با ما ارتباط برقرار کن

سلامت

عشق چگونه دید ما را تغییر میدهد؟

منتشر شده

روی

signs-fiance-falling-love

عشق اتفاقی مربوط به دنیای واقعی است، اما در ذهن پر و بال می‌گیرد. این ذهن ماست که آن را اوج می‌دهد و آرمانی می‌کند. همه ما انسانیم و ضعف‌ها و بدقلقی‌هایی داریم اما اتفاقی که در عشق می‌افتد، این است که معشوق در ذهن ما افسانه‌ای می‌شود. از هر چیزی و هرکسی بالاتر می‌شود. چیزی متفاوت از دیگران که حتی قابل‌مقایسه با هیچ‌کس دیگر هم نیست…

این طبیعت عشق است. آرمانی ساختن معشوق یکی از سازوکار‌های پخته در عشق است. ازدواج‌هایی که هر طرف آن دیگری را بیشتر از آنی که هست می‌بیند، موفق‌تر هستند تا آنهایی که در آن طرفین واقعیت را دقیقا همانطور که هست، می‌بینند. البته این آرمانی‌سازی اگر مهارگسیخته باشد، دیگر سازگارانه نیست و در صورتی مفید است که ریشه در واقعیت داشته باشد. پیچیدگی رابطه عاشقانه این است که از یک سو نیاز توامان به آرمانی‌سازی و از سوی دیگر توهم‌زدایی و میل به واقعیت دارد.

آرمانی‌سازی مربوط به خیال‌پردازی‌های خودآگاه یا ناخودآگاه عاشقانه است که به معشوق فرافکنی می‌شود و آبشخور وضعیت شیدایی‌گونه عشق است و توهم‌زدایی یک مهارت محافظت‌کننده ناشی از انعطاف‌پذیری ذهن است که وقتی تیر خیال‌پردازی‌ها و فرافکنی‌ها به سنگ واقعیت خورد، وارد عمل می‌شود و رابطه را نجات می‌دهد. گویی فرد عاشق بر لبه تیغ راه می‌رود و اگر اشتباه کند یا در دنیای رویایی پرت می‌شود یا اینکه آنقدر واقع‌گرا می‌شود که از عشق تهی خواهدشد.

البته معمولا پس از 8 تا 10 ماه از احساس عشق شورانگیز کاسته می‌شود و عشقی پخته‌تر همراه با صمیمیت و احترام شکل می‌گیرد. در این وضعیت توان تصمیم‌گیری و قضاوت برمی‌گردد و انسان در عین عاشق بودن می‌تواند تصمیم منطقی هم بگیرد اما گاهی این اتفاق طبیعی دیرتر می‌افتد و تا مدت زیادی احساس شدید عاشقانه ادامه می‌یابد.

شایع‌ترین مورد آن عشق‌های فاصله‌دار است. عشقی بین دو انسان که در دو شهر یا دو کشور متفاوت زندگی می‌کنند. هر چقدر فاصله دورتر باشد، معشوق دست‌نایافتنی‌تر می‌شود و عشق شورانگیز رویایی‌تر. نتیجه آن می‌شود که قضاوت فرد مختل و توانایی تصمیم‌گیری از او گرفته می‌شود.

یکی از تراژدی‌های عشق، بعد مسافت است. از طرفی فاصله‌دار بودن معشوق، او را رویایی‌تر و رازآمیزتر می‌کند و از طرف دیگر، حق انتخاب را از بین مورد‌هایی که برای فرد پیش می‌آید، می‌گیرد.

عشق‌های فاصله‌دار، هم هیجان‌های مثبت زیادی دارند و هم بدفهمی‌های زیاد. بدفهمی‌هایی که گاهی ضربه‌های کاری به رابطه می‌زند. این افراد مصداق عینی از اینجا رانده و از آنجا مانده می‌شوند. یکی از رویکردهای من در روان‌درمانی این است که مراجعانم را نسبت به این مساله آگاه کنم که بخشی از احساس شورانگیزشان مربوط به رازآمیز بودن رابطه به‌دلیل دست‌نایافتنی بودن معشوق است و شاید اگر در رابطه واقعی با هم قرار می‌گرفتند، احساس عاشقانه آنها به این شدت نبود.

