با ما ارتباط برقرار کن

دانستنی‌های متفرقه

باغبانی فوت مربع ، روشی عالی برای باغبانی در فضاهای کوچک

منتشر شده

روی

باغبانی فوت مربع ، روشی عالی برای باغبانی در فضاهای کوچک

باغبانی فوت مربع روش ساده‌ ساختن باغ کوچک در یک فضای چند فوت مربعی و تقیسم آن به شبکه های یک فوت مربعی است که هر کدام به طور جداگانه مدیریت می‌شود. این شیوه کشت گیاهان به طور هماهنگ و با تولید بالا برای فضاهای کوچک مثل حیاط خلوت و آشپزخانه است. باغبانی فوت مربع بوسیله Mel Bartholomew یک باغبان، مهندس بازنشسته و متخصص بهره‌وری  به عنوان شیوه‌ای بهتر برای پرورش سبزیجات اختراع شد و هنگامی که ایده خود را در سال ۱۹۸۱ در کتاب باغ فوت مربعی ارائه داد، این روش را به مردم معرفی کرد.

باغبانی فوت مربع در واقع  ایجاد یک باغ با بستر کوچک (۴×۴ و یا ۴×۸ سایزهای معمول هستند) و تقسیم آن به شبکه های یک فوت مربعی (۳۰ سانتی‌متر) است که هر کدام به صورت جداگانه مدیریت می‌شود. دانه یا نهال هر یک از گیاهان در یک یا چند مربع کاشته می شود، که تراکم گیاهان بر حسب اندازه گیاه بالغ است. به عنوان مثال شما می‌خواهید حدود ۱۶ دانه بذر در باغ بکارید اما فقط یک دانه در هر مربع می‌کارید. در باغ سنتی، بین هر ردیف فضایی مسطح برای مسیر وجود داد که نه تنها بخشی از فضای حیاط را اشغال می‌کنند بلکه مکانی برای رشد علف‌های هرز و ریشه‌های نزدیک به آن هستند. در باغهای با شیوه باغبانی فوت مربع از آنجایی که هیچ مسیری وجود ندارد، هیچ فضای هدر رفته‌ای وجود ندارد و خاک در بستر سفت نمی‌شود زیرا شما هرگز روی آن قدم نمی‌گذارید. تصور کنید یک بستر کوچک ۴×۴ که قادر به رشد همه نوع گیاه باغ سنتی است. گیاهان بطور هماهنگی در آن فضا اشغال کرده به طوری که فضایی برای علفهای هرز باقی نمی‌گذارند، ترکیب خاک ایده‌آل نیاز گیاهان را به هوادهی خاک کاهش داده و همه قسمتهای این بستر به آسانی قابل دسترسی است و این به معنی صرفه‌جویی در مصرف آب است.

 

عناصر باغبانی فوت مربع

 1. بسترهای کوچک و یکنواخت (معمولا ۴×۴)
 2. خاک غنی و زهکشی شده
 3. یک شبکه فیزیکی برای تقسیم سطح هر بستر به یک فوت مربع
 4. تعدادی گیاه در مربعهای یک فوتی

باغ‌های فوت مربع می‌تواند یک قاب ساده چوبی باشد و یا حتی می‌تواند مثل باغهای عمودی پیچیده باشد

باغبانی فوت مربع در مقابل باغ‌های سنتی

در باغ سنتی، بین هر ردیف، فضای مسطح و بزرگی برای مسیر میان بخشهای مختلف آن وجود دارد که نه تنها بخش زیادی از فضای باغ را اشغال می‌کنند، بلکه محلی برای رشد علفهای هرز خواهند بود. حالا تصور کنید که یک بستر کوچک ۴×۴ قادر است تمام گیاهان باغ سنتی را در خود جای دهد. همه گیاهان به طور یکنواخت فضا را اشغال می‌کنند. خاک ترکیب مناسبی داشته که باعث کاهش نیاز هر اینچ مربع خاک می‌شود و به صورت یکنواخت همه جا پخش شده است. شما می‌توانید به آسانی به همه قسمتهای باغ دسترسی داشته باشید، بدون آنکه بخواهید مسیری طولانی را طی کنید. میزان مصرف آب در چنین باغی بسیار کم است. خاک هدر نمی‌رود و آب بیهوده مصرف نمی‌شود.

با استفاده از فرمول آسان و دقیق باغبانی فوت مربع برای تصمیم گیری در مورد اینکه در هر مربع چه گیاهی بکاریم که به راحتی براساس اندازه گیاه به هنگام بلوغ محاسبه می‌شود، باغبانان آماتور نیازمند یادگیری فضادهی به گیاهان و نیازهای تغذیه‌ای آنها نیستند.

ادعا شده که : باغبانی فوت مربع در ۸۰ درصد فضای کمتر و با صرف ۲ درصد کار نسبت به یک باغ سنتی، ۱۰۰ درصد بازدهی دارد.

چگونه شروع کنیم

قبل از شروع به ایجاد باغ جدید خود، چند چیز را باید مدنظر داشته باشید :

۱. اندازه باغ

هیچ طرح باغبانی هوشمندانه‌ای را نمی‌توان برای فضایی با نور کم و زهکشی ضعیف ساخت. الگوهای سایه و آفتاب را برای یافتن فضایی با ۶ تا ۸ ساعت آفتاب در یک بخش حیاط بدون درخت یا دیگر موانع مسدودکننده اشعه‌های آفتاب از جنوب شرقی، دنبال کنید.

اگر امکان دارد، باغبانی را نزدیک به خانه انجام دهید، تا آبیاری و برداشت راحت‌تر باشد.

در نظر بگیرید که می‌خواهید چقدر خوراکی در آن رشد کند. یک بستر باغ فوت مربع ۴×۴، می‌تواند غذای یک خانواده کوچک را تامین کند اما اگر شما مواد بیشتری می‌خواهید تا آنها را کنسرو و یا فریز کنید، می‌توانید سه مربع اضافه‌تر بین آنها بگذارید و آنها را خوب مالچ پاشی کنید تا از رشد علفهای هرز جلوگیری کنید.

جعبه‌های باغ نیز می‌تواند در زمینهای بدون فضای سبز انجام شود و در هر ارتفاعی برای جلوگیری از فشار به کمر و زانو تنظیم شود.

اکنون وقت آن رسیده تا کار را شروع کنیم :

۲. بستر گیاهان را بسازید

در حالی که شما می‌توانید جعبه‌های مربع آماده را به شکلهای مختلف بخرید، خودتان می‌توانید با چند قطعه ساده آن را با هزینه‌ای کم به این شکل بسازید :

 • ۴ عدد تخته با مشخصات ۱″×۸″×۴′ (با قطر ۱ اینچ و ارتفاع ۸ اینچ و طول ۴ فوت). چوب سدر، بهترین انتخاب است.
 • پیچ چوب
 • ۴ فوت نوار شبکه
 • پیچ و مهره
 • مقوا
 • مانع علفهای هرز
 • مته برقی
 • تفنگ میخ
 •  میخ
 • متر اندازه گیری
 • سبزیجات

چگونه بستر باغبانی فوت مربع را بسازیم

ساختن جعبه : تخته‌های چوب را به وسیله پیچ به هم وصل کنید تا جعبه ۴×۴ شما ساخته شود. سپس جعبه را در جایی از باغ که می‌خواهید باشد، قرار دهید.

بعضی افراد برای راحتی، از بلوکهای ساختمانی استفاده می کنند که اگر چه شیوه راحتی است اما منظره زیبایی به باغ نمی دهد.

کاربرد مقوا : از آنجایی که شما نمی‌خواهید که مواد شیمیایی و یا علفهای هرز کف باغ به باغ فوت مربعی شما برود، بنابراین یک مقوای هم اندازه جعبه را در کف آن بگذارید.

