با ما ارتباط برقرار کن

تحصیل و امتحانات

برای جبران وضعیت تحصیلی خود چه کنیم؟

منتشر شده

روی

اگر شما نیز جزو دانش آموزانی هستید که در طول سال تحصیلی افت چشمگیری داشته اید و اکنون به دنبال جبران وضعیت تحصیلی خود در آخر ترم هستید .در این بخش شما را با روش هایی برای بهبود وضعیت تحصیلی آشنا می کنیم که امیدواریم با بکارگیری این روش ها موفقیت بیشتری کسب کنید.

پیشنهادهایی برای جبران وضعیت تحصیلی

پسری ۱۶ ساله ام. در امتحانات میان ترمم نمرات پایینی گرفتم و برگه هایی را که مدرسه داده بود تا به والدینم بدهم، به آن ها ندادم. می خواهم برای آخر ترم جبران کنم. رشته ام انسانی است. واقعا احساس می کنم خنگم! روزی ۲یا ۳ساعت درس می خوانم ولی بی فایده است.
مخاطب گرامی، اشتباهات شما شامل چند مرحله است. اول این که دانش آموزی در سن و مقطع تحصیلی شما، به طور قطع نباید انتظار داشته باشد با روزی ۲یا ۳ساعت مطالعه به نتیجه مطلوبی دست پیدا کند. دوم این که داشتن رابطه صمیمی با خانواده در سن شما ضروری است و این که شما از ابتدای سال، نمرات کلاسی خود را به خانواده نشان نداده اید، اشتباه بزرگی بوده و باعث شده است آن ها نتوانند به بهبود وضعیت شما کمک کنند. با این حال، این که تصمیم گرفته اید برای جبران وضعیت تحصیلی خود در امتحانات آخر سال، تلاش کنید، قابل تقدیر است. در این زمینه، پیشنهادهایی خدمت تان مطرح می شود.

برنامه درسی بریزید
با توجه به برنامه هفتگی مدرسه، برای خودتان برنامه درسی تنظیم کنید. در این زمینه می توانید از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید، توجه داشته باشید مهم این است که خود را متعهد و ملزم به اجرای آن برنامه کنید. همچنین در پایان هر روز ،خود را ارزیابی و نقاط مثبت و منفی عملکرد خود را یادداشت کنید. توجه داشته باشید بدون برنامه، هیچ گاه موفق نخواهید شد.

از ظرفیت روزهای تعطیل کمک بگیرید
با توجه به پشت سر گذاشتن امتحانات ترم اول و شناسایی نقاط ضعف خودتان، برای دروسی که ضعیف هستید، وقت بیشتری را اختصاص دهید. در این بین می توانید در روزهای تعطیل، نیمه اول کتاب های درسی را مرور کنید و به حل نمونه سؤالات امتحانی بپردازید.

جبران وضعیت تحصیلی

روش های ساده برای جبران وضعیت تحصیلی

ستون مشاوره تحصیلی را حتما بخوانید
چون شما دانش آموز رشته انسانی هستید و اغلب دروس در این رشته ماهیت حفظی دارند، برای جلوگیری از فراموشی مطالب، زمان های کوتاهی را در طول روز به مرور مطالب بپردازید. از شما می خواهم که به مسئله مرور توجه ویژه ای داشته باشید. همچنین از ستونی که هر پنج شنبه در همین صفحه به نام «مشاوره تحصیلی» چاپ می شود برای یادگیری اصول یادداشت برداری کمک بگیرید.

نگران نباشید و تلاش کنید
در صورتی که در محیط منزل در این ایام، شرایط مناسبی برای درس خواندن فراهم نیست، می توانید از سالن های مطالعه یا کتابخانه ها استفاده کنید. در ضمن تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای برطرف کردن عقب ماندگی های طول سال و تمرین و تسلط بیشتر بر دروس است. نگران نباشید و با امید و اعتماد به نفس به ادامه مسیر نگاه کنید.

سبک مطالعه ای را که برای تان مناسب تر است، پیدا کنید

درست است دانستن این مطلب که «زمان هایتان را چگونه سپری می کنید» برای ایجاد یک برنامه ریزی درسی خوب مهم است؛ اما در عین حال اینکه دقیقا بدانید کدام شیوه و سبک مطالعاتی برای شما مناسب تر است موضوع مهم تری است. همین طور به شما کمک می کند تا زمان هایی را که به طور معمول به هدر می رفته است کشف و از آنها برای مطالعه استفاده کنید. از خودتان چند سؤال بپرسید:

  • آیا شما جزو کسانی هستید که یادگیری شنیداری تان بهتر است؟ اگر این طور باشد، می توانید از زمان هایی که مشغول رانندگی هستید یا اوقاتی که در حال ورزش یا پیاده روی هستید هم استفاده کنید.
  • آیا شما به لحاظ بصری راندمان بهتری در یادگیری دارید؟ با مرور تصاویر یا دیدن فیلم بهتر مطالب را می فهمید و به خاطر می سپارید؟ اگر این طور است سعی کنید از طریق دیدن فیلم های مرتبط با مطالبی که باید بیاموزید، هم آموزش ببینید و هم سرگرم شوید.
ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

تحصیل و امتحانات

انشا جالب در مورد فوتبال | مقاله در مورد فوتبال و فوتبالیست شدن

منتشر شده

روی

به وسیله

انشا جالب در مورد فوتبال

در اینبخش کسانی که دوست دارند فوتبالیست شوند یا انشا در مورد فوتبال بنویسند را کمک خواهیم کرد که در مورد فوتبال اطلاعات بیشتری داشته باشند و یک انشای جامع و کاملتری بنویسند.

 

انشای دوست دارم فوتبالیست بشم :

همیشه در رویاهایم به باشگاه فوتبال می رفتم و از نزدیک تک تک لحظه ها را حس می‌کردم، لحظه هایی که بسیار برایم لذّت بخش بود. از زمانی که بسیار کودک بودم علاقه شدیدی به توپ و بازی فوتبال داشتم این علاقه ناشی از علاقه ی شدید پدر و برادرم به بازی فوتبال بود.

 

تعداد زیادی از شبها تا دیروقت با برادرم بیدار می ماندم و بازی فوتبال را تماشا می‌کردم تا بالاخره یکی از روزهای خوب خداوند، برادرم با بلیطی به خانه آمد.

 

بسیار خوشحال شدم و با ذوق فراوان به سمت ورزشگاه مسابقه فوتبال رفتیم همین که به بیرون ورزشگاه رسیدم فهمیدم که تنها من نیستم که علاقه ی وافری به فوتبال دارم. همه ی جا تا چشم می‌خورد مردان و پسرانی بودند که برای مسابقه فوتبال آمده بودند.

 

در آخر با گذر از آدم ها و تحمل مشقت های‌ فراوان جای خالی در بین صندلی های‌ تیم مورد علاقه ام پیدا کردم، اما این جای خالی پشت تور دروازه بود. هر چند دیدن مسابقه از این مکان بسیار سخت بود اما کم کم که محو مسابقه بودم، انگار دیگر خودم نبودم انگار مانند خواب هایم بخشی از دروازه شده بودم.

 

توپ که به سمتم می آمد می ترسیدم و بخود می لرزیدم. آخر بعد از ترس های‌ بسیار توپی از دروازه بان گذشت و من را لرزاند. آری تیم مورد علاقه من گل خورد.

 

بازی با درگیری های‌ بسیار و کشمکش هایی بین دو تیم به پایان رسید. هر چند تیم مورد علاقه من نبرد، اما من هنوز از ذوق ان لحظه که بخشی از دروازه شده بودم نمی توانستم شب بخوابم. وقتی چشم هایم را می بندم انگار دوباره تور دروازه میشوم. توپ دارد به سمتم می‌آید. آری بخود می لرزم.

 

دوران کودکی و علاقه های‌ ان ناب و با ارزش است. باید از تک تک لحظه ها لذّت برد. باید کودکی رابا خیال های‌ زیبای ان حس کرد. فوتبال ورزشی با عشق و هیجان فراوان است.

 


 

انشا جالب در مورد فوتبال | مقاله در مورد فوتبال و فوتبالیست شدن

مقاله در مورد فوتبال و فوتبالیست شدن

در بازی‌ فوتبال دو تیم در مقابل هم بازی می کنند و هدف وارد کردن توپ به دروازه‌ی رقیب است. هر تیم‌ای که بیش‌ ترین گل رابه رقیب بزند برنده‌ی بازی است.

 

به گزارش مجله دوستم دراین بازی هر تیم دارای ۱۱ بازیکن است که یکی از ان‌ها در دروازه قرار می گیرد و بقیه با توجه به استراتژی‌ بازی در نقاط مختلف زمین قرار می گیرند. در تقسیم‌بندی‌ دقیق، بازیکن‌ها با توجه به مکان قرارگیری‌شان در زمین به مدافع، هافبک و مهاجم تقسیم میشوند.

 

داوری مسابقات فوتبال به عهده‌ی چهار داور است. یکی از داوران که به نام داور وسط مشهور است که در زمین فوتبال هم‌راه با بقیه‌ی بازیکنان حرکت میکند، دو کمک‌داور نیز در کناره‌های‌ زمین قرار می گیرند و داور چهارم نیز بیرون زمین است.

 

هر تیم فوتبال دارای حداقل یک سرمربی، یک مربی و یک مربی دروازه‌بان است. هم‌ چنین هر تیم دارای تعدادی بازیکن ذخیره است که می توانند در بین بازی با بازیکن‌های‌ درون زمین تعویض شوند. تعداد تعویض‌های‌ هر تیم به سه تعویض محدود است.

