با ما ارتباط برقرار کن

انتخاب مهدکودک

مدرسه رفتن کودکان، کی آسیب زننده است؟

منتشر شده

روی

اجازه ندهید کودک شما برای رفتن به مدرسه کفش‌هایی که کفی نرم و نازک دارند را به پا کند زیرا این کفش‌ها مناسب شیطنت‌ها و جنب و جوش سن مدرسه نیستند و به مچ، زانو و کمر او آسیب می‌رسانند.
همه پدر و مادرها دوست دارند که مدرسه رفتن منجر به رشد و بالندگی و سلامت فردی و اجتماعی فرزندانشان شود. در این میان، حفظ تندرستی دانش‌آموزانی که هر روز با کیف و کتاب‌های سنگین‌شان به کلاس‌هایی با نیمکت‌های یکسان‌سازی نشده می‌روند از اهمیت بسزایی برخوردار است. البته نباید زیاد نگران باشید زیرا توجه کمی‌ به این موضوع کافی است تا بتوانید از بروز اختلالات اسکلتی وعضلانی<Skeletal and maxillofacial disorders> در فرزندانتان پیشگیری کنید.

کدام کیف و کفش
اگر برای کودکتان کیف دستی خریده‌اید انتخاب مناسبی نداشته‌اید. بهتر است کوله پشتی‌های دوبنده با بندهای عریض را انتخاب کنید تا شانه‌های کودک متحمل فشار زیادی نشود. لازم نیست کوله او پر از لوازم و وسایل درسی و کمک درسی باشد زیرا سلامت کمر، گردن و شانه‌هایش را تهدید می‌کند. با یک اندازه گیری ساده وزن محتویات به علاوه وزن کیف را بسنجید و با وزن فرزندتان مقایسه کنید. وزن کیف باید حدود ۱۰ درصد وزن کودک شما باشد. به عنوان نمونه اگر وزن کودک شما ۲۵ کیلوگرم باشد، کیف و وسایل داخل آن باید حدود ۳ کیلوگرم باشد.

وقتی مدرسه به سلامت آسیب می زند
اجازه ندهید کودک شما برای رفتن به مدرسه کفش‌هایی که کفی نرم و نازک دارند را به پا کند زیرا این کفش‌ها مناسب شیطنت‌ها و جنب و جوش سن مدرسه نیستند و به مچ، زانو و کمر او آسیب می‌رسانند. کف کفش مدرسه باید دارای لژ مناسب باشد. در ضمن به بهانه اینکه فرزندتان بتواند سال آینده هم از همان کفش استفاده کند، کفش بزرگ‌تری برای او نخرید.

زنگ‌های تفریح و ورزش
آن تعداد از دانش‌آموزانی که در زنگ تفریح هم در کلاس می‌مانند یا در حیاط مدرسه می‌نشینند و تحرکی ندارند هم با مشکلات جسمانی مواجه خواهند شد.
متخصصان می‌گویند زنگ تفریح فرصت مناسبی است برای تغییر وضع بدن که در صورت جنب و جوش کودک، عملکرد ذهنی او را افزایش و دردهای عضلانی و اسکلتی او را کاهش خواهد داد.
در کشورهای پیشرفته هر کودک بر اساس وضعیت جسمانی و علایقش به یک رشته ورزشی هدایت می‌شود و سال‌ها در همان رشته فعالیت می‌کند. به عنوان نمونه یک دانش‌آموز بلند قد از همان سال اول ابتدایی به بسکتبال یا والیبال سوق داده می‌شود و بعد از پنج تا شش سال به یک نوجوان حرفه‌ای در ورزش تخصصی خود بدل خواهد شد.
اگر به کودکان در زنگ‌های ورزش حرکاتی متناسب با فیزیک بدن‌شان آموزش داده شود این مزایا پر رنگ‌تر خواهد شد. البته تمامی‌ دانش‌آموزان در هر شرایطی قبل از آغاز ورزش باید چند دقیقه بدن خود را گرم کنند و با یک فعالیت ورزشی سبک بعد از اتمام ورزش، بدنشان را به آرامی ‌سرد کنند.
ناگفته پیداست که کودکان تمایل زیادی به فعالیت بدنی و جنب و جوش دارند اما فعالیت‌هایشان تا وقتی که به رشد جسمانی و روانی کافی نرسیده‌اند، حتما باید با نظارت بزرگسالان انجام شود.