به هرحال عشق مقوله‌ای است که تا ایجاد نشده، می‌توان تا حدی آن را مدیریت کرد اما اگر ایجاد شد، مدیریت هیجانی آن و برخورد منطقی با آن گاهی سخت می‌شود. عشق‌های فاصله‌دار به احتیاط بیشتری در شروع رابطه نیاز دارند.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت

اهمیت تغذیه مادران شیرده

منتشر شده

روی

به وسیله

تغذیه مادر پس از فرآیند زایمان اهمیت زیادی دارد زیرا بدن نیاز دارد تا انرژی و قوای بدنی لازم را که در زمان تولد نوزاد از دست رفته است، بازیابد و بتواند به نیازهای کودک پاسخ دهد. مادری که زایمان کرده است، در واقع مسؤول تغذیه خود و تغذیه کودک است؛ لذا باید رژیم غذایی خود را با دقت انتخاب کند. در حقیقت مادران با رعایت رژیم غذایی متنوع و مناسب، سلامت خود و نوزاد خود را تضمین می‌‌کنند. در این دوران مصرف همه مواد غذایی مانند حبوبات و دانه‌های مغذی، میوه‌های تازه، سبزیجات و غذاهایی که پروتئین، کلسیم و آهن را به فراوانی فراهم می‌‌کنند، توصیه می‌شود. لازم به ذکر است که مواد غذایی که مادر می‌‌خورد و می‌‌نوشد، روی شیردهی تأثیر می‌‌گذارد. بنابراین نظارت بر غذای مادر در واقع نظارت بر غذای کودک است.

نوع و کیفیت غذا‌هایی که مادر شیرده میل می‌کند هم بر روی بنیه مادر و هم بر روی رشد نوزاد تاثیر چشمگیری دارد؛ برای بررسی اینکه چه مواد غذایی برای مادران شیرده مناسب هستند با حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت و گو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

مناسب‌ترین میوه‌ها برای مادران شیرده

حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره مناسب‌ترین میوه‌ها برای مادران شیرده اظهار کرد: مصرف میوه‌هایی مانند خربزه، طالبی و گرمک برای افزایش شیر مادران شیرده مفید است.

مناسب‌ترین آب سبزیجات برای مادران شیرده

وی درباره مناسب‌ترین آب سبزیجات برای مادران شیرده بیان کرد: این افراد باید پنج عدد هویج متوسط، یک عدد چغندر (لبو) و سه تا پنج برگ کاهو را با هم داخل مخلوط‌ کن بریزند و روزانه آب آن‌ها را ۲ تا سه لیوان میل کنند.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی افزود: مادران شیرده همچنین می‌توانند پنج عدد هویج متوسط، سه تا پنج برگ کاهو و ۲ قاشق غذاخوری جوانه بذر یونجه را با هم داخل مخلوط‌ کن بریزند و روزانه آب آن‌ها را ۲ تا سه لیوان میل کنند.

عظمایی مصرف سالاد فصل همراه با روغن زیتون بودار را برای مادران شیرده مفید دانست و تاکید کرد: حبوبات رنگ تیره غنی از آهن و منبع مناسب پروتئین حیوانی هستند بنابراین مصرف آن‌ها برای مادران شیرده ضروری است.

وی تصریح کرد: اسفناج به علت آهن، ویتامین‌ها و املاحی که دارد برای مادران شیرده مفید است؛ این افراد همچنین باید روزانه ۶ تا هشت لیوان آب بنوشند؛ مادران شیرده نباید بلافاصله پس از نوشیدن آب به فرزندشان شیر بدهند، زیرا این کار موجب نفخ و دل‌درد در نوزاد می‌شود.

