با ما ارتباط برقرار کن

انواع بیماری ها

عفونت ادراری: علایم, دلایل, پیشگیری و درمان

منتشر شده

روی

عفونت دستگاه ادراری (urinary tract infection) به معنی عفونت در هریک از قسمت های دستگاه ادراری از جمله کلیه ها، مجاری ادراری و عفونت مثانه می باشد. اکثر انواع عفونت های ادراری شامل قسمت پایینی دستگاه ادراری یعنی عفونت مثانه و پیشابراه می باشند. خطر ابتلا به عفونت ادراری در زنان بیشتر از مردان می باشد. عفونت محدود به مثانه دردناک و ناراحت کننده است اما اگر این عفونت به کلیه ها برسد، خطرناک و جدی میباشد. آنتی بیوتیک ها درمان اصلی این نوع عفونت هستند اما با رعایت مواردی که در ادامه بیان می کنیم، می شود شدت بیماری را کاهش داده و یا از ابتلا به آن پیشگیری نمود.

انواع عفونت های دستگاه ادراری

هر یک از انواع عفونت های ادراری می توانند باعث مشکل و علامت خاصی شوند، که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

بخش عفونت کرده دستگاه ادراری علامت و نشانه های آن
عفونت کلیه ها درد کمر و پهلو هاتب بالالرزیدنتهوع و استفراغ
عفونت مثانه (التهاب مثانه) فشار در لگندرد زیر شکمتکرر ادرار دردناکخون در ادرار
عفونت مجرای خروجی مثانه احساس سوزش هنگام ادرار

علایم کلی عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری همیشه همراه با علامت و نشانه نمی باشد، اما اگر علامتی داشته باشد، این علایم شامل موارد زیر می شوند:

 • احساس نیاز شدید به ادرار کردن
 • احساس سوزش هنگام ادرار
 • ادرار پی در پی و کم حجم
 • ادرار کدر
 • ادرار سرخ، صورتی روشن، قهوه ای و یا ادرار به همراه خون
 • ادرار پر بو
 • درد لگن در خانم ها
 • درد مقعد در آقایان

در افراد مسن و میانسال ممکن است عفونت ادراری با بیمرای دیگری اشتباه گرفته شود.

دلایل عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری عموما زمانی رخ می دهد که باکتری ها از طریق مجاری ادراری وارد دستگاه ادراری شده و شروع به رشد و حرکت به سمت مثانه می نماید. هرچند که دستگاه ادراری طوری طراحی شده که بتواند این مهاجم های میکروسکوپی را بیرون نگه دارد، اما گاهی اوقات این دفاع جوابگو نمی باشد. زمانیکه این اتفاق باکتری ها وارد شوند، قادر به رشد و آلوده کردن دستگاه ادراری می بشند. عفونت های ادراری عموما در زنان رخ داده و پیشابراه و مثانه را تحت تاثیر قرار می دهند.

 • عفونت مثانه (التهاب مثانه) – این نوع از عفونت های ادراری بدلیل ورود نوعی باکتری به نام اشریشیا کولی (نوعی باکتری که عموما در دستگاه گوارش وجود دارد) به بدن رخ می دهد. هرچند رابطه جنسی می تواند باعث ابتلا به این بیماری شود، اما همیشه علت این بیماری نیست. همه زنان بدلیل آناتومی خاص بدنی خود در خطر ابتلا به این بیماری می باشند.
 • عفونت پیشآبراه (اورتریت) –  این نوع از عفونت ادراری زمانی رخ می دهد که باکتری های دستگاه گوارش از طریق مقعد وارد پیشآبراه می شوند. همچنین در زنان ممکن است بیماری های مقاربتی همچون تبخال تناسلی، سوزاک و کلامیدیا می توانند باعث اورتریت شوند.

عواملی که خطر ابتلا به عفونت دستگاه ادراری را افزایش می دهند؟

عوامل زیر خطر ابتلا به عفونت دستگاه ادراری را افزایش می دهند، این عوامل شامل:

 • زن بودن – عفونت ادراری در زنان شایع تر می باشد و خیلی از زنان بیشتر از یکبار دچار این نوع عفونت می شوند.
 • مصرف انواع خاص وسایل پیشگیری از بارداری – زنانیکه از دیافراگم برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند، بیشتر از دیگران در خطر عفونت دستگاه ادراری می باشند.
 • بعد از دوران یائسگی – بعد از دوران یائسگی، عفونت ادراری بدلیل کمبود استروژن ممکن است شدیدتر شود.
 • اختلالات دستگاه ادراری – اختلالات و غیرعادی بودن دستگاه ادراری می تواند باعث ابتلا به عفونت ادراری شود.
 • گرفتگی در دستگاه ادراری – سنگ کلیه و یا پروستات بزرگ شده باعث حبس ادرار در مثانه و در نتیجه ابتلا به عفونت ادراری می شود.
 • سیستم ایمنی ضعیف – دیابت و سایر بیماری ها می توانند باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن شده و در نتیجه خطر عفونت های ادراری می شود.
 • استفاده از سند –  کسانیکه نمی توانند ادرار کنند و از سند و یا کاتتر استفاده می نمایند در خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت ادراری هستند.

