با ما ارتباط برقرار کن

انواع بیماری ها

اثری که یک سلفی می‌تواند روی سلامت عمومی بگذارد!

منتشر شده

روی

محققان با بررسی عکس سلفی یک زن مبتلا به سرطان پوست که در اینترنت پخش شده بود، به این نتیجه رسیدند که آن در انتشار اطلاعات، بسیار موثر بود.

به اشتراک گذاری یک بیماری یا مشکل سلامتی به‌صورت آنلاین به عادت خیلی از افراد تبدیل شده است. برخی از این پُست‌های رسانه‌ی اجتماعی پس از آنکه خوانندگان تحت تأثیر داستان آن فرد قرار گرفتند، در اینترنت پخش شده‌اند.اما اینکه چنین پست‌هایی چگونه می‌توانند بر دنیای واقعی اثر بگذارند، چندان روشن نیست. حالا محققان پزشکی، اثر یک سلفی واحد را مورد بررسی قرار دارند، به این امید که بتوانند مشخص کنند چگونه رسانه‌ی اجتماعی می‌تواند برای کمک به سلامت عمومی به‌کار برود.

یک مطالعه‌ی جدید که در مجله‌ی طب پیشگیرانه منتشر شد، دریافت هنگامی که سلفی یک زنِ تحت درمان سرطان پوست در اینترنت پخش شد، تأثیر زیادی روی جستجوی اطلاعات مربوط به سرطان پوست و نحوه‌ی پیشگیری از آن توسط افراد داشت.

تاونی دزیرزک در سال ۲۰۱۵، یک عکس از صورت خون‌آلودش پس از یک درمان سرطان پوست گرفت. او یک پرستار بود و در سال‌های نوجوانی‌اش از تخت‌های برنزه‌کننده استفاده می‌کرد. سرطان پوست او برای اولین بار وقتی تشخیص داده شد که فقط ۲۱ سال داشت.

او در پست مربوط به این عکس نوشت: «اگر کسی به کمی انگیزه برای استفاده نکردن از تخت‌های برنزه و آفتاب گرفتن نیاز دارد، این عکس برایش کافی است! درمان سرطان پوست، شما را این شکلی می‌کند.»

سِت نوآر، دارای مدرک دکترا و استاد دانشکده‌ی رسانه و روزنامه‌نگاری در دانشگاه کارولینای شمالی می‌گوید که این سلفی به دفعات زیاد به اشتراک گذاشته شد و مانند سرفصل‌های مهم خبری دست به دست شد.

او خاطرنشان می‌کند که این زن، یک فرد مشهور یا کسی با هزاران فالوئر آنلاین نبود. بلکه فقط یک فرد معمولی با داستانی واضح و تصویری تأثیرگذار بود.

او می‌گوید: «من فکر می‌کنم که این واقعا جالب است و مطمئنم که روی افراد مختلف، تأثیرات زیادی گذاشته است. آیا ما می‌توانیم بوسیله‌ی آن در مورد خطرات میزهای برنزه‌کننده چیزهایی بیاموزیم؟»

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، علی رغم مطالعات بسیاری که در مورد خطرات و سرطانزا بودن تخت‌های برنزه‌کننده منتشر شده، اما همچنان ۷ درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی و ۳۲ درصد از زنان سفیدپوست غیراسپانیایی ۱۸ تا ۲۱ ساله از این تخت‌ها استفاده می‌کنند.

متخصصین پوست مدت‌هاست که در مورد استفاده از این تخت‌ها به افراد هشدار می‌دهند اما چندان موفق نبوده‌اند.

نوآر دریافت این سلفی که در ابتدا در شبکه اجتماعی قرار داده شده بود، در عرض چند هفته ۵۰۰ هزار بار به اشتراک گذاشته شد که منجر شد وبسایت دیگری داستان آن را پوشش دهد. در عرض یک ماه، ۱۱۷ مطلب خبری در مورد این سلفی منتشر شد.

در همین زمان، او دریافت که جستجوهای اینترنتی در مورد اصطلاحات «سرطان» و «پوست» افزایش یافت. این جستجوها ۱۶۲ درصد بالاتر از حدانتظار بودند و حدودا یک ماه پس از انتشار این سلفی برای اولین بار، اتفاق افتادند.