درس و مشق در منزل
خوب است اگر در منزل هم میز و صندلی متناسب با قد و قامت دانش‌آموز داشته باشید. زیرا دانش‌آموزان هنگام انجام تکالیف خود در خانه توجه چندانی به حالت نشستن خود ندارند و در حالت چمباتمه یا درازکش مشق می‌نویسند و به همین دلیل خیلی زود به دردهای عضلانی، آسیب ستون فقرات و گاه خمیدگی یا گودی کمر دچار شود. اگر دانش‌آموز عادت کرده که برای انجام تکلیف در منزل روی زمین بنشیند باید از میزهای کوتاه کمک بگیرید تا او به دیوار تکیه بدهد و تکالیفش را انجام دهد. البته این روش هم نباید در زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرد و کودک حین مشق نوشتن باید وضعیت خود را تغییر دهد و هر نیم ساعت یکبار از جای خود بلند شود و کمی‌ راه برود.

نیمکت‌های یکسان سازی نشده
یک اصل جهانی می‌گوید نیمکت‌های تمامی ‌مدارس باید طبق استانداردهای جسمانی کودکان در هر رده سنی تهیه شده باشند. وجود میز و صندلی‌های غیراستاندارد در برخی مدارس، عوارض نشستن‌های طولانی مدت  را تشدید می‌کند . به همین دلیل باید درست نشستن را به کودکتان آموزش دهید. اگر میز و صندلی مدرسه بر اساس قد و قامت دانش‌آموزان قابلیت تنظیم داشته باشد از بروز بسیاری از اختلالات اسکلتی جلوگیری می‌شود. نشستن درست روی صندلی هم اگر برای مدتی طولانی باشد خستگی عضلات و دردهای اسکلتی ایجاد می‌کند.
نشستن‌های طولانی مدت همچنین ممکن است باعث کوتاهی عضلات و به هم خوردن تعادل، انعطاف پذیری بدن شود که  قدرت عضلات را کاهش می‌دهد و بروز کمر دردهای مزمن، دردهای ناحیه بالای کتف و درد و گرفتگی ساق پاها را تشدید می‌کند. معلم می‌تواند به دانش‌آموزان اجازه دهد تا در طول برگزاری یک کلاس کمی‌ جابه‌جا و گهگاه از جایشان بلند شوند.
دانش‌آموزان همچنین می‌توانند حرکات ورزشی و کششی را پشت میز خود انجام دهند. این مورد علاوه بر با نشاط کردن فضای کلاس باعث کاهش خستگی عضلات می‌شود. عادت دانش‌آموز به درست نشستن در دوران مدرسه، باعث می‌شود که دردهای عضلانی، اسکلتی کمتری در بزرگسالی نصیب او بشود.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

