با ما ارتباط برقرار کن

سلامت جنسی

ساخت اسپرم چگونه است؟

منتشر شده

روی

مجله دوستم | سلامت جنسی

پس از بلوغ هر روز حدود ۱۲۰ میلیون اسپرم در بیضه ساخته می شود . از آنجایی که ساخت اسپرم در درجه حرات بدن به خوبی انجام نمی شود ، بیضه به وسیله معلق بودن در خارج از بدن سرد نگه داشته می شود . بیضه ها درون کیسه ای به نام کیسه بیضه قرار گرفته اند . اسپرم بالغ از طریق اپیدیدیم بیضه را ترک می کند . اپیدیدیم یک لوله پیچ در پیچ بلند است که بالا و پشت هر بیضه قرار گرفته است . اسپرم ها قبل از آنکه به وازدفران ( لوله ای که اپیدیدیم را به دستگاه انزال متصل می کند ) بروند ، در اپیدیدیم ذخیره شده و در آنجا بالغ می شوند.

 

ساخت اسپرم

در هنگام رابطه جنسی هر وازدفران منقبض شده و اسپرم را به طرف پیشابراه حرکت می دهد. اسپرم توسط مایعی که از ترشحات چندین غده ساخته شده است، حمل می شود. ترشحات غده پروستات نیز به این مایع افزوده می شود. این ترشحات علاوه بر اینکه بستر مناسبی برای حرکت اسپرم ایجاد می کنند، به عنوان مواد مغذی نیز برای اسپرم هستند. این ترشحات به همراه اسپرم روی هم رفته مایع منی ( semen ) را می سازند. در هر میلی لیتر منی ۵۰ میلیون اسپرم وجود دارد. هنگام مقاربت آلت جنسی مرد بزرگ و سفت می شود . در هنگام اوج لذت جنسی ( ارگاسم )، انقباضات عضلات در آلت موجب می شود تا اسپرم در پیشابراه جلو رفته و به داخل ، عمق واژن زن وارد شود.

 

هورمونهای مردانه

تستوسترون هورمون اصلی جنسی در مرد است و در سراسر عمر تولید می شود. این هورمون نقش مهمی در رشد و افزایش طول آلت جنسی و سایر ویژگی های جنسی در مرد دارد . در طی رشد افزایش چشمگیری در سطح این هورمون ایجاد می شود . این افزایش باعث تسریع رشد دستگاه تناسلی و صفات ثانویه از قبیل رشد موهای بدن ، ضخیم شدن صدا و رشد عضلات می شود.
پر پشت شدن موها در سینه و پاها موجب می شود که خیلی از آقایان ترجیح دهند برای خلاص شدن از آن ، از لیزر موهای زائد استفاده کنند.

 

دستگاه تناسلی مردان

دستگاه تولید مثل در مردان قبل از تولد آنها شروع به رشد می کند. قسمت های قابل مشاهده این سیستم تنها آلت تناسلی و کیسه بیضه می باشند ولی درون بدن، شبکه پیچیده ای از مجاری ، غدد و دیگر بافت ها وجود دارند که با همکاری هم ، ساخت و انتقال اسپرم را ممکن می کنند.

مردها در سن ۱۹ تا ۱۸ سالگی به بلوغ جنسی خود می رسند که مدتی پس از بلوغ است. از آنجایی که مردها پس از بلوغ به صورت مداوم اسپرم تولید می کنند، نسبت به زنان مدت طولانی تری قدرت باروری دارند و برخی از مردان می توانند در سن ۷۰ سالگی یا بیشتر پدر شوند. اسپرم در بیضه ساخته می شود و مردان با بزرگ کردن آلت تناسلی penile erection و آمیزش جنسی آن را به دستگاه تناسلی زن می رساند. دستگاه تناسلی مرد همچنین هورمونهای جنسی لازم برای ساخت اسپرم و رشد جنسی در طی بلوغ را تولید می کند.

