با ما ارتباط برقرار کن

سلامت کودکان

سرطان خون در کودکان + علائم، انواع و راه های درمان

منتشر شده

روی

مجله دوستم | سلامت کودکان

لوسمی به سرطان خون در کودکان گفته می‌شود. سلول‌های خون و پلاکت‌ها در مغز استخوان تولید می‌شوند. در عارضه لوسمی، برخی از گلبول‌های سفید خون به درستی رشد نمی‌کنند. این سلول‌ها به سرعت تکثیر می‌شوند و سلول‌های سالم را از بین می‌برند. لوسمی شایع‌ترین نوع سرطان در کودکان است. در آمریکا، سالانه ۴۰۰۰ کودک به این سرطان مبتلا می‌شوند.

علائم سرطان خون در کودکان

علت بروز لوسمی در اغلب موارد مشخص نیست و علائم آن نیز در کودکان متفاوت است. با این وجود، کارشناسان و دانشمندان معتقند که عوامل ژنتیکی-محیطی در ایجاد سرطان خون در کودکان نقش دارند. استفاده از حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها یکی از مهم‌ترین علت‌های لوسمی است. سیستم ایمنی بدن کودکان به صورت کامل قدرت مبارزه با عوامل مضر خارجی را ندارد. به طور کلی، علائم لوسمی مزمن به آرامی بروز می‌کند، اما علائم لوسمی حاد به صورت ناگهانی پدیدار می‌شوند. شایع‌ترین علائم سرطان خون در کودکان عبارتند از:

۱. کبودی و خونریزی

زمانی که یک کودک مبتلا به لوسمی، آسیب ببیند یا خون دماغ شود، احتمالا بیش از حد انتظار دچار خونریزی خواهد شد. همچنین کودک به آسانی کبود شده و لکه‌های خون مردگی بر روی بدن وی پدیدار می‌شوند. لخته شدن خون بستگی به پلاکت‌های سالم دارد. در کودک مبتلا به لوسمی با آزمایش خون می‌توان تعداد پلاکت‌های غیر طبیعی را تشخیص داد. کبودی و خونریزی می‌تواند ناشی از پایین بودن پلاکت خون باشد.

۲. دل درد و کم اشتهایی

این احتمال وجود دارد که کودک مبتلا به سرطان خون، دچار دل درد شود. این امر ناشی از تجمع سلول‌های لوسمی در طحال، کبد و کلیه است. همچنین کودک دچار کم اشتهایی می‌شود یا قادر به غذا خوردن نمی‌باشد. در این شرایط مشاهده کاهش وزن چشمگیر در کودک شایع‌تر است.
سرطان خون در کودکان

۳. مشکلات تنفسی

سلول‌های لوسمی می‌توانند در اطراف غده تیموس انباشته شوند. این امر منجر به تنگی نفس می‌شود. مشکلات تنفسی می‌توانند ناشی از تورم گره‌های لنفاوی در قفسه سینه باشند. کودک مبتلا به لوسمی ممکن است دچار سرفه یا خس خس سینه نیز شود.

۴. عفونت‌های مکرر

گلبول های سفید خون مسئول مبارزه با عفونت‌ها هستند. این در حالی است که سلول‌های لوسمی قادر به انجام این کار نیستند. کودک مبتلا به لوسمی به دفعات دچار عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی می‌شود. علائم این عفونت ها عبارتند از: سرفه، تب و آبریزش بینی. این عفونت‌ها اغلب حتی با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها یا درمان‌های دیگر نیز بهبود پیدا نمی‌کنند.

۵. ورم و آماس

گره‌های لنفاوی خون را تصفیه می‌کنند، اما سلول‌های لوسمی گاهی در گره‌های لنفاوی جمع شده و باعث ایجاد ورم و آماس در مناطق زیر می‌شوند:
 • زیر بازو‌ها
 • در گردن
 • بالای ترقوه
 • در کشاله ران

علائم سرطان خون در کودکان (ورم و آماس)

با استفاده از ام آر آی و سی تی اسکن می‌توان تورم غدد لنفاوی در شکم و یا داخل قفسه سینه را تشخیص داد. بزرگ شدن غده تیموس به رگ‌های انتقال دهنده خون در بازو‌ها و سر فشار می‌آورد. این امر منجر به تورم صورت و بازو می‌شود. در این شرایط سر، بازو‌ها و قفسه سینه به رنگ قرمز در می‌آید و فرد ممکن است دچار سردرد و سرگیجه شود.

