با ما ارتباط برقرار کن

بارداری و کودک‌داری

ریسگ مرگ جنین مرده در بارداری های دوقلو

منتشر شده

روی

جنین دوقلو ، خطر مرگ جنین های دوقلو

در بارداری های که دوقلوها دارای جفت مشترک باشند، در صورت طولانی شدن بارداری بیش از 36 هفته، ریسک مرده زایی بیشتر از مرگ نوزاد تازه متولدشده است.

خطر مرگ جنین دوقلوی دارای جفت مشترک بسیار بالاست

ریسک مرده زایی و زایمان جنین مرده در بارداری های دوقلو بسیار بالاست بارداری های دوقلو نیازمند مراقبت های زیادی است هفته سی و هفتم برای زایمان دوقلویی بهترین زمان است خطر مرگ جنین دوقلوها دارای جفت مشترک بسیار بالاست توصیه ها و پیشنهادات مهم پزشکی در این باره را با هم مطالعه می کنیم .
معمولا یک بارداری عادی 40 هفته بطول می انجامد. ریسک مرده زایی (زمانیکه جنین در رحم مرده است) در بارداری های دوقلو بالاتر است و معمولا پزشکان برای جلوگیری از مرده زایی، دوقلوها را زودتر از موعد مقرر بدنیا می آورند. اما به گفته محققان، بهترین زمان این نوع زایمان ها مشخص نیست. بدین منظور تیمی از محققان بین المللی 32 مطالعه را که در طول 10 سال گذشته انجام شده بود و شامل بیش از 35 هزار بارداری دوقلو بود مورد بررسی قرار دادند.
محققان ریسک مرده زایی را با ریسک مرگ نوزاد تازه متولدشده مقایسه کردند. مرگ نوزاد تازه متولدشده به معنای مرگ نوزاد حداکثر تا 28 روز بعد از زایمان است.

جنین دو قلو ها

خطر مرگ جنین های دوقلو

هرچقدر مدت بارداری دوقلوها طولانی تر شود، ریسک مرده زایی هم افزایش می یابد. اما ریسک مرگ نوزاد تازه متولدشده با افزایش طول مدت بارداری کاهش می یابد. در بارداری های که هر دو جنین دارای یک جفت جداگانه باشند، ریسک مرده زایی و مرگ نوزاد تازه متولدشده تا هفته 37 بارداری به یک اندازه است. با این حال اگر زایمان تا هفته 38 به تعویق بیفتد ریسک مرده زایی به ازای هر 1000 تولد، 9 مرگ است. در بارداری های که دوقلوها دارای جفت مشترک باشند، در صورت طولانی شدن بارداری بیش از 36 هفته، ریسک مرده زایی بیشتر از مرگ نوزاد تازه متولدشده است.
به گفته محققان، میزان بروز مشکلات سلامت نوزاد تازه متولدشده با افزایش طول مدت بارداری کاهش می یابد. یافته های این مطالعه اذعان دارد که زایمان بارداری های دوقلو با دو جفت جداگانه باید در هفته 37 بارداری انجام شود تا از افزایش قابل توجه مرده زایی پیشگیری شود.

کشف راه حلی برای جلوگیری از مرگ و میر نوزادان دوقلو

دانشمندان پس از بررسی داده های بیش از 35000 زن که دوقلو باردار بودند، به این نتیجه رسیدند که بهترین زمان برای زایمان این بانوان هفته سی و هفتم است.

تحقیقات مختلف نشان داده است که دوقلوها یا سه قلوها بیشتر در معرض خطر مرگ در زمان نوزادی یا مرگ پیش از تولد هستند.

جنین دوقلوها

 ریسک مرده زایی جنین دوقلو 

این پژوهش که در مجله BMJ منتشر شده، نشان می دهد زنانی که حاملگی dichorionic ” “(دوقلوهایی با جفت مجزا) دارند، باید در هفته 37 زایمان کنند چرا که هر هفته تاخیر در زایمان به 8.8 مرگ و میر اضافی در هر 1000 نوزاد منجر می شود.

در حالت بارداری dichorionic”” جفت، غشای بیرونی (کوریون) و غشای درونی (آمنیون) نوزادها جدا از هم است. این نوع دوقلویی dichorionic diamniotic (DCDA) نیز نامیده می شود.

محققان پس از این پژوهش به این نتیجه رسیدند که برای به حداقل رساندن مرگ و میر پری ناتال، در حاملگی های “dichorionic” زایمان باید در هفته 37 صورت بگیرد و برای حاملگی “monochorionic” (دوقلوهایی با جفت مشرتک)هفته 36 در نظر گرفته شده است.