عوارض عفونت ادراری

زمانیکه عفونت ادراری بموقع و بدرستی درمان شود، کم تر باعث ایجاد مشکل می شود. اما در صورت درمان نشدن، عفونت دستگاه ادراری باعث مشکلات جدی می شود. عوارض عفونت ادراری شامل:

 • عفونت عودکننده، بخصوص در زنانیکه سه بار و بیشتر دچار عفونت ادراری شده اند.
 • آسیبدیدگی دائمی کلیه که بخصوص در کودکان شایع تر می باشد.
 • افزایش خطر زاییدن کودک کم وزن و یا زایمان زودرس.

درمان عفونت ادراری

پزشکان عموما از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت ادراری استفاده می نمایند. اینکه چه دارویی و به چه مدت استفاده شود، بسته به باکتری موجود در ادرار می باشد. عموما علایم بیماری چندین روز بعد از درمان بیماری شروع به محو شدن و کاهش می کند. اما ممکن است برای درمان کامل نیاز به ادامه مصرف دارو تا چند هفته باشد. همه مقداریکه پزشکتان برای شما تجویز کرده را می بایست مصرف نمایید. پزشک همچنین از داروهای مسکن برای کاهش درد و سوزش هنگام ادرار استفاده نماید. اگر بصورت پی در پی دچار این مشکل می شوید، ممکن است نیاز به هورمون تراپی، تست ادرار خانگی، مصرف آنتی بیوتیک تجویزی بعد از ادرار و مصرف مقدار بیشتری آنتی بیوتیک باشد. پزشکتان در اینباره شما را راهنمایی می نماید. در انواع عفونت های شدید نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک های تزریقی و بستری در بیمارستان می باشد.

درمان عفونت ادراری با طب سنتی یا جایگزین

هرچند هنوز ثابت نشده است، اما بعضی ها معتقداند؛ آب قره قاط می تواند به درمان عفونت ادراری کمک نماید. تحقیقات نشان می دهند بیشتری تاثیر این داروی گیاهی در زنانی است که بصورت پی در پی دچار عفونت ادراری می شوند. بااینحال مقدار و نحوه مصرف آب قره قاط بشکلی که بیشترین تاثیر را داشته باشد وجود ندارد. اگر آب قره قاط شما را اذیت نکرده و مشکلی دیگری ندارید می توانید از آن استفاده نمایید. البته اگر از داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین استفاده می نمایید، نباید از این داروی گیاهی استفاده کنید، چراکه ممکن است باعث خونریزی شود.

درمان خانگی عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری می تواند دردناک باشد، اما با رعایت مواردی می شود تا زمانیکه آنتی بیوتیک عفونت را از بدن پاک می کند، درد عفونت ادراری را کاهش داد. این موارد شامل:

 • مصرف مقدار زیادی مایعات – برای رقیق کردن ادرار و بیرون ریختن باکتری ها مفید می باشد.
 • اجتناب از نوشیدنی های ملتهب کننده – اجتناب از مصرف نوشیدنی هایی که باعث التهاب مقانه می شوند همچون قهوه، الکل و نوشیدنی های حاوی اسید و کافئین شدت بیماری خود را کاهش می دهید.
 • استفاده از پد های گرم – گذاشتن پدهای گرم (نه داغ) برروی شکم باعث کاهش فشار برروی مثانه می شود.

پیشگیری از عفونت ادراری

برای کاهش خطر عفونت ادراری می توان از راهای زیر استفاده نمود:

 • مصرف مقدار زیاد مایعات بخصوص آب – مصرف مقدار زیادی آب به شما در رقیق کردن ادرار و ادرار پی در پی و در نتیجه کاهش خطر عفونت ادراری کمک می نماید.
 • از جلو به پشت بشویید – بعد از ادرار کردن و مدفوع کردن و موقع شستن خود از جلو شروع کرده و رو به پشت حرکت نمایید تا باکتری های مقعد وارد دستگاه ادراری نمی شود.
 • خالی کردن مثانه پس از رابطه زناشویی – پس از رابطه زناشویی لیوانی پر آب مصرف کرده و همچنین ادرار نمایید، تا باکتری ها خراج شوند.
 • اجتناب از مصرف ملتهب کننده های زنانه – دئودورانت ها، اسپری ها و سایر محصولات زنانه که در ناحیه آلت جنسی استفاده می شوند، قادر به التهاب پیشآبراه می شوند.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع بیماری ها