پر کردن : خاک را روی مقوای کف جعبه بریزید و آن را تا بالای جعبه بریزید به طوری که ۲/۱ از لبه بالایی جعبه فاصله داشته باشد.

مشخص کردن مربع‌ها : در هر سمت با استفاده از متر نواری، نقاط یک فوت مربعی را اندازه‌گیری کرده و در آن نقطه میخ بکوبید. نواری که در برابر تغییرات هوایی مقاوم باشد انتخاب کرده و نوارها را به صورت شبکه بندی شده از هر طرف به میخ‌ها متصل کنید، تا شبکه شما شکل بگیرد. همچنین  به جای این کار می‌توانید از شیوه‌ای ساده‌تر استفاده کرده و فقط از نوارهای چوبی برای شبکه بندی جعبه استفاده کنید. حتی می‌توانید از طناب نایلون یا در صورت دستیابی از پنجره‌های چوبی قدیمی و در کل از مواد غیر شیمیایی استفاده کنید. بهرحال آنها باید به مدت چند سال بر روی جعبه شما دوام بیاورند، بنابراین نوع مواد استفاده شده بسیار مهم است.

بین جعبه‌ها مسیرهایی برای رفت و آمد خودتان ایجاد کنید. مسیرها باید به اندازه کافی گسترده باشند تا امکان دسترسی راحت و جهت گیری به سمت باغ فراهم شود.

توجه داشته باشید که بعضی از باغبان‌های فوت مربعی وجود مسیرهای زیاد را نمی‌پسندند زیرا استفاده از آنها خاک اطراف جعبه‌ها را فشرده می‌سازد. برای کاهش اثرات رفت و آمد و جلوگیری از فشردگی خاک، نی، کاه و یا مواد نرم دیگر را روی مسیرها بریزید.

اگر زمان و فضای کمی دارید، قبل از اینکه به دنبال این باشید که بزرگترین کدو تنبل یا کاهوی منطقه را رشد دهید، نگاهی به برخی طرح‌های باغهای کوچک و سبز بیندازید. باغ‌های فوت مربعی در تمامی اندازه‌ها و اشکال موجود هستند. در گوشه‌های باغ شما گاهی به مسیرهای منحنی نیاز دارید. در اینصورت یک نیم دایره ایجاد کنید یا در مربع زاویه ایجاد کنید.

شما همچنین می‌توانید آنها را به صورت افقی در کنار هم بچینید و یا در صورت کمبود جا آنها را به صورت عمودی و چند طبقه برای استفاده حداکثری از فضا قرار دهید.

 

خاک مناسب باغبانی فوت مربع

برای پر کردن جعبه‌های فوت مربع، مل بارتولومیو، خالق باغبانی فوت مربعی، ترکیب زیر را توصیه می‌کند :

۱/۳ کمپوست + ۱/۳ ورمیکولیت درشت + ۱/۳ پیت موس

اگر چه به نظر می رسد که پرداخت هزینه برای خاک، گران باشد اما در واقع خاک با کیفیت بالا، کلید اصلی رشد باغ و همچنین کاهش کود دهی و آفت کش زدن است. شما خوشحال می‌شوید که اکنون سرمایه گذاری می‌کنید تا بعدا در زمان صرفه‌جویی کرده و مسیر تولید را هموار کنید.

برای دستیابی به یک ترکیب غذایی متعادل، از منابع مختلف کمپوست همچون کود مرغ، گاو، کمپوست قارچ و ورمی کمپوست بریزید. اگر ورمیکولیت را در مراکز محلی پیدا نکردید به یک فروشگاه معتبر مزرعه بروید. هنگام خرید این مواد مطمئن شوید که از نوع ارگانیک و بدون کود یا مواد شیمیایی باشند. کمپوست و پیت موس موجب حفظ رطوبت و هوای خاک می‌شوند.

توجه : پیدا کردن مواد اولیه خاک ورمیکولیت تا حدودی مشکل است بنابراین اگر شما نمی‌توانید آن را پیدا کنید یا نمی‌خواهید هزینه کنید، برخی از منابع توصیه می‌کنند که ماسه یا کمپوست اضافی را جایگزین آن کنید.

برای یک باغ ۴×۴ یا با بخشهای ۶ اینچی، شما نیاز به ۸ فوت مکعب خاک دارید. از آنجایی که اندازه‌گیری براساس حجم و وزن نیست، همانطور که بر روی پاکت نشان داده شده است، از یک سطل ۵ گالنی برای اندازه‌گیری نسبت‌های خود استفاده کنید. آنها را در چرخ دستی ریخته و مخلوط کنید یا آنها را مستقیما در بستر گیاهان ریخته و مخلوط نمایید. هرگز خاک را فشرده نکنید.

انتخاب گیاهان

قبل از اینکه چیزی را انتخاب کنید، فکر کنید به اینکه اعضای خانواده شما چه گیاهانی را دوست دارند. آیا شما سالاد زیاد می‌خورید؟ آیا می‌خواهید همیشه سالسای تازه درست کنید؟ اگر شما بچه‌های کوچک دارید به سمت میوه‌ها و سبزیجاتی بروید که به طور طبیعی خوشمزه هستند و می‌‌توانند میان وعده خوبی برای بچه‌ها باشند، همچون نخود فرنگی، توت فرنگی، گوجه گیلاسی و هویج. گیاهان معطر مفید هستند، آسان رشد می‌کنند، بوی شگفت انگیزی دارند و حتی به دفع حشرات کمک می‌کنند.

اینجا دقیقا همانجایی است که شبکه بندی مربع وارد عمل می‌شود. به فضای مناسب گیاهان بر روی پاکت توجه کنید (منظور فاصله در فضای مربعی است نه بصورت ردیفی).

ترسیم نقشه

در ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصد پرورش چه گیاهانی را دارید، سپس اقدام به ترسیم نقشه کنید. برای اینکار باید به اندازه گیاهان به هنگام رشد کامل توجه کنید. شما نمی‌توانید همزمان چند کلم بزرگ را در یک مربع داشته باشید اما می‌‌توانید چندین پیاز یا هویج را در یک مربع رشد دهید.

بسته به اندازه گیاه بالغ، می‌توانید ۱، ۴، ۹ یا ۱۶ گیاه در هر فوت مربع بکارید. به عنوان مثال اگر راهنمای بذر توصیه می‌کند که گیاهان ۱۲ اینچ از یکدیگر فاصله داشته باشند، شما در هر فوت فقط یک ۱ گیاه خواهید داشت و اگر به فاصله ۶ اینچی توصیه شده است، شما می‌توانید ۴ گیاه و در نهایت اگر فواصل ۴ اینچی مدنظر باشد، شما می توانید ۹ گیاه را در هر مربع داشته باشید و در یک فاصله ۳ اینچی میان گیاهان شما ۱۶ گیاه در هر فوت مربع بکارید.

بدین منظور ما گیاهان را به چهار دسته کوچک، متوسط، بزرگ و خیلی بزرگ تقسیم می‌کنیم.

