با ما ارتباط برقرار کن

سلامت

زیبایی پوست با مصرف این ۵ ویتامین

منتشر شده

روی

مواد مغذی قوی که خواص ضد پیری دارند٬ دقیقا همان چیزی هستند که شما برای زیبایی پوست خود به آنها نیاز دارید. به پوست خود برسید !

بهترین ویتامین ها برای زیبایی پوست کدامند ؟

اگر شما از کسانی هستید که در خوردن میوه ها، سبزیجات و مولتی ویتامین ها کوتاهی نمیکنید باید بدانید که مراقبت روزانه از پوست شما هنوز هم به ویتامین های زیادی نیاز دارد. تحقیقات نشان میدهد که مواد غذایی خاص برای پیشگیری و معکوس کردن روند بسیاری از نشانه های پیری پوست ضروری می باشند. داشتن یک رژیم غذایی متعادل مهم است، البته خوردن انواع غذاهای سالم کمک میکند تا پوست شما نرم و درخشان باقی بماند. اما به گفته ماری لوپو، پزشک و استاد بالینی بیماری های پوستی در دانشکده پزشکی دانشگاه تولان، واقعیت این است که: “بدن تنها یک درصد خاصی از ویتامین ها را به پوست شما میرساند و مهم نیست که شما چقدر مصرف کنید”. به علاوه، هیچ راهی برای ارسال مستقیم آنها به چین و چروک ها و یا لکه های قهوه ای پوست شما وجود ندارد.

راه حل: استفاده از ویتامین ها به صورت موضعی ! برای رساندن حداکثر خواص ضد پیری به پوست ٬ این دستورالعمل را دنبال کنید تا به زودی به پوستی بهتر و درخشان تر از همیشه دست یابید.

 

۱- ویتامین A برای رفع چین و چروک

بهترین مبارز برای پیری پوست

موجود در: لوسیون های OTC، کرم های شبانه (مشتقات ویتامین A به عنوان رتینوئیدها شناخته میشوند)

اثبات شده برای: کاهش چین و چروک، محو کردن لکه های قهوه ای، و نرم کردن زبری های پوست. به گفته دوریس دی، پزشک و استادیار بالینی بیماری های پوستی در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک: “بیش از ۷۰۰ مطالعه منتشر شده در مورد رتینوئیدها وجود دارند و ازعان میکنند که رتینوئیدها اجزای سازنده امتحان شده و واقعی هستند. هر کسی که میخواهد پوستش جوانتر به نظر برسد، باید از آن استفاده کند.”

نحوه استفاده: رتنوئیدها را در هنگام شب استفاده کنید، زیرا که نور خورشید بسیاری از فرم های ویتامین A را غیر فعال میکند. رتنوئیدهای تجویزی سریعتر عمل میکنند، ظرف چهار تا هشت هفته.

عوارض جانبی: آنها تحریک کننده هستند، باعث قرمزی، خشک شدن، و پوسته پوسته شدن پوست میشود که میتواند به مدت چند هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد. محصولات OTC برای کسانی که درمان را تازه شروع میکنند بهترین محصول میباشد. شما عوارض جانبی پوستی کمتری را تجربه خواهید کرد، چون رتینول موجود در آنها به آرامی به رتینوئیک اسید، ماده فعال در کرم های تجویزی، تبدیل میشود. برای اجتناب از تحریک، OTC یا رتینوئید تجویزی را هر دو شب یا هر سه شب یکبار استفاده کنید، حداقل برای دو هفته اول، و سپس میتوانید هر شب از آن استفاده کنید. از مقدار کم محصول استفاده کنید؛ مقداری به اندازه یک نخود برای پوشش دادن کل صورت شما کافی میباشد.

 

۲- ویتامین B3 برای رفع قرمزی پوست

بالا بردن رطوبت برای کاهش قرمزی پوست

موجود در: لوسیون ها، کرم ها، سرم ها. این ویتامین اغلب بر روی برچسب ها با نام نیاسینامید شناخته میشود.