تب مالت چیست؟علائم و درمان تب مالت

منتشر شده

روی

به وسیله

تب مالت یک بیماری عفونی ناشی از یک نوع باکتری به نام بروسلا است. این باکتری می‌تواند از حیوانات به انسان منتقل شود.
چندین گونه مختلف از باکتری‌های بروسلا وجود دارند. برخی از انواع آنها در گاوها دیده می‌شود. برخی دیگر در سگ‌ها، خوک‌ها، گوسفندان، بزها و شترها یافت می‌شوند. اخیراً دانشمندان گونه‌های جدیدی را در روباه قرمز و برخی از حیوانات دریایی، از جمله سگ ماهی دیده‌اند. بروسلا در حیوانات نمی‌تواند درمان شود. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

 

تب مالت

تب مالت در ایران این بیماری جزو شایع ترین بیماری هاست. تب مالت در سایر نقاط جهان تهدیدی جدی برای سلامتی محسوب می‌شود. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، این بیماری در بیش از نیم میلیون نفر در سال در ۱۰۰ کشور گزارش شده است.

 

علل تب مالت

علل تب مالت چه هستند؟

تب مالت در انسان زمانی رخ می‌دهد که فرد با حیوان یا محصول حیوانی آلوده به باکتری‌های بروسلا تماس داشته باشد.
به ندرت، باکتری‌ها ممکن است از فردی به فرد دیگر گسترش یابند. تغذیه با شیر مادر مبتلا به تب مالت ممکن است باکتری را به نوزاد منتقل کند. بروسلا ممکن است از طریق تماس جنسی نیز گسترش یابد.

باکتری می‌تواند از راه‌های زیر وارد بدن انسان شود:

 • از طریق بریدگی یا خراش در پوست
 • تنفس در هوای آلوده تنفس (به ندرت از طریق باکتری وارد بدن می‌شود)
 • خوردن یا نوشیدن چیزهایی که با این باکتری‌ها آلوده شده‌اند مانند شیر غیر پاستوریزه یا گوشتی که کم پخته شده باشد.

در اکثر عفونت‌های تب مالت در انسان، چهار نوع باکتری بروسلا باعث بروز بیماری می‌شوند:

بروسلوز ملیتنسیس. این نوع بیشترین موارد تب مالت انسانی را ایجاد می‌کند و عمدتاً در گوسفند و بزها یافت می‌شود. اغلب در مناطق زیر دیده می‌شود:

 • اسپانیا
 • یونان
 • آمریکای لاتین
 • خاورمیانه
 • هندوستان

بروسلوز سویس. این عفونت که در خوک‌های وحشی یافت می‌شود شایع‌ترین نوع بروسلا در تب مالت در امریکا است زیرا این گونه اغلب در جنوب شرقی و کالیفرنیا یافت می‌شود. همچنین در اروپا، آمریکای جنوبی و آسیای جنوب شرقی نیز یافت می‌شود.

بروسلوز کانیس. عفونت از این نوع باکتری‌ها از سگ‌ها شیوع می‌یابد و اغلب در مناطق زیر دیده می‌شود:

 • آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی
 • ژاپن
 • اروپای مرکزی

بروسلوز آبورتوس. این عفونت از گاو شیوع می‌یابد. این گونه در سراسر جهان یافت می‌شود و در چندین کشور اروپایی، ژاپن، اسرائیل، کانادا، استرالیا و نیوزیلند کاملاً از بین رفته است.

 

سگ‌های آلوده به بروسلا

آیا ممکن است از سگ خود تب مالت بگیرم؟

سگ‌ها می‌توانند با بروسلوز کانیس آلوده شوند. برخی از صاحبان حیوانات خانگی از این طریق دچار تب مالت می‌شوند اما بیماری معمولاً خفیف است. حداقل یک مورد شناخته شده از تب مالت وجود دارد که به وسیله گاز گرفتن سگ، به انسان منتقل می‌شوند. اما شیوع این نوع تب مالت شایع نیست. اکثر سگ‌های آلوده به بروسلا، باکتری‌ها را به صاحبانشان منتقل نمی‌کنند.
اگر در تماس با خون یا سایر مایعات بدن حیوان باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که از سگ آلوده تب مالت بگیرید. در دامپزشکان خطر ابتلا به تب مالت بالا است.
اگر به علت دارو یا بیماری خاصی که دارید سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید، نباید به سگ‌هایی که با بروسلا آلوده‌اند، دست بزنید.

 

محصولات لبنی غیرپاستوریزه از گاو

عوامل مؤثر بروز تب مالت چه هستند؟

در ایالات متحده، تب مالت در مردان شایع‌تر است. مردانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند اغلب با دام سر و کار دارند. تب مالت در کودکان شایع نیست.
در موارد زیر احتمال بیشتری وجود دارد که به این بیماری مبتلا شوید:

 • در صورتی که محصولات لبنی غیرپاستوریزه از گاو، بز یا دیگر حیواناتی که با این باکتری آلوده شده‌اند، بنوشید یا بخورید.
 • پنیرهای غیر پاستوریزه‌ای که “پنیر محلی” نامیده می‌شوند بخورید.
 • به مناطقی که بروسلا شایع است سفر کنید.
 • در کارخانه پردازش گوشت یا کشتارگاه کار کنید.
 • در مزرعه کار کنید.

