با ما ارتباط برقرار کن

دانستنی‌های سلامت

علت اینکه همیشه خوابم میاد چیست؟

منتشر شده

روی

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

«خیلی خسته ام»! جمله ای آشنا و البته آزاردهنده است که در طول روز بارها و بارها تکرارش می کنید و احتمالا دنبال باعث و بانی اش می گردید.با دلگرم همراه باشید تا با علت اینگه همیشه احساس خستگی و خواب آلودگی دارید آشنا شوید.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

چند دلیل برای اینکه چرا همیشه خوابتون میاد؟

البته همیشه کاسه و کوزه ها سر کوتاهی شب ها، استرس های کاری، دشواری کارهای خانه، بی خوابی و درگیری های روزمره شکسته می شود اما خستگی زیاد همیشه از بی خوابی ناشی نمی شود بلکه عوامل دیگری هم هستند که ناگهان باک انرژی تان را به صفر می رسانند. اینگونه می شود که همیشه از خستگی و بیحالی گله می کنید بدون اینکه دلیل واقعی آن را بدانید. با اینحال نگران نباشید، ما به شما کمک می کنیم تا ۷ عامل خستگی را بهتر بشناسید.

بیماری های تیروئید

بیست میلیون از جمعیت آمریکا به بیماری تیروئید مبتلا هستند. حدود ۶۰% از این افراد از این موضوع اطلاعی ندارند. از تاثیرات منفی تیروئید میتونیم به خستگی، عدم تعادل رفتاری، تغییر در اشتها و … اشاره کرد. برای درمان طبیعی این بیماری بهتون توصیه میکنم حتما تو رژیم غزاییتون کربوهیدرات کمتر و چربی های طبیعی بیشتر استفاده کنید. منابع ید غذاتون رو افزایش بدید و در صورت نیاز از قرص های مکمل استفاده کنید.

شیوه زندگی نادرست: امروزه عده زیادی هستند که در اکثر اوقات به خصوص تو محل کار بی تحرک هستند. عده ای هم هستن که همیشه بی تحرکن! نشستن مداوم در طول روز باعث میشه شما همیشه احساس خسته باشید!

سوالی که پیش میاد اینه که خب حالا چیکار کنیم؟

ورزش کنید. ورزش منظم هم به تراز هورمون های شما کمک میکند هم باعث میشود که خواب بهتری داشته باشید.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

بریده بریده نفس می کشید

همین حالا به تنفس تان دقت کنید؛ منقطع ودم و بازدم تان کوتاه و سطحی است؟

معمولا بیشتر افراد اینگونه نفس می کشند اما بدن از این نوع نفس کشیدن ناراضی است چون به میزان کافی اکسیژن دریافت نمی کند. در نتیجه مونواکسید کربن موجود در خون بسیار بیشتر شده و احساس خستگی می کنید. برای اکسیژن رسانی به بدن باید یاد بگیرید با شکم تان نفس گیری کنید. همین حالا دست تان را روی دیافراگم تان بگذارید، با بالا آوردن شکم، عمیق نفس بکشید و سپس رها کنید و هوا را با خالی کردن شکم بیرون دهید. البته این یک تمرین اغراق شده است تا شیوه نفس عمیق کشیدن را یاد بگیرید. به هر حال، روی تنفس تان تمرکز داشته باشید و نفس عمیق بکشید.

خواب و بیداری تان معلوم نیست

ساعت بیولوژیکی بدن نیاز به برنامخه ثابتی دارد. اگر خواب و بیداری تان زمان مشخصی ندارد، دچار حالتی می شود که انگار در ابرها راه می روید و کاملا منگ و خسته اید، در این صورت کارایی تان را نیز از دست می دهید.درست است که آخر هفته ها و روزهای تعطیل برنامه خواب همه به هم می ریزد اما با اینحال باید سعی کنید زمان خواب و بیداری تان را تنظیم کنید. نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهند افرادی که ساعت مشخصی برای خواب و بیداری ندارند حتی اگر به میزان کافی هم خوابیده باشند، باز هم احساس خستگی می کنند.

