با ما ارتباط برقرار کن

نکات آشپزی

بهترین نکات برای داشتن یک عصرانه مقوی و مفید

منتشر شده

روی

مقوی ترین عصرانه

عصرانه در اصل یک میان وعده است که اگر درست انتخاب شود بهترین و سالم ترین میان وعده برای بدن خواهد بود که بسیار مفید است. خوردن عصرانه توسط تعداد زیادی از متخصصان تغذیه توصیه می‌شود ؛ چرا که این وعده ی غذایی متواند انرژی از دست رفته ی شما در میان دو وعده ی غذایی را باز گرداند ؛ اما این که چه غذایی را بعنوان این میان وعده استفاده کنیم ؛ نکته ی بسیار مهمی است.

 

آیا خوردن عصرانه اصلا مفید است ؟

بله، عصرانه در واقع میان وعده بین ناهار و شام است و خوردنش نه تنها اشکالی ندارد بلکه توصیه می‌شود. ما همیشه یادآوری می‌کنیم از ۶ ۵ وعده غذایی در طول روز استفاده کنید که شامل ۳ وعده غذای اصلی و ۲ تا ۳ میان وعده خیلی سبک است زیرا میان وعده ها از افت قند خون و بروز حس گرسنگی پیشگیری میکنند.

 

در عصرانه کلوچه بخورم؟

در عصرانه چیپس خوبه؟

چیپس، کلوچه، بستنی، آبنبات و کراکر میان وعده های‌ غذایی معمول و با استفاده بالا هستند. تردیدی وجود ندارد که این میان وعده ها بطور کلی کالری بالا، چربی بالا یا قندهای ساده زیادی دارند. آیا شما زمان خوردن میان وعده ها احساس گناه می‌کنید؟

 

شما تنها نیستید. در گذشته مصرف میان وعده بعنوان یک عمل غلط تلقی می شد، اما میان وعده ها شما رابه دردسر نمی‌اندازند، بلکه ان دسته از میان وعده هایی که درصد بالایی از کالری و چربی رابه سرعت به بدن می‌رسانند، دردسرساز می باشند. در واقع مصرف میان وعده ها یا وعده های‌ کوچکتر و با تکرار بیشتر بخصوص کمک کننده نیز می باشد.

 

دریافت میان وعده ها یا وعده های‌ کوچک هر ۲/۵ تا ۳ ساعت باعث ثبات بیشتر قند خون در طول روز می‌شود. زمانی که شما بجای پرخوری کردن غذاها رابا حجم کمتر و تکرار بیشتر دریافت می‌کنید، از گرسنگی شدید پیشگیری کرده و موجب کاهش پرخوری در وعده های‌ غذایی می‌شوید.

 

بهترین نکات برای داشتن یک عصرانه مقوی و مفید

بهتر است میان وعده (عصرانه) شامل چه مواد غذایی ای باشد؟

درواقع، این موضوع به سلیقه و ذائقه افراد برمی گردد. برای وعده غذایی اصلی می‌توان قوانینی تعیین کرد اما میان وعده درواقع به ذائقه افراد بستگی دارد و انچه فرد هوس میکند، میخورد.

 

ممکن است میان وعده بستنی، نان و پنیر یا بیسکویت و چای باشد. بهترین عصرانه از نظر من میوه ها هستند، البته به شرطی که به اندازه مصرف شوند. حتی نوع میوه نیز به خصوص برای ان گروه از افرادی که فعالیت بدنی کمی دارند، میخواهند وزن کم کنند یا به بیماری قلبی و عروقی و دیابت مبتلا هستند مهم است.

 

یک آقا با فعالیت فیزیکی زیاد در وعده عصرانه میتواند ۲ شماره میوه بخورد اما یک خانم دانشجو که فعالیت بدنی ندارد، نباید بیش از یک میوه میل کند. برخی مغزدانه ها مانند پسته و سویا « اگر کم کاری تیرویید ندارید »هم در اولویت دوم قراردارند.

