با ما ارتباط برقرار کن

دانستنی‌های متفرقه

باغبانی فوت مربع ، روشی عالی برای باغبانی در فضاهای کوچک

منتشر شده

روی

باغبانی فوت مربع ، روشی عالی برای باغبانی در فضاهای کوچک

باغبانی فوت مربع روش ساده‌ ساختن باغ کوچک در یک فضای چند فوت مربعی و تقیسم آن به شبکه های یک فوت مربعی است که هر کدام به طور جداگانه مدیریت می‌شود. این شیوه کشت گیاهان به طور هماهنگ و با تولید بالا برای فضاهای کوچک مثل حیاط خلوت و آشپزخانه است. باغبانی فوت مربع بوسیله Mel Bartholomew یک باغبان، مهندس بازنشسته و متخصص بهره‌وری  به عنوان شیوه‌ای بهتر برای پرورش سبزیجات اختراع شد و هنگامی که ایده خود را در سال ۱۹۸۱ در کتاب باغ فوت مربعی ارائه داد، این روش را به مردم معرفی کرد.

باغبانی فوت مربع در واقع  ایجاد یک باغ با بستر کوچک (۴×۴ و یا ۴×۸ سایزهای معمول هستند) و تقسیم آن به شبکه های یک فوت مربعی (۳۰ سانتی‌متر) است که هر کدام به صورت جداگانه مدیریت می‌شود. دانه یا نهال هر یک از گیاهان در یک یا چند مربع کاشته می شود، که تراکم گیاهان بر حسب اندازه گیاه بالغ است. به عنوان مثال شما می‌خواهید حدود ۱۶ دانه بذر در باغ بکارید اما فقط یک دانه در هر مربع می‌کارید. در باغ سنتی، بین هر ردیف فضایی مسطح برای مسیر وجود داد که نه تنها بخشی از فضای حیاط را اشغال می‌کنند بلکه مکانی برای رشد علف‌های هرز و ریشه‌های نزدیک به آن هستند. در باغهای با شیوه باغبانی فوت مربع از آنجایی که هیچ مسیری وجود ندارد، هیچ فضای هدر رفته‌ای وجود ندارد و خاک در بستر سفت نمی‌شود زیرا شما هرگز روی آن قدم نمی‌گذارید. تصور کنید یک بستر کوچک ۴×۴ که قادر به رشد همه نوع گیاه باغ سنتی است. گیاهان بطور هماهنگی در آن فضا اشغال کرده به طوری که فضایی برای علفهای هرز باقی نمی‌گذارند، ترکیب خاک ایده‌آل نیاز گیاهان را به هوادهی خاک کاهش داده و همه قسمتهای این بستر به آسانی قابل دسترسی است و این به معنی صرفه‌جویی در مصرف آب است.

 

عناصر باغبانی فوت مربع

 1. بسترهای کوچک و یکنواخت (معمولا ۴×۴)
 2. خاک غنی و زهکشی شده
 3. یک شبکه فیزیکی برای تقسیم سطح هر بستر به یک فوت مربع
 4. تعدادی گیاه در مربعهای یک فوتی

باغ‌های فوت مربع می‌تواند یک قاب ساده چوبی باشد و یا حتی می‌تواند مثل باغهای عمودی پیچیده باشد

باغبانی فوت مربع در مقابل باغ‌های سنتی

در باغ سنتی، بین هر ردیف، فضای مسطح و بزرگی برای مسیر میان بخشهای مختلف آن وجود دارد که نه تنها بخش زیادی از فضای باغ را اشغال می‌کنند، بلکه محلی برای رشد علفهای هرز خواهند بود. حالا تصور کنید که یک بستر کوچک ۴×۴ قادر است تمام گیاهان باغ سنتی را در خود جای دهد. همه گیاهان به طور یکنواخت فضا را اشغال می‌کنند. خاک ترکیب مناسبی داشته که باعث کاهش نیاز هر اینچ مربع خاک می‌شود و به صورت یکنواخت همه جا پخش شده است. شما می‌توانید به آسانی به همه قسمتهای باغ دسترسی داشته باشید، بدون آنکه بخواهید مسیری طولانی را طی کنید. میزان مصرف آب در چنین باغی بسیار کم است. خاک هدر نمی‌رود و آب بیهوده مصرف نمی‌شود.

با استفاده از فرمول آسان و دقیق باغبانی فوت مربع برای تصمیم گیری در مورد اینکه در هر مربع چه گیاهی بکاریم که به راحتی براساس اندازه گیاه به هنگام بلوغ محاسبه می‌شود، باغبانان آماتور نیازمند یادگیری فضادهی به گیاهان و نیازهای تغذیه‌ای آنها نیستند.

ادعا شده که : باغبانی فوت مربع در ۸۰ درصد فضای کمتر و با صرف ۲ درصد کار نسبت به یک باغ سنتی، ۱۰۰ درصد بازدهی دارد.

چگونه شروع کنیم

قبل از شروع به ایجاد باغ جدید خود، چند چیز را باید مدنظر داشته باشید :

۱. اندازه باغ

هیچ طرح باغبانی هوشمندانه‌ای را نمی‌توان برای فضایی با نور کم و زهکشی ضعیف ساخت. الگوهای سایه و آفتاب را برای یافتن فضایی با ۶ تا ۸ ساعت آفتاب در یک بخش حیاط بدون درخت یا دیگر موانع مسدودکننده اشعه‌های آفتاب از جنوب شرقی، دنبال کنید.

اگر امکان دارد، باغبانی را نزدیک به خانه انجام دهید، تا آبیاری و برداشت راحت‌تر باشد.

در نظر بگیرید که می‌خواهید چقدر خوراکی در آن رشد کند. یک بستر باغ فوت مربع ۴×۴، می‌تواند غذای یک خانواده کوچک را تامین کند اما اگر شما مواد بیشتری می‌خواهید تا آنها را کنسرو و یا فریز کنید، می‌توانید سه مربع اضافه‌تر بین آنها بگذارید و آنها را خوب مالچ پاشی کنید تا از رشد علفهای هرز جلوگیری کنید.