هیچ برنامه تلویزیونی را از دست نمی دهید

اگر وقتی به خانه برمی گردید جلوی تلویزیون ولو می شوید و حجتی سر شام هم چشم از این صفحه برنمیدارید، بهترین روش را انتخاب کرده اید تا حسابی خسته شوید چون بدن بی تحرک، نشستن را به منزله آماده شدن برای خواب تلقی می کند؛ در نتیجه احساس کسالت همه وجودتان را می گیرد. از این گذشته، وقتی چشم هایتان را به صفحه تلویزیون یا رایانه می دوزید کمتر پلک می زنید. این کار هم نتیجه ای جز خشکی چشم ها ندارد که بطور مستقیم به خستگی چشم منجر می شود، به همین دلیل خیلی زود خسته می شوید و دلتان می خواهد بخوابید.

برای جلوگیری از این مشکلات فقط کافی است تکانی به خودتان بدهید و حتی هنگام تماشا کردن تلویزیون ورزش کنید. منظورمان همان حرکت های کششی ساده است که در هر حالی می توانید انجام دهید. هنگام پخش آگهی ها چشم از صفحه تلویزیون بردارید، بلند شوید و بدنتان را کش و قوسی دهید، کمی راه بروید، پنجره را باز کنید و نفسی عمیق بکشید. در این صورت احساس بهتری می کنید و خستگی از تنتان می رود.

بدنتان با کویر فرقی ندارد

خیلی از ما حتی متوجه نمی شویم که در طول روز چقدر کم آب می خوریمخ، به همین دلیل بدنمان بیشتر اوقات در حالت کم آبی جزیی قرار دارد. هیچ وقت منتظر نمانید تا تشنه تان شود و بعد سراغ نوشیدن آب بروید چون احساس تشنگی یعنی بدن دو تا سه درصد مایعات خود را از دست داده است، در نتیجه دچار منگی و بیحالی می شوید.احتمالا اگر بگوییم روزانه باید هشت لیوان آب میل کنید وحشت زده می شوید اما نگران نباشید لازم نیست همه این مقدار ترا یکجا سر بکشید. همیشه یک بطری یا یک لیوان آب دم دست تان باشد و در طول روز جرعه جرعه میل کنید. فراموش نکنید که مصرف سوپ، آبمیوه ها یا سبزیجات نیز برای تامین آب بدن مفیدند.

مثل خانم هایوشام زندگی می کنید!

اگر عادت دارید همیشه پرده ها را بکشید و محیط اطرافتان را تاریک کنید، انتظار شادابی زیادی نداشته باشید. خورشید فقط برای جذب ویتامین D نیست. اگر به اندازه کافی در معرض نور طبیعی نباشید، بدنتان دچار خستگی، خواب آلودگی و کسالت می شود. مغز ما وقتی در وضعیت تاریک و روشن قرار می گیرد سیگنال هایی به بدن ارسال می کند و آن را به حالت خواب می رساند. به همین دلیل وقتی چند روز متوالی هوا گرفته و ابری است، احساس افسردگی و خستگی زیاد می کنید. حتما هر روز از منزل خارج شده و پیباده روی کنید چون ۱۰ دقیقه راه رفتن در روشنایی بیرون از منزل برای کسب انرژی و خلاص شدن از خستگی کافی است.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

صبح ها ناشتا می زنید بیرون

اگر روزتان را بدون خوردن صبحانه یا فقط با یک فنجان چای یا قهوه، مشتی مولتی ویتامین رنگ و وارنگ یا کیک و کلوچه و شیرکاکائو آغاز می کنید، خیلی زود باک انرژی تان خالی می شودو تمام روز احساس خستگی می کنید. عادت کنید هر روز صبحانه کامل حاوی پروتئین و کربوهیدرات و یک واحد میوه تازه میل کنید تا خستگی از شما دور شود.

