با ما ارتباط برقرار کن

ناباروری

علل ناباروری زنان چیست؟

منتشر شده

روی

علل ناباروری زنان

یک ماه دیگر هم از انتظارتان گذشت و این بار هم آزمایش‌ها نشان دادند که تا رسیدن به آرزوی مادر شدن، فاصله زیادی دارید. جواب منفی آزمایش خونتان، نگرانتان می‌کند. می‌ترسید هیچ وقت صدای گریه‌های نوزادی را در آغوشتان نشنوید و هیچ وقت کسی شما را «مامان» صدا نکند. حق دارید. وقتی تصمیم‌تان را گرفته‌اید و می‌دانید که تصویر روشنی از آینده خانوادگی‌تان را در ذهن ساخته‌اید، جواب‌های منفی پی در پی آزمایش‌ها، نه تنها مضطرب که آرام آرام افسرده‌تان می‌کند.

بارداری، یکی از شیرین‌ترین زمان‌های زندگی هر زنی است. انتظار شیرینی که شما را برای برعهده گرفتن نقش مادری آماده می‌کند، می‌تواند زندگی‌تان را زیر و رو کند، اما بعید نیست که دوره انتظار شما، مثل بسیاری از زنان دیگر، طولانی‌تر از انتظارتان شود. برای اینکه نگرانی‌تان برطرف شود و این تاخیر در بارداری را «ناباروری» تلقی نکنید، ادامه این مطلب را بخوانید. شاید شما هم بتوانید دلایل باردار نشدنتان را در میان عوامل زیر پیدا کنید.

تاریخچه پزشکی عامل باردار نشدن زنان
متخصصان می‌گویند کسانی که به بیماری‌های التهابی ناحیه لگن دچار هستند یا برخی دیگر از بیماری‌های مزمن حوزه زنان و زایمان مثل اندومتریوز آزارشان می‌دهد، برای مادر شدن، باید ابتدا بیماری‌هایی که دچارش هستند را درمان کنند. از نظر پزشکان، این دسته از زنان نابارور نیستند، بلکه عامل مزاحمی سد راه مادر شدنشان شده و با برطرف کردنش، می‌توانند به آرزویشان برسند.

باردار نشدن زنان به خاطر سبک زندگی غلط
زنانی که سال‌های سال به اختلالات اضطرابی دچار بوده‌اند و کاری برای درمان این مشکل نکرده‌اند، اغلب در باردار شدن به مشکل برمی‌خورند و همین ناکامی، زمینه را برای بیشتر شدن اضطرابشان هم فراهم می‌کند. از نظر متخصصان، سبک زندگی و وضعیت روانی زنان می‌تواند احتمال باردار شدنشان را تعیین کند. زنانی که شمع ۳۰ سالگی را فوت کرده‌اند، آنهایی که استرس زیادی دارند و کسانی که تغذیه و شیوه زندگی ناسالم دارند، معمولا به سادگی باردار نمی‌شوند.

باردار نشدن زنان به دلیل تخمدان پلی کیستیک
زنانی که به بیماری تخمدان پلی کیستیک (PCOD) یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دچار هستند، نمی‌توانند به سادگی بارداری را تجربه کنند. این اختلال هورمونی که باعث افزایش کیست‌ها در ناحیه تخمدان می‌شود، مسیر باردار شدن را برای یک زن طولانی کرده و در چرخه طبیعی تخمک گذاری بدن او اختلال ایجاد می‌کند.

ناباروری زنان,علت ناباروری زنان,درمان ناباروری زنان زنانی که دچار تخمدان پلی کیستیک هستند معمولا در باردار شدن مشکل دارند

باردار نشدن زنان به دلیل عدم تعادل pH
شرایط واژن یک زن تاثیر بسزایی را بر بارداری او می‌گذارد. بالا یا پایین بودن غیرطبیعی PH، بر تخمک‌ها تاثیر گذاشته و توانشان برای بارور شدن را کاهش می‌دهد. استفاده مکرر از شوینده‌ها برای حفظ بهداشت ناحیه تناسلی و حتی استفاده از برخی آنتی بیوتیک‌ها، می‌تواند تعادل PH را در این ناحیه برهم بزند و روند باردار شدن فرد را به تاخیر بیندازد.

