با ما ارتباط برقرار کن

سلامت جنسی

اعتیاد جنسی (وابستگی به سکس)

منتشر شده

روی

مجله دوستم | سلامت جنسی

اعتیاد جنسی می‌تواند یک وضعیت بسیار خطرناک و مخرب باشد. این نوع اعتیاد مانند وابستگی به مواد مخدر یا الکل، بر سلامت روان، روابط شخصی، کیفیت زندگی و امنیت فرد تأثیر می‌گذارد. این اعتیاد تا حدودی رایج است، اما اغلب تشخیص داده نمی‌شود.

 

اعتیاد جنسی چیست؟

وابستگی جنسی نیازی اجباری برای انجام اعمال جنسی به منظور دستیابی به نوعی آرامش شبیه به آرامشی که یک معتاد بعد از مصرف مواد مخدر بدست می‌آورد، است. معمولاً یک فرد معتاد به سکس به دنبال چندین شریک جنسی است یا ممکن است روابطی (غیرقانونی) با کودکان، حیوانات یا اشیاء داشته باشد. این نوع اعتیاد می‌تواند شامل نیاز اجباری به استمناء، مشاهده پورنوگرافی، یا بودن در شرایط تحریک جنسی باشد. فرد معتاد ممکن است به طور قابل ملاحظه‌ای زندگی و فعالیتهای خود را تغییر دهد تا اعمال جنسی را چندین بار در روز انجام دهد. فرد معتاد به سکس علی رغم پیامدهای شدید منفی، نمی‌تواند رفتار خود را کنترل کند.

 

علائم اعتیاد جنسی چیست؟

تشخیص اعتیاد به سکس از روی ظاهر ممکن است دشوار باشد. اکثر معتادان در پنهان کردن رفتار خود مهارت دارند و حتی می‌توانند این مشکل را از همسر، دوستان، و اعضای خانواده خود مخفی نگه دارند. آن‌ها این کار را با دروغگویی در مورد فعالیت‌هایشان انجام می‌دهند یا در زمان و مکان‌هایی که نتوان آنها را پیدا کرد، مشغول به این فعالیت می‌شوند. اما گاهی علائمی وجود دارند و آن علائم قابل توجه هستند. اگر فردی برخی از علائم زیر یا تمام علائم زیر را نشان دهد ممکن است اعتیاد به سکس داشته باشد:

  • افکار و توهمات مزمن و وسواسی در مورد رابطه جنسی
  • روابط مکرر با چندین شریک جنسی، از جمله غریبه‌ها
  • دروغ گفتن برای پنهان کردن اعتیاد خود
  • دل مشغولی به داشتن رابطه جنسی، حتی زمانی که رابطه جنسی زندگی روزمره، بهره وری، عملکرد کاری، و غیره را مختل می‌کند
  • عدم توانایی برای متوقف کردن و یا کنترل رفتارهایی که خود یا دیگران را به دلیل رفتار جنسی و درگیر شدن در فعالیت غیر قانونی جنسی با افراد فاحشه یا زیر سن قانونی، را در معرض خطر قرار می‌دهند.
  • نیاز برای تسلط و کنترل در مواجهه با رابطه جنسی
  • احساس رنج و گناه پس از رابطه جنسی
  • دیگر عواقب شخصی یا حرفه‌ای منفی

تشخیص اعتیاد جنسی می‌تواند دشوار باشد. مهم این است که به یاد داشته باشید که لذت بردن از فعالیت جنسی فرد را معتاد به رابطه جنسی نمی‌سازد. لذت بردن از رابطه جنسی طبیعی است. گاهی اوقات در علاقه به رابطه جنسی ممکن است بین زوجین اختلاف نظر وجود داشته باشد. این به این معنی نیست که فردی که علاقه بیشتری به رابطه جنسی دارد، معتاد به آن است. فرد معتاد به رابطه جنسی معمولاً فردی است که نیاز اجباری برای انجام اعمال جنسی دارد و ظاهراً کنترلی بر این تحریکات ندارد. تمایل و هوس رابطه جنسی نمی‌تواند کم شود و هیچ چیز نمی‌تواند مانع تلاش برای تحقق این نیاز شود. وقتی اعتیاد به سکس وجود داشته باشد، حتی عشق به همسر هم می‌تواند به خطر بیفتد. مانند سایر اعتیادها، این یک بیماری است و می‌تواند شخص را از بسیاری جهات تغییر دهد.

