با ما ارتباط برقرار کن

دانستنی‌های قبل از ازدواج

فاصله و تناسب سنی در ازدواج چقدر مهم است ؟

منتشر شده

روی

دود دو سال است با پسری آشنا شدم. از او راضی هستم اما تنها نگرانی من، سن مان است که حدود چهار سال اختلاف سن داریم و من بزرگ تر هستم. می ترسم بعد از ازدواج شکسته شوم. این مسئله را نمی دانم چطور حل کنم؟ من 31 ساله و او 28 ساله است.
مخاطب گرامی، ظاهرا تصمیم دارید با آقایی ازدواج کنید که از شما کوچک تر است و این فاصله سنی شما را نگران کرده است و می ترسید بعد از ازدواج تان شما شکسته شوید اما نقش و تاثیر بیشتر بودن سن خانم از آقا، در زندگی مشترک چیست؟
مسئله سن موضوع مهمی است اما …
اگرچه نمی توان درباره عدد دقیق فاصله سنی زوج ها و نقش آن در موفقیت و شکست زندگی مشترک، قانون یکسانی برای همه افراد صادر کرد اما به یقین تناسب سنی از جمله موازین زیربنایی و اساسی در ازدواج است که بی توجهی به آن پیامدهای خودش را خواهد داشت. ازدواج، پیوند بین دو انسان و دو خانواده است که اجزای اصلی و اساسی آن، زن و مرد هستند. هر قدر بین این اجزا و عناصر، هماهنگی، تناسب و سنخیت بیشتری باشد، آن پیوند استوارتر، مستحکم تر، پرثمرتر و لذت بخش تر خواهد بود. علت اساسی بیشتر مشکلات، اختلاف نظرها و ناسازگاری های زندگی مشترک، نبود تناسب و هماهنگی بین زن و شوهر است. بنابراین، شناخت اموری که موجب هماهنگی و تناسب بین زوج ها می شود، ضروری و لازم است. یکی از این امور، مسئله تناسب و هماهنگی در سن زوج هاست.

تنایب سنی در ازدواج

ترس از شکسته شدن بعد از ازدواج

نظر طرف مقابل در این باره چیست؟
همان طور که در دنیای امروز خیلی از ارزش ها تغییر کرده، در بحث ازدواج نیز ارزش ها دست خوش تغییراتی بوده و هم اکنون پذیرش در این باره برای افراد و خانواده ها خیلی بیشتر شده است. اگر ازدواج سنجیده و آگاهانه باشد و تناسب در مولفه های دیگری مانند سطح تحصیلات، شغل، موقعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانواده ها، تناسب ظاهری و … وجود داشته باشد، سن می تواند به عنوان یک عامل چالش برانگیز در نظر گرفته شود و مطرح باشد. نکته حائز اهمیت این است که کدام یک از مولفه ها برای شما و طرف مقابل تان مهم تر است؟ به طور مثال اگر شما در سال های آینده شکسته تر به نظر برسید، نظر طرف مقابل تان درباره شما چقدر تغییر می کند و این موضوع برای او چقدر مهم است؟ احساسی که در این باره دارید، مهم است، احساس خود را با این آقا در میان بگذارید و صحبت کنید، این کار به شما کمک می کند این حس شما در جایگاه درست بنشیند.
شرایط فیزیولوژی شما و طرف مقابل مهم است
در نظر داشته باشید فاصله سنی 2 یا 3 سال و بزرگ تر بودن دختر از پسر مشکل چندانی پیش نمی آورد. توجه داشته باشید که همیشه تناسب کامل اتفاق نمی افتد و طبیعی است که ناهماهنگی هایی بین شرایط زوج ها وجود داشته باشد ولی تعداد و میزان آن مهم است. همچنین شرایط فیزیکی و فیزیولوژی مرد و زن باید در نظر گرفته شود که در افراد مختلف، متفاوت است و به کمک مشاور می توانید به شناخت بهتری درباره آن برسید. ازدواج به عنوان سنگ بنای اولیه زندگی مشترک، بسیار حائز اهمیت است و بالطبع اگر تمامی جوانب آن تا حد امکان به طور صحیح در نظر گرفته شود، مدیریت این زندگی راحت تر خواهد بود.