۶. درد استخوان و مفصل

سلول‌های خونی در مغز استخوان تولید می‌شوند. سرطان خون در کودکان باعث می‌شود که سلول‌های خونی بیش از اندازه تولید شوند. این امر منجر به تجمع بیش از حد سلول‌های خونی می‌شود. در نتیجه، این تجمع موجب بروز درد در استخوان‌ها و مفاصل می‌شود.

علائم سرطان خون (کم خونی)

۷. کم خونی

گلبول‌های قرمز خون به توزیع اکسیژن در بدن کمک می‌کنند. افزایش گلبول‌های سفید خون باعث کاهش گلبول‌های قرمز شده که این شرایط منجر به کم خونی می‌شود. علائم کم خونی عبارتند از:

 • خستگی
 • ضعف
 • احساس سرما
 • احساس سرگیجه
 • سردرد
 • رنگ پریدگی پوست
 • تنفس سریع

انواع سرطان خون در کودکان

تقریبا تمام موارد سرطان خون در کودکان در کودکان حاد است، به این معنی که به سرعت پیشرفت می‌کنند. تعداد بسیار کمی از آن‌ها مزمن بوده و سرعت پیشرفت کمی دارند. انواع لوسمی در کودکان عبارتند از:
 • لوسمی لنفوبلاستی حاد (ALL): از هر ۴ مورد، ۳ مورد، لوسمی لنفوبلاستی حاد است.
 • لوسمی حاد میلوئیدی (AML): این نوع لوسمی تقریبا شایع‌ترین نوع لوسمی در کودکان است.
 • لوسمی ترکیبی (MLL):  این نوع لوسمی نادر بوده و ترکیبی از لوسمی لنفوبلاستی حاد و لوسمی حاد میلوئیدی است.
 • لوسمی میلوئید مزمن (CML): این نوع لوسمی در کودکان نادر است.
 • لوسمی لنفوسیتیک مزمن (CLL): این نوع لوسمی در کودکان نادر است.
 • ﻟﻮﺳﻤﯽ ﻣﯿﻠﻮﻣﻮﻧﻮﺳﯿﺘﯿﮏ ﺟﻮاﻧﺎن (JMML): این نوع لوسمی نادر بوده، نه حاد و نه مزمن است و اغلب کودکان زیر ۴ سال به آن مبتلا می‌شوند.

سرطان خون در کودکان

نحوه تشخیص سرطان خون در کودکان

برای تشخیص بیماری لوسمی، پزشک ابتدا سابقه خانوادگی بیمار را بررسی کرده و معاینه فیزیکی انجام می‌دهد، سپس از انواع آزمایش‌ها برای تشخیص نوع سرطان خون استفاده خواهد کرد. آزمایش‌های اولیه عبارتند از:

 • آزمایش خون برای تعیین میزان سلول‌های خونی
 • بیوپسی و آسپیراسیون مغز استخوان، که اغلب از استخوان لگن انجام می‌شود.
 • کشیدن مایع مغزی نخاعی، برای بررسی پیشرفت سلول‌های لوسمی به داخل مایع مغزی نخاعی

 سرطان خون در کودکان

درمان سرطان خون در کودکان

درمان لوسمی در کودکان عمدتا به نوع لوسمی و همچنین دیگر موارد بستگی دارد. گاهی اوقات، قبل از شروع درمان سرطان، باید ابتدا عوارض این بیماری درمان شوند. به عنوان مثال، تغییر سلول‌های خونی می‌تواند منجر به عفونت یا خونریزی شدید شده که در این حالت، بر میزان اکسیژن بافت‌های بدن تاثیر می‌گذارد. برای درمان این وضعیت، می‌توان از آنتی بیوتیک‌ها و تزریق خون برای از بین بردن عفونت استفاده کرد.
شیمی درمانی، اصلی‌ترین روش برای درمان سرطان خون در کودکان است. کودک، دارو‌های ضد سرطان را به صورت خوراکی یا تزریقی دریافت خواهد کرد. برای پیشگیری از عود دوباره لوسمی، این درمان‌ها باید ۲ تا ۳ سال ادامه داشته باشند. گاهی اوقات، از درمان هدفمند نیز استفاده می‌شود. در این روش، بخش‌های خاصی از سلول‌های سرطانی مورد هدف قرار می‌گیرند. این نوع درمان، اغلب عوارض جانبی کمی را پدید می‌آورد.