 

درمان اعتیاد به سکس چیست؟

بر خلاف سایر اعتیادها، درمان برای اعتیاد جنسی نمی‌تواند مستلزم متوقف کردن رابطه جنسی برای بقیه زندگی باشد. این کار غیر واقع بینانه است. رابطه جنسی یک عملکرد طبیعی و سالم است. اما فرد معتاد به رابطه جنسی باید تفاوت بین رفتار جنسی سالم و ناسالم را یاد بگیرد. این فرآیند اغلب می‌تواند ماه‌ها یا سالها طول بکشد.

 

روش های درمان اعتیاد جنسی

برنامه‌های درمان بستری: مراکز درمانی متعددی وجود دارند که برنامه‌های بهبود وابستگی به رابطه جنسی ارائه می‌دهند. اغلب معتادان به رابطه جنسی باید حداقل ۳۰ روز برای کمک به بازگرداندن کنترل هوس و شروع به بهبودی در این مراکز بستری شوند. این نوع برنامه‌ها عموماً شامل جلسات درمانی فردی و گروهی هستند.

برنامه‌های ۱۲ مرحله‌ای: برنامه‌هایی مانند معتادان جنسی ناشناس (SA) از همان مدل بازیابی مثل معتادان الکل ناشناس (AA) پیروی می‌کنند. آن‌ها می‌توانند برای معتادین به رابطه جنسی بسیار مفید باشند. اعضا مجبور به قطع کامل رابطه جنسی نیستند، اما تشویق می‌شوند که از رفتار جنسی اجباری و مخرب خودداری کنند. جلسات گروهی با دیگر معتادان به رابطه جنسی، یک سیستم پشتیبانی خوب فراهم می‌آورد.

درمان رفتاری شناختی: این نوع درمان می‌تواند به فرد معتاد به سکس کمک کند که عوامل ایجاد کننده‌ی میل جنسی را شناسایی کند و در نهایت به آنها آموزش دهد که چگونه از طریق تغییر رفتار، با آنها مقابله کنند. این هدف از طریق جلسات یک به یک با درمانگر روان درمانی قانونی به دست می‌آید.

دارو: بعضی از معتادان به مواد مخدر از دوره درمان دارویی بهره مند می‌شوند و بعضی از داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است به کاهش میل آنها به فعالیت جنسی کمک کنند. همچنین، چون اعتیاد اغلب همراه با مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی است، درمان نسخه‌ای می‌تواند به مبارزه با علت اعتیاد کمک کند.

 

