با ما ارتباط برقرار کن

سلامت کودکان

سرطان خون در کودکان + علائم، انواع و راه های درمان

منتشر شده

روی

مجله دوستم | سلامت کودکان

لوسمی به سرطان خون در کودکان گفته می‌شود. سلول‌های خون و پلاکت‌ها در مغز استخوان تولید می‌شوند. در عارضه لوسمی، برخی از گلبول‌های سفید خون به درستی رشد نمی‌کنند. این سلول‌ها به سرعت تکثیر می‌شوند و سلول‌های سالم را از بین می‌برند. لوسمی شایع‌ترین نوع سرطان در کودکان است. در آمریکا، سالانه ۴۰۰۰ کودک به این سرطان مبتلا می‌شوند.

علائم سرطان خون در کودکان

علت بروز لوسمی در اغلب موارد مشخص نیست و علائم آن نیز در کودکان متفاوت است. با این وجود، کارشناسان و دانشمندان معتقند که عوامل ژنتیکی-محیطی در ایجاد سرطان خون در کودکان نقش دارند. استفاده از حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها یکی از مهم‌ترین علت‌های لوسمی است. سیستم ایمنی بدن کودکان به صورت کامل قدرت مبارزه با عوامل مضر خارجی را ندارد. به طور کلی، علائم لوسمی مزمن به آرامی بروز می‌کند، اما علائم لوسمی حاد به صورت ناگهانی پدیدار می‌شوند. شایع‌ترین علائم سرطان خون در کودکان عبارتند از:

۱. کبودی و خونریزی

زمانی که یک کودک مبتلا به لوسمی، آسیب ببیند یا خون دماغ شود، احتمالا بیش از حد انتظار دچار خونریزی خواهد شد. همچنین کودک به آسانی کبود شده و لکه‌های خون مردگی بر روی بدن وی پدیدار می‌شوند. لخته شدن خون بستگی به پلاکت‌های سالم دارد. در کودک مبتلا به لوسمی با آزمایش خون می‌توان تعداد پلاکت‌های غیر طبیعی را تشخیص داد. کبودی و خونریزی می‌تواند ناشی از پایین بودن پلاکت خون باشد.

۲. دل درد و کم اشتهایی

این احتمال وجود دارد که کودک مبتلا به سرطان خون، دچار دل درد شود. این امر ناشی از تجمع سلول‌های لوسمی در طحال، کبد و کلیه است. همچنین کودک دچار کم اشتهایی می‌شود یا قادر به غذا خوردن نمی‌باشد. در این شرایط مشاهده کاهش وزن چشمگیر در کودک شایع‌تر است.
سرطان خون در کودکان

۳. مشکلات تنفسی

سلول‌های لوسمی می‌توانند در اطراف غده تیموس انباشته شوند. این امر منجر به تنگی نفس می‌شود. مشکلات تنفسی می‌توانند ناشی از تورم گره‌های لنفاوی در قفسه سینه باشند. کودک مبتلا به لوسمی ممکن است دچار سرفه یا خس خس سینه نیز شود.

۴. عفونت‌های مکرر

گلبول های سفید خون مسئول مبارزه با عفونت‌ها هستند. این در حالی است که سلول‌های لوسمی قادر به انجام این کار نیستند. کودک مبتلا به لوسمی به دفعات دچار عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی می‌شود. علائم این عفونت ها عبارتند از: سرفه، تب و آبریزش بینی. این عفونت‌ها اغلب حتی با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها یا درمان‌های دیگر نیز بهبود پیدا نمی‌کنند.

۵. ورم و آماس

گره‌های لنفاوی خون را تصفیه می‌کنند، اما سلول‌های لوسمی گاهی در گره‌های لنفاوی جمع شده و باعث ایجاد ورم و آماس در مناطق زیر می‌شوند:
 • زیر بازو‌ها
 • در گردن
 • بالای ترقوه
 • در کشاله ران

علائم سرطان خون در کودکان (ورم و آماس)

با استفاده از ام آر آی و سی تی اسکن می‌توان تورم غدد لنفاوی در شکم و یا داخل قفسه سینه را تشخیص داد. بزرگ شدن غده تیموس به رگ‌های انتقال دهنده خون در بازو‌ها و سر فشار می‌آورد. این امر منجر به تورم صورت و بازو می‌شود. در این شرایط سر، بازو‌ها و قفسه سینه به رنگ قرمز در می‌آید و فرد ممکن است دچار سردرد و سرگیجه شود.

