجام می شود که کودک ۳ ماهه است.
ترمیم شکاف کام اغلب نیاز به عمل های جراحی متعدد در طی دوره ۱۸ ساله دارد. اولین عمل جراحی برای ترمیم کام معمولا زمانی اتفاق می افتد که کودک بین ۶ تا ۱۲ ماه سن دارد. جراحی اولیه، کامی کاربردی ایجاد می کند، شانس ایجاد مایع در گوش میانی را کاهش میدهد و به رشد مناسب دندان ها و استخوان های صورت کمک میکند.
کودکانی که شکاف کام دارند ممکن است در حدود ۸ سالگی برای پرکردن خط لثه بالایی نیاز به پیوند استخوان داشته باشند تا بتوانند دندان های دائمی را حفظ و فک بالا را تثبیت کنند. حدود ۲۰ درصد از کودکان مبتلا به شکاف کام نیاز به جراحی بیشتری برای کمک به بهبود گفتار خود دارند.
هنگامی که دندان های دائمی رشد می کنند، اغلب به براکت های دندانی برای صاف نگه داشتن دندان ها نیاز دارند.
جراحی های دیگر میتوانند به منظور بهبود ظاهر لب و بینی، بسته شدن فاصله بین دهان و بینی، کمک به تنفس و تثبیت و هم ترازی مجدد فک انجام شوند. ترمیم های نهایی زخم های بجای مانده از جراحی اولیه ممکن است تا دوران نوجوانی، زمانی که ساختار صورت کاملا تکامل یابد، انجام نشوند.

 

چشم انداز آینده کودکان مبتلا به شکاف لب

چشم انداز آینده کودکان مبتلا به شکاف لب یا کام چگونه است؟

اگر چه درمان برای شکاف لب و یا شکاف کام ممکن است چندین سال طول بکشد و نیاز به چندین عمل جراحی بر حسب درگیری دارد، اکثر کودکان مبتلا به این بیماری می توانند به ظاهر طبیعی، گفتار و خوردن غذا دست یابند.

 

مراقبت از دندان برای کودکان مبتلا به شکاف کام یا شکاف لب

به طور کلی، نیازهای مراقبت دندانپزشکی پیشگیرانه و ترمیمی کودکان مبتلا به شکاف لب و کام همانند سایر کودکان است. با این حال، کودکان مبتلا به شکاف لب و کام ممکن است مشکلات خاصی را در ارتباط با از دست دندانها، بدشکل بودن و یا جابه جا بودن دندان ها که نیاز به نظارت دقیق دارند داشته باشند.

 • مراقبتهای اولیه دندانپزشکی. همانند دیگر کودکان، کودکان مبتلا به شکاف لب و کام باید دندان های خود را تمیز کنند، تغذیه خوب داشته باشند و به منظور داشتن دندان های سالم تحت درمان فلوراید باشند. تمیز کردن مناسب با مسواک کوچک و برس نرم به محض اینکه رویش دندان ها آغاز میشود، باید شروع شود. اگر مسواک کودکانه نرم به دلیل شکل اصلاح شده دهان و دندان به اندازه کافی دندان ها را تمیز نکند، اسنفج مخصوصی که toothtee نام دارد، ممکن است توسط دندانپزشک شما توصیه شود. این اسفنج نرم حاوی دهانشویه است که برای مالیدن روی دندان استفاده می شود. بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند که اولین مراجعه دندانپزشکی در حدود ۱ سالگی یا حتی در صورت وجود مشکلات دندانی خاص، قبل از یکسالگی باشد. مراقبت های معمول دندان می تواند حدود یک سالگی شروع شود.
 • مراقبت های ارتودنسی. اولین مراجعه برای ارتودنسی ممکن است قبل از اینکه کودک دندانی داشته باشد برنامه ریزی شود. هدف از این ملاقات، ارزیابی رشد چهره، به ویژه رشد فک است. پس از رویش دندان ها، ارتودنتیست می تواند ارزیابی های بیشتری برای نیازهای کوتاه مدت و بلند مدت دندان کودک انجام دهد. پس از رویش دندان های دائمی، درمان ارتودنسی می تواند برای هم تراز کردن دندان ها استفاده شود.
 • مراقبت های پروتز دندانی. متخصص پروتز دندان یکی از اعضای تیم شکاف لب و کام است. او میتواند بریج دندانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته ایجاد کند یا وسایل ویژه ای به نام ” speech bulbs ” یا “بالابر های کام” برای کمک به بستن بینی از دهان استفاده کند تا صدای کودک طبیعی تر شود. متخصص پروتز، درمان را با جراح پلاستیک یا جراح دهان و دندان و پاتولوژیست گفتار هماهنگ میکند.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۶۹) از شخصیتِ بهنوش طباطبایی تا دیدار اتفاقی لیلا اوتادی و داماد معروفشان!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۰) از سالگرد عشق بهاره رهنما تا عصبانیت رامین راستاد از حرف های جنجالی عروس سفیر ایران!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۱) از خوشحالی بهاره افشاری به بودن دوستانش تا واکنش نیوشا ضیغمی به قیمت دلار!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

عکس پروفایل مرداد ماهی | عکس پروفایل مخصوص متولدین مرداد ماه

کارت پستال3 هفته پیش

پوسترهای میلاد امام رضا (ع)

موفقیت و کسب و کار2 ماه پیش

چگونه به ترویج اخلاق در سازمان کمک کنیم؟

دانستنی‌های سفر2 ماه پیش

Airbnb چیست و چه چیزهایی لازم است درباره‌اش بدانید؟

کارت پستال2 ماه پیش

عکس های شهادت امام علی (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

تصاویر شهادت امام رضا (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

کارت پستال آغاز ماه ربیع الاول

آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com