با ما ارتباط برقرار کن

انواع بیماری ها

تبخال تناسلی چیست؟ پیشگیری و درمان تبخال تناسلی

منتشر شده

روی

تبخال تناسلی یکی از انواع شایع بیماری های مقاربتی بوده که هم زنان و هم مردان را می تواند آلوده نماید. ویژگی های تبخال تناسلی درد، سوزش و زخم در نواحی تناسلی می باشد البته خیلی از افراد آلوده به ویروس عامل این بیماری نشانه ای از خود بروز نمی دهند، بااینحال همه افراد مبتلا ولو اینکه نشانه ای نداشته باشند، می توانند همسر خود را آلوده نمایند.

تبخال تناسلی یکی از بیماری های شایع در ایالات متحده می باشد و حدود ۱ نفر از هر ۶ نفر در سنین ۱۴ تا ۴۹ سال مبتلا به این ویروس می باشند.

دلایل و انواع و راههای شیوع تبخال تناسلی

تبخال تناسلی عفونتی مقاربتی بوده که در پی آلوده شدن با ویروس تبخال تناسلی رخ می دهد. ویروس تبخال تناسلی به دونوع ویروس تبخال تناسلی نوع ۱ و ویروس تبخال تناسلی نوع ۲ تقسیم می شود.

  • ویروس تبخال تناسلی نوع ۲ عموما باعث بوجود آمدن تبخال می شود. این ویروس از طریق ترشحات دهان و ترشحات آلت تناسلی منتقل می شود.
  • ویروس تبخال تناسلی نوع ۱ عموما برروی دهان و لب تاثیر گذاشته و باعث آفت و تاول در این ناحیه می شود، هرچند که در نواحی تناسلی نیز می تواند ظاهر شود.

این ویروس با رابطه جنسی دهانی و معمولی و مقعدی به سایر افراد منتقل می شود. از آنجاییکه این ویروس خارج از بدن زنده نمی ماند، پس آلوده شدن از طریق ارتباط با وسایل استفاده شده توسط فرد آلوده تقریبا غیرممکن می باشد.

زنان بیشتر از مردان در خطر ابتلا به این بیماری هستند چراکه ویروس از مرد به زن راحت تر از زن به مرد منتقل می شود.

همچنین کسانیکه رابطه جنسی بی بندوبار دارند نیز در خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به این بیماری می باشند. این بیماری ممکن است نشانه ای نداشته و حتی افرادیکه هیچگونه تبخال و یا زخمی در نواحی تناسلی و دهان خود ندارند نیز می توانند به این بیماری آلوده شوند.

عوارض تبخال تناسلی

عوارضی که ممکن است با تبخال تناسلی همراه باشند، شامل:

  • سایر بیماری های تناسلی – این بیماری خطر ابتلا به سایر انواع بیماری های تناسلی از جمله ایدز را افزایش می دهد.
  • آلوده کردن نوزاد – نوزادانی که از مادران آلوده به این بیماری زاده می شوند، می توانند آلوده به این عفونت شوند. این آلودگی ممکن است باعث آسیب های مغزی، کوری و یا مرگ نوزاد شود.

در موارد خاص این بیماری ممکن است باعث مننژیت و یا مشکلات مثانه ای شود.

درمان تبخال تناسلی

شفای کاملی برای بیماری تبخال تناسلی موجود نمی باشد، بااینحال درمان با داروهای ضدویروسی ممکن است بتواند:

  • کمک به بهبود زخم ها در شیوع اولیه
  • کمک به کاهش شدت و مدت سایر زخم هاییکه که در آینده رخ می دهند.
  • کاهش بازگشت زخم ها
  • کاهش خطر آلوده کردن دیگران

داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده می شوند، شامل آسیکلوویر (Zovirax)، فامیکلوویر (Famvir)، والاسیکلوویر (Valtrex) می باشد. انتخاب نوع دارو، مصرف دارو و نحوه درمان بسته به نظر پزشکتان و شرایط شما می باشد. بعضی اوقات که شدت بیماری افزایش یافته باشد، میبایست فرد برای مدتی در بیمارستان بستری شود.