سرطان خون در کودکان

از پرتودرمانی نیز می‌توان برای درمان لوسمی استفاده کرد. در این روش با استفاده از پرتو، سلول‌های سرطانی از بین رفته و تومور‌ها کوچک می شوند. همچنین، با این روش می‌توان از سرایت سلول های سرطانی به سایر قسمت‌های بدن نیز جلوگیری کرد. از جراحی به ندرت برای درمان لوسمی استفاده می‌شود. در نهایت، اگر درمان‌های استاندارد جواب ندهند، احتمالا پیوند سلول‌های بنیادی، بهترین گزینه خواهد بود.

برگرفته از: healthline
ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

سلامت کودکان

علت عفونت چشم در کودکان + روش های درمانی

منتشر شده

روی

به وسیله

ورم چشم یک التهاب بسیار رایج و قابل درمان است، در این عفونت یک غشای شفاف که درون پلک ها و سفیدی چشم را می پوشاند ملتهب می شود. عروق خونی وقتی ملتهب می شوند، قابل تشخیص تر می شوند و باعث قرمزی چشم می شوند. التهاب در اثر عفونت، آلری و یا برخی عوامل دیگر ایجاد می شود. عفونت های باکتریایی و ویروسی چشم بسیار مسری هستند.

علائم عفونت چشم در کودک چیست؟
اگر سفیدی یک یا هر دو چشم کودک و لبه پایین پلک او قرمز باشد احتمالا دچار عفونت چشم شده است. همانطور که سیستم بدن کودک سعی در مبارزه با عفونت دارد، از چشم اشک می آید و ورم می کند. در صورت مشاهده علائم عفونت چشم، بلافاصله به پزشک کودک مراجعه کنید. برای جلوگیری از گسترش میکروب ها و جلوگیری از عوارض نادر عفونت پلک و بافت نرم اطراف چشم بلافاصله به درمان عفونت بپردازید.

چه چیزی سبب عفونت چشم در کودکان می شود؟
۱- ویروس:
اگر عفونت در اثر سرماخوردگی باشد، ویروسی است. ویروس ها شایع ترین علت عفونت چشم می باشند.

۲- باکتری:
اگر از چشم های کودک ترشحات زرد غلیظ ترشح شود که باعث چسبیدن پلک ها و تورم شود، احتمالا باکتری هایی مانند استافیلوکوک ها، استرپتوکوک ها یا هموفیلی ها موجب عفونت شده اند.

۳- آلرژی:
اگر چشم کودک شما دچار خارش و تورم شود و آبریزش بینی داشته باشد، واکنش های آلرژیک نسبت به یک عامل تحریک کننده مانند گرد و غبار، گرده، و یا دود باعث تورم چشم شده است.

۴- دیگر تحریک کننده ها:
هر چیزی که باعث تحریک چشم و پوشش پلک شود مانند کلر استخر.

عفونت چشم در کودکان,علت عفونت چشم در کودکان,علل عفونت چشم در کودکان درمان عفونت چشم کودکان بستگی به نوع ورم و عفونت چشم دارد

ورم و عفونت چشم چگونه درمان می شود؟
۱- ورم و عفونت ویروسی
عفونت ویروسی ناشی از ویروس است. این عفونت معمولا بعد از یک هفته یا بیشتر برطرف می شود. پزشک توصیه می کند چشم کودک را با آب گرم بشویید و ترشحات خشک شده را پاک کنید. اگر چشم کودک پس از دو هفته بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید. کمپرس گرم می تواند آرامش بخش باشد. یک پارچه تمیز را در آب گرم بشویید و روی چشم فرزند خود قرار دهید.