طرز تهیه دمنوشی موثر برای افزایش شیر مادران شیرده

این محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره طرز تهیه دمنوشی موثر برای افزایش شیر مادران شیرده گفت: افراد برای تهیه این دمنوش باید ۳۰ گرم رازیانه، ۱۰ گرم شنبلیله، ۱۰ گرم شوید و ۱۰ گرم زیره‌سبز را با هم ترکیب کنند سپس یک قاشق غذاخوری پُر از این مخلوط را به همراه سه تا چهار لیوان آب در قوری بریزند و بگذارند به خوبی دَم بکشد؛ این دَم‌کرده باید در طول روز به همراه نبات یا عسل میل شود؛ مصرف این دمنوش علاوه بر افزایش شیر مادران شیرده به رفع نفخ و دل‌درد مادر و نوزاد هم کمک می‌کند.

عظمایی مصرف لبنیات به ویژه شیرگاو را برای مادران شیرده مفید دانست و اظهار کرد: این افراد باید روزانه ۲ تا سه لیوان شیرگاو بنوشند؛ لبنیات مانند ماست و شیر به علت کلسیم، ویتامین D و پروتئینی که دارند موجب رشد نوزاد می‌شوند.

وی بیان کرد: مصرف روزانه هفت عدد بادام خام برای مادران شیرده مفید است؛ این افراد همچنین باید غلات سبوس‌دار و جوانه‌ها را هم در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند.

پرهیزات غذایی برای مادران شیرده

این محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره پرهیزات غذایی برای مادران شیرده افزود: مادران شیرده باید از مصرف غذا‌های تند و پُرادویه خودداری کنند، زیرا استفاده از این غذا‌ها موجب بروز جوش و آلرژی در نوزاد می‌شود؛ این افراد باید در استفاده از بادام‌زمینی هم احتیاط کنند، زیرا مصرف بادام‌زمینی موجب آلرژی در نوزاد می‌شود.

عظمایی تاکید کرد: مادران شیرده نباید در مصرف چای زیاده‌روی همچنین این افراد باید از استفاده از قهوه و نسکافه هم پرهیز کنند، زیرا کافئین موجود در این نوشیدنی‌ها به داخل شیر مادر نفوذ می‌کند و باعث کج‌خلقی و بداخلاقی نوزاد می‌شود.

وی تصریح کرد: مادران شیرده باید از استعمال مواد مخدر مانند سیگار و قلیان، مصرف گوشت پُرچرب و غذا‌های کنسروشده و ساندویچی هم پرهیز کنند.

عظمایی یادآور شد: مادران شیرده تا پایان دوران شیردهی نباید از رژیم‌ها و دارو‌های لاغری استفاده کنند، زیرا مصرف دارو‌های لاغری صدمات جبران‌ناپذیری را به مادر و نوزاد وارد می‌کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

اهمیت تغذیه در دوران شیردهی برای مادر و فرزند

ادامه ی خواندن

سلامت

چرا به کیست تخمدان مبتلا می شوید؟!

منتشر شده

روی

به وسیله

کیست تخمدان از بیماری هایی است که در بین دختران جوان و نوجوان شایع می باشد. اگر شما هم جز دخترانی هستید که کیست تخمدان دارید ولیعلت ابتلا به کیست تخمدان را نمی دانید به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را به دقت و تا انتها مطالعه کنید.

اگر شما کیست تخمدان دارید باید منتظر عوارضی نیز باشید. ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت، سکته‌ها و حملات قلبی و سرطان رحم از دردسرهای این کیست‌هاست. نتایج مطالعات دانشمندان ایتالیایی نشان می‌دهد مصرف داروی گلوکوفاژ (متمورفین) و رژیم غذایی دارای کربوهیدرات کامل (سبوس و غلات) می‌تواند در درمان این بیماری مفید باشد.

نتایج برخی مطالعات دیگر نشان می‌دهد داروها و رژیمی که برای درمان دیابت استفاده می‌شود و همچنین داروهایی که عمل هورمون مردانه را در زنان از بین می‌برند، از عوارض این بیماری جلوگیری می‌کنند.این بیماری احتمال ابتلا به سرطان رحم را در شما افزایش می‌دهد. بنابراین داروهای ضدبارداری را که دارای هورمون پروژسترون هستند پزشکان برای این بیماران تجویز می‌کنند و توصیه می‌کنند که اگر اضافه وزن دارند وزن اضافه خود را کاهش دهند.

