با ما ارتباط برقرار کن

سلامت کودکان

سرطان خون در کودکان + علائم، انواع و راه های درمان

منتشر شده

روی

مجله دوستم | سلامت کودکان

لوسمی به سرطان خون در کودکان گفته می‌شود. سلول‌های خون و پلاکت‌ها در مغز استخوان تولید می‌شوند. در عارضه لوسمی، برخی از گلبول‌های سفید خون به درستی رشد نمی‌کنند. این سلول‌ها به سرعت تکثیر می‌شوند و سلول‌های سالم را از بین می‌برند. لوسمی شایع‌ترین نوع سرطان در کودکان است. در آمریکا، سالانه ۴۰۰۰ کودک به این سرطان مبتلا می‌شوند.

علائم سرطان خون در کودکان

علت بروز لوسمی در اغلب موارد مشخص نیست و علائم آن نیز در کودکان متفاوت است. با این وجود، کارشناسان و دانشمندان معتقند که عوامل ژنتیکی-محیطی در ایجاد سرطان خون در کودکان نقش دارند. استفاده از حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها یکی از مهم‌ترین علت‌های لوسمی است. سیستم ایمنی بدن کودکان به صورت کامل قدرت مبارزه با عوامل مضر خارجی را ندارد. به طور کلی، علائم لوسمی مزمن به آرامی بروز می‌کند، اما علائم لوسمی حاد به صورت ناگهانی پدیدار می‌شوند. شایع‌ترین علائم سرطان خون در کودکان عبارتند از:

۱. کبودی و خونریزی

زمانی که یک کودک مبتلا به لوسمی، آسیب ببیند یا خون دماغ شود، احتمالا بیش از حد انتظار دچار خونریزی خواهد شد. همچنین کودک به آسانی کبود شده و لکه‌های خون مردگی بر روی بدن وی پدیدار می‌شوند. لخته شدن خون بستگی به پلاکت‌های سالم دارد. در کودک مبتلا به لوسمی با آزمایش خون می‌توان تعداد پلاکت‌های غیر طبیعی را تشخیص داد. کبودی و خونریزی می‌تواند ناشی از پایین بودن پلاکت خون باشد.

۲. دل درد و کم اشتهایی

این احتمال وجود دارد که کودک مبتلا به سرطان خون، دچار دل درد شود. این امر ناشی از تجمع سلول‌های لوسمی در طحال، کبد و کلیه است. همچنین کودک دچار کم اشتهایی می‌شود یا قادر به غذا خوردن نمی‌باشد. در این شرایط مشاهده کاهش وزن چشمگیر در کودک شایع‌تر است.
سرطان خون در کودکان

۳. مشکلات تنفسی

سلول‌های لوسمی می‌توانند در اطراف غده تیموس انباشته شوند. این امر منجر به تنگی نفس می‌شود. مشکلات تنفسی می‌توانند ناشی از تورم گره‌های لنفاوی در قفسه سینه باشند. کودک مبتلا به لوسمی ممکن است دچار سرفه یا خس خس سینه نیز شود.

۴. عفونت‌های مکرر

گلبول های سفید خون مسئول مبارزه با عفونت‌ها هستند. این در حالی است که سلول‌های لوسمی قادر به انجام این کار نیستند. کودک مبتلا به لوسمی به دفعات دچار عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی می‌شود. علائم این عفونت ها عبارتند از: سرفه، تب و آبریزش بینی. این عفونت‌ها اغلب حتی با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها یا درمان‌های دیگر نیز بهبود پیدا نمی‌کنند.

۵. ورم و آماس

گره‌های لنفاوی خون را تصفیه می‌کنند، اما سلول‌های لوسمی گاهی در گره‌های لنفاوی جمع شده و باعث ایجاد ورم و آماس در مناطق زیر می‌شوند:
 • زیر بازو‌ها
 • در گردن
 • بالای ترقوه
 • در کشاله ران

علائم سرطان خون در کودکان (ورم و آماس)

با استفاده از ام آر آی و سی تی اسکن می‌توان تورم غدد لنفاوی در شکم و یا داخل قفسه سینه را تشخیص داد. بزرگ شدن غده تیموس به رگ‌های انتقال دهنده خون در بازو‌ها و سر فشار می‌آورد. این امر منجر به تورم صورت و بازو می‌شود. در این شرایط سر، بازو‌ها و قفسه سینه به رنگ قرمز در می‌آید و فرد ممکن است دچار سردرد و سرگیجه شود.

۶. درد استخوان و مفصل

سلول‌های خونی در مغز استخوان تولید می‌شوند. سرطان خون در کودکان باعث می‌شود که سلول‌های خونی بیش از اندازه تولید شوند. این امر منجر به تجمع بیش از حد سلول‌های خونی می‌شود. در نتیجه، این تجمع موجب بروز درد در استخوان‌ها و مفاصل می‌شود.