چشم انداز اعتیاد جنسی چیست؟

فرد معتاد به رابطه جنسی با مجموعه منحصر به فردی از چالش‌ها مواجه می‌شود. ممکن است لازم باشد که آنها تا یک سال از داشتن رابطه جنسی خودداری کنند. این دوره عدم داشتن رابطه جنسی می‌تواند به معتادان جنسی کمک کند تا بتوانند علل تحریکاتشان را شناسایی کنند و مشکلات عاطفی عمیق‌تر را که ممکن است در اعتیاد نقش داشته باشند، کشف کنند.
اگر اعتیاد به رابطه جنسی بدون درمان باقی بماند، معتادان جنسی به رفتارهای پرخطر ادامه خواهند داد. آن‌ها ممکن است از طریق رابطه جنسی محافظت نشده، سلامت خود و شریک زندگی خود را به خطر بیندازند. اگر آن‌ها متأهل باشند یا در یک رابطه عاشقانه باشند، می‌توانند بیماری‌های منتقله از طریق رابطه جنسی را به شریک جنسی خود انتقال دهند.  همچنین، وابستگی به رابطه جنسی به دلیل استرس برای بی وفایی می‌تواند موجب نابودی ازدواج شود. در نهایت، فرد معتاد به رابطه جنسی می‌تواند به خاطر انجام فعالیت‌های غیرقانونی جنسی مانند رابطه با افراد فاحشه، تجاوز جنسی، یا مزاحمت جنسی زندانی شود.
فرد معتاد به رابطه جنسی مانند خورنده بی اختیار و وسواسی، باید تفاوت بین خواسته‌های طبیعی و خواسته‌هایی که مربوط به اعتیاد می‌شود را یاد بگیرد. آن‌ها باید یاد بگیرند که بدون از دست دادن کنترل، چگونه برخورد مثبتی با رابطه جنسی داشته باشند. برای معتادین جنسی، لزوماً “درمانی” وجود ندارد، اما راه‌هایی برای مدیریت این اختلال و داشتن زندگی نرمال و متعادل، وجود دارند. این بدین معنی است که اعتیاد چیزی است که آن‌ها احتمالاً باید بقیه زندگی خود با آن برخورد کنند. راه حل‌های درمانی درازمدت مانند جلسات SA می‌توانند در بهبودی درازمدت از اعتیاد به رابطه جنسی کمک کنند.
حتی پس از بهبودی، همسران و اعضای خانواده فرد معتاد به رابطه جنسی ممکن است نیاز به مقابله با عود این اختلال داشته باشند. عود بیماری این است که فرد معتاد دوباره به اعتیاد خود دچار شود، چه تنها با یک عمل یا برای یک دوره طولانی‌تر. این بدان معنا نیست که آنها شکست خورده‌اند، زیرا این مسئله اغلب بخش نرمالی از روند بهبودی است. همان طور که فرد معتاد پیشرفت می‌کند، عود بیماری کمتر اتفاق می افتد. آن‌ها یاد خواهند گرفت چگونه عوامل یا چیزهایی که موجب اعمال جنسی ناخواسته می‌شوند را تشخیص دهند و به نحوی بهتر آنها را مدیریت کنند.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

سلامت جنسی

آیا کاهش میل جنسی زنان با مصرف قرص ضد بارداری در ارتباط است؟

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت جنسی

قرص های ضد بارداری  شهرت بدی پیدا کرده اند. سوالاتی که درباره مصرف آن ها میپرسند معمولا در مورد ایجاد افسردگی، خطر سرطان سینه و حتی اضطراب است.

قرص های ضد بارداری چه تاثیری بر میل جنسی زنان دارند

قرص های ضد بارداری  شهرت بدی پیدا کرده اند. سوالاتی که درباره مصرف آن ها میپرسند معمولا در مورد ایجاد افسردگی، خطر سرطان سینه و حتی اضطراب است.

ولی ما می خواهیم ببینیم که آیا قرص های ضد بارداری باعث کاهش میل جنسی در زنان می شوند؟

قرص های ضد بارداری برای مصرف همه مناسب نیست و اثرات نامطلوب زیاید به دنبال دارند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در دانشگاهی در آلمان انجام شد نشان داد که مصرف قرص های ضد بارداری باعث کاهش ترشح هورمون عشق یا اکسی توسین oxytocin  می شود.

ترشح هورمون اکسی توسین در بدن باعث میشود که زن و شوهر شریک زندگی خود را به میزان ۱۵% جذاب تر از دیگران ببینند.

تاثیر دارو در اشخاص مختلف، متفاوت است و لزوما باعث کاهش میل جنسی نخواهد شد.

ولی اگر احساس می کنید بعد از مصرف قرص های ضد بارداری میل جنسی شما کاهش پیدا کرده برای جایگزین کردن آن با پزشکتان مشورت کنید.

