با ما ارتباط برقرار کن

سلامت جنسی

شکل پرده بکارت دختران دوشیزه چگونه است | انواع پرده بکارت دختر

منتشر شده

روی

مجله دوستم | سلامت جنسی – شاید لازم باشد قبل از رفتن به شب حجله نکاتی را در مورد انواع پرده بکارت و نکات بهداشتی که دختران باید در مورد پرده بکارت بدانند را مرور کنید.

 

انواع پرده بکارت دختر و نحوه پارگی پرده بکارت بعد از آمیزش در شب زفاف

پرده بکارت دختران مدل های‌ مختلفی دارد ودر همه ی دختران دوشیزه شکل پرده بکارت مثل هم نیست در تعداد زیادی از دختران شکل پرده بکارت توسط دکتر تعیین می‌گردد پرده بکارت بخشی از اندام تناسلی زنان است که اعتقادات اشتباهی در رابطه با این اندام در میان مردم رایج است. به گزارش سایت مجله دوستم دراین پست چند واقعیت در مورد پرده بکارت و انواع ان بیان میشود.

 

در مورد بکارت چه می دانید؟

گفته میشود که می‌توان از طریق وجود پرده بکارت به دوشیزه بودن یا نبودن خانمها پی برد. پرده بکارت دختران با انجام این کارها پاره میشود در برخی اعتقادات و رسم و رسوم نیز بر اساس خونی که بعد از نخستین رابطه جنسی از واژن خانم خارج می‌شود، در مورد دوشیزه بودن وی مطمئن می‌شوند.

 

اما گاهی خانمها بعد از نخستین رابطه جنسی هیچ خون ریزی ندارند که این اتفاق منجر به سوء تفاهم های‌ زیادی بین زوجین میشود. تعداد زیادی از این فرضیات و باورها در مورد بکارت خانمها اشتباه است.

 

پرده بکارت از نظر “جنس” دو نوع است :

پرده بکارت ارتجاعی:

که حین دخول پاره نمی‌شود، اما ” کش ” می‌آید و طبق معمول خون ریزی ندارد. فردی که با پرده ارتجاعی دخول داشته ؛ اما خون ریزی ندیده است ؛ باید بداند، در معاینه امکان تشخیص دخول وجوددارد . چون درسته که پرده پاره نشده است . اما ” کش آمده ” و ظاهرش تغییر پیدا میکند .

 

پرده بکارت غیر ارتجاعی:

یعنی پرده ی بکارت قابلیت کش آمدن ندارد و با پارگی از بین میرود . پرده های‌ بکارت غیر ارتجاعی ؛ حتماً خون ریزی خواهند داشت.

 

پرده بکارت از نظر ” شکل ” چند نوع است که به انواعی از آن اشاره میکنم :

پرده بکارت حلقوی :

دراین نوع، پرده بکارت به شکل حلقه‌ای پیرامون ورودی واژن را پوشانده است و سوراخ گردی وسط پرده ایجاد شده است . اندازه ی این سوراخ بسیار متغیر است .

 

پرده بکارت سپتوم دار یا تیغه ای:

پرده ای که پل پوستی در طول ورودی واژن دارد.گاهی این پل شناسایی نمیشود و فقط باعث نزدیکی های‌ دردناک می‌شود. گاهی برای نخستین بار طی زایمان طبیعی دیده می‌شود.

 

پرده بکارت غربالی «سوراخ سوراخ»:

این پرده بطور کامل در عرض واژن کشیده شده و کاملا واژن را پوشانده ؛ اما سطح ان سوراخ سوراخ است. این سوراخها طبق معمول ریز هستند.

 

پرده بکارت دندانه دار«شرابه ای » :

شبیه پرده حلقوی است با این تفاوت که کنره هایش نا منظم است. در واقع تفاوت این نوع پرده با پرده حلقوی یا گرد فقط در مضرس یا هفت و هشتی بودن لبه های‌ حفره می‌باشد.