چاقی عامل باردار نشدن زنان
زنان چاق نابارور نیستند، اما در برخی موارد تا زمانی که وزنشان را کاهش ندهند، نمی‌توانند بارداری را تجربه کنند. تراکم چربی‌ها در بدن زنان، می‌تواند روند باردار شدنشان را دچار اختلال کند. به همین دلیل متخصصان، علاوه بر تاکید بر تغذیه سالم در ماه‌های انتظار بارداری، رسیدن به وضعیت جسمی متناسب را هم توصیه می‌کنند.

باردار نشدن زنان به دلیل مشکلات بهداشتی
اسپرم‌ها برای بارور کردن تخمک‌ها، باید از دهانه رحم عبور کنند و اگر هر مشکلی در این ناحیه وجود داشته و سلامت دهانه رحم را تهدید کند، تلاش اسپرم‌ها برای رسیدن به تخمک‌ها، ناکام می‌ماند. کسانی که به عفونت‌های تناسلی دچار هستند یا از مشکلات التهابی مربوط به دهانه رحم رنج می‌برند، نیازی به تلقیح مصنوعی یا IVF ندارند. اگر این زنان مشکلات مربوط به ناحیه دهانه رحم را برطرف کنند، زودتر از آنچه که انتظار دارند، بارداری را تجربه می‌کنند.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

ناباروری

ناباروری ثانویه در زنان

منتشر شده

روی

به وسیله

ممکن است شما بعد از داشتن بچه اول خود اقدام به باردار شدن کنید و تا دو سال باردار نشوید، آیا شما مشکل باروری پیدا کرده اید؟

ناباروری دوم
بله. شما دارای ناباروری دوم هستید و بدین معناست که برای دومین بار  قادر به باردار شدن نیستید. اگرچه مشکلات ناباروری اولیه بسیار شایع تر است اما حدود ۳ میلیون خانم در امریکا دارای مشکلات ناباروری دوم هستند.

چه عواملی باعث ناباروری دوم می شود و چه افرادی را تهدید می کند؟
همان عواملی که ناباروری اولیه را سبب میشود، می تواند دلایل ناباروری دوم باشد که شامل:

* زخم لگن و یا رحم
* لوله ای فالوپ مسدود شده
* تخمک گذاری ناقص
* اندومتریوز
* سیگار کشیدن
* لاغری و یا چاقی شدید
* استفاده زیاد از الکل
* کمیت و کیفیت ضعیف اسپرم

علاوه بر دلایل بالا، عارضه های ناشی از زایمان قبلی و یا سن شما می تواند با وضعیت باروری مرتبط باشد. ممکن است سال ها از بارداری اول شما گذشته باشد.

درمان
درمان مشکلات باروری اول و دوم یکسان است و در مرحله اول باید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. اگر شما یکسال از وسایل جلوگیری از بارداری استفاده نکرده اید و تلاش کردید اما باردار نشدید و یا اینکه سن شما بالای ۳۵ سال است و بعد از ۶ ماه نزدیکی بدون جلوگیری باردار نشدید، حتما با یک متخصص مشورت کنید.

اگر شما بالای ۳۰ سال سن دارید و دارای اندومتریوز و یا قاعدگی های نامنظم هستید هر چه زودتر متخصص خود را انتخاب و اقدامات لازم را انجام دهید.

 علت ناباروری ثانویه,درمان ناباروری ثانویه

درمان مشکلات باروری اول و دوم یکسان است و در مرحله اول باید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید

  واکنش های معمول به مشکلات باروری دوم شامل:

تکذیب کردن:
خیلی وقتها شما فکر میکنید چون یکبار باردار شده اید بنابراین دیگر مشکلات باروری نخواهید داشت و هر زمان بخواهید می توانید باردار شوید. برای درمان اقدام نمی کنید و خیلی سخت این قضیه را قبول می کنید.

احساس حسادت:
گاهی شما نسبت به اطرافیان خود و دوستانتان که دارای فرزند بیشتری هستند حسادت میکنید و تنها از سر این احساس است که میخواهید باردار شوید.

