با ما ارتباط برقرار کن

خلاقیت و هوش کودکان

آموزش ۳ مدل کاردستی سگ برای عید نوروز

منتشر شده

روی

سال ۹۷ بر اساس طالع بینی چینی، سال سگ نامیده می‌شود. به همین منظور در این آموزش روش ساخت ۳ مدل کاردستی سگ با استفاده از کاغذ و وسایل ساده مختلف یاد داده شده است.

یکی از تزییناتی که سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود حیوانی است که سال جدید به آن نسبت داده می‌شود. همان طور که گفته شد حیوان سال ۹۷ سگ است که نماد دوستی و وفاداری است. اکنون مجله دوستم با آموزش ۳ مدل کاردستی به شما کمک می‌کند تا به همراه بچه‌های کوچک داخل منزل یک سگ دوست داشتنی برای سفره هفت سین آماده کنید.

کاردستی سگ با پاکت کاغذی

وسایل مورد نیاز برای ساخت کاردستی سگ با پاکت کاغذی

 • کاغذ رنگی سفید، سیاه، قهوه‌ای و صورتی
 • چسب ماتیکی
 • پاکت کاغذی
 • قیچی

آموزش ساخت کاردستی سگ با پاکت کاغذی

۱- برای شروع باید الگو‌های سگ را آماده کنید، با کاغذ رنگی قهوه‌ای و قیچی دو گوش و یک دم برای سگ ببرید، با کاغذ رنگی سفید شکم و دماغ سگ را درست کنید. سپس با کاغذ سیاه چشم و نوک دماغ و در آخر با کاغذ رنگی صورتی زبان سگ را برش داده و آماده کنید.

 

عکس ساخت کاردستی سگ با پاکت کاغذی

۲- پاکت کاغذی را بردارید و قسمت‌ پایین آن را تا حدود ۷ سانتی متر تا بزنید، گوشه‌های پاکت را به داخل تا زده تا شبیه مثلث شود و بچسبانید. سپس قسمت‌ بالای آن را به خوبی تا بزنید تا شکل مکعب مستطیل در  آن حفظ شود.

عکس ساخت کاردستی سگ با پاکت کاغذی

۳- حالا باید گوش و اجزای صورت سگ را روی قسمت تا خورده قرار داده و با چسب محکم کنید. شکم سگ را روی بدنه پاکت کاغذی بچسبانید، دم سگ هم باید به قسمت انتهایی پشت پاکت کاغذی متصل شود.

آموزش ۳ مدل کاردستی سگ برای عید نوروز


کاردستی سگ کاغذی مدل آکاردئونیوسایل مورد نیاز برای ساخت کاردستی سگ کاغذی آکاردئونی

 • کاغذ رنگی در دو رنگ متفاوت مثلا سیاه و سفید
 • چسب ماتیکی
 • چشم عروسکی
 • قیچی

آموزش ساخت کاردستی سگ کاغذی آکاردئونی

۱- دو کاغذ رنگی با رنگ‌های مختلف بردارید و هرکدام را در ابعاد ۵ در ۴۰ سانتی متر برش دهید.

 

عکس ساخت کاردستی سگ کاغذی آکاردئونی

۲- نوار‌های کاغذی را با زاویه ۹۰ درجه روی هم قرارداده و با استفاده از چسب ماتیکی آن‌ها را روی هم بچسبانید.
۳- حال باید کاغذ‌ها را مرتب روی هم تا بزنید و با چسب محکم نمایید. از کاغذ با رنگ‌های دیگر هم می‌توانید برای این کار استفاده کنید.

 

عکس ساخت کاردستی سگ کاغذی آکاردئونی

عکس ساخت کاردستی سگ کاغذی آکاردئونی

۴- کاغذ‌ها باید با نظم و به یک اندازه مشخص تا شوند و با چسب ثابت شوند. تا نیمه‌های کار باید حالت آکاردئونی را روی کاردستی ببینید.