 

انشا جالب در مورد فوتبال | مقاله در مورد فوتبال و فوتبالیست شدن

تاریخچه فوتبال

اگر چه اطلاعاتی در مورد ریشه اصلی و حقیقی این ورزش در دست نیست ولی از مطالب جالب و شخصی در مورد تاریخچه ان اطلاع داریم.فوتبال امروزی بتدریج رشدکرده است ولی گفته میشود که نوعی از ان قبل از مسیح بازی می‌‌شد.

 

در چین نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال در ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود داشت.عکس‌های‌ مصریان نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال را نشان می‌‌دهد ولی در یونان یک بازی به نام اسپیشکیروز به طرز جالبی به فوتبال امروزی شبیه است.

 

فوتبال در برزیل از سال ۱۸۹۴ شروع شد. این ورزش به وسیله چارلز میلر برزیلی که نیاکان او انگلیسی بودند به مردم برزیل معرفی شد.درسال  ۱۹۷۰ مسابقه‌ای بین ایتالیا و برزیل برگزار شد.

 

هیچکس تصور نمیکرد که ۸۰۰ میلیون نفر از مردم جهان ناظر بر اجرای مسابقه باشند. امروزه اکثر مردم جهان به فوتبال بیشتر از سایر ورزش ها می‌‌پردازند.فوتبال مدرن از کشور انگلستان سرچشمه گرفته است.در ابتدا اختلافات عقیده‌ای بسیاری میان علاقمندان راگبی و فوتبال وجود داشت زیرا راگبی با دست و فوتبال با پا اجرا می‌‌شد.

 

به گزارش سایت مجله دوستم : این مسئله درسال ۱۸۶۳ زمانی که طرفداران فوتبال شروع به اجرای این ورزش توسط پاها کردند اتفاق افتاد.گروه دیگر انجمن راگبی را تأسیس کردند و بالاخره درسال ۱۸۷۱ این دو رشته ورزشی کاملاً از یک دیگر جدا شدند.

 

از ان زمان به بعد هردو رشته پیشرفت‌های‌ شایانی نموده و طرفداران بسیاری پیدا کردند.فدراسیون بین المللی فوتبال درسال ۱۹۰۴ بنیان گزاری شد.

 

این فدراسیون وظیفه دارد که به نحوه اجرای مسابقات کنترل داشته باشد.قوانین فوتبال بدون موافقت و تصویب سایر کشور های عضو فدراسیون تغییر نمیکند.درسال ۱۹۲۰ بازیکنان فوتبال در مسابقات المپیک بلژیک شرکت کردند ودر سال ۱۹۳۰ نخستین جام جهانی در کشور اروگوئه برگزار شد

 

انشا جالب در مورد فوتبال | مقاله در مورد فوتبال و فوتبالیست شدن

اصطلاحات فارسی فوتبال

در ورزش‌های‌ فوتبال و فوتسال اصطلاحات ویژه زیادی رواج دارند که به جز اصطلاحات معمول بین‌الملی هم چون هافبک، داور، کمک‌داور، کرنر، هد، شوت، پاس، آفساید، آوانتاژ و غیره، در زبان پارسی اصطلاحات ویژه‌ای نیز کاربرد دارند که در زیر می آیند:

 

جاگیری در فوتبال :

کوشش در یافتن محوطه‌ای بازتر در زمین تا دیگران بتوانند آسان‌تر بشما پاس بدهند.

 

لایی «زدن» در فوتبال :

رد کردن توپ از میان دو پای یار رقیب. گل کوچک: دروازه‌های‌ کوچک با قاب فلزی و توری‌دار.

 

دیواری در فوتبال :

برخورد دادن توپ به دیوار و سپس دویدن با سرعت از کنار یار رقیب و گرفتن توپ در سوی دیگر او.

 

یارکشی در فوتبال :

به تعیین افراد تیم‌ها پیش از آغاز بازی گفته میشود.

 

یارگیری در فوتبال :

یا یار گرفتن، عمل کوشش در پیشگیری از رسیدن توپ به فردی مشخص از افراد تیم مقابل است.

 

برنده‌به‌جا:

زمانی که سه یا چند تیم خواهان شرکت دریک بازی هستند هر تیم بازنده به نوبت با تیم بعدی جای گزین میشود.

 

برگردان:

پشت کردن به توپ هوایی نزدیک‌شونده و سپس سعی در ضربه زدن به ان با یک پا در حالی‌که شخص با پشت به زمین فرومی‌افتد.

 

توپ پلاستیکی در فوتبال :

توپی از پلاستیک نازک طبق معمولً راه‌راه به رنگ‌های‌ قرمز و سفید. این توپ‌ها را گاه قاچ داده و بدور توپ پلاستیکی دیگری میکشند تا توپی سفت‌تر بدست بیاید.

به این توپ بدست‌آمده توپ دولایه یا دوپوسته می گویند.

 

برگشت در فوتبال :

زمانی که یک پنالتی زده می شود اگر بعد از برگشت توپ پس از برخورد به دروازه‌بان، دیگر بازیکنان مجاز به ادامه بلافاصله بازی داشته باشند گفته می شود «پنالتی برگشت دارد».

 

یک ‌پادوپا در فوتبال :

حالتی‌که با یک پا با ضربه‌ای عرضی و کوتاه توپ رابه پای دیگر راهمایی کرده و با پای دیگر ضربه‌ای طولی و محکم به توپ زده میشود. یک‌پادوپا بیشتر برای ادغام دریبل یک رقیب با شوت یا پاس استفاده میشود.

 

کتف‌ بسته در فوتبال :

اگر توپ در حالی‌که بازوی شخص به بغل او چسبیده باشد به دست و بازوی او برخورد کند، این برخورد هَند به شمار نمی آید.

 

روپایی در فوتبال:

تلاش در نگه داشتن توپ در هوا با زدن ضربه‌های‌ متوالی به توپ از زیر با پا.

 

انشا جالب در مورد فوتبال | مقاله در مورد فوتبال و فوتبالیست شدن

زیرتاقی در فوتبال:

حالتی‌که توپ با ضربه از پایین به زیر تور بالایی دروازه برخورد کند و گل بشود.

 

سجاف دروازه در فوتبال :

گوشه‌ای از دروازه که سه توری پشتی، بغلی و بالایی به هم میرسند. مرده‌خوری: حالتی که بازی‌کننده‌ای به کرّات به هنگام جاگیری، محوطه‌ای خالی نزدیک به دروازه رقیب را انتخاب کند بمنظور دریافت پاس‌های‌ بلند.

 

استوپ‌ سینه در فوتبال :

ضربه‌گیری از یک توپ هوایی با استفاده از برخورد با سینه.

فوتبال امروزه چنان مردم رابه خود مشغول کرده است که از بسیاری امور مانند سیاست، عدالت، فرهنگ و… غافل گردیده اند. می گویند  برای مشغول کردن مردم دنیا آنان رابا فوتبال سر کار گذاشته است.

 

بارها شده که در ورزشگاه ها تعداد زیادی از هیجان های‌ کاذب و یا زیر دست و پا گیر کردن مرده اند و یا مصدوم گردیده اند.

 

در اکثر کشور ها و اکثر شهر های‌ ان مردم خود رابه خاطر فوتبال با دیگران در گیر می کنند و به زد و خورد می‌پردازند. اینکه فوتبال تا چه اندازه ای برای عموم مفید است جزء سوالاتی است که سیاست مداران به ان پاسخ نداده اند.

 

امیدواریم این اصطلاحات پارسی فوتبال برای کمک فوتبالیست شدن و یک انشا زیبا در مورد فوتبال بشما کمک کند.

ادامه ی خواندن

تحصیل و امتحانات

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

منتشر شده

روی

به وسیله

انشا در مورد فصل پاییز

می‌خواستم پاییز را باور نکنم،
اما تو دستانت را بر هم زدی و گفتی
من اینجا هستم،
درسط وسط خیال‌های تو!
خیال کردی همه‌چیز تمام است و فرمان را به دست گرفته‌ای
اما من به سرزمین‌های بهاری تعلق دارم

 

پاییز را دوست ندارم زیرا …

پاییز سرد و غمگین را با همه ی ی زیبایی های اسرار آمیزش انتظار نمیکشم ؛ مـن عاشق نورم و گرما … ای پاییز زیبا پر از خاطرات دلتنگی مـن انتظار آمدنت را نخواهم کشید…. پاییز بار دیگر از راه رسید.

 

پاییز با همه ی ی ابرهای تیره اش کـه کشیده میشود روی آبی آسمان در بیشتر روزها شاید پاییز پر از باران هایی کـه یادت می آورند هزاران خاطره ایی را که نباید یا شاید هم می بارند کـه یادت بیاورند تمامشان را …

 

مـن اما نمی‌دانم چرا این فصل بی نظیر دلم را با خودش نمی برد. چرا انتظارش را نمی کشم هیچ وقت چرا آمدنش دلم را تیره میکند.

 

چرا این فصل پاییز پر از تحول حتی با تمام رنگ های برگ هایش هم نمی تواند دلم را با خودش ببرد نمی‌دانم چرا دوست ندارم بدون چتر زیر باران راه بروم نمیدانم … نمی‌دانم چرا صدای خش خش برگ ها زیباترین موسیقی این روزهای مـن نمیشود.

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

 

آری پاییز کـه می آید خورشید از مـن رو بر می گرداند. گرمایش دیگر نوازشگر صورتم نیست چشم هایم سبزی برگ های درختان را هر روز بهانه می گیرند. آغوشم درختان خفته را نمی‌خواهد پاییز انگار می آید تا بسراید دلتنگی را.