علائم سرطان خون (کم خونی)

۷. کم خونی

گلبول‌های قرمز خون به توزیع اکسیژن در بدن کمک می‌کنند. افزایش گلبول‌های سفید خون باعث کاهش گلبول‌های قرمز شده که این شرایط منجر به کم خونی می‌شود. علائم کم خونی عبارتند از:

 • خستگی
 • ضعف
 • احساس سرما
 • احساس سرگیجه
 • سردرد
 • رنگ پریدگی پوست
 • تنفس سریع

انواع سرطان خون در کودکان

تقریبا تمام موارد سرطان خون در کودکان در کودکان حاد است، به این معنی که به سرعت پیشرفت می‌کنند. تعداد بسیار کمی از آن‌ها مزمن بوده و سرعت پیشرفت کمی دارند. انواع لوسمی در کودکان عبارتند از:
 • لوسمی لنفوبلاستی حاد (ALL): از هر ۴ مورد، ۳ مورد، لوسمی لنفوبلاستی حاد است.
 • لوسمی حاد میلوئیدی (AML): این نوع لوسمی تقریبا شایع‌ترین نوع لوسمی در کودکان است.
 • لوسمی ترکیبی (MLL):  این نوع لوسمی نادر بوده و ترکیبی از لوسمی لنفوبلاستی حاد و لوسمی حاد میلوئیدی است.
 • لوسمی میلوئید مزمن (CML): این نوع لوسمی در کودکان نادر است.
 • لوسمی لنفوسیتیک مزمن (CLL): این نوع لوسمی در کودکان نادر است.
 • ﻟﻮﺳﻤﯽ ﻣﯿﻠﻮﻣﻮﻧﻮﺳﯿﺘﯿﮏ ﺟﻮاﻧﺎن (JMML): این نوع لوسمی نادر بوده، نه حاد و نه مزمن است و اغلب کودکان زیر ۴ سال به آن مبتلا می‌شوند.

سرطان خون در کودکان

نحوه تشخیص سرطان خون در کودکان

برای تشخیص بیماری لوسمی، پزشک ابتدا سابقه خانوادگی بیمار را بررسی کرده و معاینه فیزیکی انجام می‌دهد، سپس از انواع آزمایش‌ها برای تشخیص نوع سرطان خون استفاده خواهد کرد. آزمایش‌های اولیه عبارتند از:

 • آزمایش خون برای تعیین میزان سلول‌های خونی
 • بیوپسی و آسپیراسیون مغز استخوان، که اغلب از استخوان لگن انجام می‌شود.
 • کشیدن مایع مغزی نخاعی، برای بررسی پیشرفت سلول‌های لوسمی به داخل مایع مغزی نخاعی

 سرطان خون در کودکان

درمان سرطان خون در کودکان

درمان لوسمی در کودکان عمدتا به نوع لوسمی و همچنین دیگر موارد بستگی دارد. گاهی اوقات، قبل از شروع درمان سرطان، باید ابتدا عوارض این بیماری درمان شوند. به عنوان مثال، تغییر سلول‌های خونی می‌تواند منجر به عفونت یا خونریزی شدید شده که در این حالت، بر میزان اکسیژن بافت‌های بدن تاثیر می‌گذارد. برای درمان این وضعیت، می‌توان از آنتی بیوتیک‌ها و تزریق خون برای از بین بردن عفونت استفاده کرد.
شیمی درمانی، اصلی‌ترین روش برای درمان سرطان خون در کودکان است. کودک، دارو‌های ضد سرطان را به صورت خوراکی یا تزریقی دریافت خواهد کرد. برای پیشگیری از عود دوباره لوسمی، این درمان‌ها باید ۲ تا ۳ سال ادامه داشته باشند. گاهی اوقات، از درمان هدفمند نیز استفاده می‌شود. در این روش، بخش‌های خاصی از سلول‌های سرطانی مورد هدف قرار می‌گیرند. این نوع درمان، اغلب عوارض جانبی کمی را پدید می‌آورد.

سرطان خون در کودکان

از پرتودرمانی نیز می‌توان برای درمان لوسمی استفاده کرد. در این روش با استفاده از پرتو، سلول‌های سرطانی از بین رفته و تومور‌ها کوچک می شوند. همچنین، با این روش می‌توان از سرایت سلول های سرطانی به سایر قسمت‌های بدن نیز جلوگیری کرد. از جراحی به ندرت برای درمان لوسمی استفاده می‌شود. در نهایت، اگر درمان‌های استاندارد جواب ندهند، احتمالا پیوند سلول‌های بنیادی، بهترین گزینه خواهد بود.

