با ما ارتباط برقرار کن

دانستنی‌های سلامت

علت اینکه همیشه خوابم میاد چیست؟

منتشر شده

روی

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

«خیلی خسته ام»! جمله ای آشنا و البته آزاردهنده است که در طول روز بارها و بارها تکرارش می کنید و احتمالا دنبال باعث و بانی اش می گردید.با دلگرم همراه باشید تا با علت اینگه همیشه احساس خستگی و خواب آلودگی دارید آشنا شوید.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

چند دلیل برای اینکه چرا همیشه خوابتون میاد؟

البته همیشه کاسه و کوزه ها سر کوتاهی شب ها، استرس های کاری، دشواری کارهای خانه، بی خوابی و درگیری های روزمره شکسته می شود اما خستگی زیاد همیشه از بی خوابی ناشی نمی شود بلکه عوامل دیگری هم هستند که ناگهان باک انرژی تان را به صفر می رسانند. اینگونه می شود که همیشه از خستگی و بیحالی گله می کنید بدون اینکه دلیل واقعی آن را بدانید. با اینحال نگران نباشید، ما به شما کمک می کنیم تا ۷ عامل خستگی را بهتر بشناسید.

بیماری های تیروئید

بیست میلیون از جمعیت آمریکا به بیماری تیروئید مبتلا هستند. حدود ۶۰% از این افراد از این موضوع اطلاعی ندارند. از تاثیرات منفی تیروئید میتونیم به خستگی، عدم تعادل رفتاری، تغییر در اشتها و … اشاره کرد. برای درمان طبیعی این بیماری بهتون توصیه میکنم حتما تو رژیم غزاییتون کربوهیدرات کمتر و چربی های طبیعی بیشتر استفاده کنید. منابع ید غذاتون رو افزایش بدید و در صورت نیاز از قرص های مکمل استفاده کنید.

شیوه زندگی نادرست: امروزه عده زیادی هستند که در اکثر اوقات به خصوص تو محل کار بی تحرک هستند. عده ای هم هستن که همیشه بی تحرکن! نشستن مداوم در طول روز باعث میشه شما همیشه احساس خسته باشید!

سوالی که پیش میاد اینه که خب حالا چیکار کنیم؟

ورزش کنید. ورزش منظم هم به تراز هورمون های شما کمک میکند هم باعث میشود که خواب بهتری داشته باشید.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

بریده بریده نفس می کشید

همین حالا به تنفس تان دقت کنید؛ منقطع ودم و بازدم تان کوتاه و سطحی است؟

معمولا بیشتر افراد اینگونه نفس می کشند اما بدن از این نوع نفس کشیدن ناراضی است چون به میزان کافی اکسیژن دریافت نمی کند. در نتیجه مونواکسید کربن موجود در خون بسیار بیشتر شده و احساس خستگی می کنید. برای اکسیژن رسانی به بدن باید یاد بگیرید با شکم تان نفس گیری کنید. همین حالا دست تان را روی دیافراگم تان بگذارید، با بالا آوردن شکم، عمیق نفس بکشید و سپس رها کنید و هوا را با خالی کردن شکم بیرون دهید. البته این یک تمرین اغراق شده است تا شیوه نفس عمیق کشیدن را یاد بگیرید. به هر حال، روی تنفس تان تمرکز داشته باشید و نفس عمیق بکشید.

خواب و بیداری تان معلوم نیست

ساعت بیولوژیکی بدن نیاز به برنامخه ثابتی دارد. اگر خواب و بیداری تان زمان مشخصی ندارد، دچار حالتی می شود که انگار در ابرها راه می روید و کاملا منگ و خسته اید، در این صورت کارایی تان را نیز از دست می دهید.درست است که آخر هفته ها و روزهای تعطیل برنامه خواب همه به هم می ریزد اما با اینحال باید سعی کنید زمان خواب و بیداری تان را تنظیم کنید. نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهند افرادی که ساعت مشخصی برای خواب و بیداری ندارند حتی اگر به میزان کافی هم خوابیده باشند، باز هم احساس خستگی می کنند.

هیچ برنامه تلویزیونی را از دست نمی دهید

اگر وقتی به خانه برمی گردید جلوی تلویزیون ولو می شوید و حجتی سر شام هم چشم از این صفحه برنمیدارید، بهترین روش را انتخاب کرده اید تا حسابی خسته شوید چون بدن بی تحرک، نشستن را به منزله آماده شدن برای خواب تلقی می کند؛ در نتیجه احساس کسالت همه وجودتان را می گیرد. از این گذشته، وقتی چشم هایتان را به صفحه تلویزیون یا رایانه می دوزید کمتر پلک می زنید. این کار هم نتیجه ای جز خشکی چشم ها ندارد که بطور مستقیم به خستگی چشم منجر می شود، به همین دلیل خیلی زود خسته می شوید و دلتان می خواهد بخوابید.

برای جلوگیری از این مشکلات فقط کافی است تکانی به خودتان بدهید و حتی هنگام تماشا کردن تلویزیون ورزش کنید. منظورمان همان حرکت های کششی ساده است که در هر حالی می توانید انجام دهید. هنگام پخش آگهی ها چشم از صفحه تلویزیون بردارید، بلند شوید و بدنتان را کش و قوسی دهید، کمی راه بروید، پنجره را باز کنید و نفسی عمیق بکشید. در این صورت احساس بهتری می کنید و خستگی از تنتان می رود.