 

لطفا در مورد نعوظ توضیح دهید؟

بافت نعوظی آلت از کاورنو ( سینوزوییدهای بزرگ غاری ) است . این سینوزوییدها در حالت طبیعی تقریبا خالی از خون هستند ولی زمانی که خون شریانی به سرعت و تحت فشار به درون آنها جریان می یابد و جریان خون وریدی نسبتا مسدود می گردد ٬ به شدت متسع می شوند. (متسع : باز شدن ، وسیع شدن ) باید گفت : پیرامون اجسام نعوظی به ویژه دو جسم غاری را یک پوشش محکم  فیبری فراگرفته که فشار زیاد درون سینوزوییدها ، باعث چنان اتساعی در بافت نعوظی می شود و آن را سفت و بلند می سازد. کارشناسان مجله ی راستینه این پدیده را نعوظ می گویند.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

سلامت

اختلالات اعضای تناسلی در زنان!

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم |‌ سلامت جنسی -اعضای تناسلی در زنان عبارتند از تخمدان ها ، لوله های فالوپ، رحم ، گردن رحم، واژن و لوبها. از آنجایی که عمل اولیه این اندامها تولید مثل است، اختلال در این اعضا می تواند باعث نازایی شود. این اختلالات می تواند به علت عفونت، آسیب های فیزیکی و یا عدم تعادل هورمونی ایجاد شود. در مجله ی دوستم، اختلالات اعضای تناسلی در زنان را بررسی خواهیم کرد.

درد های لگنی

بیماری التهابی لگن در اختلالات اعضای تناسلی در زنان:

بیماری التهابی لگن یا PID یکی از علل شایع دردهای لگنی در زنان است . در این بیماری بعضی از اعضای تناسلی زن به علت عفونت ملتهب می شود. در زنان جوان و زنان فعال از نظر جنسی احتمال بیشتری برای ابتلا وجود دارد. بیماری التهابی لگن ممکن است هیچ علامت واضحی نداشته باشد و بعضی از زنان تا وقتی برای نازایی شان مورد بررسی قرار نگیرند، نمی دانند که دچار این التهاب هستند.
بیماری التهابی لگن معمولا به علت عفونت منتقله از راه تماس جنسی مثل سوزاک و عفونت کلامیدیا به وجود می آید. PID همچنین ممکن است به علت سقط جنین و یا پس از تولد نوزاد به وجود آید. در موارد نادرتر، بیماری سل می تواند در لگن ایجاد شود.

عفونتی که در عمق واژن ایجاد می شود می تواند به بالا رفته و به رحم و لوله های فالوپ برسد. تخمدان نیز ممکن است گرفتار شود . استفاده از دستگاه ضد حاملگی داخل رحمی می تواند احتمال این عفونت را افزایش دهد.

 

علایٔم بیماری

علائم بیماری التهابی لگن در اختلالات اعضای تناسلی در زنان:

ممکن است علائم واضحی ، مخصوصا موقعی که عفونت با کلامیدیا اتفاق افتاده باشد، وجود نداشته باشد. در صورت وجود علائم عبارتند از :

 • درد لگنی
 • تب
 • ترشحات غیر طبیعی واژن
 • قاعدگی طولانی یا شدید
 • درد در حین تماس جنسی
 • خستگی
 • اگر PID به صورت ناگهانی ایجاد شود ، ممکن است فرد دچار درد شدید ، تهوع و استفراغ شود و نیاز به درمان اورژانس ۱۱۵ در بیمارستان دارد.

اگر بیماری درمان نشود می تواند باعث آسیب به لوله های فالوپ شود . ممکن است عفونت به اعضای دیگر لگن و شکم منتشر شود.

 

قرص مسکن

چه کارهایی ممکن است برای بیماری التهابی لگن ، در اختلالات اعضای تناسلی در زنان انجام شود؟

در صورت شک به بیماری التهابی لگن آزمایش لگن می تواند مفید باشد. می توان به وسیله سواپ از گردن رحم و واژن نمونه تهیه کرد و در صورت وجود باکتری نوع آن را تشخیص داد.
استفاده از آنتی بیوتیک ها و قرص مسکن می تواند مفید باشد. نباید تا وقتی درمان کامل شود، تماس جنسی داشت. اگر از IUD استفاده می شود ممکن است از فرد خواسته شود از نوع دیگری از ضد حاملگی ها استفاده کند. اگر بیماری به طور ناقص درمان شود ، می تواند خطر حاملگی نابجا یا نازایی را افزایش دهد.