درمان خانگی این بیماری شامل اجتناب از پوشیدن لباس زیرهای نایلونی و یا ساخته شده از مواد مصنوعی، اجتناب از لباس زیر های تنگ، آرام تمیز کردن زخم با آب و صابون و دوش آبگرم می باشد. این درمان های خانگی می توانند، باعث کاهش درد و اذیت این بیماری شوند.

پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی

توصیه های لازم برای اجتناب از ابتلا به این بیماری نیز همانند سایر بیماری های مقاربتی می باشند. اجتناب از رابطه جنسی پرخطر، استفاده از کاندم و اجتناب از رابطه جنسی با فرد آلوده از راههای پیشگیری از ابتلا به این بیماری می باشد. توجه کنید که استفاده از کاندوم کاملا سما را در برابر این بیماری ایمن نمی کند.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

انواع بیماری ها

«ابولا» دوباره قربانی می‌گیرد

منتشر شده

روی

به وسیله

بیماری ابولا بار دیگر موجی از نگرانی‌ها را در جمهوری دموکراتیک کنگو در آفریقای مرکزی به‌راه انداخته است. در روزهای اخیر، یک نفر در اثر ابتلا به بیماری ابولا در کنگو جان خود را از دست داد و ۱۱ تن دیگر همچنان با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش وزارت بهداشت کنگو از میان ۱۱ مبتلای شناسایی شده، سه تن عضو تیم درمانی این بیماری در کنگو بوده‌اند که در جریان درمان بیماران مبتلا به این ویروس آلوده شده‌اند. دلیل ابتلا این نیروهای امدادی نیز استفاده آنها از توالت‌های غیربهداشتی روستاهای کنگو بوده است.

این نهمین باری است که بیماری ابولا در کنگو گزارش می‌شود.

در ماه دسامبر (اواخر پاییز سال گذشته) نیز دست‌کم ۱۷ مبتلای ویروس ابولا در روستایی واقع در شمال غرب کنگو جان خود را از دست داده‌ بودند.

در روز پنج‌شنبه هفته گذشته، وزیر بهداشت کنگو اعلام کرد: از چهارم ماه آوریل، ۴۵ مورد تب هموراژیک گزارش شده است که مجموعا ۲۵ کشته در پی داشته است. پزشکان تایید کرده‌اند که ۱۴ مورد به طور قطع به ویروس ابولا مبتلا بوده‌اند، مرگ ۱۰ تن مشکوک بوده و ۱۲ مورد دیگر محتمل به ابولا هستند.

آیا «واکسن ابولا» نجات‌بخش مردم کنگو خواهد بود؟

بدنبال شیوع دوباره بیماری ابولا در کشور کنگو، دور جدیدی از ساخت واکسن‌های ضد ابولا در دستور کار قرار گرفته است. همچنین، تیم اورژانس و تجهیزات لازم برای مهار هر چه سریع‌تر این بیماری نیز در اولویت رسیدگی مسئولان قرار گرفته است.

جیمز فولکر، سخنگوی سازمان جهانی Gavi: اتحادیه واکسن، در این رابطه گفته: بیش از ۵ هزار دوز از واکسن ابولا در کینشاسا – پایتخت کشور کنگو – وجود دارد و مقامات رسمی وزارت بهداشت این کشور انتظار دارند ۴ هزار دوز دیگر نیز در سریع‌ترین زمان ممکن تهیه و در دسترس قرار بگیرد.

واکسن موردبحث در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ کشف شد. مرک شرکت تولیدکننده این واکسن است و در زمان معرفی آن اعلام کرده بود که تزریق آن مقاومت انسان در برابر این ویروس را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

در آن زمان گفته می‌شد، استفاده از این واکسن نیازمند چراغ سبز دولت کنگوست چرا که هنوز استفاده از آن دارای مجوز رسمی نیست و عوارض جانبی بالایی دارد. همچنین دمای مفید این واکسن بین منفی ۶۰ تا منفی ۸۰ درجه سانتیگراد است و تامین این دما در مناطق دورافتاده کنگو بسیار دشوار است.