احساس غم:
شما ممکن است نقاط عطف فرزند خود را مشاهده کنید مانند رفتن به مهد کودک و یا یادگیری به دوچرخه سواری. اما ترکیبی از شادی و غم دارید و به این فکر میکنید که دیگر شما فرزندی نخواهید داشت.

احساس گناه:
در حال قادر به کودک خود را خواهر و برادر ممکن است به شدت در وزن شما، هنوز تمایل خود را برای یک کودک دیگر نیز ممکن است باعث درد گناه برای بودن با کودک شما راضی نیست.
احساس خشم: شما ممکن است عصبانی باشید از اینکه دیگران براحتی بچه دوم را باردار شدند اما شما این مشکلات را دارید.

متاسفانه، تمام این مسائل سخت است و تنها بخشی از تجربه دردناک از مشکلات باروری دوم را شامل می شود. شما و شریک زندگیتان باید با این مشکلات روبرو شده و مقابله کنید.

درمان های باروری را مدیریت و پدر و مادر خوبی باشید
احساس اضطراب و ناامیدی در طول درمان های باروری طبیعی است، اما اگر این احساسات شما را بیش از پیش نسبت به کودکتان  تحریک پذیر می کند از یک مشاور برای مدیریت احساسات خود  کمک بگیرید و تکنیک های رهایی از استرس و داشتن آرامش بیشتر را یاد بگیرید.

فعالیت های سرگرم کننده زیادی می توانید با کودک خود با هم انجام دهید. هنگامی که شما نیاز به استراحت دارید از دوستان، اعضای خانواده و یا حتی پرستار کمک بگیرید .رابطه شما با فرزندتان به این ترتیب سالم تر خواهد بود.

ادامه ی خواندن

ناباروری

نازایی و اختلالات باروری زنان

منتشر شده

روی

به وسیله

نازایی معمولا در ۱۰٪ زوجها اتفاق می افتد . میزان باروری معمولا بعد از سنین ۲۰ تا ۳۰ در هر دو جنس کاهش می یابد و چون سن ازدواج رو به افزایش است و بسیاری از زوجها حدود ۳۰ سالگی ازدواج می کنند ، میزان نازایی در کشورهای پیشرفته ، بیشتر شده است . از همراهی با ما بسیار سپاسگذاریم.

 

نازایی و اختلالات باروری زنان از کجا آغاز می شود ؟

اگر بعد از گذشت یک سال از ازدواج و تماس های جنسی بدون جلوگیری و منظم ، حاملگی رخ ندهد ممکن است یکی یا هر دوی زوجین مشکل باروری داشته باشند.
٪۸۰ زوج ها در سال اول و تا ۹۰٪ آنها در سال دوم ، بارور می شوند . بعضی از اختلالات قابل درمانند ولی بعضی دیگر موجب نازایی دائمی زوجین می شوند . شرکت زوجین در جلسه مشاوره و معاینه درباره نازایی ضروری است . حدود نیمی از مشکل ها ، در زن ها وجود دارد و حدود یک سوم نیز در مردان ، ولی در بعضی از موارد هم دلیل خاصی پیدا نمی شود . در مواردی که علت ، قابل کشف یا درمان نیست می توان از روش های کمکی ، استفاده کرد .

 

اختلالات باروری زوجین

اختلالات باروری زوجین :

مدت زمانی که زوجین سعی می کنند تا حامله شوند به طور متوسط ۱ ماه است و ٪۸۰ آنها در طی یک سال در این قضیه موفق هستند . اگر حاملگی طی ماه های اول رخ ندهد اضطراب زن و شوهر چیزی غیر طبیعی نمی باشد ، اما به زوج های جوان توصیه می شود قبل از مراجعه به پزشک به کوشش خود برای باردار شدن ادامه دهند . هر چه سن بالاتر می رود حاملگی سخت تر می شود.

 

چاقی

افزایش احتمال حاملگی :

حالت سلامت عمومی زوجین نقش مهمی در باروری دارد . بعضی از اقدامات کمکی زیر ممکن است حاملگی را در شما افزایش دهد.