 

اندومتریوز

اندومتریوز در اختلالات اعضای تناسلی در زنان:

دیواره رحم که به عنوان اندومتر شناخته می شود در طول هر ماه یک بار می ریزد و دوباره رشد می کند. در اندومتریوز بخشی از این دیواره که جدا شده است به اعضای حفره لگن همانند تخمدان و بخش پایین روده ها می چسبد. این دیواره نابجا به هورمون های چرخه قاعدگی واکنش نشان می دهد یعنی دچار خونریزی قاعدگی می شود؛ اما این خونریزی ها از واژن نمی تواند خارج شود و باعث ناراحتی و درد شکم می شود . تحریک تخمدان ها می تواند باعث ایجاد کیست های دردناک شود .
زنهایی که بچه دار نشده اند، احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. اندومتریوز شدید می تواند باعث اختلال در باروری شود.
عامل اصلی اندومتریوز ناشناخته است ، ولی تئوری های مختلفی در این باره مطرح می شود. یک تئوری می گوید که تکه های اندومتر که در قاعدگی از دیواره رحم کنده شده اند، از بدن خارج نمی شوند و در عوض از طریق لوله های فالوپ به حفره لگنی راه پیدا می کنند و به اعضای موجود در آن متصل می شوند.

 

درد زیر شکم

علایم بیماری اندومتریوز در اختلالات اعضای تناسلی در زنان:

ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. اگر هم علامتی وجود داشته باشد شدت آن در افراد مختلف، فرق می کند . علائم بیماری بسته به اینکه کدام عضو، گرفتار می شود، فرق می کند. این علائم عبارتند از :

 • درد در قسمت پایینی شکم که معمولا قبل و در طول خونریزی قاعدگی ، شدیدتر می شوند ، حالات روحی زنان در دوران قاعدگی را یادآور می شود.
 • قاعدگی های نامنظم یا خونریزی شدید قاعدگی.
 • درد در حین رابطه جنسی.
 • درد در قسمت پایینی شکم هنگام ادرار کردن.

اگر اندومتر روی بخش پایینی روده ایجاد شود ، ممکن است باعث اسهال یا یبوست، درد هنگام اجابت مزاج و به ندرت خونریزی از مقعد در هنگام خونریزی قاعدگی شود.

 

جراحی

چه کارهایی ممکن است برای اندومتریوز ، در اختلالات اعضای تناسلی در زنان انجام شود؟

در زنانی که علامت ندارند، ممکن است در ارزیابی های علت نازایی، به وجود اندومتریوز پی ببریم. برای رسیدن به تشخیص ، انجام آزمایش لگنی لازم است. برای تأیید تشخیص می توان از لاپاروسکوپی استفاده کرد که با آن می توان اعضای داخل حفره شکم و لگن را مشاهده نمود.
درمانهای مختلفی برای اندومتریوز وجود دارد و درمان انتخابی به سن، اعضای درگیر، شدت علایم و اینکه آیا فرد تمایلی به بچه دار شدن دارد یا نه، بستگی دارد. ممکن است به فرد پیشنهاد درمان با هورمون یا جراحی بشود. در موارد خفیف ممکن است نیازی به درمان نباشد.
اگر علایم بسیار شدید باشد، ممکن است پزشک هورمونهایی را تجویز کند که قاعدگی را برای چندین ماه متوقف می کنند . به جای این درمان می توان از قرص ضد بارداری نیز استفاده کرد. درمان معمولا ۹ تا ۱۲ ماه طول می کشد.
اگر بعد از درمان، اندومتریوز عود کند، معمولا خفیف تر از قبل خواهد بود.
تکه های کوچک بافت اندومتری که به درمان هورمونی پاسخ نمی دهند، باید با عمل جراحی حین لاپاروسکوپی برداشته شوند. ولی بعضی مواقع اندومتریوز بعد از درمان نیز عود می کند و به عمل جراحی دیگری نیاز خواهد بود.
اگر فرد دچار اندومتریوز شدید باشد و یا دیگر نخواهد بچه دار شود و یا وارد یائسگی شده باشد، ممکن است پزشک پیشنهاد عمل جراحی هیسترکتومی ( برداشتن رحم ) را بدهد. تخمدانها نیز به همراه سایر بخش هایی که تحت تأثیر اندومتریوز قرار گرفته اند، برداشته می شوند.

