با ما ارتباط برقرار کن

موفقیت

شغل هایی که مخصوص افراد خجالتی ساخته شده اند

منتشر شده

روی

شغل مناسب افراد خجالتی ، شغل های پردرآمد برای خجالتی ها

افراد خجالتی به دلیل خلقیات خاصی که دارند به طور معمول سخت کار پیدا می کنند یا در محل کار خود موفق نمی شوند.

بهترین و پردرآمد ترین شغل ها مخصوص افراد کم رو و خجالتی

بسیاری از افراد در انتخاب شغل های مناسب خود دچار مشکل هستند و با یک انتخاب نادرست زندگی و آینده خود و خانواده شان را به چالش می کشند. بسیاری از سازمان ها و شرکت ها در کشورهای آسیایی، اروپایی، آمریکایی، آفریقایی و استرالیایی برای این که کارکنان شان در آینده با مشکل مواجه نشوند و بدانند که برای چه کار و مسئولیتی ساخته شده اند از آزمون شخصیتی- شغلی استفاده می کنند.

بزرگ ترین شرکت های آمریکایی سال ها براساس این فرضیه کار کرده اند که هر شغلی شخصیت خاص خود را می طلبد و این موضوع را به عنوان ابزاری اصلی در تست شخصیت میرز بریگز (MBTI) برای استخدام نیرو به کار برده اند. این تست یکی از 16 تیپ شخصیتی را به افراد براساس اینکه خودشان را در برابر چهار معیار چگونه می سنجند، نسبت می دهد. براساس این تست می توانید بفهمید شخصیت شما ESTJ (برون گرا، حسی، متفکر، قضاوت کننده) است یا ISTP (درون گرا، حسی، متفکر، ادراک کننده) یا هر نوع تیپ شخصیتی دیگری است.

طبق آماری که از چند سال پیش به دست آمده، حدود 80 درصد شرکت های لیست فورچون 500 از این تست برای استخدام های خود استفاده کرده اند. برای اینکه پنج تا شغل مناسب ترین شغل ها را برای هر تیپ شخصیتی شناسایی کنیم، از کتاب معروف «براساس آنچه هستید کار کنید» مشورت گرفتیم.

شغل مناسب افراد خجالتی

بهترین شغل ها برای تیپ شخصیتی شما

این کتاب در پنج باری که به چاپ رسیده بیش از یک میلیون نسخه فروخته است. همچنین با یکی از نویسندگان این کتاب به نام پائول تیگر گفت وگو کردیم. لیست مشاغلی که در اینجا مشخص شده قطعی نیست، اما می تواند راهنمای جالبی باشد مبنی بر اینکه چگونه برخی مشاغل خاص، شخصیت های خاصی را جذب می کنند. می توانید دریابید کدام یک از این مشاغل برای شما مناسب هستند.

افراد خجالتی چون روابط عمومی پایینی نسبت به بقیه افراد دارند و در اکثر مواقع سکوت می کنند، در محیط کار نمی توانند استعدادهایشان را به درستی نشان دهند و یا با همکاران خود رقابت کاری داشته باشند.
این افراد اغلب در خطر نادیده گرفته شدن در بعضی محیط های خاص اداری قرار دارند، فارغ از اینکه چقدر با استعداد و شایسته باشند.ولی این بدان معنا نیست که کارمندان ساکت و آرام همیشه باید در محیط کار احساس انزوا پیدا کنند.در واقع به نظر می رسد که برخی از شغل ها مخصوص افراد خجالتی تر ساخته شده اند.
وبسایت Business Insider اقدام به بررسی دیتابیسی از وزارت کار آمریکا کرده که شامل اطلاعاتی دقیق در مورد صدها شغل است، و با بررسی اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد شغل هایی را مشخص کرده که دارای متوسط دستمزد سالیانه بیش از 75 هزار دلار (معادل 300 میلیون تومان در سال) و بدون نیاز به تعاملات اجتماعی زیادی هستند.
در این بررسی، اهمیت «ترجیح به کار با دیگران و نه به صورت تنها، و داشتن ارتباط زیاد با دیگران در هنگام کار» در هر شغلی مشخص شده، و به هر شغل معیاری با عنوان «میزان اهمیت گرایش اجتماعی» با نمره ای بین 1 تا 100 اختصاص داده است.
(درآمد ارائه شده در این مطلب بر اساس دستمزدها در اروپا اعلام شده است)