این چراغ خواب است یا خورشید؟

اگر شب ها مقابل تلویزیون روشن بخوابید یا نور چراخ خوابتان خیلی زیاد باشد، در طول روز احساس خستگی می کندی چون دراین وضعیت مغز روز و شب را اشتباه می گیرد و به میزان کافی ملاتونین ترشح نمی کند. این هورمون برای خواب خوب و با کیفیت ضروری است. اگر نیازی به چراغ خواب ندارید آن را خاموش یا نور آن را کم کنید. همچنین باید محیط اطرافتان به اندازه کافی تاریک باشد تا طی روز احساس نشاط بیشتری کنید.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

یکی از محققین آمریکایی گفته: ورزش یک درمان جایگزین یا جایگزین بالقوه را برای بیخوابی ارائه می دهد … ورزش می تواند یک وسیله سالم، ایمن، ارزان و ساده برای بهبود خواب باشد. اگر وقت ورزش ندارید هر یک ساعت که نشستین ۱۵ دقیقه سعی کنید راه بروید.

افسردگی

افسردگی به شدت باعث اختلال خواب و یا حتی پر خوابی میشود. یکی از جالبت رین چیز ها برای مبارزه افسردگی رژیم غذایی مناسب است. جالبه که بدونید اگه غذای مناسبی بخورید که مورد علاقتون هم هست کلی افسردگی رو از بین میبره. دیگه تو اون موقعیت بجای اینکه بگید خوابم میاد همیشه پر انرژی هستید! یه سری نکات

غذایی برای افسردگی : شکر، فست فود، قهوه و مواد کافئین دار رو سعی کنید خیلی کمتر مصرف کنید. بجای این مواد غذایی از پروتئین و سبزیجات استفاده کنید.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان؛سی سی لند

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

دانستنی‌های سلامت

روش های خانگی موثر در درمان سوختگی

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | دانستنی‌های سلامت

سوختگی یک عارضه ی زجر آور و دردناکه که بدترین عوارض اون احساس سوزش شدید روی پوست خواهد بود و باید در اسرع وقت برای درمان سوختگی اقدام کرد. گاهی سوزش محل آسیب دیده به قدری زیاده که شاید تحمل درد رو به سوزش ناشی از سوختگی ترجیح میدیم. اما روشهای موثر زیادی به عنوان درمان خانگی برای رفع عوارض سوختگی وجود داره که در سوختگی های سطحی بدون مراجعه به پزشک میتونیم تا حدودی مشکل رو برطرف کنیم. در ادامه با این راهکارهای طبیعی در درمان سوختگی بیشتر آشنا میشیم.

مهمترین هشدار در درمان سوختگی

یکی از اشتباهات خطرناک در درمان سوختگی قرار دادن یخ روی پوست یا محل آسیب دیدست. اینکار نه تنها سوزش ناشی از سوختگی رو بهتر نمیکنه بلکه با توقف جریان خون آسیب بیشتری به بافت وارد میکنه. بهترین کار بلافاصله قرار دادن محل سوختگی به مدت 20 دقیقه زیر جریان آب خنکه که باعث التیام و کاهش درد خواهد شد.

قرار دادن قسمت سوخته شده زیر آب سرد

قرار دادن قسمت سوخته شده زیر آب سرد

کاهش عوارض سوختگی به کمک آلوئه ورا

مصرف آلوئه ورا یکی از شناخته شده ترین روشهای درمانی برای سوختگی بخصوص آفتاب سوختگی است. درد و التهاب ناشی از سوختگی رو کم میکنه و باعث کاهش تورم و ترمیم پوست میشه. کافیه تا مقداری از ژل یا آب موجود در برگ گیاه آلوئه ورا رو به آرامی روی محل آسیب دیده قرار بدید.

