با ما ارتباط برقرار کن

اتومبیل

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

منتشر شده

روی

مجله دوستم | اتومبیل – ظاهر برخی خودروها شاید به عقیده و نظر شخصی برخی قابل قبول باشد اما ما نظرات کلی و نظر سنجی ها را در اینجا مطرح کردیم. و البته زشت بودن این خودرو ها دلیل بر بی کیفیت بودن یا بد بودن آنها نیست. بلکه در طراحی و زیبایی خودرو کم کاری شده است.

 

مجددا تاکید می‌کنیم که علاقه و یا عدم علاقه به ظاهر یک ماشین کاملا امری سلیقه‌ای است، پس اگر خودروی آرزوهای شما در این لیست قرار دارد، اصلا ناراحت نشوید! خودروی مورد علاقه خود را خریده و از آن لذت ببرید!

 

به نظر کاربران و نظر سنجی های انجام شده خودروهای مثل تیبا و تندر ۹۰  در خودروهای داخلی جزو زشت ترین خودروهای ایرانی انتخاب شده اند . خودروهای زشت زیادی در ایران وجود دارند و ما در این پست زشت ترین آنها را برای شما لیست کرده ایم.به امید آمدن خودروهای زیباتر به ایران. هرکسی برای خرید خودرو معیارهایی دارد و برای خود به نقاط قوت خاصی می‌اندیشد!

 

در کشور ما به دلیل سیاست‌های اتخاذ شده در روند حمایت از تولیدات ملی، خودروهای زیادی را نمیتوان در بازار ماشین پیدا کرد.

 

البته بازار ماشین چند سالی است که از انحصار خودروهای دو کمپانی ایران‌ماشین و سایپا خارج شده و با ورود محصولات چینی و کره‌ای و… کمی تکان خورده است.

 

اما خب بازهم با این شرایط چشم بازار خودرو به جمال محصولات روز اروپا هنوز روشن نشده و جز چند ماشین چینی و ساده اروپایی محصول دیگری وارد ایران نشده است.

 

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک خودروی روز، ظاهر و جذابیت بصری آن است که خریدار را وادار می‌کند بر روی عده ای از معایب آن سرپوش بگذارد و ظاهر زیبایش را به مسائل دیگر ترجیح دهد.

 

خب یک موضوع واضح و مبرهن این است که محصولات تولیدی ایران ماشین و سایپا اکثرا ظاهر جذابی نداشته و معمولاً محصولاتی ساده و حتی زشت روانه بازار شده‌اند! گفتیم شاید برای شما جذاب باشد تا کمی در بازار خودروی کشور گشتی زده و این بار به زشت‌ترین خودروهای حال حاضر کشورمان اشاره‌ای داشته باشیم.

 

البته پیش از شروع مطلب ذکر چند مورد مهم و ضروری است. در ابتدا باید بگوییم که ما سعی کردیم این محصولات را بین خودروهایی که در چندسال اخیر تولید می‌شوند انتخاب کنیم؛ پس اگر پراید یا پژو ۴۰۵ در این لیست دیده نمی شوند؛ علت این است که طراحی این محصولات به ۲۰ سال پیش باز میگردد و خب دلیلی برای ذکر آن ها وجود ندارد.

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

 

مورد دوم، بحث سلیقه است! ظاهر هر خودرویی بنا به سلیقه افراد متفاوت است. ممکن است همان‌گونه که شما با دیدن یک پراید لبخنده تمسخر آمیزی بر روی نقش ببندد، فرد دیگری با دیدن همان پراید از زیبایی‌اش غش کرده و به کف خیابان بی‌افتد!

 

به گزارش مجله دوستم البته مورد داشته‌ایم که دوستان عزیز، حتی ظاهر زانتیای دهه ۹۰ اروپا را با مثلاً تویوتا کمری ۲۰۱۶ مقایسه کرده و به طراحی روز این کمپانی خرده می گیرند و می‌گویند زانتیا کلا سلطان خودروهای عالم است!

 

لیست پیش روی شما، به ظاهر کلی چند محصولی که هم اکنون در بازار داخلی کشور حضور داشته و در خیابان‌ها تردد می‌کنند اشاره دارد. در این پست سعی شده است تا نقطه نظرات افراد مختلف نیز کسب شده و البته از دید زیباشناسی به موضوع نگاه شود.

 

مجددا تاکید می‌کنیم که علاقه و یا عدم علاقه به ظاهر یک ماشین کاملا امری سلیقه‌ای است، پس اگر خودروی آرزوهای شما در این لیست قرار دارد، اصلا ناراحت نشوید! خودروی مورد علاقه خود را خریده و از آن لذت ببرید!