پرده بکارت مسدود «بدون سوراخ» :

این نوع پرده هیچ سوراخی ندارد و کاملا مسدود است.در دخترانی که به سن بلوغ می‌رسند، در صورتیکه دارای پرده بسته باشند، خون قاعدگی پشت ان جمع شده و نمیتواند خارج شود در نتیجه باعث بروز درد میشود، آن گونه افراد باید به دکتر مراجعه کرده تا طی عمل جراحی و ایجاد برشی در سطح پرده، خون قاعدگی از ان خارج شود.

 

انواع شکل پرده بکارت

تعداد زیادی از بررسی ها ثابت کرده اند که در طی انجام نخستین رابطه جنسی همیشه الزاماً خون ریزی اتفاق نمی افتد و یا این‌که اگر خون ریزی مشاهده می‌شود، حتماً نشان دهنده پاره شدن پرده بکارت نیست. برای بحث و بررسی بیشتر این مسائل در ادامه به هر انچه باید در مورد پرده های‌ بکارت بدانید اشاره می‌شود.

 

پرده بکارت چیست ؟

پرده بکارت غشائی است که واژن یک خانم را احاطه کرده است. این پرده دارای یک سوراخ است که از لحاظ اندازه و شکل در خانم های‌ مختلف با یک دیگر متفاوت هستند. پرده بکارت از زمان تولد در بدن خانمها وجوددارد اما بتدریج و بطور طبیعی همراه با بلوغ و ترشحات واژن فرسوده شده و از بین می‌رود.

 

پرده بکارت دختران چه شکلی است؟

یکی از مهمترین چیزهایی که باید در مورد پرده بکارت بدانید این است که این پرده در خانمها با یک دیگر متفاوت است و به چهار نوع تقسیم می‌شود:

 

پرده بکارت از نوع معمولی

این نوع یکی از رایجترین ها در میان خانم هاست که به شکل نیمه ماه است و قسمتی از واژن را پوشانده.

 

پرده بکارت از نوع میکروپرفوره Microperforate hymen

این نوع پرده بطور کامل روی واژن را پوشانده و یک سوراخ خیلی کوچک دارد.

 

پرده بکارت از نوع دو سوراخ یا تیغه دار یا پل دار Septate hymen

دراین نوع پرده، غشا دارای دو سوراخ است.

 

پرده بکارت از نوع بدون سوراخ Imperforate hymen

این نوع پرده روی واژن را بدون هیچ سوراخ و منفذی پوشانده است. پرده بکارت دختر با چه چیزهایی پاره می‌شود؟ این نوع بکارت طبق معمول باعث دل دردهای مداوم شده و درمان ان نیاز به جراحی دارد، بنابر این در سنین پایین شناسایی می‌شود. عدم وجود سوراخ بر روی این نوع پرده بکارت باعث می‌شود خون پریودی به اسانی جریان پیدا نکند و منجر به بروز درد میشود.

 

شکل پرده بکارت دختران دوشیزه چگونه است | انواع پرده بکارت دختر

آیا هر خانم می‌تواند نوع پرده بکارت خودرا تشخیص دهد؟

تنها با مراجعه به دکتر می‌توانید نوع پرده بکارت خودرا تشخیص دهید. به علاوه دکتر با انجام معاینه می‌تواند عدم وجود پرده را نیز تشخیص دهد.

 

چه عواملی باعث پارگی پرده بکارت می‌شود؟

همانگونه که قبلا هم بیان شد پرده بکارت به مرور زمان و به دلایل مختلف فرسوده شده و از بین می‌رود، به این ترتیب گاهی در نخستین رابطه جنسی پاره نمیشود.

 

برخی خانمها نیز ادعا میکنند در نخستین رابطه جنسی دچار پارگی بخشی از پرده بکارت شده اند. اجازه بدهید یک مسئله را روشن کنیم. پرده بکارت انعطاف پذیر است و میزان انعطاف پذیری ان نیز در زنان مخلف با یک دیگر متفاوت است که این مسئله باعث می‌شود فرایند پارگی نیز در زنان یکسان نباشد.

