با ما ارتباط برقرار کن

تناسب اندام

تاثیر رنگ در کاهش و افزایش اشتها

منتشر شده

روی

تاثیر رنگ در اشتها ، رنگ های سرکوب کننده اشتها

آیا می دانید رنگ ها می توانند تاثیر به سزایی روی اشتها و در نتیجه چاق و لاغر شدن ما داشته باشند؟ رنگ ها حتی می توانند روی طعم غذا یا بویی که حس می کنیم اثر بگذارند.

رنگها چه تاثیری بر اشتهای شما دارند

هنگام انتخاب رنگ ها بیشتر دقت کنید. آیا می دانید رنگ ها می توانند تاثیر بسزایی روی اشتها و در نتیجه چاق و لاغر شدن ما داشته باشند. پس با احتیاط بیشتری رنگ هارا به خانه تان راه دهید.

آبی؛ کاهش اشتها
این رنگ به شدت سرکوب کننده اشتهای شماست. محققان دریافته اند اتاق های غذاخوری که به رنگ آبی در می آیند روی اشتهای افراد اثری منفی دارند و باعث می شوند آنها به طور کلی30درصد کمتر کالری مصرف کنند. اگر می خواهید لاغر شوید می توانید دیوارهای اتاق ناهارخوری را آبی کنید و میز و ظروف غذایتان را آبی انتخاب کنید؛ حتی می توانید داخل یخچال تان نیز از لامپ آبی استفاده کنید تا هر زمان، در یخچال را به قصد برداشتن خوراکی باز می کنید پشیمان شوید. کسانی که از دکوراسیون آبی رنگ در خانه شان استفاده می کنند معمولا لاغرند.اگر می خواهید رژیم غذایی بگیرید، تمام آشپزخانه و اتاق غذاخوری، ظروف تان را آبی کنید و حتی از شمع های آبی رنگ استفاده کنید.

قرمز؛ رنگ اشتها
این رنگ درست برعکس رنگ آبی است زیرا بسیار قوی و پرانرژی است که می تواند تا اندازه ای فشار خون را بالا برده و همچنین اشتها را تحریک کند.اگر می خواهید دیوار آشپزخانه تان را به رنگ زرد خورشیدی در آورید کمی بیشتر تامل کنید. دیوارهای زردرنگ نه تنها بیشتر دعواهای خانگی را موجب می شوند بلکه چاق کننده هم هستند زیرا باعث می شوند بیش از حد نیاز غذا بخورید.

ترکیب سبز- آبی؛ کورکننده اشتها
رنگ سبز، به ویژه سبز لجنی نه تنها اشتها را کور می کند بلکه ذهن را به طور ناخودآگاه به سمت غذاهای فاسد می برد. رنگ های آبی و سبز اصلا مناسب رستوران ها نیستند اما اگر در خانه می خواهید پرخوری نکنید و لاغر شوید ولی نمی توانید جلوی شکم تان را بگیرید از رنگ های سبز و آبی برای دیوارهای اتاق غذاخوری و میز و ظروف آشپزخانه استفاده کنید. سبز نیز مانند آبی اثر آرام کننده ای دارد و دقیقا به همین دلیل بعضی از برنامه سازان تلویزیونی قبل از اینکه مهمان هایشان را جلوی دوربین بیاورند در اتاق سبز رنگ پذیرایی می کنند.

تاثیر رنگ بر اشتها

این رنگها اشتها را می کشند

ترکیب زرد- سبز؛ نابودکننده اشتها
این ترکیب یعنی فاجعه؛ اگر می خواهید لاغر شوید و از غذا بیزار، از این ترکیب رنگی استفاده کنید که به خوبی جواب می دهد زیرا فرد را به یاد انواع و اقسام مواد شیمیایی سمی می اندازد و اشتهایش کاملا کور می شود.

سفید؛ افزایش اشتها بدون عذاب وجدان
رنگ سفید که در بسیاری از خانه ها، رستوران ها و فروشگاه ها به وفور دیده می شود و به نظر خنثی می آید اما تاثیر بسیار زیادی روی اشتهای فرد می گذارد در واقع باعث می شود شخص بدون توجه به چیزی غذا بخورد. خوراکی هایی که سفیدرنگ هستند مغز را نسبت به مقدار مصرف غذا بی خیال می کنند. ظروف سفیدرنگ هم باعث می شوند هرچه بیشتر بخورید، کمتر احساس رضایت کنید. خوراکی معمولا وی ظروف سفیدرنگ جلوه خوبی پیدا می کند؛ برای مثال یک کیک نارگیلی با کلی خامه روی بشقاب سفید یخچالی بسیار زیبا و اشتهاآور است.