 

۱– رنو ال ۹۰

اگر بگوییم این محصول رنو در ایران هزاران عاشق و کشته و مرده دارد، اصلا بیراه نگفته‌ایم. برای اثبات این موضوع میتوانید سری به کامنت‌های زیر این مطلب بزنید و به راحتی این موضوع را مشاهده کنید. اما باید پذیرفت که این خودرو در کنار موتور قدرتمند و مصرف پایینی که دارد؛

 

اصلا ظاهر و قیافه جذابی ندارد. طراحی پشت این خودرو به بدشکل‌ترین حالت ممکن صورت پذیرفته و معلوم نیست که مهندسین طراح ال ۹۰ یا همان لوگان هنگام طراحی این ماشین در حال فکر به چیزی بوده‌اند!‌

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

 

البته این عکس بالا نسخه اصلی Logan است که خدا رو شکر مهندسین عزیز به این نتیجه رسیده‌اند که محصول کمی زشت است و نسخه زیباتری را وارد کرده‌اند! عکس زیر شاهکار بعدی مهندسین کمپانی رنو است.

 

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

البته در این میان، ناگهان پارس ماشین تصمیم گرفت تا کمی این فاجعه طراحی را تغییر دهد! به همین دلیل با یک قلم و خودکار به جان صندوق عقب افتاد و محصولی با نام پارس تندر را ظرف چند دقیقه خلق کرد. البته این کار به صورت رایگان صورت نگرفته و شما برای همین چند تکه شبرنگ و پلاستیکی که به درب صندوق عقب اضافه شده است باید چند میلیونی پیاده شوید.

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

البته ال ۹۰ از جلو هم آن‌چنان تعریفی ندارد! اما خب ما به همان ظاهر عقبش بسنده میکنیم ….

 

۲– کیا سول

شاید خیلی سخت باشد که به سلیقه و طراحی کمپانی قدری چون کیا ایراد گرفت! اما از آنجا که ما با کسی تعارف نداریم، باید کراس اوور این روزهای کیا را با اقتدار در رتبه دوم قرار دهیم!

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

 

البته بازهم نقطه تمرکز ما طراحی عقب این خودروست! این شاسی بلند کوچک شهری از جلو ظاهر خوب، مناسب و شیکی دارد؛ اما وقتی از کنار و یا عقب به آن نگاه میکنیم، با چیزی شبیه به قوطی کبریت یا یک مستطیل بد قواره روبرو میشویم!

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

 

شیب ادامه دار سقف از جلو تا عقب به یک درب کاملا صاف منتهی می شود که با دو چراغ بزرگ ال‌ای‌دی مثلاً تزیین شده است. احتمال این‌که عزیزان طراح کیا با طراحان قدر سایپا مشورتی کرده باشند اصلاً بعید نیست! وجود دو هالوژن گرد در قسمت پایین سپر نیز این دیزاین عجیب و غریب را کامل کرده است.

 

۳– رنو داستر

شاید خیلی از خریداران، توقع دارند وقتی به سراغ یک محصول شاسی بلند می‌روند حداقل ظاهر باکلاس و شیکی داشته باشد. رنو داستر که در اصل محصول داچیا به شمار می‌رود تا رنو، ظاهری نا مشخص و دیزاین نامتناسبی دارد.

 

شاید این محصول خاص بازار کشوری مثل هند باشد! این محصول علاوه بر طراحی پشت ناموزون، از روبرو و حتی ظاهر جانبی نیز اصلاً دل‌نشین نبوده و با نگاهی به آن بیشتر یاد محصولات قدیمی بازار مثل رونیز یا حتی نیسان پیکاپ و … می‌افتید!

 

حک شدن کلمه داستر به بزرگی هرچه تمام‌تر بر روی درب عقب و بهره‌گیری از دو چراغ ساده همانند پیکان وانت در دو سمت درب عقب همگی نشان از خلاقیت والای مهندسین داچیا دارد! تصویر زیر همان ماشین است با لوگو رنو :

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

البته مصیبت اینجاست که وقتی درون داستر می‌نشینید، با یک ال ۹۰ بزک کرده روبرو می‌شوید و انگار نه انگار که به سراغ یک محصول گران‌تر و شاسی بلند رفته‌اید!

 

۴– تیبا صندوق‌دار‌

خب گفتیم تا اینجا آمدیم نگاهی هم به محصولات بی نظیر داخلی بی اندازیم! البته در حوزه ظاهر محصولات داخلی، انتخاب یک خودروی زشت، کار بسیار سختی است، چون تمامی محصولات داخلی آن‌قدر بد قیافه هستند که هنگام انتخاب یکی به عنوان زشت‌ترین انسان حس میکند در حق مدل دیگری جفا شده است!

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

اما دل را به دریا زدیم! حتماً مینیاتور را به خاطر دارید. محصولی که اوایل هرچه در تلویزیون تبلیغ می‌شد آن را از بغل و جلو نشان می‌داد و اصلاً خبری از دیزاین پشت آن نبود. مهندسین خبره سایپا قصد داشتند تا محصولی زیباتر از پراید را روانه بازار کنند؛ خوب با نگاهی به انبار به این نتیجه رسیدند که میتوانند با تلفیق این محصول و برخی قطعات ریو کاری کرد کارستان!