برگرفته از: healthline

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

سلامت کودکان

سندرم رت درکودکان چیست و چه علائمی دارد؟

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت کودکان
از نشانه های ابتلا به سندروم رت چه میدانید؟ این عارضه در دوران شیرخوارگی ایجاد شده و باعث کم توانی و مشکلات فیزیکی زیادی در آن ها خواهد شد، می خواهیم به برخی از علائم و نشانه های اولیه این سندروم در مبتلایان اشاره کنیم.

سندروم رت چیست؟

سندروم رت یکی از اختلالاتی است که هنوز منشأ آن به طور قطعی مشخص نشده است.

سندرم رت (Rett syndrome) از اختلالات نادر پسرفت رشد نوزادان می‌باشد که ناشی از مشکلات رشد مغزی است. نوزاد تا سن ۵ ماهگی از هر لحاظ رشدی طبیعی دارد. بین ۶ ماهگی تا ۴۸ ماهگی کودک دچار مشکلات تنفسی پیشرونده شده و تکلمات و آموخته‌های قبلی از بین می‌رود.

علل سندروم رت چیست؟

سندروم رت نوعی اختلال ژنتیکی نادر است. نوع کلاسیک این بیماری به همراه پنج نوع تغییر ان (غیر معمول و یا متغیر ) با نشانه های خفیف تا شدید تر وجود دارد که میتواند بر پایه ی جهش های ژنتیکی ویژه ای بروز نماید.

این جهش های ژنتیکی که باعث بروز تصادفی این بیماری میشوند، بیشتر بر ژن MECP2 اثر میگذارند .این اختلال ژنیتکی فقط در پاره ای از موارد به ارث برده میشود .خود جهش باعث بروز مشکلاتی در تولید پروتئین میشود که برای رشد مغز ضروری است. اگرچه دلیل اصلی این بیماری هنوز مشخص نیست و مطالعاتی در این خصوص انجام میگیرد.

سندروم رت در پسران:
از انجایی که ترکیبات کروموزومی اقایان متفاوت از خانمهاست ،پسرانی که به جهش های ژنیتکی موثر بر سندروم رت مبتلا میشوند، اسیب های جدی میبینند و تعداد زیادی از انها پیش از تولد و یا اوایل دوران نوزادی می میرند.

تعداد کمی از پسران به نوعی از سندروم رت دچار میشوند که اثرات جبران ناپذیر کمتری بر انها دارد .این پسران هم مشابه دختران تا بزرگسالی با این بیماری سر میکنند ولی همچنان در خطر تعدادی از مشکلات رشدی و ذهنی هستند .

علائم سندروم رت چیست؟

– بین ۶ تا ۱۸ ماهگی رشد سر نسبت به سایر کودکان این سن آهسته می‌شود، کودک مبتلا حرکات کلیشه‌ای شبیه دست زدن و دست شستن را با دستانش انجام می‌دهد و ارتباط چشمی و علاقه به اسباب‌بازی ندارد.

– بین ۱ تا ۴ سالگی دارای نقایصی شدید در حرکت و کلام و جویدن می‌شود. قدرت عضلانی‌اش ضعیف است و بخوبی نمی‌تواند راه برود و تنفسی نامنظم داشته و نیزنمی‌تواند نفسش را نگه دارد، همچنین  الگوی خوابی نامنظم دارد.

– بین ۲ تا ۱۰ سالگی نشانه‌های بهبود رفتار چون کاهش کج خلقی و گریستن و افزایش محدوده توجه را نشان می‌دهد. در این دوره معمولاً مشکلات گوارشی برای فرد به وجود می‌آید.

– از ۱۰ سالگی به بعد احتمال از دست دادن کامل حرکت و عدم راه رفتن و کاهش ژست‌های مرتبط با دستان و احتمال ایجاد کجی در ستون فقرات به همراه بی‌انعطافی ماهیچه‌ای دیده می‌شود. متأسفانه ۸۵ درصد دختران مبتلا به این سندروم، دچار کمبود وزن هستند اما مقدم نوید می‌دهد که با شروع مداخلات درمانی زودهنگام از سوءتغذیه کودک مبتلا به اختلال رت می‌توان جلوگیری کرد.

تسلیم نشوید
اگر فرزندی مبتلا به رت دارید، تسلیم نشوید و هرچه سریعتر کودک خود را نزد متخصصان توانبخشی مانند گفتاردرمان گر، کاردرمانگر ذهنی، فیزیوتراپیست(physiotherapist) و رفتار درمان‌گر برای دریافت بموقع خدمات ویژه توانبخشی ببرید.