25 شغل پردرآمد، مناسب افراد خجالتی

این ها 25 شغل پردرآمدی هستند که میزان اهمیت گرایش اجتماعی آن ها کمتر از 40 است:

زیست شناسان مولکولی و سلولی

شغل مناسب افراد خجالتی
حقوق متوسط سالانه:75150 دلار (تقریباً 300 میلیون و 600 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:32
زیست شناسان مولکولی و سلولی در مورد ماهیت و کاربرد مناطق سطح زمین مطالعه می کنند، و تعاملات فیزیکی و پدیده های فرهنگی را تفسیر می کنند.

مدیران سیستم های شبکه و کامپیوتر

حقوق متوسط سالانه:77810 دلار (تقریباً 311 میلیون و 240 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:39
مدیران سیستم های شبکه و کامپیوتر، شبکه محلی، شبکه گسترده و سیستم های اینترنتی و یا بخشی از سیستم شبکه سازمان ها را نصب، تنظیم و پشتیبانی می کنند.

کارشناسان زیست فیزیک و زیست شیمی

حقوق متوسط سالانه:82150 دلار (تقریباً 328 میلیون و 600 هزار تومان)

میزان اهمیت گرایش اجتماعی:25
کارشناسان زیست فیزیک و زیست شیمی ترکیب شیمیایی یا اصول فیزیکی سلول ها و اندام های زنده، انرژی برقی و مکانیکی آن ها، و پدیده های مرتبط را بررسی می کنند.

مهندسان پیل سوختی

حقوق متوسط سالانه:83590 دلار (تقریباً 334 میلیون و 360 هزار تومان)

میزان اهمیت گرایش اجتماعی:36
مهندسان پیل سوختی اجزا یا سیستم های پیل سوختی را برای حمل و نقل و یا کابردهای ایستا یا قابل حمل طراحی، ارزیابی، تعدیل و ایجاد می کنند.

ادمین های وب

شغل مناسب افراد خجالتی
حقوق متوسط سالانه:85240 دلار (تقریباً 340 میلیون و 960 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:32
ادمین های وب مدیریت طراحی، توسعه و فعالیت های مربوط به نگهداری وب را به عهده دارند. آن ها تست و تضمین کیفیت وبسایت ها را انجام می دهند.

مهندسان پزشکی

حقوق متوسط سالانه:86220 دلار (تقریباً 344 میلیون و 880 هزار تومان)

میزان اهمیت گرایش اجتماعی:33
مهندسان پزشکی دانش مهندسی، زیست شناسی و اصول بیومکانیک را در طراحی، توسعه و ارزیابی سیستم ها و محصولات بیولوژیکی و سلامتی مثل اندام های مصنوعی و پروتز ها پیاده سازی می کنند.

معماران پایگاه داده

حقوق متوسط سالانه:86510 دلار (تقریباً 346 میلیون و 40 هزار تومان)

میزان اهمیت گرایش اجتماعی:40
معماران پایگاه داده استراتژی هایی برای سیستم های دیتابیس شرکتی طراحی می کنند و استانداردهایی برای عملیات، برنامه نویسی و امنیت تعیین می کنند.

دانشمندان زمین شناسی (به جز آب شناس ها و جغرافی دان ها)

حقوق متوسط سالانه:89700 دلار (تقریباً 358 میلیون و 800 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:36
دانشمندان زمین شناسی در مورد ترکیب، ساختار، و دیگر جنبه های فیزیکی زمین مطالعه می کنند. آن ها ممکن است از دانش ژئولوژیکی، فیزیک و ریاضیات برای اکتشاف نفت، گاز، مواد معدنی یا آب زیرزمینی، و یا حذف پسماند، احیاء مجدد زمین یا دیگر مشکلات محیطی استفاده کنند.