عکس ساخت کاردستی سگ کاغذی آکاردئونی

۵- تمام دو نوار کاغذی را تا زده و بچسبانید تا جایی که هیچ قسمتی از نوار‌ها رها نباشد.

عکس ساخت کاردستی سگ کاغذی آکاردئونی

۶- با کاغذ رنگی سفید صورت عروسک را برش داده و با کاغذ سیاه گوش، دماغ، دهان و دم سگ را درست کنید.

عکس ساخت کاردستی سگ کاغذی آکاردئونی

۷- قسمت صورت سگ را زمینه کنید، چشم‌های عروسکی، گوش و دماغ و دهان سگ را روی آن بچسبانید.

عکس ساخت کاردستی سگ کاغذی آکاردئونی

۸- پشت صورت سگ را با چسب به یک سمت نوار آکاردئونی آماده شده وصل کنید.

عکس ساخت کاردستی سگ کاغذی آکاردئونی

۹- دم  را به قسمت پشت کاردستی سگ بچسبانید تا سگ آکاردئونی شما آماده شود.

عکس ساخت کاردستی سگ کاغذی آکاردئونی


کاردستی تل سگی برای دختر بچه‌ها

وسایل مورد نیاز برای ساخت کاردستی تل به شکل سگ

 • تل پلاستیکی
 • ربان
 • پارچه جیر یا مخمل
 • قیچی
 • چسب حرارتی

روش ساخت تل سگی برای دختر بچه‌ها

۱- ابتدا بر روی پارچه تهیه شده دو گوش سگ بکشید و با قیچی برش دهید.

۲- گوش‌ها را در دو طرف تل پلاستیکی بگذارید، در جایی که می‌خواهید گوش را وصل کنید کمی چسب حرارتی بریزید و قسمت بالایی گوش را دور تل بپیچید، سپس با انگشت یا پنس گوش را با چسب روی تل محکم کنید.

۳- با ربان یک پاپیون کوچک بسازید و با چسب روی یکی از گوش‌های تل بچسبانید. می‌توانید سر سفره هفت سین این تل را به دختر بچه‌ها هدیه دهید.

 

عکس ساخت کاردستی سگ


منبع: ستاره
 

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی
loading...

خلاقیت و هوش کودکان

بازی با کودکان، بهترین روش پرورش مغز

منتشر شده

روی

به وسیله

مغز کودکان در سن سه سالگی هزار تریلیون اتصال را در خود شکل داده است. این تعداد، دوبرابر مقدار اتصالات در یک فرد بالغ است. برخی از نورون‌های مغزی، پیش از تولد، با دیگر سلول‌ها ارتباط برقرار کرده‌اند. این سلول‌ها، کارکرد‌های حیاتی نوزاد، مانند تنفس، ضربان قلب و واکنش‌های طبیعی بدن را بر عهده دارند. باقی ارتباطات مغزی نوزاد پس از تولد شکل می‌گیرد.