  • مطمئن شوید که وزنتان در محدوده طبیعی است.
  • از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید.
  • سیگار نکشید.
  • از مصرف الکل خودداری کنید زیرا باعث کاهش اسپرم می شود و می تواند باعث آسیب جنین در موقع حاملگی شود.
  • تلاش کنید که نگران نباشید زیرا استرس می تواند قدرت باروری را کاهش دهد. در روزهای میانه دوره قاعدگی ، هر روز تماس جنسی داشته باشید.
  • مردان نیز باید از حمام آب داغ و یا سونا پرهیز کنند.

 

چه کاری ممکن است برای نازایی و اختلالات باروری انجام شود ؟

باید در این موارد ، همراه همسرتان به پزشک مراجعه کنید . پزشک درباره روابط جنسی شما و اینکه آیا حین مقاربت جنسی مشکل دارید یا نه سؤال خواهد کرد .
او حتما از مقاربت در وسط دوره قاعدگی خواهد پرسید ، زیرا در این مواقع اغلب حاملگی ها اتفاق می افتد . بیماری های قبلی شما و همسرتان نیز مهم هستند . مصرف الکل و سیگار نیز می تواند باعث این اختلال شود . همچنین ممکن است تحت یک معاینه فیزیکی کلی و معاینه دستگاه تناسلی قرار بگیرید . اگر هر دو جوان هستید و مشکل خاصی نیز پیدا نشد احتمالا پزشک اقدامات خاصی را برای افزایش احتمال حاملگی و تلاش برای ادامه روابط جنسی به شما توصیه می کند . اگر پزشک به وجود یک اختلال شک داشته باشد و یا خانم بالای ۳۰ سال داشته باشد ، باید به یک متخصص مراجعه کنید .

پیش آگهی بیماری

اگر اختلالی تشخیص داده شود ، آینده بیماری بستگی به علت آن دارد . ولی باید به خاطر داشت که اگر اختلالی تشخیص داده نشد و یا اختلال ، قابل درمان نبود می توان از روش های کمکی و مصنوعی استفاده کرد .

نازایی در زنان را بیشتر توضیح دهید ؟

در نیمی از زوج هایی که نازا هستند ، مشکل از خانم هاست . برای تحقق حاملگی ، مراحل زیر باید انجام شود . تخمک گذاری ( ساخت و رهایی تخمک از تخمدان )، لقاح تخمک با اسپرم ، انتقال تخمک بارورشده از لوله های فالوپ به رحم و کاشت تخمک بارور شده در دیواره رحم ؛ اگر در هر کدام از این مراحل اختلالی پیش آید، حاملگی صورت نمی گیرد .

عامل ایجاد نازایی در زنان

عامل ایجاد نازایی در زنان :

تعدادی از اختلالات باروری در زنان وجود دارد که می تواند بر هر کدام از موارد بالا اثر بگذارد .

مشکلات تخمک گذاری :

یک علت شایع ناباروری زنان ، عدم تخمک گذاری در میانه دوره قاعدگی است . تخمک گذاری فرآیندی است که توسط واکنش های بین هورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز و تیروئید و تخمدانها کنترل می شود. یکی از علل شایع و قابل درمان ناباروری در زنان ، سندرم تخمدان پلی کیستیک است که با اختلال هورمونی می تواند جلوی تخمک گذاری را بگیرد . اختلالات غده تیروئید مانند کم کاری آن می تواند به اختلال در تعادل هورمونها و در نتیجه اختلال در تعداد تخمک گذاری ها منجر شود . اختلالات غده هیپوفیز مانند پرولاکتینوما ( یک تومور غیرسرطانی ) نیز می تواند چنین عدم تعادل هورمونی را به وجود آورد . در بعضی از موارد ، در زنانی که بعد از چند سال مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را کنار گذاشته اند ، چند ماهی طول می کشد که دوباره چرخه های هورمونی طبیعی به راه بیفتد . فعالیت سنگین ، استرس و چاقی یا کاهش وزن بدن می توانند بر میزان هورمونها اثر بگذارند و باعث ناباروری موقتی شوند .
نکته : یائسگی زودرس نیز می تواند به شکست در تخمک گذاری منجر شود . این اختلال ممکن است به علت مشکل واضحی اتفاق نیفتد و یا به دلیل عمل جراحی در لگن ، شیمی درمانی یا اشعه درمانی رخ دهد . در موارد نادر ، تخمدانها به علت اختلالات کروموزومی مانند مانند سندرم ترنر تشکیل نمی شوند .