بدنتان با کویر فرقی ندارد

خیلی از ما حتی متوجه نمی شویم که در طول روز چقدر کم آب می خوریمخ، به همین دلیل بدنمان بیشتر اوقات در حالت کم آبی جزیی قرار دارد. هیچ وقت منتظر نمانید تا تشنه تان شود و بعد سراغ نوشیدن آب بروید چون احساس تشنگی یعنی بدن دو تا سه درصد مایعات خود را از دست داده است، در نتیجه دچار منگی و بیحالی می شوید.احتمالا اگر بگوییم روزانه باید هشت لیوان آب میل کنید وحشت زده می شوید اما نگران نباشید لازم نیست همه این مقدار ترا یکجا سر بکشید. همیشه یک بطری یا یک لیوان آب دم دست تان باشد و در طول روز جرعه جرعه میل کنید. فراموش نکنید که مصرف سوپ، آبمیوه ها یا سبزیجات نیز برای تامین آب بدن مفیدند.

مثل خانم هایوشام زندگی می کنید!

اگر عادت دارید همیشه پرده ها را بکشید و محیط اطرافتان را تاریک کنید، انتظار شادابی زیادی نداشته باشید. خورشید فقط برای جذب ویتامین D نیست. اگر به اندازه کافی در معرض نور طبیعی نباشید، بدنتان دچار خستگی، خواب آلودگی و کسالت می شود. مغز ما وقتی در وضعیت تاریک و روشن قرار می گیرد سیگنال هایی به بدن ارسال می کند و آن را به حالت خواب می رساند. به همین دلیل وقتی چند روز متوالی هوا گرفته و ابری است، احساس افسردگی و خستگی زیاد می کنید. حتما هر روز از منزل خارج شده و پیباده روی کنید چون ۱۰ دقیقه راه رفتن در روشنایی بیرون از منزل برای کسب انرژی و خلاص شدن از خستگی کافی است.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

صبح ها ناشتا می زنید بیرون

اگر روزتان را بدون خوردن صبحانه یا فقط با یک فنجان چای یا قهوه، مشتی مولتی ویتامین رنگ و وارنگ یا کیک و کلوچه و شیرکاکائو آغاز می کنید، خیلی زود باک انرژی تان خالی می شودو تمام روز احساس خستگی می کنید. عادت کنید هر روز صبحانه کامل حاوی پروتئین و کربوهیدرات و یک واحد میوه تازه میل کنید تا خستگی از شما دور شود.

این چراغ خواب است یا خورشید؟

اگر شب ها مقابل تلویزیون روشن بخوابید یا نور چراخ خوابتان خیلی زیاد باشد، در طول روز احساس خستگی می کندی چون دراین وضعیت مغز روز و شب را اشتباه می گیرد و به میزان کافی ملاتونین ترشح نمی کند. این هورمون برای خواب خوب و با کیفیت ضروری است. اگر نیازی به چراغ خواب ندارید آن را خاموش یا نور آن را کم کنید. همچنین باید محیط اطرافتان به اندازه کافی تاریک باشد تا طی روز احساس نشاط بیشتری کنید.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

یکی از محققین آمریکایی گفته: ورزش یک درمان جایگزین یا جایگزین بالقوه را برای بیخوابی ارائه می دهد … ورزش می تواند یک وسیله سالم، ایمن، ارزان و ساده برای بهبود خواب باشد. اگر وقت ورزش ندارید هر یک ساعت که نشستین ۱۵ دقیقه سعی کنید راه بروید.

افسردگی

افسردگی به شدت باعث اختلال خواب و یا حتی پر خوابی میشود. یکی از جالبت رین چیز ها برای مبارزه افسردگی رژیم غذایی مناسب است. جالبه که بدونید اگه غذای مناسبی بخورید که مورد علاقتون هم هست کلی افسردگی رو از بین میبره. دیگه تو اون موقعیت بجای اینکه بگید خوابم میاد همیشه پر انرژی هستید! یه سری نکات

غذایی برای افسردگی : شکر، فست فود، قهوه و مواد کافئین دار رو سعی کنید خیلی کمتر مصرف کنید. بجای این مواد غذایی از پروتئین و سبزیجات استفاده کنید.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان؛سی سی لند

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

دانستنی‌های سلامت

کمبود آب بدن را با این ۸ روش جبران کنید

منتشر شده

روی

به وسیله

اگرچه کمبود آب بدن میان تمام گروههای سنی یه امر عادیه، ولی ممکنه اثرات خطرناکی برای کودکان و سالخوردگان داشته باشه. وقتی که آب بدنتون کم میشه، بسیاری از مواد معدنی و الکترولیت های مهم مثل منیزیم، پتاسیم و سدیم رو از دست میدین. بدن توانایی طبیعی برای حفظ تعادل سدیم و آب رو داره، ولی وقتی آب بدنتون کم میشه این تعادل از بین میره. در اینجا بهترین درمان های خانگی برای رفع این مشکل رو آوردیم.

درمان خانگی کم آبی بدن

درمان خانگی کم آبی بدن

۱. مصرف موز برای تامین پتاسیم بدن

روزانه قبل از هر فعالیت فیزیکی شدید، یک موز بخورین. کم آبی بدن باعث کمبود پتاسیم در بدن میشه. موز پتاسیم زیادی داره و میتونه به ذخیره کردن پتاسیم و مبارزه با کم آبی کمک کنه. فقط در صورتی موز میتونه در رژیم نوزادتون باشه، که بیشتر از ۶ ماه سن داشته باشه.

موز پتاسیم بدن رو افزایش میده

موز پتاسیم بدن رو افزایش میده

۲. برای جلوگیری از تشنگی دوغ بنوشید

۱ فنجان دوغ رو با نصف قاشق چای خوری زنجبیل خشک مخلوط کنین. برای برطرف کردن کم آبی بدن روزانه ۳ تا ۴ بار این نوشیدنی رو بخورین. دوغ یک پروبیوتیک طبیعیه که غنی از مواد معدنی مثل پتاسیم و منیزیمه. این مواد اغلب بعد از عرق کردن زیاد در بدن از بین میرن و باعث کم آبی بدن میشن. دوغ نه تنها بیخطره، بلکه برای سلامتی کلی نوزاد هم مفیده.