تب مالت در موارد زیر، نیز گزارش شده است:

 • شکارچیان
 • دامپزشکانی که گاو آلوده را با واکسن بروسلا ایمن سازی کرده است

 

علائم تب مالت

علائم تب مالت چه هستند؟

علائم عمومی تب مالت اغلب مبهم و شبیه به آنفولانزا هستند. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • تب (شایع‌ترین نشانه، تب متناوب که معمولاً در بعد از ظهر رخ می‌دهد)
 • درد پشت
 • درد و ناراحتی در تمام بدن
 • کاهش اشتها و کاهش وزن
 • سردرد
 • عرق کردن در شب
 • ضعف
 • درد شکمی
 • سرفه کردن

علائم معمولاً در عرض پنج تا ۳۰ روز پس از تماس با باکتری ظاهر می‌شوند. علائم شما به نوع باکتری بروسلا که شما را آلوده کرده است، بستگی دارند:

 • بروسلوز آبورتوس معمولاً علائم خفیف یا متوسط ایجاد می‌کند، اما احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به نوع مزمن (طولانی مدت) این بیماری را دارد.
 • علائم بروسلوز کانیس ممکن است ظاهر شوند و باز ناپدید شوند. علائم آنها شبیه به بروسلوز آبورتوس هستند، اگرچه افراد مبتلا به بروسلوز کانیس اغلب دچار استفراغ و اسهال هستند.
 • بروسلوز سویس ممکن است باعث ایجاد قسمت‌های عفونی (به نام آبسه) در اندام‌های مختلف شود.
 • بروسلوز ملیتنسیس ممکن است علائم ناگهانی و شدید ایجاد کند که ممکن است منجر به ناتوانی و معلولیت شود.

 

تشخیص تب مالت

تب مالت چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک شما را معاینه خواهد کرد. ممکن است موارد زیر را داشته باشید:

 • کبد متورم
 • غدد لنفاوی متورم
 • طحال متورم
 • تب بدون توضیح مشخص
 • تورم و درد مفصلی
 • بثورات پوستی

آزمایشات خون برای تشخیص عفونت انجام خواهند شد و تعیین می‌کنند که چه نوع باکتری بروسلایی باعث بیماری شما شده است. شناسایی صحیح باکتری‌ها به تعیین منبع عفونت کمک می‌کند.

 

درمان تب مالت

تب مالت چگونه درمان می‌شود؟

درمان تب مالت می‌تواند دشوار باشد. اگر مبتلا به تب مالت هستید، پزشک آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. آنتی بیوتیک هایی که معمولاً برای درمان تب مالت استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • داکسی سایکلین
 • استرپتومایسین
 • سیپروفلوکساسین یا فلوکساسین
 • ریفامپین
 • کوتریموکسازول تتراسایکلین

به طور کلی داکسی سایکلین و ریفامپین به صورت ترکیبی به مدت ۶-۸ هفته برای شما تجویز خواهند شد.

برای جلوگیری از این بیماری باید آنتی بیوتیک را چندین هفته مصرف کنید. میزان عود پس از درمان حدود ۵-۱۵٪ است و معمولاً در شش ماه اول پس از درمان اتفاق می افتد.

دوره بهبودی می‌تواند هفته‌ها، حتی ماه‌ها طول بکشد. بیماران که در طی یک ماه از شروع علائم تحت درمان قرار می‌گیرند می‌توانند معالجه شوند.

 

درد مفصل

پیامدهای ناشی از تب مالت

تب مالت شدید ممکن است عوارض زیر را در پی داشته باشد:

 • عفونت سیستم عصبی مرکزی
 • آندوکاردیت (عفونت دیواره یا دریچه‌های قلب)
 • آبسه کبدی

تب مالت می‌تواند باعث علائم طولانی مدت شود که شبیه بیماری‌های عدم تحمل فعالیت سیستمیک یا SEID است. SEID قبلاً به عنوان انسفالومییلیت میالژیک یا سندرم خستگی مزمن شناخته شده است. این علائم می‌توانند به معلولیت منجر شوند. این علائم ممکن است عبارتند از:

 • خستگی
 • عفونت‌هایی که به حالت عادی بر می‌گردد.
 • درد مفصل

تب مالت در بارداری ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 • سقط جنین
 • نقص‌های مادرزادی در نوزادان

مرگ به خاطر تب مالت شایع نیست. بیشترین مرگ و میر ناشی از تب مالت به علت بروز اندوکاردیت است.