وسعت این پژوهش به حدی قابل توجه است که به جرات می توان گفت که پیشتر در انگلستان چنین تحقیقی صورت نگرفته است.

ریسگ مرگ جنین مرده در بارداری های دوقلو

ریسگ مرگ جنین مرده در بارداری های دوقلو

51

برگرفته از نی نی سایت -ایسنا / ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0

برچسب ها :
نظر کاربران

نظر خود را بنویسید …

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی

ارسال نظر
انصراف

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارداری و کودک‌داری

به سفر بروید ولی کودکتان را تنها نگذارید!

منتشر شده

روی

به وسیله

هفته نامه سلامت – محبوبه ریاستی: با توجه به فرارسیدن نوروز قطعا بازار سفر رفتن و گشت‌وگذار داغ‌داغ است و خیلی از افراد پس از یک سال کاری ترجیح می‌دهند مدتی را در سفر بگذرانند. این در حالی است که برخی زن‌و‌شوهرها از این فرصت استفاده می‌کنند تا به یاد ایام نامزدی خود تنها و بدون فرزندانشان به سفر بروند. آنها به این منظور کودک خود را به فرد دیگری می‌سپارند. همسران باید قبل از اینکه چنین برنامه‌ای بریزند به همه جوانب آن فکر کنند. در این گفت‌وگو دکتر گلفر حسینی، روان‌شناس در مورد معایب سفر رفتن بدون کودکان توضیح می‌دهد. خواندن این گفت‌وگو را از دست ندهید.

به سفر بروید ، ولی کودکتان را تنها نگذارید!

 در چه سنی نباید کودک را تنها گذاشت و به سفر رفت؟

والدین کودکان زیر 2 سال باید از هرگونه سفر غیرضروری؛ چه همراه فرزند، چه بدون او اجتناب کنند زیرا در این دوره نظم زندگی کودک بسیار اهمیت دارد. نظم زندگی کودک شامل نظم در خواب‌وخوراک و محل خواب و افرادی است که از او مراقبت می‌کنند بنابراین اگر کودک به اجبار نزد مراقب جایگزین گذاشته می‌شود باید به مراقب آموزش داد دقیقا نظم رفتاری مادر را تکرار کند. اگر هم کودک، به اجبار به سفر برده می‌شود، همان نظم خواب‌وخوراک و نوع برخورد عاطفی به‌ همان یکنواختی منزل تا جای امکان رعایت شود، به این دلیل که یکی از اساسی‌ترین نیاز‌های کودک در سن زیر 2 سال یکنواختی و نظم زندگی‌اش است و برخلاف بزرگ‌تر‌ها نیاز به هیجان و نوآوری در نوزادان وجود ندارد.

 در مورد کودکان بزرگ‌تر چگونه است؟ مثلا 3 تا 6 سال؟

کودکان 3 تا 6 سال هنوز مفهوم زمان را به درستی درک نکرده‌اند و هرگونه جدایی از والدین را ابدی فرض می‌کنند، خصوصا در سن 2 تا 4 سالگی این مفهوم زمان کاملا ابدی درک می‌شود، بدین معنا که وقتی والدین از کودک جدا می‌شوند، تصور می‌کند دیگر هرگز والدینش را نخواهد دید و مضطرب می‌شود بنابراین تنها گذاشتن کودکان نزد مراقب جایگزین می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به احساس اعتماد کودکان به امنیت در جهان بزند که حتی اثر آن در بزرگسالی هم ماندگار خواهد بود.

 فکر می‌کنم در مورد کودکان دبستانی دیگر این حساسیت کمتر خواهد بود. درست است؟

بله، در کودکان دبستانی که مفهوم زمان را درک کرده‌اند، از این لحاظ مساله‌ای نیست، اما مشکل این است که کودکان در دوره علیت هستند که به معنای درک روابط بین پدیده‌هاست. محققان کودکان، عدم حضور کودک در این سن را در برنامه سفر والدین تنبیهی برای خود فرض می‌کنند و از این نظر ناراحت می‌شوند. بنابراین در صورت لزوم سفر بدون فرزند، والدین باید تا جایی که ممکن است به‌صورت قابل‌درک علت سفر و همچنین علت عدم حضور فرزند را برایش توضیح دهند.