با یک تست ژنتیکی و آزمایش خون می‌توان فهمید که کودک مبتلا به این سندروم مبتلا است یا خیر این اختلال مانند اوتیسم نیست که فقط با ارزیابی‌های رفتاری بتوان آن را در فرد مبتلا تشخیص داد

سندرم رت,سندرم رت چیست,سندرم رت در کودکان با یک تست ژنتیکی و آزمایش خون می‌توان فهمید که کودک مبتلا به این سندروم مبتلا است یا خیر

درمان سندروم رت:

اگرچه این سندروم درمانی ندارد ولی روش های درمانی موجود بر کاهش علائم و مراقبت های بالینی تمرکز دارند .نیاز به درمان و پشتیبانی با افزایش سن کودک کمتر نمیشود و باید در تمام طول عمر ادامه یابد .درمان این بیماری به رویکردی تیمی نیاز دارد .

روش های درمانی مناسب کودکان و بزرگسالان مبتلا به سندروم رت عبارتند از :
– مراقبت های پزشکی منظم: مدیریت علائم و بیماری ها به یک تیم متشکل از چندین متخصص نیاز دارد .ارزیابی منظم تغییرات فیزیک مانند اسکولیوز و جی ای و مشکلات قلبی باید انجام گیرد.

– دارودرمانی: این داروها نمیتوانند سندروم را به صورت کامل درمان میکنند ولی میتوانند نشانه های ان را کنترل نمایند مانند حمله ،گرفتگی عضلانی و یا مشکلات تنفسی و خواب، مسیر جی ای و یا مشکلات قلبی.

– درمان فیزیکی: درمان فیزیکی و با به کار گیری گچ و یا دست بند و پشت بند میتواند به کودکان مبتلا به اسکولیوز و انهایی که به پشتیبانی دست و مفصل نیاز دارند کمک کند

– درمان حرفه ای: در این روش به فرد کمک میشود تا بتواند برای انجام حرکاتی مانند لباس پوشیدن و غذا خوردن از دستهای خود استفاه نماید. در صورتی که حرکات تکراری بازرو و دست مشکلی را بوجود اورند ، از گچ گیری بری محدوسازی حرکت ارنج و مچ دست استفاده میشود .

– درمان مهارت های گفتاری: در این روش به کودک اموزش داده میشود تا با استفاده از روش های غیرکلامی و بهبود روابط اجتماعی بتواند وضعیت زندگی خود را بهتر کند.

– پشتیبانی تغذیه ای: تغذیه صحیح نقش مهمی در رشد نرمال و بهبود توانایی های اجتماعی و ذهنی دارد .یک رژیم غذایی پرکالری و متعادل برای این افراد مناسب است .همچنین باید استرتزی های غذایی به گونه ای باشد که از بروز خفگی و یا استفراغ پیشگیری به عمل اید .تعدادی از افراد مبتلا به سندروم رت از طریق لوله ای واقع در معده تغذیه میشوند (گاستروستومی )

– تداخلات رفتاری: تمرین و رشد عادتهای مناسب خواب میتواند اختلالات رفتاری را کاهش دهد

ادامه ی خواندن

سلامت کودکان

علائم دیابت در دوران نوجوانی + نحوه مدیریت دیابت در نوجوانان

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت کودکان
بیماری دیابت یک نوع اختلال متابولیک و سوخت و سازی است که در آن بدن توانایی تولید انسولین را از دست می دهد یا مقاومت در برابر انسولین بوجود آمده و سرعت و توانایی در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می یابد. بنابراین میزان قند خون افزایش یافته با افزایش قند در دراز مدت عوارض میکروواسکولار دیابت یا تخریب رگ های بسیار ریز در بدن ایجاد می شوند.

شناسایی علائم بیماری قند خون بالا یا دیابت در نوجوانان:
دیابت نوجوانان، که اکنون به  دیابت نوع ۱ معروف شده است، یک بیماری خطرناکست. این سبب می شود که سیستم دفاعی بدن به سلول هایی که انسولین تولید می کنند، هجوم کند. در صورتی که معالجه شنود ، دیابت در نوجوانان می تواند به بیماریهای خطرناک ،مثل  امراض قلبی و مشکلات بینایی منجر شود. علایم می توانند ناگهانی و بدون هشدار ظاهر شوند.

علائم دیابت در نوجوانان:
۱- افزایش ادرار
تکرر ادرار یکی از شایع ترین علائم اولیه دیابت در نوجوانان است. از آنجا که انسولین برای رساندن قند از خون به سلولهای شما لازم است، زمانی که هیچ انسولینی تولید نمی شود، این شکر در جریان خون تجمع می کند. افزایش سطح قند خون باعث می شود که کلیه ها با افزایش ادرار، قند اضافی را تنظیم کنند.