 

لاپاروسکوپی

لاپاروسکوپی را توضیح دهید؟

در لاپاروسکوپی از یک وسیله به نام لاپاروسکوپ جهت دیدن داخل لگن و شکم از طریق ایجاد یک برش در شکم استفاده می شود. از این روش برای ارزیابی اختلالات اعضای تناسلی مانند اندومتریوز و با بررسی اعضای داخل شکم مثل آپاندیسیت استفاده می شود. از این تست همچنین برای عقیم کردن زنان می توان استفاده کرد. لاپاروسکوپی همیشه تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

این تصویر که به وسیله یک لاپاروسکوپ تهیه شده ، مناطقی از اندومتریوز نزدیک رحم را نشان میدهد . نوک جستجوگر دستکاری کننده و یک تخمدان نیز دیده می شوند.
لاپاروسکوپ ، وسیله ای جهت دستکاری اندامهای داخلی ست که از طریق برش به داخل بدن فرستاده می شود . از طریق وارد کردن گاز به داخل، اندامها از هم باز شده و به صورت واضح قابل مشاهده می شوند. در زنان وسیله دومی ممکن است از طریق واژن وارد شود.

 

یایٔسگی

پیش آگهی بیماری

با آنکه درمان معمولا مطلوب است ولی تا قبل از یائسگی ممکن است اندومتریوز عود کند. اگر تخمدان ها برداشته شوند احتمال عود بیماری بسیار کم می شود.

ادامه ی خواندن

سلامت جنسی

مکمل های جنسی زنان

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم |‌ سلامت جنسی – وضع سلامت، افزایش سن، وضعیت زندگی و عاطفی شما ممکن است بر رابطه جنسی شما تاثیر بگذارد. در این میان تاثیر مکمل ها ، در برخی از این موارد می توانند مفید باشند، اما لازم است تصویر جامعی را هم در نظر داشته باشید و از در میان گذاشتن مسئله تان با پزشک احساس خجالت نکنید و قبل از اینکه یک گیاه دارویی یا مکمل های جنسی زنان را تست کنید، این موضوع را در نظر بگیرید که کاستن یا افزودن چه مواردی در زندگی تان می تواند به شما کمک کند مثل کاهش وزن، ورزش، یا تغییر دادن یک دارو که بسیار مهم است .

مکمل های جنسی زنان

مکمل های جنسی زنان چه تاثیری بر رابطه جنسی دارد ؟

بیشترین دقت و توجه کارشناسان، در مکمل های رابطه جنسی مردان متمرکز است، اما مکملی که در مردان تاثیر دارد، لزوما برای زنان اثر بخش نیست. در این بخش از مجله دوستم، مکمل های جنسی زنان را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید .

ب

قرص آهن

آهن 

اگر مقدار آهن بدنتان کم باشد، زندگی جنسی شما از میل جنسی گرفته تا برانگیختگی جنسی، لیز و لغزنده سازی و نهایتا ارضا کردن زن که همان اوج لذت است تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در یک بررسی ، خانم ها پس از اینکه برای رفع کمبود آهن مکمل دریافت کردند، متوجه بهبود در رابطه جنسی خود شدند. از سوی دیگر مصرف بیش از حد آهن برای خانم ها زیانبار است. مصرف بیش از ۲۰ میلی گرم آهن در طول روز موجب یبوست و سایر انواع بیماری های گوارشی می شود. مصرف بیش از ۶۰ میلی گرم آهن در روز حتی خطر جانی دارد.

مقاله مرتبط:خودسرانه قرص آهن نخورید!

 

خارخاسک

خارخاسک

از مکمل های جنسی زنان می باشد .گیاه خارخاسک ، یک گیاه میوه ای منطقه مدیترانه ست و از خار پوشیده شده است. با نام علمی Tribulus terrestris شناخته میشود و میوه ، برگها و ریشه اش استفاده دارویی دارد. یک بررسی ساده در خانم های دارای میل جنسی کم، نشان می دهد که مصرف ۷/ ۵ میلی گرم از فرمولاسیون این گیاه زیبا، روزانه در طول چهار هفته باعث بهبود وضعیت میل جنسی خانمها، اوج لذت و برانگیختگی جنسی شان، نمناک سازی عمق واژن و ارضا می شود و حتی درد آمیزش را کاهش می دهد.