۲- ورم و عفونت باکتریایی
اگر باکتری باعث عفونت شود، پزشک پماد آنتی بیوتیکی یا قطره را برای هفت روز استفاده توصیه می کند. استفاده از پماد راحت تر از قطره است: دست های خود را بشویید و سپس به آرامی پایین چشم کودک را به سمت پایین بکشید و یک لایه پماد روی آن قرار دهید. هنگامی که کودک پلک می زند، پماد وارد چشم او می شود.

اگر از قطره استفاده می کنید، از گوشه داخلی چشم کودک استفاده کنید. این کار در حین بسته بودن چشم راحت تر است. (کودک دراز بکشد یا بنشیند و سرش را عقب نگه دارید). هنگامی که کودک چشمش را باز می کند، دارو وارد چشم او می شود.

دست ها را قبل و بعد از درمان چشم های کودک بشویید. هرگز داروها را برای چند نفر استفاده نکنید یا از قطره ها یا پمادهای قدیمی استفاده نکنید. داروهای قدیمی استریل نیستند و می توانند عفونت را بدتر کنند. بعد از رفع علائم عفونت نیز آنتی بیوتیک ها را مصرف کنید تا دوره دارو کامل شود. در غیر این صورت، عفونت ممکن است بازگشت کند.

۳- ورم و عفونت آلرژیک
روش رفع این عفونت دور نگه داشتن کودک از ماده آلرژن است. اگر چشم های کودک باعث ناراحتی او می شود، پزشک قطره چشم برای رفع آلرژی توصیه می کند. اگر کودک شما سایر علائم آلرژی را داشته باشد، پزشک ممکن است آنتی هیستامین خوراکی یا سایر داروهای آلرژی را تجویز کند. کمپرس سرد نیز ممکن است به تسکین ورم آلرژی کمک کند.

ورم و عفونت چشم چقدر مسری است؟
ورم و عفونت باکتریایی و ویروسی بسیار مسری هستند. برای جلوگیری از گسترش عفونت، هر بار پس از مراقبت از چشم کودک، دستان خود را بشویید. حوله، لباس و ملافه های کودک را از دیگران جدا کنید و آنها را به طور مرتب شستشو دهید.

ادامه ی خواندن

سلامت کودکان

همه چیز درباره عفونت ریه کودکان

منتشر شده

روی

به وسیله

به التهاب بافت ریه که یک یا دو طرف قفسه سینه را درگیر می کند و معمولا در اثر عفونت ایجاد میشود پنومونی یا عفونت ریه گفته می شود که در اثر ارگانیسم‌های مختلفی شامل ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها ایجاد می‌شود.

عفونت ریه کودکان چیست؟
عفونت ریه به التهاب بافت ریه همراه با تراکم آلوئولی گفته می شود. پنومونی یا عفونت ریه یکی از شایعترین علل مرگ و میر کودکان در کشورهای در حال توسعه است.

عفونت ریه در اثر ارگانیسم های مختلفی همچون ویروس، باکتری و قارچ ایجاد می شود .شایعترین علت در کودکان عفونت های ویروسی است و عفونت های باکتریای ۱۰ تا ۳۰ درصد را شامل می شود. همچنین عفونت ریه به علت استنشاق مواد شیمیایی و مواد حساسیت زا نیز ایجاد می شود.

علل عفونت ریه کودکان:
راه انتقال عفونت گاهی از طریق جریان خون به ریه ها است ولی اغلب توسط قطرات تنفسی به ریه ها هم منتقل می شود و منبع این جرم ها افرادی هستند که با سرفه و عطسه کردن باعث انتشار جرم ها در هوای تنفسی می شوند.

گاهی اوقات  این نوع عفونت از طریق پرندگان و یا عفونت های بیمارستانی  نیز منتقل می شود. علل عفونت ریه می تواند باکتری، ویروس و یا قارچ باشد. انگل ها نیز باعث این عفونت ها می گردند.

عفونت باکتریایی از تمامی عفونت ها بیشتر است. این عفونت ها توسط آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. عفونت های باکتریایی موجب سوزش پوست می گرد.

علائم عفونت ریه در کودکان:
عفونت ریه بسته به عامل ایجاد کننده می تواند علائم مختلفی داشته باشد. تب، درد قفسه سینه، سرفه، کاهش اشتها و ضعف از علائم اصلی بیماری هستند.

سرفه در ابتدا ممکن است خشک باشد اما یک تا ۲ روز بعد سرفه همراه با خلط خواهد شد.