جستجوها در مورد پیشگیری از سرطان پوست نیز در حوالی این زمان افزایش یافت؛ یک افزایش ۱۴۷ درصدی در هنگامی که خبرهایی در مورد سلفی آن زن پخش شد.

در حالی که نوآر نمی‌تواند مطمئن باشد که چه تعداد از افراد مصمم شدند تخت‌های برنزه را کنار بگذارند اما او می‌گوید تعداد زیادی از افراد می‌خواستند در مورد پیشگیری از سرطان پوست، بیشتر بدانند و این واقعا جالب بود.

نوآر می‌گوید: «آنچه مرا شگفت‌زده کرد، آن است که یک فرد عادی توانست این عکس را روی رسانه‌ی اجتماعی قرار دهد و آن سلفی توانست به‌سرعت پخش شود و روی افرادی که به دنبال اطلاعاتی در مورد سرطان پوست و پیشگیری از آن هستند، چنین تأثیراتی بگذارد.»

 

تأثیر آن روی جوانان

کارشناسان می‌گویند که امیدوارند این نوع پست‌ها در آینده بتواند به‌منظور متقاعد کردن نوجوانان برای دوری از تخت‌های برنزه مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر بارنی کنت، یک متخصص پوست ساکن نیویورک می‌گوید که متقاعد کردن نوجوانان برای عمل کردن به توصیه‌ی پزشکان، کار سختی است. این می‌تواند یک راه دیگر برای تحت تأثیر قرار دادن آنها باشد.

کنت می‌گوید: «در اینجا یک عضو از جامعه با همسالانش صحبت می‌کند و احتمالا پیام او به گوش همه خواهد رسید.»

او می‌گوید این با توصیه‌ی سخت‌گیرانه‌ی پزشکان، کاملا متفاوت است.

کنت می‌گوید مسئله در مورد استفاده از موثرترین روش برای جلب توجه‌ی نوجوانان و جوانان است.

او می‌گوید: «من فکر می‌کنم که این یک شکل عالی از ایجاد ارتباط است، البته تا هنگامی که هیچ گونه اطلاعات غلطی وجود نداشته باشد. تا آنجایی که به من مربوط می‌شود، متقاعد کردن افراد به استفاده نکردن از تخت‌های برنزه، برای همه یک پیروزی محسوب می‌شود.»

دکتر میشل گرین، یک متخصص پوست در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک می‌گوید تأثیرگذاری روی نوجوانان قبل از آنکه شروع به استفاده از تخت‌های برنزه کنند، می‌تواند کار دشواری باشد.

او اغلب با افراد حدودا ۲۰ ساله‌ای برخورد می‌کند که در نوجوانی از تخت‌های برنزه‌کننده استفاده کرده‌اند و حالا نگران سرطان پوست هستند.

او می‌گوید: «آنها فکر می‌کنند قرار است برای همیشه زندگی کنند و هیچ اتفاق بدی برایشان نخواهد افتاد. آنچه آنها را بیشتر از سرطان می‌ترساند، آکنه‌ی شدید یا چروک شدن پوست‌شان است.»

گرین می‌گوید چنین پست‌هایی از طرف افرادی که نوجوانان، آنها را همسالان خودشان درنظر می‌گیرند، می‌تواند یک راه خوب برای تحت تأثیر قرار دادن افراد جوانی باشد که در غیر این صورت ممکن است هشدارها را نادیده بگیرند.

او می‌گوید: «چنین عکس‌هایی می‌توانند تا مدت‌ها تأثیرات مثبتی روی افراد بگذارند و باعث شوند که آنها بجای به اشتراک گذاشتن عکس‌های ساحل، به انتشار عکس‌های مربوط به آسیب ناشی از سرطان پوست بپردازند.»

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

انواع بیماری ها

اوریون چیست؟ علائم، عوارض و درمان آن

منتشر شده

روی

به وسیله

مجوعه انواع بیماریها مجله دوستم

اوریون یک بیماری مسری است که ناشی از یک ویروس است که از طریق بزاق، ترشحات بینی و تماس نزدیک با فرد آلوده منتقل میشود. برای اطلاعات بیشتر راجع  بیماری اوریون با ما همراه باشید.