 

جیسینگماکا

این گیاه که به جینسینگ پرویی معروف است از مکمل های جنسی زنان می باشد و ریشه ای آمریکای جنوبی دارد . یک پژوهش کلی نشان داد خانم ها با کاهش میل جنسی به علت مصرف داروهای ضدافسردگی پس از مصرف این گیاه ، رضایت داشته اند. ریشه ماکا، خوراکی است و امتحان کردن آن بی خطر می باشد، ولی اگر دچار یک عارضه یا سرطان حساس به هورمون استروژن هستید، با توجه به اینکه ماکا ممکن است میزان استروژن را بالا ببرد و افزایش دهد، خوب است از آن دوری کنید. اگر به علت مصرف داروهای ضد افسردگی یا هر داروی دیگری دچار آثار جانبی جنسی شده اید، پیش از رو آوردن به مکمل ها از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید داروی خود را تغییر دهید؟

 

جیسینگ آسیایی

پاناکس جینسینگ یا جینسینگ آسیایی

این مکمل گیاهی، واقعا می تواند میل جنسی خانم هایی را که در دوره یائسگی قرار دارند، بهبود ببخشد. در یک بررسی کارشناسانه، خانم هایی که روزانه سه کپسول یک گرمی از جینسینگ آسیایی را برای دو هفته مصرف کرده بودند، از لحاظ میل جنسی بهبود یافتند.
نکته : این مکمل جنسی همچنین ممکن است به کارکرد نعوظی در مردان هم کمک کند. گزارش ها نشان داده اند مصرف نهصد تا هزار میلی گرم از این مکمل برای دو تا سه بار در روز موثر است. البته این مکمل جنسی زنان ممکن است باعث کم خوابی یا بی خوابی شود بنابراین اگر مشکل خواب دارید، از جینسینگ پرهیز کنید. آثار جانبی کمتر شایع شامل عادت ماهانه دردناک در خانم ها و اسهال شایع است.

 

مکمل های زنان

سخن پایانی

اگر نیروی جنسی تان پایین است، مشکلاتتان را با پزشک در میان بگذارید. مسئله و مشکل شما ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد که هر کدام از آنها نیاز به درمان خاصی دارند. مکمل های جنسی زنان آثار جانبی هم دارند. ابتدا وضعیت خاص خودتان را به پزشکتان بگویید سپس با توجه به اینکه نظارت بر مکمل ها به شدت داروهای نسخه ای نمی باشد به مجوز یا اجزای مکمل روی بسته دقت کنید. همچنین دستورات در مورد مقدار مصرف را رعایت نمایید. این فراورده ها را باید با احتیاط مصرف کنید و هشدارهای روی برچسب را جدی بگیرید. همیشه به پزشکتان اطلاع دهید که قصد مصرف کدام یک از گیاهان دارویی موثر در اختلالات جنسی یا مکمل های جنسی زنان را خوهید داشت . شاید مکمل های جنسی زنان یا حتی مردان ، بر سلامت شما یا عملکرد سایر داروهایتان اثر منفی بگذارد.

ادامه ی خواندن

سلامت جنسی

نحوه تشخیص باکره بودن و سلامت پرده بکارت دختر

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت جنسی – برخی ممکن از برای سلامت پرده بکارت اقدام کنند و یا نگرانی از پاره شدن پرده بکارت خود دارند و میخواهند اقدام به تست سلامت پرده بکارت خود کنند . در این جا به تمامی سوال های‌ مهم پاسخ دقیق و جامع داده شده است. 

برای تست باکره بودن دختر این مراحل را بخوانید:

 

– چگونه می توانت گواهی سلامت پرده بکارت گرفت؟

– آیا معاینه پرده بکارت دردآور هست ؟

– آیا معاینه پرده بکارت از طریق خود طرف امکانپذیر هست ؟

 

نحوه تشخیص باکره بودن و سلامت پرده بکارت دختر

تندرست و یا پارگی پرده بکارت از قضایا مورد مناقشه زوج‌های جوان در این روزهاست. معاینه پرده بکارت و تشخیص تندرست بودن این عضو تناسلی چگونه هست؟

 

پرده بکارت «hymen»

پرده بکارت بر خلاف تصور عمومی که فکر می‌کنند در داخل واژن هست در بخش خارجی اندام تناسلی ودر ابتدای دهانه واژن قرار دارد ودر بعضی از افراد دیدن پرده قابل رویت هست ودر بعضی دیگر از زنان قابل رویت نیست. این پرده یک غشاء نسبتا نازک و لاستیکی جذب‌دار هست. در بیشتر پرده‌ها یک دهنه ۱ تا ۲ سانتی‌متر باز برای خروج خون هنگام عادت ماهانه وجود دارد.