خلط معمولا زرد رنگ است و ممکن است رگه های خونی داشته باشد یا نارنجی رنگ باشد.

تنفس سریع و سطحی به طوری که ممکن است بیمار به نفس نفس زدن بیفتد.

بیماری ریوی ممکن است فقط در اثر سرماخوردگی پدید بیاید و یا به صورت عوارض بعضی از بیماری ها بروز کند.

عفونت ریه کودکان,عفونت ریه در کودکان,علائم عفونت ریه کودکان سرفه یکی از علائم اصلی عفونت ریه در کودکان می باشد

درمان عفونت ریه در کودکان:
در صورت درمان سرپایی می توان از آنتی بیوتیک های خوراکی استفاده کرد اما در صورت بستری فرد باید از آنتی بیوتیک های تزریقی استفاده شود. فیزیوتراپی قفسه سینه، بخور، استفاده از داروهای  برم هگزین یا گایافنزین ، تجویز مسکن و تب بر و تجویز اکسیژن نیز از دیگر روش های درمانی این بیماری عفونی است.

استفاده از داروهایی گیاهی مانند آویشن، سیر، پیاز، کدوحلوایی، آب هویچ و جوشانده انجیر و برگ کرفس نیز برای کمک به درمان نیز توصیه می شود.

واکسیناسون در کاهش بروز علل قابل پیشگیری تاثیر زیادی دارد لذا به واکسینه کردن کودکان بیشتر توصیه می شود. در صورتی که کودک دچار سرماخوردگی و یا سایر عفونت های تنفسی باید نکات بهداشتی رعایت گردد تا از انتقال عوامل بیماری زا به افراد مستعد پیشگیری شود.

مراقبت از کودکان مبتلا به عفونت ریه در منزل:
– در طول مدت بیماری و بعد از آن با زیاد کردن تعداد وعدههای غذایی از عقب ماندن رشدکودک جلوگیری کنید. بهتراست از غذاهایی مانند سوپ ، آش، فرنی و…که احتیاج به جویدن ندارند، استفاده کنید.

– در طول درمان و تا حصول بهبودی کامل از دادن مواد غذایی همچون موز، شیرینی و شکالت، آجیل و دانههای روغنی، آب میوه های صنعتی و کمپوت که باعث تحریک سرفه و افزایش درد قفسه سینه می شوند، خودداری کنید.

– از مصرف غذاهای سرخ کرده، پر ادویه و محرک برای کودک خودداری کنید.

– به کودک اجازه دهید که رژیم غذایی در حد تحمل و مورد عالقه خود را داشته باشد و مایعات کافی مصرف نماید.

– فعالیت های کودک باید متناسب با سطح تحمل و سن وی باشد به طوری که با استراحت کودک تداخل پیدا نکند.

– با استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا با بخار و بخورگرم رطوبت کافی را برای تنفس راحت ترکودک فراهم کنید.

– ممکن است کودک برای چند هفته پس از درمان موفقیت آمیز، عفونت ریوی، احساس خستگی،کوتاهی تنفس و سرفه های آزار دهنده و طوالنی مدت را داشته باشد که طبیعی است .

– جهت تخفیف درد سینه میتوانید ازیک بالشتک ساده یا کمپرس گرم بر روی قفسه سینه استفاده کنید.

– برای کودک در خروج وی از منزل به خصوص در باد وکوران از ماسک )در صورت تحمل(و شال استفاده کنید. تهویه اتاق کودک مناسب باشد.

از تماس و استنشاق موارد زیر توسط کودک جلوگیری کنید

– مواردی همچون بوی سیگار، حشره کشها، اسپری خوش بو کننده و وایتکس و شیشه شوی، عطر گلها و گیاهان به خصوص در فصل بهار و هنگام گرده افشانی گیاهان، اسپند، نم۷ رطوبت و … (تا زمان بهبودی کامل)

– هیچگاه سرخود دارو به خصوص آنتی بیوتیک و داروهای کورتون دار به کودک ندهید.

ادامه ی خواندن

سلامت کودکان

علت شیوع سنگ کلیه کودکان + روش های درمانی

منتشر شده

روی

به وسیله

میزان ابتلای کودکان به سنگ کلیه از بزرگ‌سالان کمتر است؛ اما عواملی مانند ارث، مشکلات متابولیکی و مصرف کم مایعات ازجمله عواملی است که فرد را در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد.