 

برای عصرانه چه نوع میوه هایی را پیشنهاد می دهید؟

میوه هایی که رنگدانه های‌ بیشتری دارند و کم شیرین هستند، مناسب ترند؛ مثلاً آلبالو، گیلاس، سیب و حتی سبزیجاتی مثل هویج، گوجه فرنگی و خیار و میوه هایی مثل طالبی، خربزه و هندوانه که آب فراوانی دارند.

 

البته مصرف این نوع میوه ها برای کسانی که اضافه وزن دارند یا دیابتی هستند، توصیه نمیشود زیرا قند خون را بالا می‌برد. به دنبال این موضوع انسولین زیادی در بدن ترشح می‌شود و قند خون افت می‌کند و ۲ ساعت بعد، فرد دچار گرسنگی و ضعف شدید می‌شود و نمی‌تواند اشتهایش را هنگام صرف شام بازرسی کند.

 

بهمین دلیل است که توصیه میشود در وعده عصرانه بستنی نخوریم. بهتر است که عصرانه از موادغذایی کم قند باشد.

 

بهترین نکات برای داشتن یک عصرانه مقوی و مفید

خیلی از افراد می‌گویند نمی‌توانند به این توصیه ها عمل کنند و عصر که میشود فورا سر کابینت ها می‌روند و دنبال یک ماده غذایی پرکالری و شیرین میگردند. به این افراد چه توصیه ای دارید؟

 

درست است که انتخاب با خودمان است اما بهتر است انتخاب درستی داشته باشیم. بهتر است موادغذایی کم کالری و مغذی در خانه در معرض باشند و موادغذایی شیرین پرکالری مثل بستنی اصلا در یخچال نگذاریم که بخواهیم عصر سراغ آن ها برویم. سعی کنیم اگر شیرینی دوست داریم بجای شیرینی خامه ای، شیرینی ساده بخریم.

 

تعداد زیادی از افراد ذائقه شیرین دارند و این ذائقه به خصوص اگر مبتلا به دیابت باشیم، برایمان زهر است و بازرسی دیابت را سخت می‌کند. ذائقه شیرین مثل سیگار است. هرچه به ان پاسخ دهیم تقویت می‌شود.

 

امروز اگر یک شکلات بخوریم فردا حس ما با ۲ شکلات برطرف می‌شود و همینطور روز به روز بالاتر می‌رود. اگر شما ذائقه شیرین دارید، به خصوص اگر دیابتی یا مبتلا به اضافه وزن هستید یا نشانگان متابولیک دارید یا والدینتان به بیماری قلب و عروق مبتلایند، باید مراقب باشید تا تقویت نشود و برعکس سعی کنید ان را تضعیف کنید.

 

اگر امروز به حس خود نه بگویید، فردا قدرت این ذائقه کمتر می‌شود. اگر امروز بجای شیرینی خامه ای، شیرینی ساده بخورید ممکن است فردا بتوانید حتی مصرف شیرینی ساده را هم بازرسی کنید و ان رابه مرور کنار بگذارید.

 

آیا می توانیم به عنوان عصرانه، نان و پنیر یا غذا بخوریم؟

نه، بهتر است دور ان را خط بکشیم. باید با عصرانه ای که در قدیم به شکل غذا استفاده می شد، خداحافظی کرد. وقتی در مطب از افراد می پرسم عصرانه می‌خورید می‌گویند نه اما بعد معلوم میشود مثلاً چای و شیرینی میخورند.

 

از نظر تعداد زیادی از مردم عصرانه غذایی است که پخته میشود اما ما مثل چند دهه پیش فعالیت بدنی نداریم پس بهتر است از خوردن این نوع مواد غذایی صرف نظر کنیم.

بهترین نکات برای داشتن یک عصرانه مقوی و مفید

بهترین عصرانه برای افراد لاغر

اگر لاغر هستید، فعالیت زیادی دارید و به هیچ بیماری ای مبتلا نیستید خوش شانس اید و میتوانید انتخاب های‌ مختلفی داشته باشید. دراین شرایط، حتی می‌توانید بعنوان عصرانه غذا بخورید. البته برخی افراد رو به مصرف فست فودها، چیپس یا ذرت می آورند که اصلا درست نیست.