 

اندازه بزرگی این دهنه و شکل ان در افراد گوناگون متمایز هست. به طوریکه در بعضی دختران شکل یک حاشیه باریک را دارد اما در بعضی دیگر به صورت هلالی شکل بوده و تقریبا نیم دهنه واژن را می‌پوشاند.

 

معاینه پرده بکارت در دکتری قانونی به چه صورتی هست؟

معاینات زنان معمولاًً روی یک صندلی مخصوص ودر حالتی که به حالات لیتوتومی معروف هست انجام میشود. در این حالت معاینه کننده به دستگاه تناسلی معاینه شونده تسلط کامل دارد و با بهره گیری از ابزار مخصوص می‌تواند معاینه خود را انجام دهد. معاینه باید از طریق شخص دیگری انجام شود و خود فرد توانا به انجام این معاینه نیست.

 

دقت:

دقت داشته باشید معاینه پرده بکارت از طریق فرد متبحر باعث آسیب ان نخواهد شد.همین طور معاینات چندان پرده بکارت باعث آسیب به بازبینی پرده نمی گردد.

 

آیا معاینه پرده بکارت دردآور هست؟

چون این معاینه معمولاًً در افرادی انجام میشود که چنین آزمودن ای ندارند مقدور هست بعلت حساسیت منطقه مورد معاینه درد و اسپاسم ایجاد شود.

 

معاینه پرده بکارت از طریق خود فرد

همئاره دقت کنید خود فرد توانا نیست که به درستی پرده بکارت خود را دیدن کند و ضروری هست که معاینه از طریق معاینه کننده ماهر انجام شود.

 

البته دقت داشته باشید بادقت به اینکه پرده بکارت یک قسمت از دستگاه تناسلی خارجی قلمداد میشود خود فرد فقط می‌تواند آن را دیدن کند اما قضاوت در مورد سلامت یا عدم سلامت پرده به مهارت و تسلط نیاز دارد ودر حیطه تخصص دکتری قانونی هست.

 

برای دیدن پرده بکارت می توانید جلوی یک آینه بزرگ که به دیوار تکیه داده شده هست بنشینید و کف پاها را در دو طرف آینه به دیوار بچسبانید و دستان خود را از زیر ران داخل ببرید. بدین ترتیب که با بهره گیری از انگشت‌های میانی و اشاره یک دست و انگشت شست و اشاره دست دیگرتان دو لب فرج را دقیقاً باز می‌کنید

 

و با بهره گیری از یک چراغ دستی یا چراغ خواب که محل استقرار آن را قبلاً درست کرده‌اید نور رابه آینه می‌تابانید تا نور به داخل مهبل منعکس شود تا به خوبی قابل دیدن باشد.

نحوه تشخیص باکره بودن و سلامت پرده بکارت دختر

روش‌های جدید برای معاینه پرده بکارت

در دهه‌های جدید با مراجعه چندان دختران جوان به مراکز دکتری قانونی برای اعاده حیثیت و انجام شکایت در مواردی مثل تجاوز بهره گیری از روش‌های نوین برای تعیین نوع آسیب دیدگی پرده بکارت انجام میگیرد. یکی از روش‌های نوین بهره گیری از کولپوسکپی هست.

 

کولپوسکوپی چیست و چگونه انجام میشود؟

کولپوسکوپی آزمایشی هست که جهت معاینه لگن یا تست پاپ اسمیر ودر سال‌های جدید در ارتباط با معاینه پرده بکارت مورد بهره گیری قرار میگیرد. کولپوسکوپی در مطب پزشک صورت میگرد و معمولاًً ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بطول می‌انجامد. این آزمایش در حالی انجام میشود که فرد به کمر روی تخت خوابیده و پاهای خود را جمع میکند.