شیوع سنگ کلیه در کودکان:
امکان اینکه هر فردی در طول عمرش دچار سنگ کلیه شود امری طبیعی است که از این قاعده کودکان و حتی نوزادان هم استثنا نیستند. سنگ کلیه در کودکان همانند بزرگ‌سالان در این چند‌سال اخیر شیوع بیشتری پیدا کرده است. هر‌چند آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد؛ اما می‌توان از تعداد مراجعاتی که داریم به این موضوع پی ببریم که تعداد مبتلا در چند سال اخیر ١٠برابر شده است. اگر بخواهیم براساس مشاهده‌های بالینی، آماری در این زمینه ارائه کنیم باید بگوییم که سنگ کلیه در شیرخواران و کودکان نسبت به ٢٠سال گذشته ١٠برابرشده است.

کلیه و کارکرد دستگاه ادراری:
دستگاه ادراری شامل دو کلیه، دو حالب، یک مثانه و یک مجراست. ادرار را کلیه‌ها تولید کرده و از طریق لوله‌های باریکی به نام حالب به مثانه انتقال می‌یابد. سپس ادرار درون عضوی بادکنکی شکل عضلانی، به نام مثانه ذخیره می‌شود. به‌دنبال پر‌شدن از ادرار، مثانه به مغز پیام ارسال می‌کند و سپس مغز تصمیم می‌گیرد چه زمان ادرار‌کردن شروع شود. در هنگام ادرار‌کردن، ادرار از طریق مجرا تخلیه و در این حین مثانه منقبض شده و دریچه ادراری شل می‌شود. اگر سطح مواد تشکیل‌دهنده سنگ‌های ادراری از حد اشباع رد شود، سنگ ادراری تشکیل می‌شود. این سنگ‌ها به دلایل مختلفی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد تشکیل می‌شود و براساس اینکه سنگ در کدام قسمت از دستگاه ادراری تشکیل شده‌اند، نامیده می‌شوند. در چنین حالتی کودک برای دفع ادرار با مشکل و دردروبه‌رو ست.

عوامل سنگ‌ساز:
در‌خصوص عامل ایجاد سنگ در این کودکان می‌توان عوامل مختلفی را نام برد. هرچند که میزان ابتلای کودکان به سنگ کلیه از بزرگ‌سالان کمتر است؛ اما عواملی مانند ارث، مشکلات متابولیکی و مصرف کم مایعات ازجمله عواملی است که فرد را در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد. در برخی از موارد عفونت دستگاه ادراری سبب ایجاد سنگ‌ها مختص ادرار عفونی هستند و در ادرار عفونی رشدمی‌کنند.

نوزادان نارس در معرض سنگ کلیه:
همچنین تحقیقات نشان داده است که نوزادان و کودکانی که با سن جنین کمتر از ٣٢هفته به دنیا آمده‌اند، کودکانی هستند که نارسایی ریوی دارند. نوزادانی که دچار اختلالات رشد هستند، کودکانی که به هر دلیلی مصرف دارو یا بستری در بیمارستان داشته‌اند نیز بیشتر در معرض تشکیل سنگ‌های کلیه هستند. به همین دلیل این گروه از کودکان و نوزادان باید بعد از مرخص‌شدن از بیمارستان و طی شدن دوره نقاهت زیر نظر پزشک باشند و آزمایش و سونوگرافی‌های لازم را انجام بدهند تا در‌صورت بروز کوچک‌ترین علائم درمان برای آن‌هاشروع شود.

این اختلال سبب تشکیل سنگ می‌شود:
درخصوص اختلالات متابولیکی که شایع‌ترین نوع علت تشکیل سنگ در کودکان است می‌توان اشاره کرد که دفع بیش‌ازحد کلسیم از طریق ادرار موجب چنین حالتی است. از سایر اختلالات متابولیک در کودکان که آن‌ها را مستعد ابتلا به سنگ کلیه می‌کند عبارت‌اند از نقص آنزیمی در شکستن اگزالات و دفع بیش از حد سیستین از ادرار است.