 • گیاهان کوچک : ۳ اینچ فضا میان گیاهان یا کمتر = ۱۶ گیاه در هر فوت مربع (تربچه، چغندر و سایر)
 • متوسط : ۴ اینچ فاصله = ۹ گیاه در هر مربع (هویج، پیاز و غیره)
 • بزرگ : ۶ اینچ فضا = ۴ تا در هر مربع (کلم سالادی)
 • فوق بزرگ : ۱۲ اینچ فضا = ۱ عدد در هر مربع (کلم، کلم بروکلی، فلفل، گوجه فرنگی و غیره)

و مثالهای بیشتر برای درک بهتر مساله

 • لوبیا یک گیاه با تولید بالا است و باید چهار گیاه در هر فوت مربع قرار گیرد.
 • کلم بروکلی، کلم بروکسل، فلفل و بادمجان ممکن است نیاز به فضای بیشتر داشته باشند بنابراین ۱ گیاه در هر فوت مربع رشد می‌کند.
 • کلم و گل کلم را به صورت تکی در هر فوت مربع بکارید.
 • گوجه فرنگی یک عدد گیاه در هر فوت مربع
 • آندیو، کرفس و کاهو را به صورت چهار گیاه در هر فوت مربع پرورش دهید.
 • کلم پیچ و جعفری به تعداد چهار بوته در هر بخش

خربزه، کدو و دیگر محصولات بزرگ را می‌توان در وسط چهار مربع قرار داد. می‌توانید با کاشت خیار و گوجه و دیگر گیاهان بالارونده و نصب پایه برای این گیاهان در فضای مورد استفاده صرفه جویی کنید.

با یک جستجوی سریع در اینترنت انواع نقشه‌های آماده کاشت گیاهان را پیدا کرده و از هرگونه حدس و گمان در بیایید. الگوهای کاشت هندسی حداکثر استفاده از فضا در طراحی باغ سبزی کوچک است. باغبانها همیشه از طرحهای ساده برای پرکردن بسترهای وسیع با سبزیجات استفاده می‌کنند، همانطور که می‌گویند، نیاز مادر اختراع است.

مرحله کاشت

اکنون که همه برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است، زمان شروع کاشت است. از آنجایی که فضا بسیار کوچک است می‌توانید از انگشتان خود برای ایجاد یک چاله کم عمق استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید انگشتان شما کثیف شود با یک پیچ گوشتی و یا یک چوب باریک، اینکار را انجام دهید. عمق چاله‌ها بستگی به نوع بذر دارد، بدین منظور راهنمای جعبه را دنبال کنید. سپس بذر مورد نظر را در چاله قرار داده و روی آن را بپوشانید، اما مطمئن شوید که خاک را فشرده و بسته نکنید، تا آب و هوا به خاک نفوذ کند، بذر برای رشد علاوه بر آب به هوای بیرون نیاز دارد.

آبیاری

پس از کاشت، گیاهان را به طور مرتب آبیاری کنید. از آنجایی که باغ کوچک است، بهتر است آبیاری به صورت دستی و مثلا با استفاده از آبپاش و یا شیلنگ با فشار خیلی کم باشد. آبی که استفاده می‌کنید، باید هم دمای اتاق یا کمی گرمتر باشد این کار به گرم کردن خاک کمک کرده و رشد گیاه را به خصوص در مراحل اولیه رشد گیاهان تقویت می‌کند. بخاطر داشته باشید که باغهای با بستر مسطح دارای زهکشی عالی هستند و این به این معناست که خاک سریع تر خشک می‌شود. باغ را بخوبی آبیاری کنید، حتی در زمستان.

برای تشخیص اینکه آیا زمان آبیاری فرا رسیده است یا نه، یک باران سنج را در کنار آن قرار داده و هربار به دقت آن را بررسی کنید. برای کمک به نگه داشتن آب، مالچ اضافه کنید. مالچ به ارتفاع ۵ تا ۷/۵ سانتی‌متر باشد اما طوری نباشد که ساقه گیاهان در حال رشد را لمس کند.

یک شیوه ابتکاری آبیاری برای مناطق گرم و خشک

اگر در منطقه‌ای با اقلیم گرم و خشک زندگی می‌کنید. ممکن است که بخواهید در اوایل دوره باروری گیاهان یک سیستم آبیاری ساده ایجاد کنید. روش صرفه‌جویی با بطری، یک روش عالی و اقتصادی برای ایجاد یک سیستم آبیاری است. برای انجام این کار یک سری بطری آب را برداشته و در هر کدام با استفاده از یک سوزن خیاطی یک سوراخ کوچک ایجاد کنید. بطری‌ها را با آب پرکنید و با انگشتان خود یک فضا متناسب با طول بطری در هر مربع یا شبکه ایجاد کنید. بطری را از محل سوراخ در خاک قرار دهید. در طول روز، آب از بطری‌ها به داخل خاک نشت کرده و شما می‌توانید باغ خود را به خوبی سیراب کنید. برای کسب بهترین نتایج، هر روز صبح، بطری‌های آب را پر کنید تا از خشک شدن خاک و احتمال ابتلا به قارچ یا بیماری جلوگیری کنید.

 

نگهداری باغ

از آنجایی که مواد مغذی مناسب در خاک اصلاح شده وجود دارد، نیاز شما به کود و سموم اضافی را کاهش می‌دهد. قبل از کاشت یک قاشق کمپوست به هر چاله اضافه کنید سپس گیاه را آبیاری کنید و این کار را ادامه دهید تا زمانی که گیاه شکل بگیرد و خودش مالچ زیستی خودش را ایجاد کند.

علفهای هرز اطراف گیاهان را تا وقتی کوچک هستند، از بین ببرید و جوانه‌های ضعیف را با قیچی قطع کنید.

کاورهای شفاف یا پوشش‌های ضدآفات را می‌توان براحتی طراحی و با جعبه ۴×۴ اندازه کرد. یک جعبه ساخته شده از ۴ فوت تخته ۲×۲ و توری مرغداری یک پوشش محکم و غیرجذاب برای جلوگیری از آفات در سرقت و تخریب میوه‌ها و سبزیجات گرانبهای شما است.

هنگامی که گیاهان بالغ می‌شوند، می‌توانید به طور مداوم برداشت کنید. پس از برداشت کامل محصول، هر ریشه یا باقیمانده گیاه را کاملا برداشت کرده، مجددا کمپوست اضافه کنید و بذر یا دانه‌‌‌های جدید را در مربع بکارید.

 

مزایای باغبانی فوت مربع

تولید زیاد : کاشت فشرده به معنای عملکرد زیاد در فضاهای کوچک است بنابراین برای باغداران با فضای محدود مناسب است.

نصب سریع : راه‌اندازی باغ فوت مربعی، روشی سریع برای ایجاد باغی جدید است به ویژه اگر با بهره گیری از روش به روز شده و با استفاده از بستر آماده شده و ترکیب بدون خاک ایجاد شود، بنابراین برای دفعات اول، عالی است. شما می‌توانید این بستر را در هر نقطه، حتی روی چمن یا مسیر عبور قرار دهید، که به شما اجازه می‌دهد که در عرض چند ساعت آن را پر کرده و شروع به کار کنید. حتی اگر شما روی خاک اطراف خودتان کار کنید، فقط نیاز به تهیه مناطق کاشت و نه مسیرها، دارد بطوری که با صرف زمان و تلاش بسیار کمتری انجام می‌شود.

نگهداری حداقل : از آنجا که باغ کوچک است و شما فقط چند کار خاص برای هر روز انجام می‌دهید، شما فقط به چند دقیقه وقت، صرف کاشت، نگهداری و برداشت در هر زمان، نیاز دارید.

وجین بسیار کم : اگر شما باغ مربعی را با مخلوط خاک تیره ایجاد کنید، تعداد کمی از دانه‌های علف هرز در آن ( بسته به نوع کمپوست مورد استفاده) وجود دارد و به همین دلیل در فصل اول، هیچ علف هرزی رشد نمی‌کند. با این حال علفهای هرز به مرور زمان از طریق دانه‌های سقوط کرده روی خاک رشد می‌کنند.

 

مضرات باغبانی فوت مربع

گرانی شیوه باغبانی فوت مربع : هزینه ساخت حتی یک بستر کوچک و پر کردن آن با ترکیب خاک سیاه با روش به روز رسانی شده به سرعت بر هزینه‌ها می‌افزاید. اما اگر شما خاک خوب دارید، مجبور نیستید ترکیب بدون خاک را بخرید و مربعها را با آن پر کنید. در عوض با روش باغبانی زمینی و با صرف هزینه‌ای کم آن را برپا کنید.