دوغ برای برطرف کردن کم آبی بدن

دوغ برای برطرف کردن کم آبی بدن

۳. سوپ

سوپ منبع خوبی از مواد مغذیه که میتونه در درمان کم آبی بدن و نشونه های اون کمک کنه. مواد معدنی زیاد سوپ مثل پتاسیم انتخاب مناسبی برای بازگردوندن مواد مغذی از دست رفته در بدنتونه. برای نتیجه بهتر قبل از یه جلسه تمرین شدید سوپ مصرف کنین. این کار باعث میشه بدنتون سرحال تر باشه. سوپ میتونه برای درمان کم آبی بدن نوزادان در ۶ ماهگی استفاده بشه.

سوپ برای کمبود آب بدن

سوپ برای کمبود آب بدن

۴. چای سبز

چای سبز رو برای ۵ تا ۱۰ دقیقه در یک فنجان آب گرم بریزین. برای طعم بهتر میتونین مقداری عسل بهش اضافه کنین و قبل از سرد شدن اون رو میل کنین. حداقل ۳ بار در روز چای سبز بخورین. چای سبز یه منبع غنی از آنتی اکسیدان هاست و مواد معدنی مانند پتاسیم و منیزیم داره که میتونن از کمبود آب بدن جلوگیری کنن. برخلاف باور عمومی که چای ممکنه به خاطر کافئینش باعث کم آبی بشه، آب موجود در چای سبز بیشتر از مایعاتیست که در کم آبی بدن از دست میرن.

از دادن چای سبز به نوزادان برای درمان کم آبی پرهیز کنین. کافئین اون باعث میشه ضربان قلب نوزادتون افزایش پیدا کنه.

چای سبز برای کمبود آب بدن

چای سبز برای کمبود آب بدن

۵. آب نارگیل

در طول روز یک لیوان آب نارگیل تازه بخورین. میتونین برای نتیجه گرفتن بهتر روزانه ۴ تا ۵ لیوان آب نارگیل میل کنین. آب نارگیل سدیم و پتاسیم زیادی داره که مقدارشون وقتی بدنتون کم آب هست خیلی کم میشه. آب نارگیل از بهترین گزینه ها برای درمان طبیعی کمبود آب بدنه.

آب نارگیل رو فقط موقعی به نوزادتون بدین که ۶ ماه کامل داشته باشه.

آب نارگیل برای کم آبی بدن

آب نارگیل برای کم آبی بدن

۶. سیب درمانی مفید برای کمبود آب بدن کودکان

یک سیب رو با نصف لیوان آب مخلوط کنین و این نوشیدنی رو میل کنین. سیب منبع غنی از منیزیمه. و مقدار کمی از پتاسیم هم در اون پیدا میشه. سیب از طریق بازسازی مواد معدنی و الکترولیت های از دست رفته بدن میتونه به کمبود آب بدن کمک کنه. بر اساس یک مطالعه انجام شده، آب سیب رقیق شده برای درمان کمبود آب در کودکان خیلی مفیدتر از نوشابه های الکترولیتی هست.

قبل ازین که نوزادتون رو با آب میوه ها و غذاهای سفت آشنا کنین باید منتظر بمونین تا حداقل ۶ ماهش کامل بشه.

آب سیب برای کم آبی بدن

آب سیب برای کم آبی بدن

۷. آب پرتقال برای جبران کم آبی بدن

۱ تا ۲ لیوان آب پرتقال رو قبل یا بعد از یک تمرین شدید بخورین. پرتقال بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی رو داره ، همچنین الکترولیت هایی مثل پتاسیم و مقدار کمی منیزیم داره. بنابراین، پرتقال با حفظ تعادل الکترولیتی در بدنتون، توانایی نگه داشتن آب بدن رو داره.

کودکان زیر ۶ سال باید فقط نصف یک فنجون آب پرتقال در روز مصرف کنن.

آب پرتقال برای درمان کم آبی بدن

آب پرتقال برای درمان کم آبی بدن

۸. ماست

مقدار کمی نمک رو به یک فنجون ماست اضافه کنین و خوب مخلوط کنید و روزانه از اون بخورین. ماست یک منبع غنی از الکترولیته و میتونه به وسیله بازیابی الکترولیت های از دست رفته در بدن به درمان کم آبی بدن کمک کنه.

اگر نوزادتون بیشتر از ۶ ماه سن داشته باشته میتونین ماست رو در رژیم غذاییش قرار بدین.

ماست برای کمبود آب بدن

ماست برای کمبود آب بدن

ادامه ی خواندن

دانستنی‌های سلامت

۱۲ روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

منتشر شده

روی

به وسیله

۱۲ روش موثر برای درمان اسهال

جهت درمان اسهال روش های متعددی وجود دارد که ما در اینجا سعی کردیم ساده ترین روش های خانگی برای درمان اسهال را آموزش دهیم . خوراکی هایی که باید بخورید تا خوب شوید و خوراکی هایی که نباید بخورید .

 

در پایین درمان و مراقبت های خانگی اسهال آموزش داده شده است .

 

بیماری اسهال مدفوع آبکی و یا شل و سست است که ۳ بار یا بیشتر در هرروز اتفاق می‌افتد. تقریباً همه ی انسان‌ها تجربه اسهال را در طول زندگی خودرا داشته‌اند.

 

بسیاری اوقات اسهال و استفراغ خود بخود پس از طی دوره‌ای التیام پیدا می کنند. اما دراین دوره آب و املاح بدن کم می شوند که باید این کمبود رابا خوردن مایعات سالم جبران کرد.