۲- افزایش تشنگی
علت این افزایش را می توان افزایش رفتن به حمام دانست، اما محققان در کلینیک مایو گزارش داده اند، که افزایش در خروجی ادرار است که باعث افزایش تشنگی می شود. با تلاش فراوان کلیه ها برای دفع قند اضافی از بدن، آن ها مجبورند آب را از سایر بافت ها و اعضای بدن تامین کنند. این باعث می شود بدن شما دچار کم آبی شود و تقاضای آب بیشتری کند.

۳- گرسنگی شدید
مطابق Diabetes Information Hub، قند و گلوکزی که شما از غذا های مصرفی به دست می آورید، منبع سوخت شماست. بدون انسولین، این سوخت به سلول های شما نمی رسند. به زودی اعضا و ماهیچه های شما ضعیف می شوند و به بدن علامت می دهند که وقت خوردن است. از آن جایی که این گلوکز ها هرگز از جریان خون شما خارج نمی شوند، شما احساس سیری نمی کنید.

۴- کاهش وزن
علاوه بر احساس گرسنگی، شما وزنتان را نیز از دست می دهید. بر اساس یافته های Diabetes Symptoms Online، این بدان دلیل است که بدون انسولین، بدن شما نمی تواند هیچ یک از سوخت هایی را که مصرف می کنید به کار گیرد و مجبور است برای نجات از ذخیره ی چربی شما استفاده کند. هنگامی که چربی تمام شد، نوبت پروتئین های موجود در ماهیچه ها و سایر اندام ها می شود.

۵- خستگی
یکی دیگر از علایمی که درمانگاه مایو گزارش کرده، خستگیست. با کاهش ذخایر چربی و عدم پر شدن دوباره ی آن ها، به آسانی می توان متوجه شد که چرا به شما احساس خستگی دست می دهد. معمولا مصرف کالری برای حفظ سلامتی و قدرت بدن لازم است. بدون وجود انسولینی که این غذا ها را به سلول ها برساند، ماهیچه های شما ضعیف و به زودی خسته می شوید.

دیابت,دیابت در نوجوانان,قند خون بالا در نوجوانان   نوجوانان مبتلا به دیابت

چگونه دیابت نوجوانان را مدیریت کنیم؟
اگر شما هم در خانه نوجوان مبتلا به دیابت دارید، حتما از دشواری‌های مدیریت آنها مطلع هستید. شما باید همیشه قند خون آنها را کنترل کنید و مراقب سبک زندگی آنها باشید

این در حالی است که نمی‌خواهید استقلال فرزندانتان را هم صلب کنید و این تازه آغاز تنش‌ها و درگیری‌هاست. نوجوانان معمولا از این که مدام آنها را بیمار تلقی کنید و مدام مراقب آنها باشید، بیزارند. آنها دوست دارند مانند افراد عادی با آنها رفتار شود و تغذیه ای مشابه دوستانشان داشته باشند و نمیخواهند به خاطر بیماری دیابت جلوی چشم دیگران انسولین تزریق کنند تا مبادا نگاه اطرافیان و دوستان به آنها تغییر کند. بنابراین باید شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنید که وضعیت نه برای شما خسته کننده باشد نه برای نوجوان؛ از سوی دیگر، مشکلی هم برای سلامت او ایجاد نشود و دیابت او تحت کنترل باشد.

با تمام خطراتی که در این دوران، نوجوانان مبتلا به دیابت را تهدید می‌کند، گام‌هایی وجود دارد که به والدین کمک می‌کند تا در این مسیر همراه فرزندشان باشند و قند خون آنها را نیز تحت کنترل درآورند.

مراقب نوجوان باشید
به رغم این که دورادور از فرزندتان مراقبت می‌کنید، به او آزادی عمل بدهید تا خودش بتواند قند خونش را کنترل کند یا انسولین مورد نیاز روزانه‌اش را به طور مستقل تزریق کند. این رها کردن نوجوان به او آرامش می‌دهد اما حواستان به او باشد چرا که او به حمایت شما نیاز دارد تا بتواند از پس بیماری خود بربیاید و گاهی با شما حرف بزند و درد دل کند. به ویژه زمانی که میزان قند خون از کننرل خارج می‌شود بیشتر در کنارش باشید. نوبت پزشک را برایش هماهنگ کنید تا در فواصل منظم و با مراجعه بموقع، قند خونش تحت کنترل باشد. فرزندتان باید بداند که با کاهش مصرف نوشیدنی‌های قندی و تزریق منظم انسولین می‌تواند دیابت خود را کنترل کند.‌

تعیین زمانی هفتگی برای کنترل قند خون
در طول هفته نوجوان را آزاد و مستقل بگذارید تا خودش بتواند قند خونش را کنترل کند اما هفته‌ای یک بار زمانی را مشخص کنید که خودتان میزان قند خون او را کنترل کنید و به نوعی بر آن نظارت داشته باشید. این کار از بالا رفتن قند خون فرزندتان بر اثر مصرف موادغذایی مختلف، فعالیت بدنی یا سایر عوامل جلوگیری می‌کند.