 

به علاوه پارگی پرده بکارت در نخستین رابطه جنسی به میزان زیادی به نوع پرده و عوامل فرسایش ان در طول زمان بستگی دارد.

 

در مواردی که پرده بکارت بر اثر فرسایش و بتدریج از بین نرفته باشد و میزان انعطاف پذیری ان کم باشد، نخستین رابطه جنسی باعث خون ریزی خواهد شد. انواعی از پرده بکارت وجود دارند که بسیار شکننده هستند که به اسانی پاره می‌شوند.

 

عواملی که باعث پارگی پرده بکارت می‌شوند، عبارتند از انجام حرکات تند و شدید، برخی ورزش ها «مانند ژیمناستیک، اسب سواری، افتادن های‌ خیلی شدید که بیشترین شدت ان بر روی قسمت پایین بدن است و …».

 

انواعی از پرده بکارت نیز انعطاف پذیری خیلی زیادی دارند. این نوع پرده در زمان رابطه جنسی بدون این‌که پاره شوند کش می‌آیند. اگر بر روی این نوع پرده هیچ سوراخی وجود نداشته باشد برقراری رابطه جنسی برای فرد غیر ممکن خواهد بودو برای رفع مشکل نیاز به جراحی خواهد داشت.

 

آیا خون ریزی تنها زمانی اتفاق میوفتد که پرده بکارت پاره شود؟

این‌که خون ریزی زمانی اتفاق میوفتد که پرده بکارت پاره شود نیز یکی از مهم‌ترین و رایجترین باورهای غلط در میان مردم است. عوامل زیادی باعث خون ریزی یک خانم در نخستین رابطه جنسی میشوند، از جمله :

 

اگر در زمان دخول فرد به اندازه کافی تحریک نشده باشد یا از لوبریکانت استفاده نشده باشد، این امر باعث پارگی و سابیده شدن بافت های‌ واژن میشود که خون ریزی در پی خواهد داشت.

 

زمانی که برقراری رابطه جنسی با خشونت و حرکات تند همراه است که باعث پارگی بافت های‌ داخل فرج ودر نتیجه خون ریزی میشود.

 

بر اثر عفونت، گاهی عفونت منجر به خون ریزی میشود

 

بر اثر پارگی پرده بکارت

در خاتمه این‌که بکارت را پرده ای که به مرور زمان از بین میرود یا چند قطره خونی که بر اثر عوامل مختلف از واژن خارج میشوند؛ تعیین نمیکند، بکارت را اعتماد شما بطرف مقابل مشخص میکند.

 

شکل پرده بکارت دختر چگونه مشخص میشود. اگر دختر دوشیزه هستید که میخواهید بدانید شکل پرده بکارت تان چگونه است با استفاده از راهنمایی های‌ بالا می‌توانید به شکل پرده بکارت تان پی ببرید.

 

نکات قابل توجه در مورد پرده بکارت:

رشته های‌ عصبی در پرده کم هستند و بهمین دلیل درصورت آرامش جسمی و روانی، پارگی ان طبق معمول بدون درد است. مختصر دردی که در نخستین دخول ایجاد میشود مربوط به اعضای دیگر از جمله واژن است.

عمل دخول و پاره شدن پرده بهتر است در زمانی که بدن آرام است و هیچ اضطراب و خستگی وجود ندارد انجام شود. بنابر این نزدیکی در نخستین شب ازدواج و پس از مراسم طولانی عروسی توصیه نمی‌شود.

 

زنان بهتر است قبل از نزدیکی، نه به منظور گرفتن گواهی سلامت پرده بکارت بلکه بدلیل آگاهی از نوع پرده به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و توضیحات لازم را تقاضای کنند. زیرا در موارد نادری که پرده از نوع ضخیم است، احتیاج به عمل جراحی دارد.