اثبات شده برای: افزایش تولید سرامیدها و اسیدهای چرب، دو جزء اصلی سد محافظ بیرونی پوست شما. به گفته لسلی باومن، پزشک و مدیر دانشگاه لوازم آرایشی دارویی میامی و موسسه تحقیقاتی دانشگاه: “وقتی که خواص محافظت کنندگی تقویت میشود، پوست توانایی بیشتری برای حفظ رطوبت در داخل پوست و خارج کردن محرک ها پیدا میکند- که اگر پوست صورت شما خشک یا حساس باشد، ویتامین B3 تبدیل به یک جزء مهم برای پوست شما میشود.”

در یک مطالعه، یک مرطوب کننده با نیاسینامید، گرگرفتگی و سرخی حاصل از روزاسه را اصلاح کرده است، روزاسه یک بیماری شایع است که میتواند با افزایش سن بدتر شود. یکی دیگر از مزایای B3 برای مراقبت از پوست این است که: این ویتامین مانع از انتقال رنگدانه به سلول های پوست میشود، که باعث به حداقل رساندن لکه های تیره میشود.

نحوه استفاده: برای نتیجه گیری بهتر، ویتامین B را در هنگام صبح و عصر استفاده کنید. برای کاهش سوزش رتینوئید خود، این ویتامین را در ترکیب با نیاسینامید استفاده کنید. به گفته باومن: “قبل از استفاده آنها را در کف دست خود با یکدیگر مخلوط کنید- این دو ماده یکدیگر را غیر فعال نمیکنند”. علاوه بر کاهش عوارض جانبی، ماده مخلوط مزایای ضدپیری بهتری را ایجاد میکند.

 

۳- ویتامین C برای رفع لکه ها و خال ها

یک ماده ضدپیری کامل

موجود در: بسته بندی مرطوب کننده ها برای پایدار نگهداشتن ویتامین C فورموله شده اند (ظروف مات و هوابندی شده ایده آل هستند). برای اینکه مطمئن شوید غلظت ۵ درصد یا بیشتر از ویتامین را C که برای محافظت از پوست نیاز میباشد، استفاده کرده اید، کرم را از نزدیکی وسط ظرف کرم بردارید، این توصیه ای است از طرف همت ساندارام، پزشک و متخصص بیماری های پوست در واشنگتن دی سی.

اثبات شده برای: پاک کردن رادیکال های آزاد که باعث چین و چروک، افتادگی، و دیگر تغییرات در اثر پیری میشوند. ویتامین C به داشتن پوستی صاف و سفت و عاری از لکه های قهوه ای کمک میکند. در یک مطالعه، زنانی با پوست آفتاب سوخته را با یک کرم ویتامین C به مدت شش ماه تحت درمان قرار دادند و بهبود قابل توجهی در خطوط ریز و رنگرفتگی مشاهده کردند. هر چند مزایای رتینوئیدها (ویتامین A را ببینید) و ویتامین C مشابه به نظر میرسند، اما استفاده از هر دوی آن ها پوست صورت را به طور کامل اصلاح میکند. دکتر لوپو: “پیری پوست به شیوه های مختلفی رخ میدهد، بنابراین شما نیاز به فرم های متعددی از دفاع و ترمیم می باشید.

نحوه استفاده: ویتامین C را در هنگام صبح قبل از کرم های ضد آفتاب، برای محافظت از پوست خود در برابر رادیکال های آزادی که توسط برخورد اشعه UV به کرم ضد آفتاب ایجاد میشوند، استفاده کنید.

 

۴- ویتامین E برای رطوبت بیشتر و زیبایی پوست

کاهش خشکی و تقویت پوست در برابر UV

موجود در: کرم های ضدآفتاب و محصولات پس از آفتاب. بهترین محصولات ضدپیری حاوی حداقل ۱ درصد ویتامین E می باشند، به طوری که بیشتر آن در وسط ظرف کرم یافت میشود.