انتخاب مهدکودک

زمان رفتن به مهد کودک، آمادگیشو داره؟

منتشر شده

روی

به وسیله

رفتن به مهد کودک برای فرزندتان دشوار است؟ آمادگی کودک برای رفتن به مهد را باید والدین تشخیص دهند و اگر نمی دانید از چه سنی کودک را به مهد بفرستیم در ادامه بهترین سن کودک برای رفتن به مهدکودک را بیان خواهیم کرد.
آمادگی کودک برای رفتن به مهد
از چه سنی کودک را به مهد بفرستیم؟ اگر کودک شما از پس نیازهای اولیه زندگی اش بر می آید شما می توانید او را به مهد کودک بفرستید در اینجا مهمترین نشانه های آمادگی کودک برای رفتن به مهد را بیان خواهیم کرد.
مهد کودک یک دوره ابتدایی است. اگر با مادرها صحبت کنید میفهمید که این یک چیز پیش پا افتاده برای بچه های مدرسه ای است. زمانی فرزندتان آماده است که با فشار تست ها و ملزومات آکادمی ها آزمایش شوند.
مهد کودک از زمانی که ما به یاد می آوریم خیلی تغییر کرده است. به راستی والدین چگونه بفهمند فرزندشان آمادگی رفتن به مهد کودک را دارد؟ راه هایی برای شناسایی بهترین زمان برای رفتن به مهدکودک در اینجا توضیح داده شده است.
مشاوره با مربی پیش دبستانی برای فرستادن کودک به مهد
متخصص تحصیلات ابتدایی کودکان و محقق مطالعات آر.سی.ام کارل اسنو می گوید: بهترین دوست برای گرفتن این قبیل تصمیمات می تواند مربی کودک و یا متخصص اطفال باشد. معلم می تواند ایده های برتری در زمینه ملاقات اجتماعی بچه و انتظارات آکادمیک داشته باشد.
والدین نمی توانند بهترین قاضی های این بررسی ها باشند زیرا ممکن است که گرفتار اضطرابات شوند. بعضی از والدین می ترسند که فرزندشان در کلاس بزرگ گم شوند یا کوچک شمرده شوند یا برای تیم های ورزشی انتخاب نشوند. بقیه فقط میخواهند که فرزندشان برای ورود به مدرسه از طریق یادگیری و تجربه بیشتر در خانه یا یک مهد کودک کوچک آماده شوند مربی مهد کودک یا متخصص اطفال می تواند ایده هایی بی طرفانه برای شما ارائه دهد.
از چه سنی کودک را به مهد بفرستیم
سن کودکان برای رفتن به مهد کودک بسیار مهم است و بر اساس مکان متفاوت است، اما بیشتر مدرسه ها کودکان بالای ۵ سال را ثبت نام می کنند. بیشتر والدین با کودکان در خانه تمرین می کنند تا آنها را آماده مدرسه کنند.
اما آیا این دور نگه داشتن کودک از مهد کودک سودمند است؟ لزوما نه. اقای اسنو می گوید بر اساس مطالعات وی فواید این دورنگاه داری کودک در نیمه های مقطع دبستان از بین می رود.
او می گوید: زمانی که کودک به درجه سوم ابتدایی رسید، مثل هر سوم ابتدایی دیگری عمل می کند.
روان درمانگر و کارشناس والدین رابی لادویگ می گوید: والدین زمانی که می خواهند پیش دبستانی فرزندشان را به تاخیر بیاندازند باید درباره اعتماد به نفس کودک فکر کنند.
شما باید در نظر بگیرید که ” چه چیزی به موفق بودن و موفق شدن فرزندم کمک خواهد کرد؟ “بعضی بچه ها شخصیت بالغی دارند و بعضی از اختلالات توجهی رنج می برند. لادویگ پیشنهاد می دهد که اگر به آماادگی فرزندتان شک دارید با کارشناس مشورت کنید.
در بعضی از بچه ها احساس می شود که باید یک سال اضافه تر روند اطلاعات را یاد بگیرند.
ملزومات مهد کودک
ملزومات و قوانین شروع مهد کودک در کشورها متفاوت است. ولی مدرسه های محلی ملزومات اطلاعات آمادگی را در وبسایت منتشر می کنند. شما می توانید تماس بگیرید و برنامه تحصیلی را از مدیریت جویا شوید.
مطمئن شوید چند ماه قبل از تصمیم گیری ملزومات را چک کردید، بنابراین اگر فرزندتان آماده است شما زمان کافی برای تصمیم گیری دارید. این تصمیمات سخت نیستند اما انتظاراتی پیشنهاد می شوند( که می توانید در زیر ببینید). داشتن اطلاعات کاملی از محدودیت های مهد کودک محل زندگیتان می تواند به تصمیم گیری شما کمک کند.
نشانه های آمادگی کودک برای رفتن به مهد کودک
فرزندان شاید آماده باشد اگر او:
۱.دستورالعمل های ساده را پیروی کند. خیلی مهم است که کودک به معلم و دستورالعملهای چندگانه گوش دهد.آگاه باشید که از کودک در این سن نباید انتظار پیروی از دستورالعمل های پیچیده را داشت. اسنو می گوید: یک یا دو قدم درمورد توانایی کودکان در مدیریت وجود دارد. دستورالعمل های ساده یعنی آیتم های کم و ویژگی های زیاد و سازنده.