۶. درد استخوان و مفصل

سلول‌های خونی در مغز استخوان تولید می‌شوند. سرطان خون در کودکان باعث می‌شود که سلول‌های خونی بیش از اندازه تولید شوند. این امر منجر به تجمع بیش از حد سلول‌های خونی می‌شود. در نتیجه، این تجمع موجب بروز درد در استخوان‌ها و مفاصل می‌شود.

علائم سرطان خون (کم خونی)

۷. کم خونی

گلبول‌های قرمز خون به توزیع اکسیژن در بدن کمک می‌کنند. افزایش گلبول‌های سفید خون باعث کاهش گلبول‌های قرمز شده که این شرایط منجر به کم خونی می‌شود. علائم کم خونی عبارتند از:

 • خستگی
 • ضعف
 • احساس سرما
 • احساس سرگیجه
 • سردرد
 • رنگ پریدگی پوست
 • تنفس سریع

انواع سرطان خون در کودکان

تقریبا تمام موارد سرطان خون در کودکان در کودکان حاد است، به این معنی که به سرعت پیشرفت می‌کنند. تعداد بسیار کمی از آن‌ها مزمن بوده و سرعت پیشرفت کمی دارند. انواع لوسمی در کودکان عبارتند از:
 • لوسمی لنفوبلاستی حاد (ALL): از هر ۴ مورد، ۳ مورد، لوسمی لنفوبلاستی حاد است.
 • لوسمی حاد میلوئیدی (AML): این نوع لوسمی تقریبا شایع‌ترین نوع لوسمی در کودکان است.
 • لوسمی ترکیبی (MLL):  این نوع لوسمی نادر بوده و ترکیبی از لوسمی لنفوبلاستی حاد و لوسمی حاد میلوئیدی است.
 • لوسمی میلوئید مزمن (CML): این نوع لوسمی در کودکان نادر است.
 • لوسمی لنفوسیتیک مزمن (CLL): این نوع لوسمی در کودکان نادر است.
 • ﻟﻮﺳﻤﯽ ﻣﯿﻠﻮﻣﻮﻧﻮﺳﯿﺘﯿﮏ ﺟﻮاﻧﺎن (JMML): این نوع لوسمی نادر بوده، نه حاد و نه مزمن است و اغلب کودکان زیر ۴ سال به آن مبتلا می‌شوند.

سرطان خون در کودکان

نحوه تشخیص سرطان خون در کودکان

برای تشخیص بیماری لوسمی، پزشک ابتدا سابقه خانوادگی بیمار را بررسی کرده و معاینه فیزیکی انجام می‌دهد، سپس از انواع آزمایش‌ها برای تشخیص نوع سرطان خون استفاده خواهد کرد. آزمایش‌های اولیه عبارتند از:

 • آزمایش خون برای تعیین میزان سلول‌های خونی
 • بیوپسی و آسپیراسیون مغز استخوان، که اغلب از استخوان لگن انجام می‌شود.
 • کشیدن مایع مغزی نخاعی، برای بررسی پیشرفت سلول‌های لوسمی به داخل مایع مغزی نخاعی

 سرطان خون در کودکان

درمان سرطان خون در کودکان

درمان لوسمی در کودکان عمدتا به نوع لوسمی و همچنین دیگر موارد بستگی دارد. گاهی اوقات، قبل از شروع درمان سرطان، باید ابتدا عوارض این بیماری درمان شوند. به عنوان مثال، تغییر سلول‌های خونی می‌تواند منجر به عفونت یا خونریزی شدید شده که در این حالت، بر میزان اکسیژن بافت‌های بدن تاثیر می‌گذارد. برای درمان این وضعیت، می‌توان از آنتی بیوتیک‌ها و تزریق خون برای از بین بردن عفونت استفاده کرد.
شیمی درمانی، اصلی‌ترین روش برای درمان سرطان خون در کودکان است. کودک، دارو‌های ضد سرطان را به صورت خوراکی یا تزریقی دریافت خواهد کرد. برای پیشگیری از عود دوباره لوسمی، این درمان‌ها باید ۲ تا ۳ سال ادامه داشته باشند. گاهی اوقات، از درمان هدفمند نیز استفاده می‌شود. در این روش، بخش‌های خاصی از سلول‌های سرطانی مورد هدف قرار می‌گیرند. این نوع درمان، اغلب عوارض جانبی کمی را پدید می‌آورد.