سبز؛ سرکوب کننده اشتها
رنگ سبز اگر چه خود به تنهایی سرکوب کننده اشتهاست زیرا فرد را به یاد غذاهای فاسد می اندازد اما در کنار رنگ های گرمی مانند قرمز و زرد مناسبند. در حقیقت رنگ سبز در ارتباط با رشد و طبیعت و سلامت است و خاصیت آرام کنندگی دارد. دیوارهای سبز رنگ غذاخوری باعث کسب اطمینان نسبت به سلامت غذا می شوند؛ بنابراین در کنار رنگ های گرم می توانند فرد را به غذا خوردن تشویق کنند.

طلایی؛ محیط رنگ و رو رفته و قدیمی
طلایی مانند سبز خبر از سلامت می دهد و می توان تا اندازه ای از این رنگ استفاده کرد اما استفاده زیاد آن باعث می شود محیط رنگ و رو رفته و قدیمی به نظر آید و از اشتهای فرد بکاهد.

خاکستری؛ کاهش وزن
خاکستری و یا طوسی از رنگ هایی است که موجب کاهش اشتها می شود و برای افرادی که تمایل دارند اشتهایشان کمتر شود و یا وزنشان کاهش پیدا کند، مناسب است. استفاده از این رنگ در محیطی که افراد می خواهند غذایشان را با لذت میل کنند؛ مانند اتاق غذاخوری بسیار نامناسب است.

فیروزه ای؛ چاق کننده
از رنگ های اشتهاآور و مناسب افراد کم اشتهاست؛ به خصوص اگر این رنگ با نارنجی ترکیب شود. اگر می خواهید چاق شوید از این دو رنگ در آشپزخانه تان بسیار استفاده کنید.

تاثیر رنگ بر اشتها

این رنگها اشتها را می کشند

قهوه ای؛ غذای سوخته
این رنگ یادآور اعتماد، دوستی و سلامتی است و قدرت فراوانی دارد اما اگر بیش ازحد استفاده شود اثری منفی می گذارد. در واقع رنگ قهوه ای ممکن است ذهن فرد با به سوی غذاهای سوخته و یا خیلی پخته ببرد و حتی گاهی یادآور آلودگی و کثیفی شود.

سیاه؛ کور کننده مرموز
سیاه رنگی مرموز است؛ بنابراین مردم نمی توانند به غذاهایی که سیاه رنگ هستند اعتماد کنند. این رنگ اثری بسیار منفی روی فرد می گذارد و اشتها را به شدت کور می کند.

صورتی؛ خنثی کننده احساس گرسنگی
صورتی اگر چه از خانواده قرمز هاست اما هرگز به فرد احساس گرسنگی نمی دهد. صورتی رنگی غیرطبیعی است که بیشتر احساسی ملایم از عشق و احساساتی بودن را به فرد تلقین می کند و به طور کلی برای اتاق غذاخوری کسانی که می خواهند چاق شوند، مناسب نیست.
اگر بخواهید لباسی را برای مهمانی های خانواده شوهرتان کدام رنگ را انتخاب می کنید که به چشم خانواده همسرتان بیایید؟

رنگ ها و تاثیرات آن ها، قسمت اول:قرمز، نارنجی و زرد

یکی از مربیان و طراحان با تجربه رابط کاربری و تجربه کاربری در این سری از پست ها به رنگ ها و تأثیرات آن ها می پردازد.

تاثیر رنگ بر اشتها

رنگ های سرکوب کننده اشتها 

رنگ قرمز (سرزنده ، مهیج ، محرک)

غده هیپوفیز وقتی رنگ قرمز را می بیند فعال می شود یک پیغام شیمیایی به مغز می دهد و آدرنالین آزاد می کند. این هورمون سیستم شیمیایی بدن شما را تغییر داده و باعث تنفس بیشتر و سریع تر می شود و فشار خون و ضربان نبض را افزایش می دهد این واکنش ها، روانی هستند و ما کنترلی بر آن ها نداریم در نتیجه قرمز همواره روی مغز انسان برای ایجاد هیجان و انرژی مضاعف بسیار موثراست .