۲.آرام و قرار دارد. کودکتان باید قادر باشد که مدت طولانی در یک محل بنشیند و به داستان گوش دهد و در کلاس فعالیت کند. انتظاراتتان را بسنجید. این لزوما به این معنا نیست که کودک در تمام مدت کلاس یک نقطه بنشیند. آرام و قرار داشتن به این معنی است که کودک می تواند بدون وقفه در کلاس فعالیت کند و به داستان گوش دهد.اسنو می گوید کودکی که آرام ندارد ولی همچنان به معلمش که کتاب می خواند گوش می دهد بهتر از کودکی است که بلند می شود وبه اطراف می رود.
۳.از دستشویی استفاده می کند. کودکتان باید قادر به دستشویی رفتن باشد و بتواند آنرا مدیریت کند.
۴.اعداد و حروف را بشناسد. باور کنید یا نه مشکلی نیست اگر در بدو ورود به دبستان، کودک نتواند بخواند. اما او باید بتواند حروف الفبا را در کنار اعداد بداند. قانون سخت و سریعی برای اینکه کودک بداند حروف و اعداد چه تعداد هستند وجود ندارد، بنابراین به دنبال هدف خاصی نباشید. اسنو می گوید: یکبار که کودک یادگیری را شروع کرد، بقیه مسائل حل شده فرض می شود.
۵. بخوبی کار کند و مهارت های کلی را فرا گیرد. کودکتان باید بتواند تمرین پرش،دویدن، پرتاب توپ و در دست گرفتن مداد و قیچی را انجام دهد. کودکان زیادی فرصت انجام این مهارت ها را در پیش دبستانی و هر برنامه ای پیش از مدرسه بدست می آورند اما اسنو می گوید این قضیه مربوط به رشد آناتومی و فیزیک در تمرین هاست. دست کودکان بیشتر از بقیه با ابزار اخت می شود، بنابراین نوشتن با یک مداد قطور جلوتر از نوشتن با یک مداد معمولی است. معلم های مهدکودک انتظار دارند که کودک در این مهارت توجیه باشد.
۶.بازی با همسالان. ایده آل است که کودک بداند چگونه شریک شود و نوبت را رعایت کند اما این مهارت ها زمان زیادی برای استاد شدن می برند.
۷.کنترل احساسات داشته باشد. این برای یک کودک ۵ ساله طبیعی است که اگر گیج شد گریه کند. اما این مهم است که او بداند چگونه باید با استراتژی به مقابله با آن بپردازد. درمورد بچه های کوچک اسنو هیچ نگرانی ندارد. او می گوید کلا بچه های کوچک برای بیان احساساتشان به کسی اعتماد ندارند. به عبارت دیگر سطحوح احساسات کودک مخصوصا آنهایی که سیگنال پریشانی هستند، یعنی ترس و عصبانیت، به تجربه کسب کردن نزدیک بوده و به مداخله در آن پاسخ می دهند.
۸. در یادگیری علاقه نشان دهد. لازم نیست که او یک انیشتین کوچک باشد، اما اگر در گوش دادن به داستان،کتاب و موسیقی تحریک شده باشد می تواند به ادامه روند کمک کند.
اسنو تاکید می کند که صحبت با افرادی که با کودکتان بیشتر اشنا هستند(مثل مربی فعلی آنها، مراقبان بچه و متخصصان اطفال، در کنار معلم های مهدکودکشان) می تواند به دریافت بهترین اطلاعات و کمک به تصمیم گیری برای شناسایی آمادگی کودک برای رفتن به مهد به شما کمک کند.
به عنوان والدین، ما می توانیم به سرعت چشم اندازمان را تغییر دهیم، بنابراین داشتن مذاکراتی با این افراد محلی می تواند با تاسیس و بهینه سازی یک انجمن حمایتی یادگیری برای خانواده و کودک، آنها را در مدرسه یا بیرون از آن پرورش دهد.
چگونه کودک وابسته را به مهد بفرستیم
کودک وابسته به مادر را چگونه می توانیم به مهد کودک بفرستیم؟ اگر فرزندتان برای مهد کودک آماده نیست، یک برنامه ی بازی برای یک سال بچینید. کودکی که دور از جامعه و آکادمی هاست باید زیاد در معرض محیط کلاسی در یک پیش دبستانی قرار گیرد.اینکه آنها را در خانه دور از بچه ها نگه داریم و انتطار یادگیری داشته باشیم ایده ی خوبی نیست.
اسنو می گوید: من فکر می کنم هزاران نفر گذراندن حداقل یک سال در پیش دبستانی یا مهد کودک را تجریه می کنند.
والدین نگران باید تفاوت میان جلسات و توقعات بیش از حد را بشناسند. کودکتان نیاز ندارد که در خواندن، نوشتن و ریاضی استاد باشد. اما باید نشان دهد که قبل از آن در یادگیری متمرکز و مصمم است.
اسنو می گوید: تفاوت زیادی میان کودکی که آماده است و کودکی که بیش از پیش آماده است می باشد. اگر کودکتان آماده است، تا زمانی که بزرگتر شود صبر کنید چون می تواند بجای اینکه حوصله اش سر برود، کودک درخشانی در کلاس هایش نشان دهد. جستجو برای این ۸ نشانه آمادگی و مشورت با بقیه افراد سیستم حمایتی کودکتان می تواند در بهترین تصمیمات شما برای آمادگی کودک برای رفتن به مهد کودک کمک کند.
ادامه ی خواندن