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

البته جلوی تیبا نیز تعریفی ندارد، اما خب طراحی پشت آن بیشتر یک فاجعه به شمار میرود. حال به دلیل عمق فاجعه دیگر وارد طراحی داخلی آن نمیشویم تا هموطنان عزیز صاحب این خودرو بیش از این حرص نخورند. البته باید گفت همانقدر که تیبا از عقب زشت است، تیبا ۲ زیبا و شیک طراحی شده است!

 

۵– لوبو

اصولا کمپانی‌های ایرانی وقتی میخواهند خودرویی وارد بازار کشور کنند، به سراغ ارزان‌ترین و زشت‌ترین محصولات کره زمین میروند تا مدام پس از قیاس آن با پراید و پژو، بگویند که خدا خیر ایران ماشین و سایپا بدهد!

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

خودروی لوبو محصول کمپانی هافی یک محصول کوچک و جمع و جور برای استفاده‌های نا مشخص است. خودرویی شبیه به ماتیز خدا بیامرز و یا ام وی‌ام ۱۱۰ این روزها! به نظر میرسد که طراحی پشت این ماشین از هیچ اصولی بهره نبرده است و مهندسین طراح این شرکت تنها قطعات را به هم چسبانده‌اند و با قرار دادن دو چراغ بزرگ و بدقواره مثلثی، هنر خود را تکمیل نموده‌اند.

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

البته باید بگوییم که طراحی جلو نیز دست کمی از سایر قسمت‌ها ندارد. چراغ‌هایی نا متناسب با بدنه و بزرگ هنر این کمپانی را به رخ رقبایی چون فراری و پورشه می‌کشد!

 

۶– سانگ یانگ کایرون

همیشه زشت‌ها را نباید در محصولات ارزان قیمت و ساده جست و جو کرد؛ قبول ندارید؟ خوب این ماشین را نیز ببینید. البته این ماشین از جلو و بغل ظاهر بدی ندارد، اما جالب است بدانید در قسمت تبلیغات نماینده فروش این محصول نیز هیچ عکسی از عقب این گذاشته نشده است!

 

احتمالاً مهندسین طراح سانگ یانگ به این نکته رسیده‌اند که چه کسی به پشت ماشین نگاه میکند؟ اصلاً مگر مهم است؟ مثلاً تیوولی که خوشگل است کجا را گرفته است؟

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

طراحی قسمت پشتی این ماشین، شما را یاد محصولات قدیمی دهه ۹۰ یا با ارفاق اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی می‌اندازد! البته این طراحی زشت فقط خاص نمونه جدید این محصول نبوده و با جست و جویی در فضای اینترنت میبینیم که این محصول از ابتدا همین‌طور زشت و بدقواره بوده است و سانگ یانگ در طول این سال ها هرچه تلاش کرده است عقب این خودرو بدتر شده است!

 

چراغ‌هایی بزرگ و نا متناسب با فضای پشت یک شاسی بلند قدرتمند، حس داشتن یک محصول لوکس و زیبا را از شما سلب میکند. البته ما میتوانستیم در این میان از ظاهر جلوی نسل پیشین اکتیون هم یادی کنیم! اما خب … کوتاه آمدیم

زشت ترین خودروهای پرفروش موجود در بازار ایران (عکس)

سایت مجله دوستم : در پایان لازم است مجدداً عرض نمایم که علاقه به ظاهر هر خودرویی یک امر سلیقه‌ای است؛ شاید شما با دیدن لوبو قند در دلتان آب شود، اما این حق را باید به سایر دوستانتان نیز بدهید که معکوس این حس را داشته باشند!

گروه خودرو مجله دوستم

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتومبیل

هوندا اولین موتورسیکلت هیبرید خود را معرفی کرد. (+تصاویر)

منتشر شده

روی

به وسیله

کمپانی موتورسازی هوندا اولین موتورسیکلت هیبرید ساخت خود را در ماه سپتامبر سال جاری به بازار عرضه می‌کند.

کمپانی هوندا اعلام کرده است تا ماه سپتامبر سال جاری اولین نسل از موتورسیکلت هیبرید PCX Hybrid را تولید و به بازار عرضه می‌کند. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

این موتورسیکلت هیبریدی در نمایشگاه Tokyo Motor Show(TMS) در ماه اکتبر گذشته به معرض نمایش درآمده بود. اما تا این لحظه خبری از زمان عرضه آن به بازار از زبان مسئولین هوندا اعلان نشده بود. اما سرانجام سازندگان PCX Hybrid زمان ورود به بازار این محصول را بعد از مدتی طولانی برای مشتاقان محصولات هوندا بیان کردند.