 

محصولات لبنی غیر پاستوریزه

چگونه می‌توانم از تب مالت جلوگیری کنم؟

تب مالت می‌تواند با اقدامات زیر پیشگیری شود:

 • محصولات لبنی غیر پاستوریزه را مصرف نکنید.
 • اگر در صنعت پردازش محصولات حیوانی مشغول به کار هستید، دستکش پلاستیکی بپوشید.

اگر با حیوان آلوده به بروسلا تماس داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید، حتی اگر علائمی نداشته باشید. باید حداقل شش ماه تحت نظارت باشید. هیچ گونه واکسن انسانی از تب مالت جلوگیری نمی‌کند.

ادامه ی خواندن

انواع بیماری ها

علل ، علایم و درمان پریکاردیت حاد

منتشر شده

روی

به وسیله

پریکاردیت حاد

پریکاردیت حاد یا آماس حاد پریکارد قلب (به انگلیسی:Acute Pericarditis) یکی از نشانگان بالینی در پزشکی است. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

بیماری های مهم پریکارد قلب عبارتند از: پریکاردیت حاد قلب (عفونت حاد پریکارد)؛ تجمع مایع در داخل فضای پریکارد قلب (pericardial effusion)، تامپوناد قلبی (cardiac tamponade)؛ و پریکاردیت فشارنده (constrictive pericarditis).

بیماری پریکاردیت حاد

به التهاب هر کدام از لایه های پریکارد (پیراشامه) التهاب پیراشامه یا پریکاردیت (pericarditis) گفته می شود. پریکارد نوعی بافت همبند کیسه مانند است که پیرامون قلب و ابتدای رگ های بزرگ آن را فرا گرفته است.

 پریکاردیت‌ معمولاً در عرض‌ ۶ ماه‌ بهبود می‌یابد به‌ جز پریکاردیت‌ ناشی‌ از سرطان‌

علل پریکاردیت چه چیزهایی هستند؟

علل پریکاردیت عبارتند از:

¤ عفونت ها

¤  عمل جراحی قلب

¤ حمله قلبی

¤ تروما

¤  تومور

¤ سرطان

¤ تشعشعات

¤ بیماری های خود ایمنی (مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس)

 

البته برای برخی از افراد مبتلا به پریکاردیت نمی توان دلیل خاصی را پیدا کرد. پریکاردیت میتواند حاد به طور ناگهانی رخ بدهد و یا مزمن، طولانی مدت باشد.

عوامل تشدید کننده بیماری

·  سابقه‌ سل

·  بیماری‌ اخیر، نظیر یک‌ حمله‌ قلبی‌، بیماری‌ ویروسی‌ یا تب روماتیسمی

 

پریکاردیت حاد یا آماس حاد پریکارد قلب یکی از نشانگان بالینی در پزشکی است

علائم پریکاردیت چه چیزهایی هستند؟

علائم پریکاردیت، زمانی که بروز می کنند می توانند شامل موارد زیر باشند:

درد قفسه سینه: این درد اغلب شدید و در مرکز قفسه سینه بروز می کند. درد ممکن است به گردن و شانه ها نیز کشیده شود و گاهی اوقات بازو ها و پشت را نیز تحت تاثیر قرار دهد. این درد می تواند در هنگام دراز کشیدن، سرفه کردن و بلع بدتر شود و در هنگام نشستن و خم شدن رو به جلو بهتر شود.

 تب خفیف

 افزایش ضربان قلب

 

درد قفسه سینه یکی از علائم بیماری پریکاردیت می باشد

پریکاردیت فشارنده

پریکاردیت فشارنده (constrictive pericarditis) اختلال نادری است که در اثر ایجاد تدریجی بافت جوشگاهی (اِسکار) در پریکارد، در پاسخ به آسیب قبلی روی می دهد.

 

شایع ترین انواع پریکاردیت فشارنده عبارتند از نوع بدون علت شناخته شده و انواع ناشی از پرتو تابی به قفسه سینه، جراحی قلب و سل. معمولاً در نوع خفیف پریکاردیت فشارنده تا متوسط علایم نارسایی قلب راست (مثل تورم ساق پاها، نفخ شکم و درد ثانویه به احتقان کبد) وجود دارند.

با پیشرفت بیماری پریکارد قلب و پریکاردیت فشارنده نشانه های احتقان ریوی شامل تنگی نفس کوششی (ایجاد تنگی نفس در هنگام فعالیت)، سرفه و تنگی نفس در وضعیت خوابیده (دراز کش) ایجاد می شوند.

 

در صورتی که بیماری پریکارد قلب ،برون ده قلب کاهش یابد، خستگی و ضعف عضلانی بروز می کند. در اکثر انواع پریکاردیت های فشارنده، کاتتریزاسیون قلب راست برای تأیید تشخیص ضرورت دارد.