انتخاب مهدکودک

اجتناب کودک از رفتن به مدرسه، نقش و جایگاه والدین

منتشر شده

روی

به وسیله

اصولاً هر نوع تغییر و موقعیت جدید و ناشناخته اضطراب آور و گاهی ترس آور است و ورود به مدرسه یکی از این موارد است. خوشبختانه اکثر افراد سالم به سرعت با موقعیت جدید خو گرفته و اضطراب آنها برطرف می شود. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.
اما درصدی از افراد به دلایل پس زمینه های روانی (کودکان کمرو و خجالتی، افسردگی، وسواس و اختلال تطابقی و …) قدرت تطابق و پذیرش کافی نداشته و اضطراب و ترس آنها برای مدت طولانی باقی می ماند.
بیشتر کودکان مشکل و ناراحتی خود از چنین موقعیتی را از طریق امتناع و عدم تمایل برای رفتن به مدرسه ابراز می کنند اما بسیاری نیز از طریق بروز بیماری های روان تنی (سردرد، اختلال گوارشی، دل درد، کابوس های شبانه، اختلال اشتها و …) و گاهی تمارض سعی به دوری از منشاء اضطراب و ترس می کنند.
متاسفانه در صورت عدم برخورد صحیح، این مشکل غالباً ماندگار خواهد ماند و با عوارضی همچون افت تحصیلی، اختلال رفتاری و حتی افسردگی و اضطراب یا هراس اجتماعی همراه خواهد بود.
در رابطه با امتناع و خودداری کودکان برای رفتن به مدرسه و یا به سختی رفتن به مدرسه، چند علت و اختلال روانی مشخص را می توان نام برد:
– اضطراب یا هراس از مدرسه
– اضطراب جدایی
– تنش پس از فاجعه
– اختلال وحشت
– هراس های ساده (ترس امتحان، ترس وابسته به وسواس و …)
– عدم وجود امنیت در مدرسه
ابتدا یک نمونه از عدم تمایل و اجتناب از مدرسه رفتن ذکر می شود.
مهتاب هفت ساله مدت دو ماه است که کلاس دومش را شروع کرده است. در طول این مدت او در اکثر روزها نق می زند و از مادرش می خواهد که به مدرسه نرود و در خانه بماند. او در آماده شدن برای مدرسه غالباً بدخلقی و بهانه گیری می کند و به همین دلیل بیشتر مواقع سرویس مدرسه را از دست می دهد و مادرش ستاره مجبور به رساندن او می شود.
او به دفعات از مدرسه از دل درد، سر درد، گلو درد و غیره شکایت می کند و به کرات مشاور بهداشتی مدرسه مجبور می شود که با مادرش تماس بگیرد.
در بیشتر موارد با برگشت مهتاب به منزل ناراحتی ها و دردهایش برطرف برطرف شده است و بیشتر به تماشای تلویزیون و بازی با اسباب بازی هایش می پردازد.
نکته:
ناراحتی فیزیکی ناشی از اضطراب(نظیر دل درد، سردرد و …) و به عبارت دقیق تر اختلالات روان تنی، واقعی و غیر عمدی هستند و کودک بدون اینکه علت آن را بداند و از قصد بخواهد واقعاً دچار دل درد می شود.
تنها مشخصۀ این نوع ناراحتی ها این است که مشکل و ناراحتی فرد معمولاً با از بین رفتن عامل آن (استرس) برطرف می شود و در معاینه توسط پزشک و در صورت لزوم آزمایشات خاص، علت فیزیکی و طبی یافت نمی شود.
تغییرات تکاملی و مدرسه
با ورود به مدرسه، کودک وارد یکی از مهم ترین مراحل زندگی خود (زندگی اجتماعی) می شود. در این دوران ظرفیت ادراکی کودک وارد مرحلۀ جدید عملیاتی (تفکر شهودی، منطقی و استدلالی) شده و مدرسه به عنوان خانۀ دومش شکل می گیرد.