 

حتی اگر از لحاظ دریافت انرژی مشکلی ندارید، سعی کنید انرژی را از غذا های مغذی به بدن تان برسانید. نان، پنیر، تخم مرغ، میوه و آجیل گزینه های‌ سالم تری هستند.

 

بهترین زمان مصرف عصرانه چه ساعتی است؟

عصرانه باید دقیقا بین فاصله ناهار تا شام مصرف شود. یعنی اگر ساعت ۱۰ شام میخورید «اگر چه این ساعت مناسب شام خوردن نیست» و ساعت ۲ ناهار خورده اید، ساعت ۶ زمان مناسبی برای عصرانه است.

 

۲ اشتباه مهم در میان وعده های غذایی :

 

اشتباه اول در عصرانه یا میان وعده :

ما میان وعده هایی با کالری بالا و چربی و یا شکر بالا را انتخاب میکنیم که حاوی کالری بالایی در مقدار نسبتاً کمی غذا می باشند و ما را برای مدت طولانی سیر نگه نمی دارند «مانند آبنبات و چیپس».

 

اشتباه دوم در عصرانه یا میان وعده :

ما میان وعده های‌ غذایی با کربوهیدرات بالا «مانند چوب شور، نان شیرینی و…» را انتخاب میکنیم که با سرعت نسبتاً بالایی از دستگاه گوارش انسان عبور می‌کنند و گرسنگی انها تنها برای مدت کوتاهی برطرف می‌شود.

 

اگر ما تعادلی را بین کربوهیدرات دریافتی با پروتئین و چربی برقرار کنیم، میان وعده ما حالت سیری و رضایت بیشتری می‌دهد و برای عبور از دستگاه گوارش زمان طولانی تری صرف می‌شود.

 

بهترین نکات برای داشتن یک عصرانه مقوی و مفید

میان وعده مناسب برای کاهش وزن

برای دریافت میان وعده مناسب و کاهش وزن، این نکته حائزاهمیت است که میان وعده ای را انتخاب کنیم که :

۱ از نظر فیبر و مواد مغذی ضروری غنی باشد. غلات کامل، لوبیاها، سبزی ها و میوه های‌ دارای فیبر بالا به علاوه مواد مغذی و مواد لبنی کم چرب و گوشت های‌ کم چرب حاوی مواد مغذی مهم می باشند، بنابر این میان وعده های‌ شما تنها حاوی کالری «خالی» نخواهد بود.

 

۲ دارای کربوهیدرات هایی با شاخص گلیسمی پائین «برخی میوه ها و سبزی ها، غلات کامل، لوبیاها و مغزها» باشند به صورتی که انرژی حاصل از میان وعده قند خون شما رابه سرعت ودر لحظه افزایش ندهد، بنابر این با اتمام ان مجدداً هوس خوردن نمیکنید.

 

۳ در تعادل با مقدار کمی پروتئین و عده ای از چربی های‌ مناسب برای قلب مانند اسید های‌ چرب با یک باند دوگانه «موجود در روغن زیتون و مغزها» و اسید های‌ چرب امگا ۳ باشند.

 

این میان وعده ها با تعادل بالا احساس رضایت و سیری بیشتری به ما میدهد، زمان بیشتری برای عبور از دستگاه گوارش نیاز دارند و انرژی را برای مدت طولانی تری در بدن حفظ می‌کنند.

 

غذا های گیاهی مانند مغزها و دانه ها، محصولات سویا، آووکادو و روغن های‌ زیتون و کانولا برای تعادل غذا های غنی از کربوهیدرات از نظر پروتئین و چربی های‌ مفید مناسب می باشند.

 

برنامه میان وعده دراین قسمت یک برنامه میان وعده جدید طراحی می‌کنیم. برای اینکار، لزوما نیاز به تعویض همه ی چیپس ها با تکه هایی از هویج و یا یک بستنی با کاسه های‌ ماست را نیست.

ما می‌توانیم با انتخاب میان وعده هوشمندانه تر در بیشتر زمان ها کار خودرا آغاز کنیم.