دانشمندان مواد

حقوق متوسط سالانه:91000 دلار (تقریباً 364 میلیون تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:38
دانشمندان مواد در مورد ساختار و خواص شیمیایی انواع مواد طبیعی و مصنوعی یا کامپوزیت از جمله آهن ها، آلیاژها، لاستیک، سرامیک ها، نیم رساناها، پلیمرها و شیشه تحقیق و مطالعه می کنند.

مهندسان مواد

شغل مناسب افراد خجالتی

 حقوق متوسط سالانه:91310 دلار (تقریباً 365 میلیون و 240 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:35
مهندسان مواد کار بررسی مواد را انجام می دهند و ماشین آلات و فرایندهایی توسعه می دهند تا مواد را برای استفاده در محصولاتی تولید کنند که نیاز است طراحی اختصاصی داشته باشد. آن ها کاربردهایی تازه برای مواد شناخته شده توسعه می دهند.

معماران دریایی

حقوق متوسط سالانه:93350 دلار (تقریباً 373 میلیون و 400 هزار تومان)

میزان اهمیت گرایش اجتماعی:40
معماران دریایی طراحی، ساخت و ساز و تعمیر شناورهای آبی و سازه های شناور مثل کشتی ها، بارج ها، زیردریایی ها، سلاح های اژدر و شناوه ها را به عهده دارند.

مهندسان دریا

حقوق متوسط سالانه:93350 دلار (تقریباً 373 میلیون و 400 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:40
مهندسان دریا طراحی، توسعه و مسئولیت نصب ماشین آلات کشتی و تجهیزات مرتبط شامل دستگاه های نیروی محرکه و سیستم های تأمین قدرت را به عهده دارند.

مهندسان مکاترونیک

حقوق متوسط سالانه:95900 دلار (تقریباً 383 میلیون و 600 هزار تومان)

میزان اهمیت گرایش اجتماعی:35
مهندسان مکاترونیک اتوماسیون، سیستم های هوشمند، دیوایس های هوشمند یا کنترل سیستم های صنعتی را طراحی، توسعه یا تست می کنند.

مهندسان نانوسیستم

حقوق متوسط سالانه:95900 دلار (تقریباً 383 میلیون و 600 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:39
مهندسان نانوسیستم طراحی، توسعه و یا نظارت بر تولید مواد، دیوایس ها، یا سیستم های منحصر به فرد مولکولی یا درشت مولکولی را با استفاده از اصول فیزیک و مهندسی برق، شیمی یا زیست شناسی بر عهده دارند.

کارشناسان بیمسنجی

حقوق متوسط سالانه:97070 دلار (تقریباً 388 میلیون و 280 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:34
کارشناسان بیمسنجی داده های آماری مثل نرخ های مرگ و میر، تصادف، بیماری، معلولیت، و بازنشستگی را تحلیل می کنند و جدول های احتمال ایجاد می کنند تا ریسک و مسئولیت پرداخت برای منفعت در آینده را پیش بینی کنند.

مهندسان میکروسیستم

شغل مناسب افراد خجالتی

حقوق متوسط سالانه:97300 دلار (تقریباً 389 میلیون و 200 هزار تومان)

میزان اهمیت گرایش اجتماعی:40
مهندسان میکروسیستم کار تحقیق، توسعه یا تست دیوایس های سیستم های میکرو الکترومکانیکی (MEMS) را بر عهده دارند.

مهندسان فوتونیک

حقوق متوسط سالانه:97300 دلار (تقریباً 389 میلیون و 200 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:40
مهندسان فوتونیک فناوری هایی طراحی می کنند که در زمینه اطلاعات نور یا انرژی نور مثل لیزر یا فناوری فیبر نوری کاربرد دارد.

توسعه دهندگان نرم افزار

حقوق متوسط سالانه:98260 دلار (تقریباً 393 میلیون و 40 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:33
توسعه دهندگان نرم افزار، برنامه های کاربردی تخصصی یا نرم افزارهای کامپیوتری عمومی را توسعه می دهند و ایجاد و اصلاح می کنند.