 در مورد نوجوانان چگونه باید عمل کرد؟ چون خیلی از نوجوانان اصلا مایل‌اند با خانواده سفر نروند؟

بله، همین‌طور است که البته این مساله اقتضای سنی آنهاست. به هرحال در سن نوجوانی فرزندان به درک درستی از وقایع رسیده‌اند و در صورت اطمینان از حضور مراقبی قابل‌اطمینان و مجاب کردن نوجوان برای حضور مراقب مطمئن مسافرت بدون فرزند مانعی ندارد.

اگر به هردلیل از فرزندان دور می‌شوید نیاز است آموزش‌های لازم برای مواجهه با مسائل گوناگون و شماره‌های ضروری را به آنها آموزش دهید.

 معمولا در کشور ما پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها جایگزین والدین می‌شوند. آنها باید دارای چه شرایطی باشند؟

بله، دقیقا همین‌طور است. به همین دلیل نیاز است به شرایط جسمانی و میزان آمادگی آنها نیز توجه کنید تا برایشان زحمتی ایجاد نشود. نکات اشاره‌شده به این معنا نیست که والدین هرگز زمانی را برای تفریح دونفره اختصاص ندهند، بلکه حتما برای افزایش رضایت زناشویی توصیه هم می‌شود ولی با توجه به سن کودک محدودیت زمانی را باید رعایت کنند.

 برای ایجاد روابط بهتر بین اعضای خانواده زمانی که کنار یکدیگر هستند، چه توصیه‌ای دارید؟

توصیه می‌شود به تعداد اعضای خانواده برنامه‌های دوبه‌دوی تفریحی مانند پارک و سینما یا رستوران و… (برنامه‌های چندساعته) وجود داشته باشد. به این معنا که بر فرض مثال در خانواده 3 نفره، پدر و مادر، پدر و فرزند، مادر و فرزند، علاوه بر تفریحات دسته‌جمعی گاهی دوبه‌دو برنامه تفریحی داشته باشند.

 در زمان غیبت والدین بهتر است کودک کجا نگهداری شود؟

سوال خوبی پرسیدید. حتی‌الامکان بهتر است در خانه خودشان از کودک نگهداری شود تا تغییر محیط کمتر او را اذیت کند، به‌خصوص اگر سن کودک کم باشد این تغییر برایش خیلی سخت خواهد بود. به همین دلیل بهتر است پرستار یا مادربزرگ به خانه کودک بروند.

 آیا لزومی دارد والدین درباره سفرشان به کودک خود توضیح دهند؟ منظورم کودکانی است که سن بیشتری دارند مثل 6 سال و بیشتر؟

بهتر است این کار انجام شود تا آنها نیز از برنامه شما خبر داشته باشند. در این صورت کمتر خودشان را مقصر می‌دانند یا فکر و خیال کمتری می‌کنند. به هر حال لازم است به آنها اطمینان بدهید دلتان برایشان بسیار تنگ می‌شود. کودکانتان را متقاعد کنید که فردی که قرار است از آنها نگهداری کند به خوبی این کار را خواهد کرد. حتی می‌توانید تاریخ سفرتان را روی تقویم یادداشت کنید تا کودک بداند چه مدت پیش او نبوده‌اید یا اینکه چند روز دیگر نزدش برمی‌گردید.

 بهتر است با کودک چند بار طی روز صحبت کنیم؟

صدای شما به کودک آرامش می‌بخشد و متوجه می‌شود او را فراموش نکرده‌اید. قطعا چند بار تماس با کودک، باعث آرامش خیال وی می‌شود. بعضی کودکان نیاز دارند هر روز تلفنی با والدین خود صحبت کنند، در حالی که بعضی دیگر ممکن است به محض شنیدن صدای والدین، متاثر شوند. باید ببینید کودک چه واکنشی نشان می‌دهد. البته امروزه با توجه به تعدد شبکه‌های اجتماعی امکان صحبت کردن از راه دور دشوار نیست.

 چه مواردی را باید قبل از سفر به کودک آموزش دهیم؟

اگر کودک در سنی است که می‌تواند بخواند، بهتر است تلفن‌های ضروری را برای او روی یک کاغذ بنویسید و در جایی مناسب قرار دهید؛ از شماره تلفن آتشنشانی گرفته تا پلیس و اورژانس. از طرف دیگر سعی کنید تمام وسایلی که ممکن است به او آسیب برساند از او دور کنید؛ وسایلی مثل سوزن، قیچی، فندک، اسپرهای حشره‌کش و… اما نکته مهم این است که به او اطمینان دهید فرد مراقب مثل خود شما نیز از او محافظت خواهد کرد. اگر برای کودکتان پرستار می‌گیرید حتما او را بشناسید تا با خیال راحت کودکتان را ترک کنید. حتما نشانی و تلفن خود را به افرادی که به آنها اطمینان دارید، بدهید تا به کودک سر بزنند چون ممکن است اتفاقی ناگهانی در خانه بیفتد. به هر حال باید همه جوانب را بسنجید و بعد این کار را انجام دهید.