تناسب سنی در ازدواج

تاثیر بالا بودن سن دختر در ازدواج

بهترین فاصله سنی برای ازدواج

فاصله سنی مناسب میان زن و شوهر را می توان 2تا 4سال و در برخی مواقع 2 تا 7سال یا 4تا 7 سال در نظر گرفت. البته این به آن معنا نیست که اگر یکی دو سال به این سنین افزوده یا از آن کاسته شود، نباید ازدواجی انجام گیرد. شاید بتوان گفت که اگر تمام زمینه ها بررسی شده باشد و مشکل خاصی دیده نشود، می توان فاصله سنی را به دیده اغماض نگریست ولی در عین حال بهترین و مناسب ترین فاصله سنی 2 تا4 سال است. طبیعی است که اگر سایر شرایط، مناسب نباشد، باز هم ازدواج نمی تواند موفق باشد.

فلسفه وجود چنین تفاوت سنی در این است که:اولا خانم ها زودتر به بلوغ عقلی و جسمی می رسند و در نتیجه پختگی روانی لازم را زودتر پیدا می کنند.ثانیا خانم ها زودتر به بلوغ جنسی می رسند و بهتر است به نیازهای آنها زودتر پاسخ داده شود. از طرف دیگر نیازهای جنسی خانم ها نیز زودتر فروکش می کند، بنابراین به علت آمادگی زودتر زنان برای ازدواج و بلوغ اجتماعی است که این تفاوت سنی طرح می شود. از دیدگاه دینی و در روایات اسلامی تناسب های مختلف در ازدواج تحت عنوان کلی، هم کفو بودن مطرح شده است که یک جنبه آن تناسب سنی است.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

دانستنی‌های قبل از ازدواج

دوستی دختر و پسر برای ازدواج

منتشر شده

روی

به وسیله

به طور طبیعی زن و مرد به عنوان دو پیکره جامعه انسانی به زندگی مشترک با یکدیگر نیازمندند . در شرع نیز به پیوند میان این دو سفارش بسیار…

وعده ازدواج و بهانه شناخت خصوصیات رفتاری از مهمترین عواملی است که ارتباط بین دخترها و پسرها را توجیه می کند. بخصوص دخترها که معمولاً با وعده ازدواج تن به دوستی می دهند.

اما جوان امروز در ارتباط با جنس مخالف خود به دنبال چیست؟ ازدواج، عاطفه، محبت، وقت کشی، عشق یا …؟

روان شناسان معتقدند، میل و کشش به جنس مخالف از نظر فیزیولوژی یک نیاز طبیعی، فطری و روانی است. آنان می گویند در تمام فرهنگها و کشورها ، پسران و دختران در سن بلوغ اولین نگاه و گرایش را به سوی جنس مخالف ابراز می کنند. اما مرز این کشش در هر فرهنگی تعریف شده است، برای مثال در جوامع غربی و سایر جوامع غیر مسلمان ارتباط میان دو جنس مخالف به خود فرد سپرده شده است. اما در کشورهای مسلمان و برخی فرهنگها این ارتباط محدود است .

در گذشته های نه چندان دور ارتباط بین پسرها و دخترها مانند امروز مورد توجه نبود. سن ازدواج پایین بود ارتباطات به شکل وسیع نبود، از این رو کنترل بیشتری بر جوانان صورت می گرفت، اما واقعیت این است که بسیاری از جوانان امروز در ارتباط های خود به ازدواج فکر نمی کنند، به اعتقاد جامعه شناسان در جامعه امروز وجود مسایل اقتصادی، نگاه دوگانه جامعه مدرن و سنتی، فراگیری اطلاعات و دانش و پدیده جهانی شدن که مبتنی بر ارزشهای دینی نیست، احساس دو گانه ای را در این نسل پدیدار کرده است.

غرایز احساسی ، عاطفی و اخلاقی جوان برگرفته از فضیلت های نهفته در ذات اوست که با نکات متعالی و دستورات حیات بخش اسلامی می تواند مورد سنجش عمیق قرار گیرد. آنچه که جوان متهور و متحول امروز ایران طلب می کند، مسلماً آشفتگی ها و نابسامانی های غربی نیست. وظیفه ی والدین است که در زمینه مسائل جوانان به خصوص ارتباط دختر و پسر، روح، فکر و نیازهای آنان را مدنظر قرار دهند و بر این محور که بسیار حساس و پیچیده است، برایشان تعیین تکلیف کنند. اگر فرهنگ ازدواج صحیح را به جوان آموزش ندهیم، غرایز جوانی او ممکن است رشته اخلاق را گسسته و او را به بیراهه بکشد.