 

در این جا به ۳ نکته اشاره می‌شود که چگونه شما می‌توانید اینکار را در طول روز انجام دهید:

 

نکته اول :

میان وعده های‌ غذایی با رهاسازی آهسته را بخوریدغذاهایی که به ان اشاره می‌شود، موجب افزایش بالایی در قند خون نمی‌شوند «به خاطر داشته باشید، ما به دنبال غذاهایی که قند خون رابه سرعت افزایش می‌دهند، نیستیم.

 

در غیر اینصورت شما به سرعت پس از مدت کوتاهی دوباره احساس گرسنگی میکنید».این غذاها براساس جداول بین المللی مقادیر شاخص گلیسمی و بار گلیسمی می باشند

 

«بار گلیسمی بعنوان شاخص گلیسمی غذا و گرم کربوهیدرات ان درنظر گرفته می‌شود که مقدار سهم غذایی قابل قبول برای هر غذا می باشد». گوشت ها، گوشت پرندگان و ماهی آووکادو سالاد و سبزی ها پنیر تخم مرغ

 

نکته دوم :

از مغزهای گیاهی استفاده کنید.۳۰ گرم از مغزها یک میان وعده خوب و سالم است.۳۰ گرم از بیشتر مغزها دارای حدود ۱۷۰ کالری، ۷ گرم کربوهیدرات، ۶ گرم پروتئین و ۱۵ گرم چربی است

 

«مقدار بالایی از چربی مغزها از نوع هضم طولانی هستند و به میان وعده ها کمک می‌کنند تا احساس سیری و رضایت بیشتری به فرد بدهد». فندق و بادام کمترین اسید های‌ چرب اشباع را دارا می باشند.

 

فندق بیشترین مقدار اسید های‌ چرب دارد «این یک عامل خیلی خوب است». پسته بیشترین مقدار فیبر را دارا می باشند «درحدود ۳ گرم در هر ۳۰ گرم» گردو بیشترین میزان اسید های‌ چرب امگا ۳ را دارد.

 

نکته سوم :

فیبر های‌ محلول برای رهایی! غذا های غنی از فیبر های‌ محلول میان وعدهای مناسبی می باشند، زیرا که فیبر های‌ محلول معده رابه کندی ترک می‌کنند، موجب افزایش سریع قند خون نمی‌شوند و بشما احساس سیری و رضایت طولانی تری میدهند.

 

در این جا به برخی میان وعده ها با فیبر محلول بالا اشاره می‌کنیم:

نخود فرنگی و لوبیا جو و جو دوسر برخی میوه ها «سیب، هلو، مرکبات، انبه، آلو، کیوی، گلابی و انواع توت» برخی سبزی ها «کرفس، سیب زمینی شیرین، زردک، شلغم، کدو مسما، کلم بروکسل، کلم، نخود سبز، بروکلی، هویج، گل کلم، مارچوبه و چغندر»

 

بهترین نکات برای داشتن یک عصرانه مقوی و مفید

یک میان وعده خوب برای عصرانه :

یه میان غذای سالم و مقوی و اشتها اور برای عصر…

 

پنیر سفید ۱۵۰ گرم

کره ۵۰گرم
پیازچه ۱ دسته
مغز گردو ۱۰۰گرم
نان باگت ۱عدد

خمیر درون نان باگت راخالی کرده وکنار بگذارید.پیازچه را تمیز شسته و کاملا ریز می کنیم ٬مغز گردورا هم خرد کرده وبا پنیروکره و یا پنیر خامه ای مخلوط میکنیم.نان را با مخلوط پر کرده وبا فویل پیچیده ودر یخچال بمدت ۱۲ساعت قرار دهید.بعد از خارج کردن از یخچال برش میزنیم.