 

پزشک یک اسپکولوم فلزی در واژن قرار میدهد. اسپکولوم کمک میکند دهانه واژن باز بماند تا از این طریق پزشک بتواند به آسانی دهانه رحم را بررسی نماید.آنوقت پزشک ابزار بزرگنمایی خاصی بنام کولپوسکوپ را چند سانت داخل فرج قرار می‌دهد. نور چراغ این ابزار، داخل واژن را روشن میکند و پزشک از طریق لنز دوربین توانا به رویت واژن می‌گردد.

 

جهت پاک کردن هرگونه مخاط، دهانه رحم و واژن با پنبه تمیز میشود. ممکن هست پزشک از محلول سرکه یا سایر محلول‌ها جهت پاکسازی بهره گیری نماید. در اینصورت، این امر منجربه بروز سوزش یا سوزن سوزن شدن خواهد شد. محلول کمک میکند بخش‌های مشکوک مشخص شوند.

 

علائم پرده بکارت تندرست و پرده بکارت مصدوم

به طور کلی میتوان از علائم زیر را برای تشخیص تندرست و یا آسیب دیدن پرده بکارت بهره گیری کرد. البته همه ی ی این علامت ها در همه ی ی افراد قابل مشاهد نیست.

 

روشهای تشخیص وجود پرده بکارت

علامت‌های پرده بکارت تندرست
پرده بکارت قابل اتساع و دارای سوراخ بدون پارگی

مخاط مهبل ضخیم و چین دار و دارای چینهای روی هم خوابیده

خواب چین‌ها معمولاًً رو به دهانه مهبل هست.

مجرای مهبل باریک و عمق ان قابل رویت نیست.

معاینه با انگشت مقدور نیست ودر اثر پافشاری به معاینه احتمال آسبی مخاط می رود.

 

علائم پرده بکارت مصدوم

پرده بکارت شل و متسع و دارای سوراخ بدون پارگی

مخاط مهبل نسبتاً ضخیم و چینهای اندکی صاف‌تر و دارای چینهای جدا شده از هم

خواب چین‌ها نامنظم هست و به یک سو نیست.

 

مجرای مهبل باز و معمولاًً تا دو سوم ان قابل رویت هست.

 

قابل معاینه با انگشت هست و حتی باز کردن ان با اسپکولومهای ظریف مقدور هست و صدمه ای به مخاط وارد نمی‌شود.

نحوه تشخیص باکره بودن و سلامت پرده بکارت دختر

چگونه گواهی سلامت بکارت بگیریم ؟

گرفتن گواهی سلامت بکارت از مسایلی است که ذهن تعداد زیادی از دختران و پسران را درگیر خود کرده است . نخستین چیزی که لازم میدونم بنویسم  این هست که گرفتن یا نگرفتن این نامه بستگی به فرهنگها و افکار مختلف دارد. پس اینقدر توی سوالات از من نپرسید که :

 

آیا گرفتن نامه بکارت لازم است؟

آیا گرفتن گواهی سلامت توهین به دختر نیست؟

آیا گرفتن نامه ی سلامت پرده ی بکارت به این معناست که این فرد هیچ رابطه ای با هیچ کسی از هیچ نوعی ندارد؟

 

من هیچ نظری راجع به سوالات بالا ندارم. چون این که اهمیت این برگه چقدر کم یا زیاد است، بستگی به فرهنگهای شما دارد. اما راجع به معاینه ی پرده بکارت باید بدانید به هیچ وجه توصیه نمیکنم که خودتان را معاینه کنید. چون اولا این معاینه اصلا صحیح نیست و خطاهای زیادی دارد. در ثانی ممکن است طی معاینه به نوعی بخود آسیب بزنید.

 

به چه کسی و با چه کسانی و با چه مدارکی مراجعه کنم؟

شخصی که قانونا ۱۸ سال به بالا است میتواند به تنهایی جهت چکاپ هر جای بدن خود «از جمله پرده ی بکارت » به ماما یا دکتر زنان مراجعه کند. متاسفانه گاهی دیده میشود برخی همکاران و پزشکان از پذیرفتن دختران مجرد به تنهایی جهت ویزیت خودداری میکنند. خب مگر دختر مجرد مشاوره و راهنمایی و چکاپ نیاز ندارد؟

 

اگر برای چک سلامت پرده ی بکارت مراجعه میکنید دو حالت دارد :

پاسخ کتبی – .پاسخ شفاهی

اگر قرار باشد من ِ نوعی داخل مطب به شخصی گواهی بکارت صدور کنم لازم است که هویت ش رابا عکس و مدارک شناسایی مثل شناسنامه و کارت ملی چک کنم.