ژل موجود در برگ آلوئه ورا

ژل موجود در برگ آلوئه ورا

درمان سوختگی با سفیده تخم مرغ

استفاده از این روش درمانی تأثیر زیادی در کاهش آسیب های سوختگی داره. برای اینکار با جدا کردن سفیده تخم مرغ از زرده، آن را روی پوست بمالید و بعد از چند دقیقه شاهد تسکین درد خواهید بود.

سفیده تخم مرغ در درمان سوختگی

سفیده تخم مرغ در درمان سوختگی

تأثیر عصاره وانیل و سرکه سفید در درمان سوختگی

سرکه سفید علاوه بر خاصیت ضدعفونی کنندگی به عنوان یک آسپرین عمل میکنه و درد، گرما، خارش و التهاب ناشی از سوختگی رو تسکین میده. علاوه بر این رطوبت پوست رو تامین میکنه.  همچنین استفاده از عصاره ی وانیل در درمان سوختگی های سطحی باعث رفع التهاب میشه. برای اینکار با آغشته کردن پنبه یا گاز استریل به سرکه یا عصاره وانیل و تماس با سطح پوست از آن برای درمان سوختگی استفاده کنید.

عصاره وانیل موثر در درمان سوختگی های سطحی

عصاره وانیل موثر در درمان سوختگی های سطحی

استفاده از چای و عسل در درمان سوختگی

جوهر موجود در چای سیاه که به اسید تانیک معروفه خاصیت زیادی در تسکین درد و جذب گرما از سطح سوخته شده داره. با توجه به وسعت محل سوختگی به میزان لازم چای کیسه ای را خیس کرد و پس از اینکه با قرار دادن در یخچال سرد شد آن را روی محل آسب دیده قرار بدین. یک روش موثر دیگه شست و شوی محل سوختگی با محلول خنک شده از چای دم کرده با برگ نعناست که روش موثری برای درمان سوختگیست.

عسل هم به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی به جلوگیری از عفونت کمک میکنه. خاصیت خنک کنندگی داره و قرار دادن مقداری از آن روی پوست به کمک گاز استریل و تعویض پانسمان دو الی سه بار در روز برای درمان سوختگی موثره.

عسل ضدعفونی کننده و آرام بخش

عسل ضدعفونی کننده و آرام بخش

کاهش التهاب سوختگی به کمک روغن نارگیل و روغن اسطوخودوس

در بعضی از بیمارستان ها از روغن اسطوخودوس برای درمان سوختگی استفاده میکنند. این روغن برای کاهش درد و تسریع روند بهبودی بسیار مفیده. با آغشته کردن گاز استریل به مقداری روغن اسطوخودوس محل سوختگی رو پانسمان کنید و هر چند ساعت یکبار پانسمان رو تعویض و مجدد کار رو تکرار کنین. همچنین اسپری کردن روغن روی پوست هم بسیار موثر و موجب کاهش درد خواهد شد.

روغن نارگیل به عنوان منبع غنی ویتامین E و اسیدهای چرب، ضد باکتری و ضد قارچه که به کاهش سوزش و درد ناشی از سوختگی کمک میکنه. برای اینکار مقداری روغن نارگیل رو با چند قطره آبلیمو مخلوط کنید و روی سطح مورد نظر بمالید.

روش خانگی موثر در درمان سوختگی با روغن اسطوخودوس

روش خانگی موثر در درمان سوختگی با روغن اسطوخودوس

برای درمان سوختگی از شیر و جوش شیرین استفاده کنید

از ترکیب آب با مقدار مناسبی جوش شیرین یک مخلوط خمیری شکل درست کنید و آن را روی محل سوختگی قرار بدین. پس از آنکه جوش شیرین روی پوست خشک شد آن را بشویید و مجدد کار را از ابتدا تکرار کنید.

استفاده از شیر و کره به علت داشتن چربی و کلسترول در درمان بافت آسیب دیده و سوخته تأثیر زیادی داره، همچنین با قراردادن مقداری ماست پرچرب و خنک روی محل سوختگی از میزان سوزش و التهاب آن کم کنید. یا در صورت امکان قسمت آسیب دیده رو برای چند دقیقه در ظرفی از شیر سرد قرار بدین.