 

درصورت احساس تنگی در دهانه واژن، بهتر است از کرم و ژلهای تسهیل کننده یا اسپری بی حس کننده استفاده کرد. ضمن اینکه تحریک زن وخروج ترشحات از دهانه واژن موجب روان شدن دهانه واژن و آسانی ارتباط جنسی می‌شود.

 

گاهی پرده بکارت با یک یا دو بار نزدیکی کاملا پاره نمیشود وهر دفعه قسمتی از ان پاره شده و کمی خون ریزی می کند. یعنی در تمام نزدیکی های‌ اولیه ؛ مقداری خون ریزی یا لک دیده می‌شود. دراین موارد فرد در ۵-۶ بار نزدیکی اول ش لک می‌بیند.

 

گاهی اوقات ؛ «بندرت» ممکن است بدون پارگی پرده، مایع اسپرم ریخته شده بر روی ان موجب حاملگی شود، زیرا اسپرماتوزوئید موجود در اسپرم میتواند از سوراخ پرده حرکت کرده و بطرف تخمک زن برود و حاملکی ایجاد گردد. دراین موارد زن با پرده سالم حامله میشود.

 

ورزشهایی مانند سوارکاری، دو، پرش، شنا، رقص، باله، هرگز باعث پاره شدن پرده ی دختر نمی‌شوند مگر اینکه وی طی حادثه ای ودر هنگام بازی، سقوط کرده ودر همان زمان جسمی نوک تیز به پرده دختر اصابت کند و موجب پارگی ان شود .«که بسیااار بعید است»

اما سوال اینجاست که حتی باوجود پرده بکارت چه کسی می‌تواند تعیین کند که آیا دختر قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته است یا خیر؟ غالبا خون ریزی در شب عروسی می‌تواند دلیلی بر باکره بودن فرد باشد در صورتیکه این نظریه توسط اطلاعات پزشکی رد شده زیرا همانگونه که گفته شد یا بدلیل آرامش زن، یا عدم وجود پرده بکارت بطور مادرزاد، این خون ریزی میتواند وجود نداشته باشد.

 

علاوه بر این، راههای برقراری ارتباط جنسی فقط دخول نیست، دختر می‌تواند با حفظ پرده بکارت از راههای مختلف ارتباط جنسی داشته باشد و یا حتی باوجود پاره شدن پرده بکارت برای تظاهر به باکره بودن، با عمل جراحی ؛ ان را دوباره به حالت اول برگرداند. بهمین دلیل وجود یا عدم وجود پرده بکارت، همیشه نمی‌تواند مدرک معتبری برای تعیین باکرگی شخص باشد.

 

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

سلامت جنسی

آیا کاهش میل جنسی زنان با مصرف قرص ضد بارداری در ارتباط است؟

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت جنسی

قرص های ضد بارداری  شهرت بدی پیدا کرده اند. سوالاتی که درباره مصرف آن ها میپرسند معمولا در مورد ایجاد افسردگی، خطر سرطان سینه و حتی اضطراب است.

قرص های ضد بارداری چه تاثیری بر میل جنسی زنان دارند

قرص های ضد بارداری  شهرت بدی پیدا کرده اند. سوالاتی که درباره مصرف آن ها میپرسند معمولا در مورد ایجاد افسردگی، خطر سرطان سینه و حتی اضطراب است.

ولی ما می خواهیم ببینیم که آیا قرص های ضد بارداری باعث کاهش میل جنسی در زنان می شوند؟

قرص های ضد بارداری برای مصرف همه مناسب نیست و اثرات نامطلوب زیاید به دنبال دارند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در دانشگاهی در آلمان انجام شد نشان داد که مصرف قرص های ضد بارداری باعث کاهش ترشح هورمون عشق یا اکسی توسین oxytocin  می شود.

ترشح هورمون اکسی توسین در بدن باعث میشود که زن و شوهر شریک زندگی خود را به میزان ۱۵% جذاب تر از دیگران ببینند.

تاثیر دارو در اشخاص مختلف، متفاوت است و لزوما باعث کاهش میل جنسی نخواهد شد.