اوریون چیست؟

اوریون عمدتا غدد بزاقی که غدد پاروتید نیز نامیده می شود را تحت تاثیر قرار میدهد. این غده ها مسئول تولید بزاق هستند. سه گروه غدد بزاقی در هر طرف صورت وجود دارد که پشت و زیر گوش شما قرار دارند. نشانه بارز اوریون تورم غدد بزاقی است.

 

علائم اوریون چیست؟

علائم اوریون معمولا در عرض دو هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شوند. در ابتدا علائمی مشابه علائم بیماری آنفولانزا ظاهر میشوند، از جمله:

 • خستگی
 • بدن درد
 • سردرد
 • از دست دادن اشتها
 • تب با درجه پایین

تب بالای ۱۰۳ درجه فارنهایت (۳۹ درجه سانتیگراد) و تورم غدد بزاقی طی چند روز بعد ظاهر می شوند. غده ها ممکن است به یک باره متورم نشوند. به طور معمول، آنها به طور دوره ای متورم و دردناک می شوند. بیشتر احتمال دارد بین فاصله زمانی که شما به ویروس آلوده میشوید تا زمانی که غدد پاروتید متورم می شوند، ویروس اوریون را به فرد دیگری انتقال دهید.
اکثر افرادی که به اوریون مبتلا هستند علائم ویروس را نشان می دهند. با این حال، برخی افراد هیچ نشانه ای ندارند یا علائم کمتری دارند.

 

درمان اوریون چیست؟

از آنجا که اوریون یک ویروس است، به آنتی بیوتیک ها یا داروهای دیگر پاسخ نمی دهد. با این حال، شما می توانید علائم را درمان کنید تا هنگام بیماری احساس بهتری داشته باشید. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

 • هنگام احساس ضعف یا خستگی استراحت کنید.
 • داروهای ضد درد مانند استامینوفن و ایبوپروفن را برای کاهش تب مصرف کنید.
 • با استفاده از کمپرس یخ، تورم غدد را کاهش دهید.
 • برای جلوگیری از کم آبی ناشی از تب، مقدار زیادی مایعات بنوشید.
 • رژیم غذایی نرم شامل سوپ، ماست و دیگر مواد غذایی که راحت جویده میشوند داشته باشید (جویدن زمانی که غدد بزاقی شما متورم هستند، ممکن است دردناک باشد.)
 • از خوراکی های اسیدی و نوشیدنی هایی که ممکن است باعث درد بیشتر در غدد بزاقی شما شوند پرهیز کنید.

معمولا در عرض یک هفته پس از اینکه پزشک بیماری اوریون را تشخیص میدهد در صورتی که احساس بهتری داشته باشید، میتوانید به محل کار یا مدرسه بازگردید. با این حال، دیگر مسری نیستید. بیماری اوریون معمولا دو هفته به طول می انجامد. ده روز بعد از بیماری، باید احساس خوبی داشته باشید.

اکثر افراد مبتلا به اوریون نمیتوانند برای بار دوم به این بیماری مبتلا شوند. یک بار ابتلا به ویروس شما را در برابر آلوده شدن مجدد محافظت میکند.

 

عوارض مرتبط با بیماری اوریون چه هستند؟

عوارض اوریون نادر است، اما اگر بدون درمان باقی بماند، می تواند جدی باشد. اوریون اغلب غدد پاروتید را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، می تواند در سایر نقاط بدن، از جمله مغز و اندام های تناسلی، سبب ایجاد تورم شود.

ارکیت، التهاب بیضه ها است که ممکن است ناشی از اوریون باشد. شما می توانید درد ارکیت اوریونی را با قرار دادن کمپرس یخ بر روی بیضه ها چندین بار در روز، کنترل کنید. در صورت لزوم، پزشک ممکن است داروهای ضد درد را تجویز کند. در موارد نادر، ارکیت می تواند موجب عقیمی شود.

زنان مبتلا به اوریون ممکن است تورم تخمدان ها را تجربه کنند. این التهاب می تواند دردناک باشد، اما به تخمک زن آسیبی نمی رساند. با این حال، اگر یک زن در طول بارداری دچار اوریون شود، خطر ابتلا به سقط جنین بالاتر از حد نرمال است.