اقتصاددان ها

حقوق متوسط سالانه:99180 دلار (تقریباً 396 میلیون و 720 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:35
اقتصاددان ها تحقیقات انجام می دهند، گزارشات آماده می کنند، یا طرح هایی ایجاد می کنند تا مشکلات اقتصادی مربوط به تولید و توزیع کالاها و خدمات یا سیاست های پولی یا مالی را توضیح دهند.

اقتصاددان های محیط زیست

شغل مناسب افراد خجالتی
 
حقوق متوسط سالانه:99180 دلار (تقریباً 396 میلیون و 720 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:33

اقتصاددان های محیط زیست تحلیل های اقتصادی در ارتباط با محافظت از محیط زیست و کاربرد محیط طبیعی مثل آب، هوا، زمین و منابع انرژی تجدیدپذیر انجام می دهند.

اخترشناسان

حقوق متوسط سالانه:104100 دلار (تقریباً 416 میلیون و 400 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:24
اخترشناسان پدیده های نجومی را مشاهده می کنند، در موردشان تحقیق می کنند و آن ها را تفسیر می کنند تا دانش پایه ای را افزایش دهند یا اینکه از این اطلاعات برای مسائل کاربردی استفاده کنند.

ریاضیدان ها

حقوق متوسط سالانه:111110 دلار (تقریباً 444 میلیون و 440 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:32
ریاضیدان ها در مورد ریاضیات بنیادی و یا در مورد کاربردهای تکنیک های ریاضی در علم، مدیریت و سایر زمینه ها تحقیق می کنند.

فیزیکدان ها

حقوق متوسط سالانه:111580 دلار (تقریباً 446 میلیون و 320 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:37
فیزیکدان ها در مورد پدیده های فیزیکی تحقیق می کنند، نظریه هایی در مورد اساس مشاهدات و آزمایشات توسعه می دهند، و روش هایی برای اجرای قوانین و نظریه های فیزیکی ایجاد می کنند.

مهندسان سخت افزار کامپیوتر

حقوق متوسط سالانه:111730 دلار (تقریباً 446 میلیون و 920 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:21
مهندسان سخت افزار کامپیوتر کار تحقیق، طراحی یا آزامایش کامپیوترها یا تجهیزات مرتبط با کامپیوتر را برای استفاده های تجاری، صنعتی، نظامی و یا مهندسی بر عهده دارند.

متخصصان منابع آبی

شغل مناسب افراد خجالتی
حقوق متوسط سالانه:119850 دلار (تقریباً 479 میلیون و 400 هزار تومان)
میزان اهمیت گرایش اجتماعی:40
متخصصان منابع آبی برنامه ها و استراتژی هایی را طراحی و پیاده سازی می کنند که در ارتباط با مشکلات منابع آبی مثل تأمین، کیفیت و سازگاری با مقررات است.

شغل هایی که مخصوص افراد خجالتی ساخته شده اند

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موفقیت

نحوه شروع یک گفتگو و گپ دوستانه

منتشر شده

روی

به وسیله

شروع یک صحبت دوستانه

من با یکی از مشتریان خود در کنفرانسی بودم و همه او را می‌شناختند. او کسی بود که همه دوست داشتند هم‌صحبتش شوند. من هم فقط آدمی بودم که همراه او بود. اما اشکال نداشت… تا زمانی که او را به طرفی دیگر کشیدند. پس از آن من فقط یک آدم بودم که هیچکسی را نمی‌شناخت. و من واقعا در این آدم بودن بد عمل می‌کنم.

به گزارش آلامتو به نقل از Businessinsider ؛ من را بروی صحنه جلوی هزاران آدم بگذارید که نمی‌شناسم و من مضطرب خواهم شد. اما فقط در همان ابتدا و بعد از آن احساس می‌کنم که به آنجا تعلق دارم (که البته، اگر خوب راجع به این مفهوم فکر کنید، می‌بینید تعریف خوبی از اعتماد به نفس است).