 

پاییز انگار می آید تا تمام شادمانی ها و آرزوهای لحظه سال تحویلت را با باران هایش بشوید. و تحویل بادهای پاییزیش دهد. پاییز انگار می آید تا … پاییز کـه می آمد اما یک چیز مسلم بود.

 

و مـن همیشه مبهوت بودم چرا برای دبیران مـن تعداد صفحات مهم تر بود تا کلمات … پاییز خود انبوهی اسـت از حرف ها، حس ها و … پاییز کـه بر زبانت جاری میشود دل مخاطبت ضعف میرود برای حال و هوایش اصلا بدون ان کـه حرفی زده باشی او زیر باران های پاییز خیس خواهد شد و غم غریبی بر دلش خواهد نشست. برگ های ریخته بر زمین زیر پاهایش خرد خواهد شد جوری کـه تـو می‌توانی صدای خش خش برگ ها رابه وضوح بشنوی.

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

انشای زیبا درباره زیبایی های پاییز

 

شاید نام پاییز را که بیاوری او دیگر هیچ، هیچ چیز نشنود جز صدای نم نم باران کـه بوسه می‌زند بر بی رنگی شیشه، بر چتر هایی کـه دو عاشق زیر آن ها پناه گرفته اند. بر مو های شاعری کـه میخواهد زیر باران بدون چتر قدم بردارد. نام پاییز را که بیاوری ناخود آگاه کیف های رنگارنگ مدرسه کـه بر دوش دانش آموزان سوار شده اند، مقابل دیدگانت صف میکشند.

 


 

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

بیچاره پاییز … دستش نمک ندارد…

این همه ی باران به آدم ها میبخشد، اما همین آدم ها تهمت ناروای خزان رابه او میزنند.

خودمانیم …

تقصیر خودش است ؛

بلد نیست مثل ” بهار” خودگیر باشد

تا شب عیدی زیر لفظی بگیرد و

با هزار ناز و کرشمه سال تحویلی را هدیه دهد …

سیاست ” تابستان ” را هم ندارد

که در ظاهر با آدم ها گرم و صمیمی باشد

ولی از پشت خنجری سوزناک بزند

بیچاره …..

بخت و اقبال ” زمستان ” هم نصیبش نشده

که با تمام سردی و بی تفاوتیش این همه ی خواهان داشته باشد !

او ” پاییز ” است

رو راست و بخشنده …

ساده دل

فکر میکند اگر تمام داشته هایش را زیر پای

آدم ها بریزد،

روزی ؛

جایی ؛

لحظه ای ؛ از خوبی هایش یاد میکنند …

خبر ندارد آدم ها رو راست بودن و بخشنده بودنش رابه پای محبتش نمی‌گذارند … یکی به این پاییز بگویید

آدم ها یادشان میرود که تو رسم عاشقی را یادشان داده ای …

دست در دست معشوقه ای دیگر پا بر روی

برگ هایت می گذراند و میگذرند .

تنها یادگاری که برایت می‌ماند ” صدای خش خش برگ های‌ تو بعد از رفتن آنهاست ” ..

 


 

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

متن توصیفی در مورد پاییز

تـو کوچه‌ های سرد پاییز / قدم‌ زدن چـه حالی می‌ده

حال و هوای سرد غم رو / بـه‌ هم‌ زدن چـه حالی می‌ده

تـو کوچه‌ های سرد پاییز / با برگ و باد می‌آم و می‌رم

دیگه بهم گیر می‌ ده کوچه / دلم می‌خواد می‌آم و می‌رم

تـو کوچه‌های سرد پاییز / کنار آتیش تـو گرمم

تـو قوم و خویش آفتابی / چـه‌ قد خوشم پیش تـو گرمم

تـو کوچه‌ ها سری بـه اشک و / بـه غم زدن چـه حالی می‌ده

تـو کوچه‌ های سرد پاییز / قدم‌ زدن چـه حالی می‌ده

 

وقتی پاییز میشود مدرسه ها باز میشوند و مـا بـه مدرسه می‌رویم٬ و دوستان قدیمی را می‌بینیم شاید دوستان جدید هم پیدا کنیم٬مـا هنوز در حال و هوای تابستان هستیم.

 

وقتی معلم اولین درس را میدهد و اولین تکلیف رابه مـا می دهد کم کم باور می‌کنیم سال تحصیلی شروع شده. در پاییز هوا کم کم سرد میشود و با تغییر ساعت ناگهان روزها یک ساعت کوتاه می‌شوند و شبها یک ساعت بلند تر می‌شوند.

 

در پاییز صدای غار غار کلاغها بیشتر بـه گوش میرسد و فکر کنم بـه این دلیل باشد کـه روزها کوتاه تر شده اند و مـا در حالی بـه خانه برمیگردیم کـه نزدیک غروب اسـت و کلاغها دوست دارند در این موقع روز غار غار کنند.

 

هیچ کس فصل پاییز را جدی نمی گیرد٬وقتی پاییز میشود هیچ کس انتظار زمستان را نمیکشد٬ اما وقتی زمستان می آید همه ی ی منتظر اند کـه سرما تمام شود و عید نوروز از راه برسد.

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

نوشته زیبا در مورد پاییز

 

فصل پاییز فصلی اسـت کـه برگهای درختان زرد میشود و اگر یکی یکی نریزند٬مناظر زیبایی بـه وجود می آید. پاییز فصل کار و تلاش رفتگرهای پارک اسـت کـه برگهای خشک را جارو می‌کنند.

 

با شروع پاییز زاویه تابش آفتاب کم کم تغییر میکند و وارد خانه میشود و خیلی خوب اسـت کـه در روزهای تعطیل نزدیک ظهر توی خانه در زیر آفتاب استراحت کنیم. پاییز فصل آمپول و شلغم اسـت ٬ فصل لیمو شیرین و نارنگی.

 

وقتی در پاییز بـه هندوانه نگاه می‌کنیم سردمان میشود. سیب قرمز و هلو پاییزه بـه مـا یاد آوری میکنند کـه لباس های زمستانی را از گوشه گنجه بیرون بیاوریم و یک تکانی بدهیم.

 

پاییز فصل برف پاک کن و بخاری اسـت٬توی خیابان خیلی ها را می بینیم کـه لوله بخاری خریده اند و به طرف خانه در حال حرکت اند. مـن دوست ندارم در فصل پاییز زیاد از خانه بیرون بروم٬ دوست دارم در کنار خانواده تلویزیون تماشا کنم و تخمه گل آفتابگردان بشکنم.

 

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

پاییز
وفادار ترین فصل خداست
حافظه ی خیس خیابان های شهر را
همیشه همراهی می کند
و هر سال
عاشق تر از گذشته هایش
گونه های سرخ درختان شهر را
می بوسد

 

و با هم صحبت کنیم و لبووی داغ بخوریم تا از دلگیر بودن پاییز کم کنیم. شبهای پاییز برای شب نشینی خیلی خوب اسـت ٬ اما باید زود بـه خانه برگردیم تا فردایش بتوانیم آسان از خواب بیدار شویم.

 

در شبهای پاییز ستاره ها کمتر در آسمان دیده میشوند چون هوا طبق معمول ابری اسـت و آلودگی تابستان هنوز در هوا اسـت٬کـه بارانهای پاییزی آن را تمیز میکند. پاییز فصل انار اسـت٬ فصل گردو و شیره انگور نیز هست.

 

در پاییز می توانیم برای صبحانه ارده شیره بخوریم. چون خیلی مقوی اسـت و مـا را گرم میکند. در این فصل گندم ها جوانه می زنند و زمین های کشاورزی کـه در ان گندم کاشته اند سبز هستند.

 

وقتی کـه باران پاییزی و برف زمستانی روی گندم زار ها میبارد٬آدم فکر میکند انها از سرما یخ می زنند٬ ولی این اتفاق نمی افتد و آن ها سالم میمانند و در سال بعد خوشه های گندم می‌دهند.

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

انشا در مورد پاییز

 

در پاییز گنجشک ها با پر های پف کرده و در دسته های سه تا پنج تایی روی شاخه های بید مینشینند. و همراه باد پاییزی تکان میخورند و سرشان توی لاک خودشان اسـت.

 

مـا باید در این فصل و مخصوصا فصل زمستان برای پرندگان دانه بریزیم تا انها آسان تر بتوانند فصل سرما را سپری کنند. و با فرارسیدن بهار جوجه های زیادی بیاورند. در پاییز باید مواظب باشیم کـه سرما نخوریم و از لباس های گرم استفاده کنیم.

 

و اگر بیمار شدیم در خانه بمانیم و استراحت کنیم تا زودتر خوب بشویم. آرزو می کنم در چهار فصل سال زندگی شـما بهاری باشد و همیشه آفتاب گرم امید در وجودتان تابستانی باشد. نتیجه گیری: در این جا انشایم را بـه اتمام میرسانم و در آخر اینطور نتیجه گیری میکنم کـه فصل پاییز زمین را برای بهاری دیگر آماده میکند.

 


 

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

جاده و باران
باران و پاییز
پاییز و برگ ریزان
در پیچ و خم جاده ی عشق
بی تو بودن چه سود
که حتی پاییز با تمام عشقش بویِ غم میدهد

 

پاییز را توصیف کنید

پاییز فصلی اسـت کـه در ان برگ های درختان بـه زردی می گرایند، اما بعضی از برگ ها هم در راه زرد شدن گاه قرمز و قهوه ای میشوند. پاییز همان فصلی اسـت کـه در ان برگ درختان می ریزند و در زیر پای رهگذران بی تفاوت خش خش میکنند.