 رابطه تجربه‌های کودکی و پرورش مغز

به محلی که نرون‌ها در آن با یکدیگر اتصال برقرار می‌کنند، “سیناپس” گویند. بیشترین میزان ایجاد سیناپس‌ها بین تولد تا حدود ۱۰ سالگی کودک رخ می‌دهد. در این مدت، شاخه‌های گیرنده سلول‌های عصبی، که دندریت نام دارند، به مقدار زیادی رشد می‌کنند و گسترش می‌یابند. به طوری که تریلیون‌ها سیناپس را ایجاد می‌کنند. یک سلول مغزی توانایی اتصال با ۱۰ هزار سلول دیگر را دارد. در این مدت، وزن مغز کودک سه برابر می‌شود.
تحقیقات نشان داده است که دوره‌های ایجاد سریع سیناپس‌ها در مناطق خاصی از مغز کودک، ارتباط مستقیم با ایجاد رفتار‌هایی دارد که توسط این مناطق از مغز هدایت می‌شوند. دانشمندان بر این باورند که میزان تحریک‌های رفتاری که نوزادان و کودکان در این مدت دریافت می‌کنند، تعیین کننده نوع و مقدار شکل گیری سیناپس‌ها در مغز آنها و در واقع چگونگی پرورش مغز آنهاست.
قصه خوانی با کودکان
تجربه‌های اولیه کودک، نقش اساسی در پرورش مغز را ایفا می‌کنند. سیناپس‌های ایجاد شده در اثر تجربه‌هایی که تکرار می‌شوند، دایمی و برقرار می‌مانند. در مقابل، سیناپس‌های ایجاد شده از تجربه‌هایی که به تعداد لازم تکرار نمی‌شوند، احتمال باقی ماندن ندارند. به طور مثال اگر با کودکی زیاد صحبت نشود و برایش کتاب خوانده نشود، ممکن است در آینده در یادگیری مهارت‌های زبانی به مشکل برخورد کند. کودکی که به ندرت با او بازی می‌شود، ممکن است در آینده ناسازگاری اجتماعی داشته باشد. مغز نوزاد بر اساس بازخوردی که از محیط پیرامون خود دریافت می‌کند، شکوفا می‌شود. اتصالاتی که بر اساس تجربیات مختلف در مغز ایجاد می‌شود، تاثیر مهمی بر رشد عقلی و احساسی کودک می‌گذارد. بدین ترتیب، کودکی که از زمان تولد تجربه‌های کلامی زیادی داشته است، در آینده می‌تواند، سخنران خوبی شود. کودکی که فعالیت‌ها و شیرین کاری‌هایش با لبخند و استقبال پدر و مادر پاسخ داده شده است، در آینده از شعور عاطفی بالایی برخوردار خواهد بود.

یافته‌های پژوهشی جدید پیرامون پرورش مغز

یافته‌های ده سال اخیر نشان داده است که تجربه‌های اولیه نوزاد، تاثیر عمیق و تعیین کننده‌ای بر شکل‌گیری مغز او دارد. سه یافته کلیدی در این باره وجود دارند.
 1. ظرفیت یک فرد برای آموختن و شکوفایی در شرایط مختلف بستگی به ارتباط متقابل میان طبیعت فرد و اکتسابات او دارد.
 2. مغز انسان به شکل منحصر به فردی برای بهره بردن از تجربه‌ها و آموخته‌های نخستین سال‌های عمر او خلق شده است.
 3. در حالی که انسان در سال‌های اولیه عمر با فرصت‌ها و چالش‌های بیشتری روبرو می‌شود؛ اما یادگیری او تا پایان عمر ادامه دارد.

بازی با کودکان، بهترین روش پرورش مغز

در ابتدا بایستی نیاز‌های اولیه نوزادان و کودکان را برآورده کرد. فردی آگاه و دلسوز باید مراقب سلامتی کودک باشد. نوزادان و کودکان در محیط‌هایی به شکوفایی می‌رسند که برای اکتشاف جالب باشد، ایمن باشد و افرادی برای تامین نیاز‌های عاطفی و جسمی آنها، در آنجا حضور داشته باشند.
بازی با کودکان، آواز خواندن و موسیقی، داستان گفتن، صحبت کردن و در آغوش گرفتن آن‌ها موجب ایجاد اتصالات سیناپسی در مغز آن‌ها شده و ظرفیت‌های لازم برای یادگیری را در مغز آن‌ها فراهم می‌کند.

بازی با کودکان

مزایای بازی با کودکان

۱. یادگیری زبان

کودکانی که هنوز توانایی حرف زدن ندارند، به آنچه که شما می‌گویید با دقت توجه می‌کنند. هرچه شما اشیا بیشتری را به آنان معرفی کنید (مثلا به توپ اشاره کنید و بگویید: این یک توپ فوتبال است) دایره لغات آنان گسترده‌تر می‌شود. مغز کودک به سرعت در حال رشد است و ساختار زبانی در مغز آن‌ها در حال شکل گیری است.