اما آیا ارتباط بین دو جنس همیشه به پیوندهای عاطفی و صمیمانه منجر می شود؟ آیا این نوع ارتباط نمی تواند به زمینه های علمی، فرهنگی و … محدود باشد؟

بهتر است بدانند که وعده و وعیدهای ازدواج و یا دوستی پاک بدون هیچ رابطه جنسی ، در اکثر مواقع دروغ بوده و این تجربه ها به ناارامی روحی شان دامن می زند

چرا ارتباط ناسالم

friendsبرخی کارشناسان تربیتی تحلیل اینگونه رفتارها و تفکرات را به اِعمال محدودیت های غیر منطقی به جوانان نسبت می دهند و می گویند که وقتی جوان عرصه را بر خود تنگ ببیند و نتواند خود را از نظر عاطفی و اخلاقی با محیط تطبیق دهد والدین و مربیان نیز نتوانند به احساسات و تمایلات منطقی و احساسی او پاسخ دهند، جوان سرخورده به اجتماع پناه می برد و سعی می کند چیزهایی را که طی سالهای زندگی از او دریغ شده است به هر ترتیب ممکن حتی با هنجارشکنی به دست آورد.

عده ای نیز تنگناهای اقتصادی ، گسترش ارتباطات، فردگرایی و بی تفاوتی به ارزش ها را دلیل این گونه رفتارهای اجتماعی می دانند و معتقدند این دلایل موجب شده بسیاری از جوانان امروزی نسبت به ازدواج دید مثبتی نداشته باشند و به نوعی از زیر مسئولیت تشکیل خانواده شانه خالی کنند. زمانی هم که ازدواج به تاخیر بیافتد ،بازار دوستی با جنس مخالف داغ تر می شود.

هر چند وقتی غریزه فوران می کند و هنگامی که شرایط جامعه به سمت آزادی روابط می رود ،سخت است که جوانان را توجیه کرد تا وارد این روابط نشوند اما بهتر است بدانند که وعده و وعیدهای ازدواج و یا دوستی پاک بدون هیچ رابطه جنسی ، در اکثر مواقع دروغ بوده و این تجربه ها به ناارامی روحی شان دامن می زند.

بهترین راهکار برای هر مشکلی را خداوند برای ما مشخص کرده است.

خداوند در این باره می فرماید : به مردان با ایمان بگو دیده فرو نهند و پاکدامنی ورزند که این برای آنها پاکیزه تر است ، زیرا خدا به آنچه می کنند آگاه است و به زنان با ایمان بگو که دیدگان خود را از هر نامحرمی فرو بندند و پاکدامنی ورزند و زیورهای خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که از آن پیداست…. ( نور / 30 و 31 )

و در ادامه می فرماید : کسانی که وسیله ی زناشویی نمی یابند باید عفت ورزند تا خدا آنان را از فضل خویش بی نیاز گرداند… ( نور 33 )

منبع: آلامتو

ادامه ی خواندن

دانستنی‌های قبل از ازدواج

۲۰ سوال متداول برای دریافت وام ازدواج ۳۰ میلیونی زوجین

منتشر شده

روی

به وسیله

وام ازدواج در سال ۹۷ تغییر کرد و به هر یک از زوجین، ۱۵۰ میلیون ریال پرداخت میشود. یعنی به یک زن و شوهر، ۳۰۰ میلیون ریال تعلق می گیرد و کارمزد ۴ درصد دارد. آنچه که دریافت آن را کمی سخت میکند، شرایط بانک های عامل برای پرداخت وام ازدواج در قبال ارائه ضامن است. ضمانتی که بانک های برای پرداخت وام ازدواج در نظر گرفته اند، شاید برای بخشی از جامعه زوج های جوان، شرایط را دشوار کند. البته اگر ضامن شما کارمند یک شرکت تولیدی و خدماتی غیر دولتی خوش نام هم باشد و حساب بانکی فعال و معتبری هم داشته باشد، گزینه قابل قبولی برای احراز صلاحیت جهت ضمانت وام شما خواهد بود. به هر حال ما در گفتاری، شرایط، مدارک و شیوه دریافت وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی سال ۹۷ را تشریح کردیم.