 

پاییز شاید همان فصل غفلت اسـت و رخوت شاید هم نه فصل هوشیاری و تدبر اسـت؛ چـه فرقی میکند کـه در پاییز خواب باشی یا بیدار مهم ان اسـت کـه پاییز کار خودش را می‌کند.

 

بـه دقت و حوصله دست به کار آراستن می‌شود؛ آراستن درخت ها ؛ شهر ها ؛ باغ ها و زمین بـه زرد و سرخ و قهوه ای برگ ها بـه قطرات گاه نم نم و گاه شر شر باران و بـه باد کـه می وزد.

 

پاییز همان فصل دل انگیزی اسـت کـه گاه رویایی اش میخوانند همان فصلی کـه می‌توانی در ان ساعت ها از پنجره ی اتاق بـه درخت روبروی خانه نگاه کنی و خسته نشوی. پاییز همان دل انگیزانه ایست کـه

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

پاییز فصل زیبای خدا

 

گاه هوس می‌کنی زیر بارانش بی روسری در کوچه قدم بزنی تا موهایت خیس شوند. پاییز همان مادر رقص خرامان برگ هاست کـه بـه ناز و عشوه ی تمام چرخ زنان از آسمان بر سرت می بارند، و تـو سریع تر میروی تا زیر برگ هایش برسی و با خودت بگویی این یکی بـه افتخار مـن افتاد. پاییز همان موسیقی خوش خش خش برگ هاست _همان برگ های خرامان_ کـه این بار هوس می‌کنی

 

کفشهایت را در آوری تا موسیقی هبوط برگ ها پاهایت را قلقلک کند. پاییز همان فصل درختان عریان خرمالو اسـت کـه سرخی خرمالوهایش ر ا بـه همه ی ی عرضه می دارد.

 

همان فصل قاصدک های شیطون کـه برایت خبر می آورند ؛ خبر های خوش ؛ خبر هایی کـه هیچ وقت نمی‌رسند وتو باز هم انها را بر می داری و فوت می کنی

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

فصل پاییز

 

و با نگاهت تعقیبشان می کنی تا در آبی ابری آسمان پاییز گم شوند. آه عجب این پاییز برگ زیر هزار رنگ خوش می‌نشیند در چشم و خیال مـن … ومن از ورای سفیدی دیوار های اتاقم همه ی ی را ؛ همه ی ی را خوب خوب می‌دانم؛ دیگر جاده های پاییز را از حفظ شده ام.

 


 

انشای زیبا درباره پاییز

وقتی پاییز می‌شود مدرسه ها باز میشوند و ما به مدرسه می رویم و دوستان قدیمی را می‌بینیم شاید دوستان جدید هم پیدا کنیم.

 

ما هنوز در حال و هوای تابستان هستیم وقتی معلم اولین درس را میدهد و اولین تکلیف رابه ما میدهد کم کم باور می کنیم سال تحصیلی شروع شده است.

 

در پاییز هوا کم کم سرد میشود و با تغییر ساعت ناگهان روزها یک ساعت کوتاه میشوند و شبها یک ساعت بلند تر میشوند.

 

در پاییز صدای غار غار کلاغها بیشتر به گوش میرسد و فکر کنم به این دلیل باشد که روزها کوتاه تر شده اند و ما در حالی به خانه برمیگردیم که نزدیک غروب است و کلاغها دوست دارند در این موقع روز غار غار کنند.

 

هیچ کس فصل پاییز را جدی نمیگیرد، وقتی پاییز میشود هیچ کس انتظار زمستان را نمیکشد ؛ اما وقتی زمستان می آید همه ی منتظر اند که سرما تمام شود و عید نوروز از راه برسد.

 

فصل پاییز فصلی است که برگهای درختان زرد میشود و اگر یکی یکی نریزند، مناظر زیبایی به وجود می آید.

 

پاییز فصل کار و تلاش رفتگرهای پارک است که برگهای خشک را جارو میکنند.

 

با شروع پاییز زاویه تابش آفتاب کم کم تغییر میکند و وارد خانه می‌شود و خیلی خوب است که در روزهای تعطیل نزدیک ظهر توی خانه در زیر آفتاب استراحت کنیم.

 

پاییز فصل آمپول و شلغم است ؛ فصل لیمو شیرین و نارنگی، وقتی در پاییز به هندوانه نگاه می کنیم سردمان میشود. سیب قرمز و هلو پاییزه به ما یاد آوری میکنند که لباس های زمستانی را از گوشه گنجه بیرون بیاوریم و یک تکانی بدهیم.

 

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

هوایِ خودت را که داشته باشی ؛ جمعه ؛ بهترین روزِ هفته است ، و پاییز ؛ زیباترین فصلِ سال …

فقط کافیست حالِ دلت خوب باشد ! (تبریز-ائل گلی)

 

پاییز فصل برف پاک کن و بخاری است.

من در فصل پاییزدوست دارم در کنار خانواده تلویزیون تماشا کنم و تخمه گل آفتابگردان بشکنم و با هم صحبت کنیم و لبووی داغ بخوریم تا از دلگیر بودن پاییز کم کنیم.

 

شبهای پاییز برای شب نشینی خیلی خوب است ؛ اما باید زود به خانه برگردیم تا فردایش بتوانیم آسان از خواب بیدار شویم.

 

در شبهای پاییز ستاره ها کمتر در آسمان دیده میشوند چون هوا طبق معمول ابری است و آلودگی تابستان هنوز در هوا است که بارانهای پاییزی ان را تمیز میکند.

 

پاییز فصل انار است ؛ فصل گردو و شیره انگور نیز هست . در این فصل گندم ها جوانه میزنند و زمین های‌ کشاورزی که در ان گندم کاشته اند سبز هستند.

 

وقتی که باران پاییزی و برف زمستانی روی گندم زار ها میبارد، آدم فکر میکند انها از سرما یخ میزنند ولی این اتفاق نمی افتد و انها سالم می‌مانند و درسال بعد خوشه های‌ گندم میدهند.

 

در پاییز گنجشک ها با پر های‌ پف کرده و در دسته های‌ سه تا پنج تایی روی شاخه های‌ بید می‌نشینند و همراه باد پاییزی تکان میخورند و سرشان توی لاک خودشان است.

 

ما باید در این فصل و مخصوصا فصل زمستان برای پرندگان دانه بریزیم تا انها آسان تر بتوانند فصل سرما را سپری کنند و با فرارسیدن بهار جوجه های‌ زیادی بیاورند.

 

در پاییز باید مواظب باشیم که سرما نخوریم و از لباس های گرم استفاده کنیم و اگر بیمار شدیم در خانه بمانیم و استراحت کنیم تا زودتر خوب بشویم.

 

آرزو میکنم در چهار فصل سال زندگی شما بهاری باشد و همیشه آفتاب گرم امید در وجودتان تابستانی باشد.

 

در این جا انشایم را به اتمام میرسانم و در آخر نتیجه انشاء را می نویسم فصل پاییز زمین را برای بهاری دیگر آماده می‌کند.

 


انشای احساسی درباره پاییز

پاییز همان فصلی اسـت کـه در ان برگ درختان می‌ریزند و در زیر پای رهگذران بی‌تفاوت خش خش میکنند. پاییز شاید همان فصل غفلت اسـت و رخوت شاید هم نه فصل هوشیاری و تدبر اسـت؛ چـه فرقی میکند کـه در پاییز خواب باشی یا بیدار مهم ان اسـت کـه پاییز کار خودش را میکند.

 

بـه دقت و حوصله دست به کار آراستن میشود؛ آراستن درخت‌ها، شهر‌ها، باغ‌ها و زمین بـه زرد و سرخ و قهوه‌ای برگ‌ها؛ بـه قطرات گاه نم نم و گاه شرشر باران و بـه باد کـه می‌وزد.

 

پاییز همان فصل دل انگیزی اسـت کـه گاه رویایی‌اش می‌خوانند همان فصلی کـه می توانی در ان ساعت‌ها از پنجره اتاق بـه درخت روبروی خانه نگاه کنی و خسته نشوی.

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

عکس پاییز

 

پاییز همان دل انگیزانه ایست کـه گاه هوس می کنی زیر بارانش بی روسری در کوچه قدم بزنی تا موهایت خیس شوند. پاییز همان مادر رقص خرامان برگ‌هاست کـه بـه ناز و عشوه تمام چرخ زنان از آسمان بر سرت می‌بارند، و تـو سریع تر می روی تا زیر برگ‌هایش برسی و با خودت بگویی این یکی بـه افتخار مـن افتاد. پاییز همان موسیقی خوش خش خش برگ‌هاست.

 

همان برگ‌های خرامان کـه این بار هوس می‌کنی کفشهایت را در آوری تا موسیقی هبوط برگ‌ها پاهایت را قلقلک کند. پاییز همان فصل درختان برهنه خرمالو اسـت کـه سرخی خرمالوهایش ر ا بـه همه ی ی عرضه می‌دارد. همان فصل قاصدک‌های شیطون کـه برایت خبر می‌آورند، خبر‌های خوش، خبرهایی کـه هیچ وقت نمیرسند وتو باز هم انها را بر می‌داری و فوت میکنی.