سرطان خون در کودکان

از پرتودرمانی نیز می‌توان برای درمان لوسمی استفاده کرد. در این روش با استفاده از پرتو، سلول‌های سرطانی از بین رفته و تومور‌ها کوچک می شوند. همچنین، با این روش می‌توان از سرایت سلول های سرطانی به سایر قسمت‌های بدن نیز جلوگیری کرد. از جراحی به ندرت برای درمان لوسمی استفاده می‌شود. در نهایت، اگر درمان‌های استاندارد جواب ندهند، احتمالا پیوند سلول‌های بنیادی، بهترین گزینه خواهد بود.

برگرفته از: healthline
ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

سلامت کودکان

مهم‌ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان

منتشر شده

روی

به وسیله

عامل پوسیدگی در دندان باکتری خاصی به نام استرپتوکوک موتانس است.

دهان نوزادی که تازه به دنیا آمده است، عاری از هر نوع باکتری می‌باشد و این باکتری از طریق اطرافیان به خصوص مادر به کودک منتقل می‌شود.

تماس‌های نزدیک مثل بوسیدن کودک و یا فوت کردن غذا و شیر کودک جهت سرد کردن باعث این انتقال می‌شود.

خیلی خوب است کسانی که کودک در تماس نزدیک با آنها قرار دارد، از بهداشت دهانی مناسبی برخوردار باشند و دندان‌های پوسیده و عفونی و مشکلات لثه‌ای در دهان‌شان نباشد تا امکان این انتقال کمتر شود و نیز اطرافیان باید از سرد کردن غذای کودک توسط فوت کردن و بوسیدن بچه خودداری کنند.

مهم‌ترین عامل پوسیدگی‌های وسیع در کودکان:
این باکتری در حضور مواد غذایی و شیر تولید اسید کرده و به ساختار دندان آسیب می‌رساند.
مهم‌ترین عامل پوسیدگی‌های وسیع در کودکان کم سن و سال عادت غلط تغذیه‌ای شیر شبانه است که باعث ایجاد سندرم شیشه شیر می‌گردد.

چه شیر خشک و چه شیر مادر هر دو شدیدا پوسیدگی‌زا هستند.

شب تا صبح ترشح بزاق بسیار کم بوده وقتی شیر دور تا دور دندان‌ها را فرا می‌گیرد باعث ایجاد پوسیدگی‌های وسیع و سریع پیش‌رونده در تمام سطوح دندانی و اغلب دندان‌ها در سنین کم می‌شود.

این مدل پوسیدگی‌ها اغلب سریع پیشرفت کرده از مینا و عاج عبور کرده و عصب دندان را درگیر می‌کنند و باعث ایجاد درد دندان می‌شوند و در صورت عدم درمان به موقع احتمال ایجاد عفونت دندانی و آبسه و درد‌های شدید وجود دارد.

پیشگیری از پوسیدگی ذندان:
در این حالت با یک اورژانس دندانپزشکی مواجه هستیم که با توجه به سن کم کودک و عدم امکان درمان دندان روی یونیت و در مطب لزوم کار با بیهوشی کامل و برطرف کردن مشکلات دندانی تحت بیهوشی وجود دارد.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی لازم است که با رویش اولین دندان شیری به مسواک زدن و تمیز کردن آنها اقدام کنیم.

مسواک مخصوص سن کودک تهیه کرده و روزی ۲ بار با حوصله دندان‌های تازه رویش یافته را تمیز می‌کنیم.

استفاده از مسواک‌های انگشتی یا گاز استریل خیلی کارایی ندارند. در مواردی که مسواک در دسترس نیست، بهتر است روی شیر مصرف شده آب بدهیم تا به شست و شوی شیر کمک کند.

در کودکان بزرگ‌تر استفاده از سیب، هویج و آدامس‌های بدون قند و سایر مواد غذایی که نیاز به جویدن زیادی دارند از روی مواد غذایی پوسیدگی‌زا موثر است.

این مواد ترشح بزاق را زیاد کرده و به شست و شوی خودکار دندان‌ها توسط بزاق و زبان کمک می‌کنند.