برخلاف خودروهای هیبریدی و به خصوص اتومبیل‌های مخصوص مسابقه هیبرید، موتورسیکلت‌های هیبریدی از جانب کارخانه‌های موتورسیکلت سازی در کشورهای توسعه یافته با واکنش‌های پرتلاطمی مواجه است. مسئولین هوندا در خصول تولید این محصول بیان کردند: این موتورسیکلت وسیله‌ای بسیار مناسب و متفاوت برای کشورهای پرجمعیت در حال توسعه جهان است و هم‌چنین وسیله‌ای ارزان و مناسب برای هرکدام از اعضا خانواده است. از دیگر مزایا این موتورسیکلت‌ها می‌توان به آلایندگی بسیار پایین و سهولت در یافتن جای پارک در شهرهای شلوغ اشاره کرد.

نخستین موتورسیکلت هیبرید ژاپنی در سال ۲۰۰۵ توسط مهندسان شرکت یاماها به نمایش درآمد و قرار بود این کمپانی تا سال ۲۰۰۹ دوچرخه هیبرید را نیز به بازار عرضه کند ولی به دلیل بحران مالی نتواست به وعده‌های خود عمل کند. دیگر کارخانه فعال در این حوزه با نام Piaggio در سال ۲۰۱۰ موفق شد سه چرخه‌ای هیبریدی تولید کند ولی به علت قیمت بسیار بالا نتوانست موفقیت چندانی بدست آورد و بعد از مدتی از دور خارج شد.

اخبار,دنیای خودرو,موتورسیکلت هیبریدی

اخبار,دنیای خودرو,موتورسیکلت هیبریدی

کمپانی‌های ژابنی یاماها، کاوازاکی، سوزوکی و هوندا در رقابتی سخت با یکدیگر در حوزه تولید موتورسیکلت با آلایندگی کمتر و سوخت‌های ترکیبی قرار دارند. حال هوندا با تولید PCX Hybrid پاسخ قاطعانه‌ای به دیگر سازندگان ژاپنی داده است. قدرت لازم برای حرکت موتورسیکلت هیبرید هوندا به وسیله یک باتری لیتیومی ۴۸ واتی تامین می‌شود. این موتورسیکلت قابلیت تنظیم در دو حالت اقتصادی و معمولی را برای تامین مزان انرژی مصرفی دارا می‌باشد. قیمت اعلام شده برای این موتور سیکلت در دو نوع متفاوت از لحاظ حجم موتور به ترتیب برای مدل ۱۲۵ سی‌سی ۳۳۷۸ دلار آمریکا و ۳۵۷۳ دلار آمریکا برای مدل ۱۵۰ سی‌سی است.

در ادامه تصاویر HONDA PCX Hybrid را مشاهده می‌کنید:

اخبار,دنیای خودرو,موتورسیکلت هیبریدی

اخبار,دنیای خودرو,موتورسیکلت هیبریدی

اخبار,دنیای خودرو,موتورسیکلت هیبریدی

اخبار,دنیای خودرو,موتورسیکلت هیبریدی

ادامه ی خواندن

اتومبیل

آموزش دودی کردن شیشه خودرو با برچسب (فیلم)

منتشر شده

روی

به وسیله

جهت دودی کردن شیشه خودرو انواع مختلفی در بازار موجود است . حتماً سعی کنید از ورچسب UV دار با مارک معتبر اصلی استفاده کنید تا از مزایای UV هم بهرمند شوید. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

 

در ویدئو زیر آموزش کامل دودی کردن شیشه خودرو آموزش داده شده است ( زبان اصلی)

 

جهت دودی کردن شیشه خودرو اول بررسی کنید که قوانین راهنمای رانندگی بشما اجازه میدهد از چه میزان تیرگی در چسب دودی کردن شیشه استفاده کنید. زیرا وقتی شیشه های‌ جلو برچسب دودی تیره ای دارن تشخیص افراد مجرم را برای پلیس غیر ممکن میکند و رویت سرنشینان داخل ماشین ممکن نیست .

به گزارش مجله دوستم برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از یک نصاب زدن برچسب دودی شیشه ماشین سوال کنید یا به صورت آنلاین سرچ کنید و قوانین مربوط به برچسب دودی خودرو را بخوانید.

 

برچسب دودی شیشه ماشین به سه نوع مختلف متالیک، منعکس کننده نور و یا آینه ای تقسیم می‌شود. برچسب های‌ دودی داری ۴ درجه بندی ۱۰%؛ ۳۴%؛ ۶۵% و ۸۰% می باشد.

 

که با توجه به قوانین راهنمای و رانندگی رانندگان مجاز هستند از چسب دودی ۳۵% تا ۴۰% برای ماشین خود استفاده کنند تا رویت چهره ها برای پلیس ممکن باشد.