واکسن ابولا در سال ۲۰۱۵ در گینه آزمایش شده است. گینه یکی از چند کشور غرب آفریقا بود که ویروس ابولا در آن شیوع پیدا کرد. این واکسن آزمایشی با نظارت سازمان بهداشت جهانی به شش هزار نفر که در خطر آلودگی به ویروس بودند تزریق شد.

آیا «واکسن ابولا» نجات‌بخش مردم کنگو خواهد بود؟

ده روز بعد از دریافت واکسن، نتیجه آن بسیار رضایت‌بخش بود به‌طوری که حتی یک نفر هم به بیماری ابولا مبتلا نشد اما در جمعیت مشابهی که این واکسن را دریافت نکرده بودند ۲۳ نفر به ابولا مبتلا شدند.

در مورد عوارض جانبی آن هم باید گفت، از میان کسانی که واکسن را دریافت کرده بودند تنها یک نفر به عوارض جانبی مبتلا شد که این عارضه، تب، به‌سرعت برطرف شد.

آیا «واکسن ابولا» نجات‌بخش مردم کنگو خواهد بود؟

این ویروس برای اولین بار پس از وقوع تب و لرزهای کشنده در جنگل‌های گرمسیری حاشیه رودخانه ابولای کشور کنگو در سال ۱۹۷۶ میلادی کشف شد.

آزمایشات سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ ثابت کرد، این واکسن تقریبا مصونیت صد در صد در مقابل ابولا ایجاد می‌کند.

واکسن ابولا چگونه عمل می‌کند؟

این واکسن که rVSV-ZEBOV نام دارد، ساخت شرکت داروسازی مرک است. دمای مفید این واکسن بین منفی ۶۰ تا منفی ۸۰ درجه سانتیگراد است و گفته می‌شود تحت این دما می‌تواند تا دو هفته سالم بماند.

مسئولین در پی مهیا ساختن محیطی با سرمای موردنظر در Mbandaka، شهری در نزدیکی استان اکواتور واقع در شمال‌غربی کنگو هستند. این شهر حدود ۱٫۲ میلیون نفر جمعیت دارد. جدیدترین گزارش ابتلا به ابولا در روز پنج‌شنبه در وانگاتا یکی از مناطق سالم مبانداکا گزارش شد.

«پیتر سلاما»، مدیر انجمن امدادرسانی و مسئول مستقیم WHO در روز جمعه اعلام داشت، واکسیناسیون مردم در مبانداکا از هفته دیگر آغاز خواهد شد. در مرحله اولیه این طرح ۱۵۰ نفری که آلوده به ویروس هستند واکسیناسیون خواهند شد. سپس خویشان و نزدیکان این افراد واکسن دریافت می‌کنند. به این ترتیب گمانه‌زنی می‌شود که در فاز اولیه این طرح ۸ هزار تا ۱۰ هزار نفر واکسیناسیون خواهند شد که به مدت سه ماه ادامه خواهد داشت.

اشخاصی که واکسن دریافت می‌کنند، ۳، ۱۲، ۲۱، ۴۲، ۶۳ و ۸۴ روز بعد باید مورد آزمایش و معاینه قرار بگیرند.

بر اساس یافته‌هایی موجود، اثربخشی واکسن ابولا ۱۰۰ درصدی است. به این معنا که می‌توان پیش از ابتلای مردم به ویروس ابولا، جلوی این بیماری را گرفت و از شیوع آن پیشگیری کرد.

ویروس ابولا نخستین بار در سال ۱۹۷۶ شناسایی شد. در آن زمان حدود حدود ۳۰۰ نفر به این ویروس مبتلا شدند و  ۸۰ درصد مبتلایان به بیماری ابولا جان باختند. اما شیوع بیماری در سال ۲۰۱۳ در چهار کشور غرب آفریقا که جان یازده هزار نفر را گرفت، ضرورت واکسن ابولا را به جهانیان نشان داد.

در خلال سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی نیز با انتشار مجدد این ویروس که از گینه شروع شد و به سیرالئون، لیبریا و نیجریه گسترش یافت، حدود ۴۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

ابولا یک بیماری عفونی کشنده است که باعث خونریزی داخلی می شود و از طریق تماس با مایعات ترشح شده از بدن بیماران منتقل می شود.