جعبه‌های باغ نیز می‌تواند در زمینهای بدون فضای سبز انجام شود و در هر ارتفاعی برای جلوگیری از فشار به کمر و زانو تنظیم شود.

اکنون وقت آن رسیده تا کار را شروع کنیم :

۲. بستر گیاهان را بسازید

در حالی که شما می‌توانید جعبه‌های مربع آماده را به شکلهای مختلف بخرید، خودتان می‌توانید با چند قطعه ساده آن را با هزینه‌ای کم به این شکل بسازید :

 • ۴ عدد تخته با مشخصات ۱″×۸″×۴′ (با قطر ۱ اینچ و ارتفاع ۸ اینچ و طول ۴ فوت). چوب سدر، بهترین انتخاب است.
 • پیچ چوب
 • ۴ فوت نوار شبکه
 • پیچ و مهره
 • مقوا
 • مانع علفهای هرز
 • مته برقی
 • تفنگ میخ
 •  میخ
 • متر اندازه گیری
 • سبزیجات

چگونه بستر باغبانی فوت مربع را بسازیم

ساختن جعبه : تخته‌های چوب را به وسیله پیچ به هم وصل کنید تا جعبه ۴×۴ شما ساخته شود. سپس جعبه را در جایی از باغ که می‌خواهید باشد، قرار دهید.

بعضی افراد برای راحتی، از بلوکهای ساختمانی استفاده می کنند که اگر چه شیوه راحتی است اما منظره زیبایی به باغ نمی دهد.

کاربرد مقوا : از آنجایی که شما نمی‌خواهید که مواد شیمیایی و یا علفهای هرز کف باغ به باغ فوت مربعی شما برود، بنابراین یک مقوای هم اندازه جعبه را در کف آن بگذارید.

پر کردن : خاک را روی مقوای کف جعبه بریزید و آن را تا بالای جعبه بریزید به طوری که ۲/۱ از لبه بالایی جعبه فاصله داشته باشد.

مشخص کردن مربع‌ها : در هر سمت با استفاده از متر نواری، نقاط یک فوت مربعی را اندازه‌گیری کرده و در آن نقطه میخ بکوبید. نواری که در برابر تغییرات هوایی مقاوم باشد انتخاب کرده و نوارها را به صورت شبکه بندی شده از هر طرف به میخ‌ها متصل کنید، تا شبکه شما شکل بگیرد. همچنین  به جای این کار می‌توانید از شیوه‌ای ساده‌تر استفاده کرده و فقط از نوارهای چوبی برای شبکه بندی جعبه استفاده کنید. حتی می‌توانید از طناب نایلون یا در صورت دستیابی از پنجره‌های چوبی قدیمی و در کل از مواد غیر شیمیایی استفاده کنید. بهرحال آنها باید به مدت چند سال بر روی جعبه شما دوام بیاورند، بنابراین نوع مواد استفاده شده بسیار مهم است.

بین جعبه‌ها مسیرهایی برای رفت و آمد خودتان ایجاد کنید. مسیرها باید به اندازه کافی گسترده باشند تا امکان دسترسی راحت و جهت گیری به سمت باغ فراهم شود.

توجه داشته باشید که بعضی از باغبان‌های فوت مربعی وجود مسیرهای زیاد را نمی‌پسندند زیرا استفاده از آنها خاک اطراف جعبه‌ها را فشرده می‌سازد. برای کاهش اثرات رفت و آمد و جلوگیری از فشردگی خاک، نی، کاه و یا مواد نرم دیگر را روی مسیرها بریزید.

اگر زمان و فضای کمی دارید، قبل از اینکه به دنبال این باشید که بزرگترین کدو تنبل یا کاهوی منطقه را رشد دهید، نگاهی به برخی طرح‌های باغهای کوچک و سبز بیندازید. باغ‌های فوت مربعی در تمامی اندازه‌ها و اشکال موجود هستند. در گوشه‌های باغ شما گاهی به مسیرهای منحنی نیاز دارید. در اینصورت یک نیم دایره ایجاد کنید یا در مربع زاویه ایجاد کنید.

شما همچنین می‌توانید آنها را به صورت افقی در کنار هم بچینید و یا در صورت کمبود جا آنها را به صورت عمودی و چند طبقه برای استفاده حداکثری از فضا قرار دهید.

 

خاک مناسب باغبانی فوت مربع

برای پر کردن جعبه‌های فوت مربع، مل بارتولومیو، خالق باغبانی فوت مربعی، ترکیب زیر را توصیه می‌کند :

۱/۳ کمپوست + ۱/۳ ورمیکولیت درشت + ۱/۳ پیت موس

اگر چه به نظر می رسد که پرداخت هزینه برای خاک، گران باشد اما در واقع خاک با کیفیت بالا، کلید اصلی رشد باغ و همچنین کاهش کود دهی و آفت کش زدن است. شما خوشحال می‌شوید که اکنون سرمایه گذاری می‌کنید تا بعدا در زمان صرفه‌جویی کرده و مسیر تولید را هموار کنید.

برای دستیابی به یک ترکیب غذایی متعادل، از منابع مختلف کمپوست همچون کود مرغ، گاو، کمپوست قارچ و ورمی کمپوست بریزید. اگر ورمیکولیت را در مراکز محلی پیدا نکردید به یک فروشگاه معتبر مزرعه بروید. هنگام خرید این مواد مطمئن شوید که از نوع ارگانیک و بدون کود یا مواد شیمیایی باشند. کمپوست و پیت موس موجب حفظ رطوبت و هوای خاک می‌شوند.

توجه : پیدا کردن مواد اولیه خاک ورمیکولیت تا حدودی مشکل است بنابراین اگر شما نمی‌توانید آن را پیدا کنید یا نمی‌خواهید هزینه کنید، برخی از منابع توصیه می‌کنند که ماسه یا کمپوست اضافی را جایگزین آن کنید.