اوریون می تواند به مننژیت یا آنسفالیت (التهاب مغز) منجر شود، دو بیماری که اگر بدون درمان باقی بمانند احتمالا کشنده هستند. مننژیت تورم غشاء اطراف نخاع و مغز شما است. آنسفالیت التهاب مغز است. در صورتی که تشنج، از دست دادن هوشیاری یا سردرد شدید را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید.

پانکراتیت، التهاب پانکراس است، که عضوی در حفره شکمی می باشد. پانکراتیت ناشی از اوریون یک وضعیت موقت است. علائم شامل درد شکم، حالت تهوع و استفراغ هستند.

ویروس اوریون همچنین باعث از دست دادن دائمی شنوایی در حدود ۵ مورد از هر ۱۰۰۰۰ مورد می شود. این ویروس حلزون گوش را که یکی از ساختارهای گوش داخلی است و شنیدن را آسان میکند، آسیب می زند.

 

چگونه می توانم از اوریون پیشگیری کنم؟

واکسیناسیون می تواند از اوریون جلوگیری کند. اکثر نوزادان و کودکان در یک زمان واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) را دریافت می کنند. نخستین تزریق این واکسن معمولا بین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی در مراجعه روتین کودک به پزشک توصیه میشود. واکسیناسیون دوم برای کودکان در سنین پیش از مدرسه بین ۴ تا ۶ ساله ضروری است. با دو دوز، واکسن اوریون حدود ۸۸ درصد اثربخشی دارد. میزان اثربخشی تنها یک دوز حدود ۷۸ درصد است.

بزرگسالانی که قبل از سال ۱۳۳۶ متولد شده اند و هنوز به اوریون مبتلا نشده اند ممکن است مایل به واکسیناسیون باشند. کسانی که در محیط خطرناک، مانند بیمارستان یا مدرسه کار می کنند، باید همیشه در برابر اوریون واکسینه شوند.

با این حال، افرادی که سیستم ایمنی آسیب دیده دارند، به ژلاتین یا نئومایسین حساسیت دارند یا باردار هستند، نباید واکسن MMR را دریافت کنند. در مورد برنامه ایمن سازی خود و فرزندانتان، با پزشک خود مشورت کنید.

ادامه ی خواندن

انواع بیماری ها

اسهال خونی یا قرمز چیست؟ علل، درمان آن

منتشر شده

روی

به وسیله

مجموعه: انواع بیماری ها در مجله دوستم

وقتی به توالت می‌روید، انتظار دارید مدفوع قهوه‌ای ببینید. با این حال، اگر اسهال باشید و رنگ قرمز بینید، ممکن است تعجب کنید که چرا مبتلا به اسهال خونی شدید و چه کاری باید انجام دهید.

 

اسهال خونی 

 

علائم معمول اسهال عبارتند از:

 • مدفوع شلی که سه یا بیشتر از سه بار در روز دفع می‌شود
 • گرفتگی در شکم
 • درد در معده
 • خستگی
 • سرگیجه به خاطر از دست دادن آب بدن
 • تب

رنگ اسهال شما می‌تواند برای کمک به شناسایی علت تغییر در مدفوع استفاده شود. با ما همراه باشید تا در مورد دلایلی که ممکن است موجب اسهال خونی شوند و در صورت بروز این عارضه، چه اقداماتی باید انجام دهید، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

چه عواملی باعث اسهال خونی می‌شوند؟

اسهال اغلب ناشی از یک پاتوژن، مانند یک ویروس یا باکتری است. شایع‌ترین علت اسهال در بزرگسالان، نوروویروس است. استفاده از آنتی بیوتیک ها نیز می‌تواند باعث اسهال شود. این مسئله بدین دلیل است که آنتی بیوتیک ها، باکتری‌های طبیعی دیواره معده را دچار اختلال می‌کنند.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا اسهال شما خونی است و برخی از آنها جدی‌تر از بقیه هستند.

 

روتاویروس

یکی از رایج‌ترین نشانه‌های روتاویروس، اسهال خونی است. گاهی اوقات میکروب معده یا آنفولانزای معده نیز نامیده می‌شود. روتاویروس شایع‌ترین علت اسهال در نوزادان و کودکان زیر ۵ سال است. علائم روتاویروس مشابه علائم استاندارد اسهال است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • استفراغ
 • درد شکمی
 • اسهال آبکی به مدت سه تا هفت روز

 

خونریزی معده

در بعضی موارد، خونریزی در دستگاه گوارش ممکن است در مدفوع شما ظاهر شود. خونریزی در سیستم گوارش می‌تواند ناشی از شرایط بسیار زیادی باشد، از جمله:

 • یبوست
 • دیورتیکولوز
 • هموروئید
 • بیماری‌های التهابی روده
 • عفونت روده
 • زخم معده

خونریزی از دستگاه گوارش ممکن است تیره‌تر یا تقریباً سیاه به نظر برسد. خون از مقعد معمولاً رنگ قرمز روشن خواهد داشت.