مشکلات انتقال تخمک و لقاح :

عبور تخمک از تخمدان به رحم ممکن است به علت اختلال در لوله های فالوپ ( رحم ) مختل شود . این اختلال ممکن است به علت عفونت لگنی باشد که آن هم ممکن است به دلیل عفونت های منتقله از راه تماس جنسی ( مانند عفونت کلامیدیایی ) باشد . چنین اختلالاتی ممکن است بدون علامت باشند و فقط به هنگام بررسی علل نازایی مشخص شوند .
اندومتریوز نیز حالتی است که باعث تشکیل بافت نابجا و کیست در لگن می شود و همچنین می تواند باعث آسیب لوله های فالوپ و ممانعت از عبور تخمک شود .
در بعضی از زنان نیز تخمک نمی تواند بارور شود ، زیرا موکوسی که توسط گردن رحم ترشح می شود دارای آنتی بادی های ضد اسپرم است و قبل از رسیدن به تخمک آنها را تخریب می کند . آنها را تخریب می کند .

مشکلات کاشته شدن تخمک :

اگر دیواره رحم به دلیل عفونتی مانند سوزاک یا گونوره آسیب ببیند ، کاشته شدن تخمک بارور شده غیر ممکن است . مشکلات هورمونی همچنین می توانند باعث عدم آمادگی کافی دیواره رحم برای کاشته شدن تخم شوند . تومورهای غیر سرطانی که رحم را گرفتار می کنند و به طور نادر ناهنجاری های مادرزادی اعضای تناسلی زن ، مانع کاشته شدن تخم در دیواره رحم می شوند .

 

بارورکردن مصنوعی تخمک

بارورکردن مصنوعی چگونه است ؟

این روش ، فرآیند ساده ای است که باعث ورود اسپرم به واژن یا رحم زن می شود . اسپرم گرفته شده از همسر زن را به داخل سرنگ می کشیم . این روش ، بدون درد است و چند دقیقه طول می کشد و زن می تواند بعد از یک استراحت نیم ساعته به منزل برود .

باروری مصنوعی

باروری مصنوعی که واژن را با اسپیکولوم باز نگه داشته ، و با یک سرنگ اسپرم ها را به بالای واژن یا رحم زن تزریق می کنیم .

 

اسپرم

چه کاری ممکن است انجام شود ؟

پزشک شما درباره وضعیت عمومی سلامت شما ، روش زندگی ، داروهای مصرفی و دوره های قاعدگی و رابطه جنسی شما قبل از هرگونه درمانی از شما خواهد پرسید . امروزه اکثر دلایل ناباروری زنان را با انجام آزمایشات مختلف می توان تشخیص داد . شما می توانید با استفاده از کیت های پیش بینی کننده تخمک گذاری یا ثبت روزانه دمای بدن به زمان تخمک گذاری پی ببرید . اگر پزشک شک کند که شما به طور منظم تخمک گذاری نمی کنید ، باید طی آزمایش خونی که در دوره قاعدگی انجام می شود ، میزان پروژسترون را بررسی کنید زیرا این هورمون بعد از تخمک گذاری افزایش پیدا می کند . علاوه بر این می توان از دیواره رحم نمونه ای تهیه کرد و از آن برای بررسی اختلالات اعضای تناسلی و دیواره رحم استفاده نمود .