اثبات شده برای: کم کردن خشکی پوست بوسیله کمک به حفظ رطوبت طبیعی آن. همچنین، توانایی بالای ویتامین E برای خنثی کردن رادیکال های آزاد آسیب رسان، نام “محافظ” را به آن داده است. گروهی از مطالعات مربوط به مراقبت از پوست، سوپراستار بودن این ویتامین را به اثبات رسانده اند. در یک مطالعه، ویتامین E به طور قابل توجهی تعدادی از این مولکول های ناپایدار ایجاد شده پس از قرار گرفتن در معرض دود سیگار را کاهش داده است. مطالعات دیگر نشان میدهد که هنگامی که از این ویتامین قبل از مواجهه با اشعه ماوراء بنفش، استفاده میشود، پوست کمتر قرمز، متورم، و خشک میشود.

نحوه استفاده: قبل و بعد از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید استفاده کنید. یک جریان قوی از اشعه UV میتواند نیمی از ویتامین E طبیعی موجود در پوست را از بین ببرد، بنابراین تقویت محافظت توسط پخش کردن مقداری از ویتامین E و C بر روی کرم های ضدآفتاب قبل از قرار گرفتن در زیر نور خورشید برای مطمئن شدن از تاثیر ضد آفتاب کمک میکند. به گفته، ینس تیله، پزشک، پروفوسور و متخصص بیماری های پوستی و کارشناس ویتامین E: استفاده از ویتامین E پس از آفتاب میتواند خیلی مفید باشد. برخی از مطالعات نشان میدهد که اثر ضدالتهابی این ویتامین باعث کاهش آسیب های بوجود آمده از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید، میشود.

 

۵- ویتامین K برای رفع حلقه های سیاه دور چشم

برای داشتن چشم های جوان تر و روشن تر

موجود در: کرمهای دور چشم که همچنین شامل رتینول می باشند.

اثبات شده برای: احتمالا به روشن کردن گودی های زیر چشم کمک میکند. مویرگ های شکننده که اجازه میدهند خون به داخل پوست وارد شوند به عنوان یکی از دلایل گودی چشم در نظر گرفته میشود، و ویتامین K با نام مستعار فیتونادیون ممکن است با کنترل لخته شدن خون از ورود خون به پوست جلوگیری میکند. در یک مطالعه نشان داده شده است که استفاده روزانه از یک کرم ویتامین K به طور قابل توجهی گودی ها را پس از ۴ ماه از بین می برد، اما به این دلیل که کرم حاوی رتینول نیز بود، محققان مطمئن نیستید که کدام جزء تشکیل دهنده مسئول این اصلاح می باشند-رتینول به تنهایی ضخامت پوست شفاف زیر چشم را افزایش میدهد (و پوست را طوری سخت میکند که باعث دیده شدن عروق خونی تیره زیرین میشود) و ملانین را نازکتر میکند که باعث میشود گودی برجسته تر شود. با این حال، هنوز نمیتوان تلاش برای ساخت کرم های حاوی ویتامین K و رتینول را زیر سوال برد؛ به گفته دکتر باومن٬ رتینول ممکن است توانایی ویتامین K را برای نفوذ به پوست و از بین بردن سیاهی دور چشم، افزایش دهد.

نحوه استفاده: به هنگام شب استفاده کنید. نخست اجازه میدهد که پوست با رتینول سازگار شود- به صورت یک یا دو بار در هفته اول استفاده کنید، و سپس هر هفته یک شب به آن اضافه کنید.

گیاهان دارویی

راجع به شمعدانی چه میدانید؟ خواص شمعدانی

منتشر شده

روی

به وسیله

از خواص جالب شمعدانی می توان به پایین آوردن استرس، کاهش التهاب، تسکین درد، تقویت سلامت کلیه، تقویت سیستم ایمنی و تسکین گوارش اشاره کرد. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

 