۲. مهارت‌های اجتماعی

دلیل اینکه کودکان عاشق بازی کردن با شما هستند، بودن و وقت گذراندن با شماست. آن‌ها در حال ارتباط برقرار کردن و اجتماعی شدن و یادگیری رفتار‌های کلامی و غیرکلامی هستند. هنگام بازی با کودکان، آنان مرز‌های رفتاری را آزمایش می‌کنند تا بفمهند اجازه چه کار‌هایی دارند و اجازه چه کار‌هایی ندارند. آن‌ها مشغول یادگیری رفتار‌های علت و معلولی هستند. هرچه بزرگتر می‌شوند، این مهارت‌ها را در ارتباط با دیگر کودکان در زمین بازی و مدرسه به کار می‌گیرند.

۳. تقویت مهارت‌های حرکتی

کودکان، گاهی اوقات، در حرکات‌هایشان هماهنگی کامل ندارند. بدون هیچ دلیلی، تعادل خود را از دست می‌دهند و به زمین می‌افتند. اما اگر شما دنبال آن‌ها بدوید، مهارت‌های حرکتی دست و پای آن‌ها بهبود می‌یابد. در حین بازی با کودکان تعادل و هماهنگی آنها بیشتر می‌شود. چهار دست و پا رفتن نه تنها به کودک اجازه کشف و گردش می‌دهد، بلکه باعث می‌شود، احساس کند با دیگر انسان‌ها تعامل دارد. تحقیقی توسط دی. راکیسون که در مجله رشد روانی به چاپ رسیده، بیان می‌کند که خزیدن و چهار دست و پا رفتن باعث ایجاد تعاملات اجتماعی برای نوزاد شده و او را به انسانی اجتماعی تبدیل می‌کند.

بازی با کودکان

۴. تقویت مهارت‌های جسمی

همه کودکان می‌توانند ایستادن را خودشان یاد بگیرند و بتدریج دیگر مهارت‌های جسمی را کسب کنند. مهم است که مهارت‌های دست ورزی، چنگ زدن، گرفتن اشیا و نگه داشتن آن‌ها را تمرین کنند. برخی بازی‌های کودکان شامل تمرین کردن این مهارت‌هاست. مانند حلقه هوش، که کودک یاد می‌گیرد، حلقه‌هایی با سایز‌های مختلف را در دست بگیرد و در میله‌ای مرتب بچیند.

۵. مهارت‌های شناختی

بازی با کودکان موجب ایجاد مسیر‌های نورونی جدید در مغز کودک می‌شود. هر بار که کودک یک بازی را تکرار می‌کند، آن مسیر نورونی قوی‌تر می‌شود. به همین دلیل کودکان بازی‌ها و حرکت‌ها را به طور مداوم تکرار می‌کنند. یک مثال خوب در این زمینه، وقتی است که پدر و مادر‌ها آوازی برای کودک می‌خوانند و با دست زدن، یا کوبیدن دست کودک به طبل، او را همراه می‌کنند. بازی‌های تعاملی باعث افزایش مهارت‌های شناختی و حافظه و تمرکز در کودک می‌شود.

۶. مهارت‌های بینایی

کودکان مشغول شناخت دنیای اطراف و توسعه مهارت‌های بینایی خود هستند. چشمان آن‌ها با دنبال کردن اشیا دیدی دقیق‌تر و واضح‌تر به آن‌ها می‌دهد.

بازی با کودکان

بنابراین هرگاه دیدید که کودکتان می‌خندد و وقتی اسباب‌بازی‌اش را پرت می‌کند، به شما نگاه می‌کند، بدانید که او منتظر است تا شما با او همبازی شوید. بازی‌های زیادی وجود دارند که کمک می‌کنند تا مهارت‌های زبانی، جسمی، حرکتی و بینایی کودکتان رشد کنند.