فضای تنگ : بسترهای کاشت در باغبانی فوت مربع برای محصولاتی که به اندازه یک اتاق جا می‌گیرند همانند کدوی اسپاگتی، مارچوبه و یا ذرت شیرین ایده‌آل نیستند. یک رویکرد هوشمندانه این است که از گیاهان و سبزیجات جمع و جورتر مثل هویج و تربچه در باغ مربعی خود استفاده کنید و گیاهان یا کشت‌های بزرگ را به باغهایی با شیوه سنتی ردیفی ببرید.

عمق کم خاک : در کتاب مخترع این سبک، عمق بستر خاک، ۶ اینچ توصیه شده است که برای اکثر گیاهان کم عمق است، به خصوص اگر ریشه‌های آنها نتوانند در زیر خاک نفوذ کنند.

راه حل : اگر در بالای پیاده‌رو باغتان را قرار داده اید، ارتفاع مربعهای خود را به اندازه ۱۲ اینچ عمیق بسازید و آن را با یک ترکیب رو به رشد پر کنید. اگر بر روی زمین باغبانی می‌کنید، به جای استفاده از پارچه‌های ضد علف هرز از مقوا استفاده کنید. کارتن به آرامی تجزیه می‌شود و اجازه می‌دهد تا ریشه‌های گیاهان در خاک گسترش یابد.

آبیاری زیاد : خاک در بسترهای باغ سریعتر خشک شده و دوباره مرطوب کردن آن سخت‌تر است، بنابراین شما ممکن است که هر روز مجبور باشید که در اوج گرمای تابستان از گیاهان در حال رشدتان مواظبت کنید. برای مقابله با آن، نصب کردن شیلنگ های خیس کننده یا هر شیوه آبیاری قطره‌ای دیگر را استفاده کنید. سطح خاک را با یک مالچ اورگانیک مثل یک تکه چمن یا تکه‌های پاره روزنامه بپوشانید تا رطوبت خاک نگه داشته شود.

نگهداری سخت در طول زمان : از آنجایی که یک باغ مربع به صورت متراکم کاشته می‌شود، برداشتن علفهای هرز پس از استقرار ریشه‌هایشان، مصیبتی بزرگ است. بهترین کار این است که علفهای هرز را به هنگامی که گیاهان کوچک هستند، بردارید. این نیازمند وجین کردن علفها چند بار در طول هفته است، بنابراین شما با یک هیولای در حال رشد مرتبا در حال کشتی گرفتن هستید. اگر شما ترجیح می‌دهید چند بار در طول یک فصل وجین انجام دهید، بهتر است که به یک طرح باغ سبزیجات معمولی ردیفی با طول و عرض طولانی بچسبید و با ایده باغبانی فوت مربع خداحافظی کنید.

نکته آخر

باغبانی فوت مربع یک روش باغبانی مناسب برای هر باغبان خانگی است و بخصوص برای افراد مبتدی و کسانی که در فضاهای کوچک زندگی می‌کنند. در عین حال که اشکالاتی وجود دارد اما این اشکالات، راه‌حل‌های ساده‌ای دارند. البته همه چیز به نیاز و علاقه شما بستگی دارد اما اگر به این شیوه باغبانی علاقه‌مند هستید، توصیه می‌کنیم آن را یک دور امتحان کنید، مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

دانستنی‌های متفرقه

تعویض در شطرنج چیست و چه قوانینی دارد؟

منتشر شده

روی

به وسیله

در این روز‌هایی که بازار دلار و یورو داغ است و عده‌ای برای خرید و برخی دیگر برای فروش آن‌ها سر و دست می‌شکنند.، زمان مناسبی است تا چشم شما را نسبت به تبادلات و تعویض‌ها باز کنیم. بر کسی پوشیده نیست که در پشت هر تبادل و داد و ستدی یک طرح خوب نهفته است. با خواندن این مقاله شما می‌آموزید کی، کجا و چگونه در شطرنج دست به تبادل و تعویض بزنید تا به آن طرح خوب دست پیدا کنید.

آنچه در ادامه خواهید خواند برگرفته از کتاب شطرنج و تجارت است که به خوبی این الگو سازی در آن مطرح شده است. این کتاب در اواسط سال ۱۳۹۸ به چاپ خواهد رسید، اما شما این فرصت را دارید که در این مقاله تا حدودی با آن آشنا شوید.

تعویض در شطرنج چیست؟

تعویض در شطرنج

در اواخر دهه ۶۰ میلادی، استاد بزرگ «یوری بالاشوف»، با پدیده و نابغه عجیبی به نام «بابی فیشر» مواجه شده بود که راز‌های بازی او را درک نمی‌کرد! البته من و «گنادی» هم با همین مشکل مشابه مواجه بودیم. به خاطر دارم یکبار از بالاشوف در مورد خصوصیت بازی فیشر سوال کردم و او چنین پاسخ داد: «تا بحال توجه کردید، که فیشر در بازی خود هیچ‌گاه سوار بد ندارد؟! او سوار‌های بد خود را در زمان مناسب «تعویض» کرده و کاری می‌کند که تنها حریفش سوار بد داشته باشد؟! از سوی دیگر همه ما دوست داریم اگر قرار است قربانی دهیم، یک قربانی موثر باشد، که بتوان با جبران آن برتری‌های ویژه‌ای کسب کرد، اما ممکن است توجه زیادی به نکته بسیار مهم دیگری به نام «تعویض موثر» نکنیم! لذا با ترکیب این دو مفهوم می‌توان دریافت که یک قربانی زمانی خوب و موثر است، که با به دنبالش یک سوار خوب (مثلاً فیل خوب) ارائه شود و ارائه یک سوار بد عموماً منجر به از دست دادن قربانی خواهد شد، بدون اینکه برتری خاصی کسب کنیم!

تعویض در شطرنج
اهمیت تعویض در شطرنج چیست؟

«باتوینیک» در پاسخ به این سوال اساسی که «جوهره بازی شطرنج چیست؟» می‌گوید: «به نظرم فرآیند کلی بازی شطرنج اساساً بر پایه ارتباطات متقابل تبادل (تعویضی) در صحنه نبرد استوار است و موضوع مهم در این ارتباطات متقابل تعویضی، کسب برتری نسبی از نوع قوا یا پوزیسیونی است. در شطرنج هیچ موضوع دیگری به این اهمیت وجود ندارد! در انتهای بازی نتیجه این تعویض‌ها منجر به برتری بی‌نهایت یا همان «مات» خواهد شد.»

و البته کسی که مفهوم ماتریال، استراتژی، استراتژیک و بازی پوزیسیونی را بداند، می‌تواند سخن باتوینیک را درک کرده و به قدرت تعویض در شطرنج پی ببرید.

از ابتدای کتاب شطرنج و تجارت، عناصر بسیار مختلفی توضیح داده شده‌ که بیانگر اهمیت تعویض در شطرنج است. عناصری مانند:

 • تعویض سوار خوب و بد
 • تبدیل مراکز به یک دیگر
 • تعویض برای کسب زمان
 • برای حذف نیروی مدافع یک خانه استراتژیک
 • برای کشاندن بازی به آخر بازی و ساده سازی (تسویه)
 • و سایر موارد

در ادامه سعی می‌کنیم هم طرح‌های استراتژیک بیشتری در تعویض را به شما بشناسانیم و هم یک دسته‌بندی جامع ارائه دهیم که می‌تواند برای شماکاربردی بسیار ژرف داشته باشد.