 

اسهال طبق معمول روش مقابله بدن شما با اختلالات موجود در دستگاه گوارشی شما می‌باشد. اسهال بحرانی طبق معمول کم تر از دوهفته طول می‌کشد و از عوامل زیر ناشی می شود:

 

۱- مسمومیت غذایی

۲- استفاده از آنتیوبیوتیک های‌ امروزی و آب آلوده شده به عوامل عفونی

 

۳- عفونت های‌ ویروسی

۴- عفونت های‌ میکروبی

 

اسهال عفونی اغلب در بین جوانان رایج است و به وسیله یک ویروس اتفاق میوفتد، اسهال مسافرتی اگر شما به نواحی توسعه یافته با آب های‌ آلوده مسافرت می کنید می تواند اتفاق بیفتد،باکتری های‌ موجود بر روی غذاها که به شکل ناصحیح پخته و ذخیره شده اند طبق معمول موجب مسمومیت غذایی می شوند.

 

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

کم شدن آب بدن و اسهال

اگر به درمان اسهال نپردازید، ممکن است اثرات بسیار جدی روی سلامتی‌تان داشته باشد. علائم کم شدن آب بدن عبارتند از:

۱- خستگی
۲- خشک شدن غشا‌های‌ مخاطی
۳- افزایش ضربان قلب
۴- سردرد
۵- گیج و سردرگم بودن
۶- افزایش تشنگی
۷- کاهش ادرار
۸- خشک شدن دهان

 


12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

مؤثرترین روش ها برای مدیریت اسهال بحرانی

 

جذب آب

جذب آب وقتی که شما اسهال دارید خیلی مهم است، دفع آب در اسهال می تواند برای جوانان و بزرگسالان مهلک باشد. کودکانی که از شیر مادر و فرمول های‌ تغذیه مصرف می کنند اسهال را بیشتر تجربه می کنند و بیشتر به محلول های‌ جذب آب نیاز دارند مانند پدیالیش که یک مایع مناسبی است که برای کودکان مبتلا به اسهال توصیه می شود و بطور مکرر مقدار کمی از محلول های‌ آب زدا باید به انها داده شود.

الکل،شیر، نوشابه و دیگر نوشیدنی های‌ دارای کافیین و کربن برای جذب آب نباید مصرف شوند چون انها ممکن است این علایم را بدتر کنند.

 

پروییوتیک ها

پروبیوتیک ها از منابع باکتری های‌ خوب هستند که در رشته های‌ روده ای شما کار می کنند تا یک محیط سالم ایجاد کنند، انها میکروارگانیسم هایی هستند که در غذا های خاص وجود دارند نظیر:

 

۱- پنیر دلمه

۲- ماست

۳- خیارشور

۴- نان خمیر ترش

۵- پنیرهای نرم و سالم

۶- شکلات تلخ

۷- زیتون سبز

۸- کواس چغندر

پروبیوتیک ها همچنین به شکل قرص و پودر هستند.

خیلی مهم است که در مورد اسهال بحرانی مراقبت های‌ صحیح دکتری دریافت کنید، پیش از آنکه از مکمل های‌ پروبیوتیک برای اسهال خود استفاده کنید با دکتر خود مشورت کنید.

 

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

 

معرفی داروهای بدون نسخه برای درمان اسهال

 

شما با نظر دکتر خود می توانید به درمان اسهال بحرانی خود کمک کنید، داروهای بدون نسخه شامل موارد زیر هستند:

 

بیسموت ساب سالیسیلات Bismuth subcitrate

لوپرامید Loperamide

 

اگر چه این داروها می‌توانند علایم اسهال را درمان کنند اما آنها عوامل اصلی را درمان نمی‌کنند، اگر ما اسهال مزمن دارید نباید از این داروها بدون مشورت دکتر خود استفاده کنید، اسهال مزمن اسهالی است که بیش از ۱۴ روز طول میکشد و عوامل مختلفی دارند.

 

شما همچنین اگر بچه تان اسهال دارد مراقب باشید،دفع آب می تواند منجر به اسهال شود و خطرناک باشد و به سرعت در جوانان اتفاق بیفتد. دفع بیش از حد آب می تواند زندگی را سخت کند،داروهای بدون نسخه برای درمان اسهال بچه ها توصیه نمی‌شود بنابر این مهم است که با دکتر خود صحبت کنید،بچه های‌ زیر سه ماه که اسهال دارند باید فورا به دکتر بروند.

 

اگر شما اسهال خونی و تب دارید و بیش از هفت روز طول بکشد می تواند منجر به درد شدید شکم شود و اسهال را بدتر کند شما باید به دنبال درمان دارویی باشید.

 


12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

غذا و میوه هایی که برای درمان اسهال باید خورد

 

اگر چه غذا خوردن زمانی که شما اسهال دارید غیرمعمول بنظر می‌رسد، اما خوردن غذا های خاص می تواند علایم اسهال را کاهش دهد و بشما خاطرجمعی می دهد که سلامتی شما با غذا نخوردن بدتر نمیشود، غذاهایی که دارای فیبر کم تر هستند و باعث می شوند که مدفوع سفت شود شامل موارد زیر هستند:

 

۱- موز

۲- برنج سفید

۳- سس سیب

۴- نان برشته

 

غذا های دیگری را هم که وقتی شما در حال تجربه اسهال هستید خوب بنظر می‌رسد موارد زیر هستند:

 

۱- شوربای آرد جو

۲- مرغ پخته بدون پوست

۳- سیب زمینی پخته یا آب پز با پوست

۴- سوپ مرغ که به جذب آب کمک می کنند

 

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

در زمان اسهال این خوراکی ها را نخورید

 

غذا های سرخ شده و چرب طبق معمول برای افرادی که اسهال دارند خوب نیستند، شما همچنین باید مصرف غذا های با فیبر بالا و همچنین میوه ها و سبزی هایی که نفخ را افزایش میدهند کم کنید مثل:

 

الکل شیرین کننده های‌ مصنوعی«که در آدامس های‌ جویدنی، نوشیدنی های‌ نرم و مواد قتدی وجود دارند»

 

لوبیا ؛ توت ؛ کلم بروکلی ؛ گل آفتاب گردان ؛نخود ؛ قهوه

ذرت ؛ بستنی ؛ سبزی های‌ با برگ سبز ؛ شیر

فلفل ها ؛ آلوبخارا؛ چایی

 

 

درمان‌های خانگی اسهال

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

۱. محصولات غذایی مایع برای درمان اسهال

ممکن است برای برخی افراد کمی عجیب باشد، زیرا مدفوع بدن به شکل مایع خارج میشود، پس چطور امکان دارد با مصرف مواد غذایی مایع سفت شود؟

یادتان باشد غذای مایع میتواند بهتر جذب شود، بنابر این مواد مغذی آن به هدر نخواهد رفت.