شمعدانی چیست؟

نام شمعدانی کاملا کلی است و به ۲۰۰ نوع گیاه در خانواده Geraniaceae بر می گردد. در اینجا ما فقط به گرانیوم پلارگونیوم یا همان گرانیوم عطری می پردازیم که تنها گونه شناخته شده خوراکی است. خاستگاه این گیاه چند ساله همیشه سبز به آفریقا بر می گردد که به سراسر جهان بعوان گیاه زینتی و گیاه دارویی صادر شده است.
گرانیوم (شمعدانی) گل های پنج پر دارد و برگ های آن بطور منظم رو برو هم بر روی ساقه ای بلند قرار گرفته است. برگ ها یکی از مهم ترین عناصر پزشکی در طب سنتی اند و اصولا برای درست کردن دمنوشی خوش عطر مورد استفاده قرار می گیرند. روغن فرار گل گرانیوم نیز خواص بسیاری دارد.
شمعدانی برای اولین بار در قرن ۱۷ به اروپا ورود پیدا کرد و پس از آن به سراسر دنیا راه یافت. برخلاف خیلی از درمان های گیاهی ، شمعدانی خیلی در آشپزی کاربردی ندارد. اکثرا شمعدانی را بعوان گیاه تزیینی یا بخاطر خاصیت دارویی استفاده می کنند. در اینجا به برخی از خواص شمعدانی می پردازیم.

 

خواص شمعدانی

خواص شمعدانی

کاهش استرس

تاثیر شمعدانی بر سیستم عصبی شناخته شده است و این گیاه برای نسل ها مورد استفاده قرار گرفته است. اگر برگ های این گیاه را دم می کنید می توانید دمنوش خوشمزه ای داشته باشید که خاصیت تسکین دهندگی دارد. چنین خاصیتی بخاطر تاثیر ترکیبات ارگانیک بر سیستم غدد درون ریز است که به متعادل ساختن هورمون های عامل ایجاد استرس و اضطراب کمک می کند. یک فنجان چای هنگام استرس می تواند حالت روانی ناخوشایند و ذهن بهم ریخته را بهبود بخشد.

کاهش التهاب

یکی از استفاده های رایج شمعدانی کم کردن التهاب بدن است. اگر از درد زانو ، درد ماهیچه و حتی التهابات درونی معده یا سیستم قلبی عروقی رنج میبرید از روش های ساده برای تسکین فشار و استرس بر ناحیه آزرده ، آماده کردن دمنوش شمعدانی است.

 

سردرد

تسکین درد
درست مانند خواص ضد التهابی شمعدانی ، خاصیت تسکین بخشی آن روشی سنتی برای درمان سردرد و سایر جراحات است. اگر از درد های مزمن یا میگرن رنج میبرید، بر اساس تحقیقات دمنوش شمعدانی موجب ترشح اندورفین می شود و خیلی سریع درد را تسکین می دهد. این تاثیر نسبتا خفیف است و نباید بجای درمان قطعی بکار گرفته شود.

تقویت سلامت کلیه

گرچه ساز و کار شیمیایی هنوز مشخص نیست اما برخی از ترکیبات فرار شمعدانی موجب تقویت سلامت کلیه و تحریک ادرار می شود که به سم زدایی بدن و برداشتن نمک اضافی ، چربی و آب از بدن کمک می کند. این امر در کاهش فشار وارد بر کلیه موثر است و از انتشار مواد سمی به سایر قسمت های بدن ممانعت بعمل می آورد.

تقویت ایمنی

شمعدانی خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد و برای درمان سرماخوردگی مناسب است. آماده کردن یک فنجان از دمنوش آن یا حتی جویدن برگ های آن ( تنها شمع دانی عطری) می تواند ترکیبات ضد باکتریایی به بدن برساند و در نتیجه سیستم ایمنی را تقویت کند و دوران بهبود را کوتاهتر کند. این خاصیت به ممانعت از تاثیر پاتوژن های داخلی و بیرونی بر بدن کمک می کند.

کمک به هضم

اگر از درد،نفخ یا معده درد رنج می برید،نوشیدن یک فنجان چای می تواند آسان ترین و بی دردسرترین روش ممکن باشد. ترکیبات ارگانیک موجود در شمعدانی بسرعت التهاب را کم می کند و باکتری های عامل درد را از بین می برد و سیستم گوارشی شما را به حالت نرمال بر می گرداند.

 

گرانیوم(شمعدانی)

احتیاط

باید به یاد داشته باشیم که فقط گرانیوم(شمعدانی) عطری مصرف خوراکی دارد. باید از انتخاب شمعدانی که می خواهید بعنوان درمان گیاهی از آن استفاده کنید مطمئن شوید. همچنین با پزشک متخصص خود قبل از افزودن شمعدانی به رژیم غذایی مشورت کنید.