 

حواس تان باشد اگر خودرو شما عمر بیشتر از ۴ سال دارد و قرار است برای معاینه فنی ماشین مراجعه کنید در صورتی که خودرو شما برچسب دودی شیشه بیشتر از ۴۰% باشد معاینه فنی صادر نمی‌شود و شما وادار به کندن برچسب دودی شیشه ماشین خواهید شد.

 

شیشه های‌ دودی که بدون استفاده از هیچگونه برچسب، اسپری و .. دودی هستند عمر بسیار طولانی دارند. نصب شیشه دودی در بعضی از کشور های تولید خودرو قانونی هستند.

 

البته چون درجه شیشه های‌ دودی بسیار پایین است در بیشتر کشورها و مناطق قابل استفاده هستند و مشکلی بوجود نمی آورد. قطعا بهترین مارک شیشه دودی ماشین برای شما پر هزینه خواهد بودو درصورت تصادف هم از بین خواهد رفت.

 

علاوه بر دودی کردن شیشه با برچسب و یا نصب شیشه دودی، شما می توانید از اسپری دودی کننده شیشه به عنوان دودی کننده شیشه استفاده کنید. عمر خوبی دارد. البته استفاده از اسپری دودی کننده شیشه همه ی گیر نیست چون درصورت اشتباه پاشیدن برروی شیشه، شما باید کل شیشه را عوض کنید.

 

استفاده از برچسب دودی شیشه روش محبوب بین تمام رانندگان و دارندگان خودرو محسوب می‌شود. برای دودی کردن شیشه ماشین به وسیله برچسب یک سری مقدمات برای آماده سازی شیشه باید انجام دهید.

 

قیمت دودی کردن شیشه ماشین با برچسب یکی از ارزانترین و پر طرفدارترین روشها بشما میرود. به یاد داشته باشید درصورت تصادف این برچسب های‌ دودی باعث میشود شیشه به اطراف پرت نشود و می‌توان گفت این روش دایمی نیست و با گذشت حدود ۵ سال دچار حباب، پوسته پوسته شدن و..میشود که باید دوباره از برچسب دودی جدید برای خودرو خود استفاده کنید.

 

ادامه ی خواندن

اتومبیل

آموزش دودی کردن شیشه خودرو + تاریخچه شیشه خودرو

منتشر شده

روی

به وسیله

تقاضا برای دودی کردن شیشه خودرو در ایران افزایش یافته است . اوایل دودی کردن شیشه خودرو در ایران مشکل قانونی داشت ولی با وجود گرمای شدید قانون دودی کردن شیشه در ایران تغییر کرد و تا جایی که داخل خودرو کاملا مشخص باشد امکان دودی کردن وجود دارد. در ایران نباید شیشه دودی بالای ۳۰ درصد باشد. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

 

مزایای شیشه دودی خودرو:

امکان استفاده از ورچسب شیشه دودی UV  دار

مقابله با نور شدید افتاب

خنک تر شدن داخل کابین خودرو

باعث افزایش زیبایی خودرو و اسپرت تر شدن خودرو

رانندگی بهتر در افتاب شدید تابستان

 

معایب شیشه دودی خودرو:

دید کمتر در رانندگی در شب

امکان خستگی چشم در بعضی از ورچسب های غیر استاندارد

 

آموزش دودی کردن شیشه خودرو

گروه خودرو مجله دوستم: شیشه‌های‌ دودی، در واقع شیشه‌ پنجره‌های‌ خودرو است که به صورت فابریک در کارخانه، بعنوان یک آپشن و یا به صورت دستی ودر مراکز تیونینگ، رنگی می شوند. دودی کردن شیشه خودرو یکی از عمومی‌ترین تغییراتی است که صاحبان خودرو‌ها بر روی خودروشان اعمال میکنند.

 

شیشه دودی به دو شکل در خودرو‌ها دیده میشود؛ نوع اول که طبق معمول بعنوان یک آپشن اضافی برای خودرو‌ها قابل سفارش است، در واقع خود شیشه با استفاده از فناوری جدید رنگ‌آمیزی، تیره میشود.

 

سایت مجله دوستم: این نوع شیشه‌های‌ دودی طبق معمول به نام شیشه دودی فابریک یا شیشه رفلکس شناخته میشوند. تعداد زیادی از شیشه‌های‌ رفلکس قرار داده شده در خودرو‌ها، با استفاده از مواد نانو کوتینگ رنگ‌آمیزی میشوند.

 

این مواد ضمن این که شیشه رابه اصطلاح دودی می کنند، باعث افزایش مقاومت ان در برابر ضربه و خط و خش می شوند؛ همچنین در خودرو‌های‌ جدید‌تر این مواد خاصیت دفع نور فرابنفش یا UV را دارند که از تابش این اشعه به پوست انسان و قطعات داخل خودرو جلوگیری میکنند.