۱۲ میلیون مجرد زیر ۴۰ سال در کشور داریم

شرایط، مدارک و شیوه دریافت وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی با اصلاحیه ۹۷

برای دریافت وام ازدواج باید در سامانه رسمی بانک مرکزی به نشانی ve.cbi.ir ثبت نام کنید. ثبت نام اینترنتی ضروری است و مدارک و مشخصات عروس و داماد در آن باید دقیق ثبت شود. اینکه شما قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته اید و برای ازدواج دوم، قصد دریافت وام ازدواج دارید منعی ندارد. اگر قبلا وام ازدواج دریافت نکرده باشید، این تسهیلات به شما پرداخت می شود.

جامعه جوانان برای دریافت وام ازدواج، سوالاتی دارند که در سرویس دانستنیهای روزیاتو، تلاش کردیم تا به بیست پرسش متداول برای دریافت وام ازدواج پاسخ بدهیم. اگر با مطالعه این گفتار، نتوانستید پاسخ پرسش های خود را دریافت کنید، توصیه میکنیم که با بانک مرکزی تماس بگیرید.

شرايط لازم جهت ضامن در زمان اخذ تسهيلات قرض الحسنه ازدواج کدام است؟

در خصوص اخذ ضامن جهت بهره مندی از تسهيلات مذکور ، حسب مصوبه شورای پول و اعتبار برای تسهيلات کمتر از مبلغ ۱۰۰ ميليون ريال يک ضامن معتبر و برای تسهيلات ۲۰۰ ميليون ريال دو ضامن معتبر کافيست که تشخيص ضامن معتبر بر عهده بانک عامل می باشد. بنابراین، از بانکی که قصد دریافت وام ازدواج را دارید سوال کنید.

اگر در زمان ثبت نام و پر کردن فرم مربوطه در پايان مراحل مربوطه موفق به دريافت کدرهگيری نشدیم، به چه صورت می توان اين کد را دريافت نمايم؟

متقاضی می تواند با مراجعه به قسمت بازيابی کدرهگيری و وارد کردن مشخصات مربوطه در قسمت های مشخص شده نسبت به بازيابی کد رهگيری اقدام نمايد.

سامانه تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج

هنگام ثبت نام اوليه ، مشخصات متقاضيان به اشتباه درج گرديده ، ليکن ثبت نام در سامانه انجام شده است برای اصلاح مشخصات چه کار بايد انجام دهم؟ 

در زمانيکه متقاضی ثبت نامه اوليه انجام داده و هنوز صحت و سقم اطلاعات متقاضی از سوی ثبت احوال تاييد نشده باشد متقاضی می تواند با مراجعه به قسمت ويرايش ثبت نام قبلی نسبت به اصلاح مشخصات خود اقدام نمايد. همچنين اگر صحت مشخصات متقاضی توسط ثبت احوال انجام شده باشد مجدداً متقاضی از قسمت ويرايش ثبت نام قبلی می تواند اصلاح مشخصات را انجام نمايد.

ولی اگر صحت و سقم اطلاعات متقاضی توسط ثبت احوال تاييد نشده باشد متقاضی مي بايد با مراجعه به قسمت ثبت نام جديد نسبت به ثبت نام مجدد در سامانه اقدام نمايند.

در صورتيکه برای بانکي جديد ثبت نام نموده اما با بانک قبلی خود به توافق رسيده باشم و قرار است اين بانک تسهيلات ازدواج را به بنده پرداخت نمايد، چطور می توانم ثبت نام جديد خود را حذف نمايم؟

اگر در بانک جديد تا کنون تعيين شعبه نشده باشيد می توانيد با مراجعه به قسمت حذف ثبت نام، ثبت نام قبلی خود را حذف نماييد.

آیا به جز سامانه بانک مرکزی، روش دیگری برای ثبت نام وام ازدواج وجود دارد؟

خیر.