ادامه ی خواندن

سلامت کودکان

آیا می‌توانم تب کودکم را پایین بیاورم؟

منتشر شده

روی

به وسیله

 وقتی دختر ۵ ساله شما تب می‌کند، پیش خودتان چه فکری می‌کنید؟ لابد فکر می‌کنید سرماخورده، ممکن است حتی سعی کنید با پاشویه کردن و این جور کارها تبش را پایین بیاورید اما اگر نی‌نی ۲ ماهه‌تان تب کرد چطور؟ آیا باز هم به همین راحتی با این موضوع برخورد می‌کنید؟ تب یکی از شایع‌ترین علایم بیماری‌های کودکان است. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

علت ایجاد تب در بچه‌ها در سنین مختلف فرق می‌کند اما در چه سنی می‌شود تب کودک را در خانه پایین آورد و در چه سنی باید فورا به پزشک مراجعه کرد؟ این‌ها سوالاتی هستند که هر پدر یا مادری باید حتما جواب آنها را بداند، برای همین خواندن این مطلب به هر پدر یا مادری توصیه می‌شود.

چگونه دمای بدن کودک را اندازه بگیرم؟
برای کودکان زیر ۳ ماه بهتر است دمای بدن را از راه ‌مقعد‌ اندازه بگیرید. اما برای کودکان بالاتر از این سن، راه دهانی بهتر است. همچنین بهتر است برای اندازه‌گیری دمای بدن کودک از دماسنج دیجیتال استفاده کنید نه دماسنج جیوه‌ای. خواندن دماسنج‌های جیوه‌ای برای غیرپزشکان آسان نیست. همچنین احتمال شکستن آنها زیاد است و اگر شکسته شوند ممکن است کودک شما با جیوه داخل لوله که یک ماده سمی است، تماس پیدا کند.

حتما روی دماسنج ‌مقعد‌ی علامت مخصوصی بچسبانید تا آن را با دما سنج دهانی اشتباه نگیرید.

قبل از استفاده از دماسنج، آن را در ظرفی از آب ولرم و صابون بشویید و با آب خنک، آبکشی کنید.

اگر کودک به تازگی غذا یا مایعات خورده است و شما می‌خواهید دمای بدنش را از راه دهان اندازه بگیرید، باید حداقل ۲۰ دقیقه صبر کنید.

قبل از اندازه‌گیری دمای بدن، کودک را بیش از حد نپوشانید.

دمای بدن فرزندتان را بلافاصله بعد از حمام کردن اندازه‌گیری نکنید.

بعد از استفاده از دماسنج آن را با الکل یا آب ولرم و صابون پاک کنید.

روش اندازه‌گیری دمای بدن ‌
کودک را روی پاهای خود به شکم بخوابانید. دماسنجی که از قبل تمیز کرده‌اید را با کمی وازلین چرب کنید و به آرامی به اندازه  یک سانتی‌متر در ‌مقعد‌ فرو ببرید. اگر احساس مقاومت کردید دماسنج را جلو نبرید. دماسنج را به آرامی در دست نگه دارید و آن را رها نکنید. وقتی صدای کوتاه دماسنج را شنیدید آن را خارج کرده و بلافاصله دما را بخوانید.

دمای طبیعی بدن چقدر است؟
دمای طبیعی بدن وقتی آن را از راه دهان اندازه می‌گیرید باید ۳۷ درجه سانتی‌گراد باشد و اگر آن را از راه ‌مقعد‌ اندازه‌ گرفته‌اید باید۳۷/۵ درجه باشد. بنا به گفته انجمن پزشکان خانواده آمریکا، «تب» زمانی بروز می‌کند که دمای اندازه‌گیری شده از راه دهان ۳۷/۵ یا بالاتر و از راه ‌مقعد‌ ۳۸ یا بالاتر باشد.