تون های گرم به عنوان رنگ های بسیار مهیج شناخته شده اند و بخصوص قرمز بیشترین آستانه هیجان را در انسان ایجاد می کند ، اشتهای آدم را تحریک و وسوسه می کند. در امور چاپی یا در فروشگاه ها ، قرمز به صورت مجازی غیر قابل انکار است چون طبیعی ، جذب کننده توجه و فعال است

رنگ نارنجی (انرژی زا ، جذاب ، دوستانه ، با نشاط و دارای مزه تند)

نارنجی به لحاظ دما ، داغ ترین رنگ در میان رنگ هاست،همچنین یک رنگ مهیج و همواره تداعی گر برگ های خزان پاییز و شعاع پرتو های خورشید در پاییز است ، درخشان و حیاتی. در شدید ترین حالت درخشندگی به عنوان رنگی که نباید خیلی جدی گرفته شود به چشم می آید. این نکته عجیب در افراد و شخصیت های “برون گرا ” دیده می شود.

این رنگ بیشتر به عنوان رنگی بازیگوش سرزنده ، اجتمایی ، شاد و کودکانه است که بیشتر برای کودکان بین 3 تا 6 سال توصیه می شود و درضمن برای نوجوانان نیز به کار می رود. نارنجی رنگی عالی برای اسباب بازی های پلاستیکی نه چندان گران است

رنگ زرد

زرد همواره طلوع خورشید را مجسم می سازد و نماد روشنایی و گرماست. رنگی که به دلیل احساس تخیل و روشنگری و به واسطه خودش با نور نیرومند خورشید شناخته می شود.در روشن ترین نوع خود ، مصرف کنندگان، زرد را به عنوان رنگی بشاش ، جاافتاده و دلپذیر می دانند.

زرد داودی روشن، مساوی با سرزندگی است. گرچه در مقایسه با زرد کمرنگ تر بیشتر به عنوان رنگی انرژیک و جاذب نگاه است. زرد مهمترین رنگ برای استفاده در مراکز خرید یا برای مرکز نمایش است زیرا که چشم به میزان زیادی زرد انعکاسی را قبل از توجه به سایر رنگ ها می بیند.

لاغری و چاقی با رنگ

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تناسب اندام

کاهش وزن سریع با رژیم کانادایی ، معایب و مزایا

منتشر شده

روی

به وسیله

رژیم کانادایی همان The royal Danish hospital diet است و اگر قرار بود درست ترجمه شود به جای رژیم لاغری کانادایی باید با نام ” رژیم غذایی بیمارستان سلطنتی دانمارک ” معروف می شد. محبوبیت این رژیم به خاطر کاهش وزن بسیار سریع در حدود ۵ تا ۱۰ کیلوگرم فقط در ۱۲ روز رژیم و ۳ روز برای تثبیت آن است.

سال هاست که رژیم ۱۵ روزه کانادایی در سراسر دنیا مورد انتقاد قرار گرفته و امروزه در کشورهای پیشرفته به هیچ عنوان از این رژیم استفاده نمی شود. این رژیم جزء دسته رژیم های یویو محسوب می شود یعنی در کوتاه مدت و نه به صورت پایدار باعث کاهش وزن می شوند. شما در ۱۵ روز به بدنتان فشار وحشتناکی وارد می کنید اما پس از اتمام دوره به علت کمبود منابع اصلی تمایل زیادی به برگرداندن وزن از دست رفته خود دارید. این مقدار وزنی که شما با رژیم کانادایی کاهش می دهید از فردی به فرد دیگر متفاوت است. زمانی که از پایین آمدن عدد ترازو خوشحال هستید باید بدانید که این مقدار کاهش وزن فقط چربی نیست. وقتی به بدن در مدت زمان کوتاهی شوک وارد می شود به جای سوزاندن چربی آن را ذخیره می کند تا بتواند از انرژی آن در اعمال حیاتی مثل ضربان قلب ، تنفس و … استفاده کند. شاید از خود بپرسید که اگر این کاهش وزن از مقدار وزن چربی بدن نیست پس این کم شدن وزن چگونه اتفاق می افتد؟ سهم اصلی این کاهش وزن آب بدن شماست.

در ادامه روزها و وعده های رژیم کانادایی را به شما می گوییم و شما را از مزایا و معایب این رژیم  آگاه می سازیم. انتخاب با شماست که آیا این رژیم مناسبی برای کاهش وزن شماست یا خیر. رژیم کانادایی شامل صبحانه، ناهار و شام است و میان وعده در این رژیم نقشی ندارد. رژیم گیرندگان به هیچ عنوان نباید چیزی اضافه تر از آنچه که در این رژیم نوشته شده است مصرف کنند. اگر غیر از دستورهای این رژیم عمل شود باید رژیم را بعد از چند هفته مجدد گرفت. بعضی روزها رژیم گیرنده در وعدۀ ناهار سالاد و تکه ای استیک می خورد اما در سایر روزها در کمال تعجب باید به یک لیوان آب اکتفا کند.