 

عفونت E. coli

این باکتری باعث ایجاد بسیاری از نشانه‌های اسهال، از جمله مدفوع خونی می‌شود. باکتری ‌ای کولای از طریق مصرف گوشت گاو نپخته، نوشیدن شیر خام یا خوردن غذای آلوده به مدفوع حیوانات وارد بدن می‌شود. معمولاً چند روز بعد از ابتلا به عفونت علائم بروز می‌کنند.

 

شقاق مقعد

التهاب می‌تواند موجب پارگی در پوست اطراف مقعد شود. پارگی‌ها ممکن است منجر به وجود مقدار کمی خون در مدفوع شود. به طور معمول، این نوع در مقایسه با دیگر منابع اسهال خونی، قرمزی خیلی کمتری ایجاد می‌کند. دلایل پارگی‌ها شامل مدفوع بیش از حد و رابطه جنسی مقعدی هستند.

 

پولیپ سرطانی

در برخی موارد، حرکات بیش از حد روده ممکن است رشد توده‌ای موسوم به پولیپ را تحریک کند. پولیپ ها ممکن است نشانه‌ای از سرطان کولورکتال باشند. اغلب، خونریزی داخلی است و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست. اسهال ممکن است پولیپ ها را تحریک و منجر به وجود خون در مدفوع شود.

 

عوارض جانبی داروها

بعضی از داروها ممکن است باعث خونریزی گوارشی یا اختلال در باکتری‌های طبیعی معده شوند. این مسئله می‌تواند منجر به خونریزی یا عفونت شود که ممکن است باعث اسهال خونی شود.

 

مصرف غذاها یا نوشیدنی‌های قرمز رنگ

نوشیدن یا خوردن خوراکی‌هایی که به طور طبیعی قرمز یا رنگی هستند، ممکن است مدفوع قرمز ایجاد کنند. این خوراکی‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • آب میوه ها
 • ژله‌ها
 • نوشیدنی‌های طعم دار
 • آب نبات‌های قرمز

 

عوامل خطر

معمولاً عوامل خطر اسهال عبارتند از:

 • عدم رعایت بهداشت یا نشستن دست‌ها با صابون
 • دیابت
 • بیماری‌های التهابی روده
 • خوردن مقدار زیادی گوشت و پنیر
 • نوشیدن آب با کیفیت پایین

عوامل خطر اسهال خونی به علت خاص خود بستگی دارند.

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اسهال خونی همیشه جدی نیست. هرچند این نوع اسهال ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی باشد، به خصوص اگر قرمزی ناشی از خون باشد. اگر اسهال خونی دارید و علائم زیر را نیز تجربه می‌کنید، باید به پزشک مراجعه کنید:

 • خستگی
 • سرگیجه
 • ناراحتی دستگاه گوارش
 • مشکلات تنفسی
 • سردرگمی
 • غش کردن
 • تب بالاتر از ۱۰۱ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد)
 • درد شدید معده
 • استفراغ خونی یا سیاه

 

تشخیص

اگر اسهال شما قرمز باشد ممکن است به این معنی باشد که خون در مدفوع شما وجود دارد. برای تعیین اینکه آیا قرمزی ناشی از خون است یا نه، پزشک ممکن است دستور انجام آزمایش خون پنهان در مدفوع را بدهد. این آزمایش به دنبال وجود مقدار میکروسکوپی خون در مدفوع است.

با گذشت زمان، از دست دادن خون بیش از حد ممکن است منجر به عوارض زیر شود:

 • کمبود آهن
 • نارسایی کلیه
 • از دست دادن شدید خون
 • کم آبی بدن

اگر علائم روتاویروس داشته باشید، پزشک شما یک نمونه مدفوع برای آنتی ژن روتاویروس را به آزمایشگاه می‌فرستد. نمونه مدفوع می‌تواند برای بررسی E.coli نیز مورد آزمایش قرار گیرد. برای آزمایش باکتری E.coli، متخصص آزمایشگاه نمونه مدفوع شما را برای وجود سموم تولید شده توسط این باکتری آزمایش خواهد کرد.