اما مرا با مشتی از افراد که نمی‌شناسم در اتاقی بیاندازید و از من انتظار ادغام شدن با آنها را داشته باشید و شرایط به کل عوض می‌شود. بلافاصله، من احساس خجالت و عدم اعتماد به نفس می‌کنم.

من از این فکر که به سمت کسانی که نمی‌شناسم قدم بردارم و شروع به گپ زدن با آنها بکنم شدیدا وحشت دارم. نه برای اینکه از آدم‌ها خوشم نمی‌آید، برای اینکه در این موقعیت واقعا از خودم خوشم نمی‌آید. من اهل بیرون رفتن نیستم، اجتماعی نیستم، برون‌گرا نیستم. بلکه خجالتی‌ترین آدم روی زمینم.

بنابراین شروع به قدم زدن به سبک آدم‌های خجالتی کردم، یعنی وقتی که می‌خواهید کسی به شما توجه نکند. به کسانی که نگاهم می‌کردند لبخند می‌زدم، برای دیگران سر تکان می‌دادم، اما اینکه واقعا بایستم تا با آنها صحبت کنم فکر بی‌نهایت آزاردهنده‌ای بود و ترجیح می‌دادم اینکار را نکنم.

(درست است، من بودن واقعا کار سختی است. اما قصد ندارم اینجا غر بزنم.)

سپس فردی به سمت من قدم برداشت و گفت “سلام، اسم من باند هست. جیمز باند.” (البته اسم واقعی‌اش نبود اما چنان آرام و با اعتماد به نفس این اسم را گفت که ممکن بود راست گفته باشد.) او از من پرسید که اهل کجا هستم و شغلم چیست. سپس متوجه تی-شرت من شد و پرسید که آیا موتورسواری می‌کنم. سپس در مورد محل زندگی، خانواده‌ها، کارهای مورد علاقه و در کل زندگی خود حرف زدیم. همه چیز عالی بود.

در نهایت نتوانستم جلوی خودم را بگیرم و سوالی که ذهنم را مشغول کرده بود پرسیدم “چطور اینکار رو کردی؟ چطور به سمت افراد کاملا غریبه می‌ری و با اونها گپ می‌زنی؟ من در اینکار افتضاح هستم. همیشه احساس می‌کنم که خودم را به دیگران تحمیل می‌کنم. فکر می‌کنم که زیادی از خود راضی هستم. “کی می‌خواد با من حرف بزنه؟” اما تو کاری می‌کنی که به نظر کار خیلی راحتی بیاد.”

جوابش این بود که برای او هم اینکار چندان آسان نیست و همیشه وقتی با افرادی که نمی‌شناسد ارتباط برقرار می‌کند احساس معذب بودن می‌کند. سپس گفت “بهم بگو ببینم، وقتی که آدم‌ها به سمت تو میان تا باهات صحبت کنن احساس می‌کنی که از خود راضی هستن؟”

جواب دادم “اصلا، برعکس خیلی خوشحال میشم وقتی اینکار رو میکنن. واقعا ممنونشون میشم.”

گفت “پس کاری که من می‌کنم رو بکن. اطراف اتاق رو نگاه کن. یکی رو پیدا کن که به نظر معذب میاد. کسی رو انتخاب کن که احساس میکنه به اینجا تعلق نداره. یکی مثل خودت رو انتخاب کن. بعد برو و با اون صحبت کن. با این هدف برو که کاری کنی احساس راحتی بکنه. بعد از این خودت هم احساس راحتی بیشتری می‌کنی.”

این را امتحان بکنید. جور شدن با آدم‌های دیگر کار سختی است، داشتن یک گپ دوستانه ممکن است باعث معذب شدن شما شود، اما از این احساسات در جهت مثبت استفاده کنید. دلسوزی نسبت به خود را تبدیل به همدردی نسبت به دیگری بکنید. بروید و شخص دیگری را نجات بدهید.