ولی اگر احساس می کنید بعد از مصرف قرص های ضد بارداری میل جنسی شما کاهش پیدا کرده برای جایگزین کردن آن با پزشکتان مشورت کنید.

البته وزن متعادل، خوشحال بودن در یک رابطه، داشتن خواب کافی و کم بودن استرس تاثیر بسیار بیشتری از قرص های ضد بارداری بر میزان میل جنسی شما دارند.

میل جنسی یک فرد همیشه یکسان نیست و با توجه به شرایط مختلف تغییر می کند.

بنابراین قبل از این که قرص های ضد بارداری را مقصر بدانید بهتر است به سایر عوامل اثر گذار بر زندگیتان تمرکز کنید.

ادامه ی خواندن

سلامت جنسی

پرده بکارت و آنچه باید در مورد انواع پرده بکارت بدانید

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت جنسی

پرده بکارت بخشی از اندام تناسلی زنان است که اعتقادات اشتباهی در رابطه با این اندام در بین مردم رایج است. در این مطلب چند واقعیت در مورد پرده بکارت و انواع آن بیان می شود.

در مورد بکارت چه می دانید؟ گفته می شود که می توان از طریق وجود پرده بکارت به دوشیزه بودن یا نبودن خانم ها پی برد. در برخی اعتقادات و رسم و رسوم نیز بر اساس خونی که بعد از اولین رابطه جنسی از واژن خانم خارج می شود، در مورد دوشیزه بودن وی مطمئن می شوند.

اما گاهی خانم ها بعد از اولین رابطه جنسی هیچ خونریزی ندارند که این اتفاق منجر به سوء تفاهم های زیادی بین زوجین می شود. بسیاری از این فرضیات و باورها در مورد بکارت خانم ها اشتباه است.

بسیاری از بررسی ها ثابت کرده اند که در طی انجام اولین رابطه جنسی همیشه لزوما خونریزی اتفاق نمی افتد و یا اینکه اگر خونریزی مشاهده می شود، حتما نشان دهنده پاره شدن پرده بکارت نیست. برای بحث و بررسی بیشتر این مسائل در ادامه به هر آنچه باید در مورد پرده های بکارت بدانید اشاره می شود.

پرده بکارت چیست ؟

پرده بکارت غشائی است که واژن یک خانم را احاطه کرده است. این پرده دارای یک سوراخ است که از لحاظ اندازه و شکل در خانم های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. پرده بکارت از زمان تولد در بدن خانم ها وجود دارد اما به تدریج و به طور طبیعی همراه با بلوغ و ترشحات واژن فرسوده شده و از بین می رود.

پرده بکارت چه شکلی است؟

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در مورد پرده بکارت بدانید این است که این پرده در خانم ها با یکدیگر متفاوت است و به چهار نوع تقسیم می شود:

پرده بکارت از نوع معمولی

این نوع یکی از رایج ترین ها در بین خانم هاست که به شکل نیمه ماه است و قسمتی از واژن را پوشانده.

پرده بکارت از نوع میکروپرفوره Microperforate hymen 

این نوع پرده به طور کامل روی واژن را پوشانده و یک سوراخ خیلی کوچک دارد.

پرده بکارت از نوع دو سوراخ یا تیغه دار یا پل دار Septate hymen 

در این نوع پرده، غشا دارای دو سوراخ است.

پرده بکارت از نوع بدون سوراخ  Imperforate hymen  

این نوع پرده روی واژن را بدون هیچ سوراخ و منفذی پوشانده است. این نوع بکارت معمولا باعث دل دردهای مداوم شده و درمان آن نیاز به جراحی دارد، بنابراین در سنین پایین شناسایی می شود. عدم وجود سوراخ بر روی این نوع پرده بکارت باعث می شود خون پریودی به راحتی جریان پیدا نکند و منجر به بروز درد می شود.