 

امیدواریم بهترین عصرانه ها را در کنار همدیگر سالم و سلامت میل نمایید.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

نکات آشپزی

چگونه آشپز بهتری باشیم؟

منتشر شده

روی

به وسیله

‌می‌خواهید آشپز خوبی باشید؟ لازم نیست زیرنظر سرآشپز سال‌ها آموزش ببینید؛ فقط کافی است از اسرار دنیای آشپزی سردربیاورید. رازی که می‌گوید برای آشپز خوب‌بودن تنها کافی است اصول صحیح آشپزی را بدانید. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

چگونه آشپز بهتری باشیم؟

چگونه آشپز بهتری باشیم؟

۱. برای از بین‌بردن تلخی کاهو کافی است چنددقیقه‌ای آن را داخل محلول آب سرد و نمک قرار بدهید.

۲. میوه‌های قرمزرنگ را قبل از شستن حتما چندساعت در یخچال قرار دهید تا زمان بیشتری سالم بمانند و له نشوند.

۳. یادتان باشد همیشه سیب را داخل نایلون پلاستیکی درباز در یخچال قرار دهید. سیب، گازی از خود متصاعد می‌کند که به بهتر رسیدن سایر میوه‌ها و سبزی‌ها کمک خواهد کرد، بنابراین اگر میوه نرسیده‌ای دارید، از سیب برای رسیدن سریع‌تر آن استفاده کنید.

۴. هنگام سرخ‌کردن موادغذایی، حرارت را از ۱۸۰ درجه سانتیگراد بالاتر نبرید. بعد از هربار سرخ‌کردن، روغن درون ظرف را خالی و با دستمال آن را پاک کنید و دوباره روغن بریزید و موادغذایی را سرخ کنید، اما بعد از ۸ بار حتما ظرف را بشویید. موادغذایی سرخ‌شده را در اتمام کار روی حوله کاغذی بگذارید تا روغن‌شان خوب گرفته شود.

۵. برای خوش‌طعم‌شدن ماهی سرخ‌شده، چنددقیقه‌ای آن را در شیر نمک‌زده یا خامه تازه یا سیب‌زمینی رنده‌شده بخوابانید. برای گرفتن بوی ماهی نیز می‌توانید به روغن، قبل از قراردادن آن روی حرارت، آبلیمو اضافه کنید.

۶. هنگام پختن حبوبات، داخل قابلمه چند قطره سرکه یا آبلیمو بریزید تا هم ظرف سفید بماند و هم طعم حبوبات بهتر شود.

۷. برای جلوگیری از وارفتن کوفته گوشت و برنج، در آب قدری آرد بریزید و حرارت را بالا ببرید.

۸. اگر به غذا بیش از حد فلفل زده‌اید و خیلی تند شده، چنددقیقه قبل از برداشتن از روی حرارت، آب یک عدد لیمو ترش تازه را در آن بریزید و خوب هم بزنید.

۹. برای گرفتن بوی پیاز قبل از خردکردن آن در غذا، اجازه دهید ۵ دقیقه در آبجوش قل بزند، حتی می‌توانید پیاز را برش بزنید و چندساعتی در آب، روغن یا آبلیمو قرار دهید.

۱۰. برای گرفتن بوی کلم در غذا می‌توانید از تکه‌ای نان خشک یا یک قاشق سوپخوری آرد استفاده کنید.

۱۱. برای نگهداری سبزی‌ها بعد از شستشو، آن‌ها را در حوله کاغذی بگذارید و بعد از گذاشتن در یک کیسه پلاستیکی، در یخچال قرار دهید.

۱۲. اگر می‌خواهید رنگ و بوی ادویه‌های قرمزرنگ حفظ شود، آن‌ها را در یخچال نگهداری کنید.

۱۳. اگر گوجه‌فرنگی‌ای خریده‌اید که هنوز کاملا قرمز و رسیده نیست، چند روزی آن را در آفتاب یا محیط گرم بگذارید و بعد به یخچال منتقل کنید.

۱۴. برای شستن قارچ هرگز آن را در آب خیس نکنید بلکه با کمک یک برس نرم قارچ را تمیز و با دستمالی مرطوب پاک کنید و بعد با آب (در حد یک آبکشی ساده) بشویید.

۱۵. برای این‌که برنج سفید شود، می‌توانید چند قاشق غذاخوری ماست داخل ظرف برنج درحال جوش بریزید.