 

انواع خفیف بیماری پریکارد قلب و پریکاردیت فشارنده با محدود کردن مصرف نمک، و تجویز داروهای مُدر درمان می شوند، ولی در اکثر بیماران مبتلا به پریکاردیت فشارنده علامتدار باید بیماری پریکارد قلب به وسیله عمل جراحی برداشته شود.

عواقب‌ مورد انتظار

پریکاردیت‌ معمولاً در عرض‌ ۶ ماه‌ بهبود می‌یابد به‌ جز پریکاردیت‌ ناشی‌ از سرطان‌.

 

پریکاردیت‌ پس‌ از بهبودی‌ هیچ‌گونه‌ اختلال‌ عملکرد در پی‌ نخواهد داشت‌.

 

عوارض‌ احتمالی‌

ο پریکاردیت‌ مزمن‌

ο عود

ο تراوش‌ پریکاردی‌ (تجمع‌ مایع‌ در کیسه‌ پریکارد)

ο تامپوناد قلبی‌ (اختلال‌ عملکرد قلبی‌ ناشی‌ از تراوش‌ پریکاردی‌)

 

پریکارد نوعی بافت همبند کیسه مانند است که پیرامون قلب آن را فرا گرفته است

تشخیص پریکاردیت چگونه است؟

پزشک می تواند بر مبنای موارد زیر پریکاردیت را تشخیص دهد:

علائم گزارش شده توسط بیمار

نتایج ECG

معاینه بالینی

ممکن است برخی آزمایش های دیگر نیز برای تشخیص علت بروز پریکاردیت انجام شود.

درمان‌ پریکاردیت

 داروهای‌ استروییدی‌ در موارد شدید پریکاردیت‌ ممکن‌ است‌ تجویز شوند

هدف‌ درمان‌ عبارت است‌ از تخفیف‌ علایم‌ و کنترل‌ بیماری‌ زمینه‌ای‌، برای‌ تخفیف‌ درد از بالشتک‌ گرم‌کننده‌، کمپرس‌ گرم‌ برروی‌ قفسه‌ سینه‌ استفاده‌ کنید.

داروها

* درمان‌ ضدالتهابی‌ با آسپیرین معمولاً توصیه‌ می‌شود.

* داروهای‌ استروییدی‌ در موارد شدید پریکاردیت‌ ممکن‌ است‌ تجویز شوند.

* در صورت‌ عدم‌ کنترل‌ درد با آسپیرین‌، تجویز مسکن‌های‌ قوی‌تر ممکن‌ است‌ لازم‌ گردد.

* در صورت‌ وجود عفونت‌ باکتریایی‌ از آنتی بیوتیک ها ممکن‌ است‌ استفاده‌ شود. همچنین‌ در موارد پریکاردیت قارچی، آمنفوتریپسین بی و در پریکاردیت‌ سلی‌، داروهای‌ ضد سل تجویز می‌گردد.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

۱. تا زمان‌ فروکش‌ تب‌ و درد در بستر استراحت‌ نمایید.

۲.  پس‌ از آن‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ خود را به‌ تدریج‌ از سر بگیرید.

۳. فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری جنسی‌ را پس‌ از برطرف‌ شدن‌ تب‌ و درد می‌توانید از سر بگیرید.

رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ خاصی‌ نیز نیست‌. در صورت‌ وجود اضافه‌ وزن‌ رژیم‌ لاغری‌ توصیه‌ می‌شود.

هیچ‌ روش‌ خاص‌ پیشگیری‌ جز درمان‌ اختلالات‌ زمینه‌ساز پریکاردیت‌ وجود ندارد

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان دارای‌ علایم‌ پریکاردیت‌ باشید.

بروز موارد زیر در طی‌ درمان‌:

 تب

کوتاهی‌ نفس‌ و ضربان‌ قلب سریع‌

سرفه‌ خونی‌

کاهش‌ وزن‌ بدون‌ توجیه‌

درد غیرقابل‌ کنترل‌ با داروهای‌ متداول‌

اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید. استروییدهای‌ تجویز شده‌ برای‌ درمان‌ این‌ اختلال‌ ممکن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ به‌ ویژه‌ بی‌قراری‌ همراه‌ باشند.

پیشگیری‌ از پریکاردیت

هیچ‌ روش‌ خاص‌ پیشگیری‌ جز درمان‌ اختلالات‌ زمینه‌ساز پریکاردیت‌ وجود ندارد.

ادامه ی خواندن

انواع بیماری ها

خونریزی دستگاه گوارش فوقانی

منتشر شده

روی

به وسیله

خونریزی دستگاه گوارش فوقانی 

خونریزی دستگاه گوارش فوقانی (GIB) اورژانس بوده که با وجود پیشرفت در روشهای درمانی مرگ و میر بالایی بویژه در بیماران  بستری  دارد. خون‌ریزی دستگاه گوارشی فوقانی در اثر صدمه و آسیب موضعی ایجاد می‌شود که سبب زخم مخاط دستگاه گوارش می‌شود. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

خون ریزی‌هایی که در قسمت اثنی عشر به بالا رخ داده باشند، خون ریزی دستگاه گوارش فوقانی (UGIB) نامیده می‌شوند. این خونریزی می تواند به  صورت واریسی یا غیرواریسی باشد.