 

آموزش دودی کردن شیشه خودرو + تاریخچه شیشه خودرو

نوع دوم دودی کردن شیشه ماشین، روشی است که شیشه‌ها دستی و خارج از استاندارد‌ها و معیار‌های‌ کارخانه رنگی شده‌اند. شیشه‌هایی که به صورت دستی دودی میشوند طبق معمول با استفاده از ورقه‌های‌ رنگی یا به اصطلاح طلق‌های‌ رنگی دودی می شوند. این طلق‌ها نیز انواع مختلفی دارند و طبق معمول در رنگ‌های‌ متفاوتی قابل استفاده هستند.

 

در اغلب موارد معیار دودی کردن شیشه خودرو در مراکز تیونینگ و خارج از کارخانه، قوانین پلیس در خصوص میزان رنگی بودن شیشه‌های‌ خودرو است. به گزارش مجله دوستم بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی جمهوری اسلامی ایران، در شیشه‌های‌ یک خودرو نباید بیشتر از ۳۰ درصد تراکم رنگ وجود داشته باشد و اگر شیشه‌ای بیشتر از این میزان دودی شده باشد مشمول تخلف دودی کردن شیشه می شود.

 

در واقع بر اساس قوانین منتشر شده در اغلب کشور‌های‌ جهان، شیشه‌ها تا حدی می توانند دودی یا رنگی باشند که داخل کابین خودرو قابل رویت باشد. به صورت کلی مزایای شیشه‌های‌ دودی بیشتری از معایب ان‌ها است؛ مخصوصا شیشه‌هایی که از ورود اشعه‌های‌ مضر به داخل خودرو جلوگیری میکنند.

آموزش دودی کردن شیشه خودرو + تاریخچه شیشه خودرو

نحوه دودی کردن شیشه اتومبیل

دودی کردن شیشه خودرو یک فرایند چند مرحله‌ای است و برای انجام دادن ان؛ به یکسری ابزار و وسایل نیاز پیدا خواهیم کرد. یکی از این وسایل، کاتر است که برای برش دادن فریم‌های‌ رنگی استفاده میشود، بهتر است دراین فرایند از کاتر‌های‌ کوچک که تیغه نازک دارند، استفاده شود.

 

لیسه دومین ابزاری است که به ان احتیاج داریم، یک لیسه پلاستیکی نازک میتواند در حرکت دادن آب در زیر طلق به ما کمک کند. همچنین در فرایند دودی کردن شیشه ماشین، به سشوار نیاز پیدا خواهیم کرد که البته پیشنهاد می کنیم از سشوار‌های‌ صنعتی دراین پروسه استفاده کنید.

 

در ابتدا شیشه رابه خوبی می‌شوییم، به صورتی که هیچ آلودگی یا لکه‌ای بر روی ان دیده نشود. پس از ان از یک محلول شوینده و آب استفاده می کنیم و از طریق آب‌پاش بر روی لایه بیرونی شیشه اسپری میکنیم.

 

طلق رنگی را روی شیشه خیس قرار داده و سپس قسمت‌های‌ اضافی دو شیشه رابا استفاده از کاتر از بین می بریم. دراین قسمت باید توجه کرد که در زمان بریدن طلق، حدود ۵ تا ۱۰ میلی متر از بالای طلق را باقی بگذاریم تا در زمان چسباندن ان بتوانیم از ان بعنوان اهرم نگه‌دارنده استفاده کنیم.

 

مرحله بعد نوبت به لیسه کشیدن می رسد؛ دراین مرحله از بالا شروع به لیسه کشیدن میکنیم تا تمام مایع زیر طلق به بیرون ریخته شود. دراین مرحله ضمن لیسه کشیدن باید از سشوار هم استفاده کنید تا سطح زیر طلق کاملا خشک شود.

 

سپس تمام لبه‌های‌ طلق رابا استفاده از کاتر با شیشه هم سطح کنید و چسب روی طلق رابه آرامی جدا کنید و با کاتر اضافی ان را ببرید. سطح داخلی شیشه خودرو خودرا با مایعی که درست کرده اید کاملا خیس کنید.

 

به آرامی طلق را از سمت چسبنده بر روی سطح داخلی شیشه قرار دهید و سپس با استفاده از لیسه و سشوار، تمام آب و هوای زیر طلق رابه بیرون هدایت کنید.

 

شیشه خودرو رابه پایین بیاورید و لبه بالایی طلق رابا کاتر، هم سطح با شیشه کنید. حالا شیشه خودرو شما دودی است و میتوانید این تکنیک‌را برای تمام شیشه‌های‌ دیگر خودرو استفاده کنید.