اگر مشکوک به خونریزی گوارشی باشید، پزشک علائم شما را بررسی خواهد کرد و سپس از آزمایشات مختلف برای تعیین علت دقیق خونریزی شما استفاده می‌کند.

پزشک شما همچنین ممکن است به بافت مقعد و رکتوم شما نگاه کند تا مشخص شود که پارگی وجود دارد یا نه.

 

درمان

درمان شما به علت وجود قرمزی اسهال شما بستگی دارد.

به طور معمول افرادی که سیستم ایمنی سالم دارند برای درمان روتاویروس یا باکتری ‌ای کولای نیاز به داروی خاصی ندارند. علائم روتاویروس چند روز طول می‌کشند و علائم E.coli باید ظرف یک هفته از بین بروند. وقتی اسهال دارید، مهم است که هیدراته باشید. مقدار زیادی آب و مایعات دیگر بنوشید. ممکن است بتوانید اسهال را در خانه با استفاده از داروهای بدون نسخه مانند لوپرامید (Imodium A-D) درمان کنید اما از پزشک خود سؤال کنید. در برخی موارد، پزشک ممکن است از مصرف داروهای ضدالتهابی معمول جلوگیری کند زیرا آنها تاثیری در برابر باکتری E. coli ندارند.

اسهال ناشی از روتاویروس یا E. coli می‌تواند منجر به کم آبی بدن شود که نیاز به بستری دارد. ممکن است نیاز باشد پزشک برای کمک به جایگزینی مایعات از دست رفته، مایعات وریدی برای شما تجویز کند. اگر اسهال خونی شما به علت شقاق مقعد ایجاد شود، ممکن است بتوانید با خوردن غذاهای غنی از فیبر مانند غلات سبوس دار و سبزیجات آن را درمان کنید. با نوشیدن منظم آب آشامیدنی و ورزش می‌توانید به جلوگیری از پارگی مقعد کمک کنید. اگر علائم همچنان ادامه داشته باشند، پزشک شما ممکن است از نیتروگلیسیرین موضعی (نیتروستات، Rectiv) یا کرم‌های بی حس کننده موضعی مانند هیدروکلراید لیدوکائین (Xylocaine) استفاده کند.

اگر پزشک شما به خونریزی گوارشی مشکوک شود، سؤالاتی را در مورد علائم شما مطرح می‌کند و ممکن است آزمایشاتی انجام شود.

اسهال خونی ممکن است نشان دهنده مشکلی جدی، مانند خونریزی دستگاه گوارش، و یا مشکلات جزئی‌تر مانند نوشیدن بیش از حد نوشیدنی‌های قرمز رنگ باشد. این قرمزی می‌تواند کمی متفاوت باشد. در صورت داشتن موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • اسهال خونی که بهبود نیابد
 • داشتن تب
 • مشکوک بودن به کمبود آب بدن

پزشک می‌تواند به شما در یافتن بهترین درمان برای رفع علائم کمک کند.

ادامه ی خواندن

انواع بیماری ها

آشنایی با علائم بیماری مزمن کلیه

منتشر شده

روی

به وسیله

کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل هستند که در دو طرف ستون فقرات و در انتهای قسمت میانی کمر قرار دارند. کلیه ها پالایش مواد زائد خون از خون را انجام می دهند که این کار با استفاده از میلیون ها پالایشگر کوچک به نام نفرون انجام می شود و مواد زائد از طریق ادرار دفع می شوند.

آشنایی با علائم بیماری مزمن کلیه

زمانی که نفرون ها آسیب دیده باشند، یا بدتر از آن، یک کلیه به طور کامل دچار نارسایی شود، مواد زائد در خون جمع شده و از بدن دفع نمی شوند که به بروز بیماری سمی منجر می شود.

بیماری مزمن کلیه شرایطی است که اغلب سال ها پیش از این که آسیب پیامدهایی جدی برای بدن به همراه داشته باشد، شکل می گیرد. در ادامه با برخی علائم که می توانند نشان دهنده ابتلا به این بیماری باشند بیشتر آشنا می شویم.