اگر این آزمایشات نشان بدهد که شما تخمک گذاری نمی کنید ممکن است به آزمایشات بیشتری برای بررسی سطح هورمونها نیاز باشد و همچنین تجویز دارو صورت گیرد . اگر شما به طور طبیعی تخمک گذاری می کنید و همسرتان نیز اسپرم های سالمی دارد ، پزشکتان باید بررسی کند که چه عاملی باعث عدم ملاقات اسپرم و تخمک می شود .
برای مثال ، پزشک می تواند در زمان تخمک گذاری از شما و همسرتان بخواهد تا تماس جنسی داشته باشید و بعد از چند ساعت از موکوس گردن رحم ، نمونه ای تهیه می کند تا از نظر وجود آنتی بادی ضد اسپرم آن را بررسی کند . اگر آنتی بادی در ترشحات مورد بررسی وجود داشته باشد ، از روش های درمانی مختلفی می توان استفاده کرد .

کورتیکواستروئیدها را می توان برای مهار ساخت آنتی بادی ها تجویز کرد و یا می توان اسپرم همسرتان را برای جلوگیری از ملاقات با آنتی بادی ها به خود رحم تزریق کرد.
اگر همچنان علت ناباروری نامعلوم باشد ، پزشک باید به دنبال اختلالی در لوله های فالوپ و یا رحم بگردد . یکی از این آزمایشات ، لاپاروسکوپی است که در آن یک اندوسکوپ را از داخل برش کوچکی به شکم وارد می کنند .
آزمایش دیگر هیسترو سالپنگوگرافی است که در آن ، رنگ را از راه گردن رحم وارد می کنند و عکس رادیوگرافی می گیرند . نوع درمان به علت بیماری بستگی دارد . برای مثال انسداد لوله فالوپ را می توان با جراحی کوچک و اندومتریوز را می توان با دارو درمان کرد .

پیش آگهی بیماری در فصل نازایی و اختلالات باروری زنان :

درمان این اختلالات ، احتمال حاملگی را افزایش داده است . میزان موفقیت بسته به علت ناباروری و نوع درمان فرق می کند. داروها در یک سوم زنان باعث تحریک تخمک گذاری می شوند ، ولی با این کار خطر چند قلویی نیز وجود دارد . جراحی کوچک برای برطرف کردن انسداد لوله فالوپ می تواند مفید باشد ولی خطر حاملگی نابجا را نیز افزایش می دهد. میزان موفقیت در روش های کمکی از ۱۰٪ تا ۳۰٪ متغیر است .

ادامه ی خواندن

ناباروری

ناباروری در زنان در اثر عفونت های مختلف

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | ناباروری

برخی از خانم ها به دلایل مختلفی از نعمت مادر شدن محروم می شوند. ناباروری در زنان علل مختلفی دارد که در وهله اول باید علت یابی شود و سپس به درمان ان پرداخت از شایعترین دلایل ناباروری می توان به سن زیاد اشاره کرد و همچنین وجود انواع عفونت های در خانم ها می تواند مانع بزرگی در راه مادر شدن آن ها به و جود بیاورد در ادامه با روش های درمان انواع عفونت ها در زنان و همچنین علت های اصلی ناباروری در آن ها صحبت خواهیم کرد.

ناباروری در زنان

بعضی از عفونت های زنان، باعث بوجود آمدن ناباروری در آنها می شود. بنابراین باید عفونت های زنانه ی خود را جدی بگیرید. گاهی با یک درمان خیلی ساده و کوتاه مدت می توان از بوجود آمدن مشکلات جدی تر، جلوگیری کرد. کارشناس مامایی گفت: علت اینکه این عفونت های شدید که در درمان آنها، سهل انگاری شده است، باعث ناباروری می شود، این است که با ورودشان به داخل رحم باعث مسدود شدن لوله های رحمی می گردد.

«فریبا اسدی»، با بیان این‌که عفونت‌های زنان در سنین باروری یعنی از زمان بلوغ تا یائسگی در کمین‌شان است، تصریح کرد: این عفونت‌ها در سه نوع میکروبی، قارچی و ویروسی است که هریک از آن علائم ویژه‌ای دارد.

وی افزود: عفونت‌های میکروبی عوارضی نظیر بوی بد، سوزش، ترشحات فراوان و دردهای زیردل را به‌همراه دارد و قابل انتقال به همسر است، عفونت‌های قارچی علائمی نظیر خارش و ترشحات چسبناک را به همراه دارد و احتمال انتقال به همسر خفیف است و عفونت‌های ویروسی قابل انتقال بوده و شامل زگیل و تبخال تناسلی است.