برای یک باغ ۴×۴ یا با بخشهای ۶ اینچی، شما نیاز به ۸ فوت مکعب خاک دارید. از آنجایی که اندازه‌گیری براساس حجم و وزن نیست، همانطور که بر روی پاکت نشان داده شده است، از یک سطل ۵ گالنی برای اندازه‌گیری نسبت‌های خود استفاده کنید. آنها را در چرخ دستی ریخته و مخلوط کنید یا آنها را مستقیما در بستر گیاهان ریخته و مخلوط نمایید. هرگز خاک را فشرده نکنید.

انتخاب گیاهان

قبل از اینکه چیزی را انتخاب کنید، فکر کنید به اینکه اعضای خانواده شما چه گیاهانی را دوست دارند. آیا شما سالاد زیاد می‌خورید؟ آیا می‌خواهید همیشه سالسای تازه درست کنید؟ اگر شما بچه‌های کوچک دارید به سمت میوه‌ها و سبزیجاتی بروید که به طور طبیعی خوشمزه هستند و می‌‌توانند میان وعده خوبی برای بچه‌ها باشند، همچون نخود فرنگی، توت فرنگی، گوجه گیلاسی و هویج. گیاهان معطر مفید هستند، آسان رشد می‌کنند، بوی شگفت انگیزی دارند و حتی به دفع حشرات کمک می‌کنند.

اینجا دقیقا همانجایی است که شبکه بندی مربع وارد عمل می‌شود. به فضای مناسب گیاهان بر روی پاکت توجه کنید (منظور فاصله در فضای مربعی است نه بصورت ردیفی).

ترسیم نقشه

در ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصد پرورش چه گیاهانی را دارید، سپس اقدام به ترسیم نقشه کنید. برای اینکار باید به اندازه گیاهان به هنگام رشد کامل توجه کنید. شما نمی‌توانید همزمان چند کلم بزرگ را در یک مربع داشته باشید اما می‌‌توانید چندین پیاز یا هویج را در یک مربع رشد دهید.

بسته به اندازه گیاه بالغ، می‌توانید ۱، ۴، ۹ یا ۱۶ گیاه در هر فوت مربع بکارید. به عنوان مثال اگر راهنمای بذر توصیه می‌کند که گیاهان ۱۲ اینچ از یکدیگر فاصله داشته باشند، شما در هر فوت فقط یک ۱ گیاه خواهید داشت و اگر به فاصله ۶ اینچی توصیه شده است، شما می‌توانید ۴ گیاه و در نهایت اگر فواصل ۴ اینچی مدنظر باشد، شما می توانید ۹ گیاه را در هر مربع داشته باشید و در یک فاصله ۳ اینچی میان گیاهان شما ۱۶ گیاه در هر فوت مربع بکارید.

بدین منظور ما گیاهان را به چهار دسته کوچک، متوسط، بزرگ و خیلی بزرگ تقسیم می‌کنیم.

 • گیاهان کوچک : ۳ اینچ فضا میان گیاهان یا کمتر = ۱۶ گیاه در هر فوت مربع (تربچه، چغندر و سایر)
 • متوسط : ۴ اینچ فاصله = ۹ گیاه در هر مربع (هویج، پیاز و غیره)
 • بزرگ : ۶ اینچ فضا = ۴ تا در هر مربع (کلم سالادی)
 • فوق بزرگ : ۱۲ اینچ فضا = ۱ عدد در هر مربع (کلم، کلم بروکلی، فلفل، گوجه فرنگی و غیره)

و مثالهای بیشتر برای درک بهتر مساله

 • لوبیا یک گیاه با تولید بالا است و باید چهار گیاه در هر فوت مربع قرار گیرد.
 • کلم بروکلی، کلم بروکسل، فلفل و بادمجان ممکن است نیاز به فضای بیشتر داشته باشند بنابراین ۱ گیاه در هر فوت مربع رشد می‌کند.
 • کلم و گل کلم را به صورت تکی در هر فوت مربع بکارید.
 • گوجه فرنگی یک عدد گیاه در هر فوت مربع
 • آندیو، کرفس و کاهو را به صورت چهار گیاه در هر فوت مربع پرورش دهید.
 • کلم پیچ و جعفری به تعداد چهار بوته در هر بخش

خربزه، کدو و دیگر محصولات بزرگ را می‌توان در وسط چهار مربع قرار داد. می‌توانید با کاشت خیار و گوجه و دیگر گیاهان بالارونده و نصب پایه برای این گیاهان در فضای مورد استفاده صرفه جویی کنید.

با یک جستجوی سریع در اینترنت انواع نقشه‌های آماده کاشت گیاهان را پیدا کرده و از هرگونه حدس و گمان در بیایید. الگوهای کاشت هندسی حداکثر استفاده از فضا در طراحی باغ سبزی کوچک است. باغبانها همیشه از طرحهای ساده برای پرکردن بسترهای وسیع با سبزیجات استفاده می‌کنند، همانطور که می‌گویند، نیاز مادر اختراع است.

مرحله کاشت

اکنون که همه برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است، زمان شروع کاشت است. از آنجایی که فضا بسیار کوچک است می‌توانید از انگشتان خود برای ایجاد یک چاله کم عمق استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید انگشتان شما کثیف شود با یک پیچ گوشتی و یا یک چوب باریک، اینکار را انجام دهید. عمق چاله‌ها بستگی به نوع بذر دارد، بدین منظور راهنمای جعبه را دنبال کنید. سپس بذر مورد نظر را در چاله قرار داده و روی آن را بپوشانید، اما مطمئن شوید که خاک را فشرده و بسته نکنید، تا آب و هوا به خاک نفوذ کند، بذر برای رشد علاوه بر آب به هوای بیرون نیاز دارد.