روش اندازه‌گیری دمای بدن کودک از راه دهان
دماسنج را که قبلا تمیز کرده‌اید زیر زبان کودک قرار دهید. از کودک بخواهید تا دهانش را ببندد و با لب‌هایش دماسنج را نگه دارد. به کودک بگویید دماسنج را با دندان نگیرد و صحبت نکند. زمانی که صدای کوتاه دماسنج را شنیدید، آن را خارج کنید و دما را بخوانید.

آیا می‌توانم تب کودکم را پایین بیاورم؟
وجود تب نشانه آن است که بدن در حال مبارزه با میکروب‌هایی است که باعث ایجاد عفونت در بدن شده‌اند. اگر کودک شما زیر ۳ماه سن دارد به محض مشاهده تب باید به پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. وجود تب در شیرخواران زیر ۳ ماه می‌تواند نشانه بیماری‌های جدی باشد.

اما اگر کودک شما بین ۳ ماه تا ۳ سال است و درجه تب او پایین است (یعنی دمای بدنش حداکثر ۸/۳۷ درجه است) بهتر است به او دارو ندهید. اما چنانچه کودک ‌تان درد دارد و بداخلاق وبیقرار شده و دمای بدنش بیشتر از ۸/۳۷ است، می‌توانید برای پایین آوردن تب او از دارو استفاده کنید.

نکته: اگر کودک شما زیر ۳ ماه سن دارد به محض مشاهده تب باید به پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

 ,تب نوراد,پایین آوردن تب نوزاد

دمای طبیعی بدن وقتی آن را از راه دهان اندازه می‌گیرید باید ۳۷ درجه سانتی‌گراد باشد

از داوری کودک بیشتر بدانید
– در یک روز بیش از ۵ بار به کودک دارو ندهید.

– به کودکان زیر ۲ ماه بدون تجویز پزشک هیچ دارویی ندهید.

– قبل از دادن دارو به کودک برچسب اطلاعات درج شده روی شیشه دارو یا بروشور آن را به دقت بخوانید.

– برای داروهای مایع از پیمانه مدرج مخصوص استفاده کنید تا اطمینان پیدا کنید مقدار دارو را دقیق به کودک‌ تان داده‌اید. اگر دارو پیمانه ندارد، یک پیمانه مدرج مخصوص از داروخانه تهیه کنید. قاشق‌های معمولی آشپزخانه مقدار دقیق را نشان نمی‌دهند.

چه دارویی بدهم و چقدر؟
قبل از هر چیز باید بدانید به کودکان زیر ۲ ماه نباید بدون مشورت با پزشک هیچ دارویی بدهید. استامینوفن دارویی است که هم تب را پایین می‌آورد و هم به کاهش درد کمک می‌کند. ایبوپروفن هم دارویی است که می‌توان برای کودکان بالای ۶ ماه استفاده کرد. اما نکته مهم آن است که در مورد مقدار دارو حتما باید با پزشک مشورت کنید. دادن دارو به کودکان براساس سن و وزن بدن آنها صورت می‌گیرد و با دادن دارو به بزرگسالان تفاوت اساسی دارد. پس اگر همان دوزی را که خواهرتان برای فرزندش مصرف می‌کند شما هم به کودک ‌تان تجویز کنید ممکن است باعث مسمومیت فرزندتان شوید!

همچنین از آسپیرین برای پایین آوردن تب فرزندتان استفاده نکنید. مصرف آسپیرین در کودکان زیر ۱۸ ماه ممکن است باعث عوارض و حساسیت‌های جدی دارویی شود.

چه وقت باید با دکتر تماس بگیرم؟
اگر فرزندتان هر یک از علایم هشدار را دارد، هر چه سریع‌تر با پزشک تماس بگیرید.

کودکان زیر ۳ ماه: اگر دمای اندازه‌گیری شده ‌مقعد‌ی کودک ۳۸ درجه یا بیشتر است سریع با پزشک تماس بگیرید. حتی اگر کودک به‌نظر بدحال نمی‌آید باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید زیرا کودکان در این سن به سرعت بدحال می‌شوند و بیماری آنها سریع شدت می‌گیرد.

بین ۳ تا ۶ ماه: درصورتی که دمای بدن کودک بیشتر از ۳/۳۸ است حتی اگر بد حال نیست با پزشک تماس بگیرید.