ویروس ابولا یکی از کشنده‌ترین ویروس‌ها است که باعث بیماری شدید در انسان و پستانداران می‌شود و در میان انسان‌ها و میمون‌ها در آفریقا شایع است.

آیا «واکسن ابولا» نجات‌بخش مردم کنگو خواهد بود؟

واکسن ابولا

علائم و نشانه‌های ابولا چیست؟

ابولا اغلب به شکل یک آنفلوآنزای ناگهانی شروع می‌شود و با احساس خستگی، تب، ضعف، کاهش اشتها، درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد و گلودرد همراه است. البته ممکن است پس از مدتی، تنگی نفس و درد قفسه سینه همراه با تورم، سردرد و گیجی نیز روی دهد.

اغلب مبتلایان روی سطح پوست خود بخش‌های قرمز  با برجستگی کوچک مشاهده می‌کنند که ممکن است بین ۵ تا ۷ روز وجود داشته باشند. این قرمزی‌ها نشانه توسعه بیماری هستند.

تب ابولا معمولا بالای ۳۸٫۳ درجه سانتی‌گراد است و با عارضه‌هایی همچون استفراغ، اسهال و درد شکم همراه است.

بعضا مشاهده شده ۵ تا ۷ روز پس از بروز اولین علائم، بیمار با خون‌ریزی داخلی (دستگاه گوارشی) و خارجی مواجه شود. همه افراد آلوده نشانه‌هایی از لخته شدن خون در بدن خود را دارند.

بیماران ممکن است یک یا دو هفته پس از شروع علائم بهبودی حاصل کنند. اما اغلب به دردهایی همچون درد مفاصل، التهاب کبد، کاهش شنوایی، احساس خستگی، ادامه ضعف و کاهش اشتها مبتلا می‌شوند.

مرگ، به‌طور معمول بین ۶ تا ۱۶ روز پس از شروع علائم و اغلب به دلیل فشار خون پایین و از دست دادن مایع رخ می‌دهد. به‌طور کلی، خون‌ریزی نشان دهنده نتیجه بدتر و وضع بحرانی است و این از دست رفتن خون ممکن است منجر به مرگ شود. بیماران اغلب پیش از مرگ به کما می‌روند.

ادامه ی خواندن

انواع بیماری ها

۱۰ علامت هشدار دهنده که نشان دهنده عدم تحمل گلوتن هستند!

منتشر شده

روی

به وسیله

با توجه به این که روز به روز افراد بیشتری به گلوتن حساسیت پیدا می کنند، مصرف غذاهای بدون گلوتن بیشتر و بیشتر محبوب شده است. اما چگونه می توان گفت که یک فرد واقعا نمی تواند گلوتن را تحمل کند؟ برای برخی، خوردن این پروتئین که اساسا از گندم مشتق شده است، مشکلی ایجاد نمی کند، در حالی که بقیه افراد طیف کاملی از علائم را تجربه می کنند، علائمی که برخی از آنها می توانند زندگی را به کابوسی تبدیل کنند. اگر بعد از خوردن غذاهای حاوی گلوتن، حداقل چهار مورد از این ۱۰ علامت را تجربه کرده اید، ممکن است زمان آن باشد که در مورد تغییر رژیم غذایی خود فکر کنید.

مسائل گوارشی

برخی از شایع ترین نشانه های عدم تحمل گلوتن مسائل گوارشی مانند گاز معده، التهاب، یبوست و اسهال پس از خوردن غذاهای حاوی گلوتن است. یبوست در کودکان شایع تر است.

بسیاری از افراد مبتلا به IBS (سندرم روده تحریک پذیر) متوجه می شوند که اگر مصرف غذاهای حاوی گلوتن را متوقف کنند، علائم آن ها از بین می روند.

 

مسائل مربوط به خلق و خو

تعدادی از مسائل روانشناختی مربوط به خلق و خو، مانند افسردگی، اضطراب، ADHD (بیش فعالی) و تغییر خلق و خوی مداوم، اغلب می تواند با حذف گلوتن از رژیم غذایی، بهبود یابد.