آبیاری

پس از کاشت، گیاهان را به طور مرتب آبیاری کنید. از آنجایی که باغ کوچک است، بهتر است آبیاری به صورت دستی و مثلا با استفاده از آبپاش و یا شیلنگ با فشار خیلی کم باشد. آبی که استفاده می‌کنید، باید هم دمای اتاق یا کمی گرمتر باشد این کار به گرم کردن خاک کمک کرده و رشد گیاه را به خصوص در مراحل اولیه رشد گیاهان تقویت می‌کند. بخاطر داشته باشید که باغهای با بستر مسطح دارای زهکشی عالی هستند و این به این معناست که خاک سریع تر خشک می‌شود. باغ را بخوبی آبیاری کنید، حتی در زمستان.

برای تشخیص اینکه آیا زمان آبیاری فرا رسیده است یا نه، یک باران سنج را در کنار آن قرار داده و هربار به دقت آن را بررسی کنید. برای کمک به نگه داشتن آب، مالچ اضافه کنید. مالچ به ارتفاع ۵ تا ۷/۵ سانتی‌متر باشد اما طوری نباشد که ساقه گیاهان در حال رشد را لمس کند.

یک شیوه ابتکاری آبیاری برای مناطق گرم و خشک

اگر در منطقه‌ای با اقلیم گرم و خشک زندگی می‌کنید. ممکن است که بخواهید در اوایل دوره باروری گیاهان یک سیستم آبیاری ساده ایجاد کنید. روش صرفه‌جویی با بطری، یک روش عالی و اقتصادی برای ایجاد یک سیستم آبیاری است. برای انجام این کار یک سری بطری آب را برداشته و در هر کدام با استفاده از یک سوزن خیاطی یک سوراخ کوچک ایجاد کنید. بطری‌ها را با آب پرکنید و با انگشتان خود یک فضا متناسب با طول بطری در هر مربع یا شبکه ایجاد کنید. بطری را از محل سوراخ در خاک قرار دهید. در طول روز، آب از بطری‌ها به داخل خاک نشت کرده و شما می‌توانید باغ خود را به خوبی سیراب کنید. برای کسب بهترین نتایج، هر روز صبح، بطری‌های آب را پر کنید تا از خشک شدن خاک و احتمال ابتلا به قارچ یا بیماری جلوگیری کنید.

 

نگهداری باغ

از آنجایی که مواد مغذی مناسب در خاک اصلاح شده وجود دارد، نیاز شما به کود و سموم اضافی را کاهش می‌دهد. قبل از کاشت یک قاشق کمپوست به هر چاله اضافه کنید سپس گیاه را آبیاری کنید و این کار را ادامه دهید تا زمانی که گیاه شکل بگیرد و خودش مالچ زیستی خودش را ایجاد کند.

علفهای هرز اطراف گیاهان را تا وقتی کوچک هستند، از بین ببرید و جوانه‌های ضعیف را با قیچی قطع کنید.

کاورهای شفاف یا پوشش‌های ضدآفات را می‌توان براحتی طراحی و با جعبه ۴×۴ اندازه کرد. یک جعبه ساخته شده از ۴ فوت تخته ۲×۲ و توری مرغداری یک پوشش محکم و غیرجذاب برای جلوگیری از آفات در سرقت و تخریب میوه‌ها و سبزیجات گرانبهای شما است.

هنگامی که گیاهان بالغ می‌شوند، می‌توانید به طور مداوم برداشت کنید. پس از برداشت کامل محصول، هر ریشه یا باقیمانده گیاه را کاملا برداشت کرده، مجددا کمپوست اضافه کنید و بذر یا دانه‌‌‌های جدید را در مربع بکارید.

 

مزایای باغبانی فوت مربع

تولید زیاد : کاشت فشرده به معنای عملکرد زیاد در فضاهای کوچک است بنابراین برای باغداران با فضای محدود مناسب است.

نصب سریع : راه‌اندازی باغ فوت مربعی، روشی سریع برای ایجاد باغی جدید است به ویژه اگر با بهره گیری از روش به روز شده و با استفاده از بستر آماده شده و ترکیب بدون خاک ایجاد شود، بنابراین برای دفعات اول، عالی است. شما می‌توانید این بستر را در هر نقطه، حتی روی چمن یا مسیر عبور قرار دهید، که به شما اجازه می‌دهد که در عرض چند ساعت آن را پر کرده و شروع به کار کنید. حتی اگر شما روی خاک اطراف خودتان کار کنید، فقط نیاز به تهیه مناطق کاشت و نه مسیرها، دارد بطوری که با صرف زمان و تلاش بسیار کمتری انجام می‌شود.

نگهداری حداقل : از آنجا که باغ کوچک است و شما فقط چند کار خاص برای هر روز انجام می‌دهید، شما فقط به چند دقیقه وقت، صرف کاشت، نگهداری و برداشت در هر زمان، نیاز دارید.

وجین بسیار کم : اگر شما باغ مربعی را با مخلوط خاک تیره ایجاد کنید، تعداد کمی از دانه‌های علف هرز در آن ( بسته به نوع کمپوست مورد استفاده) وجود دارد و به همین دلیل در فصل اول، هیچ علف هرزی رشد نمی‌کند. با این حال علفهای هرز به مرور زمان از طریق دانه‌های سقوط کرده روی خاک رشد می‌کنند.

 

مضرات باغبانی فوت مربع

گرانی شیوه باغبانی فوت مربع : هزینه ساخت حتی یک بستر کوچک و پر کردن آن با ترکیب خاک سیاه با روش به روز رسانی شده به سرعت بر هزینه‌ها می‌افزاید. اما اگر شما خاک خوب دارید، مجبور نیستید ترکیب بدون خاک را بخرید و مربعها را با آن پر کنید. در عوض با روش باغبانی زمینی و با صرف هزینه‌ای کم آن را برپا کنید.

فضای تنگ : بسترهای کاشت در باغبانی فوت مربع برای محصولاتی که به اندازه یک اتاق جا می‌گیرند همانند کدوی اسپاگتی، مارچوبه و یا ذرت شیرین ایده‌آل نیستند. یک رویکرد هوشمندانه این است که از گیاهان و سبزیجات جمع و جورتر مثل هویج و تربچه در باغ مربعی خود استفاده کنید و گیاهان یا کشت‌های بزرگ را به باغهایی با شیوه سنتی ردیفی ببرید.