 

و با نگاهت تعقیبشان می کنی تا در آبی ابری آسمان پاییز گم شوند. آه عجب این پاییز برگ زیر هزار رنگ خوش مینشیند در چشم و خیال مـن … و مـن از ورای سفیدی دیوار‌های اتاقم همه ی ی را، همه ی ی را خوب خوب می‌دانم؛ دیگر جاده‌های پاییز را از حفظ شده‌ام.

 


 

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

انشای توصیفی در مورد پاییز

 

فصل پاییز چو آغاز شود / همه ی ی جا مدرسه‌ها باز شود

چون کـه پاییز بـه اتمام آید / فصل زیبای زمستان آید

چون زمستان گذرد عید شود / فصل تابیدن خورشید شود

 

پاییز فصل قشنگی اسـت. در پاییز برگ درختان زرد میشود. در روز اول پاییز که اول مهر ماه اسـت مـا بـه مدرسه می رویم و همکلاسی‌های خود را می بینیم. پاییز فصل تلاش بیشتر دانش‌آموزان اسـت.

 

در پاییز روزها کوتاه‌تر و شب‌ها بلندتر میشود. از میوه‌های پاییز انار و نارنگی اسـت. در پاییز برگ درختان می‌ریزد و هنگامی که مـا بر روی انها راه می‌رویم صدای خش‌خش میدهند.

 

در پاییز هوا سرد میشود و اگر مراقب نباشیم سرما میخوریم. در پاییز باد میوزد و باران می‌بارد. ماه‌های پاییز مهر، آبان و آذر هستند. پاییز فصلی اسـت کـه در ان برگ‌های درختان بـه زردی می‌گرایند اما بعضی از برگ‌ها هم در راه زرد شدن گاه قرمز و قهوه‌ای میشوند. بسیاری از میوه‌ها در فصل پاییز می‌رسند.

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

انشای پاییز

 

اناره ساوه، خربزه، سیب، پرتقال، بـه، سنجد و… در فصل پاییز بسیاری از پرندگان بـه مناطق گرمسیر مهاجرت می‌کنند. در فصل پاییز کشاورزان زمینها را شخم زده و در ان محصولاتی مانند گندم و جو می‌کارند. در فصل پاییز روزها کوتاهتر می‌شود و شبها طولانی می‌گردد.

 


 

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

انشای داستانی در مورد پاییز

ای نام تـو بهترین سر آغاز / بی نام تـو نامه کی کنم باز. خداوندا امروز نیز همانند دوران دبستانم پاییزت زیباست، آسمانش صاف و خورشیدش خندان اسـت، هوایش لطیف و شب‌هایش دلپذیر اسـت. در ان دوران شب‌های پاییز می‌نشستم و قصه خواندم و با ذهن خیال پرداز خود صحنه‌های داستان را در جلو چشم خود مجسم می‌ساختم و دنیای درونم را پر از شیرینی و زیبایی می‌ساختم.

 

خداوندا خداوندا ای خداوند پیامبران و برگزیدگان و ای خداوند ابراهیم و اسماعیل و اسحق و یعقوب! رویم از خجلت زرد اسـت اما هرگز این زردی رویم را با زردی پاییز تشبیه نمی کنم کـه پاییز زیباست و ان فصل خداست و زردی ان از فضل خداست کـه زردی پاییز پختگی و کمال اسـت و زردی پاییز جلوه دیگری از جمال اسـت. راستی در پاییز بود غروب سرد یکی از روزهای سرد پاییز کـه دهقان فداکار همان ریزعلی خواجوی لباسش را کند.

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

متن و جملات زیبا برای پاییز

 

و آتش زد و جان مسافران را نجات داد ریزعلی هنوز زنده اسـت خداوند نگهدارش باشد ریزعلی لباسش را دوست داشت اما کند چون خطر بزرگی در پیش بود راستی وقت ان نرسیده کـه مـن و تـو نیز لباسها را بکنیم و آتش بزنیم و رهاگردیم؟

 

لباس های تعلق را میگویم و تعلق غیر از داشتن اسـت و می‌توان دارا بود اما تعلق نداشت و میشود ندار بود اما تعلق داشت. لباس های اسارت را میگویم زمین قیطریه و اختیاریه و بطلانیه و ظلمانیه و پوچلانیه و… را می‌گویم.

 

برجهای دوقلو و سه قلو وچهارقلو و… راستی زاییدن چندقلوها چقدر سخت اسـت پس چگونه می‌شود از آن ها دل کند! تازه گرم نوشتن شده بودم دوستم از راه رسید و نگاهی بـه نوشته ام انداخت و قاه قاه خندید و گفت دوره قطار و ریزعلی گذشته اسـت و دوره چاق و چله‌هاست و دوره فضاپیماهاست و ان جنابان را که می گویی هرگز نه وقت این را دارند کـه این چرندیات را بخوانند و بالفرض هم بخوانند وقعی بـه ان نخواهند گذاشت.

 

گفتم نمیدانم شاید حق با تـو باشد اما ذهن خیالباف مـن می‌گوید جوجه را آخر پاییز می‌شمارند و بعدش چله سختی در راه اسـت. اما تازه گرم نوشتن بودم سردم کردی مـن هم بـه تلافی چای داغی برات می‌ریزم تا لبت بسوزد تا درگرماگرم نوشتن ام لبت را بدوزی و از اسب اندیشه پایینم نکشی. راستی پاییز زیبا فصل قشنگم شاید دوباره با تـو حرف بزنم چون سینه ام هنوز خیلی پر اسـت و تا ان روز بـه صاحبت می‌سپارم.

 


 

انشای ادبی در مورد پاییز

گر تـو بینی پاییز زیبا سرسری / غم بخور زیرا که خیری نبری

آیینه جمال اسـت این فصل خزان / بی تامل از فصل ثالث مگذری

 

فصل خزان در نزد کائنات مظهر غم و اندوه بوده و حتی شاعران نیز برای نمایش دادن اندوه در اشعار خود از نام پاییز یاد می‌نمایند. لیکن این فصل،فصل زیبایی اسـت. فصل ریزش نعمت‌های آسمانی میباشد و همان قطرات ریز باران اسـت که بـه تهذیب زمین میپردازد. نمایان شدن قوس قزح پس از باران نیز جلوه ای از جمال این فصل میباشد. کلمه برگ ریزان تنها مختص پاییز اسـت.

 

بدین معنا که در این سه ماه درختان خود را می‌تکانند و برگ‌های زرد و سرخ خود را رها کرده و بر دامان زمین بـه امانت می‌گذارند و شاخه‌های خشک شان نیز برهنه‌وار منتظر میمانند تا در فصل دیگر الماس‌های آسمانی در ماتم کمبود مکان نمانند و بر شاخه‌ های آنان قرار گیرند. این فصل را با نام خش‌خش نیز می‌شناسیم. همان گونه که پا بر روی خاکهای ترک برداشته قدم می‌گذارد.

انشا در مورد فصل پاییز | انشای زیبا و ادبی درباره زیبایی های پاییز

فصل زیبای پاییز

 

و آهنگ زیبا می‌سازد صدای خش خش برگ‌ها نیز همین احساس را در دل مـا می‌نهد. این صدا پس از شنیدن بـه ماورای درون مـا میرود و روح مـا را تا آسمان‌ها بـه بالا می‌کشاند. پاییز را می‌توان فصل مهاجرت قلم داد کرد. بدین معنا که پرندگان در این فصل از کاشانه خود رهایی جسته

 

و در کرانه‌های آسمان بـه جست و خیز میپردازند تا لانه مناسب پیدا کنند. نظاره بر حرکات پرندگان در آسمان پاییز احساسی وصف ناشدنی در دل ایجاد می‌نماید. نکته اصلی این اسـت که پاییز در مقابل این همه ی ی زیبایی که در اختیار مـا می گذارد از مـا چیزی نمی‌خواهد جز این که بـه تفکر بنشینیم و بـه خدا نزدیک شویم.

 


 

پاییز را دوست دارم

پاییز را دوست دارم… بـه خاطر غریب و بی صدا آمدنش

بـه خاطر رنگ زرد زیبا و دیوانه کننده اش

بـه خاطر خش خش گوش نواز برگ هایش

بـه خاطر صدای نم نم باران های عاشقانه اش

بـه خاطر رفتن و رفتن… و خیس شدن زیر باران های پاییزی

بـه خاطر بوی مست کننده خاک باران خورده کوچه ها

بـه خاطر غروب های نارنجی و دلگیرش

بـه خاطر شب های سرد و طولانی اش

بـه خاطر تنهایی و دلتنگی های پاییزی ام

بـه خاطر بغض های سنگین انتظار

بـه خاطر اشک های بی صدایم

بـه خاطر سال‌ها خاطرات پاییزی ام

بـه خاطر غریبانه و بی صدا رفتنش

پاییز را دوست دارم، بـه خاطر خود پاییز

بدون دلیل دوست داشته باش، عاشق شو وچون پاییز رنگارنگ و رها زندگی کن.

 

ادامه ی خواندن

تحصیل و امتحانات

رفتار با دانش آموز پرخاشگر | روش های کاهش پرخاشگری و خشونت کودک

منتشر شده

روی

به وسیله

رفتار با دانش آموز پرخاشگر

در اینجا روش های برخورد با کودک یا دانش آموز پرخاشگر در دوره ابتدایی را مورد بحث قرار دادیم و روش های کاربردی برای برخورد با این نوع کودکان به شما اراده خواهیم نمود.

 

خلاصه کودک پرخاشگر :

رفتارهای تهاجمی یا پرخاشگرانه از شایعترین اختلالات رفتاری انسان است. براساس بررسی‌های‌ انجام شده، درصد زیادی از مشکلات رفتاری کودکان تحت عناوین مختلف به پرخاشگری مربوط میشود. وجود نظریات متنوع دراین مورد حاکی از پیچیدگی موضوع است.