۶ ماه و بالاتر: اگر دمای بدن کودک ۴/۳۹ یا بالاتر است، حتی اگر بدحال به‌نظر نمی‌رسد، با پزشک تماس بگیرید. اگر دمای بدن کودک بین ۸/۳۸ تا ۴/۳۹ است، به دقت مراقب حال او باشید. چنانچه تب تا ۴/۳۹ بالا رفت یا اگر در عرض ۴۸ ساعت خوب نشد، به سرعت با پزشک تماس بگیرید.

علائم هشدار
فهرست زیر نشان‌دهنده علایمی است که به محض مشاهده آنها باید به پزشک مراجعه کنید:

خشک شدن زبان کودک
استفراغ یا اسهال مداوم
درد گوش یا دست زدن بیش از حد به گوش‌ها
قطع و وصل شدن تب در عرض ۲ یا ۳ روز
گریه با صدای زیر   بیقراری   بی اشتهایی
رنگ پریدگی
تشنج
سردرد شدید
جوش پوستی
درد یا تورم مفاصل
گلودرد
سفتی گردن، کودک نمی‌تواند به راحتی گردنش را به پایین و بالا خم کند
دل درد
تورم و برآمدگی ملاج در شیرخواران
سستی، خواب‌آلودگی و کم شدن هوشیاری
شنیده شدن صدا هنگام تنفس کودک
سخت نفس کشیدن
هق‌هق کردن موقع گریه

ادامه ی خواندن

گیاهان دارویی

شبدر قرمز چیست؟ خواص شبدر قرمز

منتشر شده

روی

به وسیله

از خواص شبدر قرمز می توان به توانایی آ ن در درمان عدم تعادل استروژنی، کاهش کلسترول، تحریک ادرار، افزایش جریان خون، تقویت استخوان ها، حفاظت از سیستم ایمنی ، کاهش فشار خون و حفاظت از سیستم قلبی عروقی اشاره داشت. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

 

شبدر قرمز چیست؟

نام علمی آن Trifolium pretense است. شبدر قرمز گیاه علفی چند ساله با طول عمر کوتاه کوچکی است که در اروپا و آسیای غربی و همچنین بخش هایی از افریقا می روید. گل های شبدر کوچک و صورتی مایل به بنفش است. و بخاطر رشد سریع و مواد مغذی اغلب برای خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد. اما از این گیاه در گذشته در بخش های از اروپا و آسیا بعنوان درمان خیلی از ناراحتی ها بکار می رفته است. اخیرا با کشف خاصیت های شبدر ، این گیاه را بشکل دمنوش بکار می برند.
از میان فیتوسترول ، آنتی اکسیدان وترکیبات ضد التهاب برگ ها و گل های شبدر،عصاره ای بسیار قوی می توان گرفت. در میزان مصرف این گیاه نباید زیاده روی شود و می تواند سمی باشد. می توانید از برگ های خشک آن دمنوش خوشمزه و شیرینی تهیه کنید که تاثیرات قوی بر بدن دارد. بخش های سبز این گیاه نیز قابل استفاده اند و سرشار از ترکیبات مغذی اند.

خواص شبدر قرمز

در این مقاله به خواص جالب شبدر قرمز می پردازیم.

کاهش فشار خون

از خواص منحصر به فرد شبدر قرمز می توان به کاهش التهاب سراسر بدن ،علی الخصوص سیستم قلبی اشاره کرد. مطالعات از ارتباط بین مصرف دمنوش شبدر با کاهش چشمگیر فشار رگ ها و عروقی خونی و در نتیجه کاهش فشار خون حکایت دارد. این امر به پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی کمک می کند.

 

تقویت سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی

اگر از بخش های سبز شبدر قرمز استفاده می کنید، با مصرف چای آن مقدار زیادی ویتامین C دریافت خواهید کرد. ویتامین C تقویت کننده سیستم ایمنی است و می تواند تولید گلبول های قرمز را تحریک کند.