آموزه‌های آرون نیمزویچ در مورد شطرنج

علاوه به دلایلی که در بالا به آن اشاره شد، ممکن است در موارد زیر دست به تعویض در شطرنج بزنیم:

۱- برای گشودن یک خط یا قطر بدون صرف زمان

تعویض در شطرنج

در اینجا سفید با فیل اسب را می‌زند تا هم ستون باز شود و هم زمان از دست نداده باشد؛ چون مثلا Bd5 به سیاه فرصت می‌دهد از مات جلوگیری کند.

۲- تعویض در شطرنج برای حذف مهره مدافع

در اینجا ابتدا باید بدانیم مدافع یعنی چه؟ مدافع به مهره‌ای گفته می‌شود که
 • یا از یک مهره دفاع می‌کند
 • یا از یک خانه‌ی استراتژیک دفاع می‌کند
 • یا دارد خانه‌هایی را در اردوگاه شما کنترل می‌کند (سوار دیده بان است)

بنابراین سوار می‌تواند یا از یک نقطه و یا از یک محوطه بزرگ دفاع نماید. در چنین وضعیتی شما باید حواستان در هنگام تعویض به “سوارهای مدافع  نقطه زن یا انفجاری (گسترده) “ باشد. هر دوی آن‌ها مدافع‌اند.

حال از نظر شما بهترین حرکت در پوزیسیون زیر چیست؟ (سفید)

تعویض در شطرنج

 ۱.exd5 cxd5

۲.Re8+ Rxe8

۳.Rxe8+ Kh7

۴.Rxb8 Rxb8 5.Kxh2

بدون شک شما نیز جواب را حدس زدید. در این پوزیسیون از چندین نوع تعویض استفاده شد.

۳- پرهیز از صرف زمان برای عقب نشینی

در این حالت به سوار شما حمله شده یا در خطر گیر افتادن است. در این زمان یا باید سوار را فراری داده یا آنکه آن را با سوار دیگری از حریف تعویض کنید تا زمان به دست آورده و آن را حفظ کنید.
برای مثال در دفاع نیمزو هندی، سیاه می‌ایستد تا سفید فیلش را که تهدید کرد، بعد داخل اسب می‌زند، یعنی یک تمپ به علاوه پیاده دوپشته را در ازای یک فیل می‌گیرد.

تعویض در شطرنج کجا و چگونه صورت می‌گیرد؟

تعویض‌ها در شرایط زیر به وقوع می‌پیوندند‌:

 1. زمانی که فردی مهره جلو است و می‌خواهد بازی را تسویه کند.
 2. وقتی هر دو طرف خواهان یک چیز هستند.
 3. نبرد بر سر ستون‌ها و قطرهای باز
 4. پیاده‌های ضعیف و خانه‌های ضعیف سریعا تعویض می‌شوند.

در ادامه سعی می‌شود با همین مبانی دانش کلاسیک و مدرنی که «آرون نیمزویچ» پایه‌ی آن را گذاشت و با استفاده از دانش نوین «جندی نسیس» و با استفاده از کتاب مانورهای نوین وسط بازی آقای گولیف، هریک از این بندها و قوانین را بیشتر برای شما روشن‌تر کنیم.

اتصال دادن مراحل بازی  به یکدیگر

اگر خاطرتان باشد در درس گذشته گفتیم برای آنکه استراتژی‌ها (برتری‌ها)‌ را به هم تبدیل کنید، باید سبک بازیتان را نیز به یکدیگر تبدیل نمایید. برای مثال: اگر بازی شما بدون روح و کاملا خشک باشد، یعنی هیچ طرح استراتژیکی نباشد و یا اگر هم باشد دسترسی به آن مهیا نباشد. شما باید با استفاده از مانور دادن یا استفاده از تفکر پیشگیرانه برروی خانه‌ی استراتژیک برتری داینامیکی کسب کنید. حالا یکسری طرح برای شما به وجود می‌آید و باید با بهره‌برداری از این طرح‌ها (انجام بازی استراتژیک) برتری‌های فضا و زمان کسب کرده و بعد با قربانی دادن یا تبدیل این برتری‌ها با استفاده از  ابتکار عمل آن را به ماتریال (بازی تاکتیکی) تبدیل نمایید.

بارها و بارها جمله فوق را بخوانید و بدانید اصل شطرنج فقط و فقط برروی مثال فوق صورت می‌پذیرد.

حالا اجازه دهید این جمله باتوینیک که می‌گوید: “به نظرم فرآیند کلی بازی شطرنج اساساً بر پایه ارتباطات متقابل تبادل (تعویضی) در صحنه نبرد استوار است و موضوع مهم در این ارتباطات متقابل تعویضی، کسب برتری نسبی از نوع قوا یا پوزیسیونی است. در شطرنج هیچ موضوع دیگری وجود ندارد! در انتهای بازی نتیجه این تعویض‌ها منجر به برتری بی‌نهایت یا همان «مات» خواهد شد.” را با هم معنا کنیم.

تعویض در شطرنج تنها عامل مشترکی است که هم در بازی پوزیسیونی (جایی که به دنبال خانه‌ی استراتژیک هستیم) و هم جایی که طرح استراتژیک به وجود می‌آید، مثل تعویض فیل بد و خوب و کشاندن بازی به آخربازی (تسویه)، کاربرد خواهد داشت.

در این قسمت ما سعی داریم به تعویض در شطرنج به عنوان یک طرح استراتژیک برای تسویه نگاه کنیم.

تعویض در شطرنج می‌تواند برقرار کننده رابطه شروع بازی با یک وسط بازی استراتژیک باشد، مانند بازی‌های گامبی که سفید یا سیاه یک پیاده را می‌،دهند به امید آنکه حریفشان از این پیاده حمایت کند و بازی بدی بدست آورد؛ امّا حریف برای اینکه به این وضعیت بد دچار نشود باید در زمان مناسب این پیاده را پس بدهد.

در واقع تعویض عاملی است بین شروع بازی و آخربازی. اگر کتاب را بخوانید، شما هم در فصل دوّم از جلد اوّل کتاب با “هدیه یونانی”  آشنا خواهید شد. در آنجا سفید حاضر بود، برتری قوایی بالایی را قربانی دهد تا اینکه سیاه را مات کند. در اینجا نیز چنین اصلی حاکم است با این تفاوت که شما در “هدیه یونانی” ماتریال می‌دادید تا ماتریال بگیرید و در اینجا ماتریال می‌دهید تا زمان و فضا بگیرید و این دو عامل در آخر بازی حتی می توانند بسیار تاثیرگذارتر از ماتریال عمل کنند.

حال توجه شما را به بازی “گامبی مورا” که توسط دو استرالیایی در شروع بازی سیسیلی در اواخر قرن ۱۹  کشف شد جلب می‌کنم تا هدف دوم برایتان ملموس‌تر شود.

 

 ۱.e4 c5

۲.d4 cxd4

۳.c3 dxc3

۴.Nxc3 Nc6

۵.Nf3 d6

۶.Bc4 Nf6

که پوزیسیون بعدی به وجود می‌آید و تنها پس از شش حرکت شما می‌توانید گسترش خوب سفید در برابر پیاده‌ای که از دست داده‌است را به خوبی ببینید.

امّا به نظر شما این جبران در برابر یک پیاده کافی است؟

تعویض در شطرنج

بله به نظر برای سیاه هیچ نقطه ضعفی به غیر از یک زمان عقب ماندن وجود ندارد و این یعنی یک حرکت آرام از جانب سفید. مثلا قلعه رفتن در حرکت هفتم به سیاه این امکان را می‌دهد تا به راحتی این معضل خود را نیز بر طرف کند.

۷.O-O e6

هر چند سفید طرحش آوردن وزیر در e2 رخ در c1 و d1 و فیل در f4 است، امّا سیاه دیگر فرصت دفاع را یافته و می‌تواند بازی را به راحتی به تساوی و بعد به برد نیز بکشاند.