شیر پرچرب روش خانگی موثر در درمان سوختگی

شیر پرچرب روش خانگی موثر در درمان سوختگی

مسلما این موارد بخش کوچکی از درمان های خانگی برای کاهش عوارض و تسکین سوختگیه اما باید به این نکته هم توجه کنیم همه ی این موارد شاید نتوننن بطور کامل درد و سوز ناشی از سوختگی رو متوقف کنن ولی تا حد قابل توجهی از میزان شدت آن کم میکنن.

ادامه ی خواندن

دانستنی‌های سلامت

فواید حیرت انگیز در آغوش گرفتن

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | دانستنی‌های سلامت

لمس کردن مخصوصا آغوش گرفتن مزایای زیادی برای سلامتی به همراه داره. اگه شما به دنبال یک راه عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، یا کاهش استرس، بهبود خواب و حتی افسردگی هستین، بغل کردن رو بهتون پیشنهاد میکنیم. آغوش هیچ اثر جانبی نداره و نیازی به تجویز نداره. بغل کردن در هر زمان و مکانی میتونه کمک موثری بهتون بکنه. با هم مطلب زیر رو مرور میکنیم تا با خوندنش با فواید آغوش گرفتن آشنا بشین.

در آغوش گرفتن و فواید حیرت انگیز آن

در آغوش گرفتن و فواید حیرت انگیز آن

1. باعث کاهش درد میشه

پیوندهای احساسی میتونه درد رو کاهش بده. وقتی دردی به سراغتون میاد با ماساژ دادن و خوردن قرصهای آرامبخش مثل ژلوفن، پروفن و… دردتونو تسکین میدین، اما میتونین بجای همه این کارا برای کاهش درد کسی رو که دوست دارین در آغوش بگیرین. بغل گرفتن با افزایش جریان خون در بافت‌های نرم بدن باعث از بین رفتن محرک درد شده و دردهای مزمن رو آروم میکنه. بنابراین وقتی دردی آزارتون داد، بغل کردن رو فراموش نکنین.

باعث کاهش درد میشه

باعث کاهش درد میشه

2. در آغوش گرفتن یک داروی ضد استرس

اگه غمگین هستین یا استرس دارین میتونین با بغل کردن فرد مورد علاقتون کاهشش بدین. وقتی که استرس دارین فشارخونتون بالا میره و شما با آغوش گرفتن میتونین فشارتونو تنظیم کنین علاوه بر تنظیم فشار خون این رفتار باعث میشه که ترشح هورمون استرس (کورتیزول) کاهش پیدا کنه و ذهنتون آروم بشه.

داروی ضد استرسه

داروی ضد استرسه

3. محافظت از بدن در برابر بیماری ها

یکی دیگه از فواید آغوش گرفتن تنظیم سیستم ایمنی بدنه. بغل کردن در حقیقت میتونه به مبارزه با بیماری ها و عفونت ها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنه. همچنین باعث افزایش هورمونهایی در بدن میشه که با عفونتها مبارزه میکنه و احساس میکنین هیچ چیز نمیتونه بهتون صدمه بزنه. اگه سیستم ایمنی بدنتون تقویت بشه، بدنتون هم در مقابل استرس های جسمانی و اجتماعی نیز تقویت میشه.

از بدن در برابر بیماریها محافظت میکنه

از بدن در برابر بیماریها محافظت میکنه

4. آغوش گرفتن درمانی برای افسردگی

بغل کردن باعث میشه که تولید هورمون دوپامین (یکی از همورمونهای مغز) افزایش پیدا کنه، وقتی که ترشح هورمون دوپامین زیاد باشه افسردگی ازتون دور میمونه. کسانی که به اختلالات خلقی مثل افسردگی مبتلا هستن ترشح هورمون دوپامین در بدنشون کمتر از بقیه آدمهاست. افزایش این همورمون میتونه مثل یه سلاحی در برابر افسردگی باشه. بنابراین اگه شخص افسرده ای از نزدیکانتون دیدین حتما در آغوش بگیرینش تا کمی به کاهش افسردگیش کمک کنین.