 

آموزش دودی کردن شیشه خودرو + تاریخچه شیشه خودرو

نکات مهم در مورد شیشه خودرو + تاریخچه شیشه خودرو

از اواخر سال ۱۹۴۰ میلادی، نخستین شیشه جلو از جنس شیشه فشرده تولید شد. این شیشه‌ها در تصادف به هزاران تکه ریز و درشت خرد میشدند و بهمین دلیل امروزه این نوع شیشه فقط در پنجره‌های‌ کناری خودرو مورد استفاده قرار میگیرد.

 

سرانجام شیشه‌های‌ جلوی ورقه‌ورقه که از لایه‌های‌ یک در بین از شیشه و پلی‌کربنات ساخته شده بود تولید شد. این شیشه‌ها ایمن بودند ودر ساخت آن ها از دو صفحه شیشه‌ای با یک لایه میانی از جنس پلی‌بوتیرال وینیل که در مقابل پارگی مقاوم ودر عین حال انعطاف‌پذیر است استفاده شده است.

 

دریک تصادف، لایه میانی، تکه‌های‌ شیشه را در جای خودش نگه می‌دارد و سبب می شود شیشه جلو ثابت بماند ودر نتیجه دید راننده حفظ شود. از آنجایی که این شیشه‌ خیلی سخت‌تر است بستن کمربندهای ایمنی لازم و ضروری است.

 

قبل از ژانویه ۱۹۸۳؛ استفاده از شیشه‌های‌ جلوی ورقه ‌ورقه بدلیل ایمنی، اجباری شد. بنابر این باید استانداردهایی در شیشه‌ها رعایت و مورد تایید قرار میگرفتند.

 

در حال حاضر برای بررسی میزان دید باقی مانده بعد از شکستن شیشه جلو، مقاومت در برابر برخورد سر راننده و سرنشینان خودرو، مقاومت در برابر تغییرات محیط شامل درجه حرارت، رطوبت و همچنین مواد شیمیایی و پاک‌کننده، بازدهی نوری، میزان عبور نور و تغییر شکل یا انعکاس اشیاء هنگامیکه از پشت شیشه جلو دیده می شوند، آزمایش‌های‌ استانداردی روی شیشه‌های‌ جلو انجام می شود.

 

حتما می دانید که اگر شیشه جلو در وضعیت نامناسبی قرار داشته باشد باعث مردود شدن خودروی شما در معاینه فنی خودرو خواهد شد.

 

شکستگی شیشه خودرو به چهار نوع شامل شکستگی ستاره‌ای، موجی، نیم‌موجی و موجی و ستاره‌ای تقسیم می شود.

 

اگر شکستگی‌ها در محدوده دید راننده باشد، قطری بیش از ۱۵ میلیمتر داشته باشد، یا اگر بیش از ۲ شکستگی‌ وجود داشته باشد، باید حتما شیشه جلوی خودرویتان را تعویض کنید و اینکار تنها باید توسط افراد ماهر انجام شود.

 

همچنین بازسازی شیشه جلو در واقع یک صرفه‌جویی برای شما و شرکت بیمه‌کننده شماست چرا که هزینه بازسازی کمتر از هزینه تعویض شیشه جلو است.

 

روش بازسازی ساده، سریع و موثر است؛ دراین روش با استفاده از یک ابزار مخصوص یک رزین شیمیایی به داخل شکستگی تزریق میشود. سپس این رزین با استفاده از یک لامپ ماورای بنفش سفت شده ودر نهایت منطقه شکستگی با استفاده از یک چسب مخصوص پرداخت میشود.

آموزش دودی کردن شیشه خودرو + تاریخچه شیشه خودرو

بعد از عمل بازسازی، چیزی که باقی می ماند اثری کاملا آشکار از شکستگی است. بعد از یک‌بار بازسازی، شیشه جلو ولی مانند یک شیشه نو استحکام دارد. این عملیات یک ساعت طول می کشد.

 

باید بدانید که یک درصد قیمت خودرو، قیمت شیشه‌های‌ ان است. شیشه در صنعت خودروسازی از اهمیت ویژ‌ه‌ای برخوردار است. درواقع صنعت شیشه بدلیل ظرافت و حساسیت ان یکی از صنایع خاص کشور است؛ چرا که ذات این صنعت اهمیت کیفیت و ایمنی را در بر می گیرد.

 

شیشه جلوی خودرو های امروزی از نوع شیشه‌های‌ لامینیت است. دراین شیشه‌ها یک فیلم پلاستیکی به نام P.V.B وجوددارد که به وسیله دو لایه شیشه در طرفین احاطه شده است اما شیشه‌های‌ جانبی و عقب که طبق معمول با نام «Toughened» شناخته می شوند، پس از شکل‌دهی و برشکاری‌های‌ لازم تا دمای ۷۰۰ – ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم و سپس به سرعت سرد میشوند. این عمل موجب استحکام سطحی شیشه می شود.