شما با کودک خود چه بازی‌هایی می‌کنید و چه تجربیاتی در این زمینه دارید؟ در بخش نظرات تجربیات خود را با ما به اشتراک گذارید.


برگرفته از:
primalplay و ۱۴۰ بازی فکری با بچه‌ها (از تولد تا سه سالگی) / جکی سیلبرگ

ادامه ی خواندن

خلاقیت و هوش کودکان

بازی های مناسب کودکان، سه تا شش سالگی

منتشر شده

روی

به وسیله

مجله دوستم | خلاقیت و هوش کودک
برای کودکانی که هنوز چگونگی نظم بخشیدن به کلمات را نمی‌دانند، نوشتن کاری مشکل است. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان ۳ تا ۶ ساله کدام ها هستند؟ با ما همراه باشید.

داستان من بهترین داستان است
برای کودکانی که هنوز چگونگی نظم بخشیدن به کلمات را نمی‌دانند، نوشتن کاری مشکل است. آن‌ها نوشتن را درزمانی که بزرگ‌تر شدند، راحت‌تر از زمانی که کوچک هستند، درک می‌کنند. برای نوشتن یک داستان از مراحل حقیقی استفاده کنید. در این بازی کودک یک تجربۀ مهم در مورد چگونگی طرح‌ریزی یک داستان، ویرایش و تنظیم آن کسب می‌کند.

نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: قلم و کاغذ

روش انجام بازی
در انتهای روز کودک را به گفتن داستانی که در آن روز برایش اتفاق افتاده تشویق کنید. چه چیزی در ابتدا اتفاق افتاد؟ بعد چه حادثه‌ای رخ داد؟ کدام از همه مهم‌تر بود؟ احساس تو در آن زمان چه بود؟ با پرسیدن سؤال‌های هدفمند در زمان مناسب، به کودک خود در بازگو کردن داستان کمک کنید. مثلاً اولین چیزی که بعد از بیدار شدن دیدی چه بود؟ امروز چه چیز غیرطبیعی در مسیر رفتن به مهدکودک دیدی؟

تغییر
از کودک بخواهید که داستان بسازد و اگر این کار به نظرش سخت آمد او را تشویق کنید و به او یادآور شوید بعدها از خواندن داستان‌های دوران کودکی‌اش خوشحال خواهد شد. به او پیشنهاد دهید داستان‌هایش راجع به اتفاقات روزمره باشند. او می‌تواند یک دفترچه خاطرات درست کند و یا شاید یک مادربزرگ در خارج شهر داشته باشد که از شنیدن داستان‌های او خوشحال شود.

آنچه یاد گرفته می‌شود
کودکان می‌آموزند که چگونه داستانی را شروع کنند، به اواسط آن برسند و سرانجام آن را به پایان برسانند. از آنجا که آن‌ها خود مرتب رویدادها را تجربه می‌کنند، متوجه فرآیندهای حقیقی می‌شوند. کودکان مهارت‌های توجه گسترده را از طریق آگاهی یافتن از جزییات واقعی، گسترش می‌دهند و سپس روی یک موضوع خاص از داستان، متمرکز می‌شوند. اگر کودک را تشویق کنیم که به احساسات خود در مورد رویدادهای مختلف داستان اشاره کند، تشخیص و تمیز انواع احساس را نیز یاد می‌گیرد.

چوگان‌ بازی:
این بازی ساده می‌تواند کودک را برای مدت طولانی سرگرم کند و همچنین مهارت توجه کردن و هماهنگی چشم و دست او را افزایش دهد.