فقط خودتان را به طرف مقابل معرفی بکنید و یک سوال ساده بپرسید: شغل شما چیست؟ اهل کجا هستید؟ چرا اینجا هستید؟ قرار نیست که یک نابغۀ مکالمه باشید. افرادی که نجات می‌دهید به این توجهی نخواهند کرد. آنها درگیر این میشوند که راجع به خود احساس بهتری کنند و باور کنند به آنجا تعلق دارند. و همیشه هم به خاطر خواهند داشت که شما به آنها چنین احساسی را دادید.

همچنین بخوانید: فواید گپ زدن

دفعۀ بعدی، به جای آنکه بروی این تمرکز کنید که احساس بدی دارید، بر این تمرکز کنید که کاری کنید فردی دیگر احساس راحتی بیشتری بکند. مطمئن باشید که طرف مقابل از اینکار شما خوشحال خواهد شد. شما نیز از اینکار خود خوشحال خواهید بود و دیگر گپ زدن با دیگران را به عنوان کاری سخت نمی‌بینید. اگر که این روش برای من که انقدر خجالتی بوده‌ام جواب داده است، مطمئنا برای شما هم جواب خواهد داد.

ادامه ی خواندن

موفقیت

اشتباهات افراد باهوش در محل کار

منتشر شده

روی

به وسیله

5-mistakes-smart-people-make-at-work

به گزارش آلامتو به نقل از businessinsider ؛ ممکن است شما باهوش‌ترین و قابل‌ترین عضو تیم کاری خود باشید، اما به این معنی نیست که آینده شغلی شما تضمین شده باشد. افراد باهوش نیز مرتکب اشتباهاتی جدی در محیط کاری خود می‌شوند – اشتباهاتی که می‌توانند تاثیرات پایداری بر شغل آنها بگذارند.
در اینجا 5 اشتباهی را می‌شماریم که ممکن است افراد باهوش در محیط کاری خود مرتکب شوند:

 1. اینکه نفهمید که رئیس شما برای چه چیزی بیش از همه ارزش قائل است.

مهم نیست که شما چقدر در کار مشخصی خوب عمل کنید، اگر که اولیت رئیس شما چیز دیگری باشد. مثلا ممکن است در ارتباط برقرار کردن با مشتریان عالی باشید و حتی برای خوب انجام دادن اینکار زمان بگذارید، اما اگر رئیس شما موفقیت شما را منحصراً در سرعت شما در فروش بداند، احتمالا چندان به چشم او نخواهید آمد.

اغلب مواقع، افراد با رئیس خود در مورد اینکه کدام قسمت‌های عملکرد آنها مهم هستند ارتباط برقرار نمی‌کنند و وقتی که به خاطر کار خوب خود در زمینۀ x تشویق نمی‌شوند سردرگم می‌شوند. زیرا نمی‌دانند که رئیس آنها زمینۀ y را می‌خواهد.

 1. اینکه بعد از اولین شکست نامید شوید.

اگر قرار است در شغل خود پیشرفت کنید، می‌بایست با چالش‌های جدید روبرو شوید و البته بعضی از این چالش‌ها بسیار مشکل هستند. اما اگر که به “باهوش بودن” عادت دارید و معمولا آنچه می‌خواهید را راحت بدست می‌آورید، احتمالا مهارت‌های لازم برای زمانی که مسائل سخت می‌شوند را ندارید. مثلا نمی‌توانید در مقابل موانع دوام آورده و سخت تلاش کنید تا بر آنها تسلط یابید.

ممکن است شکسست در یک پروژۀ یا مسئولیت جدید را به عنوان یک نشانه ببینید که برای کار مورد نظر مناسب نیستید. در حالیکه با گذاشتن وقت و انرژی بروی کار خود می‌توانید در آن بهتر شوید. کسی که همیشه باید برای خوب شدن سخت تلاش می‌کرده است، قدرت مقاومت بدست آورده و در کار‌های جدید با ممارست و تلاش بالاخره بر مهارت‌های لازم تسلط پیدا می‌کند.

همچنین بخوانید: خصوصیات افراد با هوش بالا
 1. اینکه بازخورد کار خود را سخت قبول کنید.