 

در شیشه‌های‌ جلو لایه P.V.B هنگام وارد شدن یک نیروی خارجی‌؛ خرده شیشه‌ها را در جای خود نگه می‌دارد و از پراکنده شدن آن ها و ایجاد جراحت برای سرنشینان خودرو یا پرتاب شدن سرنشینان به خارج جلوگیری می کند.

 

از خواص دیگر ان‌ میتوان به کاهش انتقال صدا با فرکانس بالا‌؛ جلوگیری از ورود اشعه فرابنفش تا ۹۵ درصد و قابلیت ترمیم هنگام ترک‌خوردگی، اشاره کرد. شیشه‌های‌ جانبی و عقب نیز با توجه به استحکام ایجاد شده در آن ها، هنگام شکستن به ذرات کوچک و بدون لبه‌های‌ تیز و برنده تبدیل میشوند که به سرنشینان آسیب نمی زند؛ البته در شیشه‌های‌ عقبی نیز گاهی از لایه P.V.B برای افزایش ایمنی استفاده می شود.

 

خط ‌های‌ شیشه ‌های‌ عقب، نقش گرمکن دارند و از یخ‌زدگی شیشه جلوگیری میکنند. همچنین موجب از بین بردن آب و تمیزشوندگی بهتر و رفع شبنم و گردو‌غبار میشوند.

 

برای پیشگیری از تابش نور خورشید به صورت و چشم‌های‌ راننده و پیشگیری از تابش نورهای خیره‌کننده، قسمت بالایی P.V.B شیشه‌های‌ جلوی خودرو را رنگی می کنند. اینکار نه تنها باعث آسیب‌رساندن به چشم‌های‌ راننده نمی شود بلکه به پیشگیری از آسیب کمک می کند. رنگ کردن قسمت بالایی شیشه جلو به هیچ‌وجه مشکلی در دید راننده هنگام رانندگی در شب ایجاد نمی کند.

آموزش دودی کردن شیشه خودرو + تاریخچه شیشه خودرو

 

شیشه‌های‌ رفلکس برای تمام ماشین‌ها اعم از سواری عادی‌؛ رالی‌ و تشریفات سیاسی قابل استفاده است. از مزایای ان افزایش جلوه و زیبایی خودرو‌؛ پیشگیری از ورود نورهای خیره‌کننده خورشید در روز و نور خودرو های مقابل در شب است. این شیشه‌ها در موارد خاص از دیده شدن داخل خودرو به دلایل امنیتی پیش گیری می کنند.

 

گاهی عده ای از رانندگان اقدام به دودی کردن شیشه‌های‌ خودرو می کنند. اگر دودی کردن شیشه با پوشش‌های‌ مدرن صورت گیرد، بلامانع است‌. طبق معمول در پوشش‌های‌ مدرن بعلت به‌کارگیری گونه‌های‌ جاذب اشعه فرابنفش در ساختار شیشه‌ها، از ورود این اشعه مضر که بدلیل داشتن فرکانس بالا دارای انرژی زیادی است‌؛ پیشگیری میشود و قطعات داخلی خودرو از رنگ‌پریدگی و ترک‌خوردگی مصون می مانند.

 

اما از نظر ایمنی بدلیل کاهش دید راننده نسبت به طرفین و همچنین کاهش قدرت تصمیم‌گیری در موارد خاص انجام اینکار مورد تایید نیست و توصیه نمیشود.

 

هنگام خرید شیشه، ضمن درنظر گرفتن شکل و ابعاد هندسی باید ضریب ایمنی و سلامت شیشه «توجه به نشان استاندارد» را رعایت و دقت کرد شیشه دارای دانه‌های‌ مزاحم دید «حباب»‌؛ برآمدگی و خطوط روی سطوح داخلی و خارجی نباشد.

 

شیشه یکی از قسمت های مهم خودرو که تاثیر زیادی در رانندگی و ایمنی خودرو دارد.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۶۹) از شخصیتِ بهنوش طباطبایی تا دیدار اتفاقی لیلا اوتادی و داماد معروفشان!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۰) از سالگرد عشق بهاره رهنما تا عصبانیت رامین راستاد از حرف های جنجالی عروس سفیر ایران!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۱) از خوشحالی بهاره افشاری به بودن دوستانش تا واکنش نیوشا ضیغمی به قیمت دلار!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

عکس پروفایل مرداد ماهی | عکس پروفایل مخصوص متولدین مرداد ماه

کارت پستال4 هفته پیش

پوسترهای میلاد امام رضا (ع)

موفقیت و کسب و کار2 ماه پیش

چگونه به ترویج اخلاق در سازمان کمک کنیم؟

دانستنی‌های سفر2 ماه پیش

Airbnb چیست و چه چیزهایی لازم است درباره‌اش بدانید؟

کارت پستال2 ماه پیش

عکس های شهادت امام علی (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

تصاویر شهادت امام رضا (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

کارت پستال آغاز ماه ربیع الاول

آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com