 

مواد مورد نیاز:

– غذاساز
– مخلوط‌کن
– محصولات غذایی مختلف
– سوپ‌ها

 

دستورالعمل تهیه برای درمان اسهال

خاطرتان باشد که برای خرد کردن برخی موارد خیلی سخت می توانید از غذاساز استفاده کنید. اگر غذاساز کافی نیست، از مخلوط‌کن استفاده کنید. برای افرادی که نمی خواهند خیلی بخود زحمت دهند، درست کردن سوپ میتواند ایده‌ی خوبی باشد به شرط آن‌که مواد مغذی کافی داشته باشد تا آب بدن افراد را در طول روز تامین کند.

 


 

خواص ماست برای اسهال

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

۲. ماست در درمان اسهال

خیلیها می دانند ماست ترش است، اما بسیاری تعجب میکنند اگر بدانند ماست باکتری‌های‌ مفیدی دارد که به سرعت به درمان اسهال کمک می کند.

 

مواد مورد نیاز :

– ماست
– موز «میوه‌های‌ دیگر»

 

دستورالعمل

هنگام خرید ماست از فروشگاه یادتان باشد بهتر است دنبال ماستی باشید که طعم‌دار نباشد، چرا که بهتر علیه اسهال عمل می کند. می توان آن رابا میوه‌هایی، چون موز مخلوط کرد تا مزه‌ی بهتری داشته باشد.

توجه: مصرف ماست دو بار در روز به التیام موثر اسهال کمک میکند. اضافه کردن یک موز به آن هم ایده‌ی خوبی است.

 


 

درمان اسهال با موز

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

۳. رژیم مبست برای درمان سریع اسهال

شاید عده‌ای راجع به این رژیم چیز‌هایی شنیده باشند، اما هرگز آنرا امتحان نکرده‌اند. اگر قبلا اسهال داشته‌اید و آنرا متحان کرده اید، نظرتان چیست؟ فکر میکنید واقعا موثر است؟

 

اگر نمی دانید مبست به چه معناست، باید بگویم این کلمه مخفف کلمات موز، برنج، سس سیب و نان تست است. اگر هنوز هم نفهمیده‌اید، باید بدانید این چهار خوراکی تنها چیز‌هایی هستند که باید در رژیم‌تان بگنجانید.

 

موارد مورد نیاز :

– موز
– برنج
– سیب
– تست «نان‌های‌ خالص»

 

دستورالعمل

آن‌چه می توانید انجام دهید ترکیب کردن سهم‌های‌ کوچکی از هر کدام این محصولات غذایی در هر وعده‌ای است که می خواهید مصرف کنید. یادتان باشد اشکالی ندارد برنج رابا سوپ‌های‌ مختلف مخلوط کنید تا کمی مزه بگیرد.

 

به نان تست‌تان کره نزنید، زیرا اینکار ممکن است مشکل‌تان را بدتر کند. خوردن دسر‌ها خیلی ساده‌تر است، زیرا موز و سس سیب درکنار هم خیلی خوش‌طعم است. توجه: یادتان باشد همیشه سهم‌های‌ کوچکی بخورید تا معده‌تان را بیش‌تر آزرده نکنید.

 


درمان اسهال با زنجبیل

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

۳- زنجبیل برای درمان اسهال

در حالی که تعداد زیادی از افراد میدانند زنجبیل برای برخی مشکلات گلو و صدا استفاده می شود، بیش‌تر آن‌ها نمیدانند برای مشکلات شکم هم بکار میرود. علاوه‌بر اسهال، می تواند برای تسکین گرفتگی و درد شکم هم استفاده شود.

 

موارد مورد نیاز :

– زنجبیل
– رنده
– عسل

 

دستورالعمل

آن‌چه باید انجام دهید این است که ابتدا یک تکه‌ کوچک زنجبیل بردارید؛ میتوانید آنرا رنده کنید، خیلی خوب رنده می شوند. آن رابا یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید و بخورید. یادتان باشد اگر چه ممکن است طعم آن کمی برایتان قوی باشد، از نوشیدن آب خوددای کنید تا اثرات مثبت آن رابه اسانی احساس کنید.

 

توجه: برای کسانی که زنجبیل تند نمیخورند، پودر زنجبیل هم میتواند استفاده شود. بعد از مصرف مقدار کمی از این پودر آب ننوشید.

 


 

درمان اسهال با نعناع فلفلی

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

۴- نعناع فلفلی برای درمان اسهال

خیلیها نعناع فلفلی را فقط به خاطر استفاده در آبنبات‌ها می‌شناسند. گاهی اوقات میتوان برای مزه‌دار کردن نوشیدنی‌های‌ مختلف هم ازآن استفاده کرد. نعناع فلفلی ماده‌ی خوبی است که به تسکین مشکلات شکمی کمک میکند.