 

از نظر علمی باید گفت پرخاشگری یک کشش و یا یک گرایش درفرد است که به صورت زدن، کشتن و ویران کردن خودرا نشان میدهد. امری که فرد بعنوان عکس‌العمل از خود بروز میدهد به گونه‌ای است که باید گفت مناسب عمل و یا رفتار طرف مقابل نیست.

 

ظاهر این امر نشان دهنده یک شورش و انقلابی در درون فرد و حاکی از وجود احساساتی است که فردگویی از بازگو کردن آن وحشت دارد.

 

رنجی در درون او وجوددارد که قادر به رفع و جبران آن نیست و ناگزیر تلافی آنرا سر دیگران در می‌آورد اگر چه در مواردی این زجر دادن متوجه خودش نیز می شود. فروید معتقد است پرخاشگری امری غریزی و فطری بوده و انسان از هنگام تولد این نیرو رابا خود بدنیا می‌آورد.

 

حفظ خونسردی در مقابل رفتار اخلالگر دانش آموز کار سهولت نیست.مخصوصا زمانی که اخلال گری دانش آموز شدید است معلم بیشتر ناراحت میشود چون احساس ناکامی میکند.

 

به گزارش مجله دوستم : دانش آموزی که نمیگذارد معلم حواس خودرا جمع کند و مطالب را آن ‌طور که لازم است ارائه دهد وهمه را زیر نظر داشته باشدو کلاس را بر پا سازد و بتواند کار گروهی انجام بدهد معلمی که با شوق تمام درس را شروع میکند و ناگهان متوجه می شود که دانش آموزی که از کلاس خارج میشود یا رفیق پهلودستی خودرا نیشگون میگیرد. بعید است که خشمگین نشود.

 

در موقعیتهای بحرانی واکنش معلم خیلی مهم است.او باید از بلند کردن صدای خود بپرهیزد تا مبادا به مشاجره بکشد.تحقیقات نشان میدهد که وقتی معلم خشمگین میشود یا دانش آموز را مورد انتقاد قرار میدهد.دانش آموزان علیه او تبلیغ میکنند.دیکتاتوری در کلاس دانش آموزان را بیشترمضطرب میکند و انها رابه اخلالگری وامی دارد.

 

البته معنای جمله این نیست که معلم یا مسئولان مدرسه باید نظم را کنار بگذارند بلکه منظور این است که:

سخت گیری باید با محبت و ادب همراه باشد . همان‌ گونه که توضیح کامل درس موجب شود که دانش آموزان مطالب خودرا یاد بگیرند.توضیح کامل مقررات در جو عاطفی و تا اندازه ای خودمانی موجب می شود که از اخلالگری دانش آموزان کم شود .

 

روش های کاهش پرخاشگری و خشونت کودک

رفتار با دانش آموز پرخاشگر | روش های کاهش پرخاشگری و خشونت کودک

منشاء و ریشه پرخاشگری کودک یا دانش آموز :

 

۱- منشاء غریزی و فطری:

طفل به همراه تولد خود این حالت را دارد و آماده پرخاشگری است که جلوه آن به صورت جنگ، دفاع، نزاع‌های‌ شخصی و درگیری‌های‌ جمعی در افراد دیده میشود.

 

۲- منشاء اجتماعی:

گروهی از روانشناسان این حالت را ناشی از آموخته‌های‌ اجتماعی و مکتسبات آن میدانند و میگویند: نارضایتی فرد از محیط و اطرافیان و عقده‌هایی که از پدر و مادر، مدیر، معلم و مدرسه دارد سبب پیدایش این حالت و عقده در فرد میشود.

 

۳- منشاء غریزی و اجتماعی:

شاید بهترین نظر این باشد که بگوییم این حالت در افراد دارای ریشه و منشاء غریزی و اجتماعی است بدین معنی که اصل آن در افراد غریزی است. در همه ی افراد کم و بیش به صورت آشکار و نهان وجوددارد ولی بتدریج و بر اثر اکتساب، دامنه آن گسترده خواهد شد. ‌

 

۴- کمبود توجه و عاطفه:

خصوصاً در هنگام کودکی و نیز طرد کودک از سوی والدین یا جدایی آن ها که سبب احساس ناامنی در فرد می شود.همچنین غیبت پدر یا اعتیاد والدین عاملی است در جهت تشدید رفتارهای پرخاشگرانه.

 

رفتار با دانش آموز پرخاشگر | روش های کاهش پرخاشگری و خشونت کودک

علل پرخاشگری دانش آموزان مقطع ابتدایی

 

هدفهای جزئی :

برای رسیدن به هدف کلی پژوهش اقدامات زیر را انجام دادم :

الف » تعیین میزان پرخاشگری دانش آموزان

ب » تعیین علل شخصیتی موثر در پرخاشگری

ج » تعیین علل آموزشگاهی موثر در پرخاشگری

د » تعیین علل اجتماعی موثر در پرخاشگری

هـ » تعیین علل خانوادگی موثر در پرخاشگری

و » تعیین سهم نسبی عوامل چهارگانه در تبین پرخاشگری

ز » بررسی و تعیین متغیرهای جنسی و دوره های‌ تحصیلی

 

موانع و مشکلات :

آیا میان عوامل خانوادگی ؛ اجتماعی ؛ آموزشگاهی و و شخصیتی با پرخاشگری دانش آموزان پایه سوم راهنمایی و متوسطه شهرستان زرین شهر رابطه ای وجوددارد ؟

 

آیا میان دیدگاههای دانش آموزان پرخاشگر و دانش آموزان عادی در زمینه عوامل مؤثر بر پرخاشگری تفاوتی وجوددارد ؟

 

پرخاشگری :

« aggression » عبارتست از رفتاری که هدف آن آسیب زدن بخود یا به دیگری می‌باشد دراین تعریف قصد و نیت فرد مهم است . یعنی رفتاری پرخاشگری محسوب می شود که از روی قصد و عمد برای آسیب زدن به دیگری یا بخود انجام گرفته باشد پرخاشگری به منظور توصیف محموعه ای از رفتارهای برون ریزانه مورد استفاده قرار می گیرد که در همه ی آن ها مشخصه ی تجاوز به حقوق افراد دیگر اجتماع و تأثیر آزارنده ی این رفتار مشترک است .

 

اعمال پرخاشگرانه شامل رفتارهای جسمی و کلامی پرخاشگری نظیر تهدید کردن ؛ مشاجره ی لفظی و… همچنین ویرانی دارایی است . عده ای از روان شناسان پرخاشگری را رفتاری می دانند که به دیگران آسیب میرساند یا بالفعل می تواند آسیب برساند .

 

پرخاشگری ممکن است بدنی ؛ لفظی یا به صورت تجاوز به حقوق دیگران باشد این روانشناسان بین پرخاشگری وسیله ای و پرخاشگری خصمانه تمایز قائل شده اند .

 

صاحب نظران حوزه علوم اجتماعی در مورد پرخاشگری به دو گروه تقسیم شده اند گروهی معتقدند که پرخاشگری ذاتی و فطری است و گروهی دیگر آنرا حاصل عوامل اجتماعی در نتیجه اکتسابی می دانند و هردو گروه برای تائید نظریات خود شواهد و دلایلی را مطرح می کنند .

 

نخستین سؤالی که در مورد رفتارهای نابهنجار افراد خصوصاً مشکلات رفتاری ایذائی از جمله پرخاشگری مطرح می شود این است که علل پرخاشگری چیست ؟

 

به گزارش مجله دوستم از مطالعه و بررسی علل پرخاشگری دانش آموزان استفاده از نظریات صاحب نظران علوم اجتماعی و رورانشناسی و یافته های‌ محققین می توان به عوامل شخصیتی ؛ عوامل آموزشگاهی ؛ عوامل اجتماعی و عوامل خانوادگی بعنوان علل پرخاشگری دانش آموزان نامبرد .

 

پرخاشگری :

عده ای از روان شناسان پرخاشگری را رفتاری می دانند که به دیگران آسیب میرساند یا بالفعل می تواند آسیب برساند . پرخاشگری ممکن است بدنی ؛ لفظی یا به صورت تجاوز به حقوق دیگران باشد این روانشناسان بین پرخاشگری وسیله ای و پرخاشگری خصمانه تمایز قائل شده اند .

 

صاحب نظران حوزه علوم اجتماعی در مورد پرخاشگری به دو گروه تقسیم شده اند گروهی معتقدند که پرخاشگری ذاتی و فطری است و گروهی دیگر آنرا حاصل عوامل اجتماعی در نتیجه اکتسابی می دانند و هردو گروه برای تائید نظریات خود شواهد و دلایلی را مطرح می کنند .

 

رفتار با دانش آموز پرخاشگر | روش های کاهش پرخاشگری و خشونت کودک

روش های اصلاحی برای از بین بردن حالت پرخاشگری :

 

۱- آگاهی دادن:

این مسأله مهمی است که به دانش‌آموز تفهیم شود راه وصول به هدف از طریق پرخاشگری ممکن و درست نیست. داشتن زور و قدرت خوب است ولی بکار بردن آن به صورت وحشیانه امری نامطلوب است.