نوع توجه: متمرکز
لوازم: توپ معمولی یا توپ بیس‌بال، ریسمان یا طناب لباس، جوراب بافتنی (اختیاری)، چوب چوگان یا روزنامۀ لوله شده

روش انجام بازی
یک توپ را از شاخۀ درخت، در ارتفاعی آویزان کنید که کودک بتواند با چوب به آن ضربه بزند. اگر یک توپ بیس‌بال سوراخ‌دار دارید، از یک‌بند لباس و یا ریسمان برای آویزان کردن آن استفاده کنید ولی اگر یک توپ معمولی است آن  را درون جوراب بافتنی بگذارید و از درخت آویزان کنید. کودک تمرکز لازم برای ضربه زدن به توپ آویزان را تمرین می‌کند.

آنچه یاد گرفته می‌شود
متمرکز شدن و ضربه زدن به اجسام آویزان، هماهنگی چشم و دست را افزایش می‌دهد. نگاه کردن به جهت توپ درزمانی که باقدرت های مختلف به آن ضربه زده می‌شود، آگاهی کودک را در مورد روند کار افزایش داده و رابطۀ علت و معلولی را نمایان می‌سازد.

بازی های مناسب کودکان,بازی های مناسب کودکان 3 تا 6 سال,بازی های کودکانه سایه بازی یکی از بازی های مناسب کودکان می باشد

 
بازی سایه‌ها:
این بازی می‌تواند خیلی سرگرم‌کننده باشد. در هر زمان که با فرزند دلبندتان بیرون از خانه هستید، می‌توانید این بازی را انجام دهید.

نوع توجه: متمرکز
لوازم: وسیله‌ای احتیاج ندارد.

روش انجام بازی:
روی سایۀ من نیا. گفتن چنین عبارتی به یک کودک، برایش خیلی هیجان‌انگیز است و بازی را مهیج می‌کند. هر وقت او خواست روی سایۀ شما بیاید مانعش شوید. به‌نوبت این کار را انجام دهید و اجازه بدهید که او نیز به شما همین را بگوید.

می‌توانی مثل شکلی که من درست کرده‌ام، یک سایه بسازی؟ یک وضعیت به خود بگیرید، مثلاً بازوها را صاف کنید و از او بخواهید که درست مثل شکل شما را بسازد. تا آنجا که می‌توانید در وضعیت‌های مختلفی قرار بگیرید و سایه‌های متنوعی بسازید.

تغییر
با یک چراغ‌قوه در یک اتاق تاریک، سایه درست کنید. از کودک بخواهید که فقط با نگاه کردن به سایۀ شما، از آن تقلید کند. این بازی را به‌نوبت انجام دهید. می‌توانید برای شکل‌هایی که درست کرده‌اید اسم بگذارید.

آنچه یاد گرفته می‌شود
توجه کودکان جلب شده و با رقابت، تصور کردن و تقلید افزایش می‌یابد

منبع: koodakonline.com

ادامه ی خواندن

خلاقیت و هوش کودکان

اسباب‌ بازی های مناسب برای کودکان زیر یک سال

منتشر شده

روی

به وسیله

اسباب بازی تقریباً مهم‌ترین کالایی است که می‌توان برای یک کودک خرید. شناخت پیرامون در دوران کودکی، یادگرفتن مهارت‌ها و شناخت توانایی‌ها در این دوران تنها از طریق بازی صورت می‌گیرد و این اهمیت موضوع انتخاب اسباب بازی‌ها را بالا می‌برد.

حتماً شما هم که به‌تازگی صاحب فرزندی شده‌اید و یا کودکی در این سن دارید، به انتخاب بازی‌های مناسب برای او فکر می‌کنید. ما پیشنهادهایی برای شما داریم اما پیش از آنکه آنها را مطرح کنیم به توضیح مطالبی درباره‌ی توانایی‌های ذهنی و شناختی کودک در این سن می‌پردازیم تا دلیل انتخاب این اسباب بازی‌ها روشن‌تر باشد.