مهم ترین تغییرات تکاملی کودک در این دوران تغییرات و تکامل روانی – اجتماعی است که شامل شناخت خود به عنوان فردی با ویژگی ها و توانایی های منحصر به فرد و متفاوت از دیگران و برقراری رابطه و دوستی است. برای پشت سرگذاشتن درست این مرحله والدین و مربیان نقش و جایگاه بسیار زیادی دارند.
نقش و جایگاه والدین
در گفتگو و تعامل روزانه، والدین بایستی به طور واضح و شفاف ویژگی های شخصیتی کودک را شناسایی و به زبان بیاورند و نشان دهند که هر کس دارای ویژگی ها و علایق خاص خود است و پدر و مادر بایستی در هر زمان مناسب بر روی خصیصه های مثبت فرزندشان نورافکن بیندازند و آن را تحسین و ستایش کنند (از این که منظم هستی و بعد از بازی اتاقت را مرتب می کنی خیلی خوشحال هستم و منم وقت بیشتری پیدا می کنم به کارهام برسم و…).
به تدریج بایستی به کودک کمک کرد تا خصیصه و ویژگی های دیگران را شناسایی کند و وجه مشترکات خود با دیگران را دریابد. بدین ترتیب او می تواند دریابد که فقط با برخی از افراد (وجود وجه اشتراک و تشابه های اصلی) می تواند رابطۀ دوستانه برقرار کند و از طریق پذیرش تفاوت ها می تواند با دیگران بازی، همکاری و رابطه داشته باشد.
از دیگر لازمه های این توانمندی، آموزش مفاهیم دیگری همچون شریک شدن، پذیرش نقش و مسئولیت، رعایت نوبت، مصالحه و توافق است.
از نظر رشد روانی – اجتماعی کودکان دبستانی در مرحلۀ چهارم اریکسون قرار دارند. بدین ترتیب که کودک با ورود به مدرسه و پذیرش نقش و مسئولیت، از بازی کردن به مرحلۀ کار کردن و رسیدن به نتیجه و هدف قدم می گذارد و در عرصۀ واقعی زندگی قرار می گیرد و توانایی های خود را شکوفا می سازد.
اگر این مرحله به درستی پیش برود، کودک در ضمیر ناخودآگاه به خود، توانمندی ها و صلاحیتش ایمان پیدا کرده و از پشتکار، کوشایی و استقامت بالایی برخوردار خواهد بود.
کودکی که این مرحله را به درستی پشت سر گذاشته باشد، از آنچه که هست راضی بوده و بدون اینکه خود را با دیگران مقایسه کند، در جهت بهتر کردن خود می کوشد.
او هدفمند شده و چون به قابلیت و توانمندی اش باور دارد در رسیدن به هدفش کوشا و خستگی ناپذیر خواهد بود و یاس در خود راه نخواهد داد. اگرچه معلمین و مدرسه بیش از والدین در تکامل این مرحله نقش ایفا می کنند ولی والدین با رعایت نکات زیر نقش خود را به خوبی انجام خواهند داد:
– آنچه که کودک هست را بپذیرید و توقع بی جا از او نداشته باشید.
– نکات، ویژگی ها و توانمندی های فرزندتان را شناسایی کرده و مورد تشویق و تحسین قرار دهید.
– تفاوت افراد با یکدیگر را درک کرده و به او نیز انتقال دهید.
– دست از مقایسه و مسابقه بردارید و به دنبال اول و برنده شدن و یا ۲۰ آوردن فرزندتان نباشید. او را فقط و فقط با خودش مقایسه کنید (از جمله نپرسیدن نمرۀ دیگر همکلاسی هایش) و او را تشویق کنید که بهترین خود باشد.
– هر نوع پیشرفت و موفقیتِ هر چند کوچک او را مورد تشویق قرار دهید.
– براساس علاقه و استعدادش او را درگیر یک فعالیت ورزشی و هنری کنید. چنین فعالیت و تمرین بایستی حتماً با درجاتی از تفریح، شادی، لذت و تشویق باشد و نه خسته کننده، خشک یا با اجبار و تنبیه.
ادامه ی خواندن