۷.e5!? dxe5

در این میان بازی خونینی راه خواهد افتاد. برای همین است که این گشایش از نظر استراتژیکی و روانشناسانه در حادترین نقطه خود قرار دارد.

۷.e5 dxe5

۸.Qxd8+ Nxd8

بی تردید وارد آخر بازی نشده‌ایم، زیرا مجموع امتیازات سوارهای طرف ضعیف‌تر از ۱۹ بوده و این یعنی هنوز شاه به مهره فعالی تبدیل نشده است (زیرا شاه در آخر بازی تبدیل به مهره فعالی می‌شود).

 ۹.Nb5 Rb8

۱۰.Nxe5 e6

۱۱.Nc7+ Ke7

۱۲.Be3 Nc6

۱۳.۰–۰–۰ Nd7

۱۴.Nxf7 Kxf7

۱۵.Bxe6+ Kg6

۱۶.Bxd7 Bxd7

۱۷.Rxd7 Ne5

۱۸.Rd5 Rc8

۱۹.Rxe5 Rxc7+

۲۰.Kb1 a6

۲۱.Rd1 Kf7

و با استفاده از زمان و فضایی که سفید جلو بود، توانست بازی را به عنوان برنده از شروع بازی به راحتی به آخر بازی برساند.

 • شروع بازی به وسط بازی
 • شروع بازی به آخربازی

این دو اهدافی هستند که توسط استراتژیک حادث شدند.

حال شما می‌دانید ما پیاده‌ها را در گشایش قربانی می‌دهیم تا یا در وسط بازی نقاط ضعفی برای حریف ایجاد کنیم، مانند گامبی‌های وزیر و سایر موارد؛ یا آنکه حملات سنگینی ترتیب دهیم که سریعا به آخربازی برنده برسیم که در آن فضا و زمان بهتری داریم، مثل گامبی مورا و مواردی از این دست. پس اهداف گامبی‌ها می‌تواند این دومورد باشد.

شاید شما قبلا گامبی‌ها را جزء مکتب رمانتیک می‌دانستید. اما وقتی به آمار بازی‌های روز دنیا نگاه می‌کنید، خواهید دید بیشتر بازی‌هایی که امروز توسط بازیکنان جوان بازی می‌شود، شامل گشایش‌های گامبی است.

اگر می‌خواهید منبع جامع‌تری را برای دیدن موضوع “اتصال دادن مراحل با استفاده از تعویض” مورد مطالعه قرار دهید، توصیه می‌کنم فصل اوّل کتاب آقای «نسیس» با نام تعویض‌های شطرنجی تاکتیکی را مطالعه کنید.

نکات و قوانین تعویض در شطرنج

در زمان «کاپابلانکا» شش قانون توسط وی برای رفتن به آخربازی بیان شد. ششمین قانون او می‌گوید: “قبل از رفتن به آخربازی ببینید می‌خواهید کدام سوار در آخربازی برایتان باقی بماند و آنچه نیاز ندارید باید تعویض گردد.”

زمان‌های استفاده از تعویض در شطرنج یکی از ترفندهای خوبی بوده است که اساتید بزرگ از آن بهره می‌بردند. امّا برای تعویض به چه نکاتی باید توجه داشت؟ به مثال زیر دقت کنید:

تعویض در شطرنج

همانطور که می‌دانید، در مثال فوق خانه‌ی C4  یک پایگاه نفوذی خوب است و از طرف دیگر پیاده‌های c و a  سفید نیز پیاده‌های ضعیفی هستند. پس بعد از ورود وزیر ما سفید باید به تعویض وزیرها تن دهد وحالا رخ ما در خانه‌ی مناسبی خواهد بود.

مثال فوق کمک می‌کند تا گفته آرون نیمزویچ برای علل تعویض در شطرنج را به یاد‌آورده و آن را  برای گرفتن ستون و قطر آن تعمیم دهیم:

برای انجام تعویض نیازی به اعمال فشار بیش از حد روی یک مهره ندارید بلکه مهره‌ای از خود که می خواهید تعویض شود را در بهترین جای استراتژیکش بگذارید”.

برای مثال در پوزیسیون گذشته ما می‌خواستیم وزیرها تعویض گردند، اما اگر وزیر در وزیر می‌کردیم، پوزیسیون سفید عالی می شد. ما با گرفتن یک مکان استراتژیک مهم باعث شدیم که سفید تن به تعویض دهد. این یک فرق شاخص بیین یک استاد بزرگ و یک نوآموز است.

از تعویض در شطرنج در جای جای بازی استفاده می‌شود. در شروع بازی زمانی که می‌خواهیم جلو جلو زمان بگیریم (همان طور که در گامبی‌ها هم دیدیم) .

در وسط بازی برای حذف مدافع یا مهاجم حریف، برای به ثمر رسیدن یک طرح استراتژیک یا رفتن بازی به سمت آخربازی و موارد دیگر.

یک مثال برای کارکرد تعویض در شطرنج

در پوزیسیون زیر نوبت حرکت با سفید است به نظر شما بهترین حرکت سفید چیست؟ و قبل از آن حتما طرح‌های استراتژیکی که تا کنون یادگرفته اید را برای این پوزیسیون به خاطر آورید؟

تعویض در شطرنج

بدون شک فشار بی امان سیاه برروی ستون پیاده d سفید را دیده‌اید. بدون شک به پیاده‌های زیر ضرب سفید در g هم دقت کردید و گاها هم به فیل درC6 فکر کرده‌اید، امّا اگر خیلی زرنگ بوده باشید، می‌توانید طرح حمله سیاه در ستون h یا سفید در ستون h را نیز ببینید.

این بازی بین «روبینشتاین» با مهره سفید و «کانال» با مهره سیاه در سال ۱۹۲۹  بازی شد و «آرون نیمزویچ» پس از این بازی به روبینشتاین لقب شخصیت ناشناخته را داد. و امّا پاسخ روبینشتاین را ببینیم:

۱.Qf6!

دیدن این حرکت هم دید تاکتیکی و ترکیبی (محاسباتی) و هم دید استراتژیک بسیار قوی را می‌طلبد. چرا؟

شخصی که چنین حرکتی را می‌بیند از دید تاکتیکی خود می‌گوید،خب من وزیر را اینجا می‌گذارم که اگر حریف من را نزد، در عرض آخر ماتش کنم.

[۱…Qxb4 2.Kg2 Qe7 3.Rh1 Qxf6 4.gxf6]

و امّا اگر حریف وزیر مرا بزند آنگاه من با پیاده پس خواهم گرفت و

…۱ Qxf6  ۲.gxf6

حالا اتفاقی که حادث شده است.

تعویض در شطرنج

پیاده‌های سفید در ستون f دو پشته شده‌اند!

 • امّا در ازای آن سفید فضا گرفته است.
 • سوار سنگین را تعویض کرده است.
 • طرح انتقال رخ‌ها به ستون h و باز مات در عرض آخر را داراست.
 • ساختار پیاده‌ای بهتری را کسب کرده است، زیرا پیاده ۶c به شدت مستعد وزیر شدن است.

امّا هنوز باید سوارها باز هم تعویض گردند.

یک جمله معروف در شطرنج وجود دارد که می‌گوید:

“برتری‌های استراتژیک در دراز مدت (آخربازی رخ‌ها) نمود می‌یابد ”

و حالا این جمله را درک خواهید کرد.

Kh7

۳.Kg4 Rh8

۴.Rh1+ Kg8

۵.Rxh8+ Kxh8

۶.b5 cxb5

۷.Bxb7 Rxb7

۸.axb5 axb5

۹.d5 exd5

۱۰.Rxd5 Kh7

۱۱.Rxb5 Rb8

۱۲.f4 Kh6

۱۳.Rb1 Kh7

۱۴.Kg5 b5

۱۵.e6 fxe6

۱۶.Rh1+ Kg8

۱۷.Kxg6

 

و سیاه باخت را پذیرفت.