 

مشکلات مفصل

درد مفاصل اغلب نشانه عدم تحمل گلوتن ناشی از التهاب است. تورم و مفاصل دردناک، به ویژه در انگشتان و زانو، ممکن است نشان دهنده حساسیت به گلوتن باشد.

 

کراتوز پیلاریس (بیماری پوست مرغی)

این مسئله پوستی، که توسط دانه های برجسته ای که خارشی ندارند و آسیبی به وجود نمی آورند، بروز پیدا می کند، به طور کلی به دلیل سوء جذب اسید های چرب و ویتامین A به وجود می آید. این کمبودها به علت آسیب به روده ناشی از مصرف درازمدت گلوتن رخ می دهد.

 

خستگی

احساس خستگی یا گیجی پس از خوردن غذای حاوی گلوتن، در افرادی که نمی توانند پروتئین را تحمل کنند رایج است. بسیاری از افراد حساس به گلوتن که گندم و سایر غلات حاوی گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف می کنند، افزایش چشمگیری در انرژی خود احساس می کنند.

 

خستگی مزمن یا فیبرومیالژیا

این تشخیص ها به طور کلی نشان می دهند که پزشک دقیقا مطمئن نیست که علت خستگی یا درد مزمن شما چیست. اغلب، عدم تحمل گلوتن عامل مهمی در این سندرم ها است و حذف گلوتن از رژیم غذایی می تواند علت واقعی درد و خستگی شما را هدف قرار دهد.

 

سردردهای میگرنی

مطالعه ای در سال ۲۰۰۱ نشان داد که مصرف غذاهای حاوی گلوتن می تواند باعث میگرن و سردرد های شدید برای کسانی که به آن حساس هستند، شود. اسکن MRI نشان داد که بسیاری از این بیماران به احتمال زیاد به دلیل واکنش به گلوتن، التهاب قابل توجهی در سیستم عصبی خود دارند.

 

بیماری های خودایمنی

از آنجا که التهاب و قرار گرفتن در معرض مصرف طولانی مدت گلوتن می تواند بدن را در سطح هشدار بالا قرار دهد، بیماری های خود ایمنی اغلب در افرادی که نمی توانند گلوتن را تحمل ندارند، پیشرفت می کنند. این بیماری ها شامل لوپوس، پسوریازیس (صدفک)، آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)، کولیت اولسراتیو (کولیت روده)، اسکلرودرمی (نوعی بیماری روماتیسمی)، تیروئیدیت هاشیموتو (التهاب مزمن تیروئید) و مولتیپل اسکلروزیس (MS) هستند.

 

عدم تعادل هورمون

ناباروری، PCOS (سندروم تخمدان پلی کیستیک) و دوره های قاعدگی نامنظم اغلب با عدم تحمل گلوتن مرتبط است. التهاب ناشی از مصرف گلوتن مقدار قابل توجهی استرس بر روی غدد فوق کلیوی اعمال می کند، که می تواند شروع به عملکرد نامناسب این غدد کند و توازن کل سیستم غدد درون ریز را از بین ببرد.

 

علائم عصبی

سرگیجه، تعادل ضعیف و گیجی، و علائمی مانند بی حسی و سوزش همه می توانند نشان دهنده التهاب در سیستم عصبی به دلیل پاسخ های ناشی از گلوتن در داخل سیستم ایمنی بدن باشد.

هیچ یک از این علائم را تجربه کرده اید؟ آیا سعی کرده اید برای مدیریت این علائم گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف کنید؟ تجربه خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید!

ادامه ی خواندن

انواع بیماری ها

12 نشانه کمبود ویتامین C

منتشر شده

روی

به وسیله

12 نشانه کمبود ویتامین C

خونریزی از بینی می تواند برای افراد بسیاری رخ دهد و ارتفاع زیاد یا خشکی دلیل آن باشد، اما این شرایط یکی از نشانه های کمبود ویتامین C نیز محسوب می شود.