فرزندتان را در مدیریت بیماری تشویق کنید
مرتب فرزندتان را برای مدیریت بیماری خود تشویق کنید. این کار به بیشتر شدن رفتارهای مثبت او کمک می‌کند و از سوی دیگر، از عصبانیت و خستگی ناشی از کنترل مداوم قند خونش مانع می‌شود. عددی که موقع کنترل قند خون به دست می‌آید خوب یا بد نیست بلکه تنها بخشی از اطلاعات است؛ بنابراین، مثبت رفتار کرده، با یکدیگر همکاری کنید تا بتوانید این روند طولانی بیماری را به راحتی طی کنید.

تغییراتی را در خانواده ایجاد کنید
اگر نوجوان شما به دلیل ابتلا به دیابت تنها عضو خانواده است که رژیم مخصوصی دارد و باید از مصرف نوشیدنی‌های قندی خودداری کند و بشخصه بیماری خود را مدیریت کند، کار دشوارتر می‌شود. اگر می‌توانید یک یا چند تغییر را در رژیم‌غذایی خانواده ایجاد کنید تا اداره بیماری توسط نوجوان برایش ساده‌تر شود.

از فناوری غافل نشوید
استفاده از پمپ‌های انسولین و کنترل مداوم قند خون که به مدیریت بهتر بیماری در نوجوانان کمک می‌کنند، برای فرزند شما هم اهمیت بسیار دارد. به عنوان مثال، مطالعاتی که روی نوجوانان مبتلا به دیابت نوع ۱ انجام شده نشان می‌دهد که درمان با پمپ انسولین با کاهش خطر افت شدید قند خون مرتبط است که می‌تواند جان بیماری را به خطر بیاندازد. البته این بدان معنا نیست که استفاده از پمپ‌ها یا کنترل‌کننده‌های قند خون برای همه افراد مجاز تلقی می‌شود. درباره استفاده از پمپ‌های انسولینی توسط نوجوان حتما با پزشک مشورت کنید. همچنین می‌توانید از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهایی استفاده کنید که مستقلند. به عنوان مثال، دستگاه‌های سنجش قند خون نتایج را برای انتقال به اپلیکیشن دانلود می‌کنند و قادرند توصیه‌هایی براساس الگوهای معمول به بیمار ارائه دهند. بسیاری از بیماران به این فناوری‌ها دسترسی دارند اما از قابلیت‌های آن به نحو احسن بهره نمی‌برند.

در موارد دشوار کمک بگیرید
به نوجوان یادآوری کنید که قند خون خود را کنترل کرده و این کار را فراموش نکند. شما می‌توانید در کارهای دشوارتری از قبیل شمارش کربوهیدرات‌ها یا محاسبه دوز انسولین به او کمک کنید. اگر این کار برای هر دو گیج‌کننده باشد، می‌توانید از یک مراقب متخصص در زمینه بیماری دیابت کمک بگیرید.

مراقب نشانه‌های افسردگی یا اختلال تغذیه باشید
یکی از دلایل ارائه خدمات مراقبت بهداشتی دیابت در نوجوانان، از قلم انداختن انسولین برای جلوگیری از افزایش وزن است که به آن «دیابولیمیا» اطلاق می‌شود. این حالت در نهایت منجر به بروز عواقبی برای سلامت او از جمله «کتواسیدوز دیابتی» می‌شود. افسردگی از شایع‌ترین عوارض نوجوانان مبتلا به دیابت به شمار می‌رود و این مسئله مدیریت بیماری را دشوارتر می‌کند. افسردگی و کنترل نکردن دیابت می‌تواند چرخه‌ای معیوب را ایجاد کند که از نظر پزشکی و روان‌شناسی ناتوان‌کننده می‌شود. اگر از افسردگی یا اختلال تغذیه در نوجوان خود نگران هستید با پزشک مشورت کنید.

از خودتان هم مراقبت کنید
معمولا مراقبان بیمار هم بعد از مدتی از نظر جسمی و روحی دچار ضعف می‌شوند؛ به همین دلیل سعی کنید از خودتان هم مراقبت کنید و زمانی را برای رسیدگی به خود اختصا دهید.

در نهایت به عنوان والدین نوجوان مبتلا به دیابت، باید صبور باشید. فرزند شما روزی اهمیت درمان و مدیریت دیابت را درک می‌کند و به خاطر کمک‌ها و حمایت‌هایتان در این مسیر، از شما سپاسگذار خواهد بود.

ادامه ی خواندن

سلامت کودکان

مرز ۳۷.۸ سانتی‌گراد را رعایت کنید!