البته وزن متعادل، خوشحال بودن در یک رابطه، داشتن خواب کافی و کم بودن استرس تاثیر بسیار بیشتری از قرص های ضد بارداری بر میزان میل جنسی شما دارند.

میل جنسی یک فرد همیشه یکسان نیست و با توجه به شرایط مختلف تغییر می کند.

بنابراین قبل از این که قرص های ضد بارداری را مقصر بدانید بهتر است به سایر عوامل اثر گذار بر زندگیتان تمرکز کنید.

ادامه ی خواندن

سلامت جنسی

پرده بکارت و آنچه باید در مورد انواع پرده بکارت بدانید

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت جنسی

پرده بکارت بخشی از اندام تناسلی زنان است که اعتقادات اشتباهی در رابطه با این اندام در بین مردم رایج است. در این مطلب چند واقعیت در مورد پرده بکارت و انواع آن بیان می شود.

در مورد بکارت چه می دانید؟ گفته می شود که می توان از طریق وجود پرده بکارت به دوشیزه بودن یا نبودن خانم ها پی برد. در برخی اعتقادات و رسم و رسوم نیز بر اساس خونی که بعد از اولین رابطه جنسی از واژن خانم خارج می شود، در مورد دوشیزه بودن وی مطمئن می شوند.

اما گاهی خانم ها بعد از اولین رابطه جنسی هیچ خونریزی ندارند که این اتفاق منجر به سوء تفاهم های زیادی بین زوجین می شود. بسیاری از این فرضیات و باورها در مورد بکارت خانم ها اشتباه است.

بسیاری از بررسی ها ثابت کرده اند که در طی انجام اولین رابطه جنسی همیشه لزوما خونریزی اتفاق نمی افتد و یا اینکه اگر خونریزی مشاهده می شود، حتما نشان دهنده پاره شدن پرده بکارت نیست. برای بحث و بررسی بیشتر این مسائل در ادامه به هر آنچه باید در مورد پرده های بکارت بدانید اشاره می شود.

پرده بکارت چیست ؟

پرده بکارت غشائی است که واژن یک خانم را احاطه کرده است. این پرده دارای یک سوراخ است که از لحاظ اندازه و شکل در خانم های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. پرده بکارت از زمان تولد در بدن خانم ها وجود دارد اما به تدریج و به طور طبیعی همراه با بلوغ و ترشحات واژن فرسوده شده و از بین می رود.

پرده بکارت چه شکلی است؟

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در مورد پرده بکارت بدانید این است که این پرده در خانم ها با یکدیگر متفاوت است و به چهار نوع تقسیم می شود:

پرده بکارت از نوع معمولی

این نوع یکی از رایج ترین ها در بین خانم هاست که به شکل نیمه ماه است و قسمتی از واژن را پوشانده.

پرده بکارت از نوع میکروپرفوره Microperforate hymen 

این نوع پرده به طور کامل روی واژن را پوشانده و یک سوراخ خیلی کوچک دارد.

پرده بکارت از نوع دو سوراخ یا تیغه دار یا پل دار Septate hymen 

در این نوع پرده، غشا دارای دو سوراخ است.

پرده بکارت از نوع بدون سوراخ  Imperforate hymen  

این نوع پرده روی واژن را بدون هیچ سوراخ و منفذی پوشانده است. این نوع بکارت معمولا باعث دل دردهای مداوم شده و درمان آن نیاز به جراحی دارد، بنابراین در سنین پایین شناسایی می شود. عدم وجود سوراخ بر روی این نوع پرده بکارت باعث می شود خون پریودی به راحتی جریان پیدا نکند و منجر به بروز درد می شود.

پرده بکارت در خانم ها با یکدیگر متفاوت است و به چهار نوع تقسیم می شود‎

آیا هر خانم می تواند نوع پرده بکارت خود را تشخیص دهد؟

تنها با مراجعه به پزشک می توانید نوع پرده بکارت خود را تشخیص دهید. به علاوه پزشک با انجام معاینه می تواند عدم وجود پرده را نیز تشخیص دهد.