آيا پس از گذشت تاريخ انقضاء تعيين شعبه امکان تمديد مهلت وجود دارد؟

با توجه به محدوديت های موجود بانکها قادر به تمديد مهلت مراجعه برای متقاضيان نبوده و متقاضيان ملزم می باشند پس از تعيين شعبه از سوی بانک عامل، حداکثر ظرف ۱۲ روز کاری به شعبه تعيين شده مراجعه نمايند.

آيا براي دريافت تسهيلات قرض الحسنه ازدواج، ثبت نام يکی از زوجين کافی است؟ 

خير ، از آنجا که زوج و زوجه هر کدام داراي شخصيت حقيقي مستقل می باشند ، می بايد به طور جداگانه ثبت نام نمايند و کد رهگيری دريافت و جهت پيگيری های بعدی يادداشت نمايند.

مدت زمان طولانی در صف انتظار تعيين شعبه هستم از کجا می توانم موضوع را پيگيری نمايم؟

چون تعيين شعبه از طريق ادارات سرپرستی بانک ها انجام می پذيرد متقاضيان می توانند با مراجعه به اين مراکز از روند تعيين شعبه خود مطلع گردند همچنين با مراجعه به قسمت تماس با پشتيبانی بانکها نيز می توانيد به صورت تلفنی مراحل مربوطه را پيگيری نمائيد.

آیا برای دریافت وام ازدواج، داشتن عقد نام رسمی الزامی است؟

بله.

آیا وام ازدواج، دو بار پرداخت میشود؟

خیر.

آيا مابه التفاوت تسهيلات ازدواج به متقاضيانی که در ازدواج اول خود از تسهيلات کمتری نسبت به مبالغ فعلی استفاده کرده اند و مجداً ازدواج می نمايند تعلق می گيرد؟

خیر.

آیا دریافت وام ازدواج، محدودیت سنی  دارد؟

خیر.

آیا دریافت وام ازدواج، حداقل سن دارد؟

بله. برای دختران، ۱۳ سال تمام و برای پسران ۱۵ سال تمام.

پس از ثبت نام متقاضي و عدم مراجعه به موقع به شعبه تعيين شده ، در صورت حذف مشخصات آيا فرد می تواند مجدداً ثبت نام نمايد؟

بلی متقاضيان می توانند با رعايت ساير شرايط در دستورالعمل سامانه و با مراجعه به قسمت ثبت نام جديد اقدام به انتخاب بانک جديد نمايند.

آيا متقاضی پس از ثبت نام برای يک بانک می تواند ثبت نام خود را باطل و برای يک بانک ديگر ثبت نام نمايد؟

چنانچه متقاضی از سوی بانک تعيين شعبه شده باشد، و متقاضی به مدت ۱۲ روزکاری به شعبه مورد نظر مراجعه ننمايد، شخص از سامانه بانک مربوطه حذف شده و می تواند مجدداً ثبت نام نمايد ولی اگر متقاضی تعيين شعبه نشده باشد با مراجعه به قسمت ويرايش ثبت نام قبلی می‌تواند نسبت به تغيير بانک اقدام نمايد.

فرصت ثبت نام در سامانه قرض الحسنه ازدواج ، جهت دريافت وام ازدواج حداکثر چه مدت مباشد؟

متقاضيان تسهيلات قرض الحسنه ازدواج از تاريخ وقوع عقد تا ۲۴ ماه بعد(۲ سال شمسی)، مهلت ثبت نام جهت استفاده از تسهيلات موصوف را دارند.

آيا با توجه به گذشت بيش از ۲۴ ماه از زمان وقوع عقد می توانم جهت ثبت نام و دريافت قرض الحسنه ازدواج اقدام نمايم؟

خير ، حداکثر مدت زمان تعيين شده جهت ثبت نام دريافت قرض الحسنه ازدواج همان ۲۴ ماه بوده و پس از آن ثبت نام در سامانه قرض الحسنه ازدواج امکان پذير نمی باشد.

آيا ثبت نام من و همسرم در دو بانک و يا دو شهر متفاوت امکان پذير مي باشد؟

به منظور تسهيل و تسريع در اعطای تسهيلات قرض الحسنه ازدواج بهتر است متقاضی و همسر وی در يک بانک و يک شهر (محل سکونت مرد) ثبت نام نمايند.

باز پرداخت وام ازدواج ظرف چه مدت امکان پذیر است؟

۶۰ ماه.