تا کنون دو قانون را یادگرفتید:

 • ببینید در آخربازی کدام سوارها برایتان باید بمانند و کدام‌ها باید تعویض شوند (با استفاده از طرح‌های استراتژیک که قبلا خواندید مثلا کدام سوار خوب است و کدام بد یا پوزیسیون بسته است یا باز است).
 • برای تعویض کردن به دنبال گرفتن بهترین جایگاه استراتژیکی بگردید. حریف خود به خود به دنبال تعویض برمی‌آید.

و به جرات می‌توان گفت با همین دانستن دو قانون + کلیه طرح‌های استراتژیک و مواردی که یادگرفته‌اید، تا الان می‌توانید همه تعویض‌ها را از نظر خوب یا بد بودن بسنجید.

فرم شناسی

دوست دارم در زمینه تعویض در وسط بازی و تعویض در شروع بازی کمی بیشتر صحبت کنم تا فرم شناسی شما نیز بهتر گردد.

فرم شناسی یعنی جایگیری‌های شناخته شده و گاه پر تکرار که در گذشته تحلیل شده و شما آن‌ها را می‌آموزید تا جلوی محاسبات اضافی را بگیرید. فرم شناسی با استراتژیک نیز متفاوت است زیرا در بازی استراتژیک دقت مقداری کاهش یافته اما در فرم شناسی دقت کاهش نمی‌یابد..

پس فرم شناسی سرعت و دقت را بالا می‌برد. کاری که در سه سبک بازی دیگر یعنی محاسباتی، استراتژیکی و پوزیسیونی هم زمان نداشتیم. در واقع فرم شناسی مانند یادگیری شروع بازی است. یعنی به ظاهر حفظی است امّا در پس آن محاسباتی دقیق نهفته است.


در نهایت اینکه

ما در شطرنج تنها چهار سبک بازی داریم که در جای جای بازی باید آنها را به هم تبدیل کنیم و گاهی چندتا از آن‌ها را با هم در آمیزیم. این چهار سبک عبارتند از:

 • محاسباتی (تاکتیکی و ترکیبی)
 • استراتژیک
 • پوزیسیونی (حالت خاص استراتژیکی)
 • فرم شناسی

 

در این مقاله تنها بخشی از کتاب به شما ارائه شد. با مطالعه کامل کتاب شطرنج و تجارت می‌توانید اطلاعات زیادی در این زمینه به دست‌آورید.

ادامه ی خواندن

دانستنی‌های متفرقه

تست دودکش بخاری + نکات ایمنی برای نصب بخاری

منتشر شده

روی

به وسیله

با شروع فصل سرما و سرد شدن هوا همه به نصب بخاری و شومینه اقدام می‌کنند. اما آیا نکات ایمنی را رعایت می‌کنید یا بدون انجام هیچ تستی بخاری را روشن می‌کنید؟ هر سال متاسفانه شاهد مرگ عده‌ای از هموطنان به علت گاز گرفتگی و عدم رعایت نکات ایمنی هستیم. پس بیایید تا با رعایت نکات ایمنی و تست دودکش‌ها این آمار را به حداقل برسانیم. با ما همراه باشید تا چگونگی تست دودکش‌ها را یاد بگیرید.

اهمیت تست دودکش بخاری

اگرچه این روز‌ها استفاده از پکیج‌های گرمایی و سیستم‌های حرارت مرکزی زیاد شده است. اما بازهم بسیاری از خانواده‌ها هنوز برای گرم کردن منزل خود در فصل سرما از بخاری‌های گاز سوز استفاده می‌کنند. اما در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، استفاده از این وسایل گاز سوز منجر به مشکلات تنفسی و گازگرفتگی خواهد شد. نصب صحیح دودکش از این جهت اهمیت دارد که مانع از نشت گاز مونوکسیدکربن که حاصل سوخت ناقص است، می‌شود. این گاز بی رنگ و بی بو است و به همین دلیل به سادگی قابل تشخیص نیست ولی به قدری خطر ناک است که حتی در موارد کم هم می‌تواند منجر به مرگ شود. در ادامه نکاتی بیان شده است که باید در نصب بخاری و تست دودکش رعایت کنید.

نکات و روش های تست دودکش بخاری

با رعایت نکات زیر زمستانی با خاطر آسوده خواهید داشت.

۱. از بخاری‌های دارای نشان استاندارد استفاده کنید و باید قبل از استفاده، این وسایل توسط افراد متخصص بازبینی و سرویس شود.

تست دودکش بخاری + نکات ایمنی برای نصب بخاری

۲. اگر چند وسیله‌ی گاز سوز دارید هر وسیله باید دارای دودکش استاندارد جداگانه و مجهز به کلاهک باشد. کلاهک باید به شکل اچ باشد تا هم از عبور شی در آن جلوگیری شود و هم به خاطر جریانات هوا مثل وزش باد موجب احتراق ناقص گاز نشود.

تست دودکش بخاری - انواع دودکش

 

۳. قبل از نصب از باز بودن مسیر دودکش بخاری مطمئن شوید. برای این کار و تست دودکش بخاری می‌توانید یک بطری نوشابه‌ی کوچک را به یک طناب ببندید سپس آن را از دودکش پشت بام به داخل دودکش بیندازید اگر قادر به مشاهده‌ی بطری نوشابه در محل نصب بخاری در اتاق شدید یعنی مسیر باز است. هر چند وقت یک بار مسیر دودکش را کنترل کنید که شی یا پرنده‌ای در آن گیر نکرده باشد.

۴. برای کنترل مکش دودکش می‌توانید یک کبریت را آتش بزنید و در مقابل لوله در محل نصب بگیرید. اگر شعله آتش به سمت بالا کشیده شد یعنی مکش دودکش به درستی کار می‌کند و اگر هیچ تغییری در شعله ایجاد نشود و یا شعله به سمت اتاق برگردد، نشان دهنده‌ی عملکرد اشتباه و نامناسب دودکش است. برای درک بهتر این روش می‌توانید فیلم زیر را مشاهده کنید.

 

 

۵. مطمئن شوید که لوله بخاری محکم و بدون هیچ درزی به محل اتصال و به یکدیگر نصب شده است. در تصویر زیر عدم اتصال درست دو لوله باعث پخش گاز مونوکسید کربن در اتاق و به دنبال آن خفگی خواهد شد.

تست دودکش بخاری - اتصال نامناسب لوله دودکش بخاری


۶. طول شیلنگ اتصال گاز از لوله اصلی گاز به بخاری نباید بیشتر از ۱۲۰ سانتی متر شود.
درهنگام نصب حتما دو سر آن با بست فلزی محکم بسته شود. از شیلنگ‌های گازی که دارای نشان استاندارد هستند، استفاده شود و توصیه می‌گردد که شیلنگ گاز هر ۳ سال یکبار تعویض شود. هر وسیله گاز سوز باید به یک شیر جداگانه قطع و وصل گاز متصل باشد.

۷. پس از نصب بخاری و روشن کردن آن باید لوله‌ی بخاری گرم باشد. برای تست دودکش بخاری اگر به لوله دست زدید و لوله‌ی بخاری سرد بود یعنی دودکش درست کار نمی‌کند. این موضوع خطرناک است و باید برای بررسی مشکل و اصلاح آن اقدام کنید.

تست دودکش بخاری - گرم بودن لوله بخاری

 

۸راهی برای تهویه‌ی هوا باز بگذارید. مثلا دریچه‌های باز کولر عمل مناسبی جهت تهویه هواست. بازگذاشتن یک پنجره کوچک یا در به نحو مطمئن که بسته نشود راه حل مناسبی جهت تهویه هواست.