 اگر کودک بعد از سفر با والدین خود رفتار خوبی نداشت و ارتباط سابق را برقرار نکرد چکار باید کرد؟

در خیلی از مواقع این اتفاق خواهد افتاد بنابراین باید پس از بازگشت از سفر انتظار هرگونه رفتاری را از کودک داشته باشید. کودکان کم‌سن‌تر گاهی اوقات به دلیل سفر والدینشان عصبانی هستند و هنگام برگشتنشان به آنها اعتنا نمی‌کنند. اگر چنین اتفاقی افتاد، با کودک رفتار عادی داشته باشید. حتما او را بغل کنید و ببوسید و حتی اگر عصبانی است، او را از خود نرانید.

 افرادی که قرار است از کودک نگهداری کنند برای سرگرمی او چکار باید بکنند؟

باید از قبل با روحیات کودک آشنا باشند و بدانند از چه مواردی بیشتر لذت می‌برد چون خیلی به آنها کمک می‌کند. در ضمن از اسباب‌بازی‌هایی که کودک به آنها وابستگی خاصی دارد استفاده کنند یا او را به مکان‌هایی که دوست دارد ببرند. نکته مهم این است که به هیچ‌وجه نباید تغییری در عادات کودک ایجاد شود، به‌خصوص در مورد برنامه غذایی و خواب او چون این تغییرات قطعا خلق‌وخوی کودک را نیز به هم می‌زند. در واقع نباید نسبت به او نه سخت گرفت و نه خیلی آسان، بلکه باید همان برنامه سابق برای او اجرا شود. کنار این کارها می‌توان بچه‌های دوستان و اقوام را که همسن و سال کودک هستند، دعوت کرد تا آنها بتوانند ساعاتی را با هم بازی کنند.

ادامه ی خواندن

بارداری و کودک‌داری

موسیقی و تاثیر آن بر کودکان

منتشر شده

روی

به وسیله

موسیقی و کودکان

نواختن یک آلت موسیقی، رقصیدن و حتی گوش کردن موسیقی همگی باعث شادی و نشاط می شوند و روش ایده آلی برای افزایش قدرت یادگیری کودکان هستند . اگر موسیقی وجود نداشت زندگی ما بسیار خسته کننده بود.
اگر کمی دقت کنیم متوجه می شویم که برای هر حالی یک آهنگ یا موسیقی وجود دارد حال چه شما شاد، غمگین، خسته و بی حوصله باشید همیشه موزیکی مخصوص حالت شما وجود دارد و چقدر هم در ایجاد آرامش اثر دارد. تاثیر موسیقی و ملودی را حتی کودکان هم درک می کنند، وقتی یک نوزاد گریه می کند کافی است که مامان یا بابا یک شعر ساده را برایش زمزمه کنند فوری آرام می شود، خصوصاً اگر آن شعر آهنگ و ملودی ضربان قلب مامان را داشته باشد. با دلگرم بمانید تا با تاثیرات موسیقی بر کودکان آشنا شوید.

استاد مدرسه عالی موسیقی Lotte Dietzfelbinger-roy که در نورنبرگ آلمان تدریس می کند و متخصص آموزش ابتدایی موسیقی خردسالان است معتقد است :

” نوزاد به خوبی ضربان قلب مادر را می شناسد زیرا در زمان حاملگی مادر این ضربان قلب را بیش از 28 میلیون دفعه شنیده است و خیلی آرام در شکم مادر حرکت کرده که این حرکت برای نوزاد شبیه رقص بوده است .”

تاثیر موسیقی بر کودکان

زمزمه کردن یک شعر ، رقصیدن و نواختن یک آلت موسیقی یا حتی گوش کردن موسیقی نه تنها باعث شادی کودک می شود بلکه باعث سرعت بخشیدن به رشد و تکامل او خواهد شد . جالب توجه است که یادگیری موسیقی موجب گسترش همه جانبه توانایی های کودک می شود. نوزادی که یک ملودی را گوش می کند سعی می کند آن را تکرار کند بنابراین از صدای خودش استفاده می کند و همین موجب یادگیری بهتر حرف زدن او می شود یا کسی که با نوزاد در آغوش می رقصد باعث می شود که کودک ریتم و ملودی را احساس کند این حرکات و احساسات در خاطره کودک باقی می ماند یادگیری ملودی ها باعث تقویت قدرت حافظه کودک می شود .