چه عواملی باعث پارگی پرده بکارت می شود؟

همانطور که قبلا هم بیان شد پرده بکارت به مرور زمان و به دلایل مختلف فرسوده شده و از بین می رود، به این ترتیب گاهی در اولین رابطه جنسی پاره نمی شود.

برخی خانم ها نیز ادعا می کنند در اولین رابطه جنسی دچار پارگی بخشی از پرده بکارت شده اند. اجازه بدهید یک مسئله را روشن کنیم. پرده بکارت انعطاف پذیر است و میزان انعطاف پذیری آن نیز در زنان مخلف با یکدیگر متفاوت است که این مسئله باعث می شود فرایند پارگی نیز در زنان یکسان نباشد.

به علاوه پارگی پرده بکارت در اولین رابطه جنسی به میزان زیادی به نوع پرده و عوامل فرسایش آن در طول زمان بستگی دارد.

در مواردی که پرده بکارت بر اثر فرسایش و به تدریج از بین نرفته باشد و میزان انعطاف پذیری آن کم باشد، اولین رابطه جنسی باعث خونریزی خواهد شد. انواعی از پرده بکارت وجود دارند که بسیار شکننده هستند که به راحتی پاره می شوند.

عواملی که باعث پارگی پرده بکارت می شوند، عبارتند از انجام حرکات تند و شدید، برخی ورزش ها (مانند ژیمناستیک، اسب سواری، افتادن های خیلی شدید که بیشترین شدت آن بر روی قسمت پایین بدن است و …).

انواعی از پرده بکارت نیز انعطاف پذیری خیلی زیادی دارند. این نوع پرده در زمان رابطه جنسی بدون اینکه پاره شوند کش می آیند. اگر بر روی این نوع پرده هیچ سوراخی وجود نداشته باشد برقراری رابطه جنسی برای فرد غیر ممکن خواهد بود و برای رفع مشکل نیاز به جراحی خواهد داشت.

آیا خونریزی تنها زمانی اتفاق می افتد که پرده بکارت پاره شود؟

این که خونریزی زمانی اتفاق می افتد که پرده بکارت پاره شود نیز یکی از مهم ترین و رایج ترین باورهای نادرست در بین مردم است. عوامل زیادی باعث خونریزی یک خانم در اولین رابطه جنسی می شوند، از جمله :

–    اگر در زمان دخول فرد به اندازه کافی تحریک نشده باشد یا از لوبریکانت استفاده نشده باشد، این امر باعث پارگی و سابیده شدن بافت های واژن می شود که خونریزی در پی خواهد داشت.

–    زمانی که برقراری رابطه جنسی با خشونت و حرکات تند همراه است که باعث پارگی بافت های داخل فرج و در نتیجه خونریزی می شود.

–    بر اثر عفونت، گاهی عفونت منجر به خونریزی می شود

–    بر اثر پارگی پرده بکارت

در خاتمه اینکه بکارت را پرده ای که به مرور زمان از بین می رود یا چند قطره خونی که بر اثر عوامل مختلف از واژن خارج می شوند؛ تعیین نمی کند، بکارت را اعتماد شما به طرف مقابل مشخص میکند.

ادامه ی خواندن

سلامت جنسی

بلوغ غیرطبیعی زنان!

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | سلامت جنسی

بلوغ مرحله ای است که در آن رشد جنسی صورت می گیرد. بلوغ در دختران با رشد موهای زیر بغل و آلت تناسلی، رشد پستان ها و اعضای تناسلی و شروع قاعدگی مشخص می شود. بلوغ غیرطبیعی زنان را به طور مختصر در مجله سلامتی دوستم شرح می دهیم.