عوامل خطر را بشناسید
هنگامی‌که یک بزرگ‌سال دچار سنگ کلیه می‌شود باتوجه به اطلاعاتی که دارد می‌تواند برای درمان به‌موقع اقدام کند؛ اما ازآنجایی‌که نوزادان و کودکان چنین آگاهی ندارند و زبان رسایی هم برای بیان مشکلات خود ندارند این وظیفه مادران است که به‌دقت سلامت فرزندشان را زیر نظر بگیرند و با کوچک‌ترین علائم خطر برای درمان آن‌ها اقدام کنند. بدین منظور لازم است مادران عوامل خطر را در سنگ‌های ادراری به‌خصوص سنگ کلیه بشناسند که بتوانند به‌موقع اقدام کنند. عوامل خطر در سنگ ادراری کودکان عبارت‌اند از: حجم کم ادرار، مصرف بالای نمک، مصرف بیش از حد فست‌فود، مصرف نوشابه، عفونت‌های ادراری، مثانه عصبی و سابقه خانوادگی یا همان جنبه ارث و ژنتیک.

باید توضیح داد که سابقه خانوادگی یا ارث به این معنا نیست که اگر مادر یا پدری دچار سنگ‌های ادراری بوده‌اند که شایع‌ترین آن‌ها سنگ کلیه است، نوزادشان هم به‌طور حتم دچار این مشکل می‌شود؛ بلکه شانس ابتلا در این نوزادان کمی بیشتر از هم‌سن‌وسال‌هایشان است.

هنگامی‌که مصرف میزان مایعات در کودکان کم شود املاحی که در ادرار دفع می‌شود غلظت بالاتری از حد معمول دارد در این مرحله املاح به حد اشباح رسیده به‌همین دلیل سنگ یا شن‌ریزها در کلیه‌ها تشکیل می‌شوند.

علائم سنگه کلیه در کودکان:
با توجه به اینکه شیرخواران نمی‌تواند درد خود را بیان کنند؛ اما علامت‌هایی مانند بی‌قراری‌های شدید که با قولنج اشتباه می‌شود، دل‌درد، استفراغ، مشاهده بلور یا شن در ادرار کودک، ادرار قرمز یا نارنجی و درصورتی‌که کودک قادر به صحبت‌کردن باشد از درد شکم و پهلو شکایت می‌کند.

سنگ کلیه کودکان,علت سنگ کلیه کودکان,درمان سنگ کلیه کودکان بهترین راه تشخیص سنگ کلیه، انجام سونوگرافی و آزمایش است

تشخیص دقیق‌تر شده است:
نوع سنگ‌ها در کودکان تنوع بیشتری دارد به همین دلیل باید با آزمایش نوع آن را تشخیص داد؛ اما به‌طور‌کلی تشکیل سنگ‌های درشت در کودکان بالای دو سال و ایجاد شن‌های یا سنگ‌های ریز در شیرخواران شیوع بیشتری دارد. در‌حال‌حاضر بهترین راه تشخیص آن، انجام سونوگرافی و آزمایش برای تشخیص نوع سنگ و علت ایجاد آن است. خوشبختانه دستگاه‌های تشخیصی سونوگرافی از درجه تشخیص خوبی برخوردار بوده و می‌تواند درست تشخیص بدهد.

شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که سبب شده است آمار مبتلایان در نوزادان و کودکان بیشتر از گذشته شود، وجود دقت خوب دستگاه سونوگرافی است که کوچک‌ترین سنگ‌ها را هم تشخیص می‌دهد. البته گاهی نیز به‌دلیل همین قدرت زیاد دستگاه‌ها وجود چربی‌هایی که در کلیه تجمع می‌کنند سنگ تشخیص داده می‌شود که با بررسی‌ها بیشتر این ابهامبرطرف می‌شود.

در تحقیقاتی که به‌منظور چگونگی تشخیص و اطلاع والدین از سنگ کلیه نوزادان و کودکشان انجام شده، دریافتیم که بیشتر تشخیص آن‌ها به‌صورت اتفاقی بوده است. به‌عبارت‌دیگر والدین کودک را به‌دلیل دیگری مانند بی‌قراری یا کولیت نزد پزشک برده‌اند؛ اما در سونوگرافی‌های انجام‌شده مشخص شده است که علت، سنگ در مجاری ادراری یا کلیه است.