 

خونریزی غیرواریسی عبارت است از  اینکه خونریزی در ارتباط با  زخم گوارشی رخ می دهد(PUD) و یا خونریزی که در اثر آسیب وارده به مخاط در  اثر استرس (SRMB) ایجاد می گردد. سایر  عواملی که می توانند منجر به خونریزی شوند عبارتند از: ازوفاژیت اروزیو،Mallory-Weiss tear (پارگی محل  اتصال گاستروازوفاژیال در ارتباط با کشش یا سرفه) و بدخیمی.

 خون‌ریزی دستگاه گوارشی فوقانی در اثر صدمه و آسیب موضعی ایجاد می‌شود

 

علل خونریزی از قسمت های فوقانی ‏GI‏ ‏‎:

برای اثبات اینکه منشا خونریزی بلع خون نبوده باید قسمت های حلق دهانی و حفرات بینی را به دقت مورد معاینه قرار داد. مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مانند: آسپرین و بروفن و الکل نیز می‌تواند باعث خون ریزی گوارشی به خصوص در ناحیه معده شود.

شایعترین علل خونریزی ۴ مورد است :

۱.  زخم گوارشی : زخم معده یا دوازدهه شایعترین عامل است.

۲. گاستریت: ممکن است ناشی از خوردن اخیر الکل یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، تروماهای شدید، عمل جراحی،  بیماری های سیستمیک شده خونریزی و اروزیون معده باشد.

۳. واریس ها و بیماری های ناشی از هیپوتانسیون پورت : این خونریزی ناگهانی و شدید است.

 ۴. پارگی مخاط مروی-معدی(سندروم مالوری ویس): این زخم ها در ناحیه اتصال مری به معده اتفاق می افتند و مشخصه آن عق زدن بدون خون است که به دنبال آن استفراغ خونی پیش می آید.

 مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی می‌تواند باعث خون ریزی گوارشی شود

 

علایم خون ریزی گوارشی فوقانی :

استفراغ خون روشن با موادی با زمینه قهوه‌ای که نشانه خون ریزی قسمت فوقانی دستگاه گوارش است.

مدفوع قیری و بدبو، این نوع مدفوع که ملنا نام دارد بر وجود خون حداقل به مدت ۱۴ ساعت در دستگاه گوارش دلالت می‌کند. لذا اغلب بر خونریزی دستگاه گوارش فوقانی دلالت دارد.

وجود خون قرمز روشن در مدفوع که این تظاهر بیشتر مربوط به خون ریزی قسمت تحتانی دستگاه گوارش است. اگر چه در خون ریزی‌های وسیع دستگاه گوارش فوقانی نیز چنین تظاهری می‌تواند وجود داشته باشد.

خون ریزی مخفی گوارشی که در آزمایشات اختصاصی مربوط به مدفوع تشخیص داده می‌شود. این نوع خون ریزی بیشتر نشانه تومورهای دستگاه گوارشی است که معمولاً با علائمی نظیر کاهش وزن و کم خونی مزمن همراه‌است.

علائم کم خونی مانند خستگی زودرس، سیاهی رفتن چشم، درد قفسه سینه یا تنگی نفس.

شوک و افت فشار: از دست دادن شدید خون (بیش از یک لیتر خون در ۲۴ ساعت) ممکن است سبب بروز علائم شوک شود.

تشخیص  و  ارزیابی بالینی

تظاهرات بالینی بیماران با خونریزی از زخم های گوارشی معمولاً به صورت ملنا (مدفوع تیره، قیری) در ۲۰% بیماران، هماتز(استفراغ خونی) در ۳۰% و هردو در ۵۰% بیماران هماتوشزی (اسهال خونی) دارند که نشان دهنده ی  از  دست رفتن خون، سریع و به میزان  زیاد است.

قدم اول در  ارزیابی بیمار، تشخیص میزان اورژانسی  بودن وضعیت وی می باشد. کاهش  حجم  به دلیل خونریزی شدید می تواند به سمت شوک پیش برود.

 

در  این  بیماران پیش  از هرگونه اقدام درمانی باید به احیای حجم و تلاش در جهت بهبودی شرایط همودینامیک بیمار پرداخت.

ریسک فاکتورهایی که نشان دهنده احتمال بالاتر خونریزی مجدد یا مرگ و میر  هستند عبارتند از : سن  بیشتر  از ۶۰ سال، بیماری های شدید  زمینه ای( اختلال در  عملکرد کبدی یا کلیوی، بیماری قلبی یا  ریوی)، ناپایداری همودینامیک ( افت فشار، تاکی  کاردی)، شوک، تداوم خونریزی، اختلال در وضعیت هوشیاری، بالارفتنPT،PTT یاINR.