موسیقی و تاثیر آن بر کودکان

تحقیقات در این زمینه نشان می دهد ، در مدارس ابتدایی که کودکان در گروه های کوچک با آلات موسیقی آشنا می شوند و کار با این آلات را می آموزند بهتر لغات را یاد می گیرند و به خاطر می سپارند و نباید فراموش کرد که موسیقی موجب می شود که کودکان رابطه اجتماعی را بیاموزند حالا چه اینکه یک آلت موسیقی را بنوازند و یا در یک گروه موزیک هم خوانی کنند بدین ترتیب آنها یاد می گیرند که با دیگران همکاری کنند و مواظب رفتارشان با بقیه گروه باشند . ضمناً نواختن یک آلت موسیقی قدرت دقت و توجه کودک را تکامل می بخشد، این تمرین ها خصوصاً در دوران اولیه کودکی بسیار موثرتر است .

چگونه می توان کودک را به یادگیری موسیقی علاقمند کرد ؟

کودکان از 4 ماهگی سعی می کنند همه اشیاء اطرافشان را که تولید صدا می کنند بگیرند ، مثلاً جغجغه که معمولاً به بالای گهواره یا کالسکه کودک آویزان می شود . کودک در ماههایی که شروع می کند سینه خیز برود سعی می کند هر چیزی را روی زمین بیاندازد تا صدای آنرا بشنود و اگر هم سر میز نشانده شود مرتب با قاشق روی میز می زند تا صدای آنرا بشنود ولی معمولاً والدین این صدا ها را مزاحم می دانند و مانع ادامه این کار کودک می شوند که بنظر متخصص آموزش ابتدایی موسیقی کودکان باعث تاسف است او معتقد است که والدین باید بدانند که دنیای کودکان پر از طنین های فوق العاده و باور نکردنی است که او در پی کشف آنها می باشد.

موسیقی و تاثیر آن بر کودکان

این متخصص پیشنهاد می کند که والدین باید خودشان همراه با کودک این صدا ها را تجربه کنند ، مثلاً با قاشق روی فلز ، چوب و پلاستیک بکوبند این تجربه و تمرین جمعی به کودک نشان میدهد که والدین او را می فهمند و همین باعث گسترش علاقه و تمایل کودک به یادگیری موسیقی می شود . آنچه بیش ازهمه باعث شادی و توجه کودک می شود بازی با اشیاء صدا دار و کف زدن است که باعث شادی و هیجان کودک می شود و ضمناً موجب تکامل سیستم موتوریک و حافظه کودک در درک ریتم و طنین خواهد شد .

امروزه والدین بندرت با فرزندشان شعر یا ترانه می خوانند در حالیکه زمزمه شعر های ساده و کودکانه باعث تکامل و گسترش استعداد موسیقی در کودک می شود. شعر خواندن با کودکان کنجکاوی آنها را بر می انگیزد به همین دلیل والدین می توانند گاه گاه وقتی برای فرزندشان بگذارند و در مورد بعضی بند های شعر توضیح دهند و آنرا چند بار تکرار کنند . اکثر والدین به اندازه کافی به خودشان اعتماد ندارند که شعر را درست بخوانند زیرا فکر می کنند شاید قشنگ نخوانند ، در حالیکه به نظر متخصص آموزش موسیقی کودکان اصلاً اهمیتی ندارد که والدین چگونه می خوانند مهم این است که همگی با هم یک شعر را بخوانند. بسیاری از والدین فرزندشان را برای یادگیری موسیقی معرفی می کنند ولی خودشان علاقه ای نشان نمی دهند در حالیکه بهتر است که والدین در یک کلاس موسیقی همراه فرزندشان شرکت کنند در این کلاسها شعر های کودکانه خوانده می شود و کودکان فرصتی می یابند که با آلات موسیقی متفاوت آشنا شوند و حرکاتی را همراه ملودی تجربه کنند . به نظر متخصصین هدف این نوع کلاسها این است که همراه بازی علاقه به موسیقی در کودک بیدار شود .