توجه کنید که وام ازدواج به اقلیت های مذهبی هم تعلق می گیرد. حتی اگر شما ۷۰ سال سن داشته باشید و اخیرا ازدواج کرده باشید، باز هم وام ازدواج ۱۵ میلیون تومنی به شما تعلق می گیرد.

ادامه ی خواندن

دانستنی‌های قبل از ازدواج

عشق و هیجان با هم چه فرقی دارند؟

منتشر شده

روی

به وسیله

«عشق» یکی از بهترین احساساتی است که بشر می‌تواند در زندگی خود تجربه کند. با عشق می‌توان هر ناممکنی را ممکن کرد و تقریبا همه تلاش بشر در زندگی به عشق ختم می‌شود. حتی سیاست‌مدارها و اشخاص نظامی که تصور می‌شود باید کمترین احساسات را داشته باشند نیز در مقابل عشق و عاطفه به زانو می‌نشینند و هیچ انسانی را گریز از آن نیست. اما این حس عمیق و ستودنی گاهی با هیجانات کوتاه مدت اشتباه گرفته می‌شود. وقتی شما فردی را برای نخستین بار می‌بینید و با یا بدون دلیل خاصی قلبتان برایش می‌تپد و تمایل دارید هر لحظه در کنارتان باشد و مدام با حرف‌هایش و حس‌های زیبایش غرق در لذتتان کند، شاید تصور کنید که عاشق شده‌اید.

اما این امکان نیز وجود دارد که گرفتار هیجان شده باشید که دوام چندانی ندارد و پس از مدت زمان کوتاهی حباب علاقه‌تان خواهد ترکید و دست آخر، بدون چشیدن مزه واقعی «عشق» از شریک عاطفی خود جدا خواهید شد. این را باید بدانید که انسان‌ها در نخستین ملاقات‌های خود با کسی که احساس می‌کنند بسیار دوستش دارند، به‌شدت تحت‌تاثیر تفکرات احساسی و رمانتیک هستند و نمی‌توانند بسیاری از واقعیت‌ها را آن‌طور که باید ببینند. اما بدون شک هیچ‌کدام از ما دوست نداریم تا هیجانات مقطعی داشته باشیم و اغلب بدنبال یافتن عشق‌های پایدار و لذت‌های ماندگار هستیم. بنابراین، برای آغاز کردن یک رابطه سالم احساسی لازم است هیجان را از عشق بشناسید و بتوانید این دو احساس را از هم تمیز دهید.

به‌‎طور مثال، اگر شخص موردعلاقه شما در همان ابتدای آشنایی با توجهات بسیار زیاد و هدایای مختلف شگفت‌زده‌تان می‌کند، خیلی خوشحال نباشید زیرا این افراد عموما قصد دارند این توهم را در ذهنتان ایجاد کنند که شما مناسب‌ترین جفت را برای عاشقی کردن یافته‌اید و بهتر از او دیگر در جهان وجود ندارد. اما پس از اینکه حسابی احساسات شما را درگیر خود می‌کنند، چهره دیگری از خود را نمایان کرده و شما می‌مانید و تجربه‌های سخت و دشوار. این روشی است که اغلب خودشیفته‌ها برای تحت‌کنترل داشتن شریک عاطفی خود انجام می‌دهند زیرا به این طریق، فرد مقابل برای جلب توجه عشق خود (همان فردِ خودشیفته) دست‌به‌هر کاری می‌زند تا همان انسان مهربان و دوست‌داشتنی که در ابتدای رابطه دیده بود را دوباره بدست بیاورد.

عشق به معنای احترام گذاشتن به حریم شخصی طرف مقابل است 

همیشه در دسترس بودن و حضور دایمی در ابتدای رابطه می‌تواند نشانه هیجان باشد. البته خیلی مجذوب شدن لزوما نشانه این نیست که طرف مقابل انسان سواستفاده‌گر یا محدودکننده‌ای خواهد بود. اما نشانه‌ی چندان خوبی هم بشمار نمی‌‍رود و باید با احتیاط بیشتری با او مواجه شد. «روبرت والراند»، روانشناس و نویسنده کتاب «روانشناسی هیجان: مدل دوگانه» در این رابطه گفته: هیجانات شدید و امیال قوی بیشتر از اینکه برای یک رابطه مفید باشد، تهدید محسوب می‌شود. وقتی فردی عاشق شما باشد، به شما اطمینان دارد. فرد عاشق همیشه دوست دارد که معشوقش خودِ واقعی‌اش باشد و برای تغییر دادن او کاری نمی‌کند.