درمان عفونت ها مانع ناباروری در زنان

ماست ترش عامل موثر در درمان عفونت قارچی

اسدی با تأکید بر این‌که با رعایت بهداشت می‌توان در پیشگیری و بهبود عفونت‌ها موثر بود، خاطرنشان کرد: خوردن ماست ترش تأثیر بسزایی در پیشگیری و درمان عفونت‌های قارچی دارد.

درمان‌های خانگی برای عفونت‌های خفیف

این کارشناس مامایی با بیان این‌که درمان‌های خانگی در موارد خفیفی از عفونت موثر است، افزود: استفاده از سرکه، بومادران، آویشن، جوش‌شیرین و … از درمان‌های خانگی عفونت‌های خفیف به شمار می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: کسانی‌که در سنین بعد از ازدواج دچار عفونت‌های ذکر شده، می‌شوند، در درجه اول باید توسط پزشک زنان معاینه شوند تا نوع عفونت آن‌ها تشخیص داده شود تا داروی مخصوص آن در اختیارشان قرار گیرد.

تأثیر نوع لباس بر ایجاد و تشدید عفونت

این کارشناس مامایی افزود: استفاده از شلوارهای تنگ و چسبان تهویه و ورود هوا را با مشکل مواجه می‌کند و این امر به افزایش عفونت منجر می‌شود. وی افزود: لباس زیرهای پلاستیکی نیز در افزایش عفونت موثر هستند بنابراین توصیه می‌شود خانم‌ها از لباس زیرهای نخی استفاده کنند.

اسدی توصیه کرد: لباس‌های زیر را هرگز با پودر لباسشویی و صابون‌های معطر نشویید،
چون به حساسیت منجر می‌شود هم‌چنین پس از شست‌وشوی لباس‌های زیر آن‌ها را در معرض آفتاب قرار داده
و یا بر روی آن‌ها اتو بکشید تا میکروب‌ها از میان برود.

خوب است بدانید :عوامل موثر بر ناباروری زنان

براستی چرا برخی از زنان به طور طبیعی از مادر شدن محروم هستند؟ چه دلایلی در این رابطه وجود دارد؟

سن

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین علت‌های ناباروری را می‌توان در سن خانم‌ها دانست. بدین معنا که افزایش سن با باردار شدن رابطه عکس دارد. بهترین سن خانم‌ها برای بارداری بین ۲۰ تا ۳۱ سال اعلام شده اما زمانی که سن مادر به ۴۰ سالگی برسد‌، باردار شدن سخت‌تر خواهد بود زیرا عدم وجود فولیکول‌های تخمدانی را می‌توان یکی از اصلی‌ترین دلایل ناباروری در سن بالا دانست.

اضافه وزن و چاقی

اضافه وزن می‌تواند فعالیت هورمون‌های زنان را مختل کرده و تا جایی پیش رود که شخص با مشکلات باروری
مواجه شود. به زنان چاقی که قصد مادر شدن دارند، توصیه می‌شود تا با رژیم‌های غذایی و تحت نظر پزشک
لاغر شوند تا بتوانند حس مادر شدن را تجربه کنند. زیرا در صورتی که غیر اصولی و با رژیم‌های خودسرانه
لاغر شوید، بدن مادر آینده فاقد مواد لازم برای تغذیه جنین است که می‌تواند به تولد جنینی با ناهنجاری
مختلف ختم شود.

مصرف دخانیات و الکل

به زنانی که قصد باردار شدن دارند، توصیه می‌شود که از مصرف دخانیات و الکل پرهیز کنند زیرا هر دو مورد می‌تواند با کاهش قدرت باروری در زنان و مردان پاسخ داده شود. این موضوع تا جایی حائز اهمیت است که پزشکان معتقدند، در صورتی که یکی از والدین دخانیات یا الکل مصرف می‌کنند بایستی فاصله زمانی طولانی بین ترک این موارد و قصد باردار شدن وجود داشته باشد.