سنگ‌ها در کودکان گاه خودبه‌خود دفع می‌شوند:
قبل از درمان باید اشاره کنیم که در مواردی این سنگ‌ها بدون درمان خاصی قبل از ٢تا٣ سالگی حل و دفع می‌شوند. به‌طورکلی ٩۵درصد از سنگ‌هایی که کودکان به آن مبتلا می‌شوند از طریق درمان‌های متداول برطرف می‌شوند، ۴درصد از طریق سنگ‌شکن و آندوسکوپی جراحی درمان می‌شوند و فقط یک‌درصد به جراحی نیاز دارند. درصورتی‌که سنگ‌ها در کلیه بزرگ یا تعداد آن‌ها زیاد باشد ابتدا سنگ‌ها به‌وسیله مداخلات پزشکی به قطعه‌های کوچک‌تر تبدیل می‌شوند که کودک بتواند بهتر دفع کند.

تغذیه در کودکان مبتلا به سنگ کلیه:
نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند در‌صورتی‌که با همان شیر سیر می‌شوند و برایشان کافی است آن را ادامه بدهند تا حجم ادرار بیشتر شود. اگر حجم شیر مادر کافی نیست یا سنگ‌سازی کلیه زیاد و ادرار غلیظ است می‌توان در کنار شیر مادر از شیرخشک استفاده کرد و در صورتی که باز هم حجم ادرار تغییر نکرد می‌توان از آب جوشیده سرد شده در فواصل بین شیردهی استفاده کرد.

در کودکانی که بزرگ‌تر هستند می‌توان در صورت سنگ‌سازی کلیه از مداخلات دارویی هم کمک گرفت. کودکانی که از این سنین دچار سنگ کلیه می‌شوند به طبع مصرف داروها می‌تواند سبب بی‌اشتها، فشارخون، کم‌خونی را برای آن‌ها به‌دنبال داشته باشد همچنین این داروها بر رشد کودک و رشد استخوانی‌اش هم تاثیرگذار است. از سوی دیگر در کودکان بزرگ‌تر که تشخیص و درمان به‌موقع و به‌هنگام نبوده است و به کلیه‌ها آسیب فراوانی وارد می‌شود. حتی گاهی شاهد ازکارافتادن کلیه هستیم که به‌دلیل فشار و کاهش کارکرد در مواردی دیالیز برای کودک تجویز می‌شود که دردهای ناشی از آن کودک را آزار می‌دهد و در نهایت سبب ازکارافتادگی کلیه‌ها می‌شود.

پیشگیری را جدی بگیرید:
تاکید همواره اصلاح سبک زندگی و تغذیه است؛ اما متاسفانه در برخی موارد ابتلا فرد اجتناب‌ناپذیر است به‌دلیل مصرف داروها که برای بیماری خاصی مصرف می‌کند؛ اما به والدین توصیه می‌کنیم نوشیدن مایعات زیاد در طول روز نوشیده را به کودکانشان آموزش دهند.

پرسش‌های رایج در خصوص سنگ کلیه کودکان:
– درخصوص ممنوعیت مصرف کلسیم در کودکانی که سنگ کلیه دارند باید اشاره کنیم که برخلاف تصور عموم مردم که مصرف کلسیم را محدود می‌کنند. این در‌ حالی است که مصرف نکردن کلسیم می‌تواند سبب تشکیل سنگ‌های به‌مراتب سخت شود.

– گروهی از والدین هم در‌خصوص کیفیت آب می‌پرسند، در پاسخ به گروه باید گفت، کمیت آب نوشیدن مهم است اینکه در طول روز کودک مایعات به‌اندازه کافی مصرف کند و فعالیت مناسبی داشته باشد؛ زیرا تحرک‌نداشتن و داشتن فعالیت بدنی کم می‌تواند از عوامل زمینه‌ساز سنگ کلیه باشد.

– تعداد پوشک‌هایی که کودک در طول روز خیس می‌کند و حجم ادرار دفع شده می‌تواند ازجمله علائم وجود سنگ باشد. به یاد داشته باشید کودکانی که کمتر از ۴پوشک خیس می‌کنند و حجم ادرارشان کم است در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان1 ماه پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌2 ماه پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com