۹. از بخاری‌های دستی برای گرم کردن هوای حمام به هیچ عنوان استفاده نکنید. چون محیط حمام‌ها کوچک است و اکسیژن محیط نیز در اثر بخار آب به CO سطوح بالا رانده می‌شود و در نهایت بر اثر سوختن ناقص و ایجاد گاز مسمومیت قطعی خواهد بود.

۱۰. پس از روشن کردن بخاری توجه شود که شعله های بخاری باید به رنگ آبی باشند. شعله‌های زرد و نارنجی نشانه‌ی خطر هستند.

تست دودکش بخاری - توجه به رنگ شعله ها

۱۱. اگر از دودکش‌های غیر دیواری (غیرثابت) استفاده می‌کنید. مطمئن شوید که دودکش‌ها به درستی متصل شده‌اند و از مواد غیر قابل اشتعال و گالوانیزه (زنگ نزن) و از مقاومت فیزیکی مناسبی برخوردار باشند. این نوع دودکش‌ها باید حتی الامکان کوتاه و مستقیم بوده و باید در محل اتصالات کاملا محکم و غیر قابل نفوذ باشند.

تست دودکش بخاری - اتصال نامناسب دودکش

علائم وجود گاز مونوکسید کربن در فضا

 • خواب آلودگی
 • سردرد
 • سرگیجه
 • بیحالی
 • خستگی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خفگی و مرگ

برای کمک به فردی که دچار گاز گرفتگی شده است باید کلیه‌ی پنجره‌ها و درب‌ها را باز کنید تا هوای آزاد به فرد برسد و در صورت امکان فرد را به فضای باز یا نزدیک پنجره ببرید. منبع گاز را قطع کرده و با اورژانس تماس بگیرید.

به امید روزی که هیچ هموطنی دچار این نوع مرگ نشود…

ادامه ی خواندن

دانستنی‌های متفرقه

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

منتشر شده

روی

به وسیله

زندگی متفاوت ثروتمندان و مشکلات عجیب در زندگی

از قدیم گفتن آدم بدون دغدغه و مشکل وجود نداره و هر شخصی تو زندگی اش دردسرهای خاص خودرا دارد ، ولی دردسر و دغدغه های‌ ثروتمندان کجا و افراد معمولی و فقیر کجا ….یکی نگرانی اش سیر کردن بچه اش است و یکی هم فقط دغدغه تغذیه حیوان خانگی‌اش را دارد.

 

به هرحال قصد ما آشنایی با عده ای از دغدغه های‌ عجیب ثروتمندان است که دراین پست برای شما نمونه های‌ از انها رابه شما معرفی خواهیم کرد.

دغدغه های عجیب افراد ثروتمند جهان

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

ثروتمندان نیز بسیار خسته میشوند. این افراد لاکچری و ثروتمند برای استراحت در تخت ماساژ و ضد صدای خود دراز میکشند.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

گاهی اوقات ثروتمند ها برای رهایی از مشکلات خود پرواز می‌کنند. اما این کار برایشان فایده ای ندارد. فضای جلوی صندلی انها بـه قدری زیاد اسـت کـه پایشان بـه صندلی جلویی نمی رسد.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

اگر شـما بـه فکر ثروتمند شدن و یا نشدن هستید، ریچارد برانسون رئیس و بنیانگذار گروه شرکت های ویرجین برای تان توصیه ای دارد: “به عنوان یک میلیاردر کار را آغاز کنید و برای خود یک خط هوایی خریداری نمایید.”

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

ثروتمند بودن در برخی موارد می تواند آزار دهنده باشد. اختراع روسری نامرئی کننده بسیار خوب اسـت، زیرا بـه این شکل می‌توان از دوربین پاپاراتزی ها در امان ماند.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

در حالی‌که شـما بـه فکر خرید برای گربه خود هستید، آن گونه افراد بـه دنبال خرید یک یا دو کوسه می گردند تا انها را در آکواریوم خود قرار دهند.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

شـما سعی می کنید گره های هدفون خودرا باز کنید، در حالی‌که ثروتمندان گره سوییچ خودرو های شان را باز می نمایند.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

انها نمی دانند کدام ماشین را بیش از بقیه دوست دارند، بنابراین همه ی ی خودروها را می خرند.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

افراد متمول ساعت ها وقت صرف می‌کنند تا بفهمند کدام ساعت بیشتر بـه خودروی شان می‌خورد.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

البته این مسئله تفاوت چندانی در رانندگی انها ندارد.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

نگهداری مواد غذایی در صندوق خودروی اسپرت چنین افرادی کار پر دردسری اسـت، زیرا وجود موتور بـه شدت انها را گرم میکند.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

حتی آب و هوا نیز میتواند برنامه های انها رابه هم بریزد.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

انتخاب کردن محل زندگی برای پولدار ها کار سختی اسـت. عده ای از آن ها برای آنکه همسایه ای نداشته باشند، تمام کوه و مناطق اطراف آن را میخرند.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

به گزارش مجله مجله دوستم: هر چیز کوچکی در خانه افراد متمول مورد توجه قرار می گیرد و این امر بسیار خسته کننده اسـت. هنگامی که ماه آوریل فرا می رسد، انها چیدمان میز ناهارخوری را تغییر داده و حتی بشقاب ها را نیز مناسب فصل بهار انتخاب می‌کنند.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

تنبل خواندن افراد متمول چندان درست نیست. تمیز کاری برای انها بسیار سخت تر از ماست، زیرا دستکش شان پاره می‌شود و جواهراتشان پیدا می گردد.

دغدغه های عجیب در زندگی ثروتمندان جهان (عکس)

یک نفر نمی تواند بـه تنهایی همه ی ی جا را تمیز کند، بنابراین باید یک حرفه ای را برای این کار انتخاب کرد تا تمام سنگ ها را یک بـه یک مورد شستشو قرار دهد.

اما خوبه خیلی از شما دارید تو خودتون میگید کاش ثروتمند بودیم این مشکل ساده و پیش پا افتاده را داشتیم…(البته ثروتمند بودن خوب است)

چقدر خوب است اگر ثروتمند باشیم و از ثروتی که داریم برای زندگی بهتر و آرامش بیشتر خود و اطرافیان و جامعه خود استفاده کند. ( هر ثروتمندی با فرهنگ نیست )

ادامه ی خواندن
آگهی
چهره‌ها و عکس‌ها1 روز پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۵) از الناز شاکردوست در یک جای خطرناک تا مهناز افشار و آهو خانم !!!

چهره‌ها و عکس‌ها1 روز پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۶) از سمانه پاکدل و قشنگی های پاییز تا شهاب حسینی و خانواده !!!

کلیپ دیدنی‌ خواندنی‌4 روز پیش

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (۱۰۸)

چهره‌ها و عکس‌ها4 روز پیش

عکس های جدید سانیا سالاری | متن و عکس از صفحه شخصی سانیا سالاری

چهره‌ها و عکس‌ها4 روز پیش

عکس پروفایل حافظ شیرازی | عکس نوشته اشعار حافظ

چهره‌ها و عکس‌ها6 روز پیش

عکس های جدید رضا رشیدپور مجری و بازیگر + عکس های رضا رشیدپور در اینستاگرام

چهره‌ها و عکس‌ها1 هفته پیش

نوشته و عکس پروفایل عاشقانه پاییز | متن و عکس پاییزی برای همسر

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

عکس پروفایل با موضوع خدا | عکس نوشته های زیبا در مورد خداوند

مد ستاره‌ها سلبریتی2 هفته پیش

مونیکا بلوچی، بیوگرافی و عکس های جدید او در اینستاگرام

چهره‌ها و عکس‌ها2 هفته پیش

چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۹۲) از مهران مدیری در تولد فاطمه گودرزی تا انتقاد ژوله از زنانی که دیروز به زور زایمان کردند!!!

آگهی

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com