۱۶. اگر برنج بیش از حد جوش خورد، ۳- ۲ قاشق غذاخوری آبلیمو به آن اضافه کنید تا وا نرود.

۱۷. اگر می‌خواهید سیب‌زمینی هنگام پختن ترک نخورد، قبل از پختن کمی کره یا روغن روی آن بمالید.

۱۸. برای تردشدن کلم قرمز، مقداری آب داخل ظرف بریزید و روی اجاق بگذارید و ۲ قاشق غذاخوری سرکه به آن اضافه کنید. کلم‌ها را خرد کنید و داخل آب جوش و سرکه بریزید. بعد از مدت کمی آن‌ها را آبکش کنید. اگر کلم خردشده را در ظرف فلزی بریزید و چنددقیقه داخل فریزر قرار دهید، هم بسیار ترد خواهد شد.

۱۹. برای سرخ‌شدن سریع‌تر پیازها، نصف قاشق چایخوری نمک به روغن درون تابه اضافه کنید. با این کار پیاز‌ها سریع‌تر سرخ می‌شوند و طعم بهتری پیدا خواهند کرد.

۲۰. به جای شکستن تخم‌مرغ با لبه ظرف، از سطحی صاف استفاده کنید. به این ترتیب هرگز پوسته تخم‌مرغ وارد غذا نمی‌شود.

ادامه ی خواندن

نکات آشپزی

چگونه خطا‌های آشپزی خود را اصلاح کنیم؟

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | احکام

حتی با تجربه ترین آشپزها ممکن است هنگام آشپزی، اشتباه کنند. از بیش از حد پختن غذا گرفته تا بیش از حد نمک زدن، ممکن است، غذا بدمزه شود. قبل از اینکه غذایتان را دور بریزید، چند ترفند زیر را به کار برید. ممکن است، طعم غذایتان را بهبود بخشد.

چگونه خطا‌های آشپزی خود را اصلاح کنیم؟

۱- ترشی بیش از حد غذا

اگر غذایتان را به اشتباه خیلی ترش کردید، با افزودن کمی جوش شیرین و یا شکر به آن از میزان اسیدی و یا ترشی آن بکاهید.

۲- شیرینی بسیار

برای برطرف کردن غذایی که بسیار شیرین شده است، به آن کمی لیموترش و یا سرکه بزنید. چربی‌هایی مانند روغن زیتون یا کره نیز می‌توانند طعم شیرین غذا را برطرف کنند.

۳- سبزیجات بیش از حد پخته

سبزیجاتی که بیش از حد پخته شده‌اند را می‌توانید به شکل پوره درآورده و به آنها کمی نمک، روغن زیتون و یا کره بزنید. همچنین سبزیجات پوره شده را می‌توان با کمی عصاره مرغ و کمی خامه، به صورت سوپ درآورد.

۴- شوری بیش از حد

آب بیشتر به غذا بزنید و یا کمی شکر یا سرکه به آن بیفزایید. گاهی اوقات هم می‌توانید از سیب زمینی پوست کنده و یا سس برای برطرف کردن شوری غذا استفاده کنید.

۵- پاستای نرم شده

پاستا و یا ماکارونی بیش از پخته و نرم شده را با روغن زیتون، تفت دهید تا کمی سفت شود و خود را بگیرد. سپس برای طعم بهتر، به آن پنیر پارمسان بیفزایید.

۶- مواد غذایی گلوله شده

گاهی اوقات هنگام آماده سازی خمیر، مواد آن به صورت گلوله در می‌آید، برای برطرف کردن آن، می‌توانید گلوله خمیر را از الک بگذارنید و صاف کنید.

۷- نان خشک

نان‌های خشک را می‌توانید با زدن یک لایه کره یا روغن زیتون به روی آنها و قرار دادنشان در فر با دمای ۱۶۳ درجه سلسیوس، ترد و قابل خوردن نمایید. حتی می‌توانید این نان‌ها را به همراه سوپ، مصرف کنید. یا می‌توانید آنها را به شکل سوخاری درآورید.