 

۲- اقدام به رشد فکری:

در موقع پرخاشگری نباید خشمگین شد و یا بر سر دانش‌آموزان داد کشید. این امر ممکن است اثری فوری داشته باشد ولی در دراز مدت کاری بیهوده است.باید از جر و بحث و جار و جنجال دست کشید و از طریق ذکر داستان‌ها و بیان مسائل حقایق و واقعیت‌ها کوشید که سطح آگاهی و اندیشه وی را بالاتر برده و وی را بتدریج پخته و ورزیده سازد. ‌

 

۳- آشنا کردن به حقوق دیگران:

این ضرورت حیات است که انسان‌ها به حقوق و وظایف خود در قبال دیگران آشنا باشند و بدانند در برابر طرف مقابل چه موضعی باید اتخاذ کنند تا این گمان برایشان پیش نیاید که پدر و مادر و احیاناً دیگران موظفند هر رفتاری که از انها بروز کرده متحمل شوند.

 

۴- آگاهی به زشتی امر:

هم‌چنان فرد باید دریابد که با پرخاشگری عمل ناپسندی را انجام داده و هرگز از زدن و ویران کردن و پرخاش و عتاب خود راضی نباشد.

 

۵- رفع ناکامی‌ها و محرومیت‌ها:

از میان برداشتن این عامل خود در تعدیل این حالت دارای نقش فوق‌العاده و اساسی است.

 

۶- ایجاد محیط صمیمی:

‌ از طریق ایجاد روابط دوستانه و محیط صمیمانه و گرم تا حد زیادی زمینه را برای اصلاح و تعدیل او فراهم سازد و هم با ایجاد ملاحظات و رودربایستی‌ها زشتی و کراهت‌ این امر رابه او تفهیم کنید. ‌

 

رفتار با دانش آموز پرخاشگر | روش های کاهش پرخاشگری و خشونت کودک

روش های کاهش پرخاشگری و خشونت کودک

 

‌ ایجاد سرگرمی و اشتغال:

بیکاری و نداشتن یک وظیفه‌ای که آدمی رابه خود مشغول کند سبب آن خواهد شد که حوصله‌اش سر برود و آماده پرخاشگری شود. در صورتی که پرخاشگری ناشی از علل فیزیولوژیک باشد مراجعه به دکتر و دارو و درمان، بسیار لازم و ضروری است.

 

بدیهی است دراین شرایط صورت‌های‌ مختلف درمان قابل اعمال خواهد بود.بطور کلی باید برای افرادی که دارای این مشکل هستند بیشتر وقت گذاشت و با یک برنامه‌ریزی حساب شده راه‌حل‌های‌ مناسبی را ارائه دهیم تا هم آن فرد پرخاشگر و هم اطرافیانش بتوانند به اسانی زندگی کنند و از کنار هم بودن لذت ببرند .

 

الف : علل شخصیتی :

شخصیت امکان پیشبینی انچه راکه فرد در موقعیتی خاص انجام خواهد داد فراهم می‌کند با توجه به نظریات سزار لمبروزو جرم شناس و پدر مردم شناسی جنایی ایتالیا میان نقص بدنی از یک سو و جنایت از سوی دیگر رابطه نزدیکی وجوددارد .

 

آیزنگ مدعی است که بین ویژگی های شخصیتی چون برون گرایی و رفتار انحرافی رابطه وجوددارد فرد برونگرا ماجراجو و مغرور است ؛ سریعاً واکنش نشان می دهد .

 

تمایل به پرخاشگری دارد ؛ زود از کوره به در می‌رود ؛ احساسات وی در کنترلش نیست . او بدون تأمل و اندیشه عمل می‌کند .

 

سازمان روانی فرد به گونه ای است که برای هر عامل تهدید کننده ای از خود واکنش نشان می دهد و طبق معمولً یکی از رایجترین واکنشها به نا امنی ؛ پرخاشگری است همچنین ناکامی هسته مرکزی شخصیت آدمی را مورد تعرض قرار داده و ویران می‌کند .

 

نداشتن وضع روحی مطلوب به دلیلی ابتلا به برخی بیماریهای روحی و روانی بحران های ناشی از دوره بلوغ و برخی خصوصیات رفتاری افراد از جمله اضطراب و هیجان ؛ احساس حقارت ؛ غرور و … موجب بروز پرخاشگری می شود .

 

ب _ علل خانوادگی

سختگیری ها ؛ خشونت ها ؛ سرزنش ها و تحقیرهای والدین مستبد اثرات ویرانگر و جبران ناپذیری بر روی ساختار شخصیتی کودکان و نوجوانان باقی میگذارد و احساس بی کفایتی ؛ ترس و انزوا و گوشه گیری ؛ ناتوانی در برقراری روابط عاطفی و اجتماعی ناسازگاری و پرخاشگری و … می تواند زاییده چنین رفتارهای ناسنجیده و نابخردانه والدین باشد .

 

ج _ علل آموزشگاهی :

پژوهش های‌ انجام شده حاکی از ارتباط پرخاشگری با مشکلات یادگیری است …

 

پرخاشگری با پیشرفت تحصیلی ضعیف و ناکامی در مدرسه همراه می باشد . پرخاشگری واکنش کلی نسبت به ناکامی است هر چند افراد همیشه پاسخهای پرخاشگرانه آشکار از خود نشان نمیدهند و انها را در وجود خود سرکوب می کنند . مثلا پسری که بوسیله یکی از همکلاسان خود مورد اهانت قرار گرفته ؛ غالباً بطور فیزیکی به او حمله ور می شود .

 

زد و خوردها و دعواهای حیاط مدرسه خود نشانه هایی از این پرخاشگری ها است

 

د _ علل اجتماعی

پرخاشگری ناشی از ناکامی های‌ بنیادی یا یادگیری و مشاهدات محیطی است تحقیقات بندورا « ۱۹۷۳ » نشان داده است که پرخاشگری کاملاً جنبه تقلیدی دارد و از راه مشاهده کسب می شود

 

طرد یا روش های انضباطی نادرست در افزایش پرخاشگری نقش داشته اند با توجه به فزونی پرخاشگری در جامعه صنعتی و شهری امروزی ؛ برخی برای توجیه این پدیده وسایل ارتباط جمعی را مسئول می دانند زیرا فیلم ؛ مجله ؛ روزنامه ؛ کتاب ؛ تلویزیون ؛ ویدئو ؛ ماهواره حاوی عکسهای و و مطالبی است که در آن اشاره به خشونت ؛ تهاجم و جنایت بسیار دیده می شود .

 

علل و مشکلات آموزشگاهی :

روش های انضباطی نادرست در دبستان – تبعیض- رفت و آمد با دوستان ناباب- تحقیر و برچسب زدن به دانش آموز

 

علل و مشکلات اجتماعی

– رسانه های‌ مختلف

– محرومیت « سد کردن راه وصول به هدف افراد در جامعه ؛ ناکامی »

– برخی رفتارهای افراد جامعه در رفت و آمد های‌ روزانه

 

رفتار با دانش آموز پرخاشگر | روش های کاهش پرخاشگری و خشونت کودک

دانش آموز عصبی و پرخاشگر

 

راهکارهای لازم برای نظارت پرخاشگری

۱- صمیمت، امری لازم و ضروری است زیرا سهم مهمی در کاهش خشونت درخانواده دارد تعداد زیادی از رفتارهای خشونت آمیز به این دلیل است که صمیمیت بین طرفین وجود ندارد.

 

صمیمیت هنگامی افزایش می یابد که افراد خانواده درامور زندگی با یک دیگر مشارکت داشته باشند. همچنین اعتماد و خاطرجمعی در مشارکت بین افضای خانواده باعث صمیمیت می شود.

 

۲- تامل و سکوت، یکی از بهترین راه‌های‌ نظارت خشونت درخانواده نظارت رفتار خویشتن در مواقعی است که یکی از اعضای خانواده به تحریک دیگری بپردازد. بهترین شکرد دراین هنگام آن است که دیگران سکونت اختیار کنند تا آن فرد هم آرامش پیدا کند سپس دریک فرصت مناسب باهم به بحث و بررسی بپردازند.

 

۳- تخلیه یعنی این که بطور مستقیم جواب خشونت را ندهیم. تحقیقات جدید نشان می دهد که پرخاشگری حلاکی و حتی فیزیکی علاوه بر این که خشم را کاهش نمی دهد بلکه باعث افزایش آن نیز میشود.

 

۴- مدل پرخاشگری غیر پرخاشگرانه «قدم زدن و…»؛ تحقیقات نشان داده که افرادی عادی که پرخاشگری خود بدون رفتار پرخاشگرانه بروز دادند بعد از اینکار سطح کمتری از پرخاشگری را داشته‌اند ولی بطور کل این روش هم زیاد موثر نیست.

 

۵- تنبیه، درطول تاریخ یکی از وسایل اجتماعی برای کم کردن میزان خشونت تنیه بوده‌است که توسط آن جلوی تجاوز خشونت و دیگر رفتارهای پرخاشگرانه را می گرفتند ولی در حال حاضر علما معتقدند که تنبیه بطور موقت جلوی خشونت حاضر را می گیرد و برعکس در طولانی مدت بطور مستقیم باعث تقویت آن میشود درحال حاضر تنبیه بدنی از طرف سازمان بهداشت جهانی ممنوع شده‌است.

 

۶-صحبت کردن در مورد مشکل، بهترین روش برای کاهش پرخاشگری صحبت کردن در مورد آن است این تکنیک بطور عملی به دو صورت عملی است ولی این که در لحظه‌ای که پرخاشگری به حد اعلای خود میرسد یکی از طرفین سکوت اختیار کند و سعی کند غائله را ختم کند ولی بعد از این که طرفین آرام شدند و مدتی نیز گذشت با خونسردی مطالب رابا یک دیگر در بین میگذارند و آنرا حل و فصل میکنند.