این مقاله را تا انتها بخوانید تا پاسخ پرسش‌های خود را درباره‌ی توانایی و ساختار مغز کودک شیرخوارتان، شیوه‌ی شناخت و یادگیری او و اسباب بازی‌های مناسب با این سن به دست بیاورید.

مغز کودک شیرخوار من چه تفاوتی با مغز یک بزرگسال دارد؟
مغز ساختار پیچیده‌ای دارد. قبل از تولد حدود ۶۰ درصد ژن‌های هر انسان به ساخت و توسعه‌ی مغز اختصاص داده می‌شوند با این حال در هنگام تولد تنها ۲۵ درصد مغز کامل شده است! وزن مغز تا حدود یک سالگی چیزی کمتر از یک کیلوگرم افزایش پیدا می‌کند در حالی که مناطق دریافت حواس پنج‌گانه در این مدت به دلیل حواسی که نوزاد دارد، به سرعت در حال تکمیل و رشد هستند.

سلول‌های مغزی در بدو تولد اتصالی به یکدیگر ندارند اما به محض تولد به سرعت، شبکه‌ای مشترک و متصل می‌سازند.

مناطق دریافت احساسات حدود دو تا سه ماهگی به بیشترین فعالیت خود می‌رسند و لوب پیشانی مغز در ۶ تا هشت ماهگی بالاترین سطح فعالیت خود را دارد. در ۱۲ ماه نخست زندگی قشر بینایی مغز به سرعت رشد می‌کند و در پایان ۱۲ ماهگی مغز بیشترین شباهت‌ را در طول این یک سال به مغز بزرگسالان دارد.

کودک شیرخوار من چطور دنیای خود را می‌شناسد؟
شیوه‌ی تفکر و فرآیند شناخت کودکان بسیار متفاوت از بزرگسالان است. به‌ویژه در دوره‌ی شیرخوارگی که شناخت آنها از دنیای پیرامون تنها با حواس پنج‌گانه لامسه، بویایی، چشایی و شنوایی و بینایی صورت می‌گیرد.

در این دوران اهمیت تماس پوستی با کودک، صحبت کردن با او، نشان‌ دادن اشیا و اجسامی که به او توان تمایز اجسام و رنگ‌ها را می‌دهد بسیار بالاست. او به همه‌چیز نگاه می‌کند، به همه چیز گوش می‌کند و سعی می‌کند برای تشخیص ماهیت مستقل افراد و اجسام بر روی آنها تمرکز کند.

کودک پیش از یک‌سالگی از شش طریق دنیای پیرامون خود را می‌شناسد:
۱- از راه تماشا و مشاهده‌ی اشیاء ثابت و یا در حال حرکت در خانه و بیرون از خانه
۲- از راه گوش دادن مکالمات اعضای پیر و جوان خانواده و افراد ناآشنا
۳- از راه درخواست اشیائی که در اطراف می‌بیند و ارتباط نزدیک با آنها
۴- از راه لمس‌کردن و تمایز بُعدها
۵- از راه تمرین مهارت‌ها مانند تمرین دست زدن
۶- از طریق تقلیدکردن آنچه دیگران انجام می‌دهند

اسباب بازی مخصوص کودکان زیر یک سال,اسباب بازی مخصوص کودکان,خرید اسباب بازی برای کودکان اسباب بازی‌های موزیکال برای تشخیص صدا بسیار موثر می باشد

برای کودک زیر یک سال خود کدام اسباب بازی را بخرم؟
اکنون به موضوع اصلی می‌رسیم که چه اسباب بازی‌هایی می‌تواند به شیرخواران برای شناخت اطراف و تمرین تفکر درباره‌ی دنیای بیرون و تقویت توانایی‌هایش کمک کند. قاعدتاً در این دوران کودک به کمک پدر و مادر خود احتیاج دارد و تا وقتی که نتواند به صورت مستقل بنشیند، به‌تنهایی بازی کردن برای او معنی‌دار نیست.