۸- مرغ بیش از حد پخته

وقتی مرغ بیش از حد می‌پزد، می‌توانید آن را به ورقه‌های نازک برش زده و با روغن زیتون، ریحان، آویشن، ترخون و کمی نمک و فلفل مخلوط کنید. به مرغ، سس و سبزیجات سالاد زده و آن را به صورت سالاد مرغ مصرف کنید.

۹- میوه‌های بسیار رسیده

این میوه‌ها را نیز می‌توانید با وانیل و یا آب لیمو، قابل خوردن نمایید. کمی شکر و دارچین به آنها زده و پس از اینکه به خوبی ترکیب کردید، مصرف کنید.

۱۰- بازگرداندن طراوت به برگ‌های کاهو

برگ‌های کهنه کاهو را می‌توانید با قرار دادن آنها در آب اسیدی شده به مدت ۲۰ دقیقه، دوباره با طراوت کنید. برای درست کردن آب اسیدی، کمی سرکه، یا لیموترش به آب خنک بیفزایید.

ترش و شیرین

ادامه ی خواندن

نکات آشپزی

سبزی قلیه ماهی، ترکیب و نسبت آن

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | نکات آشپزی
سبزیجات یکی از مهم‌ترین بخش‌های تغذیه سالم هستند که با مصرف آن‌ها در تهیه غذا می‌توان علاوه بر ایجاد طعم و مزه مطلوب، ارزش غذایی فوق العاده‌ای ایجاد کرد. بشر علاوه بر مصرف سبزیجات در آشپزی، از قدیم الایام همواره آن را به عنوان دارو مصرف می‌کرده است. سبزی‌هایی که عطر و بوی قوی دارند معمولا به مقدار کمتری در غذا استفاده می‌شوند و در لحظه آخر به غذا اضافه می‌شوند تا عطر خود را از دست ندهند. قلیه ماهی یک غذای محلی منسوب به نواحی خوزستان است که به علت دارا بودن سبزی و سیر، عطر و طعم دلپذیری دارد. ترشی این غذا اغلب به وسیله تمر هندی تامین می‌شود و در تهیه آن از ماهی استفاده می‌شود که نه تنها مضرات گوشت قرمز را ندارد، بلکه دارای فواید زیادی است. این غذا برای افراد مبتلا به چربی خون بالا و یا ناراحتی‌های قلبی- عروقی مناسب است، البته به شرط اینکه ماهی و سبزی آن با مقدار کمی روغن و به مدت کوتاهی تفت داده شوند.

ترکیب و نسبت سبزی قلیه ماهی

ترکیب و نسبت سبزی هر غذایی اهمیت زیادی دارد، زیرا طعم و مزه اصلی غذا را سبزی آن مشخص می‌کند. اگر نسبت سبزی به درستی انتخاب نشود، در تغییر طعم اصلی غذا تاثیر به سزایی خواهد داشت. قلیه ماهی نیز از این اصل مستثنی نیست و برای درست کردن این خوراک محلی با طعم اصلی، باید ترکیب و نسبت سبزی آن رعایت شود. از آنجا که روند تهیه قلیه ماهی در نواحی جنوبی و شمالی اندکی متفاوت است، سبزی مورد استفاده در آن نیز کمی فرق دارد.

ترکیب سبزی قلیه ماهی

 • سبزی قلیه ماهی جنوبی متشکل از گشنیز و شنبلیله است.
 • در قلیه ماهی شمالی علاوه بر گشنیز و شنبلیله از نوعی سبزی محلی به نام چوچاق نیز استفاده می‌شود.

نسبت سبزی قلیه ماهی

 • نسبت گشنیز و شنبلیله در سبزی قلیه ماهی، ۴ به ۱ است یعنی ۱ کیلوگرم سبزی باید شامل ۸۰۰ گرم گشنیز و ۲۰۰ گرم شنبلیله باشد. توجه به این نکته ضروری است که بیشتر بودن میزان شنبلیله در سبزی قلیه ماهی، باعث تلخ شدن غذا می‌شود.
 • سبزی چوچاق مورد استفاده در این غذا، حدود ۳ قاشق غذاخوری چوچاق تازه به ازای ۱ کیلوگرم سبزی قلیه ماهی است. از آنجا که سبزی خشک عطر قوی تری دارد، در صورت استفاده از چوچاق خشک، مقدار آن را باید به یک سوم تقلیل داد، یعنی به ازای ۱ کیلوگرم سبزی قلیه ماهی باید از ۱ قاشق غذاخوری سبزی چوچاق خشک استفاده شود.