 

موارد مورد نیاز :

– برگ‌های‌ نعناع
– آب داغ

 

دستورالعمل

قبل از هر چیزی مطمئن شوید برگ‌های‌ نعناع مورد استفاده تمیز باشند. میتوانید مقداری برگ نعناع را چند دقیقه در آب داغ غوطه‌ور کنید. وقتی احساس کردید دمای آب به حدی نیست که زبان‌تان را بسوزاند، می توانید آنرا بنوشید.

 


 

درمان اسهال با دانه شنبلیله

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

۵- دانه‌ی شنبلیله برای درمان اسهال

دلیل اصلی آن‌که دانه‌های‌ شنبلیله گزینه‌ی خوبی برای رهایی از اسهال شناخته می شوند آن است که سرشار از لیزاب است. حتماً می گویید لیزاب چیست، لیزاب ترکیبی است که می تواند اثرات بد اسهال را سریعا متوقف کند.

 

موارد مورد نیاز :

– دانه‌های‌ شنبلیله
– ماست
– دانه‌های‌ زیره

 

دستورالعمل

اگر مواد دیگر در معرض نیستند که اثر بهتری داشته باشد، می توان دانه‌های‌ شنبلیله رابه تنهایی جوید و خورد؛ می توان یک قاشق چایخوری ماست رابا دانه‌های‌ شنبلیله ترکیب کرد. کمی دانه‌ی زیره هم میتواند به التیام مزه‌ی کلی آن کمک کند.

هشدار: یادتان باشد این ترکیب را باید سه بار در روز مصرف کرد تا سرع از دست اسهال خلاص شوید.

 


 

درمان اسهال با برنج

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

۶- برنج سفید برای درمان اسهال

برخی افراد مثل طاعون از مصرف برنج سفید می‌گریزند، زیرا طعم خیلی متمایزی ندارد. برنج می تواند با محصولات خوراکی دیگر خیلی خوب باشد، اما هنگام اسهال، ترکیب کردن آن با مواد دیگر شاید عاقلانه نباشد.

 

موارد مورد نیاز:

– برنج سفید ساده

 

دستور العمل

دلیل اصلی که برنج سفید میتواند در درمان اسهال مفید باشد، آن است که احتمالا برنج می تواند به سفت شدن مدفوع کمک کند.

 


 

درمان اسهال با دمنوش بابونه

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

۷- دمنوش بابونه برای درمان اسهال

اگر چه تمام انواع چای روی بدن اثرگذار هستند، یک نوع چای برای تسکین درد‌های‌ ناشی از اسهال استفاده می شود و آن چای بابونه است. نکته‌ی عالی درباره‌ی این چای آن است که بخش‌های‌ ناراحت دستگاه گوارش را تسکین می دهد و هرچه سریع‌تر اسهال متوقف می شود.

 

موارد مورد نیاز :

– چای بابونه
– لیمو
– آب تمیز

دستورالعمل

ظرف چند دقیقه چای بابونه رابا آب داغ دم کنید. برای آن‌که طعم بهتری بگیرد، مقداری آب لیمو به آن اضافه کنید.

 

هم چنین، در صورتی که دوست ندارید در چای بابونه‌تان آب‌لیمو بریزید، شاید بهتر باشد آب لیمو را دریک لیوان آب بریزید و بخورید. اینکار به تسکین درد‌های‌ اسهال کمک میکند.

 


 

درمان اسهال با سرکه سیب

12 روش ساده برای درمان سریع اسهال و استفراغ در منزل

۸- سرکه سیب برای اسهال

بررسی درمان‌های‌ خانگی همیشه به سرکه سیب ختم میشود. این ماده به خواص فراوانش مشهور است و می توانید برای درمان مشکلات مختلف بدن تان ازآن استفاده کنید. الان می توانید از سرکه‌ی سیب برای کمک به درمان اسهال کمک کنید. این ماده با باکتری‌هایی مبارزه می کند که احتمالا مسبب این مشکل هستند.

 

موارد مورد نیاز :

– یک لیوان سرکه سیب
– یک لیوان آب

 

دستورالعمل

میتوانید یک قاشق چایخوری سرکه‌ی سیب بخورید، و اگر از طعم آن خوش‌تان نیامد بعد ازآن یک لیوان آب بنوشید. هم‌ چنین ممکن است بخواهید یک قاشق چایخوری ازآن رابا یک لیوان آب ترکیب کرده و بنوشید. توجه: باید دو بار در روز این ترکیب را استفاده کنید تا وقتی که شرایط‌تان بهتر شود.

 

اگر باز هم نیاز به توضیحاتی در مورد اسهال و درمان سریع اسهال برای کودک و بزرگسالان داشتید مقالات دیگر ما در این زمینه را در پایین همین جا دنبال کنید.

ادامه ی خواندن

دانستنی‌های سلامت

چند باور اشتباه در مورد دستگاه گوارش

منتشر شده

روی

به وسیله

دستگاه گوارش مهم ترین سیستم داخلی بدن است که بر سلامت عمومی بدن تاثیر چشمگیری دارد، در این مطلب به چند باور اشتباه در مورد دستگاه گوارش اشاره می کنیم.

برخی اعتقادات اشتباه در مورد دستگاه گوارش در بین مردم وجود دارد که باعث شده برخی بیماری های گوارشی رواج بیشتری پیدا کنند. در ادامه به برخی از این اعتقادات اشتباه اشاره می شود.

هضم آدامس سال ها طول می کشد

به نظر می رسد آدامس تا مدت های زیادی به دیواره روده می چسبد. با این حال آدامس مانند سایر مواد غذایی در دهان حل نمی شود و در صورت بلعیده شدن معده نمی تواند آدامس را تجزیه کند. اما شواهدی در مورد این ادعا وجود ندارد. سیستم گوارشی آدامس را مانند هر ماده غذایی دیگری حرکت داده و طی چند روز از طریق مدفوع از بدن خارج می شود.