عمق کم خاک : در کتاب مخترع این سبک، عمق بستر خاک، ۶ اینچ توصیه شده است که برای اکثر گیاهان کم عمق است، به خصوص اگر ریشه‌های آنها نتوانند در زیر خاک نفوذ کنند.

راه حل : اگر در بالای پیاده‌رو باغتان را قرار داده اید، ارتفاع مربعهای خود را به اندازه ۱۲ اینچ عمیق بسازید و آن را با یک ترکیب رو به رشد پر کنید. اگر بر روی زمین باغبانی می‌کنید، به جای استفاده از پارچه‌های ضد علف هرز از مقوا استفاده کنید. کارتن به آرامی تجزیه می‌شود و اجازه می‌دهد تا ریشه‌های گیاهان در خاک گسترش یابد.

آبیاری زیاد : خاک در بسترهای باغ سریعتر خشک شده و دوباره مرطوب کردن آن سخت‌تر است، بنابراین شما ممکن است که هر روز مجبور باشید که در اوج گرمای تابستان از گیاهان در حال رشدتان مواظبت کنید. برای مقابله با آن، نصب کردن شیلنگ های خیس کننده یا هر شیوه آبیاری قطره‌ای دیگر را استفاده کنید. سطح خاک را با یک مالچ اورگانیک مثل یک تکه چمن یا تکه‌های پاره روزنامه بپوشانید تا رطوبت خاک نگه داشته شود.

نگهداری سخت در طول زمان : از آنجایی که یک باغ مربع به صورت متراکم کاشته می‌شود، برداشتن علفهای هرز پس از استقرار ریشه‌هایشان، مصیبتی بزرگ است. بهترین کار این است که علفهای هرز را به هنگامی که گیاهان کوچک هستند، بردارید. این نیازمند وجین کردن علفها چند بار در طول هفته است، بنابراین شما با یک هیولای در حال رشد مرتبا در حال کشتی گرفتن هستید. اگر شما ترجیح می‌دهید چند بار در طول یک فصل وجین انجام دهید، بهتر است که به یک طرح باغ سبزیجات معمولی ردیفی با طول و عرض طولانی بچسبید و با ایده باغبانی فوت مربع خداحافظی کنید.

نکته آخر

باغبانی فوت مربع یک روش باغبانی مناسب برای هر باغبان خانگی است و بخصوص برای افراد مبتدی و کسانی که در فضاهای کوچک زندگی می‌کنند. در عین حال که اشکالاتی وجود دارد اما این اشکالات، راه‌حل‌های ساده‌ای دارند. البته همه چیز به نیاز و علاقه شما بستگی دارد اما اگر به این شیوه باغبانی علاقه‌مند هستید، توصیه می‌کنیم آن را یک دور امتحان کنید، مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانستنی‌های متفرقه

توقیف اموال برای مهریه چگونه انجام می شود؟

منتشر شده

روی

به وسیله

زمانی که در زمان عقد مهریه ای برای زن تعریف می شود مرد از همان لحظه موظف به پرداخت آن می شود .گاهی ,
در زمان طلاق مرد از دادن مهریه خودداری می کند . زن می تواند از قانون توقیف اموال برای مهریه استفاده کند و تا مرد,
اموال خود را به نام شخص دیگری نکرده است آنها را برای مهریه خود مطالبه کنید . در ادامه بیشتر با این موضوع آشنا می شوید .

از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

توقیف اموال برای مهریه

همانطور که می دانیم عقد دائم و موقت و چه با سند رسمی یا عادی مهریه از سوی زوجه قابل مطالبه است،
از طرفی مهریه چه عندالمطالبه و چه عندالاستطاعه باز هم از سوی زوجه قابل مطالبه است فقط در مهریه عند الاستطاعه ,
زوج می بایستی استطاعت مالی زوج برای پرداخت مهریه را با معرفی اموال اثبات نماید.

قاون این اجازه را داده است که زوجه یا وکیل او، توأمان با دادخواست مطالبه مهریه یا قبل از دادخواست اصلی,
با دادن دادخواست تامین خواسته از طریق دفاتر خدمات قضایی درخواست توقیف اموال برای مهریه را ,
به صورت اجرا قبل از ابلاغ کند.

به بیان دیگر برای جلوگیری از جا به جایی اموال توسط شوهر، زوجه بتواند فوری اموال (منقول و غیر منقول),
شوهر را تا میزان مهریه درخواستی توقیف نماید و سپس شوهر (زوج) از آن مطلع شود.

 

نحوه توقیف اموال برای مهریه

این را باید بدانیم که مهریه هر مقدار که باشد اگر شوهر مال داشته باشد تماما کل مهریه و توقیف اموال برای مهریه,
اجرایی خواهد بود و اینگونه نیست که زوجه فقط تا ۱۱۰ سکه بتواند اموال شوهر را توقیف نماید.

از طرفی ابتکار عمل به دست زوجه است که چه مقدار از مهریه را از طریق دادگاه یا اجرای ثبت اسناد,
درخواست نماید.

برگردیم به بحث توقیف اموال برای مهریه ، اگر قصد توقیف مالی را دارید اول می بایستی بررسی شود که جزء ,
مستثنیات دین نباشد چون در آن صورت حتی بعد از توقیف نیز با اعتراض شوهر، مال مذکور از توقیف,
خارج می شود ,

اجمالا بدانیم ودیعه مسکن متناسب با شأن شوهر، یک منزل مسکونی متناسب با شأن و ابزار کار از مستثنیات دین,
هستند ولی خودرو حتی اگر یکی باشد قابل توقیف است.

ثبت دادخواست برای مهریه

مهم ترین قسمت کار پس از ثبت دادخواست تامین خواسته مهریه این است که نباید منتظر پیامک دادگاه برای ,
ارجاع به شعبه باقی ماند و می بایستی مکرر و به سرعت از طریق سایت عدل ایران بررسی کرد,
که دادخواست به کدام شعبه ارجاع شده است تا در اولین فرصت به شعبه مراجعه شود ,

و با ارائه لیست اموال دستور توقیف را از قاضی شعبه در اسرع وقت نماییم. توصیه اکید می شود به جهت,
کیفیت کار توقیف اموال کل پروسه مربوط به آن را به وکیل مهریه واگذار نمایید.