ترکیب و نسبت ۱ کیلوگرم سبزی قلیه ماهی
گشنیز ۸۰۰ گرم
شنبلیله ۲۰۰ گرم
چوچاق تازه (خشک) ۳ قاشق غذاخوری (۱ قاشق غذاخوری)

سبزی قلیه ماهی چیست؟

۱. گشنیز: نوعی گیاه بومی جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا است. این گیاه در ایران بیشتر در استان همدان کاشت و برداشت می‌شود و ارتفاع آن گاهی به نیم متر هم می‌رسد. قسمت‌های خوردنی گشنیز که بیشتر در تهیه غذا‌ها به کار می‌رود، ساقه و برگ آن است. البته در برخی کشور‌ها از تخم آن نیز به عنوان ادویه‌ای با عطر قوی در تهیه شیرینی‌ها و غذا‌ها استفاده می‌شود. مهم‌ترین خواص گشنیز شامل موارد زیر می‌شود:
 • کاهش بی خوابی و اضطراب
 • کاهش فشار خون
 • رفع تجمع آب در بافت‌های بدن
 • دفع سنگ کلیه

 

گشنیز
۲. شنبلیله: نوعی گیاه بومی ایران و از خانواده‌ی باقلائیان به طول ۱۰ تا ۵۰ سانتی‌متر است که قابلیت همزیستی با باکتری‌های تثبیت کننده ازت را دارد و قسمت اعظم نیتروژن مورد استفاده خود را تولید می‌کند. این گیاه در بیشتر مناطق ایران کاشته شده و از برگ آن در تهیه غذا استفاده می‌شود. عطر و بوی مطبوع بسیاری از غذا‌ها مانند قورمه سبزی و قلیه ماهی مربوط به همین سبزی است. از خواص مهم شنبلیله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • ملین، اشتهاآور، خلط آور و ضدتب
 • کاهش دهنده قند خون
 • حاوی مقادیر زیادی آهن، فسفر و ویتامین D
 • افزایش دهنده میزان شیر در دوران شیردهی
 • بازکننده عروق خونی
 • حاوی دایوسگنین که به استروژن مصنوعی نیز معروف است
شنبلیله
 ۳. چوچاق: نوعی گیاه محلی شمال ایران و از تیره چتریان است که در مناطق جلگه‌ای رامسر تا ارتفاعات میانی البرز می‌روید. یکی از موارد استفاده چوقاق در تهیه خوراک هایی همچون گمج کباب گیلانی، زیتون پرورده شمالی، ترشی بادمجان و قلیه ماهی شمالی است. شمالی‌ها معمولا برگ گیاه چوچاق را خشک کرده و از آن به عنوان چاشنی غذا استفاده می‌کنند. این سبزی دارای طبیعت گرم و عطر و بوی قوی بوده و به عنوان اسانس کاربرد دارد. از مهم‌ترین خواص چوچاق می‌توان موارد زیر را نام برد:
 • مدر، محرک، اشتها آور و مسکن درد؛
 • ضد قارچ قوی و ضد باکتری متوسط؛
 • دارای خواص آنتی اکسیدانی؛
 • درمان سیاه سرفه، عفونت‌های ادراری، ناراحتی‌های کبد و کلیه، کاهش دهنده ورم و ناراحتی‌های پوستی؛
 • آرام بخش اعصاب، تسکین دهنده بیماری‌های روماتیسمی و رفع التهابات؛
 • حاوی اسید فولیک و مناسب برای کم خونی؛
 • مناسب برای از بین بردن نفخ؛
 • دفع سنگ کلیه و مثانه.

چوچاق

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان3 هفته پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌4 هفته پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها4 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها4 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com