قبل از اینکه اسباب بازی‌های مربوط به کودکان زیر یکسال را به شما معرفی کنیم به نکاتی در خرید اسباب بازی برای این سن دقت کنید:
نخست اینکه این اسباب بازی‌ها باید به تناسب بین حواس و قدرت بخشیدن به آنها کمک کند، در واقع به راه‌های شناخت و یادگیری کودک.

دوم اینکه چون کودک در این سن درکی از خطرناک بودن خوردن، فشاردادن و یا پرت کردن این اشیا ندارد، باید اسباب بازی‌های ایمنی برای او بخرید.

سوم اینکه نباید از نقش خود در بازی غافل شوید. هرچقدر هم که اسباب بازی‌های مناسب این سن را انتخاب کنید، کودک شما از صورت، رفتار، صدا، حرکت‌ها و تماس پوستی شما، چیزهای بیشتری یاد می‌گیرد.

مکعب‌های رنگی برای شناخت بُعدها و تفاوت رنگ‌ها
مکعب‌های رنگی و ایمنی که برای کودکان زیر یک سال تولید می‌شوند انتخاب‌های خوبی برای کمک به کودک برای تمایز همزمان بین رنگ‌ها و شکل‌هاست. نیازی نیست که کودک در این سن این مکعب‌ها را روی یکدیگر بچیند، همینکه بتواند آنها را بخورد، لمس کند، روی زمین بکشد و پرتاب کند، کافی‌ست.

عروسک‌های ایمن با رویه‌های مختلف برای شناخت تفاوت سطوح
عروسک‌های حجیم و نرم تفاوت سطوح را با سایر اسباب بازی‌ها و اجسام نشان می‌دهند، ضمن اینکه تکیه‌گاه خوبی برای کودکانی هستند که هنوز قادر به نشستن نیستند و می‌خواهند همه چیز را به‌تنهایی کشف کنند.

کتاب‌های رنگی و پارچه‌یی برای تمرین مهارت‌های مربوط به دست
هر اسباب بازی که کودک بتواند آن را به تنهایی به دست بگیرد و تکان دهد، مهارت‌های دست او را بالا می‌برد. اگر کودک یاد بگیرد که چطور می‌تواند یک کتاب پارچه‌یی را برای دیدن رنگ‌های مختلف آن ورق بزند، گام بزرگی را برای هماهنگی حواس خود برداشته است.

اسباب بازی‌های موزیکال برای تشخیص صدا
گوش کانال مهمی برای دریافت اطلاعات دنیای بیرون است. برای انتخاب اسباب بازی‌های موزیکال به‌دنبال آنهایی باشید که صداهای ساده، آرام و قابل فهمی برای کودک دارند.

اسباب بازی‌ متحرک برای درک مسافت و حرکت
هرچیزی که حرکت کند توجه کودک شیرخوار شما را به خود جلب می‌کند. این اسباب بازی‌ها او را تحریک می‌کنند تا برای به دست آوردن آنچه می‌خواهد چهاردست‌وپا راه برود و یا روی پای خود بایستد.

کودکان در این سن به لامپ‌، ماه، خورشید و هر منبع نور کوچک و بزرگی توجه نشان می‌دهند. با اسباب بازی‌هایی که لامپ دارند، کودک به تفاوت نور و تاریکی و محیطی که بر آن حاکم هستند، پی می‌برد.
منبع: bamilo.com

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی
loading...

برترین ها

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی خانوادگی دوستم است بازنشر مطالب فقط با ثبت لینک مستقیم به سایت دوستم مجاز است.
آدرس: تهران- میدان فردوسی- خیابان گل‌پرور- پلاک ۳۸- واحد۹ ‌ شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۷۱۰۹۵۷ و ۰۹۱۲۲۷۶۴۹۰۰ ‌ ایمیل: info@doustam.com