پس از توقیف اموال باید توجه داشت که ظرف ۱۰ روز پس از صدور قرار تامین خواسته از سوی دادگاه، می بایستی,
دادخواست مطالبه مهریه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت رسد در غیر این صورت شوهر می تواند,
با مراجعه به شعبه تقاضای رفع توقیف نماید.

هزینه دادخواست تامین خواسته غیر مالی محسوب می شود اما دادخواست مطالبه مهریه مستلزم پرداخت,
۵/۳ از قیمت روز سکه های مطالبه شده به عنوان هزینه دادرسی است مگر این که اعسار از پرداخت,
هزینه دادرسی هم تقاضا شده باشد و دادگاه بپذیرد.

 

توقیف اموال مرد برای مهریه

آنچه در این گفته شد در خصوص به اجرا گذاشتن مهریه (مطالبه مهریه) و توقیف اموال از طریق دادگاه بود.

بیشتر بدانید میزان مهریه قابل وصول چقدر است؟

تا ۱۱۰ سکه قابل وصول است و در صورت اعسار زوج، قانون او را مجاب به پرداخت بیش از ۱۱۰ سکه نمی‌کند

باتوجه به بخشنامه رئیس قوه قضاییه برای عدم حبس زندانیان این بخشنامه و این قانون در جهت کاهش جمعیت ,
کیفری زندان‌ها صورت گرفته است و با اجرایی شدن این بخشنامه ۵۰۰۰ زندانی از زندان آزاد شده‌اند,
و این مهم روند بهبودی در دستگاه قضا داشته است.

سقف مهریه

طبق این قانون، مهریه زنان هرچقدر باشد مرد مکلف به پرداخت ۱۱۰سکه است و باقی مهریه درصورتی ,
قابل وصول است که زوج بتواند ثابت کند همسرش ملاعت مالی دارد و اگر مالی از زوج شناسایی نشد,
طبق ماده ۲ نحوه اجرای محکومیت‌های مالی عمل می‌شود و اگر مرد اثبات کند که توان پرداخت ندارد،
مهریه همان ۱۱۰سکه خواهد بود.

در پرداخت مهریه مازاد بر ۱۱۰ سکه،‌ حکم جلب صادر نمی‌شود و در صورت استطاعت مالی زوج اموال وی,
توقیف خواهد شد ,

و مطابق این لایحه تا ۱۱۰ سکه طلا از مهریه تعیین شده ضمانت اجرایی برای اعمال ماده دو نحوه,
اجرای محکومیت های مالی را دارد،

یعنی زوجه می‌تواند در صورت پرداخت نکردن مهریه تا این میزان با اعمال ماده ۲، حکم جلب زوج را بگیرد

گروه وکلای پارسای , صدای وکیل

ادامه ی خواندن

دانستنی‌های متفرقه

دانستنی های جالب در مورد چپ دست ها

منتشر شده

روی

به وسیله

نکات جالب و خواندنی در مورد افراد چپ دست که نمیدانستید !

روز ۲۲ مرداد ۱۳ آگوست روز جهانی چپ دست ها میباشد. جالب است بدانید چپ دست ها چه خصوصیات و تفاوت های جالبی با راست دست ها دارند. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذارم.

 

افراد بزرگ و شمهور زیادی چپ دست هستید که در مطالب دیگر تعدادی از افراد مشهور چپ دست جهان را نام بردیم.

به گزارش مجله دوستم با توجه به تحقیق منتشر شده در مجله ی آمریکایی روانشناسی، افراد چپ دست خلاق تر از افراد راست دست هستند. همچنین افراد چپ دست دارای تفکر واگرای بهتری هستند یعنی توانایی ارائه ی راه حل های‌ بهتر و بیشتری را برای حل مسئله دارند.

 

لازم به ذکر است که اگر پدر و مادر هردو چپ دست باشند، نصف فرزندان آن ها هم احتمالا چپ دست خواهند بود. اگر پدر و مادر هردو راست دست باشند فقط ۲ درصد فرزندانشان چپ دست خواهد بود.

دانستنی های جالب در مورد چپ دست ها

در زیر به دانستنی های کمتر شناخته شده ای درباره ی چپ دست ها می‌پردازیم:

 

۱-  ۱۰ درصد جمعیت زمین را تشکیل میدهند.

۲- ناپلئون، داوینچی، میکلانژ، انیشتن، نیوتن، بیل گیتس، همگی چپ دست بودند.

۳- از سال ۱۹۹۶ تا بحال روز ۱۳ اگوست را به عنوان روز چپ دست ها در جهان جشن میگیرند.

۴- افراد چپ دست خوراک را هم با سمت چپ دهان میجوند در صورتیکه افراد راست دست با سمت راست دهانشان.

۵- سالانه بیشتر از ۲,۵۰۰ چپ دست بخاطر استفاده از وسایلی که مخصوص راست دست ها ساخته شده اند میمیرند.

۶- چپ دست ها ۳ سال کمتر از راست دست ها عمر میکنند.

۷- چپ دست ها باهوشتر از راست دست ها هستند.

۸- نوزادانی که نابهنگام به دنیا میایند به احتمال زیاد چپ دست میشوند.

۹- ۳۹ درصد از همجنسبازان چپ دست هستند.

۱۰- ژنهای افراد چپ دست ۲۵ درصد با راست دست ها تفاوت دارند.

۱۱- افراد چپ دست در بازیهای کامپیوتری و ورزشی مهارت بیشتری دارند.

۱۲- با توجه به مجله ی آمریکای علمی، ۱۵ % افراد چپ دست هستند. احتمال چپ دستی در مردان دو برابر زنها می باشد.