Woman_Choices (1)

کسانی که این رژیم را ابداع کردند و همچنین بسیاری از وب سایت های داخلی که آن را رواج می دهند و ندانسته شما را به گرفتن این رژیم ترغیب می کنند، اعتقاد دارند که این رژیم سطح متابولیسم شما را افزایش می دهد و باعث می شود که شما کالری بیشتری بسوزانید پس چربی هایتان از بین می رود و وزن بیشتری کم می کنید. دلیل آنها برای افزایش متابولیسم این رژیم استفاده از قهوه است.

در کمال احترام به این اعتقاد، از لحاظ علمی این یک تئوری کاملاً رد شده است. درست است که ما بارها به شما نوشیدن قهوه را پیشنهاد داده و خواهیم داد، اما در کنار یک رژیم درست و اصولی است که شما می توانید از فواید آن بهره مند شوید. خوردن یک لیوان قهوه به تنهایی برای شما کاری نمی کند و ساعت ها گشنه ماندن وزن شما را به علت محروم کردن و حذف منابع اصلی کاهش می دهد اما باعث بالا رفتن متابولیسم نمی شود. بالا رفتن متابولیسم از نخوردن اتفاق نمی افتد بلکه بر عکس بدن به علت حفظ هموئستاز متابولیسم را کاهش می دهد تا بدن را در شرایط قحطی و گشنگی زنده نگه دارد. اگر می خواهید متابولیسم خود را افزایش دهید باید ورزش کنید و به اندازه نیازتان کالری مصرف کنید. با توجه به پیشرفت علم و انجام تحقیقات بسیار در دنیا امروزه افراد متخصص نمی توانند دروغ های پشت این رژیم را به راحتی باور کنند و آن را به مردم توصیه کنند.

مزایای رژیم کانادایی:

 • رژیم کانادایی به صورت مجانی در اینترنت موجود است و نیاز به هزینه برای دریافت آن وجود ندارد.
 • در زمان بسیار کوتاه باعث افزایش وزن زیادی می شود.

معایب رژیم کانادایی:

 • هیچ تحقیق علمی این رژیم را تایید نمی کند.
 • این رژیم باعث تغییر خلق و خو به علت گشنگی می شود.
 • باعث سرگیجه و نداشتن تعادل به علت کاهش گلوکز خون می شود.
 • بازگشت وزن اولیه و یا بیشتر از مقدار اولیه در زمانی بسیار کوتاه پس از اتمام رژیم
 • کم بودن مقدار صبحانه یک عیب بسیار بزرگ در این رژیم است.
 • بی حوصله شدن
 • به علت کمبود انرژی مجبور به حذف فعالیت های بدنی می شوید.
 • کالری پیشنهادی در روزهای رژِیم زیر ۱۰۰۰ کالری ودر بسیاری از روزها ۶۰۰ کالری است که این یک فاجعه است.
 • به علت فقدان میوه و سبزیجات باعث یبوست می شود.

روز های رژیم کانادایی شامل:

روز اول:
صبحانه: یک فنجان قهوه با شیر (قند ساخارین، بدون شکر)
نهار: ۲ عدد تخم مرغ سفت (آب‌پز) + اسفناج پخته + یک عدد گوجه فرنگی
شام: ۲۰۰ گرم گوشت پخته یا کبابی + کاهو + روغن زیتون + آب‌لیمو
روز دوم:
صبحانه: یک فنجان قهوه با شیر (با قند ساخارین، بدون شکر)
نهار: ۱۰ ورق کالباس مرغ + یک لیوان ماست کم چربی
شام: ۲۰۰ گرم گوشت پخته یا کبابی + کاهو + روغن زیتون + آب‌لیمو
روز سوم:
صبحانه: یک فنجان چای + دو عدد خرما
نهار: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی + کاهو + سس آب‌لیمو
شام: سالاد کرفس + گوجه فرنگی + آب‌لیمو
روز چهارم:
صبحانه: یک فنجان قهوه با شیر (با قند ساخارین، بدون شکر) + یک ورق نان تست
نهار: ۲۰۰ سی‌سی آب میوه ترجیحا سیب یا هویج + یک لیوان ماست
شام: ۲ عدد تخم مرغ سفت (آب‌پز) + هویج رنده شده + ۲۰۰ گرم پنیر رژیمی یا کم نمک
روز پنجم:
صبحانه: یک فنجان قهوه با شیر (با قند ساخارین، بدون شکر) + یک ورق نان تست
نهار: یک ماهی پخته یا کبابی کامل حدود ۲۰۰ گرم + یک قاشق چای‌خوری کره + آب‌لیمو
شام: ۲۰۰ گرم گوشت پخته یا کبابی + کرفس رنده شده
روز ششم:
صبحانه: یک فنجان چای + دو عدد خرما
نهار: ۱۰ ورق کالباس مرغ + یک لیوان ماست کم چربی
شام: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی + کاهو + آب‌لیمو + روغن زیتون
روز هفتم:
صبحانه: یک فنجان قهوه با شیر (با قند ساخارین، بدون شکر) + یک ورق نان تست
نهار: ۲ عدد تخم مرغ سفت (آب‌پز) + یک ورق کالباس + کاهو
شام: سالاد کلم + گوجه فرنگی + سس آب‌لیمو + یک عدد میوه (حدود ۱۰۰ گرم)
روز هشتم:
صبحانه: یک فنجان قهوه با شیر (با قند ساخارین، بدون شکر)
نهار: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی (حدود ۲۰۰ گرم) + کاهو + آب‌لیمو
شام: ۲۰۰ گرم گوشت پخته یا کبابی + کاهو + آب‌لیمو + یک عدد میوه (حدود ۱۰۰ گرم)
روز نهم:
صبحانه: یک لیوان شیر
نهار: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی (حدود ۲۰۰ گرم) + کاهو + آب‌لیمو
شام: سالاد کاهو (کاهو + خیار + گوجه فرنگی) + سس آب‌لیمو + یک عدد میوه (حدود ۱۰۰ گرم)
روز دهم:
صبحانه: یک فنجان قهوه با شیر (با قند ساخارین، بدون شکر) + یک ورق نان تست
نهار: ۲۰۰ سی‌سی آب میوه ترجیحا سیب یا هویج + یک لیوان ماست
شام: یک عدد تخم‌مرغ سفت (آب‌پز) + یک هویج پخته شده و رنده شده + ۲۰۰ گرم پنیر رزیمی یا کم نمک
روز یازدهم:
صبحانه: یک فنجان قهوه با شیر (با قند ساخارین، بدون شکر) + یک ورق نان تست
نهار: یک عدد ماهی پخته یا کبابی (حدود ۲۰۰ گرم) + یک قاشق چای‌خوری کره + آب‌لیمو
شام: ۲۰۰ گرم گوشت پخته یا کبابی + کاهو + کرفس
روز دوازدهم:
صبحانه: یک فنجان چای + دو عدد خرما
نهار: ۲ عدد تخم مرغ سفت (آب‌پز) + یک عدد هویج پخته و رنده شده
شام: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی بدون پوست + کاهو + آب‌لیمو
سه ۳ روز رژیم نگه دارنده:نگهدارنده:
روز اول:
صبحانه: یک لیوان شیر
نهار: گوشت یا مرغ کبابی یا پخته (حدود ۲۰۰ گرم) + سالاد کاهو (کاهو، خیار، گوجه فرنگی + سس آبلیمو)
شام: سوپ مرغ یا گوشت + ۲ ورق نان تست + ۲ عدد میوه (حدود ۲۰۰ گرم)
روز دوم:
صبحانه: یک فنجان چای + یک ورق نان تست + عسل
نهار: ۵ ورق کالباس مرغ + گوجه فرنگی + یک عدد خیار شور + ۲ ورق نان تست
شام: نصف سینه مرغ + سالاد کاهو (کاهو، خیار، گوجه فرنگی) + یک عدد خیار شور + ۲ ورق نان تست
روز سوم:
صبحانه: یک لیوان شیر
نهار: گوشت یا مرغ کبابی یا پخته شده (حدود ۲۰۰ گرم) + سالاد خیار و گوجه فرنگی
شام: سوپ مرغ + ۲ ورق نان تست + ۲ عدد میوه (حدود ۲۰۰ گرم)

نتیجه گیری:

ما به هیچ هنوان رژیم کانادایی را پیشنهاد نمی کنیم و گرفتن این رژیم یعنی آسیب رساندن به بدن و تحت فشار قرار دادن بیش از حد خودتان.  کاهش وزن ناشی از این رژیم پس از ۱۵ روز پایدار نیست. رژیم کانادایی راهی نیست که شما را برای همیشه از شر چربی های اضافه خلاص کند. بهترین راه که ما همیشه به شما پیشنهاد می کنیم ورزش منظم در کنار مصرف مقدار کالری مورد نیاز بدن است. این تنها راه سالم و ایمن برای کاهش وزن پایدار است، شاید با این روش کمی زمان بیشتری برای موفقیت بگذارید اما ارزش امتحان کردن را دارد.