هم آغوش در برابر افسردگی

هم آغوش در برابر افسردگی

5. در آغوش گرفتن کودک با اثر بی نظیر

برای اینکه کودکتون یه رشد طبیعی داشته باشه نیاز به محبت زیاد و لمس فیزیکی مثل بغل کردن داره. این یکی از مهمترین ملزومات مورد نیاز برای رشد یک مغز سالم و بدن قویه. آغوش گرفتن میتونه رشد کودکتونو افزایش بده و کودکتونو همیشه شاد و سرحال کنه. وقتی که کودکتون از تماس فیزیکی محروم میشه با وجود اینکه مواد مغذی مصرف میکنه اما باعث کاهش هورمون اکسی توسین (هورمون عشق) در کودک میشه، که شما با بغل کردن و محبت کردن مدام به کودکتونون میتونین ترشح این آنزیم رو تنظیم کنین.

در آغوش گرفتن کودک بینظیر و تاثیر گذار

در آغوش گرفتن کودک بینظیر و تاثیر گذار

6. عشقتونو در آغوش بگیرین و عمر طولانی کنین

زندگی زناشویی تنها در رابطه جنسی خلاصه نمیشه. بدون دلیل و گاه و بیگاه همسرتون رو بغل کنین و ببوسینش، با هم بگین و بخندین. این کار باعث میشه که روابطتون مستحکم تر و پایدارتر بشه. توی رابطه دو طرفه باید مهر و محبت باشه تا از هم دور نباشین. مطالعات علمی هم در این زمینه نشون داده که یکی از بهترین راههای بروز احساس در آغوش گرفتن شریک زندگیتونه. خوبه که بدونین این کار باعث تنظیم ضربان قلب و فشار خون، خواب بهتر و همچنین باعث آرامش بخشیدن به سیستم عصبی و کاهش شدید استرس میشه. به عبارت دیگر در آغوش گرفتن همسرتون ساده ترین راه برای افزایش طول عمر جفتتونه.

عشقتونو در آغوش بگیرین و عمر طولانی کنین

عشقتونو در آغوش بگیرین و عمر طولانی کنین

ادامه ی خواندن

دانستنی‌های سلامت

بیماری که خیالی به‌ نظر می‌رسد

منتشر شده

روی

به وسیله

پارانویا یک نوع روان‌گسیختگی است که سبب می‌شود تا فردِ گرفتار تماس با واقعیت را از دست بدهد و به سوی بسیاری از حالت‌های خطرناک همچون خودکشی هدایت شود.

اما فارغ از توهم پارانویا، ده اختلال هذیانی دیگر هم وجود دارند که کمتر در مورد آنها خوانده یا شنیده‌اید. این سندروم‌های عجیب در دنیای واقعیِ انسان‌ها وجود دارند و بیمار را برای داشتن برخی افکار خاص نمی‌توان سرزنش کرد؛ هر چند که تفکرات او کاملا خیالی و غیرواقعی است و اساس و پایه توهمی دارد.

جالب است اغلب بیمارانی که دچار هر یک از ۵ هذیان زیر هستند، از بیماری خود مطلعند اما برای رفع این مشکلی هیچ توانی ندارند. برای آشنایی با ۵ اختلال هذیانی دیگر از شما دعوت می‌کنیم تا ادامه مطلب را بخوانید.