موسیقی و تاثیر آن بر کودکان

چه زمانی بهترین سن برای شروع یادگیری موسیقی کودک است ؟

یادگیری آلات موسیقی کلاسیک همانند فلوت را کودک باید از 6 سالگی شروع کند زیرا متخصصین آموزش موسیقی کودکان معتقدند که برای یادگیری یک آلت موسیقی باید کودک دارای توانایی هایی باشد که در سن بیش دبستان هنوز ندارد . حتی در سن شش سالگی هم در یادگیری آلات موسیقی باید کودک علاقه نشان دهد و باعث شادی او بشود به همین علت نباید در یادگیری سخت گیری کرد، اگر او نمی خواهد تمرین کند باید کودک را راحت گذاشت زیرا فشار آوردن به کودک اثر معکوس دارد و علاقه او را از بین می برد. به نظر مربیان آموزش موسیقی کودکان همه انسانها به نوعی موسیقی علاقه دارند و نمی شود که کودکی اصلاً به موسیقی علاقه نداشته باشد با این همه بعضی از کودکان مایل به یادگیری یک آلت موسیقی نیستند .

این مقاله هم به پایان رسید. چنان چه نظر یا پیشنهادی در مورد ” موسیقی و کودکان” داشتید، خوشحال می شویم آن را در قسمت دیدگاه با ما درمیان بگذارید.

ادامه ی خواندن

بارداری و کودک‌داری

درمان بیماری آندومتریوز یا چسبندگی رحمی در زنان چیست؟

منتشر شده

روی

به وسیله

تشخیص و درمان آندومتریوز

بیماری آندومتریوز در زنان چیست؟

آندومتریوز به معنی رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است. لگن شایع ترین محل بروز آندومتریوز است.
در این بیماری بافت اندومتر (لایه داخلی رحم) در بیرون از محل اصلی خود (رحم) تشکیل می‌شود. این بافت می تواند در تمام بافت‌های بدن به جز طحال به‌وجود آید، ولی رایج‌ترین محل پدیدآمدن آن، لگن است که در این قسمت هم، تخمدان‌ها بیشتر گرفتار اندومتریوز می‌شوند.

در آندومتریوز، بافت آندومتر تغییر جا داده، اما همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و در هر دوره قاعدگی، این بافت ضخیم می شود و خونریزی می کند.در آندومتریوز، بافت های اطراف ممکن است تحریک شوند و در نهایت موجب زخمی شدن بافت و چسبندگی گردد.آندومتریوز می تواند باعث درد شدید، مخصوصا در دوران عادت ماهانه گردد. مشکلات بارداری نیز ممکن است بوجود آورد.با دلگرم همراه باشید.

Endometriosis

معمولا اندومتریوز خود را به سه شکل نشان می دهد :

کیست تخمدان ( اندومتریوما )

ضایعات عمقی کف لگن که می تواند روده ، مثانه و واژن و مجاری ادراری داخل شکمی را درگیر کند . (DIE )
ضایعات سطحی اندومتریوز که می تواند صفاق ( پرده پوشاننده احشای داخل شکمی ) را درگیر کند .بافت اندومتر نسبت به نواسانات هورمونی طی سیکل قاعدگی حساس است . این تغییرات هورمونی در انتهای هر سیکل منجر به ریزش اندومتر می شود که به صورت خون قاعدگی از بدن دفع می گردد . همین نوسانات هورمونی در ضایعات اندومتریوز نیز باعث خون ریزی ، تورم ، التهاب و نهایتا به جای ماندن نسج جوشگاهی ( اسکار ) می شود .

علل ایجاد بیماری چیست ؟

فرضیاتی که در ایجاد اندومتریوز مطرح هستند عبارتند از :

  1. برگشت خون قاعدگی از طریق لوله های رحمی به سمت حفره شکمی
  2. دخالت سیستم ایمنی در ایجاد این بیماری
  3. انتقال سلول های اندومتریال از طریق سیستم لنفاوی
  4. تبدیل شدن سایر سلول ها به سلول های اندومتریال ( متاپلازی سلومیک )
  5. در سال های اخیر آلودگی های محیط زیست را نیز از علل غیر قابل انکار این بیماری به شمار می آورند .

آیا اندومتریوز با سرطان در ارتباط است ؟

میزان ارتباط سرطان تخمدان در بیماران مبتلا بین 9 / 1 – 3 / 1 درصد متفاوت است . که این خطر کمی بیشتر از جمعیت نرمال ( 1 % ) می باشد .