 

نتیجه گیری :

برای درمان پرخاشگری گام اول شناخت و ریشه یابی علت یا علل پرخاشگری است با شناخت این عوامل میتوان همکاری‌های‌ لازم را برای کاستن از میزان و شدت پرخاشگری ارائه نمود مانند سرگرم نمودن فرد مهر و محبت و دلجویی آموزش تنهایی فکرکردن صبرو متانت نشان دادن در مواقع پرخاشگری تشویق جهت استحمام وروش گرفتن اجرای عدالت در منزل برآورده کردن نیازهای کودکان و نوجوانان مساعد ساختن جو آزادی‌های‌ بازرسی شده جلوگیری از توهین و ناسزا گفتن به آن ها ویا مقابله به مثل نکردن با انها پیشگیری از تهدید و ترساندن الگوهای خوب رابه آن ها نشان دادن رهنمودهایی در مورد سازش و جوشش با دیگران تشویق به بازیهای گروهی و رعایت بتراکت و قوانین در زندگی با دیگران عادت دادن به آنا به گذشت یاد دادن انتقاد صحیح به انها جهت تخلیه و سبک شدن و آرامش یافتن و درپایان چنانچه رعایت عوامل فوق تأثیری نداشت میتوان از عوامل دیگری مانند توبیخ اخطار تحکم علامت مقابله به مثل تنبیه و قهرو… استفاده نمود.

 

معلمی که در مقابل اخلالگری های‌ دانش آموزان با ملایمت و سرعت واکنش نشان می دهد بر آن ها اثر مثبت میگذارد انها نیز تمایل پیدا می کنند ملایمتر باشند و رفتارهای خودرا اصلاح کنند.

 

معلمی که در مقابل اخلالگریهای دانش آموزان خونسردی نشان دهد و مساله را این طور مطرح کند که بالاخره اوست که باید الگو باشد ،به دانش آموزان یاد میدهد که در مواقع اختلاف با دیگران چگونه رفتار کنند . برای حفظ خونسردی یا کاهش شدت هیجان به هنگام درگیری با دانش آموزان ،چند توصیه پیشنهاد میشود :

 

– نباید صدای خودرا بلند کرد ،بلکه باید به روال عادی سخن گفت. پیش از پاسخ دادن به دانش آموزان چند دقیقه صبر کرد «نفسهای عمیق کشید»نباید تصور کرد که حمله های‌ کلامی و اخلالگری های‌ دانش آموزان مخصوصا در جهت معلم است ،بلکه باید آن ها را نشانه های‌ ناتوانی و کمک خواهی درنظر گرفت : به هنگام هیجان شدید احتمالا باید از اتخاذ تصمیم برای هر نوع اقدامی خودداری کرد و به دانش آموز گفت :

 

««اگر دوست داشته باشید ،پس از کلاس میتوانیم باهم بحث کنیم ،بهتر است حالا درس را ادامه دهیم تا بعداً درباره مسا له حرف بزنیم.»»

 

و اینک چند دور اندیشی دیگر از تشدید حمله علیه دیگران پیش گیری میکند ؛ معلم همیشه باید به این فکر باشد که با دانش آموز رو در رو نشود ،وی را مسخره نکند و موقعیت رابه جایی نرساند که دانش آموز احساس کند ،در پیش بچه های‌ کلاس ،همه ی عزت و احترام خودرا از دست داده است .

 

معلم نباید شخصیت دانش آموزان را خرد کند . دانش آموزی که مورد اهانت قرامی گیرد ؛ به سهولت آمادگی پیدا نمیکند که در بحث شرکت کند .یا کار گروهی انجام دهد .نوجوان زخم خورده در پی انتقام است .

رفتار با دانش آموز پرخاشگر | روش های کاهش پرخاشگری و خشونت کودک

برخورد با کودک پرخاشگر

 

توصیه می شود که معلم حق انتخاب رابه دانش آموز بدهد .

در همه ی موارد برای حل دشواری رفتاری ،باید ساده‌ترین و اقتصادی ترین راه حل را جست‌وجو کرد ،راه حلی که به زمان ،نیرو و امکانات کمتری نیاز داشته باشد . به عبارت دیگر راه حل نباید بیشتر از خود دشواری مشکل آفرین باشد .

 

راه حل باید با اهمیت رفتار ناسازگار تناسب داشته باشد :هر اندازه رفتار حادتر باشد ،اقدام برای حل آن به همان نسبت مهمتر خواهد بود . برعکس هر اندازه مساله جزئیتر باشد ؛ دخالت برای حل آن

 

نیز باید کوتاهترباشد . گاهی اتفاق میوفتد که با رفتار ناسازگار دانش آموز به شیوه کاملا نا متناسب برخورد میشود .

اینجاست که اقدام برطرف کردن دشواری ،زمان ونیروی بیشتر ایجاب میکند ،مثلا در برابر دیر آمدن دانش آموز یا صحبت او با رفیق پهلو دستی درس را کنار گذاشتن و با پرخاشگری واکنش نشان دادن ،مسا له را مشکلتر میکند و کمتر موثر واقع می شود .

 

اقدامی که فعالیت یادگیری را کمتر مختل می‌کند:

یکی از اهداف اصلی اداره کلاس این است که یادگیری و انگیزه برای یادگیری را مساعد کند . بنابر این ،اقدامی که برای اصلاح رفتار اخلالگر دانش آموز به عمل آید نباید جانشین فعالیت یادگیرنده شود یا دستکم کل کلاس را در بر بگیرد و تنها راه حل به نظر برسد . این نوع دخالتها ،نه تنها اثر نخواهد داشت ،بلکه آسیب روانی شدیدی به همراه خواهد آورد .

 

معلم باید با ظرافت و بطور پنهانی وارد عمل شود . اخطارهای غیر کلامی ؛ نگاه متناوب به همه ی دانش آموزان ؛ توجه کردن به همه ی حاضران و گاهی هم مکث کردن ؛ شیوه هایی هستند که کمترنظم کلاس رابه هم می‌زنند .

 

اقدامی که یادگیری رفتار سازگار را ممکن می‌کند

دانش آموز باید یاد بگیرد که به صورت گروهی کار کند ،برای اینکار او باید ؛ به کمک معلم ،مهارتها و شایستگیهای اجتماعی خودرا رشد دهد . بنابر این هر اقدامی که در جهت تغییر دادن رفتار تربیتی داشته باشد ،بدین معنا ،اقدام به تنبیه که تنها هدفش قطع رفتار ناسازگار است،فاقد جنبه تربیتی خواهد بودو در نتیجه اثر بخشی کمتری خواهد داشت .

 

تنبیه به دانش آموزان نشان میدهد که کدام کار را انجام ندهند ،اما نشان نمیدهد که کدام کار را انجام دهد. بنابر این ،معلم باید رفتارهای شایسته ،مناسب ،سازگار و مورد قبول را یاد بدهد،همان‌ گونه که حل مسائل ریاضی را یاد میدهد . او باید نگرش تربیتی رابه جای نگرش تنبیهی بکار ببرد.

گفت راحت دید بر خود کارها از روی طبع

سخت میگیرد جهان بر مردان سخت کوش

با دل خونین ،لب خندان ،بیاور هم چو جام

نی گرت مجروح رسد آیی چو چنگ اندر خروش

«حافظ»

 

اقدامی که مسئولیت رفتار رابه خود دانش آموز واگذار میکند

یکی دگر از هدفهای تعلیم و تربیت این است که کودک ،بتدریج نظارت رفتار خودرا بر عهده بگیرد ،او اثر عوامل خارجی بر رفتار را کنار بگذارد و بر رشد شخصیتی مسئولیت پذیری خود متکی باشد . بنابر این معلمی که میـــخواهد رفتار ناسازگار دانش آموزی را تغییر دهد ،باید با این دید قدم بردارد .

 

او با ید ترتیبی دهد که دانش آموز عوامل خارجی را کنار بگذارد و تصمیم گیریها و نظارت رفتارها را شخصا و با اراده خود دنبال کند . برای اینکار لازم است که رفتار مناسب ،همانگونه که قبلا اشاره شد ،آموزش داده شود ؛ معلم باید سودمندی رفتارهای ناسازگاری برای زندگی آینده را نشان دهد و دانش آموز نیز واقعا انها را ضروری احساس کند ودر نتیجه به میل خود یاد بگیرد ؛ مثلا معلم می تواند راه حل دشواریها را آموزش دهد .

 

از شاگرد بخواهد که برای رفع آن شخصا اقدام کند و نتیجه را گزارش دهد.

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها1 ماه پیش

به مناسبت ۳۱ اکتبر جشن هالووین | عکس های دیدنی از گریم جشن هالووین

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۸) از اعتراض هنرمندان به پخش نشدن ۹۰ تا توصیه شیلا خداداد  به نگاه کردن!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

واکنش جالب افراد مشهور به حضور پرسپولیس در فینال آسیا | از مهناز افشار و شوهر استقلالی اش تا مهراوه شریفی نیا!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۹) از ترانه علیدوستی در ژاپن تا بهنوش طباطبایی در نمایشگاه بزرگمهر حسین پور!!!

احادیث و سخن بزرگان2 ماه پیش

احادیث تصویری در باب سبک زندگی

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌2 ماه پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۹)

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۴) از خاطره ویدا جوان و سانسورچی تا سنگ تمام شیلا خداداد برای تولد همسرش!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۷) از مهناز افشار در گرگان تا مدلینگ بهنوش طباطبایی!!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها2 ماه پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com