کودکان بالای یک سال که از نظر جسمی سالم هستند و مشکل رشدی ندارند نیازی به خوردن شیر شبانه ندارند.

بهتر است کودک را قبل از خواب سیر کرده و دندان‌های او را مسواک بزنیم و در طول شب و حین خواب از آب به جای شیر استفاده کنیم تا آسیبی به دندان‌ها نرسد.

تقاضای شیر شبانه توسط کودکان معمولا از سر عادت است و یک نیاز جسمی نیست و بهتر است بالای یک سال این عادت غلط تغذیه‌ای را در کودک تغییر بدهیم، چون هر چه سن بالاتر می‌رود تغییر عادت سخت‌تر می‌شود و امکان آسیب دندانی نیز بیشتر می‌گردد.

در مورد کودکان نارس و دارای مشکلات رشدی و تغذیه‌ای که نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند مشاوره با متخصص تغذیه کودک لازم است.

بیشتر کودکانی که مجبور به دریافت خدمات درمانی دندان‌پزشکی تحت بیهوشی می‌گردند، دارای این عادت تغذیه‌ای غلط بوده‌اند.

پوسیدگی دندان در کودکان,پوسیدگی دندان,علت پوسیدگی دندان در کودکان پس از تولد کودک نیز باکتری عامل پوسیدگی از دهان مادران به فرزندان می‌تواند منتقل شود

بهداشت دهانی مادر:
همان‌طور که قبلا اشاره شد، بهداشت دهانی مادر و رسیدگی به موقع دندان‌ها و لثه مادر ارتباط نزدیکی با وجود دندان‌های خوب و سالم در کودک دارد.

از مادران عزیز می‌خواهم قبل از بارداری شروع به رسیدگی کامل به مشکلات دهانی خود بکنند.

اثبات شده است که احتمال زایمان زودرس در مادرانی که مشکلات لثه‌ای دارند، بالا است.

پس از تولد کودک نیز باکتری عامل پوسیدگی از دهان مادران به فرزندان می‌تواند منتقل شود.
پس برای اینکه کودکی با دهان و دندان‌های سالم داشته باشیم باید مادرانی با بهداشت دهانی مناسب و دندان‌ها و لثه‌هایی سالم داشته باشیم.

ادامه ی خواندن

سلامت کودکان

علائم ضربه مغزی کودکان

منتشر شده

روی

به وسیله

کودکان بسیار پرانرژی و پرتحرک‌اند و در ساعات بیداری مدام در حال جنب‌وجوش و جست‌وخیز هستند. آنها با مفهوم خطر، برخورد با اشیاء و سقوط و… آشنایی ندارند و در صورت یک لحظه غفلت والدین، احتمال زمین خوردن و آسیب‌دیدن آنها بسیار بالاست که گاهی میتواند خطرناک باشد به خصوص ضرباتی که به سر آنها وارد میشود در ادامه در خصوص علائم ضربه مغزی برای شما توضیح داده ایم با ما همراه باشید. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

دوران کودکی، دوران زمین خوردن و آسیب است. هر کودکی ممکن است در این دوران بر اثر بازی یا ورزش هایی که انجام می دهد دچار آسیب شود. برخی از این آسیب ها از دید والدین خطرناک نیست. اما برخی از این آن ها مانند ضرباتی که به سر وارد می شوند می تواند موجب ضربه مغزی شود. به همین خاطر اکثر والدین از آسیب هایی که به ناحیه سر و گردن کودکشان وارد می شود وحشت دارند. زیرا همان طور که می دانید آسیب های مغزی می تواند عوارض دائمی و شدید داشته باشد. به همین خاطر به همه والدین پیشنهادمی کنیم که برای جلوگیری از عوارض این ضایعه، ضمن تاکید بر رعایت اصول ایمنی به فرزندانشان از علائم ضربه مغزی در کودکان مطلع باشند و بدانند که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنند.

ضربه مغزی چیست؟

ضربه مغزی در واقع ضربه ای است که به مغز وارد شده و موجب می شود عملکرد معمول مغز به صورت موقت یا دائم دچار اختلال شده یا به طور کامل متوقف شود. زمین خوردن، تصادفات رانندگی و وارد آمدن ضربه به سر توسط جسمی سخت، از مهمترین عوامل هستند که می توانند به ضربه مغزی منتهی شوند.