 

بلوغ غیرطبیعی زنان چگونه است؟

با وجود اختلاف در سن شروع بلوغ در دختران ، معمولا این مرحله بین سنین ۱۰ تا ۱۶ سالگی رخ می دهد . اگر بلوغ قبل یا بعد از این مرحله رخ دهد، غیر طبیعی خواهد بود. اگر پستان های دختری قبل از ۸ سالگی شروع به رشد کنند و یا دوره های قاعدگی او قبل از ۱۰ سالگی پدید آید ، به آن بلوغ زودرس می گوییم. در موارد شدید ممکن است بلوغ غیرطبیعی زنان، در ۴ سالگی شروع شود. بلوغ دیررس زمانی مطرح می شود که تا سن ۱۶ سالگی خونریزی قاعدگی ایجاد نشده باشد و یا رشد پستانها تا ۱۴ سالگی رخ ندهد.
بلوغ زودرس نادر است و معمولا به علت اختلالات هورمونی می باشد . ولی بلوغ دیررس ، شایع تر است. با اینکه ممکن است علت بلوغ دیررس یک بیماری زمینه ای باشد ولی بسیاری از دخترانی که تا ۱۶ سالگی قاعده نشده اند تأخیر رشد دارند که در بعضی از خانواده ها به صورت معمول در آمده و جای نگرانی نیست .
بلوغ غیر طبیعی زنان می تواند برای دختر و خانواده او استرس آور باشد . به محض اینکه به بلوغ غیر طبیعی شک پیدا شد ، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

بلوغ زودرس

عامل ایجاد بلوغ غیرطبیعی زنان:

بلوغ در دختران با هورمونهای جنسی مترشحه از تخمدان کنترل می شود . ساخت این هورمون ها توسط هورمونهای هیپوفیز و هیپوتالاموس کنترل می شود . اختلال در هر کدام از این غدد می تواند به بلوغ دیررس یا زودرس منجر شود.
بلوغ زودرس می تواند به علت اختلالی باشد که باعث افزایش زودرس هورمونهای جنسی شده است. برای مثال ، یک کیست تخمدان که در بچگی رشد می کند ممکن است هورمونهای جنسی را تولید کند و باعث رشد زودرس جنسی شود .
تومور هیپوتالاموس و یا آسیب به غده هیپوفیز در اثر تصادفات و ضربه به سر و یا عفونتی همچون مننژیت می تواند باعث بلوغ زودرس شود . بلوغ دیررس ممکن است به علت اختلالات کروموزومی مانند سندرم ترنر و یا به صورت نادرتر به علت تومور هیپوفیز باشد. کاهش وزن شدید یا ورزش سنگین ممکن است عدم تعادل موقتی در هورمونها ایجاد کند که این مسئله هم می تواند به بلوغ دیررس تبدیل شود . در بسیاری از موارد برای بلوغ غیر طبیعی، هیچ علت زمینه ای یافت نمی شود.

 

ct اسکن

چه کاری ممکن است برای بلوغ غیرطبیعی زنان انجام شود؟

پزشک آزمایشاتی را برای یافتن زمان شروع و نحوه پیشرفت بلوغ درخواست می کند . ممکن است برای ارزیابی مقدار هورمونها و یا ناهنجاریهای کروموزومی درخواست آزمایش خون شود. CT اسکن و MRI از مغز می تواند مفید باشد. اگر عامل زمینه ای وجود داشته باشد ، باید آن را درمان کرد . به عنوان مثال کیست تخمدان را باید با عمل جراحی برداشت. درمان هورمونی ممکن است برای کند کردن بلوغ زودرس یا پیشرفت سریع بلوغ تجویز شود . در بعضی از موارد ، بلوغ دیررس با نازایی همراه است و ارزیابی و درمان بیشتری برای کسانی که می خواهند بچه دار شوند، لازم است . بعضی مواقع بلوغ دیررس یک مسئله ساده است و نیاز به درمان ندارد . اضافه کردن وزن و اجتناب از فعالیت های سنگین ممکن است به بهبود بلوغ دیررس کمک کند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com