۵- اختلال حافظه تکراری (Reduplicative Paramnesia)

۱۰ اختلال هذیان نادر که بسیار عجیب و خیالی به‌نظر می‌رسند [قسمت دوم]

بیمارانی که در بیمارستان روانی بستری هستند، آنجا را همزاد خانه خود می‌پندارند

برای مکان‌های جهان نیز همزاد وجود دارد، حداقل از نظر کسانی که به اختلال حافظه تکراری دچار هستند. این اشخاص عموما به این معتقد هستند خانه یا مکان دیگری که برایشان آشناست در جای دیگری نیز وجود دارد. به‌طور مثال، چنین بیمارانی که در بیمارستان روانی بستری هستند، آنجا را همزاد خانه خود می‌پندارند؛ یا بالعکس، خانه خود را همزاد بیمارستان فرض می‌کنند.

۴- توهم نمایش ترومن (The Truman Show Delusion)

شاید گاهی برایتان پیش آمده باشد که تصور کنید دوربین‌های مخفی در حال تماشا کردن شما هستند. حالا فکر کنید بیمارانی در جهان وجود دارند که این تفکر نادرست و هذیانی بخش عمده‌ای از زندگیشان را تشکیل داده است.

این افراد همیشه در این توهم هستند که دوربین‌های مداربسته همه زندگی آنها را ضبط می‌کند و هر لحظه در هراس دیده شدن قرار دارند.

دسته دیگری از افرادی که به هذیان نمایش ترومن دچار هستند بر این باورند که دوستان،‌ خانواده و همکاران‌شان در حال فیلم بازی کردن هستند و خانه، محل کار و .. جزو لوکیشن‌هاي فیلمبرداری هستند. آنها معتقدند برای تمام دنیا در حال بازی کردن هستند.

نمایش‌های زنده تلویزیونی که در آنها زندگی عادی مردم به نمایش گذاشته می‌شود، ممکن است باعث تشدید هذیان‌هایی همچون سندرم نمایش ترومن شوند، چرا که افراد را متقاعد می‌کنند هذیان‌های آنها با کمک فناوری، قابل توجیه هستند.

این بیماران با این توهم که همیشه در حال دیده شدن توسط مردم جهان هستند ممکن است با مشکلاتی همچون اختلال دوقطبی یا جنون دست و پنجه نرم کنند.

۳- سندروم خود مُرده‌پنداری (Cotard’s Syndrome)

۱۰ اختلال هذیان نادر که بسیار عجیب و خیالی به‌نظر می‌رسند [قسمت دوم]

سندروم مرده متحرک به افتخار ژول کوتارد کاشف این بیماری، «کوتارد» نامگذاری شد.

برخی از توهمات و اختلال‌های هذیانی مختص خود فرد هستند و دیگران در آن نقشی ندارند. در چنین مواردی، بیمار تفکرات عجیبی راجع به خود دارد.

سندروم کوتارد که با نام‌های خود مرده پنداری یا سندروم مرده متحرک نیز شناخته می‌شود، یک بیماری روانی نادر است که در آن بیمار این هذیان را دارد که مرده است (به طور واقعی یا نمایشی)، وجود ندارد، بدنش دارد متعفن می‌شود، امعا و احشا یا خون در بدنش وجود ندارند. در موارد پیشرفته بیمار حتی ممکن است فکر کند که نامیراست.

در سال ۱۸۸۰ میلادی، «مادمازل ایکس» نخستین فردی بود که سندروم خود مُرده‌پنداری در او تشخیص داده شد. این خانم ۴۳ ساله بیمار یک عصب‌شناس فرانسوی به نام ژولز کوتارد، بود و باور داشت که نه مغزی دارد، نه سیستم اعصابی و نه معده و روده‌ای. با همه این کمبودها او اعتقاد داشت که وجودش جاودانی و نامیراست. به خاطر همین اعتقاد، او نیازی نمی‌دید که غذا بخورد و حتی زمانی که برای وی غذا می‌آوردند، از خوردن امتناع می‌کرد. پس مدتی به خاطر گرسنگی مفرط مرد.

سندروم مرده متحرک به افتخار ژول کوتارد کاشف این بیماری، «کوتارد» نامگذاری شد.