آیا ژنتیک در ایجاد بیماری اثر دارد ؟

شواهد فزاینده ای بیان می کنند که اندومتریوز به صورت نسبی یک بیماری ژنتیک است .خطر ابتلا بستگان درجه اول در اندومتریوز 8 برابر برآورد شده است .

علائم بیماری چیست ؟

این بیماری طیف وسیعی از علام را ایجاد کرده و گاهی نیز می تواند بدون علامت باشد .

علائم بیماری عبارتند از :

درد های ناحیه لگنی قبل و حین قاعدگی به ویژه درد های لگنی در خانم های جوانی که علی رغم مصرف مسکن و دارو های هورمونی درد ادامه دارد .

  • درد هنگام نزدیکی
  • خون ریزی زیاد قاعدگی و یا خون ریزی های همراه لکه بینی
  • درد حین دفع ادرار و مدفوع در زمان قاعدگی
  • کیست های ناحیه لگنی مقاوم به درمان های طبی
  • نا باروری و از عوارض کمتر شایع ، سقط جنین است

آندومتریوز

تشخیص بیماری چگونه است ؟

در صورت هر یک از علائم فوق یا مجموعه ای آن ها ، پزشک خود را در جریان بگزارید . پزشک با گرفتن شرح حال دقیق و انجام معاینات بالینی و در صورت لزوم انجام آزمون های پارا کلینیکی به تشخیص این بیماری می رسد . اما تشخیص قطعی این بیماری از طریق جراحی به شیوه لاپاراسکوپی و تایید بافت شناسی مقدور است .

درمان‌های مرسوم

پس از تشخیص بیماری به وسیله پزشک و براساس علایم، معاینه و لاپاروسکوپی (مشاهده داخل شکم از طریق وارد کردن لوله مجهز به دوربین مخصوص از راه برش کوچکی که تحت بی‌هوشی عمومی روی دیواره شکم ایجاد می‌کنند)، درمان آغاز می‌شود. چنانچه اندومتریوز به طور اتفاقی در جریان انجام آزمایش‌ها یا جراحی به عمل آمده برای تشخیص یا درمان بیماری دیگر تشخیص داده شده است و در بیمار، علایمی از اندومتریوز وجود ندارد. لازم نیست تحت درمان قرار گیرد.

در موارد دیگر باید بیماری را با دارو یا جراحی درمان کرد. معمولا با قطع داروها، اندومتریوز عود می‌کند. همچنین در صورت وجود ناباروری ناشی از اندومتریوز، معمولا درمان دارویی موجب درمان آن نمی‌شود.از قرص‌های ضدبارداری ترکیبی خوراکی برای درمان اندومتریوز استفاده می‌شود، زیرا این قرص‌ها شرایط مشابه حاملگی ایجاد می‌کنند. در سایر موارد، می‌توان از پروژسترون تنها (مانند مدروکسی پروژسترون) استفاده کرد.

داروی دانازول (danazol) گزینه درمانی دیگر اندومتریوز است. این دارو آثاری مشابه هورمون تستوسترون (یعنی آثار آندروژنی) دارد و نیز آثار استروژن‌ها را خنثی می‌کند. در طول مصرف دانازول باید از داروی ضدبارداری استفاده کرد زیرا دانازول در جنین آثار سوء ایجاد می‌کند.

از داروهای آنالوگ هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) نیز می‌توان برای درمان اندومتریوز استفاده کرد. این داروها، اثر هورمون‌های محرک غده هیپوفیز (غده کوچک واقع در قاعده مغز) را تقلید می‌کنند و در نتیجه، موجب آزاد شدن هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه‌کننده (LH) می‌شوند. FSH و LH همراه با استروژن‌ها و پروژسترون موجب تنظیم سیکل قاعدگی می‌شوند. داروهای مزبور از تولید استروژن‌ها به وسیله تخمدان جلوگیری به عمل می‌آورند و وضعیتی شبیه به یائسگی ایجاد می‌کنند.داروی دیگری که در درمان اندومتریوز به کار می‌رود gestrinone نام دارد. این دارو نیز بر غده هیپوفیز اثر می‌کند. داروی مزبور چنانچه همراه با دانازول مصرف شود، اثر آندروژنی (مردزایی) دارد و در نتیجه می‌تواند موجب بروز اکنه، گرگرفتگی، احتباس مایعات و پرمویی در تمام بدن شود.