● چرا و چگونه به کیست تخمدان مبتلا می شوید؟

وقتی پزشکتان به شما می‌گوید کیست تخمدان دارید یکی از اولین پرسش‌هایی که در ذهنتان نقش می‌بندد این است که چرا به این بیماری مبتلا شده‌ام؟ علت اولیه پیدایش کیست تخمدان، اختلال در تخمک‌گذاری است که می‌تواند علت این اختلال در خود تخمدان و یا غیرتخمدانی باشد. در این موارد اغلب با درمان دارویی بیماری رفع می‌شود ولی با قطع شدن دارو مجددا عود می‌کند. علت دیگر زیادی هورمون پرولاکتین هورمون محرک تولید شیر در بدن ـ است. این هورمون در اثر بیماری و یا غیر بیماری افزایش می‌یابد. کم‌کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و سایر اختلالات هورمونی نیز می‌تواند باعث کیست تخمدانی شود.

● زودتر باردار شوید

پزشکان می‌گویند کسانی که کیست خوش‌‌خیم تخمدان دارند، احتمال حاملگی در آنها نسبت به افراد عادی کمتر است. به همین دلیل به آنها توصیه می‌کنند زودتر باردار شوند و بچه‌دار شدن را به سنین آخر باروری موکول نکنند.
در ابتدای بارداری میزان هورمون‌ها در بدن به شدت افزایش می‌یابد و همچنین تغییر ناگهانی میزان هورمون‌ها می‌تواند باعث بروز کیست شود ولی پس از چند ماه با عادت کردن بدن به این تغییرات این کیست‌ها فروکش می‌کنند.

● پیشگیری از ابتلا به کیست تخمدان

اگر دوست دارید ازابتلا به کیست‌ تخمدان درامان بمانید باید از آن پیشگیری کنید. اگر قاعدگی نامنظم دارید و یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستید و یا یکی از افراد خانواده‌تان چنین بیماری دارد باید هر سال برای چکاپ به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. معمولا تا دو سال پس از بلوغ قاعدگی نامنظم است ولی پس از آن در صورت مشاهده نامنظمی به پزشک مراجعه کنید.

● تشخیص زودرس مهم

تشخیص زودهنگام کیست تخمدان اهمیت زیادی دارد. چرا که اگر این بیماری زودهنگام تشخیص داده شود شما از بسیاری از عوارض آن در درازمدت مانند دیابت و بیماری‌های قلبی در امان می‌مانید.
اگر قاعدگی‌های نامنظم و سنگین دارید،‌ اضافه وزن دارید، بدنتان زیاد جوش می‌زند با پزشک‌تان مشورت کنید. پزشک‌تان شما را از نظر بیماری‌های قلبی و هورمونی ارزیابی می‌کند. او ممکن است تاریخچه علایم شما را بگیرد. گاهی سونوگرافی، آزمایش خون و نمونه‌برداری نیز برای تشخیص بیماری شما لازم است.

● درمان را جدی بگیرید

اگر تشخیص داده شد شما کیست تخمدان دارید هر چه زودتر درمان خود را زیر نظر یک متخصص زنان و زایمان آغاز کنید.
درمان این بیماری بستگی به این دارد که دچار چه عوارضی شده‌اید: پرمویی، نازایی، جوش، چاقی. در طولانی‌مدت مهم‌ترین جنبه درمان کنترل خطرات قلبی عروقی مانند چاقی، کلسترول بالا،‌دیابت و فشار خون بالاست. احتمالا پزشک از شما می‌خواهد تا به صورت منظم به او مراجعه کنید تا معاینه شوید و فشار خون و قند خون ناشتا را برای کمک به تصمیمات درمانی‌اش اندازه بگیرید.

اگر باردارید و کیست تخمدان دارید و در عین حال اضافه‌وزن هم دارید علائم و نشانه‌های بیشتری را تجربه خواهید کرد. چاقی مقاومت به انسولین را در بدن‌تان بدتر می‌کند.
کاهش وزن می‌تواند سطوح هورمون مردانه و انسولین را کاهش دهد. برای کاهش وزن می‌توانید از یک متخصص تغذیه کمک بخواهید.