اغلب هیچ راه منطقی برای صحبت کردن با این بیماران وجود ندارد. در سال ۲۰۱۲ میلادی، یک پزشک ژاپنی سعی کرد با این منطق که مرده قادر به صحبت کردن نیستند، به بیمار خود تفهیم کند که زنده است. اما در مقابل بیمار به او گفت که شرایط وی به‌گونه‌ای است که می‌تواند منطق را دور بزند. حتی پس از برطرف شدن توهم این بیمار، او همچنان اصرار داشت که حرفش در آن زمان درست بوده و احتمالا در آن لحظه از مرگ برگشته بوده.

گفته می‌شود که سندروم کوتارد پس از یک ضربه مغزی جدی یا تصادف شدید آغاز می‌شود. البته بعضا پیش می‌آید که بیمار تصور می‌کند مرده متولد شده. همچون یک بیمار یونانی در سال ۲۰۰۳ معتقد بود که او بدون مغز متولد شده است.

۲- سندروم اکبوم (Ekbom’s Syndrome)

۱۰ اختلال هذیان نادر که بسیار عجیب و خیالی به‌نظر می‌رسند [قسمت دوم]

سندرم اکبوم مسری است و از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

این سندروم را با اختلال پای بی‌قرار اشتباه نگیرید. سندرم اکبوم، به این ترتیب است که شخص فکر می‌کند مورد هجوم کرم‌ها، یا دیگر انگل‌های آلوده قرار گرفته‌است. افراد مبتلا به این توهم معمولا به دنبال مراقبت‌های پزشکی می‌روند به جای این‌که در پی درمان روانی باشند، چرا که آن‌ها تصور می‌کنند هجوم حشرات واقعی است و نیاز به درمان دارند.

بر اساس یگ گزارش آماری، حدود یکصد هزار آمریکایی از سندروم اکبوم رنج می‌برند. سندرم مورجلن هم شبیه اکبوم است یعنی به این صورت که فرد ممکن است فکر می‌کند حشره‌ای در حال راه رفتن زیر پوست او است درحالی که چنین چیزی وجود ندارد.

برخی پزشکان اعتقاد دارند این بیماری از «بیماری‌های جسمی» است، در حالی که سایر آنها این اختلال را در دسته «اختلالات روانشناختی» به شمار می‌آورند.

از همه بدتر این است که این بیماری مسری است و از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. یعنی اگر یکی از اعضای خانواده به آن دچار شود، احتمالا بقیه هم احساسات مشابهی را تجربه خواهند کرد . همیشه این توهم را دارند که حشره یا انگلی زیر پوست آنها در حرکت است.

۱- هذیان القای اندیشه

داشتن افکار و پندارهایی که متعلق به خود فرد نیستند یا شنیدن صداهایی در سر همگی نشانه‌های شیزوفرنی هستند. اما این نشانه‌ها را می‌توان در افرادی که به تئوری توطئه باور دارند هم مشاهده کرد: این افراد باور دارند که دولت دایما در حال تماشا و رصد کردن کارها و فعالیت‌های آنهاست.

این افراد معتقدند بسیاری از افکار و اندیشه‌ها در مغز آنها درج شده؛ مثلا دولتمردان میکروچیپ‌هایی را در مغزشان کار می‌گذراند و از آنها می‌خواهند تا در طبیعت بسیار عاصی و پرخاشگر باشند به طوری که توانایی کشتن اعضای خانواده خود را هم پیدا کنند!

این اختلال هذیان گاهی بسیار بد و شدید می‌شود به‌طوری که فرد با این توهم که حتما یک تراشه در بدنش کار گذاشته شده، سعی می‌کند به هر نحوی شده آن را از بدن خود خارج کند. به‌طور مثال، یک خانم که به اختلال القای اندیشه مبتلا بود، نزد جراحی رفته و از او خواست تا انگشت دستش را قطع کند. این خانم معتقد بود افرادی بدون اجازه و اطلاع او، تراشه‌ای را در انگشتش کار گذاشته‌اند.

منبع: روزیاتور

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com