پیشگیری از بیماری ها

اگر از برگ های شبدر دمنوش درست می کنید، با نوشیدن آن مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان دریافت می کنید که می توانند رادیکال های آزاد را خنثی می کنند رادیکال های آزاد عامل تخریب و جهش سلولی اند. شبدر قرمز بطور کلی از بیماری های ویروسی و باکتریایی پیشگیری می کند.

 

تسکین قاعدگی و یائسگی

تسکین قاعدگی و یائسگی

تاثیر هورمونی شبدر قرمز برای زنان بسیار قوی است. ایزوفلاوین موجود در شبدر قرمز عملکردی مشابه شبدر قرمز دارد؛ بنابرین زنانی که مشکل حفظ سطح استروژن دارند می توانند با مصرف شبدر تعادل هورمونی را تنظیم کنند و از درد سینه یا تغییرات رفتاری پیشگیری کنند. چنین تاثیری برای زنان در دوران قاعدگی و یائسگی که نوسانات خطرناک و غیر قابل پیش بینی در سطح هورمون ها رخ می دهد، بسیار حائز اهمیت است.

پیشگیری از سرطان

شبدر قرمز از نظر مقابله با سرطان نه تنها برای زنان اهمیت دارد ، بلکه برای مردان نیز تاثیر گذار است. سرطان پروستات یکی از خطرناک ترین انواع سرطان در مردان است و برخی ترکیبات آن می تواند آنزیم های عامل رشد پروستات را مهار کند. گرچه برخی از انواع سرطان پروستات خوش خیم اند، کاهش اندازه پروستات همیشه نکته مثبتی برای سلامت آقایان در دراز مدت محسوب می شود.

 

کاهش کلسترول

کاهش کلسترول

اگر برای حفظ سطح کلسترول مشکل دارید، احتمال بروز حمله قلبی و سکته مغزی بخاطر تصلب شرائن در شما بیشتر است. بنابرین هرآنچه که سطح کلسترول را پایین می آورد، ارزشمند است و با افزودن شبدر قرمز به برنامه غذایی،می توانید به کاهش کلسترول بد(LDL) کمک کنید.

جریان خون
کومارین موجود در شبدر قرمز به حفظ جریان خون بطور طبیعی و پیشگیری از فشار خون بالا و فشار سیستم قلبی عروقی کمک می کند. .

سم زدایی بدن

اگر می خواهید راهی سریع برای سم زدایی و پاکسازی سم اضافی بدن و نمک پیدا کنید، هیچ چیز بهتر از یک دیورتیک نیست. شبدر قرمز با افزایش ادرار ارتباط مستقیم دارد و به تخلیه آب اضافی، مواد سمی و حتی چربی از بدن کمک می کند.

 

احتیاط

گرچه اکثر گزارشات در ارتباط با شبدر قرمز مثبت است، اما برخی افراد با مصرف آن دچار عوارض جانبی شده اند. از جمله عوارض گزارش شده می توان به حالت تهوع، درد ماهیچه،سردرد و قاعدگی سنگین در زنان اشاره کرد. همچنین اگر تحت درمان ناراحتی های هورمونی یا سرطان هستید،قبل از قرار دادن آن در برنامه غذایی با پزشک متخصص مشورت کنید.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۶۹) از شخصیتِ بهنوش طباطبایی تا دیدار اتفاقی لیلا اوتادی و داماد معروفشان!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۰) از سالگرد عشق بهاره رهنما تا عصبانیت رامین راستاد از حرف های جنجالی عروس سفیر ایران!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۱) از خوشحالی بهاره افشاری به بودن دوستانش تا واکنش نیوشا ضیغمی به قیمت دلار!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

عکس پروفایل مرداد ماهی | عکس پروفایل مخصوص متولدین مرداد ماه

کارت پستال3 هفته پیش

پوسترهای میلاد امام رضا (ع)

موفقیت و کسب و کار2 ماه پیش

چگونه به ترویج اخلاق در سازمان کمک کنیم؟

دانستنی‌های سفر2 ماه پیش

Airbnb چیست و چه چیزهایی لازم است درباره‌اش بدانید؟

کارت پستال2 ماه پیش

عکس های شهادت امام علی (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

تصاویر شهادت امام رضا (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

کارت پستال آغاز ماه ربیع الاول

آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com