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت کودکان– وقتی دختر ۵ ساله شما تب می‌کند، پیش خودتان چه فکری می‌کنید؟ لابد فکر می‌کنید سرماخورده، ممکن است حتی سعی کنید با پاشویه کردن و این جور کارها تبش را پایین بیاورید اما اگر نی‌نی ۲ ماهه‌تان تب کرد چطور؟ آیا باز هم به همین راحتی با این موضوع برخورد می‌کنید؟ تب یکی از شایع‌ترین علایم بیماری‌های کودکان است.
علت ایجاد تب در بچه‌ها در سنین مختلف فرق می‌کند اما در چه سنی می‌شود تب کودک را در خانه پایین آورد و در چه سنی باید فورا به پزشک مراجعه کرد؟ این‌ها سوالاتی هستند که هر پدر یا مادری باید حتما جواب آنها را بداند، برای همین خواندن این مطلب به هر پدر یا مادری توصیه می‌شود.

چگونه دمای بدن کودک را اندازه بگیرم؟

برای کودکان زیر ۳ ماه بهتر است دمای بدن را از راه ‌مقعد‌ اندازه بگیرید. اما برای کودکان بالاتر از این سن، راه دهانی بهتر است. همچنین بهتر است برای اندازه‌گیری دمای بدن کودک از دماسنج دیجیتال استفاده کنید نه دماسنج جیوه‌ای. خواندن دماسنج‌های جیوه‌ای برای غیرپزشکان آسان نیست. همچنین احتمال شکستن آنها زیاد است و اگر شکسته شوند ممکن است کودک شما با جیوه داخل لوله که یک ماده سمی است، تماس پیدا کند.

 • حتما روی دماسنج ‌مقعد‌ی علامت مخصوصی بچسبانید تا آن را با دما سنج دهانی اشتباه نگیرید.
 • قبل از استفاده از دماسنج، آن را در ظرفی از آب ولرم و صابون بشویید و با آب خنک، آبکشی کنید.
 • اگر کودک به تازگی غذا یا مایعات خورده است و شما می‌خواهید دمای بدنش را از راه دهان اندازه بگیرید، باید حداقل ۲۰ دقیقه صبر کنید.
 • قبل از اندازه‌گیری دمای بدن، کودک را بیش از حد نپوشانید.
 • دمای بدن فرزندتان را بلافاصله بعد از حمام کردن اندازه‌گیری نکنید.
 • بعد از استفاده از دماسنج آن را با الکل یا آب ولرم و صابون پاک کنید.

روش اندازه‌گیری دمای بدن ‌

کودک را روی پاهای خود به شکم بخوابانید. دماسنجی که از قبل تمیز کرده‌اید را با کمی وازلین چرب کنید و به آرامی به اندازه  یک سانتی‌متر در ‌مقعد‌ فرو ببرید. اگر احساس مقاومت کردید دماسنج را جلو نبرید. دماسنج را به آرامی در دست نگه دارید و آن را رها نکنید. وقتی صدای کوتاه دماسنج را شنیدید آن را خارج کرده و بلافاصله دما را بخوانید.

دمای طبیعی بدن چقدر است؟

دمای طبیعی بدن وقتی آن را از راه دهان اندازه می‌گیرید باید ۳۷ درجه سانتی‌گراد باشد و اگر آن را از راه ‌مقعد‌ اندازه‌ گرفته‌اید باید ۵/۳۷ درجه باشد. بنا به گفته انجمن پزشکان خانواده آمریکا، «تب» زمانی بروز می‌کند که دمای اندازه‌گیری شده از راه دهان ۵/۳۷ یا بالاتر و از راه ‌مقعد‌ ۳۸ یا بالاتر باشد.

روش اندازه‌گیری دمای بدن کودک از راه دهان

دماسنج را که قبلا تمیز کرده‌اید زیر زبان کودک قرار دهید. از کودک بخواهید تا دهانش را ببندد و با لب‌هایش دماسنج را نگه دارد. به کودک بگویید دماسنج را با دندان نگیرد و صحبت نکند. زمانی که صدای کوتاه دماسنج را شنیدید، آن را خارج کنید و دما را بخوانید.

مرز 37.8 سانتی‌گراد را رعایت کنید!

آیا می‌توانم تب کودکم را پایین بیاورم؟

وجود تب نشانه آن است که بدن در حال مبارزه با میکروب‌هایی است که باعث ایجاد عفونت در بدن شده‌اند. اگر کودک شما زیر ۳ماه سن دارد به محض مشاهده تب باید به پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. وجود تب در شیرخواران زیر ۳ ماه می‌تواند نشانه بیماری‌های جدی باشد.