احتمالا می دانید که مصرف ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری مانند سرماخوردگی یا کاهش شدت آن کمک می کند، اما این تنها دلیلی نیست که باید مصرف چنین آنتی اکسیدان مهمی را جدی بگیرید.

مصرف ویتامین C ناکافی می تواند به انواع مختلفی از مشکلات سلامت منجر شود که از احساس خستگی مداوم تا خونریزی های بی دلیل در دهان را شامل می شوند. خبر خوب این است که به طور معمول مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C یا مکمل طی مدت زمانی کوتاه کمبود این ماده مغذی را برطرف می کند. در ادامه با برخی از نشانه های مهم کمبود ویتامین C بیشتر آشنا می شویم.

لثه های ملتهب و خونریزی از آنها

یکی از شناخته شده‌ترین نشانه های کمبود ویتامین C خونریزی آسان از لثه ها، به ویژه هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان است. لثه های متورم از التهاب حکایت دارد و مصرف ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان می تواند به بهبود آن کمک کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف ویتامین C کافی با سلامت بهتر لثه پیوند خورده است.

شل شدن دندان ها

در کنار خونریزی و احساس درد در لثه ها، کمبود ویتامین C می تواند به شل شدن دندان ها نیز منجر شود. ضعف استخوان، غضروف، دندان ها و بافت همبند می تواند به شل شدن و پوسیدگی دندان ها و در نهایت از دست دادن دندان منجر شود.

لثه های ناسالم و دیگر ضعف های ساختاری به واسطه کمبود ویتامین C می توانند موجب شل شدن و حتی افتادن دندان ها شوند.

خونریزی از بینی

خونریزی از بینی می تواند برای افراد بسیاری رخ دهد و ارتفاع زیاد یا خشکی دلیل آن باشد، اما این شرایط یکی از نشانه های کمبود ویتامین C نیز محسوب می شود.

رگ های خونی در بینی برای حفظ استحکام خود به کلاژن وابسته هستند و ویتامین C برای تولید کلاژن ضروری است. خونریزی از بینی زمانی رخ می دهد که رگ های خونی کوچک در این قسمت از بدن پاره می شوند، از این رو خون دماغ شدن های مکرر می تواند نشانه ای از ضعف رگ های خونی در بینی باشد.

پوست خشک و زبر

کلاژن پوست را انعطاف پذیر نگه می دارد و ظاهری جوان به آن می بخشد و بر همین اساس است که بسیاری از محصولات زیبایی حاوی کلاژن هستند. از این رو، جای شگفتی نیست که کمبود ویتامین C اثر منفی بر ظاهر و بافت بزرگترین اندام بدن انسان داشته باشد.

زمانی که بدن با کمبود ویتامین C مواجه است، احتمال خشکی، زبری، پوسته پوسته و قهوه ای رنگ شدن پوست نیز افزایش می یابد. این شرایط به دلیل تولید کلاژن ناکافی شکل می گیرد.

موخوره

موخوره و حتی شکنندگی ناخن ها می توانند نشانه ای از سطوح کم ویتامین C باشند. از آنجایی که مو یک بافت غیر ضروری در نظر گرفته می شود، مواد مغذی مانند ویتامین C پیش از این که در دسترس آن قرار بگیرند، ابتدا به اندام ها و بافت های مهم‌تر ارسال می شوند.

در شرایطی که ممکن است با دیگر نشانه های کمبود ویتامین C مواجه نباشید، بدن تغذیه بخش های دیگر با این ویتامین را هدف قرار داده و از نعمت موی درخشان و ناخن هایی قوی بی بهره خواهید شد.

کمبود ویتامین C یکی از دلایل خستگی مزمن می باشد

تغییرات خلقی

در شرایطی که ویتامین C بیشتر به واسطه توانایی خود در مبارزه با بیماری های جسمانی مشهور است، اما این ماده مغذی می تواند به همان اندازه در پرهیز از مسائل روانی نیز نقش داشته باشد. کمبود ویتامین C می تواند موجب آسیب عصبی شود و افزودن این ماده مغذی به رژیم غذایی می تواند علائم اضطراب، افسردگی و اختلال دو قطبی را بهبود بخشیده یا معکوس کند.