در صورت مناسب بودن انجام جراحی، از لیزر درمانی یا دیاترمی (حرارت‌درمانی) در حین لاپاروسکوپی، به منظور از بین بردن تکه‌های بافت اندومتر استفاده می‌شود و یا می‌توان چسبندگی‌ها (بافت‌های فیبری تشکیل شده بین بافت‌ها و اعضا، در اثر التهاب) را برید و کیست‌ها را خارج کرد. این روش‌های جراحی موجب بهبود طولانی مدت‌تری نسبت به درمان دارویی می‌شوند. همچنین ممکن است ناباروری را برطرف کنند.گاهی در دردهای بسیار شدید و در مواردی که تمایل به باردار شدن وجود ندارد، رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های تخمدانی با عمل جراحی بیرون آورده می‌شوند و در نتیجه یائسگی پیش از موعد روی می‌دهد.

درمان تغذیه‌ای

بعضی شواهد حکایت از آن دارند که اندومتریوز با ازدیاد حساسیت به هورمون زنانه استروژن در ارتباط است. بهبود عملکرد کبد می‌تواند از طریق افزایش تجزیه هورمون استروژن در کبد به کاهش مقدار آن کمک کند.مصرف غذاها یا مکمل‌های غذایی حاوی روغن ماهی به بهبود اندومتریوز کمک می‌کند. روغن ماهی (اسیدهای چرب امگا-۳)، تولید موادی موسوم به ایکوزانویید که موجب کاهش التهاب و درد ناشی از اندومتریوز می‌شوند را افزایش می‌دهد.

هومیوپاتی

در این روش درمانی از داروهایی که از بافت تخمدان سالم به دست می‌آید و یا گوگرد برای درمان هومیوپاتیک اندومتریوز استفاده شده است. این کار باید به وسیله متخصص هومیوپاتی انجام شود.از دیگر روش‌های درمانی می‌توان به گیاه‌درمانی غربی، گیاه‌درمانی چینی، طب سوزنی، درمان با استفاده از کار بر روی بدن و روان‌درمانی اشاره کرد.

وضعیت اندومتریوز در زنان باردار چه تغییری پیدا می‌کند؟

چنانچه خانمی مبتلا به مراحل ابتدایی اندومتریوز باشد، به او توصیه می‌شود هر چه زودتر باردار شود. با گذشت زمان باردار شدن در افراد مبتلا به اندومتریوز دشوارتر خواهد شد. در دوران بارداری به دلیل چروکیده شدن بافت‌های اندومتر، علائم اندومتریوز برطرف می‌شود. اندومتریوز همچنین احتمال ایجاد حاملگی خارج رحمی (حاملگی نابجا) را افزایش می‌دهد.

درمان اندومتریوز در ایران

در ایران نیز مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا از پیشگامان درمان اندومتریوز است.مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا توانست در سال ۲۰۱۶، از نظر شمار اعمال جراحی انجام شده رتبه نخست را در میان مراکز عضو (BSGE (British Society for Gynecological Endoscopy کسب کند.

دکتر شاهین خزعلی – مدیر کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا – می‌گوید: اکنون ۴۸ مرکز جراحی پیشرفته اندومتریوز در انگلستان تحت استانداردهای این انجمن فعالیت می­‌کنند که کلینیک اندومتریوز ابن‌سینا نیز از سال ۲۰۱۴، جزو این مراکز است.

وی می‌افزاید: همه جراحی­‌ها با حضور تیم جراحی مجرب و تعلیم‌دیده انجام می­‌شود، سپس فیلم­‌های جراحی برای مرکز BSGE ارسال شده و بیماران، بعد از عمل از نظر عوارض عمل و بهبود بیماری بررسی می­‌شوند.این عضو هیات علمی دانشگاه رویال هالُوی لندن که از بنیانگذاران مرکز اندومتریوز و جراحی‌های کم‌تهاجمی زنان(CEMIG) در بیمارستان سن پیترز انگلستان نیز است، یادآور می‌شود: بیماری اندومتریوز از جمله بیماری‌های زنان است که به جز باروری، زندگی خانوادگی و اجتماعی زنان را هم تحت­‌الشعاع قرار می­‌دهد. شواهد نشان می­‌دهد از طرفی شیوع این بیماری در جامعه رو به افزایش است و از طرف دیگر علائم گسترده‌­ای از دردهای لگنی، ناباروری و دردهای حین مقاربت از عارضه­‌های همراه با اندومتریوز به‌شمار می‌رود.

منبع:ایسنا؛لاپاروسکوپی بیمارستان آرش؛بیتوته

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

ادامه ی خواندن
آگهی

برترین ها