آیا غذاهای پر ادویه باعث زخم معده می شوند؟

افرادی که سس تند دوست دارند، نگران نباشند. اعتقاد اکثر مردم این است که خوردن ادویه زیاد باعث بروز زخم معده می شود. اما امروز می دانیم که اکثر این زخم ها در دیواره داخلی معده به خاطر عفونت ناشی از یک باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری بروز می کنند. عامل دیگری که باعث زخم معده می شود داروهای ضد درد است، مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن. غذای داغ زخم معده را بدتر می کند، اما عامل بروز زخم معده نیست.

تفکر اشتباه : بلند کردن اجسام سنگین باعث فتق می شود!

بلند کردن جسم سنگین یکی از علل بروز فتق است، اما تنها دلیل آن محسوب نمی شود. یبوست طولانی مدت یا سرفه نیز ممکن است باعث فتقشوند. فتق زمانی بروز می کند که هم فشار به یک بخش وارد شده و هم عضلات داخل شکم ضعیف یا باز شده اند. در نتیجه اندام داخلی یا بافت چربی از ناحیه باز شده یا ضعیف شده بیرون می زند. فتق بیشتر در کشاله ران، ناف یا قسمت بالای معده رخ می دهد.

باور اشتباه : تنها افراد الکلی به سیروز کبد مبتلا می شوند!

اعتیاد به الکل رایج ترین علت بروز سیروز کبدیاست، سیروز کبدی شرایطی است که در آن سلول های سالم کبد آسیب می بینند و بافت های زخم جایگزین آنها می شوند. اما عوامل دیگری هم وجود دارند که منجر به بروز سیروز کبدی می شوند، از جمله هپاتیت B و C. گرچه نوشیدن بیش از حد الکل تقریبا همیشه باعث آسیب کبد می شود، اما همیشه منجر به سیروز نمی شود.

باور اشتباه : خوردن آجیل باعث دیورتیکولی Diverticulitis می شود

در گذشته پزشکان و متخصصین به افراد مبتلا به دیورتیکولی توصیه می کردند از خوردن آجیل، ذرت، پاپ کورن و غذاهای دارای دانه های ریز مانند توت فرنگی، اجتناب کنند. در واقع این نگرانی وجود داشت که ذرات ریز این خوراکی ها در بین این برآمدگی های کیسه مانند گیر کنند و منجر به درد شوند. اما بررسی های جدید خلاف این اعتقاد را ثابت کرده اند و شخص شده افرادی که رژیم غذایی حاوی فیبر زیاد انتخاب می کنند، کمتر در معرض ابتلا به بیماری دیورتیکولیت هستند.

* بیماری‌ دیورتیکولی‌ diverticular disease :عبارت‌ است‌ از وجود بیرون‌زدگی‌های‌ کوچک‌ کیسه‌ مانند (دیورتیکول‌) در دیواره‌ روده‌ بزرگ‌. وجود این‌ دیورتیکول‌ها ممکن‌ است‌ علامتی‌ به‌ همراه‌ نداشته‌ باشد.

باور اشتباه : لوبیا مهم ترین عامل نفخ است

احتمالا لوبیا آن غذای جادویی که به آن فکر می کنید، نباشد. محصولات لبنی بیشتر از سایر مواد غذایی باعث نفخ می شوند، به ویژه با افزایش سن توانایی بدن برای جذب قند موجود در شیر (لاکتوز) کاهش پیدا می کند. برای رفع مشکل نفخ ناشی از مواد لبی به دنبال محصولات بدون لاکتوز باشید یا قبل از خوردن محصولات لبنی داروی لاکتوز مصرف کنید.

باور اشتباه : به دلیل عدم تحمل لاکتوز لبنیات را کامل کنار بگذارید

افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز در میزان لبنیاتی که می توانند مصرف کنند با یکدیگر متفاوت هستند. ممکن است یک نفر با یک لیوان شیر علائم را نشان دهد در حالیکه شخص دیگری تا دو لیوان شیر بتواند بنوشد. برخی مبتلایان به عدم تحمل لاکتوز می توانند ماست یا بستنی بخورند، اما نوشیدن شیر در این افراد مشکلات زیادی به بار می آورد. برای این افراد پنیرهای سن دار مانند پنیر سویسی و چدار انتخاب بهتری محسوب می شوند. به هرحال انتخاب غذای لبنی مناسب و میزان مناسب از آن مسئله ای است که نیاز به زمان و تمرین دارد.

باور اشتباه : سیگار کشیدن سوزش سر دل را برطرف می کند

و باز هم دلیل دیگری برای ترک سیگار! سیگار کشیدن در حقیقت سوزش سر دل را تشدید می کند. نیکوتین می تواند عضله بالای معده را شل کند، این عضله از بازگشت اسید معده به داخل مری جلوگیری می کند. هر چه اسید بیشتری وارد مری شود سوزش سر دل بدتر خواهد شد.

دستگاه گوارش مهم ترین سیستم داخلی بدن است

باور اشتباه : افزایش سن باعث بروز یبوست می شود

افزایش سن احتمال ابتلا به یبوست را افزایش می دهد، اما پیر شدن بدن تنها عامل یبوست نیست. در واقع افراد مسن داروهایی مصرف می کنند که سیستم گوارشی را مختل می کنند. به علاوه این افراد کمتر ورزش می کنند، رژیم غذایی سالمی ندارند و آب و مایعات کافی نمی نوشند که رعایت تمام موارد نامبرده از بروز یبوست جلوگیری می کنند.

باور اشتباه : فیبر به درمان اسهال کمکی نمی کند

در نظر اول و با توجه به اینکه فیبر در رفع یبوست معروف است، به نظر نمی رسد به درمان اسهال کمک کند؛ اما در واقع فیبر تاثیر معکوس هم دارد و می تواند به درمان اسهال کمک کند. فیبر یک ماده غذایی با ارزش است که از سفت شدن یا نرم شدن بیش از حد مدفوع جلوگیری می کند. فیبر با کشیدن آب بیشتر به روده به نرمی مدفوع و رفع یبوست کمک می کنند و از طرف دیگر با جذب مایع موجود در روده باعث سفتی مدفوع شده و در رفع اسهال موثر است.