اگر که به انجام کارهای با کیفیت و گرفتن نظرات مثبت عادت دارید، دریافت یک انتقاد می‌تواند شما را آزار دهد – چرا که چندان تجربه‌ای در دریافت انتقاد ندارید. اما اینکه وقتی به شما می‌گویند کار شما می‌تواند بهتر شود، ناراحت شوید و حالت تدافعی بگیرید باعث می‌شود کمتر حرفه‌ای به نظر بیایید و می‌تواند باعث خودداری افراد از نظر دادن در مورد کار شما شود.

به یاد داشته باشید، حتی کسانی که در حوزۀ خود بهترین هستند همیشه کار خود را درست انجام نمی‌دهند… و احتمالا به این جایگاه رسیده‌اند زیرا به نظرات دیگران گوش فرا داده‌اند بجای آنکه بگذارند این نظرات آنها را اذیت کند.

 1. اینکه اهمیت رابطه داشتن با همکاران را دست‌کم بگیرید.

وقتی که در کار خود خوب هستید، راحت است که خیال کنید فقط همین اهمیت دارد. اما در واقعیت داشتن رابطه در محیط کار نیز تا حد زیادی مهم است. شما نباید با همکاران خود دوستان صمیمی باشید، اما اینکه در مورد بچه‌ها، تفریحات و حیوانات خانگی آنها بپرسید یا اینکه وقتی کسی در مورد آخر هفتۀ خود می‌گوید به حرف او گوش فرا دهید می‌تواند تاثیر بسیاری در نگاه آنها به شما داشته باشد و باعث شود شما را به عنوان یک انسان بشناسند.

این انجام دادن کارها را بسیار برای شما راحت‌تر می‌کند و دفعۀ بعدی می‌توانید از آنها کمک بخواهید، نظرشان را در مورد کارهای خود بپرسید یا اخبار جدید را از زبان آنها بشنوید.

 1. اینکه فکر کنید بهتر کار کردن مهمتر از رعایت انصاف و ادب است.

این در میان افراد موفق و مغرور امری عادی است. آنها خیال می‌کنند بخاطر کار خوب خود حق دارند هرطوری که بخواهند رفتار کنند و همین باعث می‌شود که کم‌کم همکاران از آنها فاصله بگیرند. رئیس آنها نیز نمی‌تواند رفتار بی‌نزاکتشان را تحمل بکند، مهم نیست که کار آنها چقدر خوب باشد. اگر هم اینطور نشود و آنها کار خود را حفظ کنند، حداقل بدنام شده و در نتیجه آیندۀ کاری آنها به خطر می‌افتد.

ادامه ی خواندن

موفقیت

چگونه با انتقاد برخورد کنیم؟

منتشر شده

روی

به وسیله

انتقاد

هیچ‌کس انتقاد را دوست ندارد اما بعضی از ما نسبت به آن خیلی حساسیم. آیا وقتی رئیس‌تان می‌گوید در طول جلسات ساکت باشید، آن را به خود می‌گیرید؟ آیا وقتی کودک‌تان بهانه‌گیری و گریه و زاری می‌کند و کسی به شما نگاه داورانه می‌اندازد، تمام روزتان خراب می‌شود؟ آیا وقتی مشتری پیشنهاد شما را رد می‌کند احساس شکست می‌کنید؟

برای کمال‌گراها، نقد و انتقاد مثل این است که ضعف‌ها و عیب‌ها افشا شده باشند. شما به سختی تلاش می‌کنید تا کاستی‌های‌تان را بپوشانید، و برای‌تان بسیار دردناک است که رو شوند.

نسبت به انتقاد چه واکنشی نشان می‌دهید؟ بعضی از افراد گویی می‌توانند به انتقاد بی‌اعتنایی کنند. دیگران ممکن است این انتقاد را درونی کرده و عمیقا باورکنند که واقعی است. شما ممکن است گریه کنید و احساس بی‌ارزش بودن به شما دست بدهد. در نتیجه فرصت‌های کمتری داشته و “جانب احتیاط” را همیشه نگه خواهید داشت. بعضی‌ها با خشم و حالت تهاجمی برخورد می‌کنند.