ادامه ی خواندن

تناسب اندام

تقویت عضلات پا با ۴ حرکت اساسی

منتشر شده

روی

به وسیله


تقویت عضلات پا با ۴ حرکت اساسی

تمرین های ورزشی مخصوص پاها

اگر دنبال بدنی سالم و خوش فرم هستید، ورزشهای پایین تنه و خصوصا پا را فراموش نکنید‎

اگر دنبال بدنی سالم و خوش فرم هستید، ورزشهای پایین تنه و خصوصا پا را فراموش نکنید. خیلی از افرادی که باشگاه می روند یا در منزل تمرین می کنند، به دلیل خستگی یا فشار تمرین، حرکات پایین تنه را سرسری انجام می دهند، در حالیکه توجه به این تمرینات تاثیرات زیادی بر تقویت عضلات پا، فرم کلی بدن و سلامتی دارد.

یکی از ورزشهای پا در میان بقیه نقش آغازگر دارد : اسکوات کلاسیک با هالتر. این حرکت بی‌نهایت ساده و مؤثر است. یک هالتر سنگین را روی پشت خود قرار می‌دهید. سپس، از ناحیه لگن و زانو خم می‌شوید و تا جاییکه می‌توانید پایین می‌آیید. سپس می‌ایستید.

این حرکت نه تنها عضلات چهار سرران، همسترینگ، و سرینی (گلوتئال‌ها) را سفت می‌کند، بلکه نقطه شروع  مجموعه‌ای از واکنش‌هاییست که هنگام ترشح هورمونهای تقویت کننده رشد در واکنش به یک محرک استرس‌زا ایجاد می‌شوند.

۱ ) پرس پا 

ابتدا، بگذارید بپردازیم به اینکه چرا بسیاری از ورزشکاران از پرس پا تنفر دارند : به این دلیل که اگر درست اجرا نشود، به قسمت پایینی کمر آسیب وارد خواهد کرد. انجام این حرکت در پایان تمرینات تنها برای  چندبار تکرار، و درست زمانیکه عضلات سُرینی و عضلات همسترینگ از انعطاف پذیری کافی برخوردار نیستند، جز آسیب و درد چیزی عاید شما نخواهد کرد. اما اگر درست و با احتیاط انجام شود، پرس پا بسیار سودمند خواهد بود.

عضلات درگیر : تمرکز بر عضلات چهارسر ران با قرار دادن پا در پایین سکوی دستگاه. تمرکز بر عضلات گلوتئال (سُرینی) و همسترینگ با قرار دادن پاها بالای صفحه دستگاه.

نحوه انجام حرکت : مستقیماً روی ماشین بنشینید. پاها را به اندازه عرض شانه باز کرده و روی صفحه قرار دهید. سینه را بالا نگه داشته و پشت را تکیه دهید. به آرامی زانوها را خم کنید تا وزنه پایین بیاید. قبل از اینکه عضلات گلوتئات از تشک فاصله بگیرند، حرکت را متوقف کنید. از آنجا به بعد، با قدرت هرچه تمامتر، زانوها را باز کرده و وزنه را بسمت بالا فشار دهید (هرگز وزنه را در بالا قفل نکنید).

۲ ) حرکت استپ آپ (Step-Up) 

استپ آپ بدون شک یکی از کاربردی‌ترین تمرینات برای تقویت عضلات پا است. ممکن است هر بار با ریتمی منظم از راه پله بالا بروید. استپ آپ که یک ورزش یک جانبه است، بر این اساس طراحی شده است که  یک پای قویتر نمی‌تواند کار پای ضعیف‌تر را انجام دهد. بلکه، هر یک از پاها، نقش خود را در حرکت بازی می‌کنند.

عضلات درگیر : عضلات چهارسر ران، عضلات سرینی

نقاط قوت : حرکت استپ‌آپ بسیار متنوع است و به همان میزان که برای ورزشکاران حرفه‌ای مفید و کاربردی است، برای تازه‌کاران نیز میتواند مفید باشد. برای فشار بیشتر، می‌توانید از هالتر، دمبل، کتل بل ( در دست و یا روی شانه)، و یا تنها از وزن بدن خود کمک بگیرید. پا را روی یک سطح مرتفع قرار دهید. ارتفاع این سطح می‌تواند نصف ارتفاع ساق پا، و یا به اندازه‌ای باشد که استخوان ران با کف زمین موازی شود. این حرکت نه تنها عضلات باسن، سرینی و ران را تقویت می‌کند، بلکه، نوعی تمرین تعادل و پرش است.