ضربه مغزی در کودکان خردسالی که هنوز به حرف نیامده اند، از کودکان زیر سن دبستان، خطرناک تر است. زیرا این کودکان قادر نیستند که نشانه های خود را به زبان بیاورند. بنابراین اگر آسیبی به سر کودکان خردسالتان وارد شده است، دانستن علائم ضربه مغزی در کودکان می تواند در تشخیص این آسیب به شما کمک کند.

گاهی اوقات ضربه مغزی، تا زمانی که آسیب جدی نشود، علائمی را نشان نمی دهد. حتی گاهی علائم ضربه مغزی در کودکان ساعت ها یا حتی روزها بعد از صدمه ظاهر می شوند.

علائم ضربه مغزی در افراد بزرگسال علائم یکسانی دارد. اما این علائم ممکن است در شیرخواران، کودکان نوپا و خردسالان کمی متفاوت تر به نظر برسند.

علایم ضربه مغزی در کودکان
بیشتر ضربات مغزی، ملایم هستند و کودک، هوشیاری خود را از دست نمی‌دهد. ممکن است علایم ضربه مغزی، واضح نبوده و خود را در حد یک سردرد معمولی نشان دهند. اما در همان حال کودک رفتار و حرکاتی غیرعادی خواهد داشت. به طور کل والدین باید مراقب علایم زیر پس از هر ضربه به سر کودک خود باشند.

سردرد، خواب‌آلودگی، احساس اینکه انگار در فضای مه‌آلود است، احساس تهوع یا استفراغ، حساسیت به نور یا صدا، زودرنجی، خوابیدن کم‌وبیش از حد معمول، احساس افسردگی و اندوه کردن، گیجی و اشکال در تعادل، ناتوانی در درست فکر کردن یا تمرکز داشتن

علایم ضربه مغزی بلافاصله پس از ضربه مشاهده نمی‌شود و گاهی اوقات چند ساعت یا حتی چند روز طول می‌کشد تا بروز کنند. خود کودکان متوجه علایم نمی‌شوند، بنابراین والدین باید کاملا هوشیار باشند.

کودکی که ضربه مغزی دیده باشد گیج است و نمی‌تواند به سوال‌ها به درستی پاسخ دهد و گاهی اوقات خاطرات قبل و بعد از ضربه را فراموش می‌کند.

علائم ضربه مغزی کودکان,ضربه مغزی در کودکان,علامت ضربه مغزی کودکان گریه مدام و ناراحتی بی‌وقفه از علائم ضربه مغزی در کودکان نوپا می باشد

ضربه مغزی در نوزادان و کودکان نوپا
از آنجایی‌که نوزادان نمی‌توانند از احساسات‌شان بگویند، هنگام ضربه به سر آنها، علاوه بر علایم فوق به علایم زیر هم توجه کنید:
– ناتوانی در غذا خوردن و یا نداشتن تمایل به غذا
– گریه مدام و ناراحتی بی‌وقفه
– از دست دادن علاقه به اسباب‌بازی‌ها
– فراموش مهارت‌هایی که تازه یاد گرفته است، مانند هشدار هنگام دستشویی رفتن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
زمانی که به سر کودک ضربه وارد می شود، بهترین ایده این است که به پزشک مراجعه کنید. اما اگر مشکوک هستید با پرسیدن سوالات زیر می توانید این موضوع را تعیین کنید که آیا کودکتان نیاز به مراجعه به پزشک دارد یا خیر؟

– آیا عملکردهای کودک معمولی است؟
– آیا عکس العمل هایش کندتر از قبل شده است؟
– آیا تغییر رفتاری در کودک وجود دارد؟
– آیا کودک اختلال خواب را تجربه می کند؟

اگر کودک بعد از ضربه ای که به سرش خورده است مثل قبل می خوابد، بیدار می شود و در فعالیتهایش تغییر ایجاد نشده است، به احتمال زیادی مشکلی ندارد. اما برای اطمینان بهتر است توسط پزشک معاینه شود.

اگر فرزندتان علائم ضربه مغزی را دارد به خصوص اگر این علائم همراه با نشانه های زیر بود حتما به پزشک مراجعه کنید:

– استفراغ دارد.
– بیدار شدن و یا خوابیدن برایش سخت است
– تشنج می کند
– بعد از ضربه ای که به سرش وارد شده است چرت می زند و خواب آلودگی دارد.