همه چیز درباره درمان کیست تخمدان

علائم و نشانه های کیست های تخمدان

ادامه ی خواندن

سلامت

نکات ضروری برای خانم های باردار هنگام مسافرت!

منتشر شده

روی

به وسیله

هنگام مسافرت رعایت نکاتی لازم است تا سفری راحت و ایمن در پیش داشته باشید. این مساله وقتی که باردار هم باشید بیشتر مهم است.خانم هایی که باردار هستند و قصد مسافرت دارند باید حواسشان باشد نکاتی را رعایت کنند تا سلامتی خود و جنین را تضمین کنند. اما نکات ضروری برای خانم های باردار هنگام مسافرت کدام ها هستند. در این مقاله نکاتی را نوشته ایم که برای خانم های باردار در مسافرت لازم می باشد.

نکات ضروری در مسافرت خانم باردار

1. قبل از اقدام به مسافرت توسط پزشک معاینه شود و اجازه سفر دریافت دارید.

2. در طول سفر بدون تجویز پزشک هیچ دارویی مصرف نکنید.

3. در زمان مسافرت به نقاط مختلف از جهت همه گیری بیماری ها در این نقاط سوال کنید و وضعیت واکسیناسیون خود را بوسیله پزشک کنترل کنید.

4. در طول مسافرت لباس و کفش راحتی بپوشید.

5. برای پیشگیری از حالت تهوع ، مقداری میوه و یا خشکبار همراه خود داشته باشید.

6. از مصرف یخ در طول مسافرت اجتناب کنید و از لیوان های یکبار مصرف استفاده کنید.

7. میوه و سبزیجات خام و پوست دار نخورید.

نکات ضروری در هنگام بارداری در طول سفر

1. از خوردن گوشت های نیم پز و غذاهایی که ممکن است قبلا در طی روز چند بار گرم شده باشد خودداری کنید.

2. فقط از آب و نوشیدنی های درون شیشه و بطری بیاشامید و نوشیدن چای داغ و شیر پاستوریزه بی خطر است.

3. آشامیدن مقدار کافی آب در طول مسافرت بسیار مهم است. به خصوص اگر با هواپیما سفر می کنید. رطوبت هوا طی مسافرت هوایی در حدود 15 تا 20 درصد نگه داشته می شود. ولی وضعیت مناسب حفظ رطوبت هوا بین 40 تا 60 درصد است زیرا رطوبت زیر 20 درصد مثل رطوبت هوای صحرا است. با کاهش رطوبت، رطوبت بدن با تنفس کاهش می یابد و این امر می تواند موجب کم آبی بدن خانم باردار شده و این کم آبی گاه می تواند باعث افزایش خطر زایمان زودرس گردد. زنان باردار باید طی مسافرت هوایی حداقل 2 لیوان آب در ساعت بنوشند.

4. هنگام سفر با قطار یا هواپیما نزدیک راهرو بنشینید تا در صورت نیاز، دسترسی به دستشویی آسان باشد و هر ساعت یک یا دو بار در طول راهرو قدم بزنید و نرمش های ساده انجام دهید.

5. در صورت مسافرت با ماشین استفاده از کمربند ایمنی اجباری است زیرا اگر ماشین دارای کیسه هوایی (Air Bag ) باشد، با استفاده از کمربند در هنگام توقف ناگهانی جنین بندرت صدمه می بیند. بهترین روش بستن کمربند ایمنی نیز آن است که بند روی پاها را زیر شکم خود و روی رانها قرار دهید و بند شانه ای را بین سینه ها و روی شانه ها قرار دهید.

6. در صورت سفر با ماشین، صندلی خود را تا حد امکان عقب ببرید و پاهایتان را دراز کنید و گاهگاهی آن را تکان دهید.

۸ قدم برای یک سفر بی‌خطر در دوران بارداری

اگر قصد سفر دارید و باردار هستید، بخوانید

ادامه ی خواندن
آگهی

برترین ها