انتخاب مهدکودک

کلاس اولی های امسال متولد چه سالی هستند؟

منتشر شده

روی

به وسیله

ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس بر اساس روال قانونی آن باید پس از پایان سال تحصیل دانش‌آموز و قبولی در پایه تحصیلی طی شده، صورت گیرد.
البته این روند در طی سالیان‌ گذشته با تغییراتی مواجه شده است به گونه‌ای که در برخی مدارس پیش‌ثبت‌نام‌ها در حالی آغاز می‌شود که هنوز سال تحصیلی جاری ادامه دارد. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

دانش‌آموزان کلاس اولی
دانش‌آموزان کلاس اولی، کودکانی هستند که به سن تحصیل در مدرسه رسیده‌اند و توسط والدین به نزدیک‌ترین دبستان محل زندگی برای ثبت‌نام معرفی می‌شوند.
در پایه اول دبستان حداقل سن ۶ سال تمام است و دانش‌آموزان می‌توانند در پایه اول دبستان ثبت‌نام کنند اما حداکثر سن برای حضور در این پایه در مدارس شهری، ۹ سال تمام  و در مدارس روستایی ۱۱ سال تمام  است.
ثبت‌نام از دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی باید با حضور اولیاء و بر اساس اصل شناسنامه و تطبیق شرایط ثبت‌نام صورت گیرد؛ این در حالی است که مدیران مدارس دولتی ملزم هستند از دانش‌آموزان میان پایه بدون حضور اولیاء، در فرصت مقرر ثبت‌نام به عمل آورند.
در این سال تحصیلی نیز مانند سنوات گذشته، «برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی» نوآموزان بدو ورود به دبستان با همکاری آموزش و پرورش (مدیریت استثنایی) و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به اجرا در خواهد آمد و ارائه شناسنامه سلامت تأیید و مهر شده سنجش به عنوان شرط ثبت‌نام نوآموزان در پایه اول ابتدایی تلقی خواهد شد.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان1 ماه پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌2 ماه پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com