اگر پزشک به خونریزی مغزی مشکوک شده باشد معمولا CT اسکن یا MRI تجویز می کند. اگر کودک نامتعادل باشد و مردمک چشم هایش بزرگتر از حالت عادی و همراه با لکه های کوچک سیاه در چشم باشد، می تواند نشان دهد که در اطراف مغز تورم وجود دارد. این موقعیت یک موقعیت اورژانسی است.

ادامه ی خواندن

سلامت کودکان

نارسایی کلیه در کودکان

منتشر شده

روی

به وسیله

نارسایی کلیه در کودکان به آسیب‌دیدگی‌های موقتی یا دائمی کلیه در کودکان اشاره دارد که باعث می‌شود کلیه نتواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. علت اصلی ابتلا به نارسایی‌ های کلیوی در‌کودکان و بزرگسالان متفاوت است. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

علل نارسایی کلیه در کودکان:

یکی از عوارض ازدواج‌های فامیلی، تولد کودکانی با کلیه‌های بیمار است. وراثتی که از همان ابتدا کودک را با درد و رنج بسیار همراه می‌کند و طعم روزهای خوش کودکی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با توجه به این که بیماری‌های کلیه در کودکان براحتی قابل مشاهده نیست و ممکن است برخی والدین در زمان مناسب متوجه وجود مشکل در کلیه‌های کودک نشوند.

علت اصلی ابتلا به نارسایی کلیه، اشکالات مادرزادی در سیستم ادراری آن هاست؛ مثلاً کودکی که با یک مثانه معیوب به دنیا می ‌آید، یا دچار برگشت ادرار از مثانه به کلیه می ‌شود و یا این که سیستم مثانه او دچار تنگی شده است.

تمامی این عوامل بر کلیه فشار می ‌‌آورند و کلیه را دچار نارسایی می‌ کنند. برای همین والدین باید به علائم ادراری کودک توجه کافی داشته باشند. علامت دیگری که بعد از تولد‌در کودکان‌بیشتر دیده می‌ شود، عفونت ادراری است.

علائم نارسایی کلیه در کودکان
– مهم‌ترین علامت نارسایی‌های کلیه، عدم غلظت ادرار است. پدر ومادرها باید به ادرار کودکان توجه خاصی داشته باشند به عنوان مثال آنها باید توجه داشته باشند که هنگام ابتلا به اسهال، ادرار کودک غلیظ شده و اگر ادرار کودکی به آن غلظت نرسد دچار نارسایی کلیه است.

– پرنوشی، پرادراری و شب ادراری نیز از علائم بیماری‌های کلیه است و اگر کودکی نصف شب هنگام خواب بیدار شده و آب بخورد نیز مشکوک به نارسایی کلیه است. این بیماری‌ها در بسیاری از مواقع قابل کنترل بوده و درمان می‌شوند،‌ اما برخی بیماری‌ها درمان قطعی ندارند. خانواده‌ها باید توجه داشته باشند عدم غلظت ادرار و پرنوشی همیشه هم به معنای نارسایی کلیه نیست اما در صورتی که تکرار شده و به صورت مزمن درآیند حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

– احتمال بروز مشكل در سیستم ادراری ‌پسرها بیشتر از دخترها است؛ مثلا گاهی به‌ دنبال یك ختنه ی ساده، ممكن است مجرای ادرار تنگ شود. این تنگی مجرا باعث می‌ شود كه ادرار كودك باریك باشد، یا این كه برای ادرار كردن به ‌خودش فشار بیاورد. بنا‌بر‌این توجه والدین به توصیه‌ های پزشك بعد از ختنه‌ كردن كودك، برای جلوگیری از تنگی مجرای ادرار بسیار مهم است، چون در غیر این صورت خطر برگشت ادرار از مثانه به كلیه نیز وجود دارد.

– همچنین در كودكانی كه ادرارشان به‌ صورت قطره‌ قطره می ‌آید، به‌ طوری كه با دست باید روی مثانه فشار آورند تا ادرارشان خارج شود، نشان می‌ دهد كه مثانه انقباض ندارد.