با عشق می‌توان هر ناممکنی را ممکن کرد‎

همچنین عاشق برای خوشحالی معشوق از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد که مهم‌ترینش حفظ حریم شخصی و باقی گذاشتن مقداری فاصله است تا فرد تنهایی و فردیت خود را نیز به موازات عشقش داشته باشد. اما در مقابل، فردی که از روی هیجان و نه عشق عمیق در رابطه با شماست، بسیار حسود و تملک‌گرا خواهد بود. این افراد عموما درکی از این موضوع ندارند که طرف مقابل آنها یک انسان بالغ است و حق انتخاب و قدرت تشخیص دارد. از این‌رو، فرصت استقلال به شریک عاطفی خود نمی‌دهند و به‌هیچ عنوان هم دوست ندارند بدون اطلاع آنها عشقشان با فرد دیگری کوچک‌ترین ارتباطی داشته باشد. انسان‌های هیجان‌زده همیشه حس ناامنی دارند و دلواپس این هستند که معشوقشان آنها را دوست نداشته باشد یا سراغ فردی دیگری برود.

این افراد به‌شدت تدافعی و کنترل‌گر هستند و اغلب مواقع رنجیده‌خاطر و ناخشنود به‌نظر می‌رسند. به همین دلایل است که زنانی که با مردان هیجان‌زده و مشتاق در ارتباط هستند، اغلب از رابطه ناخوشایند خود شکایت دارند. باید بدانید که اگر در ابتدای یک رابطه عاطفی هیجان‌زده هستید و حس پروانه‌ای دارید، کاملا نرمال است زیرا فردی را یافته‌اید که احساسات بسیار خوب و انرژی‌های مثبتی به قلبتان جاری می‌کند. اما اگر پس از چندین ماه همچنان توان تمرکز روی کار خود را نداشتید و دوستان و خانواده خود را نادیده می‌گرفتید تا همه وقت خود را صرف شریک عاطفی‌تان کنید، باید این هشدار را بدهیم که در یک رابطه کاملا ناسالم قرار دارید.

«جاناتان مارشال»، روانشناس و کارشناس رابطه در این رابطه گفته: هر وقت کسی عاشق می‌شود طبیعی است که برای مدتی همه زندگی و حواس خود را روی معشوق و رابطه جدیدش بگذارد. اما اگر این توجه و اشتیاق به‌گونه‌ای باشد که فرد را از دیگران جدا کرده و از اجتماع، دوستان و خانواده گریزان کند، بدون شک او در مسیر نادرست گام برمی‌دارد و این رابطه ناسالم در زمانی نه‌چندان دور چهره زشت و ناخوشایند خود را به شما نشان خواهد داد. او همچنین اعتقاد دارد وقتی شما همه زندگی و حواس و توجه خود را به یک فرد واحد در زندگی معطوف می‌کنید و برای خاطر او حتی از خانواده و دوستان دور می‌شوید، باید بدانید که یک جای کار می‌لنگد.

درست است که عشق نوعی جنون خفیف با خود به‌همراه دارد و به‌واسطه آن همه فعالیت‌های معشوق برای عاشق لذت‌بخش، زیبا و جذاب خواهد بود اما اگر این اشتیاق و اینگونه احساسات زیاد از حد باشد، تعادل زندگی افراد را به مخاطره خواهد انداخت و نشانه‌ی واضحی از یک رابطه ناسالم و مسموم است. شما نمی‌توانید معشوق را همچون خدا روی زمین بدانید و او را بپرستید. اینها نشانه هیجان‌زدگی‌های مقطعی است و امکان دارد پس از مدتی فروکش کند. شدت احساسات عاطفی زنگ هشداری برای هر دو طرف خواهد بود و بنابراین، تصور نکنید اگر نمی‌توانید یک لحظه را بدون عشقتان و خبر گرفتن از او سر کنید، پس خیلی عاشق هستید. درست برعکس، اینها نشانه هیجان و رابطه ناسالم و مقطعی است.

منبع: روزیاتو

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com