درد

بیماری مزمن کلیه در برخی بیماران موجب پادرد، به ویژه در قسمت بالایی پشت یا جایی که پاها به کمر متصل می شوند (در همان سمتی که کلیه نارسا قرار دارد)، خواهد شد. کیست های حاوی مایع یا سنگ های کلیه نیز می توانند از بیماری کلیه ناشی شده و موجب درد بیشتر یا اسپاسم هایی شوند که شکل گرفته و از بین می روند.

دشواری در تنفس

به واسطه مایع اضافه یا تورم در پاها، که بر حفره سینه فشار وارد کرده و تنفس را دشوار می سازد، تنگی نفس می تواند نشانه ای از مشکلات کلیوی باشد. آنمی یا کاهش گلبول های قرمز خون که سرشار از اکسیژن هستند نیز موجب کمبود اکسیژن هنگام حرکت (به عنوان مثال، بالا رفتن از پله ها) می شود.

طعم فلزی در دهان

اورمیا (Uremia)، شرایطی که موجب تجمع مواد زائد در جریان خون به واسطه عملکرد نامناسب کلیه ها می شود، اغلب به شکل گیری طعم فلزی در دهان منجر می شود که با کاهش وزن ناشی از کاهش شدید اشتها همراهی می شود.

راش ها و تحریک پوست اغلب به واسطه کلیه های ناسالم رخ می دهند

عوارض پوستی

راش ها و تحریک پوست اغلب به واسطه کلیه های ناسالم رخ می دهند زیرا این اندام ها به ناگاه در دفع مواد زائد از جریان خون ناکارآمد عمل می کنند. افزایش مواد زائد در بدن می تواند خود را در قالب راش های پوستی، آکنه و خارش پوست نشان دهد.

لرز

آنمی یا کم خونی اغلب موجب کاهش دمای داخلی بدن خواهد شد که شکل گیری لرز، به ویژه در اندام های انتهایی مانند پاها، دست ها، گوش ها، و بینی، حتی هنگامی که فرد در اتاقی گرم حضور دارد را به همراه دارد.

حالت تهوع

کاهش اشتها می تواند به واسطه حالت تهوع شدید و حتی استفراغ ناشی از افزایش مواد زائد در بدن، و ناتوانی در نگه داشتن غذا در معده (گوارش ضعیف) رخ دهد.

تورم

اگر کلیه ها در دفع مایع اضافه درون بدن ناکارآمد عمل کنند، این شرایط به تجمع مایع و تورم در پاها یا دست ها منجر می شود.

خستگی

کلیه های سالم به طور طبیعی سطوح مفید از یک هورمون به نام اریتروپویتین (EPO) را ترشح می کنند که تولید گلبول های قرمز حامل اکسیژن به عضلات و مغز را تشویق می کند. اما کلیه های ناسالم سطوح کمتری از این هورمون را ترشح می کنند یا به طور کامل در این کار ناتوان خواهند بود که به احساس خستگی و کم خونی منجر می شود.

سبکی سر

دشواری در تمرکز اغلب در نتیجه کم خونی شکل می گیرد زیرا مغز به میزان کافی اکسیژن دریافت نمی کند. سرگیجه، عدم توجه، حافظه ضعیف، غش کردن، و دشواری در تمرکز اغلب نتیجه این شرایط خواهند بود.

تغییرات در ادرار

کلیه ها ادرار تولید می کنند، از این رو زمانی که دچار نارسایی می شوند، ممکن است تغییراتی در ادرار رخ دهند و بیماران نیازمند استفاده فوری از توالت باشند، برای دفع ادرار به طور مکرر شب ها از خواب بیدار شوند، ادرار ممکن است از نظر حجم افزایش داشته و با فشار بیشتری تخلیه شود، ادرار ممکن است حالت کف آلود داشته باشد و یا در آن خون دیده شود.

مشکلات خواب

مشکلات خواب یکی دیگر از نشانه هایی است که به نظر می رسد دست در دست بیماری مزمن کلیه دارد. آنها بین 45 تا 80 درصد از بیماران مبتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار می دهند، به ویژه آنهایی که در مراحل پیشرفته بیماری قرار دارند.