پرده بکارت در خانم ها با یکدیگر متفاوت است و به چهار نوع تقسیم می شود‎

آیا هر خانم می تواند نوع پرده بکارت خود را تشخیص دهد؟

تنها با مراجعه به پزشک می توانید نوع پرده بکارت خود را تشخیص دهید. به علاوه پزشک با انجام معاینه می تواند عدم وجود پرده را نیز تشخیص دهد.

چه عواملی باعث پارگی پرده بکارت می شود؟

همانطور که قبلا هم بیان شد پرده بکارت به مرور زمان و به دلایل مختلف فرسوده شده و از بین می رود، به این ترتیب گاهی در اولین رابطه جنسی پاره نمی شود.

برخی خانم ها نیز ادعا می کنند در اولین رابطه جنسی دچار پارگی بخشی از پرده بکارت شده اند. اجازه بدهید یک مسئله را روشن کنیم. پرده بکارت انعطاف پذیر است و میزان انعطاف پذیری آن نیز در زنان مخلف با یکدیگر متفاوت است که این مسئله باعث می شود فرایند پارگی نیز در زنان یکسان نباشد.

به علاوه پارگی پرده بکارت در اولین رابطه جنسی به میزان زیادی به نوع پرده و عوامل فرسایش آن در طول زمان بستگی دارد.

در مواردی که پرده بکارت بر اثر فرسایش و به تدریج از بین نرفته باشد و میزان انعطاف پذیری آن کم باشد، اولین رابطه جنسی باعث خونریزی خواهد شد. انواعی از پرده بکارت وجود دارند که بسیار شکننده هستند که به راحتی پاره می شوند.

عواملی که باعث پارگی پرده بکارت می شوند، عبارتند از انجام حرکات تند و شدید، برخی ورزش ها (مانند ژیمناستیک، اسب سواری، افتادن های خیلی شدید که بیشترین شدت آن بر روی قسمت پایین بدن است و …).

انواعی از پرده بکارت نیز انعطاف پذیری خیلی زیادی دارند. این نوع پرده در زمان رابطه جنسی بدون اینکه پاره شوند کش می آیند. اگر بر روی این نوع پرده هیچ سوراخی وجود نداشته باشد برقراری رابطه جنسی برای فرد غیر ممکن خواهد بود و برای رفع مشکل نیاز به جراحی خواهد داشت.

آیا خونریزی تنها زمانی اتفاق می افتد که پرده بکارت پاره شود؟

این که خونریزی زمانی اتفاق می افتد که پرده بکارت پاره شود نیز یکی از مهم ترین و رایج ترین باورهای نادرست در بین مردم است. عوامل زیادی باعث خونریزی یک خانم در اولین رابطه جنسی می شوند، از جمله :

–    اگر در زمان دخول فرد به اندازه کافی تحریک نشده باشد یا از لوبریکانت استفاده نشده باشد، این امر باعث پارگی و سابیده شدن بافت های واژن می شود که خونریزی در پی خواهد داشت.

–    زمانی که برقراری رابطه جنسی با خشونت و حرکات تند همراه است که باعث پارگی بافت های داخل فرج و در نتیجه خونریزی می شود.

–    بر اثر عفونت، گاهی عفونت منجر به خونریزی می شود

–    بر اثر پارگی پرده بکارت

در خاتمه اینکه بکارت را پرده ای که به مرور زمان از بین می رود یا چند قطره خونی که بر اثر عوامل مختلف از واژن خارج می شوند؛ تعیین نمی کند، بکارت را اعتماد شما به طرف مقابل مشخص میکند.

ادامه ی خواندن

سلامت جنسی

بلوغ غیرطبیعی زنان!

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت جنسی

بلوغ مرحله ای است که در آن رشد جنسی صورت می گیرد. بلوغ در دختران با رشد موهای زیر بغل و آلت تناسلی، رشد پستان ها و اعضای تناسلی و شروع قاعدگی مشخص می شود. بلوغ غیرطبیعی زنان را به طور مختصر در مجله سلامتی دوستم شرح می دهیم.