خستگی مزمن

دلایل مختلفی می توانند به احساس خستگی مزمن منجر شوند، اما کمبود ویتامین C یکی از مواردی است که نباید نادیده گرفته شود. علائم اولیه ممکن است شامل کسالت و خستگی باشند که احتمالا در نتیجه بیوستنز معیوب کارنیتین شکل می گیرند.

کارنیتین ماده ای است که برای کمک به انتقال اسیدهای چرب اساسی به سلول های تولیدکننده انرژی توسط بدن تولید می شود.

افزایش وزن

اگر ورزش می کنید و رژیم غذایی خوبی دارید، اما همچنان وزن اضافه می کنید، ممکن است سطوح کم ویتامین C دلیل شکل گیری این شرایط باشد.

ویتامین C به پشتیبانی از تولید انرژی توسط سلول ها کمک می کند و سطوح کم این ماده مغذی با آهنگ کند سوخت و ساز پیوند خورده است. سوخت و ساز آهسته احتمال افزایش وزن را بیشتر می کند. جای شگفتی نخواهد بود که این اثر کمبود ویتامین C با احساس خستگی همزمان شود.

کبودی

بدن برخی افراد به راحتی کبود می شود و مشخص شده است که دلایل پزشکی از جمله کمبود ویتامین C می توانند در پس این رویداد قرار داشته باشند.

جدا از افزایش سن، اعتیاد به الکل، و اثرات جانبی برخی داروها، کمبود ویتامین C می تواند یکی از دلایل کبود شدن راحت بدن انسان باشد.

سطوح کم آهن

برخی ویتامین ها، مواد معدنی و عناصر برای ارائه بهترین نتیجه به مواد دیگر وابسته هستند و ویتامین C و آهن از چنین رابطه ای برخوردار هستند. بدن دو نوع آهن را جذب می کند که شامل هم و غیرهم می شوند. در شرایطی که آهن هم معمولا از منابع حیوانی سرچشمه می گیرد و به راحتی جذب می شود، آهن غیرهم این گونه نیست.

آهن غیرهم معمولا از منابع گیاهی سرچشمه می گیرد و به راحتی در بدن جذب نمی شود. ویتامین C به بدن در جذب کارآمدتر آهن غیرهم کمک می کند و نشان داده است که نشانگری قوی برای وضعیت آهن محسوب می شود. کمبود آهن و ویتامین C معمولا دست در دست یکدیگر دارند.

مصرف ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری کمک می کند

مفاصل متورم و دردناک

سطوح کافی ویتامین C ممکن است به پیشگیری از انواع آرتریت کمک کند، در شرایطی که مقدار بیش از حد آن نیز می تواند مشکل ساز باشد. البته مصرف بیش از حد ویتامین C بسیار نادر است. مقدار مصرف توصیه شده روزانه ویتامین C برای زنان 75 میلی گرم و برای مردان 90 میلی گرم است.

نتایج مطالعه ای که در دانشگاه دوک انجام شد، نشان داد در بدن سوژه های حیوانی که مقدار بسیار زیاد ویتامین C دریافت کرده بودند پروتئینی ترشح می شود که استخوان ها را تحت تاثیر قرار داده و تسریع آسیب مفصلی و درد در سوژه های مبتلا به آرتروز را موجب شد.

مطالعه ای دیگر نیز نشان داد افرادی که کمبود ویتامین C دارند در مقایسه با افراد سالم سه برابر احتمال بیشتری دارد به آرتریت روماتوئید مبتلا شوند.

اسکوروی

این بیماری بسیار نادر است، اما اگر در بدن خود به میزان کافی ویتامین C نداشته باشید ممکن است نشانه های اسکوروی (Scurvy) را تجربه کنید.

اسکوروی با سطوح کم ویتامین C پیوند خورده است و می تواند به شکل گیری علائمی مانند خستگی بیش از حد، خونریزی بی دلیل، و ایجاد زخم در لثه منجر شود و همچنین درد و تورم در اندام ها را به همراه دارد.

منبع:asriran.com

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com