نحوه انجام حرکت : پاها را به اندازه عرض شانه باز کرده، یکی از پاها را روی سکو قرار دهید و از همان پا برای هل دادن بدن بسمت بالا استفاده کنید. پای عقب را نیز بلند کرده و روی سکو بایستید. سپس، با یکی از پاها به حالت اول برگردید. می‌توانید تمام تکرارها را با یک پا انجام دهید و سپس پا را عوض کنید و یا هر بار، یکی از پاها را جلو بگذارید. درست مثل بالا رفتن از پله.

۳ ) اسکوات پا بالا 

صادقانه بگوییم، یکی از سخت ترین تمرینات برای تقویت عصلات پا این حرکت است. بارها هنگام پایین آمدن می افتید و مرتباً تعادل خود را از دست خواهید داد. در ابتدا، ممکن است حتی نتوانید، حرکت را بصورت کامل انجام دهید. با این حال، ما تنها می‌توانیم شما را تشویق به ادامه تمرین کنیم. کسانی که در انجام این حرکت مهارت کامل پیدا می‌کنند، به سلاحی عظیم برای تقویت عضلات پا دست پیدا کرده‌اند.

عضلات درگیر : عضلات چهارسر، همسترینگ و سرینی

نقاط قوت : مطمئناً این حرکت بیشتر عملکرد دینامیک است تا ساختن عضله. این حرکت را می‌توانید مکمل حرکت شماره ۲ بدانید و به خاطر داشته باشید: هرچه بیشتر روی یک تمرین کار کنید، در غلبه بر هر ورزش یا فعالیت فیزیکی بهتر عمل خواهید کرد. هنگام شروع این حرکت، ممکن است در عمق عضلات چهار سر احساس سوزش کنید که به معنای ایجاد تغییرات جزئی در دامنه حرکات عضلات بعد از سالها انجام حرکات سنتی ورزشی است.

نحوه انجام حرکت : از حالت ایستاده شروع کنید. یکی از پاها را جلو دراز کنید، و تعادل خود را روی پای دیگر حفظ کنید. سپس، با پایین آوردن کامل باسن و عضلات سرینی، و خم کردن زانو تا جاییکه ران درگیر موازی با زمین گردد، اسکوات را انجام دهید. هنگام انجام این حالت، پای غیر درگیر در حرکت و بازوها برای حفظ تعادل جلو خواهند آمد. از راه فشار بر پاشنه، به وضعیت شروع برگردید. هنگام تکرار، مطمئن شوید که پاشنه پا بالا نمی‌آید.

۴ ) لانژ پیاده‌روی 

تنوع حرکات لانژ بسیار زیاد است. بنابراین، شما می‌توانید لانج‌های ساکن را در هر جهتی که مایل بودید، جلو، طرفین، و هر نقطه‌ای ما بین این دو، انجام دهید. اما، لانج‌های راه‌رفتنی را به این دلیل در فهرستمان قرار دادیم که کاربردی‌تر از بقیه هستند؛ چراکه شما، به جای اینکه یکجا بایستید، مدام به سمت جلو حرکت می‌کنید. حرکت لانژ پیاده‌روی، یک پایان دهنده عالی برای ورزشهای پا است.

عضلات درگیر : عضلات چهارسر، همسترینگ و سرینی

نقاط قوت: امینی می‌گوید : ” لانج پیاده‌روی یک حرکت دینامیک و نیازمند هماهنگی و به کارگیری عضلات صحیح است. این حرکت، به هر طرف که انجام گیرد، بیشتر یک حرکت یک جانبه است که روی پای جلو، به جای پای عقب، تمرکز دارد. هم-انقباضی قابل ملاحظه‌ای در بالا و پایین مفصل زانو، باسن، و هسته بدن تا قوزک و پا ایجاد می‌شود.”

نحوه انجام حرکت : در حالیکه در هر دست یک دمبل نگه داشته‌اید، یکی از پاها را جلو بگذارید. هر دو زانو را خم کنید تا بدن به زمین نزدیک شود. در پایین‌ترین حالت، زانوی جلو نباید از انگشتان پا پیشی بگیرد. پای عقب باید یک لحظه کوتاه زمین را لمس کند، به کمک پاشنه پای جلویی، و در عین حال که پای عقب برای برگشتن به حالت شروع جلو آمده است، بلند شوید. سپس، پای بعدی را در لانج قرار دهید و این الگو را تکرار کنید. سرنخ‌هایی که در حین آموزش این تمرین به ورزشکاران می‌دهیم اینست که همیشه هسته بدن (ناحیه شکم) را درگیر و سفت کنید. ستون فقرات باید در حالت خنثی، و یا کمی گودی داشته باشد. اجازه ندهید که پای جلو بیش از حد جلو بیاید و یا عقب برود.