 

رضایت فرد جهت چک کردن پرده  بکارت مهم است :

برای انجام معاینه پرده ی بکارت از یک فرد بالغ «خصوصا اگر به تنهایی مراجعه کرده باشد» یک رضایت نامه کتبی میگیرم که این تقاضای خودش بوده جهت این که پرده ی بکارت ش را چک کنم.

 

شرایط گواهی سلامت بکارت :

پس از چک کردن مدارک با شخص موجود، برگه گواهی بکارت در ۲ نسخه نوشته شده که یکی تحویل معاینه شونده داده می‌شود. دیگری نزد من میماند. یک قطعه عکس به هر کدام از نامه ها ضمیمه شده و مهر را طوری میزنم که نصف ان روی عکس قرار بگیرد. اثر انگشت فردی که معاینه کرده ام را روی برگه می‌گیرم.

 

در نامه ی سلامت پرده بکارت چه چیزی می نویسند ؟

داخل گواهی سلامت بکارت تقریبا با این جمله بندی توضیح می‌دهم : ” گواهی می‌شود در تاریخ —— و ساعت —- پس از اخذ رضایت کتبی از شخص — ساله به نام —- و کد ملی —-؛ صاحب عکس فوق و اثر انگشت ذیل، و پس از احرازهویت و تطبیق با مدارک شناسایی در حضور—- معاینه پرده ی بکارت به عمل آمده و ———– . “

 

گواهی سلامت بکارت به چه کار می آید؟

خب توضیح دادم که من جهت اصل انجام اینکار و چرایی اینکار نظری ندارم. اما پرده ی بکارت یک سند و مدرک برای یک دختر می باشد و فقط باید نزد خودش باشد. بنابر این گواهی فقط و فقط تحویل بخود شخص «که سن قانونی دارد» می‌شود. نه همراهش،نه مادرش ؛ نه نامزدش. این که در این نامه چه چیزی نوشته شده را هم شفاها به کسی جز صاحب نامه توضیح نمیدهم. اصل رازداری باید برقرار باشد و حتی منشی و دستیار معاینه کننده نباید راجع به سلامت یا عدم سلامت بکارت شخص اطلاعات داشته باشند.

 

آیا در موارد تجاوز نیز معاینه بکارت انجام می شود؟

در این موارد مستقیما به دکتری قانونی مراجعه کنید تا علاوه بر چک سلامت پرده ی بکارت شما، موضوع را پیگیری کنند. از پیگیری این موضوعات نترسید. پدر و مادران عزیز اگر خدای نکرده این موارد برای عزیز شما پیش آمد از پیگیری کردن نهراسید و فرزندتان را سرزنش نکنید .

 

آیا برای نامه ی پرده ی بکارت مقعد هم چک می شود ؟

اصولا آدمیزاد با هر جای بدنش می‌تواند فرد دومی رابه ارگاسم برساند! گواهی پرده ی بکارت فقط رابطه ی واژینال را مشخص می‌کند. اما هرگز نمیتوان با این معاینه تشخیص بدهیم آیا فردی در گذشته هیچگونه تماس بدنی ؛ دهانی و ..داشته است یا نه !

 

گواهی بکارت فقط برای دخول های‌ واژینال صادر می‌شود.

 

مقعد فقط توسط دکتری قانونی ودر موارد خاص«که خواسته شده باشد» چک میشود.

 

دهان و پستان و دست و پا و …سایر اعضا و جوارح را نمیتوان از نظر تماس با فرد مخالف چک کرد! «و اصلا نمی دانم چرا اینکار باید انجام شود و اصلا بهش فکر شود!»

 

اگر کوچک‌ ترین شکی در معاینه ام داشته باشم ؛ هیچ نامه ی کتبی ای صادر نمی‌کنم. این به معنی ” عدم بکارت ” نیست .

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com