 

بلوغ غیرطبیعی زنان چگونه است؟

با وجود اختلاف در سن شروع بلوغ در دختران ، معمولا این مرحله بین سنین ۱۰ تا ۱۶ سالگی رخ می دهد . اگر بلوغ قبل یا بعد از این مرحله رخ دهد، غیر طبیعی خواهد بود. اگر پستان های دختری قبل از ۸ سالگی شروع به رشد کنند و یا دوره های قاعدگی او قبل از ۱۰ سالگی پدید آید ، به آن بلوغ زودرس می گوییم. در موارد شدید ممکن است بلوغ غیرطبیعی زنان، در ۴ سالگی شروع شود. بلوغ دیررس زمانی مطرح می شود که تا سن ۱۶ سالگی خونریزی قاعدگی ایجاد نشده باشد و یا رشد پستانها تا ۱۴ سالگی رخ ندهد.
بلوغ زودرس نادر است و معمولا به علت اختلالات هورمونی می باشد . ولی بلوغ دیررس ، شایع تر است. با اینکه ممکن است علت بلوغ دیررس یک بیماری زمینه ای باشد ولی بسیاری از دخترانی که تا ۱۶ سالگی قاعده نشده اند تأخیر رشد دارند که در بعضی از خانواده ها به صورت معمول در آمده و جای نگرانی نیست .
بلوغ غیر طبیعی زنان می تواند برای دختر و خانواده او استرس آور باشد . به محض اینکه به بلوغ غیر طبیعی شک پیدا شد ، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

بلوغ زودرس

عامل ایجاد بلوغ غیرطبیعی زنان:

بلوغ در دختران با هورمونهای جنسی مترشحه از تخمدان کنترل می شود . ساخت این هورمون ها توسط هورمونهای هیپوفیز و هیپوتالاموس کنترل می شود . اختلال در هر کدام از این غدد می تواند به بلوغ دیررس یا زودرس منجر شود.
بلوغ زودرس می تواند به علت اختلالی باشد که باعث افزایش زودرس هورمونهای جنسی شده است. برای مثال ، یک کیست تخمدان که در بچگی رشد می کند ممکن است هورمونهای جنسی را تولید کند و باعث رشد زودرس جنسی شود .
تومور هیپوتالاموس و یا آسیب به غده هیپوفیز در اثر تصادفات و ضربه به سر و یا عفونتی همچون مننژیت می تواند باعث بلوغ زودرس شود . بلوغ دیررس ممکن است به علت اختلالات کروموزومی مانند سندرم ترنر و یا به صورت نادرتر به علت تومور هیپوفیز باشد. کاهش وزن شدید یا ورزش سنگین ممکن است عدم تعادل موقتی در هورمونها ایجاد کند که این مسئله هم می تواند به بلوغ دیررس تبدیل شود . در بسیاری از موارد برای بلوغ غیر طبیعی، هیچ علت زمینه ای یافت نمی شود.

 

ct اسکن

چه کاری ممکن است برای بلوغ غیرطبیعی زنان انجام شود؟

پزشک آزمایشاتی را برای یافتن زمان شروع و نحوه پیشرفت بلوغ درخواست می کند . ممکن است برای ارزیابی مقدار هورمونها و یا ناهنجاریهای کروموزومی درخواست آزمایش خون شود. CT اسکن و MRI از مغز می تواند مفید باشد. اگر عامل زمینه ای وجود داشته باشد ، باید آن را درمان کرد . به عنوان مثال کیست تخمدان را باید با عمل جراحی برداشت. درمان هورمونی ممکن است برای کند کردن بلوغ زودرس یا پیشرفت سریع بلوغ تجویز شود . در بعضی از موارد ، بلوغ دیررس با نازایی همراه است و ارزیابی و درمان بیشتری برای کسانی که می خواهند بچه دار شوند، لازم است . بعضی مواقع بلوغ دیررس یک مسئله ساده است و نیاز به درمان ندارد . اضافه کردن وزن و اجتناب از فعالیت های سنگین ممکن است به بهبود بلوغ دیررس کمک کند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com