منبع: بانوی شهر

ادامه ی خواندن

تناسب اندام

چربی سوزی و فرم دهی پهلوها

منتشر شده

روی

به وسیله

چربی سوزی و فرم دهی پهلوها

چربی های پهلو یکی از سمج ترین چربی هایی است که شاید آب کردن آن برای تان کمی مشکل باشد، باید بدانید عوامل متعددی مانند افزایش سن، سوخت و ساز نامناسب یا ژنتیک در داشتن این چربی ها دخالت دارند. اما نباید تأثیر تلاش خود را برای آب کردن آن ها نادیده بگیریم. چربی پهلوها علاوه بر اینکه باعث نازیبایی اندام می شود باعث بروز مشکلاتی در سلامتی نیز می شوند. چون ما را در معرض بیماری های قلبی، دیابت و فشارخون بالا قرار می دهند.

با توجه با آنچه که گفته شد بهتر است ازیک راه حل مناسب جهت چربی سوزی پهلوها کمک بگیرید ، تنها راه این امر اصلاح برنامه غذایی (حذف قند شکر و نوشیدنی های صنعتی)و انجام ورزش های مناسب به صورت مرتب میباشد. ما چند نکته تغذیه ای و ورزش بدنسازی مناسب جهت آب  کردن چربی ها در زیر به شما معرفی مینمایم.

 حذف شکر ، قند و نوشیدنی های صنعتی :

نیمی از شکر را گلوکز و نیمی دیگر را فروکتوز تشکیل می‌دهد. در حالی که تمام سلول‌ها قادرند گلوکز را تجزیه کنند و به مصرف برسانند فروکتوز روند دیگری را در بدن طی می‌کند. تنها اندامی که می‌تواند شکر را مصرف کند کبد است زیرا تنها کبد انتقال‌دهنده‌ی لازم را برای این کار در اختیار دارد. زمانی که شکر تصفیه‌شده می‌خورید کبدتان را در فروکتوز غرق می‌کنید و کبد این مقدار اضافه را تماما به چربی تبدیل می‌کند.

مطالعات فراوانی نشان داده‌اند که شکر زیاد، معمولا به دلیل مقدار زیاد فروکتوز، می‌تواند به افزایش تجمع چربی در شکم منجر شود.لذا سعی کنید این ماده غذایی را از برنامه غذایی خود حذف کنید الخصوص نوشیدنی های صنعتی ماندد نوشابه که حاوی مقادیر بسیار بالایی قند و شکر است.

 پروتئین بیشتر :

مصرف مقدار بیشتری پروتئین در روز یک راه حل  عالی بلند‌ مدت برای کاهش چربی شکم باشد. تحقیقات نشان می‌دهد پروتئین هوس‌های غذایی را تا ۶۰٪ درصد کاهش می‌دهد، متابولیسم را به اندازه‌ی 7۰ تا ۱۰۰ کالری در روز بالا می‌برد و به شما کمک می‌کند که 440 کالری در روز کمتر مصرف نمایید.

 مصرف فیبر:

فیبر با چربی موجود در رژیم غذایی مبارزه کرده و روند جذب مواد غذایی را بهبود می بخشه، به طوریکه بیش از حد بودن کالری دریافتی سبب افزایش حجم سالم عضلانی نخواهد شد و فقط در صورتیکه رژیم غذایی کم چرب و غنی از کربوهیدرات باشه، اتفاق افزایش حجم عضلانی خواهد افتاد. پس اگر غذاهای چرب و پرکالری مصرف کردید، حتما بعد از غذا یک میوه و یا فیبر نامحلول در آب را استفاده کنید، زیرا فیبرها به چربی موجود در مواد غذایی چسبیده و آنها را با خود از بدن بیرون برده و چربی موجود در آن وعده غذایی را خنثی می کند.

فیبر می‌تواند سرعت حرکت غذا را در طول مسیر گوارشی به میزان زیادی آهسته کند که هضم و جذب مواد مغذی در زمان طولانی‌تری اتفاق بیفتند. نتیجه‌ی نهایی این مسئله احساس سیری طولانی‌تر و کاهش اشتهاست.


ادامه ی خواندن
آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com