۱۳- احتمال نابغه بودن چپ دست ها بیشتر است – ۲۰ درصد اعضای MENSA « انجمن افراد باهوش» چپ دست هستند.

۱۴- طبق یک بررسی انجام شده مردان چپ دستی که وارد دانشگاه میشوند بطور متوسط ۱۵ درصد از همتایان راست دست خود و در صورت فارغ التحصیلی ۲۶ درصد ثروتمندتر می باشند.

۱۵- احتمال اعتیاد به الکل افراد چپ دست سه برابر افراد راست دست می‌باشد.

۱۶- اگر پدر و مادر چپ دست باشند، ۵۰ درصد بچه های‌ آن ها چپ دست خواهند بود. در صورتی که هردو راست دست باشند احتمال چپ دستی فرزندان انها به ۲ درصد میرسد.

۱۷- بنا به یافته ی روانشناسان دانشگاه کویین، گربه های‌ مونث بیشتر راست چنگال و گربه های‌ مذکر بیشتر چپ چنگال هستند.

۱۸- چپ دست ها بیشتر از دفترهای سیمی متنفر هستند.

۱۹- بنا به پژوهش انجام شده توسط پزشک نیک چربین، چپ دست ها در رویارویی با هیجانات بهتر از همتایان راست دست خود هستند، به این دلیل بطور ذاتی در بازیهای ویدئویی عملکرد خوبی دارند.

۲۰- طبق آمار، با افزایش سن مادر، احتمال تولد بچه ی چپ دست بیشتر است.

۲۱-  افراد چپ دست ۴ تا ۵ ماه دیرتر از افراد راست دست به بلوغ می‌رسند.

۲۲- زندگی در دنیای راست دست ها: فقط ۵۰ درصد افراد چپ دست از دست چپ خود برای بازرسی ماوس استفاده میکنند. همچنین ۶۸ درصد آن ها هنگام استفاده از قیچی از دست راست خود استفاده میکنند و ۷۴ درصد هم سر سفره چاقو رابا دست راست خود می‌گیرند.

۲۳-  ۴طراح از ۵ طراح کامپیوترهای Mac، و از ۵ رئیس جمهور آخر ایالات متحده ۳ نفر چپ دست «اوباما، کلینتون،بوش» هستند.

۲۴- با توجه به پژوهش ها، طول عمر افراد چپ دست بطور متوسط ۹ سال کمتر از راست دست ها می باشد.

دانستنی های جالب در مورد چپ دست ها

در مورد چپ دست ها بیشتر بخوانید:

۱- چه اتفاقی میوفتد که یک فرد چپ دست می‌شود؟

در پاسخ به این سوال محققان هنوز کاملا مطمئن نیستند، اما تحقیقات زیادی نشان داده تعامل پیچیده ای از ژن ها و طبیعت این مسئله را باعث می‌شود. در حالی‌که ژن های‌ خاصی به نام “ژن های‌ چپ دستی” هم پیدا نشده اند. اما چیزی که ما می‌بینیم این است که افراد چپ دست درخانواده و اصل و نسبشان چپ دست های‌ بیشتری داشته اند.

صرف نظر از این که چه چیزی باعث چپ دست و راست دست شدن افراد میشود، تحقیقات برخی تفاوت های‌ فیزیولوژیک و شخصیتی افراد چپ دست با راست دست ها را پیدا کرده اند.

۲- چپ دست ها در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های‌ روانی قراردارند

همان طور که گفتیم چپ دست ها چیزی حدود ۱۰ درصد افراد جامعه را تشکیل می‌دهند. اما محققان دریافته اند در جامعه هایی که شیوع بیماری های‌ عصبی و روانی خاص در انها بالاتر است، درصد چپ دست های‌ جامعه نیز بالاتر بوده است.

مطالعات پیشین دریافته اند که ۲۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری ها از جمله افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و شیدایی، چپ دست بوده اند. اما امروزه مطالعات جدیدتر اظهار می دارند که شیوع این بیماری در چپ دست ها بیشتر از ۲۰ درصد خواهد بود.

 

۳- چپ دست و راست دست بودن سلامتی شما را هم تعیین می‌کند

دانشمندان همچنین دریافته اند شیوع اختلالات شنوایی، بیش فعالی و برخی اختلالات رفتاری خاص در چپ دست ها بیشتر است. با این حال دلیل واقعی این مساله هنوز بطور کامل مشخص نشده، اما بنظر می‌رسد مغز این افراد پیچیدگی بیشتری نسبت به راست دست ها داشته باشد.

 

هنر و خلاقیت چپ دست ها بالاتر از راست دست ها است. انها جالب تر و پیچیده تر فکر می‌کنند و طبق معمول دریک گروه از دوستان، ایده های‌ بهتری به سرشان می‌زند.

مغز انسان به دو نیمکره تقسیم شده است، نیمکره راست و نیمکره چپ مغز. بیشتر افراد برای انجام بیشتر فعالیت هایشان، مثل عمل صحبت کردن به نیمکره چپ مغز وابسته هستند. بیشتر راست دست ها دراین گروه قراردارند.

 

اما حدود ۳۰ درصد چپ دست ها برای بیشتر فعالیت ها به نیمکره راست مغز وابسته اند ودر بقیه انها در انجام فعالیت ها نیمی از مغز بر نیمی دیگر برتری ندارد.

به گزارش مجله دوستم بر اساس مطالعات موجود، وجود یک نیمکره مغزی غالب در انجام فعالیت های‌ روزانه باعث افزایش کارایی فرد میشود و بهمین خاطر است که خطر اختلالات یادگیری و نابهنجاری های‌ روانی در چپ دست ها بیشتر خواهد بود.

 

اگر از جهت سایر شرایط بالینی بخواهیم انها را مقایسه کنیم، مطالعه های‌ زیادی نشان داده اند که شیوع بیماری های‌ نظیر آرتریت روماتوئید و زخم های‌ گوارشی در جمعیت چپ دست بطور قابل توجهی کمتر از راست دست ها خواهد بود.