– عفونت ادراری و وجود یبوست نیز اغلب از سوی والدین نادیده گرفته می‌ شود، در حالی‌ كه مكانیسم‌ های كنترل‌ كننده ادرار و مدفوع تقریباً منشا مشتركی دارند.

نارسایی کلیه در کودکان,بیماری کلیه در کودکان,بیماری های کلیه در کودکان درمان نارسایی کلیوی مزمن به میزان عملکرد کلیه باقیمانده بستگی دارد

درمان نارسایی کلیه در کودکان:
اقدامات درمانی مقتضی بر مبنای عوامل زیر توسط پزشک کودک شما تعیین می‌شود:
– سن، سلامت عمومی و سابقه پزشکی کودک
– میزان گستردگی بیماری
– نوع بیماری (حاد یا مزمن بودن)
– حد تحمل کودک برای مصرف برخی داروها، انجام برخی عمل‌های و اقدامات درمانی
– انتظارات برای دوره بیماری
– نظرات و ترجیحات شما

درمان نارسایی کلیوی حاد به علل زمینه‌ای آن بستگی دارد. اقدامات درمانی شامل موارد زیر می‌شود:
– بستری شدن در بیمارستان
– تزریق مقدار زیادی مایعات از طریق تزریق داخل وریدی (برای جبران حجم ازدست‌رفته خون)
– درمان یا مصرف داروهای دیورتیک (برای افزایش میزان ادرار)
– کنترل الکترولیت‌های مهم بدن شامل پتاسیم، سدیم و کلسیم
– مصرف برخی داروها (برای کنترل میزان فشار خون)
– برخی ملاحظات غذایی

در برخی موارد، کودکان ممکن است اختلالات الکترولیتی شدید پیدا کنند و میزان سم برخی از مواد زائد بدن آنها به طور طبیعی از طریق کلیه‌ها دفع شود. کودکان ممکن است دچار افزایش سطح مایع شوند. در این موارد انجام دیالیز ضرورت می‌یابد.

درمان نارسایی کلیوی مزمن به میزان عملکرد کلیه باقیمانده بستگی دارد. برخی از این اقدامات درمانی عبارتند از:

– مصرف دارو (برای کمک به رشد، پیشگیری از کاهش تراکم استخوانی و درمان کم‌خونی)
– درمان یا مصرف داروهای دیورتیک (برای افزایش میزان ادرار)
– برخی محدودیت‌های غذایی
– دیالیز
– پیوند کلیه: پیوند عضو به یک کودک علاوه بر این که به زمان دریافت عضو بستگی دارد، وزن و جثه کودک نیز در انجام عمل موثر است. پزشکان ایرانی وزن مناسب کودک برای دریافت عضو را ۲۰ تا ۲۵ کیلو عنوان می‌کنند.

بسیاری از کودکان مبتلا به نارسایی کلیوی تحت مراقبت متخصص اطفال و یک متخصص کلیه (پزشکی که در تشخیص و درمان اختلالات و بیماری‌های کلیوی تخصص دارد) قرار می‌گیرند.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها9 ساعت پیش

عکس پروفایل مخصوص متولدین مهر ماه | عکس تولدت مبارک برای متولد مهر

چهره‌ها و عکس‌ها5 روز پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۸۶) از اشارات نظرِ شیلا خداداد تا عاشقانه سمانه پاکدل برای هادی کاظمی !!!

چهره‌ها و عکس‌ها6 روز پیش

عکس پروفایل زیبا برای محرم | عکس نوشته زیبای محرم برای پروفایل

چهره‌ها و عکس‌ها1 هفته پیش

عکس نوشته خدایا (۲)

چهره‌ها و عکس‌ها1 هفته پیش

عکس های جدید امیر علی اکبری | مصاحبه امیر علی اکبری با روزنامه گل

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۸۵) از خودکفایی الناز شاکردوست تا غرغر لیلا بلوکات از اینستاگرام !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۸۴) از وقتی الناز حبیبی به یاد فروغ فرخ زاد هست تا سحر قریشی در یک مکان دیدنی !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

عکس های جدید سانیا سالاری بازیگر نقش ارغوان در سریال دلدادگان

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

عکس های جدید ساناز طاری (بازیگر نقش نیکا در سریال پدر)

مد ستاره‌ها سلبریتی2 هفته پیش

تصاویر زیباترین بازیگران زن ایرانی + ۱۰ بازیگر زن زیبای ترکیه ای

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com