 

این بیماران  باید به  سرعت به بخش مراقبت های ویژه منتقل شوند. بیشتر بیماران باید تحت ارزیابی آندوسکوپیک تشخیصی  اولیه در طی ۲۴ ساعت اول قرارگیرند تا منشأ خونریزی  مشخص گردد و ریسک خونریزی مجدد  بررسی شود.

در صورت نیاز مداخلات آندوسکوپیک در جهت متوقف کردن خونریزی و برگشت هموستاز باید انجام گیرد. اندازه ی زخم نیز در پیش بینی مرگ و میر و خونریزی مجدد دارای اهمیت است به طوری که زخم های با بیش از ۲-۱ سانتی  متر ریسک بالتری دارند.

 

بیمارانی که تحت آندوسکوپی قرار می گیرند باید به منظور بررسی عفونت H.پیلوری تحت بیوپسی قرار گیرند، به دلیل اینکه عفونت با این ارگانیسم احتمال خونریزی مجدد را افزایش  می دهد.

به دلیل آنکه نتایج منفی کاذب  در حضور  خونریزی فعال می تواند اتفاق  بیفتد؛ کلیه ی  بیمارانی که از  نظر H. پیلوری تست آنها منفی بوده است درهنگام ترخیص باید مجدداً تحت بررسی سرو لوژیک قرار گیرند تا از  منفی بودن این عفونت در بیمار  اطمینان حاصل گردد.

 

بیمارانی که دچار ناپایداری همودینامیک باشند باید به سرعت احیا شوند

درمان خونریزی دستگاه گوارش فوقانی

بیمارانی که دچار خونریزی از دستگاه گوارش فوقانی شده اند براساس علایم بالینی هنگام مراجعه، نیازمند ارزیابی جهت تعیین ریسک خونریزی مجدد و مرگ و میر هستند.

 

بیمارانی که دچار ناپایداری همودینامیک باشند باید به سرعت احیا شوند. حجم داخلی سلولی باید با نرمال سالین جایگزین شود تا از پیشرفت به سمت شوک هیپوولمیک جلوگیری گردد. لوله نازوگاستریک جایگذاری می شود تا امکان لاوراژ و ارزیابی منبع خونریزی وجود داشته باشد. ارزیابی آندوسکوپیک و برقراری هموستاز با این روش مهم ترین راهکار در بیمارانی است که دچار خونریزی شدید شده اند.

این رویکرد احتمال خونریزی مجدد را کاهش می دهد، نیاز به جراحی و نیز مرگ و میر در این بیماران نیز کاسته خواهدشد.

خون ریزی‌ در قسمت اثنی عشر به بالا، خون ریزی دستگاه گوارش فوقانی نامیده می‌شوند

 

پیشگیری خونریزی گوارش فوقانی

مواردی که نیاز قطعی به پیشگیری از خونریزی مخاطی ناشی از استرس وجود دارد عبارتند از : تهویه مکانیکی، اختلال انعقادی و نیز حضور دو  و یا بیشتر از شرایطی که استفاده از داروها به منظور پروفیلاکسی انتخابی هستند.

ریسک فاکتورهای بروز زخم عبارتند از؛ استفاده از فرآورده های ضدانعقاد، سابقه مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی به مدت بیش از ۳ ماه، نارسایی کبدی یا کلیوی، مصرف دوز بالای کورتیکوستروئیدها (بیش از ۲۵۰mg/d از  هیدروکورتیزون و یا دوز معادل آن)، سپسیس، تغذیه انترال، سابقه قبلی خونریزی  گوارشی. هدف  درمان رساندنPH داخل معدی به  بیشتر  از ۴ است.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۶۹) از شخصیتِ بهنوش طباطبایی تا دیدار اتفاقی لیلا اوتادی و داماد معروفشان!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۰) از سالگرد عشق بهاره رهنما تا عصبانیت رامین راستاد از حرف های جنجالی عروس سفیر ایران!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۱) از خوشحالی بهاره افشاری به بودن دوستانش تا واکنش نیوشا ضیغمی به قیمت دلار!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

عکس پروفایل مرداد ماهی | عکس پروفایل مخصوص متولدین مرداد ماه

کارت پستال3 هفته پیش

پوسترهای میلاد امام رضا (ع)

موفقیت و کسب و کار2 ماه پیش

چگونه به ترویج اخلاق در سازمان کمک کنیم؟

دانستنی‌های سفر2 ماه پیش

Airbnb چیست و چه چیزهایی لازم است درباره‌اش بدانید؟

کارت پستال2 ماه پیش

عکس های شهادت امام علی (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

تصاویر شهادت امام رضا (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

کارت پستال آغاز ماه ربیع الاول

آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com