باور اشتباه : اگر به سرطان روده مبتلا باشید خودتان تشخیص نمی دهید

سرطان روده تا مراحل پیشرفته هیچ نشانه ای ندارد، به همین دلیل تشخیص سریعتر اهمیت زیادی دارد. به طور کل افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان روده هستند، باید از سن ۵۰ سالگی به طور منظم مورد آزمایشات لازم قرار بگیرند. آزمایشات معمول کولورکتال عبارتند از: آزمایش مدفوع که سالانه انجام می شود، سیگوئیدوسکوپی flexible sigmoidoscopy که هر ۵ سال یک بار انجام می شود، سی تی اسکن روده بزرگ هر ۵ سال یک بار یا کولونوسکوپی هر ۱۰ سال یک بار. در مورد آزمایش مناسب با پزشک مشورت کنید.

باور اشتباه : کولونوسکوپی عمل وحشتناکی است

کولونوسکوپی آنقدر که تصور می شود، وحشتناک نیست. این فرایند که توسط پزشک و برای تشخیص و درمان بیماری های روده و مقعد استفاده می شود، معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد و در زمان انجام این فرایند نیز هوشیار نیستید. آمادگی برای انجام این آزمایش ممکن است کمی فرد را درگیر کند. فرد بیمار یک روز قبل از انجام آزمایش باید روده خود را با کمک رژیم مایعات به طور کامل خالی کند. در این رابطه بهتر است با پزشک مشورت شود.

تغییر رژیم غذایی به تنهایی برای رفع علائم سندروم روده تحریک پذیر کافی نیست

باور اشتباه : اگر دچار سوزش سر دل هستید، نشسته بخوابید

هیچ شواهدی در مورد رفع علائم سوزش سر دل با نشسته خوابیدن وجود ندارد. برخی علائم رفلاکس معده یا سوزش سر دل با بالاتر بودن سر و قفسه سینه (به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر) بهبود پیدا می کنند. به این منظور کافیست تخت خود را طوری قرار دهید که قسمت سر و قفسه سینه بالاتر قرار بگیرند. اما لازم نیست نشسته بخوابید.

باور اشتباه : سندروم روده تحریک پذیر IBS با رژیم غذایی شما ارتباط مستقیم دارد

گرچه غذایی که می خورید می تواند علائم سندروم روده تحریک پذیر را شروع کند، اما تغییر رژیم غذایی به تنهایی برای رفع علائم سندروم روده تحریک پذیر کافی نیست. گاهی تنها عمل خوردن می تواند باعث درد، نفخ، اسهال یا یبوست شود که علائم بیماری سندروم روده تحریک پذیر محسوب می شوند. استرس و اضطراب نیز عواملی هستند که می توانند مشکل را تشدید کنند. یادداشت غذاها و علائم می تواند به عوامل تحریک کننده و آغاز کننده IBS کمک کند.

باور اشتباه : استرس باعث بروز بیماری التهاب روده می شود

گرچه استرس می تواند سلامت را به خطر بیندازد و شرایط را بدتر کند، اما علت بروز بیماری التهاب روده IBD ناشناخته است. IBD شامل بیماری های روده بزرگ و کولیت اولسراتیو است که در آن پوشش داخلی روده بزرگ یا روده کوچک ملتهب می شود. به نظر می رسد ژنتیک نیز نقش مهمی در بروز این بیماری دارد، به علاوه تغییر در سیستم ایمنی بدن، احتمالا ناشی از باکتری یا ویروس، نیز نقش مهمی در بروز این بیماری ها دارند.

باور نادرست : بیماری سلیاک به معنای درد مداوم است

مهم ترین نشانه های بیماری سلیاک عبارتند از نفخ، گاز معده و اسهال، اما بسیاری از مبتلایان به سلیاک ممکن است هرگز این علائم را در خود مشاهده نکنند. به این ترتیب زمانی که پزشک به دنبال علائم معمول سلیاک است، ممکن است شرایط را تشخیص ندهد. سایر علائم مربوط به سلیاک عبارتند از:

کم خونی

پوکی استخوان

افسردگی

اختلال در رشد

جوش های پوستی با نام

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها2 روز پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۸۶) از اشارات نظرِ شیلا خداداد تا عاشقانه سمانه پاکدل برای هادی کاظمی !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 روز پیش

عکس پروفایل زیبا برای محرم | عکس نوشته زیبای محرم برای پروفایل

چهره‌ها و عکس‌ها5 روز پیش

عکس نوشته خدایا (۲)

چهره‌ها و عکس‌ها7 روز پیش

عکس های جدید امیر علی اکبری | مصاحبه امیر علی اکبری با روزنامه گل

چهره‌ها و عکس‌ها1 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۸۵) از خودکفایی الناز شاکردوست تا غرغر لیلا بلوکات از اینستاگرام !!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۸۴) از وقتی الناز حبیبی به یاد فروغ فرخ زاد هست تا سحر قریشی در یک مکان دیدنی !!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 هفته پیش

عکس های جدید سانیا سالاری بازیگر نقش ارغوان در سریال دلدادگان

چهره‌ها و عکس‌ها1 هفته پیش

عکس های جدید ساناز طاری (بازیگر نقش نیکا در سریال پدر)

مد ستاره‌ها سلبریتی2 هفته پیش

تصاویر زیباترین بازیگران زن ایرانی + ۱۰ بازیگر زن زیبای ترکیه ای

طنز و مطالب خنده‌دار2 هفته پیش

عکس نوشته های طنز و خنده دار (۲۷)

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com