ناباروری در زنان

مهمترین علل ناباروری در زنان

حس درونی شما مهم است

اگر قصد باردار شدن دارید، استرس، خستگی زیاد، تغذیه و عادات رفتاری نامناسب می‌توانند تهدیدی برای عدم باردار شدن محسوب شوند، حداقل سه ماه قبل از باردار شدن این موارد را ترک کنید. زیرا تمامی موارد ذکر شده می‌توانند تخمک‌گذاری را با اختلال مواجه کنند.

بیماری‌های ارثی

بسیاری از زوجین به بیماری‌های ارثی مبتلا هستند که می‌تواند زمینه ساز ناباروری باشد به همین دلیل توصیه می‌شود
اگر قصد باردار شدن دارید با پزشکان و متخصصان مشورت کنید تا از بیماری‌های ارثی احتمالی یا حتی
بیماری‌هایی که می تواند به جنین شما منتقل شود، آگاه شوید.

بیماری‌هایی که به ناباروری ختم می‌شود

بسیاری از بیماری‌ها هر چند ساده و بی‌اهمیت می‌توانند به ناباروری ختم شوند. برای مثال عفونت‌های مختلف، سندروم آندومتریوز یا مشکلات تخمدانی و رحمی می‌توانند به ناباروری ختم شوند. برای مثال، خانمی را در نظر بگیرید که در سیکل قاعدگی خود با مشکلات متعددی مواجه است و پریودهای نامنظمی را دارد.

بعد از نزدیکی استراحت کنید

بسیاری از زنان پس از نزدیکی سریع موقعیت خود را تغییر می‌دهندتا به کارهایشان برسند یا سریعا به حمام بروند،
در صورتی که متخصصان توصیه می‌کنند پس از نزدیکی مدت زمانی را به استراحت پرداخته و دراز بکشید
و اجازه دهید تا بدن زن بتواند برای ترکیب تخمک و اسپرم زمان بیشتری را دراختیار داشته باشد.

مصرف داروها و ترکیبات سمی

بسیاری از داروها یا ترکیبات شیمیایی و شوینده‌ها بدون اینکه شخص اطلاع داشته باشد، می‌توانند ترکیبات سمی را وارد بدن زن یا مرد کنند که با اختلال تخمک‌گذاری پاسخ داده شود در نتیجه احتمال باروری کاهش می‌یابد.

ناباروری در زنان

عوامل تاثیر گذار بر ناباروری در زنان

تاثیر گرما و آلودگی هوا

گرما بخصوص در اسپرم مردان بسیار تاثیر گذار است. زنانی که قصد باردار شدن دارند نیز بایستی از رفتن به سونا یا جکوزهایی که دمای بسیار بالایی دارند، بپرهیزند زیرا قرار گرفتن در این محیط می‌تواند فعالیت هورمون‌ها را مختل کند.

مصرف غذاهای مخصوص

مصرف غذاهایی مانند غلات (نان‌های گندمی، برنج، ذرت، کربوهیدرات‌های تصفیه شده ) پروتئین‌های گیاهی (لوبیا، نخود، بادام زمینی) گوشت و مرغ، حبوبات و لبنیات و… را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.

شغل‌های پر استرس

اگر شما زنی هستید که در حرفه پر استرسی فعالیت دارید تا جایی که می ‌فعالیت خود را کاهش دهید
زیرا شغل شما مستقیما بر میزان باروری شما تاثیر دارد و می‌تواند شما را از مادر شدن محروم کند.

تجربه سقط های مکرر

ناباروری در زنان  که با سقط‌های مکرر روبرو بوده‌اند بایستی احتیاط بیشتری را در زمان باردار شدن داشته باشند زیرا سقط‌های مکرر می‌تواند احتمال بارداری‌های آینده را در این زنان کاهش دهند.

چنین خانم‌هایی بایستی بین سقط‌های مکرر خود تا بارداری آینده فاصله انداخته و در این مدت نیز تحت ن
ظر پزشک باشند تا بتوانند از سقط بعدی ممانعت کنند.

اما در پایان باید گفت، تمامی زوجین نابارور با انجام مراحل درمانی می‌توانند حس مادر و پدر شدن را تجربه کنند.

سلام خبر , سلامت نیوز

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان1 ماه پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌2 ماه پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com