شایع‌ترین مشکلات خواب شامل اختلالاتی مانند بی خوابی، سندرم پای بی قرار، و آپنه خواب می شوند. همچنین، احتمال تجربه حرکات یا انقباض های اندامی که می توانند به خواب رفتن و خواب باقی ماندن را چالش برانگیز کنند، وجود دارد. کمبود استراحت می تواند موجب فقدان پایدار انرژی شود و با گذشت زمان شاید حتی زمینه ساز ابتلا به اختلالات افسردگی شود.

سردرد یکی دیگر از نشانه های شایع بین افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه است

انقباض و گرفتگی های عضلانی

افزون بر مشکلات خواب، افرادی که در مرحله پیشرفته بیماری مزمن کلیه قرار دارند انقباض و گرفتگی های عضلانی که بیشتر در پاها شایع هستند را نیز تجربه می کنند. دلایل مختلفی برای این گرفتگی های عضلانی وجود دارند که از آن جمله می توان به گردش خون ضعیف در نتیجه انتقال اکسیژن کمتر به عضلات اشاره کرد.

گرفتگی های عضلانی می توانند در افرادی که سطوح برخی مواد مغذی مانند کلسیم و منیزیم در بدن آنها کم است، یا به واسطه استفراغ مکرر یا اسهال با دست رفتن مایع و الکترولیت مواجه هستند نیز شکل بگیرند. آسیب عصبی – که به واسطه عملکرد ضعیف کلیه ها و تجمع سموم در بدن رخ می دهد – نیز ممکن است دلیل گرفتگی های عضلانی باشد.

مشکلات سلامت جنسی

یکی دیگر از نشانه های بیماری مزمن کلیه تغییرات در سلامت جنسی فرد است. به گفته بنیاد کلیه کانادا، بیش از نیمی از افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه برخی مشکلات در عملکرد جنسی را تجربه می کنند. برای زنان این شرایط می تواند به صورت کاهش میل جنسی و خشکی واژن نمایان شود، در شرایطی که برای مردان مشکلات رایج شامل کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ و مشکلات مربوط به انزال می شوند.

سلامت جنسی به دلایل مختلفی، از جمله خستگی و افسردگی می تواند تحت تاثیر بیماری مزمن کلیه قرار بگیرد. برخی داروها نیز می توانند بر میل جنسی یا توانایی فرد در برقراری رابطه موثر باشند و همچنین برخی بیماری ها مانند دیابت و بیماری عروقی که گاهی اوقات با بیماری مزمن کلیه همراه هستند نیز در این زمینه نقش دارند.

کاهش جریان خون به کلیه ها موجب می شود تا آنها فکر کنند بدن دچار کم آبی شده است

فشار خون بالا

فشار خون بالا یکی از نشانه های شایع بیماری مزمن کلیه است. این یک نوع خاص از فشار خون بالا است که به نام پرفشاری خون کلیوی یا پرفشاری خون عروق کلیه شناخته می شود. پرفشاری خون کلیوی به واسطه باریک شدن شریان هایی که خون را به کلیه ها می رسانند رخ می دهد.

کاهش جریان خون به کلیه ها موجب می شود تا آنها فکر کنند بدن دچار کم آبی شده است و در واکنش هورمون هایی برای تحریک بدن به حفظ سدیم و آب ترشح می کنند که به افزایش فشار خون منجر می شود. پرفشاری خون کلیوی به طور معمول با داروهای فشار خون درمان می شود.

علائم دیگر

افزون بر علائمی که در بالا به آنها اشاره شد، نشانه های دیگری نیز وجود دارند که می توانند به بیماری مزمن کلیه اشاره داشته باشند. به عنوان مثال، بدن افراد مبتلا به این بیماری به راحتی کبود می شود. این شرایط می تواند به واسطه کم خونی رخ دهد یا بیماری موجب تضعیف بافت اطراف رگ های خونی و در نتیجه تخریب راحت‌تر آن شود.

بی حسی در اندام های انتهایی مانند دست ها و پاها نیز شایع است. این شرایط به واسطه آسیب عصبی در بدن رخ می دهد. سردرد یکی دیگر از نشانه های شایع بین افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه است و می تواند به واسطه پرفشاری خون، مشکلات خواب و کم خونی شکل بگیرد.

منبع:asriran.com

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com