انتقاد حقیقت زندگی است. اگر قرار باشد کاری انجام دهیم، باید ریسک انتقاد را هم بپذیریم.

برای مورد انتقاد قرار نگرفتن فقط یک راه وجود دارد: کاری نکنیم، چیزی نگوییم و چیزی نباشیم. – ارسطو

روشن است که چیزی نگفتن و کاری نکردن استراتژی خوبی برای کنارآمدن با انتقاد نیست. هرچیزی تاحدودی ریسک دارد و با ریسک کردن این احتمال وجود دارد که دیگران کاری را که می‌کنیم دوست نداشته و یا نپذیرند.

مقاله مرتبط: چگونه انتقاد پذیر باشیم؟

از آنجایی‌که نمی‌توانیم از انتقاد اجتناب کنیم، پس باید یاد بگیریم چگونه به آن واکنش نشان دهیم.

کنار آمدن با انتقاد criticized

چگونه با انتقاد و نکوهش کنار بیاییم؟

 1. منبعش را پیدا کنید. آیا برای عقیده فرد منتقد ارزش قائل هستید؟ آیا می‌توانید او را در قالب “مفید” یا “مضر” قرار دهید؟ نقد و انتقاد از سوی یکی از اعضای نزدیک خانواده باید نسبت به انتقاد از سوی یک غریبه از ارزش بیشتری برخوردار باشد.
 2. این انتقاد از چه نوعی است؟ برخی انتقادها معنایی واضح دارند. بعضی دیگر از انتقادها سازنده هستند. انتقاد سازنده، حمله شخصی نیست، بلکه باید کمک‌کننده بوده و شما را به‌سمت پیشرفت سوق دهد نه‌اینکه تضعیف یا گمراه‌تان کند.
 3. نسبت به رشد و بهبود دید باز داشته باشید. برای یادگیری و تغییر انعطاف داشته باشید. به‌جای توجه به منفی‌ها، انتقاد را به‌عنوان فرصتی برای رشد فردی تلقی نمایید.
 4. چیزی را که واقعیت ندارد رها کنید و به خودتان نگیرید. اگر انتقادی واقعا ارزشمند نیست، حواس‌تان را متوجه چیز دیگری کنید. رو آن دوئل نکنید و بیش از حد هم تحلیلش ننمایید. سعی کنید باور داشته باشید که این انتقاد ممکن است درست نباشد و روی نقاط قوت‌تان متمرکز شوید. همه انتقادها واقعا هم به شما مربوط نمی‌شوند بلکه ممکن است بازتابی از حسادت، احساس عدم اطمینان و یا نارضایتی شخص دیگری باشند.
 5. احساسات خودتان را حس کنید. به خودتان اجازه دهید احساس رنجش یا خشم داشته باشید. انکار کردن یا سرکوب احساس‌تان فایده‌ای ندارد. درموردش حرف بزنید، یا بنویسید، و یا اجازه دهید چیزی از خود بروز دهند. سپس حرکت کنید.
 6. با خودتان مهربان باشید. برای حس این احساسات نامناسب و سخت، با خودتان مهربان باشید. با خودتان معامله کرده و شروع کنید به گفتگوی مثبت با خودتان مثلا “این انتقاد آزاردهنده بود اما چیزی از من کم نمی‌کند.”

شما نمی‌توانید اجازه دهید تحسین یا انتقاد به شما وارد شود یا نه، اما اسیر و گرفتار هر کدام از این‎ها شدن نشانه ضعف است. جان وودن

معیار ارزش فردی شما این نیست که چندنفر شما را دوست دارند، کارتان چیست، یا چه انتخاب‌هایی می‌کنید. نسبت به بازخورد آنهایی که مورداحترام‌تان هستند دیدِ باز داشته باشید اما این را هم بدانید که نمی‌توانید همه را راضی کنید و هیچ ایرادی هم ندارد.

ادامه ی خواندن
آگهی

برترین ها