۴- شنوایی و سخنرانی چپ دست ها با راست دست ها متفاوت است

چپ دست ها قدرت بالاتری در شنیدن تغییرات ریز و ظریف صداها دارند. جالب است بدانید نیمکره های‌ راست و چپ مغز هر کدام در درک و تحلیل برخی صداهای خاص قدرت دارند و چیزی که واضح است قدرت نیمکره راست مغز، یعنی همان نیمکره ای که چپ دست ها بیشتر بکار میگیرند قدرت بیشتری در تحلیل و شناخت تغییرات ریز و دقیق در صداها دارد.

۵- چپ دست ها هنرپیشه های‌ قویتری هستند

هنر و خلاقیت چپ دست ها بالاتر از راست دست ها است. انها جالب تر و پیچیده تر فکر میکنند و طبق معمول دریک گروه از دوستان، ایده های‌ بهتری به سرشان میزند. جالب است بدانید مطالعه های‌ انجام شده پی برده اند که چپ دست ها در انتخاب یک کار و روش، کمتر به نقاط منفی ان فکر می‌کنند و بهمین خاطر قدرت ایده پردازی و خلاقیت انها بالاتر است.

۶- چپ دست ها در مسابقه های‌ ورزشی هم شما را شکست خواهند داد

اگر نگاهی به تاریخ ورزش و قهرمانان جهانی بیندازید، متوجه میشوید که تعداد بالایی از قهرمانان ورزشی چپ دست بوده اند، مخصوصا در ورزش هایی مانند گلف و تنیس.

در حقیقت چپ دست ها در ورزش هایی که نیاز به تمرکز بیشتر دارد موفق ترند، مانند تنیس، بوکس، بیس بال و بولینگ.بررسی ها نشان داده اند که شانس موفقیت چپ دست ها در مسابقات ورزشی زمانی که حریف انها یک راست دست است بیشتر خواهد بودو این همان قوت قلبی است که قهرمانان چپ دست در مسابقات نهایی به ان نیاز دارند و با شنیدن ان دلگرم میشوند.

 

ادامه ی خواندن

دانستنی‌های متفرقه

«مومو»؛ جایگزین جدید نهنگ آبی

منتشر شده

روی

به وسیله

به تازگی یک بازی آنلاین جدید و ترسناک در رسانه های اجتماعی فراگیر شده است. خانواده ها و مقامات بیم آن دارد که این بازی آنلاین پدیده مشابه «نهنگ آبی» باشد و جان نوجوانان را به خطر بیندازد. از همراهی شما با مجله دوستم سپاسگذاریم.

این بازی در هفته های اخیر در سراسر جهان مشاهده شده و به طور کلی از طریق واتس اپ گسترده می شود. نخست شماره تماسی ناشناس کاربران را به چالش دعوت می کند تا به «مومو» (Momo) پیامی ارسال کنند. در مرحله بعد و پس از ارسال پیام، تصاویر ترسناک و پیام های خشونت آمیز برای کاربر ارسال می شود.

این بازی فراگیر با تصویر ترسناک از زنی مرتبط شده است. این عکس به حساب کاربری اینستاگرام یک عروسک ساز ژاپنی تعلق دارد.

به هرحال اکنون تصور می شود مومو با خودکشی یک دختربچه ۱۲ ساله در آرژانتین مرتبط باشد. همین امر سبب شده عده ای آن را شبیه بازی «نهنگ آبی» اعلام کنند که سال گذشته با مرگ چند فرد در روسیه مرتبط بود.

هنوز مشخص نیست انگیزه اصلی این بازی چیست اما مقامات هشدار داده اند احتمالا فرستندگان ناشناس پیام اولیه از بازی برای سرقت اطلاعات یا تشویق به خشونت و خودکشی استفاده می کنند.

این چالش در چند کشور از جمله آرژانتین، مکزیک، آمریکا، فرانسه و آلمان مشاهده شده است. البته به نظر می رسد در آمریکای جنوبی محبوبیت زیادی داشته باشد و هدف اصلی آن نوجوانان است.

«مومو»؛ جایگزین جدید نهنگ آبی

به نوشته روزنامه بویرس آیرس تایمز، دختر بچه ۱۲ ساله ای که احتمالا قربانی این بازی شده، از تمام فعالیت های خود قبل از خودکشی فیلمبرداری کرده است. مقامات معتقدند احتمالا فردی او را به خودکشی ترغیب کرده است.

به هرحال هیچ کس به طور دقیق نمی داند «مومو» از کجا شروع شده و چه کسی این روند ترسناک را آغاز کرده است. البته تابه حال ۷ شماره تماس مرتبط با این بازی کشف شده که پیش شماره آنها به ژاپن و چند کشور در آمریکای جنوبی تعلق دارد. درهمین راستا از کاربران واتس اپ خواسته شده تا با شماره های ناشناس در زنجیره های پیام تماس برقرار نکنند.

«مومو»؛ جایگزین جدید نهنگ آبی

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۶۹) از شخصیتِ بهنوش طباطبایی تا دیدار اتفاقی لیلا اوتادی و داماد معروفشان!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۰) از سالگرد عشق بهاره رهنما تا عصبانیت رامین راستاد از حرف های جنجالی عروس سفیر ایران!

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۱) از خوشحالی بهاره افشاری به بودن دوستانش تا واکنش نیوشا ضیغمی به قیمت دلار!

چهره‌ها و عکس‌ها3 هفته پیش

عکس پروفایل مرداد ماهی | عکس پروفایل مخصوص متولدین مرداد ماه

کارت پستال3 هفته پیش

پوسترهای میلاد امام رضا (ع)

موفقیت و کسب و کار2 ماه پیش

چگونه به ترویج اخلاق در سازمان کمک کنیم؟

دانستنی‌های سفر2 ماه پیش

Airbnb چیست و چه چیزهایی لازم است درباره‌اش بدانید؟

کارت پستال2 ماه پیش

عکس های شهادت امام علی (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

تصاویر شهادت امام رضا (ع)

کارت پستال5 ماه پیش

کارت پستال آغاز ماه ربیع الاول

آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com