اما اگر کودک شما بین ۳ ماه تا ۳ سال است و درجه تب او پایین است (یعنی دمای بدنش حداکثر ۸/۳۷ درجه است) بهتر است به او دارو ندهید. اما چنانچه کودک ‌تان درد دارد و بداخلاق وبیقرار شده و دمای بدنش بیشتر از ۸/۳۷ است، می‌توانید برای پایین آوردن تب او از دارو استفاده کنید.

نکته: اگر کودک شما زیر ۳ ماه سن دارد به محض مشاهده تب باید به پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

از داوری کودک بیشتر بدانید

– در یک روز بیش از ۵ بار به کودک دارو ندهید.

– به کودکان زیر ۲ ماه بدون تجویز پزشک هیچ دارویی ندهید.

– قبل از دادن دارو به کودک برچسب اطلاعات درج شده روی شیشه دارو یا بروشور آن را به دقت بخوانید.

– برای داروهای مایع از پیمانه مدرج مخصوص استفاده کنید تا اطمینان پیدا کنید مقدار دارو را دقیق به کودک‌ تان داده‌اید. اگر دارو پیمانه ندارد، یک پیمانه مدرج مخصوص از داروخانه تهیه کنید. قاشق‌های معمولی آشپزخانه مقدار دقیق را نشان نمی‌دهند.

چه دارویی بدهم و چقدر؟

قبل از هر چیز باید بدانید به کودکان زیر ۲ ماه نباید بدون مشورت با پزشک هیچ دارویی بدهید. استامینوفن دارویی است که هم تب را پایین می‌آورد و هم به کاهش درد کمک می‌کند. ایبوپروفن هم دارویی است که می‌توان برای کودکان بالای ۶ ماه استفاده کرد. اما نکته مهم آن است که در مورد مقدار دارو حتما باید با پزشک مشورت کنید. دادن دارو به کودکان براساس سن و وزن بدن آنها صورت می‌گیرد و با دادن دارو به بزرگسالان تفاوت اساسی دارد. پس اگر همان دوزی را که خواهرتان برای فرزندش مصرف می‌کند شما هم به کودک ‌تان تجویز کنید ممکن است باعث مسمومیت فرزندتان شوید!

همچنین از آسپیرین برای پایین آوردن تب فرزندتان استفاده نکنید. مصرف آسپیرین در کودکان زیر ۱۸ ماه ممکن است باعث عوارض و حساسیت‌های جدی دارویی شود.
مرز 37.8 سانتی‌گراد را رعایت کنید!

چه وقت باید با دکتر تماس بگیرم؟

اگر فرزندتان هر یک از علایم هشدار را دارد، هر چه سریع‌تر با پزشک تماس بگیرید.

کودکان زیر ۳ ماه: اگر دمای اندازه‌گیری شده ‌مقعد‌ی کودک ۳۸ درجه یا بیشتر است سریع با پزشک تماس بگیرید. حتی اگر کودک به‌نظر بدحال نمی‌آید باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید زیرا کودکان در این سن به سرعت بدحال می‌شوند و بیماری آنها سریع شدت می‌گیرد.

بین ۳ تا ۶ ماه: درصورتی که دمای بدن کودک بیشتر از ۳/۳۸ است حتی اگر بد حال نیست با پزشک تماس بگیرید.

۶ ماه و بالاتر: اگر دمای بدن کودک ۴/۳۹ یا بالاتر است، حتی اگر بدحال به‌نظر نمی‌رسد، با پزشک تماس بگیرید. اگر دمای بدن کودک بین ۸/۳۸ تا ۴/۳۹ است، به دقت مراقب حال او باشید. چنانچه تب تا ۴/۳۹ بالا رفت یا اگر در عرض ۴۸ ساعت خوب نشد، به سرعت با پزشک تماس بگیرید.

علائم هشدار

فهرست زیر نشان‌دهنده علایمی است که به محض مشاهده آنها باید به پزشک مراجعه کنید:

 • خشک شدن زبان کودک
 • استفراغ یا اسهال مداوم
 • درد گوش یا دست زدن بیش از حد به گوش‌ها
 • قطع و وصل شدن تب در عرض ۲ یا ۳ روز
 • گریه با صدای زیر   بیقراری   بی اشتهایی
 • رنگ پریدگی
 • تشنج
 • سردرد شدید
 • جوش پوستی
 • درد یا تورم مفاصل
 • گلودرد
 • سفتی گردن، کودک نمی‌تواند به راحتی گردنش را به پایین و بالا خم کند
 • دل درد
 • تورم و برآمدگی ملاج در شیرخواران
 • سستی، خواب‌آلودگی و کم شدن هوشیاری
 • شنیده شدن صدا هنگام تنفس کودک
 • سخت نفس کشیدن
 • هق‌هق کردن موقع گریه

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com